ernenergie komt iu weer in beeld Dode en gewonden bij ernstig ongeluk op stormvloedkering Beeldhouwer Peter de Jong overleden Belgische loodsen leggen werk neer Poes Ontsnapte te water Hiddinga volgt topman Hartog op bij Schelde 1111111 ii 111111111 ii 1111111 Jota Wassend Water van Rijkswaterstaat zeeuwse almanak WOENSDAG 7 NOVEMBER 1990 broeikaseffect Gevolgen "Jiet duurzaam Import Vrachtwagen ramt wachtende auto's Eisenpakket Voorschriften nodig voor peuterzalen zeeland eltadijken zijn voorlopig veilig JdDELBURG - Bij een extra Ijging van de zeespiegel hoe- In de dijken in het Deltage- Id niet meteen verhoogd te trden. De huidige zeewerin- hebben een ruime veilig- lidsmarge, die ook bij een ex- Ime stijging voorlopig niet in vaar komt. Wel zal vanaf de llgende eeuw regelmatige ver- Irking nodig zijn. De mate sarin, is afhankelijk van de Jrkelijke stijging van de zee- liegel. Rijkswaterstaat han- Jert daarvoor verschillende lenario's, variërend van een lespiegelrijzing van 60 tot 85 Intimeter per eeuw. Tot nog Je is steeds gerekend met een (ijgingr van zo'n 20 centimeter Ir eeuw. I de nota Wassend Water geeft Ikswaterstaat (dienst getijde- Iteren) aan met welke mogelij kheden in de toekomst reke- jng moet worden gehouden en Kt de financiële gevolgen zijn. Be zijn op nationale schaal niet Ering. Bij een stijging van 60 Intimeter de komende 100 jaar loet er zeven miljard gulden In dijken besteed worden, 2 filjard aan aanpassing van bui- Indijkse woon- en industriege- leden en 1 miljard voor aanpas- Jng van gemalen en overige wa- irhuishouding. Hoe hoger de lijging, hoe hoger uiteraard de psten. |verigens is deze eeuw nog geen Irsnelde stijging van de zee- biegel langs de Nederlandse ust waargenomen. De rijzing gt tussen 10 en 15 centimeter i dat is normaal. Ook wind- en blfgegevens zijn niet opvallend Ewijzigd. Wel is langs de kust En verandering opgetreden in Jetijbeweging. Hoogwaters zijn loger geworden en laagwaters Iger. kat wereldwijd extra verhoging van het zeepeil steeds aanneme lijker wordt geacht, komt door het zogenaamde broeikaseffect: uitstoot van schadelijke stoffen in de lucht, waardoor de tempe ratuur op aarde stijgt en het ijs op de poolkappen smelt. Vooral uitstoot van kooldioxyde is van invloed, maar ook sporengassen als stikstofoxyde, methaan, ozon en chloorfluorkoolwater stoffen. Niet alleen de temperatuur, ook wind, stormen, neerslag, ver damping en rivierafvoeren zul len op een nog niet te voorspel len manier veranderen. Voor de Nederlandse situatie kan, naast zeespiegelrijzing, vooral de toe name van stormen en hoge rivie rafvoeren de veiligheid aantas ten, aldus rijkswaterstaat. In de nota Wassend Water stelt rijkswaterstaat dat zeespiegel rijzing de veiligheid op twee ma nieren bedreigt. Onbeschermde laaggelegen gebieden als schor- VLISSINGEN - De Vlissingse gemeentepolitie heeft dins dagmiddag een 24-jarige Vlis- singer aangehouden die maandag is ontsnapt uit de gevangenis in Doetinchem. De man zette de politie zelf op zijn spoor door het op een ren nen te zetten bij het ontdek ken van de surveillerende agenten en in het water van de Schuitvaartgracht te springen. De politie zag de man om ongeveer kwart voor drie lo pen. De herkenning was we derzijds, maar de agenten wis ten nog niet dat hij de dag te voren was uitgebroken. De man wilde over een poortje klimmen om uit het gezichts veld te verdwijnen. Hij zag zich door tijdnood gedwongen in de Schuitvaartgracht te duiken en naar de overkant te zwemmen, verklaarde hij de politie. De man klom daar op het droge, maar werd door de agenten opgewacht. Bij zijn aanhouding heeft hij verder geen verzet meer gepleegd. De man is naar het politiebu reau gebracht en wordt van daag, woensdag, op transport gesteld naar de gevangenis in Doetinchem. Het was de Vlis singse politie niet bekend waarvoor hij is veroordeeld en hoelang hij zijn straf nog moet uitzitten. De ontsnapte gevangene wordt door de Vlissingse politie naar de surveillancewagen geleid (foto Ruben Oreel) ren en slikken zuilen meer on derlopen en de kustlijn zal af brokkelen. De kans op een door braak wordt daardoor groter. De stormvloeden zullen hoger wor den en een grotere kans op over stromingen door dijkdoorbra ken geven. In de Nederlandse situatie geeft een stijging van 60 centimeter een negen maal hogere kans op een overstroming. Verheviging van stormen door klimaatveran dering zal trouwens dezelfde problemen geven. De gevolgen voor het milieu zijn aanzienlijk. In het Deltagebied zullen delen van het intergetij- degebied - belangrijk als voed selbron voor vogels - verdwij nen. Ook moet rekening worden gehouden met aantasting van de duinen. De precieze gevolgen voor de Wester- en Oosterschel- de zijn niet te voorspellen, om dat deze riviergebieden nog ver anderen onder invloed van bag- gerwerkzaamheden en de storm vloedkering. Diezelfde stormvloedkering zorgt wel voor minder kosten en minder problemen bij dijkaan- passingen. Zonder de Ooster- scheldekering zou bij een zee spiegelstijging van 60 centime ter één miljard gulden meer no dig zijn. Rijkswaterstaat geeft voor het uit te stippelen beleid verschil lende mogelijkheden. Afwach ten: uitgaan van een stijging van 20 centimeter per eeuw en om de vijfjaar een toetsing van de dij ken aan de normen. Anticipe ren: uitgaan van een stijging van 60 centimeter per eeuw. Geleide lijk aanpassen: als aan een wa terkering groot onderhoud no dig, uitgaan van een stijging van 60 centimeter. Rigoreus aanpas sen: uitgaan van een stijging van 85 centimeter en 10% toename van stormen. Het parlement moet aangeven welke aanpak voor de toekomst gekozen wordt. (Van ome verslaggeverI DELFT - Het landelijk centrum [oor energiebesparing en scho- technologie zegt niet langer fiee' tegen toepassing van kern- [nergie. Volgens het centrum [omt kernergie in beeld, wan- peer het gaat om een energie voorziening zonder uitstoot van sooldioxyde (C02). Dit ondanks ie risico's en de hoge kostprijs, perncentrales zullen overigens naar een deel van de elektrici teitsvraag kunnen dekken. Dit blijkt uit een rapport van net entrum over de uitstoot van sooldioxyde bij de energievoor- iening op langere termijn. Ja renlang was dit in Delft gevestig de centrum geharnast tegen stander van kernenergie. Ook [iu is het enthousiasme beperkt, naar het feit ligt er onontkoom baar dat kerncentrales geen C02 uitstoten en centrales die gestookt worden met fossiele prandstoffen wél. Het centrum tekent aan dat kernenergie geen duurzame energiebron is, omdat de wereld voorraad aan uranium immers eindig is. De eerste en meest voor de hand liggende mogelijk heid om de kooldioxyde-uit- stoot bij energie-opwekking te rug te dringen, is energiebespa ring. Daarnaast moet worden ge streefd naar een zo groot moge lijke toepassing van duurzame bronnen als wind, zon, water kracht en biomassa, aldus het centrum. Erkend wordt dat hiermee niet volledig aan de energievraag in Nederland kan worden voldaan. Als oplossing voor dat probleem wordt gezien de import van 'schoonstroom' uit het buiten land. Dat geldt ook voor de toe passing van andere vormen van energie-opwekking. In afwach ting van de komst van genoeg duurzame bronnen, kan daar naast kernenergie in aanmer king komen. Het centrum wijst erop dat vraag en aanbod van energie vrijwel nooit met elkaar in de pas lopen. Daarom is er behoefte aan een goedkope energiedra ger. Die is te vinden als energie overschotten worden omgezet in waterstof. Deze waterstof kan worden benut als het aanbod van duurzame energiebronnen tekort schiet. Voor een grootschalige toepas sing van waterstof en de daar mee samenhangende C02-ver- mindering, hoeft niet gewacht te worden tot genoeg duurzame energiebronnen verwezenlijkt zijn. Ook fossiele brandstoffen die momenteel worden gebruikt, kunnen in waterstof worden om gezet. De daarbij vrijkomende C02 moet worden opgeslagen in oude olie- en gasvelden. In het rapport constateert het centrum voor energiebesparing dat een energievoorziening zon der C02-uitstoot mogelijk is, door een combinatie van ver schillende milieuvriendelijke bronnen. De energieprijs zal hierdoor echter wel stijgen tot ruim het dubbele van de prijs die tijdens de Golfcrisis geldt. VLISSINGEN - Drs B. P. Hiddinga treedt per 1 janua ri volgend jaar aan als di recteur van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen. De raad van Drs B. P. Hiddinga commissarissen heeft hem benoemd als opvolger van drs G. Hartog, die in septem ber vervroegd is uitgetre den. De nieuwe directeur krijgt dezelfde portefeuille als zijn voorganger: be drijfseconomie en finan ciën. Hiddinga (44) werkt thans bij Philips in Eindhoven. Ge durende twintig jaar heeft hij functies vervuld bij ver scheidene binnen- en buiten landse onderdelen van het concern. De tot voor kort nog drie le den tellende directie van De Schelde bestaat volgende maand slechts uit ir T. C. Bouwman. Met ingang van 1 december legt directievoor zitter drs A. B. A. de Smit zijn functie neer. Dit bete kent dat de commissarissen van De Schelde weer op zoek moeten naar een nieuwe di recteur. BURGH-HAAMSTEDE - Een ongeluk op de stormvloedkering heeft dinsdagmiddag het leven gekost aan een automobiliste, de 25-jarige G. J. Vinje uit Vlissingen. Zij was op slag dood en moest door de brandweer uit het wrak gehaald worden. Het echtpaar K. uit Burgh-Haamstede liep bij het onge val verwondingen op en is met een ambu lance naar het Oosterscheldeziekenhuis in Zierikzee vervoerd. Mevrouw C. K.-H. (54) had rugklachten en haar man C. K. (56) een hoofdwond. Het ongeluk werd veroorzaakt door een vrachtwagencombinatie, bestuurd door de 26-jarige R. van de R. uit Schiedam, die ach terop vijf personenauto's reed die voor een verkeerslicht stonden te wachten. De voor ste twee bestuurders kwamen met de schrik vrij. Dat gold ook voor de chauffeur van de vrachtwagen. Het is de eerste keer sinds de weg over de kering drie jaar geleden open werd gesteld dat zich een ernstig ongeluk voordeed. Meteen na de botsing was op de rijbaan een enorme ravage te zien. De achterste van de wachtende auto's - waarin zich het dodelij ke slachtoffer bevond - zat nagenoeg geheel onder de bumper van de vrachtwagencom binatie. De auto die daar voor stond, van het echtpaar K.. werd ook in elkaar geduwd. Al le auto's moesten worden weggesleept. Het ongeluk gebeurde omstreeks kwart over een ter hoogte van het sluitgat Roompot. Daar worden momenteel werkzaamheden aan de weg uitgevoerd en om die reden is één rijbaan afgezet. Het verkeer wordt er met be hulp van verkeerslichten geregeld. Onmiddellijk werden de brandweerkorpsen van Westerschouwen en Veere ingescha keld. Dat is standaard-procedure bij onge vallen op de stormvloedkering. Beide korp sen rukten uit met een hulpverleningswa gen en een hogedrukwagen. Om de gewon den te vervoeren werd een ambulance uit Kamperland ingeschakeld. Ook waren twee EHBO-vrijwilligers van Rijkswaterstaat uit het Topshuis aanwezig. Een van de betrokken automobilisten ver telt: ,.We stonden met vijf auto's voor het ro de licht te wachten. Ik stond als eerste voor het licht en achter me stond m'n collega. We zijn aan het werk aan de windmolen in de werkhaven op Noord-Beveland en zouden naar het Topshuis rijden om daar wat te eten. Achter m'n collega stonden nog twee auto's. Plotseling hoorden we achter ons remmen piepen. Ik zag de vrachtwagen op ons af rijden en had geluk dat m'n auto al in z'n versnelling stond. Door de schok van de botsing schoot mijn voet van het gaspedaal en schoot de auto een stukje vooruit." De twee collega's G. M. B. uit Heerhugo- waard en A. B. uit Oost-Souburg waren zeer geschrokken: „Zeker als je die ravage ziet en je bedenkt dat het ook jouw auto geweest had kunnen zijn die onder die vrachtwagen zit. Ik ben blij dat er alleen maar wat met mijn auto is." Het verkeer is vanaf het moment van het on geluk tot omstreeks half vier gestremd ge weest. In mededelingen van de radio ver keersinformatie werd het verkeer aangera den om te rijden via de Zeelandbrug. Het verkeer dat desondanks koos voor de storm vloedkering kon bij wijze van uitzondering gebruik maken van de parallelweg van de stormvloedkering. Het waarnemend hoofd van de dienstkring Deltakust van Rijkswaterstaat, J. J. Ge- leijnse, vertelt dat na overleg met de rijkspo litie besloten is niet de waarschuwingbor den op de wegen naar de kering in te schake len. Het kost geruime tijd eer die borden in werking zijn gesteld en daarom is daar vanaf gezien. Volgens de heer Geleijnse is er geen aanleiding om extra beveiliging aan te bren gen bij de werkzaamheden die momenteel aan de rijbaan van de kering worden uitge voerd. De huidige beveiliging voldoet aan de eisen, zo gaf hij aan. Peter de Jong MIDDELBURG - In zijn woonplaats Middelburg is maandag de 70-jarige beeld houwer Peter de Jong over leden. Hij wordt vrijdag be graven in Den Haag. De Mid delburger - die bekendheid kreeg vanwege zijn vele res tauratiewerkzaamheden aan het stadhuis van de Zeeuwse hoofdstad en zijn figuratieve werken in de stad - overleed aan een hart stilstand. Een groot deel van zijn leven wijdde De Jong aan het eeu wenoude stadhuis, dat in de oorlogsjaren was gebombar deerd en enorme schade had opgelopen. Vlak na de oorlog begon hij al met de restaura tie. Pas in 1968 was het werk voltooid. „De toestand van dat gotische monument", zei hij eens in een interview, „gaat mij zeer aan het hart. Het is een brok cultuur dat weer helemaal gaaf moet worden." Naast zijn vele werk aan het stadhuis had De Jong de be schikking over een atelier aan de Balans waar hij leer lingen vertrouwd maakte met het beeldhouwen. Zijn werken - waaronder de stadstimmerman bij de Stadsschuur - zijn vooral fi guratief van aard. Tot voor kort was de Middelburger nog bijna dagelijks te vinden op de steigers voor het stad huis, dat aan een nieuwe res tauratiebeurt toe was. De personenauto van het dodelijke slachtoffer werd bij het verkeersongeluk op de stormvloedkering volledig door een vrachtwagencombinatie verpletterd foto Pieter Honhofj) VLISSINGEN - De Belgische loodsen hebben dinsdag onver wacht het werk neergelegd on danks een stakingsverbod van de Vlaamse minister van Ver keer J. Sauwens. Zij besloten dinsdagmiddag actie te voeren tot vannacht, woensdag, twaalf uur. De loodsdiensten die de Belgen voor hun rekening nemen, zijn dinsdagmorgen al om acht uur gestopt. De loodsen stelden zich zo in de gelegenheid 's middags een vergadering bij te wonen in Gent. De leden van de Vereni ging van Staatsrivierloodsen en de Vereniging van Staatszee- loodsen stemden massaal voor het voeren van actie, van de 264 aanwezigen stemden 248 voor en 16 tegen. De staking kwam onverwacht, omdat de beide verenigingen eerder hadden aangekondigd voorlopig alleen elke vrijdag in actie te komen. De eerste werk onderbreking vond afgelopen vrijdag plaats. Het stakingsver bod van minister Sauwens werk te op de loodsen echter als een rode lap op een stier. De maatregel van de Vlaamse deelregering is loos, volgens voorzitter A. de Bruyn van de Vereniging van Staatsrivier loodsen, omdat de rechter in 1988 stakende Belgische lucht verkeersleiders - ook ambtena ren - in het gelijk heeft gesteld. Het stakingsrecht voor ambte naren is daarmee erkend, aldus De Bruyn. De verwachting is dat vandaag onderhandelingen op gang ko men tussen de Vlaamse deelre gering en de loodsenverenigin- gen. Het eisenpakket van de loodsen omvat onder meer een betere pensioenregeling, pensio nering met zestig jaar en verwer king van een aantal individuele premies in het gewone loon. Op de rede van Vlissingen was dinsdagavond nog weinig te merken van de staking. Slechts zes zeeschepen lagen in verband met de actie voor anker. Uit Ant werpen moesten dinsdag zestig schepen vertrekken. Tien kleine kustvaarders zijn met toestem ming zonder loods weggegaan. Nederlandse loodsen die hun normale diensten blijven draai en, namen zes grotere vaartui gen voor hun rekening. De sta king van de Belgische loodsen treft niet alleen Antwerpen, maar ook Gent en Zeebrugge. MIDDELBURG - De kwaliteit van de peuterspeelzalen moet goed in het oog worden gehou den. Het verdient dan ook aan beveling om voor de peuterop- vang, net als voor de kinderdag verblijven, een minimumpak ket aan voorschriften op te stel len waaraan moet worden vol daan. De regels kunnen worden opgenomen in een gemeentelij ke verordening. Dat schrijft de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland (SOKZ) aan alle gemeentebestuurders. Gemeenten die een beroep wil len doen op de landelijke stimu leringsmaatregel kinderopvang, moeten voor 31 december een kwaliteitsverordening hebben opgesteld. Formeel vallen de peuterspeelzalen daar niet on der, omdat de openingstijden beperkt zijn. De SOKZ raadt de gemeenten aan de peuterop- vang toch in de regeling mee te nemen. In Zeeland maken ruim 4.300 kinderen van twee en drie jaar gebruik van die vorm van opvang. De overlegstichting heeft boven dien kritiek op de advies-veror dening, die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft opgesteld. Groot was het verdriet van Willemien toen haar poes Tijger het op de rijksweg bij Kruiningen definitief had moeten afleggen tegen een voortrazende automobiel. Maar meisjes van negen be schikken over een veer krachtig gemoed. De belofte van haar moeder dat via de kleine annonces in de krant zou worden gespeurd naar een plaatsvervangende poes beurde Willemien op. Ze spelde de kranten, in de hoop de verlossende adver tentie te vinden. Op een gegeven moment dacht ze, nauwgezet de ru briek 'kennismaking' doornemend, geluk te heb ben. Luidkeels riep ze: „Mamma, ik heb een poesje gevonden. Kijk, hier staat het: 'Hete poes'. En het telefoonnummer staat erbij!!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9