PZC Zeeland voorbereid op olieramp w-z-viaanderen hermrichten itwateringsinstallatie thene uniek in zijn soort Het dolkomisch avondje van Platogo Hogere kosten recreatieschap Veerse Meer o I bevindingen Een premiere Boete van 100 voor wild-west op rijksweg provincie 15 [ijkswaterstaat: Gs willen kust DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990 Lage kosten i Tl I T Mill I I I I I I I l Try-out Leve de lol Voorwaardelijke rij-ontzegging Boete 400 voor rijden op snelle brommer an onze Haagse redactrice) HAAG - De directie Zee- ui van Rijkswaterstaat kan een forse olieramp over vol- ende materiaal beschikken i de olie op te ruimen. Daarbij n een beroep worden gedaan de directie Noordzee van jkswaterstaat en particulie- i. t zegt J- A. de Roos, hoofd be er en onderhoud van de afde- operationeel waterbeheer n Rijkswaterstaat Zeeland, een reactie op het Capaci- tsplan Oliebestrijding ordzee dat minister Maij- ;ggen (verkeer en waterstaat) ar de Tweede Kamer heeft ge ard. j een olievlek op de binnenwa- en in Zeeland kan Rijkwater- ;at Zeeland het alleen af. iarvoor zijn oliebestrijdings- artuigen, pompen en olie- oms (soort slurf die de olie om- gt) beschikbaar. Als er een tere ramp op zee of in de Wes- •scheldemonding gebeurt, roept Zeeland de hulp in van de directie Noordzee van Rijkswa terstaat. „Die beschikken over groter materieel. Meer geschikt voor het werk op zee", aldus De Roos. Ook ligt een baggerschip klaar, dat normaal baggert in de haven van Dow in Terneuzen. Op dat schip kan een veegarm worden gemonteerd. De hulp die Zeeland vanuit Bel gië kan verwachten, is volgens De Roos gering. ,,De Belgen heb ben veel minder materiaal. Het is meestal zo dat wij hen helpen. Bovendien gebruiken zij nog steeds een bindmiddel waardoor de olie naar de bodem zakt. Dat is bij ons verboden". Tenslotte wijst De Roos op de bedrijven, zoals Total, die op verzoek van Rijkswaterstaat in sommige ge vallen beschikken over eigen materiaal om olie op te ruimen. In het Capaciteitsplan dat naar de Tweede Kamer is gestuurd, staat welke methoden en midde len ons land ter beschikking heeft om een olieramp op de Noordzee of Waddenzee te kun nen bestrijden. Volgens de mi nister zijn die voldoende om een ramp met een olietanker naar behoren af te handelen. De minister kiest er voor om voorbereid te zijn op een onge luk, waarbij een grote olietanker de inhoud verliest. De helft er van verdwijnt op natuurlijke wijze, onder meer door verdam ping. Wat overblijft kan met de beschikbare middelen bestre den worden. Bij het opruimen van de olie wordt gebruik ge maakt van de mechanische me thode, waarbij 'veegarmen' en oliekerende schermen een be langrijke rol spelen. Daarnaast worden baggerschepen en spe ciale oliebestrijdingsschepen in gezet, zowel van de overheid als van particuliere ondernemin- gen. De kosten van het 'stand by' houden van deze hulpmidde len zijn ongeveer 5,5 miljoen gul den per jaar. De kans op zo'n ongeluk is vol gens de bewindsvrouw één op de 58 jaar. I y I r 'W "A't* *1. *«r v HENE - „Een in zijn soort ieke installatie." Zo betitelt Meesen, hoofd technische enst van het waterschap De ie Ambachten in Terneuzen, nieuwe uitwateringsinstal- tie in de sluis bij Othene. Vier mpen zorgen voor een kunst- atig verval van het overtolli- binnènwater naar de Wester- helde. Indien noodzakelijk is tnu mogelijk zelfs bij spring- de uitwatering te verzorgen, t project wordt vanmiddag icieel in gebruik genomen, iet unieke van de installatie is constructie, waardoor ook bij og buitenwater zonder pro- Jeem met volle capaciteit kan order, geloosd. Uit de beide itenste sluiskokers zijn de uren verwijderd. In de ontsta- ruimte zijn vier pompen (twee in twee) gemonteerd boven het ateroppervlak. Een computer rgt er voor dat de pompen pas orden ingeschakeld wanneer sluiscapaciteit tekort schiet, et mechanisme zakt in dat ge- al automatisch tot op de bo- dem en pompen zo het overtolli ge water de Westerschelde in. De maximale capaciteit van de in stallatie is 864 kubieke meter water per minuut. „Dat is een behoorlijke slok water", merkt de technicus van De Drie Am bachten op. Eveneens bijzonder aan de nieu we uitwatering zijn de (relatief) lage investeringskosten. „Wan neer je een gewoon gemaal moet bouwen, ben je zo twintig mil joen gulden kwijt. Doordat wij bij de installatie gebruik hebben gemaakt van de (reeds bestaan de) sluiskokers, kost het project ons niet meer dan twee mijoen gulden", aldus de trotse tech nisch medewerker van het Oost-Zeeuws-Vlaamse water schap. Het systeem is ontwor pen door de medewerkers van De Drie Ambachten. Vanuit Bel gië is er reeds belangstelling ge toond voor het ontwerp. De uitwatering is gebouwd in het kader van het plan 'Verbete ring Waterbeheersing', dat sinds 1972 in uitvoering is. Het project in Othene is het voorlaatste 'deelplan'. Volgend jaar worden de werken (aan de oostkant van het kanaal van Gent naar Ter neuzen) afgerond. Met het gehe le waterbeheersingsplan in het gebied van De Drie Ambachten is een bedrag van 30 miljoen ge moeid. Ongeveer de helft van de ze investering is voor rekening genomen door de rijksoverheid. Bij aanvang van de beheersings- werken in 1972 werd nog uitge gaan van een gemiddeld water peil op de Westerschelde van 2.04 meter beneden het NAP. Door de stijging van de zeespie gel is dit peil momenteel echter 1.92 meter onder het NAP. Door deze verschuiving werd het vol gens Meese steeds moeilijker het peil in de Kreek te handhaven volgens het principe van vrij ver val, het 'vanzelf doorstromen van het water van hoog naar laag. De pompen brengen hier voor de oplossing. De nieuwe uitwateringsinstallatie in de sluis bij Othene (foto Camile Schelstraete Een paar keer per jaar speelt de lokale loodgie ter voor slinkse snoodaard, hangt de postbode de Don Juan uit, is de echtgenote van de groen teboer de femme fatale. Zo'n 125 amateurtoneelgezelschappen telt Zee land: Kunst na Arbeid, Tekst kwijt, Op drift, Kunstvrienden of - héél fraai - De Camera van Rhetorica Sint Jan ten Steene. Vaak met een 'bal na' als toetje doen ze zaaltjes als De Uit komst, De Warande, Café Tobbetje en De Wul- penhoek vol lopen. Met als enige pretentie: een leuke avond voor familieleden, vrienden, ken nissen, buren en vooral voor zichzelf. Blijspelen en kluchten scoren hoog: 'Hoogheid, uw kameel staat voor', 'De rijke neef uit Ameri ka', 'Amor richt zijn pijlen zelf. Soms wagen ze zich aan iets zwaardere kost. Maar dat wordt door de clientèle doorgaans weinig geappre cieerd. „Op een feestavond van de personeels vereniging willen ze lachen, daar zitten ze heus niet te wachten op een drama." Een avondje amateurtoneel vanachter de cou lissen gevolgd. „Schat, ben je nu al thuis? Oh nee, da's uit het vorige stuk." Platogo op de planken. In de hal van de Prins van Oranje te Goes hangt de aankondiging tus sen affiches met namen van Seth Gaaikema, Jas- perina de Jong, Ton Lenskink, Huub Stapel: Pla togo speelt 'Kat op het spek', klucht door John Dole. De prij zentafel in de foyer is welvoorzien. Dui zendvijftien lootjes zijn er in omloop. D'r zal om gevochten worden: de eerste prijs is een waarde bon voor een etentje. De decorbouwer heeft z'n best gedaan. Het toneel is ingericht als een woonkamer met véél deuren, die veelvuldig ge opend en gesloten zullen worden. Liefst met een ferme klap. Aan de wanden een paar schilderij en, waarvan er één ter vermaak voortdurend op de grond zal kletteren. In de coulissen loopt Addy Flipse zich zichtbaar te verheugen op het dolkomisch avondje dat ko men gaat. „Het is een beetje een John Lanting- stuk. Zo'n stuk van: deurtje open, deurtje dicht, deurtje in, deurtje uit." Het is de première-avond. Dat betekent: vlin ders in de buik. Maar wat kan er nog misgaan? De try-out voor de bejaarden van Kapelle verliep tenslotte gesmeerd. Dat het publiek de strek king van het gebodene niet geheel bevatte, was jammer maar wel verklaarbaar. „Het is een nog al vlug stuk en voor mensen van die leeftijd een beetje moeilijk te volgen." Addy Flipse is zelf 70. Meer dan de helft van haar leven speelt ze al toneel. Ze overweegt echter ernstig („Ik kan toch niet tot m'n tachtigste door gaan?"i om er volgend jaar mee te stoppen. Mis schien dat ze er, als er stevig op haar wordt inge praat, nog een jaartje aan vastplakt. „Want als het om toneel gaat, ben ik aan een strootje mee te trekken." Een trapje lager, in de herenkleedkamer, ver dwijnen de polderrode wangen van Hnib Mol on der een laag bruine schmink. Het lichte zomer- pak, de te uitbundige stropdas, de donkere hoed, zonnebril en het zwarte snorretje moeten hem Gespannen gezichten voor de première; „...In m'n buik begint het nu toch een beetje te wroeten..." foto Pieter Honhoff) maken tot een zongebruinde Italiaanse gangster met een olijf-achtige charme: 'Maladetta...' Minstens vijfentwintig repetitieavonden zijn er aan de premièrevoorstelling vooraf gegaan. Soms drie avonden in de week. Hartstikke leuk. Maar de uitvoeringen zelf. 'dat zijn toch de krul len van het werk'. Arie Hage speelt voor taxi- chaffeur, inbreker, politieman en postbode. Een beige stofjas, malle bril en een met kracht over het hoofd getrokken alpinopet moeten John de Kraker doen gelijken op een sullige conciërge. Arie en John doen dat graag, typetjes spelen. Daar kunnen ze zich zo lekker in uitleven. Dré de Koning heeft de hoofdrol gekregen. Net als de voorgaande keren. Hij geniet nu eenmaal een ze ker faam vanwege z'n formidabele rollenkennis. Hoe rolvast was-ie niet in 'Hoera een drieling', 'De aap' en 'Puur toeval'? Het is persoonlijk hoor. maar Dré zou ter afwisseling graag 's in een wat serieuzer stuk willen staan. „Maar weet je wat het is: de clientèle vraagt nu eenmaal om een blijspel of een klucht. Op een feestavond van de personeelsvereniging willen ze lachen, daar zit ten ze heus niet te wachten op een drama." Een deurtje verder, in de dameskleedkamer, werpen Jacqueline de Vos, Jacqueline hamper en Anita van Boven een laatste blik in de spiegel. Het loopt tegen achten en in hun buik 'begint het nu toch een beetje te wroeten'. Op de valreep nog even een moeilijke scene gerepeteerd: „Schat, ben je nu al thuis? Oh nee, da's uit het vorige stuk." Aan het tafeltje waar de toegangskaarten wor den verstrekt, staan de gezichten monter. Volle bak vanavond, zo'n vierhonderd man. „Als je dat vergelijkt met het beroepstoneel - vorige week zaten er bij Casanova niet meer dan vijfendertig man. Dus we doen het zo slecht nog niet." Regisseur Ron Thiry zuigt gespannen aan een si garetje. „D'r zijn veel amateurtoneelgezelschap pen waar het alleen maar leve de lol met een pint is. Da's prima hoor, houden zo. Maar ik kan daar niet naar kijken. Wij proberen een zo goed moge lijke voorstelling te maken." De duimen gaan omhoog: toi, toi, toi. Haal het doek maar op, doe het licht maar uit. Deurtje open, deurtje dicht, deurtje in, deurtje uit. Ellen: O meneer Cellini, dank u wel. Ik kon mijn sleutel niet zo gauw vinden. (Zet de boodschap pen op tafel) Maar waar is Marcel? Cellini: O...eh...die neemt een bad. Ellen: Een bad? Maar dat heeft hij vanmorgen al gedaan, (ze loopt naar de badkamer) Cellini: spreidt zijn armen uit) 't Is een warme dag. Wel mevrouw De Groot, als u mij wilt excu seren. Ellen: Maar willen Maria en u niet een hapje eten voor u vertrekt. Waar is ze overigens? Cellini: Maria! Die is niet ver. Ik heb met haar afgesproken dat ik haar op het station zal tref fen. Dus mevrouwtje... (hij buigt en gaat naar de deur). Ellen: Zoals u wilt... Het loopt allemaal zo raar. Dat David ook zomaar in bad gaat zitten en u aan uw lot overlaat...(vanuit de badkamer dof gebonk en gesmoorde kreten) Ellen: Wat is dat? Cellini: Uw man waarschijnlijk! Ellen: Maar meestal maakt hij niet van die rare geluiden zoals nu...(ze gaat naar de badkamer deur. Cellini volgt haar, hand in de zak waar hij de revolver heeft) Cellini: met ironie) Het klinkt wat gesmoord zou ik zeggen. Misschien heeft hij zeep in de mond. (de deurbel gaat) Ellen: (loopt naar de voordeuri Die bel vandaag. Wie nu weer. (ze doet de deur open en de inbreker komt binnen in weer een andere vermomming. Hij heeft zich nu in een slechtzittend politiepak gestoken. Een veel te grote pet zakt over zijn oren en hij heeft zich voorzien van ander snor- en baardwerk) Drie bedrijven lang stapelen de misverstanden zich op. Puik publiek. Het is stil op de momenten dat het geacht wordt stil te zijn, er klinken lach salvo's op de momenten dat er gelachen dient te worden. Dat heeft Dré wel eens anders meege maakt: „Als ze niet lachen krijg je de neiging om te roepen: lach nu toch, het is wèl leuk." Eind goed, al goed. Zoals het hoort in een klucht. Bloemen en applaus voor Platogo. Het 'bal na' kan beginnen. In de kleedruimtes nemen Dré, Jacqueline, John, Addy, Arie, Jacqueline, Huib en Anita felicitaties èn de complimenten van re gisseur Thiry in ontvangst: prima voorstelling. Familieleden, vrienden, kennissen, buren en vooral zij zelf hebben zich kostelijk vermaakt. Jacqueline Vos: „Je krijgt d'r glad een kick van." De leden van de buurtvereniging in Baarland, de dorpsvereniging te Koudekerke, de muziek vereniging in Kattendijke, de personeelsver eniging van de Koninklijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen en de bewoners van de Goese Erasmusflat kunnen zich alvast opma ken voor een gezellig avondje: Platogo komt er aan. Dat wordt weer lachen. O Willem van Dam BRESKENS/MIDDELBURG - De West-Zeeuws-Vlaamse kust strook wordt, als het aan het college van gedeputeerde sta ten van Zeeland ligt, opnieuw ingericht. Gs kozen woensdag in Middelburg voor herinrich ting als landinrichtingsinstru ment, de wensen uit boeren- kring om te kiezen voor een ruil verkaveling van het gebied, ten spijt. Volgens gedeputeerde E. Maris- Koster (ruimtelijke ordening) is er sprake van een belangrijke ommezwaai in het denken van gs. „Tot op heden spraken we, als landherinrichtingsprojecten aan de orde waren, over ruilver kavelingen. Logisch, omdat de agrarische sector de meeste be langen had bij het herschikken van landschapselementen. In dit geval is echter de agrarische sector niet de enige doelgroep waarmee we rekening moeten houden. In de West-Zeeuws- Vlaamse kuststrook zijn de be langen van de recreatie-sector even zwaarwegend. Daarnaast moeten we de natuur-land- schappelijke belangen ook niet uit het oog verliezen. Dat we als gs met dit besluit zullen stuiten op verzet uit boerenkring is te verwachten, maar ik stel na drukkelijk dat ik dit besluit goed kan beargumenteren", zei de gedeputeerde woensdagmid dag. Het verzet van de landbouw te gen het instrument van de herin richting is op zich niet onbegrij pelijk. Wanneer voor deze aan pak gekozen wordt zijn de grondbezitters de directe greep op wat er met het landschap gaat gebeuren kwijt. De beslis- singsbevoegheid komt bij herin richtingsplannen altijd te liggen bij gedeputeerde staten. In ge val van ruilverkaveling beslis sen de grondbezitters over wat er te gebeuren staat. Afgelopen weken hebben de ge zamenlijke landbouworganisa ties in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren alles in het werk gesteld om statenleden voor een eventuele ruilverkaveling van het gebied tussen de Noordzee en de weg Sluis-Breskens te winnen. Men gaf zelfs rondleidingen aan sta tenleden. Het lobbywerk kon gs niet vermurwen. „Bij de verdere uitwerking van het streekplan West-Zeeuwsch-Vlaanderen gaan we nu uit van een herin richting. Van de disharmonie in het landschap willen we af via deze methode", aldus de gede puteerde. De uitwerking van het streek plan komt aan de orde tijdens een vergadering van de staten commissie voor ruimtelijke or dening op 16 november. Me vrouw Maris hoopt voorts dat de staten deze maand nog een be sluit nemen over de te volgen weg, zodat het herinrichtings plan nog in december opgeno men kan worden in het voorbe reidingsschema van de Centrale Landinrichtingcommissie (CLC). Jan Ramondt, voorzitter van de West-Zeeuwsch-Vlaamse afde ling van de drie Zeeuwse Land bouworganisaties en in die hoe danigheid voorman van de boe- renlobby tegen herinrichting, was woensdag niet bereikbaar voor commentaar. KORTGENE - Het algemeen be stuur van het recreatieschap Veerse Meer gaat akkoord met de begroting van het schap voor 1991. Dit betekent onder meer dat na vier jaar handhaving van een gelijk uitgavenniveau de kosten stijgen met 70.000 gul den. Alleen de Goese afvaardi ging legde zich niet neer bij deze verhoging en wees de begroting af. Hogere uitgaven zijn volgens het recreatieschap nodig voor hand having van het kwaliteitsniveau van voorzieningen en naleving van strengere normen op milieu gebied. In eerste instantie was het de bedoeling de uitgaven met 80.000 gulden te laten stij gen. Maar om het financiële leed wat te verzachten gaan geraam de uitgaven voor verlenging van het zomerpeil met 10.000 gulden omlaag. Hiervoor is nu 25.000 gulden beschikbaar in plaats van 35.000 gulden. De maatrege len om seizoensverlenging te sti muleren komen hierdoor niet di rect in gedrang. J. T. Laport merkte namens de gemeente Goes onder meer op dat de uitgaven ver uitstijgen boven de nullijn. Goes zou een extra bijdrage moeilijk kunnen ophoesten. De stijging zou niet overeenstemmen met richtlij nen van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten. Die ver eniging schrijft handhaving van de nullijn voor. Laport vroeg zich verder af wat het recreatie schap gaat doen om inkomsten te verhogen. Voorzitter van het schap J. B. Ventevogel antwoordde op de laatste vraag dat de gebruiker meer lasten moet gaan dragen. Maar een goed systeem om hef fingen op te leggen zou een zorg vuldige voorbereiding vergen. De komende maanden zijn voor stellen voor inkomstenverho ging te verwachten. Burgemeester P. Wisse van de gemeente Wissenkerke deelde mee dat de raad Wissenkerke wil dat de begroting nog eens kri tisch wordt bekeken. Ook in de ze gemeente wekte de verhoging van uitgaven verwondering. Maar Wisse zag onvoldoende re denen om de begroting af te wij zen. Hij stemde in met de toezeg ging de kostenpost voor sei zoensverlenging te verlagen. C. J. Dieleman die ook namens de gemeente Wissenkerke in het al gemeen bestuur van het schap zit, sloot zich bij het standpunt van Wisse aan. MIDDELBURG - De 29-jarige Krabbendijker C. M. G. stond woensdagmorgen in Middel burg voor de kantonrechter te recht wegens onverantwoorde lijk rijgedrag. Een andere weg gebruiker had G. bij de politie aangegeven. G. ging vorig jaar augustus een avondje uit met vrienden. Op de A58 werd G., rijdend in de rich ting Middelburg, ingehaald door een deux-cheveaux. G.'s passa giers wezen hem op de passeren de eend, met de opmerking dat hij dat toch niet op zich kon la ten zitten. De chauffeur liet zich opjutten tot een uiterst verve lend spelletje: hij dwong de eend op de linkerbaan te blijven door gelijk met de andere auto gas te geven of juist vaart te minderen. Achter de eend vormde zich een file, zodat een hinderlijke en zelfs gevaarlijke situatie ont stond. G. werd aangegeven door de chauffeur van één van de gehin derde auto's. De aangever, die in een BMW reed, maakte gebaren naar G. om hem te wijzen op zijn irritante gedrag. Dat was op nieuw reden tot hilariteit van G. en zijn passagiers en leidde tot een regelrechte achtervolging. Beide auto's passeerden elkaar beurtelings met steeds hogere snelheid. De BMW-rijder pro beerde G. zelfs klem te rijden en in de berm te dwingen. Dat lukte niet. Na enige tijd gaf de BMW zijn achtervolging op, en de chauffeur van de BMW lichtte de politie in over het voorval. Kantonrechter J. Arps nam het voorval hoog op. Officier van jus titie A. de Lange eiste een boete van honderd gulden, maar de rechter vond dat niet voldoende en deed er een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor vier maanden, met een proeftijd van twee jaar bovenop. „Dat soort spelletjes mag hele maal niet!", voegde de rechter G. toe. „Wees een gewaar schuwd man. U moet zich de ko mende twee jaar heel rustig hou den!" MIDDELBURG - De 18-jarige E.R.K. uit Hoedekenskerke kreeg woensdag van de Middel burgse kantonrechter zijn brommer terug. De bromfiets werd in beslag genomen omdat het vehikel was opgevoerd. Voordat K. de brommer daad werkelijk terugkrijgt, moet dan ook eerst de opgevoerde cylin der eruit worden gesloopt. K. moet wel een boete van 400 gul den betalen. De officier van justitie liet K. voorkomen omdat het al de der de keer was dat hij met een opge voerde brommer was betrapt. K. gebruikte de brommer om er mee naar zijn werk te rijden. Hij vertelde op de zitting dat hij door de politie juist was aange houden omdat hij zo verdacht langzaam reed en niet wegens een snelheidsovertreding. Officier van justitie A. de Lange eiste verbeurdverklaring van de bromfiets. De brommer was vol gens de verdachte 2500 gulden waard, en verbeurdverklaring ging kantonrechter J. Arps daar om iets te ver. Hij legde in plaats daarvan een boete van 400 gul den op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15