Auto-Poppe Walcheren Bloemen bij begin missie Brandt as 3,5 cent duurder BOERENKOOL EN ROOKWORST Frans scholierenprotest Landbouwberaad weer vruchteloos Bonden: NMB Postbank en Nat. Ned. overtreden regels heeft jg nu een wereldnaam: t (22 FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Voor Mensen met Keuken kriebels hebben Wij een Sterk Receptenboek. Iroog met zon f/^^r !3e jaargang no. 262 nsdag 6 november 1990 KLAAR TERWIJL U WACHT Gildeweg 22 -Vlissingen VRIJDAG AVOND KOOP AVOND 'ij Zeeuwse Philips-dochter 80 tot 140 banen in gevaar Afschuwelijk Sociaal plan Brinkman: geen garantie koopkracht Oproep Drugs Safe sex Maradona ïtroomprijs halve cent omhoog I Panklare gesneden boerenkool, QQ ch Verse rookworst, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Océ-van der Grinten wil 250 banen schrappen Wie onze showroom bezoekt, mag hetgrote SieMatic Keukenboek zó meenemen. Ofwel: 180 pagina 's vol inspirerende ideeën en prachtige kleurenfoto 's. 't Liefst een SieMatic. OPTICIENS onnige perioden. Er staat een zwak ke noordoostelijke wind, kracht 3 of under. De middagtemperatuur ligt ond de 9 graden. APK-keuring, klein onderhoud/reparatie bij onze EXPRESS-SERVICE afdeling. ntslaggolf bedreigt de Vitrite IDDELBURG - Bij de Phi- s-dochteronderneming Vitri- I in Middelburg staan 80 tot j) arbeidsplaatsen op de tocht. b directie van de Vitrite is tot getallen gekomen, aldus een orlichter van de Philips-pers- tnst, na een eerste voorzichti- analyse van de organisatie |va het bedrijf. Ifrijwel direct na de onheils- Jodschap van president-direc- l;r j. B. Timmer van Philips Bid oktober was duidelijk dat Vitrite niet ongeschonden uit j grootscheepse reorganisatie de multinational zou komen. Jibekend bleef vooralsnog hoe- Sel arbeidsplaatsen in Middel- |rg weg moesten, strictsbestuurder M. Hiet- |mp van de Industrie- en Voe- ngsbond CNV maakte maan- jigmorgen bekend dat de Phi- .ps-dochter 140 van de ruim 700 Ibeidsplaatsen binnen een jaar §1 schrappen. Hij vond het op- ïerkelijk dat dat aantal precies ïereenkwam met het algemene Ircentage dat Timmer had ge hemd voor de algehele afslan- jigbij Philips, 20 procent. Hiet- linp zette daar alvast een groot Jaagteken bij, omdat zo'n per- Bntage naar zijn oordeel niet ^ilig mag worden verklaard. De belmatigheid van de organisa- van de verschillende Philips- fcdrijven moet volgens hem entraal staan, niet een vast ge le voorlichter van de Philips- Trsdienst ontkende ten stellig- le dat dat het geval is. De ge ïnde, efficiënte bedrijfsvoering Rn een onderdeel van het con- ern staat voorop. Hij hield ove- Igens een enorme slag om de rm wat betreft de Vitrite. Pas in i loop van december zijn de on- ^rzoeken volledig afgerond en an met zekerheid worden ge zegd hoeveel arbeidsplaatsen tussen de tachtig en honderd veertig verloren gaan. G. B. Schoenmakers, loco-bur gemeester van Middelburg, noemde de berichten 'afschuwe lijk', maar zag geen rol wegge legd voor de gemeente, zoals in het geval van de Koninklijke Maatschappij De Schelde in 1983. Zeeuwse gemeenten en de provincie Zeeland schoten dat bedrijf toen financieel te hulp. Schoenmakers achtte dat voor de Vitrite uitgesloten, omdat 'de problemen van Philips wereld wijd zijn en onze mogelijkheden ver te buiten gaan'. De directie van de Vitrite zwijgt FRANKFURT - De voormalige Duitse kanselier, Willy Brandt, krijgt op het vliegveld van Frankfurt voor zijn vertrek naar Baghdad bloemen van de echtgenote van een Irak in gijzeling gehouden Duitser. Brandt arriverde gisteravond in de Iraakse hoofdstad voor een humanitaire missie met het doel de Westerse gijzelaars die sinds de Iraakse invasie van Kuwayt worden vastgehouden, vrij te krijgen (foto HolschneiderlANP) (zie ook pagina 4) als het graf en verwijst steeds door naar de persdienst in Eind hoven. Werknemers wachten on dertussen gelaten af. „Wat moe ten we anders doen?", zei één van hen maandagmiddag laat aan de poort, ,,'t Is fout als we al lemaal gaan praten en allerlei in dianenverhalen de wereld inhel- pen. Niemand schiet dhar iets mee op." Zijn collega's laten een zelfde geluid horen. Binnen het bedrijf bestaat enige onrust, ze ker omdat in 1988 al veertig ar beidsplaatsen zijn verdwenen. „Dat kon toen met allerlei af vloeiingsregelingen voor oudere werknemers", liet een perso neelslid weten, „maar daar zal het deze keer niet bij kunnen blijven." Binnen de Philips-vestiging in Terneuzen wordt gestudeerd op maatregelen die de efficiëntie van de produktie kunnen bevor deren. Volgens voorzitter L. Roelandt van de ondernemings raad is nog niet gesproken over ontslagen. Philips is bereid met de bonden een centraal sociaal plan af te spreken met betrekking tot reor ganisaties die bij het bedrijf op handen zijn in Nederland. Een woordvoerder van Philips heeft dit in de nacht van maandag op dinsdag meegedeeld na afloop van een eerste gespreksronde met de bonden. Met name de Industriebond FNV had om een dergelijk cen traal sociaal plan gevraagd. Die reorganisaties leiden volgens de bonden in Nederland zeker tot een verlies van 7.000 tot 10.000 arbeidsplaatsen. Philips is volgens de woordvoer der ook bereid om de bonden volledig inzicht te geven in de stand van zaken met betrekking tot de reorganisaties. Ook wil Philips met de bonden overleg plegen over de maatstaven die worden gehanteerd bij het ma ken van de reorganisatieplan nen. Het beleid van de Industriebond FNV blijft gericht op het vermij den van gedwongen ontslagen. De Industriebond FNV is niet van plan zich frontaal te verzet ten tegen de aangekondigde reorganisaties bij Philips. Dat is niet realistisch RAALTE (GPD) - CDA-fractie- voorzitter Elco Brinkman voelt er niets voor om voor iedereen de koopkracht te blijven garan deren. Tijdens een CDA-bijeen- komst in het Overijsselse Raal- te zei Brinkman: „We moeten geen beloften doen die we niet waar kunnen maken. We kun nen niet alles tegelijk". D CDA-fractievoorzitter ging in op de problemen die het kabinet bij de zogeheten 'tussenbalans' in januari moet oplossen. Daar bij sloot hij niet uit dat ook de koppeling tussen lonen en uitke ringen ter discussie zal komen te staan. „Ik ben niet bereid de koppeling buiten beschouwing te laten. Ik wil er niet mee begin nen, maar we moeten alles bekij ken en dan pas beslissingen ne men over alles, inclusief de kop peling". Brinkman riskeert met zijn uit spraken een fors conflict met coalitiepartner PvdA. In een verklaring aan de voor avond van de kamerbehande ling van de onderwijsbegroting hebben 23 organisaties gisteren een oproep gedaan het leerlingwezen te red- O den. w De drugsvangst eind verleden week in Terneuzen blijkt nog groter dan eerder werd aaange- nomen. De uit Singapore afkom stige container waarin de ma rihuana werd gevonden, bleek bij onderzoek ruim 5.500 kilo te bevatten met een straatwaarde van zo'n Q 15 miljoen gulden. w De Zeemvse Safe Sex Club, een nieuwe vereniging waarin ver schillende instellingen schuil gaan, houdt zaterdag in Vlissin gen een popfestifal, waarbij te gelijkertijd op de gevaren van aids gewezen wordt. De club heeft als boodschap 'veilig vrijen voorkomt besmetting met aids. WÊÊKKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊË (Pagina 3: Kok over koppeling) geen zin had De Argentijnse stervoetballer Diego Maradona ligt weer in de clinch met zijn werkgever Napo- li. Maradona vertrok gisteren niet met zijn ploeg naar Moskou om te spelen tegen Spartak, omdat hij 15 |)EN HAAG (GPD) - Gas wordt looi' gezinnen op 1 januari 3,5 lent per kubieke meter (exclu sief BTW) duurder. Ook stroom |oor gezinnen wordt duurder: 1.5 cent per kilowattuur. Minis ter Andriessen (economische Kaken) heeft dit gisteravond in Ijle Kamer bekend gemaakt. ■an de gasprijsverhoging is 2,5 Kent toe te schrijven aan stijgen- ■e olieprijzen tussen 1 mei en 31 Bktober van dit jaar. De reste- (fende cent prijsverhoging heeft twee oorzaken. Ten eerste een Bogere milieuheffing op brand stoffen (0,5 cent) en ten tweede Ben heffing van de gasbedrijven ■elf, eveneens van 0,5 cent, om I uit de opbrengsten milieumaat regelen te betalen. De hogere milieuheffing op brandstoffen vloeit voort uit de algemene politieke beschouwin gen over de begroting 1991. De Kamer keerde zich toen tegen een verhoging van de benzineac cijns. Het kabinet noemde als al ternatief een extra verhoging van de milieuheffing op brand stoffen in 1991. De milieuheffing van de gasbe drijven valt toe te schrijven aan een recent door Andriessen en de nutsbedrijven afgekondigde campagne om energiebesparing te stimuleren en zo ook het mi lieu te dienen. Andriessen heeft Advertentie £lke dinsdag en woensdag liebben we groente en vlees In de aanbieding. zak 300 gram per stuk, ®@©©0 QQ 250 gram 2.89 inmiddels met de milieuheffing ingestemd vanwege het goede doel ervan. De milieuheffing geldt niet voor de gasprijs die de industrie moet betalen. Het verschil tussen de gasprijs die huishoudens beta len en die de industrie betaalt wordt dus groter. Nu al betalen gezinnen veel meer voor het gas. In de Kamer reageerde VVD-ka- merlid Blaauw woedend op de gasprijsverhoging. „Door de Golfcrisis gaat de gasprijs al 2,5 cent omhoog. Dat is een lasten verzwaring. U legt daar botweg nog een cent op. De minister president heeft de BTW-verla- ging al op de tocht gezet. Het is triest dit te moeten horen". De prijsverhoging van 3,5 cent kost een gemiddeld gezin zo'n 80 gulden in 1991, nog afgezien van een mogelijke verdere gasprijs verhoging op 1 juli. Die komt er zeker gezien de nog steeds oplo pende olieprijs waaraan de gas prijs gekoppeld is. Op 1 januari wordt de gasprijs nu 45,1 cent. De verhoging van de stroomprijs valt eveneens toe te schrijven aan de aktie van Andriessen en de nutsbedrijven ten bate van energiebesparing. Ook hier be talen grootverbruikers de prijs verhoging niet. Voor hen starten de nutsbedrijven geen aparte aktie gericht op energiebespa ring. PARIJS - Een man schiet met een katapult op de politie tijdens botsingen tussen demonstran ten en de politie in Parijs. Rond 30.000 scholieren gingen maandag in de Franse hoofdstad op nieuw de straat op om beter onderwijs te eisen en uit protest tegen de slechte staat van de schoolgebouwen. In andere Franse steden betoogden nog eens 100.000 scholieren. In Parijs werden de demonstranten bij het parlementsgebouw tegengehouden door de politie. Bij de botsingen die daarop volgden vielen een aantal gewonden, onder wie journalisten, politieman nen en jongeren (foto Remy de la MauvinierelAP) (Van onze correspondent) BRUSSEL - Ook de negende bij eenkomst van de EG-ministers van landbouw en handel over de verlaging van de landbouw subsidies heeft maandag niets opgeleverd. De bewindslieden komen vanmorgen weer bijeen, maar er is weinig uitzicht op een oplossing. „Ik wordt het zo langzamerhand zat", zei de Ne derlandse landbouwministers Piet Bukman gisteravond dan ook moedeloos. Vooral Frankrijk bleef opnieuw dwarsliggen. Parijs eist meer garanties dat de Franse boeren voor de voorgestelde verlaging van de subsidies met 30 procent gecompenseerd worden. Vol gens Bukman groeien de irrita ties in de EG-ministerraad over de houding van de Fransen, die overigens stilzwijgend door Duitsland gesteund worden. De twaalf zijn nu al drie weken over tijd met het indienen van hun voorstellen voor het GATT-overleg dat begin decem ber moet leiden tot een handels akkoord in deze wereldorganisa tie voor handel en tarieven. De Amerikaanse minister van land bouw Yeutter heeft al gezegd dat de VS uit het GATT-overleg stapt als de EG nu niet tot zaken wil komen. De VS willen de land bouwsubsidies in de wereld veel sterker verlagen. VENLO (ANP) - Het kopieerma chinebedrijf Océ-van der Grin ten wil het aantal werknemers in de vestiging in Venlo in de loop van volgend jaar met 250 verminderen door verdere ra tionalisering. Met de onderne mingsraad en de vakbonden is overleg begonnen over de ma nier waarop dat zal gebeuren, zo heeft Océ maandag bekend gemaakt in een persbericht. Een woordvoerder liet weten dat het bedrijf door een lek was ge dwongen tot snelle publikatie. In Venlo werken op het ogenblik ongeveer 3.300 mensen. Océ meldde een maand geleden dat de nettowinst in het derde kwar taal van het op 1 december be gonnen boekjaar met negen pro cent is gedaald tot f 17,6 miljoen. Over het gehele jaar wordt des ondanks een ongeveer gelijk re sultaat verwacht. (Advertentie) ~i Advertentie Woonvizier Zeeland Korte Geere 20 Middelburg tel. 01180 - 13704 SieMatic Keukenstudio van Vliet Nieuwendijk 89 (nnder dak hij pot woninginrichting) A.xel tel. 01155 - 4070 Massee Zn Verrijn Stuartweg 8 Goes tel. 01100 - 21222 DEN HAAG (GPD) - De Dien stenbonden FNV en CNV zijn woedend over de manier waar op de NMB Postbank en de ver zekeraar Nationale Nederlan den hun fusieplannen hebben gepresenteerd. Volgens de bon den hebben de twee concerns de fusiegedragsregels met voeten getreden. Als NMB Postbank en Nationale Nederlanden geen be vredigende verklaring voor hun handelwijze geven, dienen de vakbonden vermoedelijk een klacht in bij de fusiecodecom missie van de SER, zo liet de Dienstenbond CNV gisteren we ten. De twee vakbonden vinden dat de concerns hun fusieplannen slordig hebben gepresenteerd. „Van tijdig informeren van de vakbonden is geen sprake ge weest. Dat is men maar even ver geten. Wij mogen pas vandaag opdraven om te horen hoe de vork in de steel zit", aldus een woordvoerder van de Diensten bond CNV. „Als de NMB Post bank en Nationale Nederlanden al hun zaakjes zo rammelend or ganiseren, kunnen we straks nog wat verwachten". De samenwerking van NMB Postbank en Nationale Neder landen zal volgens de Diensten bonden FNV en CNV een aard verschuiving in de bank- en ver zekeringswereld veroorzaken. De werkgelegenheid komt kwa litatief en kwantitatief onder druk te staan, omdat zowel NBM Postbank als Nationale Neder landen actief is op het gebied van hypotheken en vastgoed, al dus de twee bonden. De Dienstenbond FNV ver wacht dat het werk van de as surantie-tussenpersonen door de fusie voor een deel naar het bankbedrijf zal worden overge heveld. De assurantie-tussen personen die verzekeringspro- dukten van JSTationale Nederlan den verkopen, hebben al be zorgd gereageerd op de fusie. Woordvoerder Van Voorst Vader is bang dat straks cliënten bij het loket van de NMB Postbank hun verzekeringen regelen en de tussenpersoon links laten lig gen. De Consumentenbond heeft gis teren de Europese Commissie gevraagd de fusie te toetsen aan de fusieregels van de Europese Gemeenschap. De kans is groot, zo meent de bond, dat nadelige gevolgen zullen optreden voor consumenten in eigen land. Als door fusies het aantal marktpar tijen afneemt, is de kans op mo nopolievorming, prijsverhoging en verslechtering van voorwaar den aanwezig. Pearle Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezeifde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). Middelburg Goes Hulst Terneuzen l_ Bergen op Zoom Vlissingen Roosendaal |j De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1