zc Het gehucht (19) Gasmaskers of toeristen Israëlisch dilemma week-in 37 ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 Honden Goed toeven Nekslag Over Serieus Betrouwbaar Je zal maar op Schutje wonen... Stede lingen mogen er graag schamper over doen. De dertig inwoners laten zich niet uit het veld slaan. Hun gehucht is gezelli ger dan welke stad ook en je kunt er ten minste uitslapen. Eén probleem is er: de kabeltelevisie beschouwt Schutje als bui tengebied en komt niet aan de deur. Een schotel moet uitkomst bieden. Signalement Nieuwerkerke Schutje Gemeente: Middenschouwen Ligging: tussen Brouwershaven en Kerkwerve Aantal huizen: tien Aantal bewoners: dertig Voorzieningen: buurtbus Op de begraafplaats lopen schapen Onwetendheid, dat is niet zo erg. Als de mensen nog nooit hebben gehoord van Nieuwerkerke Schutje, dan leggen Je rome (15) en Roeven (16) Bohg gewoon even uit waar het ligt. Maar veel vaker wekt de simpele mededeling dat ze op 'Schutje' wonen, de lachlust op van leef tijdgenoten. Kan je daar ook wonen dan, zo vraagt men zich verwonderd af. Dat kan volgens de jongens heel goed. Ook als jong mens. En voor ouderen is het gebrek aan voorzieningen evenmin een bezwaar. Jerome en Roeven analyseren de gedach- tengang van de 'mensen uit de stad' als volgt. Wonen in een gehucht, dat betekent datje boer bent, en dat is stom. Een idiote redenering, vinden de broers. In de eerste plaats zien ze niet in wat er mis is met het beroep van boer. En ook aan het leven op het platteland mankeert niets: „Ze hoe ven niet te denken: platteland, dat is niks. Laat ze zelf maar komen kijken. Het is hier gezelliger dan in de stad." Roeven spreekt uit ervaring. Deze zomer nog heeft hij vijf weken in Amsterdam ver toefd. Niet dat dat geen leuke tijd was, maar hij hoeft er niet wonen. „Kijk, uitsla pen kan je in zo'n stad wel vergeten. Au to's scheuren met gierende banden door de straat, mensen roepen er altijd. Wat een lawaai, zeg." Nee, dan Schutje. Dat is de rust zelve. Brachten café, school en, zij het in minde re mate, kerk vroeger nog wat leven in de brouwerij, nu heerst er op de auto's na vol strekte rust. De school legde reeds in 1840 het loodje en de kroeg volgde in 1917. Voor de baas was zijn zaak niet rendabel meer toen er na de komst van de tram steeds minder verkeer kwam door Nieuwerkerke Schutje. De kerk, oorspronkelijk gewijd aan Sint Pieter, werd in de achttiende eeuw gesloopt. Op de begraafplaats, een opmerkelijk heuveltje langs de hoofdweg, lopen nu schapen. Nieuwerkerke had standplaats kunnen worden van een groot vervoersbedrijf, maar dat is er niet van gekomen. Kees van Oeveren begon in 1927 op Schutje met zijn busonderneming. De bussen werden ge stald in een schuur achter het toenmalige café. Spoedig evenwel verhuisde het be drijf naar Zierikzee. Heden ten dage heeft Schutje naast een aantal boerderijen nog een zaak: Tinekes dierenpension, geleid door Roeven en Je romes moeder. Woonhuis en pension zijn beveiligd op een manier die een sjieke bui tenwijk niet zou misstaan. De reden is niet zozeer, aldus de jongens, dat zij van die waanzinnig dure spullen hebben. De hek ken met waarschuwende bordjes met ver vaarlijk uitziende honden moeten zorgen dat de bezoekers hun dieren alleen halen en brengen tijdens de openingsuren van het pension. Roeven: „De mensen zijn zo ongeduldig joh en ze kunnen niet lezen. Er staat heel duidelijk wanneer wij open zijn, maar ze klimmen zo over het hek." Èn dat wil de familie liever voorkomen. Op het terrein heeft Jerome zijn eigen ska- tebaantje. „Ja, dat is ook een voordeel. Welk kind in de stad heeft dat?" Verder vermaakt Jerome zich met modelbouw treintjes. Als hij niks te doen heeft, dan fietst ie naar de stad, waarmee men op Schutje Zierikzee bedoelt. „Daar kan ik alles doen", constateert Jerome tevreden. Ook overbuurman F. W. van der Kolk komt regelmatig in de stad. Voor bood schappen. „We hebben hier twee vrieskis ten, want als je in zo'n gehucht woont moet je echt wel geprepareerd zijn. Je kunt nu eenmaal niet om vijf uur nog wat halen, dus hebben we alles in huis." Van der Kolk gaat altijd met de auto. Als 83-ja- rige is hij blij dat hij dat nog kan doen ('ik rij nog naar Haarlem ook, hoor'). Alleen vindt hij het lastig dat hij zijn auto zo slecht kwijt kan in de Zierikzeese binnen stad. Het echtpaar Van der Kolk - mevrouw is de tachtig ook gepasseerd - zegt dat het voor oudere mensen goed toeven is in een gehucht. Dat komt natuurlijk vooral, geeft Van der Kolk toe, doordat hij nog au to rijdt. Als dat niet meer kan? Meneer reageert laconiek. „Daar kun je vantevo- ren wel over redeneren, maar dat helpt niets, hè. Dat zien we dan wel weer." Nadat de destijds in Haarlem woonachti ge Van der Kolk vijftien jaar geleden met pensioen ging, zocht de familie naar een leuk huis bij geschikt viswater. Het echt paar bracht al jaren zijn vakantie door in het nabij Schutje gelegen Brijdorpe en werd tijdens één van die vakanties geat tendeerd op het bijzonderste onderkomen van Schutje: het voormalige gemaal, dat na de ramp werd gesloten. Vervolgens werd het een woonhuis. De familie Van der Kolk, die vroeger altijd in heel 'normale' huizen woonde, kocht het gekke onderko men. Meneer en mevrouw sloegen aan 't verbouwen, voortbordurend op dat wat de vorige bewoners hadden gedaan. Meneer bouwde een veranda, zette grote ramen in de kamer, maakte een nieuw plafond, en zo werd het een knus honk. Van een huis wil Van der Kolk niet spreken: „Een huis is het niet, het is een blok." Dat trekt de aandacht van de enkele toeristen die de kleine zijweg inslaan. „Ze blijven wel staan kijken, hbor", vertelt mevrouw Van der Kolk. Veel zijn het er niet. „Je bent hier hele maal op jezelf aangewezen", zegt Van der Kolk, die vrolijk verhaalt van die vriend uit Amsterdam. „Was hier een uur, wilde weer weg. Bel het station wanneer de trein gaat, zei hij, want ik word hier niet goed." Daar hebben de Van der Kolks geen last van. Zij weten de rust wel te waarderen. En over voorzieningen hebben ze geen klagen. Ze hebben riolering gekregen en gas. dus dat gaat best. Maar één ding steekt de 83-jarige: dat hij geen kabeltele visie heeft. „Ik heb met de PZEM gebeld en met de gemeente. Ik dacht dat ze het lijntje van Kerkwerve wel even hier naar toe konden trekken. Maar ze zeiden dat er in het buitengebied geen kabel komt." De ze teleurstellende mededeling deed het echtpaar ertoe besluiten een schotel aan te schaffen. Overgenomen van de overbu ren. Maaike van Houten Dames en Heren, r 7 goedenmiddag. Over enkele minuten beginnen we onze landing op het vliegveld Ben-Gurion bij Tel Aviv. Zoals u misschien weet zijn de inwoners van Israël in het bezit gesteld van gasmaskers. En hoewel de kans op een chemische oorlog klein is, stelt de Israëlische overheid er prijs op bezoekers van het land even goed te beschermen als de ingezetenen. Voor alle zekerheid krijgt u daarom straks bij aankomst op het vliegveld een doos uitgereikt met beschermingsmateriaal. Ons cabinepersoneel gaat u nu laten zien hoe u dat gebruikt". Het vrolijke begin van een vakantie in Israël? Nog niet, maar mogelijk komt het zover. Een Amerikaanse toerist schreef on langs in een ingezonden brief aan de 'Jerusalem Post' dat hij ondanks de Golf crisis had besloten zijn vakantie in Israël door te brengen. Aanvankelijk had hij fa milie en vrienden in de States aangeraden hun angst te overwinnen en zijn voorbeéld te volgen, maar hij was daarop teruggeko men. „De bekendmaking van 12 oktober dat toeristen geen gasmaskers en ander be schermingsmateriaal krijgen voor er spra ke is van een 'noodsituatie' (met andere woorden: als het te laat is) maakt duide lijk dat mijn paniekerige vrienden en fa milieleden gelijk hadden. Mijn geruststel lende antwoorden waren niet meer dan sentimentele onzin". „Nu blijkt dat de Israëlische autoriteiten toeristen, althans degenen die niet in ho tels verblijven, als overbodig beschouwt. Hoezeer men zich ook met Israël verbon den acht, van geen enkele toerist kan wor den verwacht dat hij een groter risico aan vaardt dan de inwoners van het land". Israël staat voor een dilemma. Sinds het uitbreken van de Golfcrisis, begin augus tus, is het aantal buitenlandse bezoekers met bijna de helft teruggelopen en de uit reiking van gasmaskers heeft dat proces alleen maar versneld. De hotels zijn welis waar in het bezit van voldoende maskers, maar die worden pas uitgereikt 'in geval van nood'. Veel zijn er trouwens niet no dig, want de bezettingsgraad nadert het het nul-punt. Het probleem is dat een groot aantal be zoekers van Israël niet in hotels logeert, maar bij vrienden of familie verblijft of een fiat huurt. Volgens de autoriteiten zijn er voldoende gasmaskers in het land om ook die buitenlandse bezoekers te voorzien, maar de uitreiking zal pas plaats hebben als er officieel sprake is van een alarmtoe stand. De toerist krijgt dan te horen waar hij zijn beschermingspakket kan afhalen, dat wil zeggen als daar nog tijd voor is. De Israëlische overheid is bang dat het verstrekken van gasmaskers aan buiten landse bezoekers de toeristenindustrie definitief de nekslag zal bezorgen. Wantje moet wel een fanatieke Israël-ganger zijn om met een gasmasker in je bezit de vakantie-stemming erin te houden. Maar het dilemma gaat verder. Als het mi nisterie van defensie zou overgaan tot de uitreiking van een gasmasker aan iedere toerist die het land binnenkomt, hoe lang moet die maatregel dan van kracht blij ven? Zoals het er nu naar uitziet zal de be volking permanent in het bezit blijven van de maskers. Als de overheid na de Golfcrisis de uitreiking aan toeristen zou stopzetten zou dus opnieuw een ongelijke situatie ontstaan. Geen wonder dus dat minister van toeris me Gideon Patt vorige week in Tiberias ten einde raad verklaarde dat wat hem be treft de uitreiking van gasmaskers maar beter helemaal achterwege had kunnen blijven. Hij sprak bij de opening van een manifestatie voor Europese reisagenten, bedoeld om meer buitenlandse toeristen te lokken naar Galilea, het rijkelijk van bijbelse en landschappelijke beziens waardigheden voorziene noordelijk deel van Israël. De geestdrift waarmee de organisatoren de prachtige landstreek aanprezen ver hulde bijna dat de Golfcrisis een stevige domper zette op de 'Go Galilee'-campag- ne, waarvan de voorbereiding vele maan den geleden was begonnen, toen de Israë lische toeristenindustrie nog bezig was met een come-back na de inzinkingen van de laatste jaren. Minister Patts secretaris-generaal, Avra- ham Rosenthal, vertelde journalisten dat Galilea beschikt over ruim vierduizend hotelkamers en dat de in Tiberias verza melde reisagenten popelen van verlangen om de achtduizend bedden op die kamers beslapen te krijgen, al wordt een specta culair herstel van het buitenlandse toeris me pas na de Golfcrisis verwacht. Een vraag over de gasmaskers wekte Rosen- thals wrevel. „De maskers zullen aan toe risten worden uitgereikt als de noodzaak daarvoor bestaat," antwoordde hij met een zuur gezicht. Een van de organisatoren van 'Go Galilee („Ik heb toevallig ook een functie bij de dat deelnemers problemen zouden krij gen met hun Amerikaanse verzekerings maatschappijen als ze slachtoffer zouden worden van ongeregeldheden in een ge bied waarvoor een negatief reisadvies geldt. Uit protest liet burgemeester Teddy Koliek zich bij de Klaagmuur fotografe ren in gezelschap van Seymour Reich, voorzitter van de Conferentie van Leiders van Amerikaanse Joodse Organisaties. Het UJA liet daarop weten dat het de maatregel introk, zij het dat de bezoeken aan de Tempelmuur waarschijnlijk niet in georganiseerd verband zullen doorgaan. Maar die uitspraak versterkte alleen maar de rellerige sfeer. „Het UJA heeft nieuwe Israëlische grenzen vastgesteld door haar besluit de groene lijn (de grens van voor 1967) niet te overschrijden," schamperde een woordvoerder van het ministerie van toerisme. „Het heeft eerst een enorme schade berokkend door Amerikaanse jo den een prettig excuus te geven om niet naar Israël te komen. Daarna veranderde het bestuur van gedachten om zijn daden te camoufleren, want het voelt zich schul dig". De Israëlische overheid is bang dat het verstrekken van gasmaskers aan buitenlandse bezoekers de toeristenindustrie definitief de nekslag zal bezorgen {foto ANPI uitreiking van gasmaskers, maar vergeet mijn naam") voelde zich na afloop van de persbijeenkomst verplicht een toelichting te geven bij Rosenthals beknopte ant woord. „Natuurlijk krijgen alle toeristen een gas masker. Maar eerst worden de Israëlische ingezetenen voorzien. Dat duurt ongeveer drie maanden. Daarna kijken we wat er over is van de voorraad en wat we daar mee voor de toeristen kunnen doen". Maar is het geen goede geiooonte eerst gasten te bedienen? En is Saddam Hu- sayn ervan op de hoogte gesteld dat hij nog minstens drie maanden moet ivach- ten met oorlog voeren? „U weet toch dat de kans op een chemi sche oorlog te verwaarlozen is?" wierp on ze gesprekspartner geergerd tegen. Het is 'allemaal psychologisch'. Of dachten we soms dat de distributie van de gasmas kers iets te maken heeft met de Golfcrisis? Die indruk hadden we inderdaad. „Maar dan zit u goed fout. De overheid was al lang van plan ze uit te reiken, het gebeurt nu alleen wat sneller. Dat is alles". Het mag dan 'allemaal psychologisch' zijn. de verliezen waarmee de Israëlische toeristenindustrie te maken krijgt worden uitgedrukt in miljoenen keiharde dollars. In de maand september arriveerden op het vliegveld Ben-Gurion bij Tel Aviv ruim acht procent minder reizigers dan in dezelfde maand in 1989, de enorme aantal len Russische immigranten ten spijt. De cijfers over oktober zullen de stem ming in het ministerie van toerisme er niet vrolijker op maken. Omringende landen, Egypte en vooral ook Jordanië, kampen met hetzelfde probleem maar dat is een schrale troost. Wat Israëliërs het meest dwars zit is het massaal wegblijven van Amerikaanse joodse groepen. In tijden van spanning zijn het naar de ervaring leert vooral de Amerikanen die alle proporties uit het oog verliezen. Europeanen, vooral de christe lijke pelgrims, blijven komen, zij het in wat kleinere aantallen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington heeft Amerikaanse burgers afgeraden zich op de Westelijke Jordaan- oever te begeven, in de Gazastrook en ook in Oost-Jeruzalem. Dat laatste vooral heeft de Israëlische autoriteiten tot razer nij gebracht. In de eerste plaats omdat ze Oost-Jeruza lem beschouwen als integraal deel van de stad en niet als bezet gebied, ten tweede omdat ze aan de hand van misdaadstatis tieken kunnen aantonen dat Jeruzalem veiliger is dan welke Amerikaanse stad dan ook en in de derde plaats omdat het geld kost. Bijna alle bezienswaardigheden liggen immers in het oostelijk stadsdeel, met inbegrip van de Klaagmuur, de Kerk van het Heilig Graf en de Tempelberg. Veel Amerikanen vatten de reisadviezen van hun regering serieus op. Dat leidde tot een fikse rel in de joodse wereld, toen de invloedrijke organisatie 'United Jewish Appeal', die jaarlijks vele joodse groepen naar Israël brengt, besloot zijn contacten te verbreken met het Hyatt Regency in Oost-Jeruzalem, het grootste hotel in de stad. Veel pijnlijker nog was de mededeling van het UJA dat het zijn studiegroepen op vrij dagavond niet meer naar de Klaagmuur zou brengen. De UJA-leiding betoogde In ieder geval toonde het UJA-bestuur zich met zijn aanvankelijke verklaringen een betrouwbare spreekbuis van de ach terban. Van de Amerikanen die in oktober in UJA-verband naar Israël zouden ko men heeft negentig procent zijn reis afge zegd. En van reisgezelschappen van hon derden, in sommige gevallen zelfs meer dan duizend buitenlandse joodse bezoe kers ('megamissies' in organisatiejargon) is sinds het uitbreken van de Golfcrisis geen sprake meer. De groepen die nog ko men worden met veel fanfare als 'solidari- teitsmissies' binnengehaald. Functionarissen van het ministerie van toerisme wrijven zich bij voorbaat in de handen als ze voor een gretig gehoor van reisagenten en hoteliers beschrijven hoe spectaculair het toerisme zich na de Golf crisis zal herstellen. Maar gesprekken met insiders in de toeristenindustrie onthul len een lichte ongerustheid over de voor uitzichten op de wat langere termijn. De crisissituaties in het Midden-Oosten volgen elkaar eenvoudig in een te snel tempo op. Nauwelijks had de toeristenin dustrie zich hersteld van de Israëlische in vasie in Libanon of de kaping van de 'A- chille Lauro' deed de hotels weer leegstro- men. En toen de buitenlanders de moed weer bijeen hadden geraapt brak de Pale stijnse opstand uit. De Golfcrisis vormt een nieuwe, nog hoge re horde op weg naar het door Israël nage streefde aantal van twee miljoen buiten landse bezoekers per jaar. Het is alles bij elkaar genoeg om de toerist in spé defini tief het gevoel te bezorgen dat het Mid den-Oosten een te riskante vakantiebe stemming is, ook al spreken de statistie ken een andere taal. Ad Bloemendaal (foto Wim Riemens)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 37