PZC Tekort aan Chinese kool „Folder apothekers over homeopathie staat vol lariekoek" Rekenkamer kraakt hulp aan de Antillen Moslims richten landelijke raad op Ruzie Gabor en Mansholt over nieuw landbouwplan Vijftien miljoen Nederlanders op 25ste november De kunst van een succesvolle uitvoering. binnen- en buitenland Korting op uitkering GAK: werkloosheid is verwijtbaar De Avonden ingezonden voor Oscar Kinderarbeid bij horeca in luid-Holland A.G. verzekeringen. Meesters in zekerheid. ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 Ontbijtnieuws RTL-4 stopt per 1 januari Verwijtbaar Projecten te duur en te laat opgeleverd Natuurgebied verdubbelen met premie milieuvriendelijke boeren Van As-Kleijwegt burgemeester van Assen VIJFTIEN MILJOEN INWONERS bevolkingsgroei per decennia 19; Vervroegd afzwaaien kost geld DEN HAAG (ANP) - Dienst plichtigen die besluiten twee maanden eerder af te zwaaien en hiet direct een baan hebben zijn 'verwijtbaar werkloos' en zullen vier weken lang gekort worden op hun werkloosheids uitkering. Dat kost hen bij be nadering 100 gulden bruto. Dat heeft een woordvoerder van het GAK vrijdag laten weten. De PvdA heeft vragen aangekon digd over deze affaire. Het GAK voert de administratie voor de Bedrijfsvereniging Over heid (BVO), waarbij dienstplich tigen tegen werkloosheid zijn ZOKTERMEER (GPD) - Negen horecabedrijven in Zuid-Hol land hebben van de arbeidsin spectie een waarschuwing ge kregen vanwege kinderarbeid. De arbeidsinspectie ontdekte dat in de bedrijven in totaal 32 jongens en meisjes tussen de 14 en 18 jaar onder andere in nacht en avonddiensten werkten. De bliksemactie volgde op een eerdere serie inspecties waarbij 45 gevallen van kinderarbeid in de [horeca aan het licht werden gebracht. De negen zaken waar het nog steeds mis was, waren toen ook al berispt. AMSTERDAM (ANP) - Het RTL 4-ontbijtnieuws verdwijnt per 1 januari van het scherm. De com merciële zender wil 's ochtends een breder publiek bereiken en zal tussen zeven en negen uur een „gevarieerd" programma brengen dat is opgebouwd uit series en tekenfilms. De kijkdichtheid van het ont bijtnieuws is volgens een RTL 4-woordvoerder laag. De reden hiervoor is hem onbekend. Het ontbijtnieuws wordt sinds begin juni in acht blokken van vijftien minuten uitgezonden. Daarvoor was dagelijks een ontbijtshow op het scherm. verzekerd. De Algemene Vereni ging van Nederlandse Militai ren, belangenvereniging van dienstplichtigen met 26.000 le den, ziet de korting het liefst he lemaal verdwijnen. Minister Ter Beek maakte eind oktober bekend dat 80 procent van de dienstplichtigen die in fe bruari 1991 en later afzwaaien twee maanden eerder de dienst mogen verlaten (na 12 in plaats van 14 maanden), de rest moet blijven wegens onmisbaarheid. De internationale ontspannig maakt dit mogelijk. Het bestuur van de BVO vindt dat deze groep dienstplichtigen zonder meer recht heeft op een werkloosheidsuitkering. Ze vol doen aan de eis dat ze 26 weken hebben gewerkt, staan inge schreven bij het arbeidsbureau en zijn beschikbaar voor werk. Wel is er sprake van 'verwijtbare werkloosheid'. Omdat het om een collectief geboden mogelijk heid van vrijwillig vertrek uit de militaire dienst gaat, is er vol gens het BVO-bestuur sprake van 'verwijtbare, maar begrijpe lijke werkloosheid'. Het bestuur van de bedrijfsvereniging zegt gedwongen te zijn de korting toe te passen, aangezien het dienst verband redelijkerwijs niet ver broken hoefde te worden. De belangenvereniging van dienstplichtigen AVNM zou graag zien dat de korting geheel verdwijnt, maar is tevens blij dat de gebruikelijke korting van 10 procent gedurende dertien we ken niet is opgelegd. „De wet maakt het geven van geen enke le korting nu eenmaal onmoge lijk", aldus een woordvoerder De AVNM heeft haar hoop nu ge vestigd op de Tweede Kamer. PEKING - Een Chinees laadt Chinese kolen van een truck in Peking. De kolen, waarvan er vorig jaar zoveel geteeld werden dat ze op straat lagen te rotten, zijn dit jaar een schaars verschijnsel geworden. De gemeenteraad van Peking roept de bevolking dan ook op de groente niet in grote hoeveelheden te kopen (foto ANP) UTRECHT (ANP) - „Prietpraat" en „lariekoek". Deze termen gebruikt prof dr H. Timmerman, hoogleraar farmacochemie aan de Vrije Universiteit in Amster dam, voor de publieksfolder van de apothekersorgani satie KNMP over homeopathische middelen. Hij noemt deze folder in het Pharmaceutisch Weekblad „een grote misser". Hij stelt dat homeopathische middelen zijn gebaseerd op een theorie die nooit is ondersteund met de resulta ten van experimenten. Timmerman vraagt zich dan ook af waar de KNMP zich op baseert als ze in de folder zegt „Homeopathische middelen kunnen ook helpen bij ern- stige en vaak langdurige klachten, zoals allergieën, lang durige of vaak terugkomende ontstekingen, verschillen de vormen van hoofdpijn, onregelmatig werkende dar men en storingen in de bloedsomloop". De folder meldt verder dat „het homeopathische middel de (innerlijke) krachten van de patiënt richt op de strijd tegen ziekte. Hierdoor kan de ziekte worden overwon nen en de patiënt genezen". Timmerman: „Dit is toch geen informatie die de KNMP waardig is? Dit is toch uit de zeventiende of achttiende eeuw?" Hij vraagt zich af waarom de KNMP een folder publi ceert met een inhoud die overeenkomt met de prietpraat van producenten van homeopathische middelen. Het enige antwoord lijkt hem dat ze lekker verkopen (omzet vorig jaar 220 miljoen gulden, jaarlijkse groei 20 pro cent), hoewel het bewijs voor de werkzaamheid niet is geleverd. De toepassing van homeopathische middelen moet volgens Timmerman maar worden overgelaten „aan (te) goedgelovige artsen". De apotheker kan ze dan op recept verkopen, net als „echte" geneesmiddelen. Vrij verkrijgbare homeopathische middelen zouden niet in de apotheek te koop moeten zijn. Het Geneesmiddel Informatie Centrum KNMP werkt nog aan „een uitge breid weerwoord" op de uitlatingen van Timmerman. DEN HAAG (GPD) - Nederland g«ft hulp aan projecten op de Nederlandse Antillen zonder voldoende garanties te krijgen over het functioneren van de projecten en het onderhoud. Er bestaan wel procedureafspra- ker, maar een doelmatige en pitmatige besteding van de Ipgelden is niet gegaran- :rd. stelt de Algemene Rekenka- fr in een vrijdag uitgekomen Üerzoeksrapport. Ons land f vorig jaar 155 miljoen gulden voor projecten op de Antillen, meer dan 50 procent van de tota le hulp die 240 miljoen gulden beliep. De Rekenkamer onder- j zqrht acht projecten. In een aan- j tffl gevallen heeft de Rekenka- n®r twijfel over het nuttig ge bruik van het project. De uitvoe ring van alle projecten was ^§ag. Slechts twee van de acht zijn op tijd afgerond. Rekenkamer achterhaalde in vrijwel alle gevallen kos- liramingen te laag bleken. Zo werd de bouw van een gevange nis op Sint-Maarten 25 procent duurder, terwijl voorzieningen die eerder waren geschrapt, la ter als extra's werden toege voegd. Van het geld voor politie-pa- trouilleboten op de Antillen zijn geen vier maar drie boten ge bouwd. Bovendien is er te weinig personeel om de drie schepen te bemannen, ontbreekt geld voor de benodigde munitie en is on derhoud van de schepen niet ge regeld. Bij de renovatie van het Curacao Plaza hotel is ervan uitgegaan dat waterleidingen waren ver nieuwd, terwijl dit niet het geval was. Bovendien is het hotel ver kocht aan derden voor een prijs die minder dan de helft bedroeg van de renovatiekosten. Een roll-on-roll-off pier op Sint- Maarten blijkt, nu die klaar is, niet afgestemd op de grotere af metingen van schepen en het toegenomen scheepvaartver keer. De Rekenkamer schrijft de mis standen toe aan onderbezetting bij de overheid op de Antillen die leidt tot ernstige problemen bij de begeleiding van de projecten. Informatie is onvollledig en on voldoende, archieven deugen vaak niet of zijn niet 'up to date' zodat financiële controle moei lijk wordt. Personeel wordt vaak niet of te laat voor de projecten aangezocht, geld voor het in stand houden na opheffing ont breekt vaak en aansluiting op andere projecten is meestal niet geregeld. Minister Hirsch Ballin (justitie en Antilliaanse zaken) heeft de Rekenkamer gelijk gegeven en verbeteringen toegezegd. De werkgroep bij het presenteren van het plan. Oud-minister Nijpels, RABO-topman Wijffels en oud landbouwcommissaris Mansholt. Staatssecretaris Gabor wees de voorstellen van de werkgroep met een van de hand (foto Paul VreekerlANP HOOFDDORP (ANP) - De is lamitische organisaties in Nederland richten nog dit jaar een landelijke Islamiti sche Raad op. Dit zei vrijdag een van de initiatiefnemers, M. E. Ates van de Turks-Is lamitische Culturele Fede- ratied. De grote koepelorganisaties voor Turkse, Marokkaanse :i en Surinaamse moslims zul- len in ieder geval vertegen- woordigd zijn in de nieuwe raad. Ook enkele kleinere or ganisaties, waaronder die i voor Indonesische moslims, doen mee. De raad zal onge- j veer 90 procent van de mos- j lims in Nederland vertegen- 1 woordigen. i De raad zal zich opwerpen als gesprekspartner voor de I overheid en zich ook bezig- \j houden met de regeling van de geestelijke verzorging in I ziekenhuizen, gevangenis- 1 sen en het leger. Ook voor 1 overleg over bijvoorbeeld onderwijszaken miste de overheid tot nu toe een cen traal adres. In 1974 is de eerste Federatie van Moslimorganisaties in Nederland (FOMON) opge richt, die echter kort daarna als gevolg van onenigheden is ontbonden. In 1981 volgde Moslimorganisaties in Ne derland (MON), die in 1986 doodbloedde. De nieuwe raad borduurt voort op de activiteiten van het Islami tisch Landelijk Comité, dat ten tijde van de Rushdie-af faire in het leven werd geroe pen. Ates verwacht dat de Raad zich voor het eerst zal pre senteren op 9 januari 1991, tijdens een groot congres over de integratie van mos lims in Nederland, dat in Den Haag wordt gehouden. In Nederland leven ongeveer 400.000 moslims. Er zijn 300 moskeeën en ruim tien isla mitische basisscholen. DEN HAAG (GPD) - Staatsse cretaris Gabor (Landbouw) en oud EG-landbouwcommissaris Mansholt zijn elkaar gisteren openlijk in de haren gevlogen over de toekomst van de land bouw en de natuur in ons land. Dat gebeurde toen Gabor voor stellen van een werkgroep waarin naast Mansholt onder meer de oud-ministers Nijpels en Winsemius, oud-landbouw- topambtenaar De Zeeuw, en RABO-topman Wijffels zitten, afwees. „U schuift ons weg", al dus een boze Mansholt. De werkgroep presenteerde een toekomstvisie op de landbouw en de natuur in ons land. Vol gens de leden vraagt een blijven de leefbaarheid van ons land om een samengaan van landbouw, natuur en milieu. Er bestaan nu wel veel plannen bij de overheid maar de instrumenten en de maatregelen voor de uitvoering daarvan ontbreken. Om een nieuw perspectief voor de boer en de natuur te scheppen zijn in grijpende maatregelen nodig, al dus de werkgroep. Voor het aanpakken van de zorgwekkende toestand van de natuur dient binnen tien jaar de oppervlakte beschermd natuur gebied te verdubbelen. Dan is 20 procent van het platteland be schermd. Dat kan ook, aange zien de landbouwproduktie dient af te nemen en de land bouw zo moet gaan procuderen dat men het milieu niet meer vervuilt. Voor het bestrijden van de mi lieuvervuiling door de landbouw is wetgeving nodig die precies aangeeft wat vervuiling is en welke rechten en plichten de boer heeft. Daarnaast moet er een heffing komen op te veel mi neralen in mest en veevoer. Van af het jaar 2000 mag het milieu niet meer extra belast wordden met mineralen uit mest en ge wasbeschermingsmiddelen. Om boeren snel over te laten schakelen op milieuvriendelij ker landbouw moeten zij een premie krijgen van 1500 gulden per hectare, gedurende maxi maal vijfjaar. De kosten kunnen gedekt worden uit de heffingen. Bedrijven en bedrijfstakken die er niet in slagen milieuvriende lijk te produceren moeten wor den opgeheven of ingekrompen, gekoppeld aan sociale steun van de overheid. De Zeeuw noemde de voorstel len gedurfd". Tegelijk wees hij erop dat de werkgroep een brede politieke samenstelling heeft. „Alleen door onze voorstellen is er toekomst voor boer en natuur. Wij moeten de zaak niet in de steek laten. Het zijn realistische maatregelen die de overheid geen geld kosten". Gabor reageerde afhoudend. Volgens hem is een verdubbe ling van de oppervlakte be schermd natuurgebied voor het jaar 2020 „onmogelijk", gezien de kosten en het feit dat duurza me landbouw ook meer grond vraagt. De doelstelling om het in DEN HAAG (ANP) - De Drentse gedeputeerde mevrouw D. Van As-Kleijwegt uit Donderen wordt de nieuwe burgemeester van Assen. Zij volgt PvdA-par- tijgenoot J.W. Masman op die met VUT is gegaan. 1840-49 1850-59 1860-69 1870-79 1880 - 89 1890 - 99 1900 - 09 1910-19 1920 1930 1940 1950 1960 1970 1980 PER 25 NOVEMBER 1990 CM r- T- O) N CO O CT> O W n 3- -3- uo tr-o? CD OV CD CD CD CD CD CD DEN HAAG (ANP) - Nederland telt op 25 november vijftien miljoen inwoners. Deze ver wachting baseert het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op een voorspelling van de geboorte, sterfte, immigratie en emigratie voor de laatste maanden van 1990. Kort na de eeuwwisseling zal ook de 16- miljoenste inwoner worden ge registreerd, maar het volgende miljoen zal niet meer worden volgemaakt, zo voorspelt het CBS. De vorige vergelijkbare mijl paal. de tienmiljoenste inwoner, werd ruim 40 jaar geleden (in 1949) bereikt. Een halve eeuw daarvoor (in 1898), werd de vijf miljoen gepasseerd. Toen ons land anderhalve eeuw geleden zijn huidige grenzen kreeg, telde het nog geen drie miljoen inwo ners. Het heeft meer dan tien jaar ge duurd voordat de stap van 14 naar 15 miljoen is gezel. In 1979 werd het aantal van 14 miljoen bereikt. De bevolkingsgroei ver liep in de jaren '80 trager dan in voorgaande decennia. Door de hoge geboortecijfers was in de jaren '50 en '60 slechts ongeveer zeven jaar nodig om de bevol king met een miljoen te laten groeien. In 1957 telde Nederland 11 mil joen inwoners, in 1963 12 en in 1970 13 miljoen. Doordat in de ja ren '70 de geboortecijfers sterk terugliepen, en in de jaren '80 laag bleven, is de afgelopen twee decennia de periode tussen op eenvolgende miljoenengrenzen langer geworden. De in deze pe riode toegenomen immigratie maakte de geboortedaling slechts gedeeltelijk goed. Na de 16-miljoenste inwoner kort na de eeuwwsisseling zal de 17-miljoenste niet worden be reikt, denkt het CBS. Door de toenemende veroudering van de bevolking zal het jaarlijkse aan tal overledenen op den duur gro ter worden dan het aantal gebo renen. De immigratie zal de om slag van een groeiende naar een krimpende bevolking wel uit stellen, maar volgens de huidige prognoses niet voorkomen. DEN HAAG (ANP) - De film „De Avonden" dingt in 1991 mee naar de Oscar (Academy Award) voor de beste buiten landse film. Dat heeft de door het ministerie van WVC inge stelde werkgroep buitenlandse filmmanifestaties vrijdag mee gedeeld. De film is gemaakt door Rudolf van den Berg, naar het eerste be langwekkende boek van Gerard van het Reve. „De Avonden" is als inzending uitgekozen door een selectiecommissie bestaan de uit onder anderen Roeland Kerbosch, Wim Verstappen, Chiem van Houweninge en Ger Poppelaars. De documentaire „Opstand in Sobibor" van Lily van den Bergh en Pavel Kogan dingt mee in de categorie lange documentaires. In de categorie animatiefilms dingen Paul, Menno en FranQ- coise de Nooijer mee met „At one view". Paul en Frangoise de Nooijer doen met „A fortified ci ty" ook mee in de categorie kor te documentaires. Tenslotte is er ook nog een Nederlandse kan didaat in de categorie korte films en dat is „Schrodingerkat" van Paolo Pistolesi en René Scholten. Advertentie 30 jaar te realiseren (zoals de overheid die nu hanteert) is zelfs al „vrijwel onhaalbaar", aldus de bewindsman. Over de voorgestelde heffingen zei Gabor dat het kabinet alleen zaken wil invoeren die haalbaar, uitvoerbaar en controleerbaar zijn. Hij zei dan ook voort te wil len gaan met het huidige over heidsbeleid inzake mest, gewas bescherming en krachtvoer. Overigens voorspelde Gabor dat de hoeveelheid ammoniak die uit mest vrijkomt in het milieu voor 1995 met meer dan 50 pro cent beperkt zal zijn. Mansholt reageerde verbitterd op Gabor. „Ik ben teleurgesteld. U wilt vasthouden aan uw eigen beleid. Dit is een politiek stuk, bedoeld voor een brede discus sie. Wij zijn bezorgd over het tempo van beleid en de effectivi teit ervan. Het aanpakken van de aanslag op het milieu door de landbouw wordt vooruit gescho ven. Geen boer weet waar hij aan toe is. Wij vragen een wettelijk kader met rechten en plichten voor de boer ten bate van de dui delijkheid van het beleid. Ik zou zeggen, bestudeert u het nog eens. Nu schuift u ons weg". De één maakt van de kunst zijn vak, de ander van zijn vak een kunst. De dirigent streeft in samenspel met zijn orkest naar een succesvolle uitvoering. En u tracht uw verzekeringen succesvol samen te stellen. A.G. verzekeringen maakt er al ruim 150 jaar een kunst van om in te spelen op de wensen van particulieren en bedrijven. Met een ruime keuze in levensverzekerin gen en pensioenen. Met specialisme in schade verzekeringen voor brand, aansprakelijkheid en arbeidsongeschiktheid. A.G. verzekeringen behoort tot de A.G. groep. Een in het "Europa 1992" internationaal werkende verzekeringsmaatschappij. De assurantie-adviseur ként onze meesterwerken. Pallas Athenedreef 10 Postbus 9888 3506 GW Utrecht Telefoon (030) 643911

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 7