kleintjes Dubcek: niet bedelen bij Westen fiers niet alleen bij e lagere inkomens Brandt krijgt in Irak 120 buitenlanders los Vitamine uit Spanje. Anti-Gorbatsjov protest in Moskou Bij ons krijgt u de eerste 23 keukens gratis. bvd vernietigt dossiers duizenden Nederlanders \omphouders willen niet alleen voor rekening automatiseren opdraaien »erioden met zon mm Pe jaargang no. 264 jnderdag 8 november 1990 ïederlandse lapitein met lasjschip bij [onden gepakt Aardbeving Iran IDA en PvdA bij tegenvallende economie Democraten VS boeken kleine winst 1 1 Kom ideeën opdoen bij ons in de showroom en neem het 180 pagina 's dikke SieMatic Keukenboek gratis mee. Dan kunnen ze thuis ook meedenken en plannen maken. 't Liefst een SieMatic. Vervolging Grenspaal Afscheid Sportmedisch Thatcher waarschuwt Saddam Resolutie Enrique Martinavarro heeft deze week exclusief voor ons netjes vol vitamine C van de bomen geknipt. We bedoelen die overheerlijke, pitloze Chico Clemen tina mandarijnen. U kent ze wel. Eén kilo kost t/m aanstaande zaterdag maar 2.50 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. WÊÊmmÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ^miÊmÊÊÊim^ Kaast wolkenvelden ook perioden met kon. Temperatuur 10 graden. Zwakke, Kater matige zuidoostelijke wind. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen anken met pincode kost meer ~fm*ê T "J InNIK (GPD) - Benzinesta- |ns gaan twee kwartjes extra ;enen wanneer klanten met .van pincode voorziene pias- kaart (elektronisch) betalen, [armee willen ze een deel te- ;halen van de kosten die zij ■or deze betaalwijze aan de Inken kwijt zijn. Wie met con- it geld, Eurocheque, girobe- ilkaart of creditcard afre- betaalt niets extra, benzinepomphouders die aangesloten bij de Bovag Ibben gisteren tijdens een ver- iNDEN (RTR) - De Britse po le heeft woensdag de Neder- Indse kapitein en vier beman- [ngsleden van het vrachtschip drea gearresteerd, dat werd ngehouden in de kleine haven lchester ten noordoosten van )nden. it gebeurde nadat de politie op nwijziging van de douane- inctionarissen, die het schip al :n tijd in de gaten hadden ge- uden een bestelwagen aan leid bij het verlaten van het ha- ngebied en zich in de wagen dm een half ton hasj bleek te ivinden. Deze zat in 40 dozen heeft een straatwaarde van ;ht miljoen gulden, ij de vier andere gearresteer- n ging het om nog een Neder- ïïder, twee Portugezen en een egoslaaf, maar ook over hun [entiteit werden geen nadere ijzonderheden gegeven. gadering in Alphen aan den Rijn tot de opslag besloten. Pomp houders van de Novok (witte pompen), hebben zich achter het besluit gesteld. Van de ongeveer 7000 verkooppunten zijn er 3700 aangesloten bij de Bovag. Daar onder zijn ook verreweg de meeste van de 2500 grote(re) benzinestations. De tankstations krijgen sinds september van de banken een rekening gepresenteerd voor be talingen die zijn gedaan met zo geheten debet-kaarten van de banken. Dat zijn de kaarten, waarmee door ze in een appa raat op de balie te steken di rect langs elektronische weg een afrekening tot stand brengen. DEN HAAG (ANP) - Tsjecho- slowakije zoekt op korte ter mijn aansluiting bij de wel vaart en democratische tradi ties van West-Europa. Daar bij wil het Midden-Europese land geenszins om hulp bede len. „We hebben een goed op geleide bevolking. Samen werking op gebied van indus trie, handel en cultuur kan zo wel Nederland als Tsjechoslo- wakije tot voordeel strek ken", zo verklaarde de Tsje- choslowaakse parlements voorzitter Alexander Dubcek woensdag in Den Haag op een persconferentie. Dubcek brengt op uitnodiging van de Staten Generaal een bezoek aan Nederland. Giste ren, meteen na zijn aankomst, had hij een onderhoud met de voorzitter van de Tweede en Eerste Kamer, Deetman en Steenkamp. Vandaag wordt hij ontvangen door premier Lubbers en vice-premier Kok. De 68-jarige Dubcek bena drukte woensdag dat Tsjecho- slowakije sinds de Tweede We reldoorlog een flinke achter stand op industrieel/econo misch terrein heeft opgelopen. „Maar in potentie heeft ons land nog steeds veel te bie den", aldus Dubcek. Hij denkt daarbij met name aan het uit gebreide stelsel van pijpleidin gen in zijn land, dat moeite loos een brugfunctie zou kun nen vormen tussen de Sovjet unie en afnemers in het Wes ten. Alexander Dubcek schrijft op Schiphol een gedichtje in het poëzie album van de dochter van een Tsjechoslowaakse ambassadefunctionaris. Dubcek begon gisteren aan een tweedaags bezoek aan ons land (foto Ruud Hoff/ANP) Deze betalingen lopen via Bea- net, dat per transactie de pomp houders een bedrag in rekening brengt. De kosten komen op ongeveer twee kwartjes per transacties wanneer 30 procent van alle betalingen met een au tomatische kaart wordt ver richt. Voor de meeste stations vallen de kosten hoger uit, om dat de 30 procent nog (lang) niet wordt gehaald. De pomphouders vinden dat de rekening niet kan worden be taald uit de normale marge van zo'n cent of acht per liter. Daar kan niet ook nog eens de (gemid deld) een cent voor Bea-net af. De opslag wordt 1 januari inge voerd. Of het dat bedrag ook werkelijk zal worden, hangt af van besprekingen die vertegen woordigers van de Bovag nog zullen voeren met de banken en, vooral, met de grote benzine maatschappijen. De benzine verkopers zijn overi gens niet de enigen die proble men hebben met de berekening van de kosten van Bea-net. De consumentenorganisaties en de organisaties in het midden- en kleinbedrijf lopen er al lang te gen te hoop. TEHERAN (RTR) - Het aantal doden in Iran ten gevolge van de aardbeving van dinsdag is opgelopen tot 122. Voorts raak ten 100 mensen gewond en onge veer 12.000 mensen dakloos. Dat heeft de Iraanse zender Radio Teheran woensdag bekendge maakt. Volgens Radio Teheran heeft de aardbeving - met een kracht van 6,6 op de schaal van Richter -18 dorpen in het gebied van het Za- gros-gebergte verwoest. (Van onze correspondent) WASHINGTON - De De mocratische partij heeft dinsdag bij de Ameri kaanse verkiezingen lichte overwinningen geboekt in het Congres, en belangrijk gewonnen bij gouverneursraces in de staten Texas en Flori da. De Amerikanen gingen dinsdag naar de stembus om een nieuw Huis van Afgevaardigden te kie zen, een derde deel van de Senaat, 36 van de 50 gouverneurs en meer dan 6000 parlementa riërs op het niveau van de verschillende staten. De democraten wonnen negen zetels in het Huis van Afgevaardigden, plus de steun van een on afhankelijke socialisti sche Afgevaardigde. Dat geeft de Democraten een meerderheid van 268 van de 435 zetels in het Huis. In de Senaat wonnen de Democraten één zetel, en daarmee breidden zij hun meerderheid uit naar 56 van de 100 zetels. De Democratische partij was vooral blij met de winst in Florida en Te xas, waar Republikeinse gouverneurs werden op gevolgd door Democra ten. De strijd om deze gouverneurschappen was zo belangrijk, omdat gouverneurs een gewich tige stem hebben bij het bepalen van de grenzen van de kiesdistricten voor het Huis van Af gevaardigden. Die gren zen zijn binnenkort aan herziening toe. Dat zou het lot van tientallen ze tels in het Huis kunnen bepalen. DEN HAAG (GPD) - Indien de economische omstandigheden dwingen tot inkomensoffers, moeten die evenwichtig wor den gespreid. Het moet niet zo zijn dat alleen de lagere inko mensgroepen de dupe worden. Er mag geen denivellering op treden. De kamerleden De Jong (CDA) en Melkert (PvdA) heb ben dit gisteren in de Kamer naar voren gebracht bij de be handeling van de begroting Fi nanciën voor 1991. De Jong keerde zich daarbij te gen verwijten van Melkert dat CDA-fractieleider Brinkman al leen de lagere inkomensgroepen zou willen aanpakken. De PvdA'er leidde dit af uit opmer kingen van Brinkman, in Raal- te, naar aanleiding van een rede van minister Kok (financiën) waarin deze zwaarder econo misch weer voorspelde en een beroep deed op het incasserings vermogen van de burgers. De Jong: „Brinkman heeft niet gesproken over denivellerende effecten. Ik spreek dit tegen. Nergens heeft Brinkman zijn op merkingen beperkt tot de mini ma. Dat zou ook een slechte zaak zijn geweest". Het CDA-kamerlid ging, in te genstelling tot Melkert, niet meer in op de door Brinkman ge starte koopkrachtdiscussie. Het PvdA-kamerlid merkte op dat een neerwaartse koopkracht ontwikkeling voor iedereen moet gelden. „Indien er minder te verdelen is, moet elke Neder lander bijdragen", aldus Mel kert. Alleen dan is er sprake van een gelijkwaardige inkomens ontwikkeling, zoals in het re geerakkoord staat. Koopkracht garanties wilde Melkert niet ge ven, ook niet voor de minima of degenen die afhankelijk zijn van een uitkering. Het door Kok voorspelde zwaar der economisch weer stond cen traal in het debat. Zoals bekend wil het kabinet begin volgend jaar bij het opmaken van een fl- nancieel-economische tussen balans, knopen doorhakken. Melkert stelde dat het goed is nu al voorbereid te zijn on zwaar weer in plaats van lichtzinnig af te wachten. Bij de tussenbalans zullen in zijn ogen investeringen in zaken als milieu en sociale vernieuwing ontzien moeten worden. De Korte (VVD) verweet Kok dat hij enige weken geleden, tij dens de algemene politiek be schouwingen, met zijn nood kreet had moeten komen. Vol gens de liberaal is de koppeling tussen lonen en uitkeringen niet meer te handhaven. Hij pleitte voor het vasthouden de btw-ver- laging in 1993 en 1994. Lastenbe- zwaring voor burgers en bedrij ven wees hij van de hand. Vol gens De Korte kampt het kabi net met een financieel probleem van minstens 15 miljard gulden. Hij stelde voor beleidsintensive ringen terug te draaien. Melkert sprak over een pro bleem van plus minus tien mil- (Slot zie pagina 3 kolom 8) Demonstranten tegen het beleid van Gorbatsjov droegen portretten van Jeltsin en Sacharov (foto AP) (Van onze correspondent) MOSKOU - Voor het eerst in de Sovjet-ge schiedenis zijn woensdag op het Rode Plein schoten afgevuurd tijdens de traditionele her denking van de Oktoberrevolutie. Een vol gens KGB-chef Krjoestkof 'gestoorde man' schoot met een jachtgeweer tweemaal in de lucht, op nog gëen tweehonderd meter afstand van president Gorbatsjov en andere topfunc tionarissen op het Lenin- mausoleum. Het is niet duidelijk of de door de politie overmees terde man, van wie alleen bekend is dat hij uit Leningrad komt, op Gorbatsjov wilde schie ten. Het incident vond plaats tijdens een door de Moskouse partij- afdeling georganiseerde bur gerdemonstratie, waaraan volgens het staats- persbureau Tass tegen de honderdduizend mensen deelnamen. Op verschillende spandoeken waren leuzen te zien tegen Gorbatsjov, die met de Russische president Jeltsin en de Moskouse burgemees ter Popov de radicale politici vertegenwoor digde op het Lenin-mausoleum. Een van de spandoeken eiste de verwijdering van 'de anti communist Gorbatsjov' uit de communisti sche partij. Andere propageerden het aftreden van Jeltsin als Russisch president. Gorbatsjov had kort daarvoor opgeroepen tot 'eenheid van alle democratische krachten' om zijn perestrojka-politiek tot een succes te ma ken. Gorbatsjov betreurde in zijn ongebruike lijke toespraak, die aan de militaire parade voorafging, het leed en de mensenlevens ver oorzaakt door het stalinistisch systeem. De Oktoberrevolutie echter, aldus Gorbatsjov, heeft een eeuwigdurende waarde. Hij beschreef perestrojka als een herleving van die revolutio naire waarden. Nog tijdens de officiële viering op het Rode Plein startte voor het hoofdkwartier van het centraal comité een tegenbetoging. Rond tien duizend mensen begaven zich naar het huis van de overleden Nobelprijswinnaar Andrej Sacharov en herdachten de slachtoffers van stalinistische repressie. (Advertentie) Woonvizier Zeeland Korte Geere 20 Middelburg tel. 01180 - 13704 SieMatic Keukenstudio van Vliet Nieuwendijk 89 (onder dak bij pot woninginrichting) Axel tel. 01155 - 4070 Massee Zn Verrijn Stuartweg 8 Goes tel. 01100 - 21222 DEN HAAG (GPD) De Binnenlandse Veiligheidsdienst heeft dossiers aangelegd van enkele honderdduizenden Ne derlanders. Twee derde van dit materiaal zal voor mei vol gend jaar worden vernietigd. Dat gebeurt in het kader van de privacy-wetgeving, zo vertelde BVD-directeur Docters van Leeuwaren gisteravond voor de KRO-tv. Het getal van enige honderdduizenden personendossiers die zijn aangelegd, laat zich volgens Docters van Leeuwen mak kelijk verklaren. „Er zijn alleen al zo'n 40.000 vertrouwens functies, daarbij gaat het vooral om ambtenaren die met ver trouwelijke informatie omgaan". De BVD-directeur beschuldigde diverse Nederlandse bedrij ven ervan dat zij materialen aan Irak leveren, waarmee in dat land zenuwgas gemaakt kan worden. Enkele tientallen be drijven zouden daarvoor door de BVD zijn gewaarschuwd, aldus Docter van Leeuwen. „Maar het gebeurt ook nu nog". Justitie zal geen vervolging in stellen na de verkeersramp bij Breda. Volgens verkeersschout Koppert werden de bestuurders verrast door de mist. De politie denkt nog maanden nodig te hebben voor het onder zoek naar de toe dracht van de botsin- O gen. W Met enig ceremonieel wordt grenspaal 369, die in natuurge bied Het Zwin de grens tussen Nederland en België markeert, volgende week geplaatst. Een nieuioe paal weliswaar, want de oude paal was doorgeroest. De oude grenspaal heeft een lang verleden van Q vallen en opstaan. w Vice-voorzitter van de raad van bestuur van Dow Chemical Roe lof Ruules (58) neemt, in decem ber, na 25 jaar Dow Terneuzen, afscheid. Bij Dow is hij vooral bekend door de invoering van een geheel nieuw personeelsbe leid. Hij is ervan over tuigd dat Dow in Ter- C neuzen blijft. I O Fysiotherapeut Niek Knol uit Koudekerke ontwikkelt een plan voor een eigen particulier sportmedisch centrum. Het is een miljoenenplan met onder meer een fitnesscentrum en een sportzaal, als mede behandelka- O O mers. sLO BAGHDAD/NICOSIA (RTR/ AFP/DPA) - De missie van de voormalige Westduitse bonds kanselier Willy Brandt naar Baghdad heeft woensdag gere sulteerd in de vrijlating van 120 buitenlandse gijzelaars in Irak. De Iraakse leider Saddam Hu- sayn kwam Brandt tegemoet en zegde toe dat 100 Duitsers en 20 Amerikanen, Britten, Italianen en mensen van de andere natio naliteiten naar huis mogen te rugkeren. Brandt liet op een persconferen tie weten dat zijn gesprek met Saddam Husayn zijn hoop op een vreedzame oplossing van de Golfcrisis niet heeft vergroot. „In de huidige situatie kan een gewapend conflict al ontstaan door een verkeerde taxatie of beoordeling van troepenbewe gingen". De Britse premier Margaret Thatcher stelde woensdag in haar rede ter gelegenheid van de opening van het Britse parle mentairejaar dat „de tijd begint te dringen voor Saddam Hu sayn". Thatcher voegde daar aan toe dat Saddam zich beter uit Kuwayt kan terugtrekken omdat anders de geallieerde troepen hem met geweld zullen verdrijven. De Amerikaanse minister van (Advertentie) buitenlandse zaken, James Ba ker, vertrok woensdag vanuit Ankara naar Moskou. Baker heeft voor een eventueeel mili tair ingrijpen tegen Irak zeker de steun nodig vaji de Sovjetunie maar ook van China. Beide lan den hebben echter tot op heden laten weten dat zij een militair ingrijpen afwijzen. Waarnemers wijzen erop dat Washington een tiende VN-resolutie tegen Irak aan het voorbereiden is waarin om toestemming wordt ge vraagd voor militair ingrijpen tegen Irak. De voormalige Britse premier Edward Heath kondigde woens dag de vrijlating van nog eens 52 Britse gijzelaars aan. Een woordvoerder van de Poolse re gering liet woensdag weten dat 238 Polen donderdag naar huis mogen terugkeren. Ook ruim 1000 Sovjet-burgers mogen zon dag Irak verlaten, zo meldde de Sovjet-ambassade in Baghdad. Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN botterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1