kleintjes Plannen verlagen BTW staan op losse schroeven Zware overstroming Joegoslavië Delegatie krijgt materiële steun ambassadeur in Irak Bush naar troepen VS in Golfgebied altena (leen standpunt kabinet ver vierdaagse week - Onvrede conservatieven neemt toe na ontslag Sir Geoffrey Howe waÊÊÊÊÊÊÊÊmÊÊÊÊÊÊÊÊÊimÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtmÊÊÊÊaÊÊÊÊÊÊÊÊm Premie AAW omhoog en WW omlaag 3.500,- hibestendig 233e jaargang no. 260 2»terdag 3 november 1990 01184-84321 Probleem ANTIEK GEVRAAGD Opbergbesognes? Irak neemt drie Franse soldaten gevangen Autolease Zeeland B.V. mm Droog Drugs mmmmmmm Muller Kees Vermunt éénmalig INTERLÜBKE draaideurkast interieurverzorging Marine VERBOUWINGSOPRUIMING bij KORTINGEN 10 TOT 40 Wolkenvelden afgewisseld door perio- n met zon en af en toe een bui. Matige t Vrij krachtige wind. Middagtempe- yatuur omstreeks 8 graden. Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen (Thatcher schuift met ministers (Van onze correspondent) j>NDEN (GPD) - De Britse pre fer Thatcher heeft het onver achte ontslag van haar vice- |emier Howe gisteren aange spen om haar kabinet flink lerhoop te halen. Zij promo- [erde minister van onderwijs icGregor, met wie zij slecht ferweg kon, weg naar de in- ludsloze functie van Leider In het Lagerhuis. Op onder- wi s kwam Clarke terecht, de an die als minister van ge- Indheidszorg meedogenloos Jt mes had gezet in de National ealth Service, de gezondheids- rg- grote vraag is of er uit de gele den van de Conservatieve Par- deze maand een serieuze ge- jdigde zal opstaan die tegen ïatcher in de ring wil treden. ver enkele weken moeten de mservatieven een nieuwe lei- fcr kiezen, wat normaliter een jaarlijks terugkerende formali- lit is. Deze keer echter ver achten sommige deskundigen dat een man van het kaliber Ho- we (de afgetreden vice-premier) of Heseltine (de afgetreden mi nister van defensie) Thatcher de handschoen zal toewerpen. „Het probleem voor de conser vatieve Partij is niet hoe het ka binet herschikt moet worden", sprak de Liberale leider Paddy Ashdown. „Het probleem is hoe de premier verwijderd kan wor den". Het lijdt geen twijfel dat onder een groeiend aantal leden van de Conservatieve Partij onvrede bestaat over Thatcher. „We heb ben alweer een kabinetswijzi ging waarbij uiterst capabele ministers betrokken zijn", meende het Conservatieve La gerhuislid Hugh Dykes. „Maar biedt die een oplossing voor de fundamentele malaise"? Eventuele tegenkandidaten zul len echter aarzelen om Thatcher uit te dagen, omdat daarmee het |EN HAAG (GPD) - Het kabi- ;t zal niet met een standpunt >men over de wenselijkheid in de invoering van een vier- lagse werkweek, remier Lubbers heeft dit gister- rond voor de NOS-televisie be- ;ndgemaakt. Begin deze week ld het Groen-Links-kamerlid Josenmöller om een mening yen het kabinet gevraagd. Dit, nadat diverse ministers zich óver de zaak hadden uitgelaten, allemaal in andere zin. Minister Andriessen (Economi sche Zaken) wees als eerste de introductie van een vierdaagse werkweek, zoals recent bepleit door FNV-voorman Stekelen burg, van de hand. De ministers De Vries (Sociale Zaken) en Kok (Financiën) toon den daarna echter meer begrip voor de wens van de FNV. Zij za gen onder voorwaarden wel mo gelijkheden voor de vierdaagse werkweek. t>EN HAAG (GPD) - Premier l ubbers sluit niet uit dat het ka binet de voor 1993 en 1994 voor- iene BTW-verlaging met 1,5 rocent zal schrappen nu finan- I ieel-econonmisch gezien de I lood aan de man is. Het verla- j en van het plan betekent voor o'e burger en het bedrijfsleven j mmers geen verhoging van be- lastingen en dus geen lastenver- J waring. Er is hoogstens sprake l'an een „relatieve" lastenver waring, )e eerste minister zei dit giste- en na afloop van het kabinets raad. Bij de start van het kabi- ïet is 2,7 miljard gulden gereser- eerd voor de BTW-verlaging. In le meerjarencijfers is dat ook 'erwerkt. Datzelfde geldt voor le berekeningen inzake de las- endruk die ten grondslag lagen rnn het regeerakkoord. Met de vrijkomende 2,7 miljard gulden reu het kabinet een deel van de ïnanciële problemen kunnen jpvangen. Lubbers waarschuwde er overi gens voor de discussie over de te nemen flnancieel-economische maatregelen te veel in het vlak van de lastendruk te trekken. Volgens hem was dat ook ge beurd met de uitspraken van vi- ee-premier Kok, afgelopen woensdag. Advertentie voor a.s. antiekveiling KUNST- EN ANTIEKVEILINGEN A. I. Verflage Middelburg Tel. 01180-27639 Advertentie Laat Paauwe u vrijblijvend voorrekenen, tekenen en adviseren, wat voor u de beste oplossing zou zijn. Want als één van de grootste slaapkamerspecialisten in de regio heeft Paauwe de beste garderobekastsystemen in huis! Zuidweg 20', Zonnemaire Tel. 01 I 12-1 318 Vrijdag koopavond imago van een verdeelde partij nog wordt versterkt. Een man als Michael Heseline, die in 1985 woedend wegliep uit een kabi netsvergadering om er nooit meer in terug te keren, laat zich nog altijd zeer omzichtig uit over Thatcher. Bij de kabinetswijziging moest MacGregor het veld ruimen, om dat hij weigerde zijn oren te la ten hangen naar de onderwijs plannen van de premier. That cher, zelf een voormalig minister van onderwijs, wil graag een voucher-systeem invoeren waar bij ouders met van regeringswe ge verkregen bonnen onderwijs voor hun kinderen kunnen 'ko pen'. Deze revolutionaire plannen. waartegen de hele onderwijswe reld te hoop loopt, mogen nu worden ingevoerd door Clarke. De nieuwe minister van onder wijs bewees op zijn vorige post, gezondheidszorg, dat hij niet voor een kleintje vervaard is. Zijn voortvarende optreden bij het hervormen van de National Health Service, Engelands heili ge nationale gezondheidszorg, maakte hem tot een der minst geliefde bewindslieden. Blijkens een opiniepeiling oordeelde 60 procent van de ondervraagden negatief over zijn beleid. Op de oppositiebanken werd Clarkes benoeming op onder wijs omschreven als „een ver schrikkelijke klap voor ouders, kinderen en onderwijskwali teit". In relatie tot de discussie inzake de lastendruk wees de premier erop dat de gasprijzen nu hoger zijn dan eerder voorzien als ge volg van de stijgende olieprijzen veroorzaakt door de Golfcrisis. „We moeten ook bezien wat we daarmee doen", aldus Lubbers. Hogere gasprijzen betekenen ook extra lasten voor burgers en bedrijfsleven. In een gesprek met het Binnen hof geeft Lubbers te kennen dat het kabinet zit met een pro bleem van 7,5 tot 10 miljard gul den. De eerste minister denkt dat het snijden in uitgaven voor al de methode is om de proble men op te vangen. Daarbij mag geen enkele sector bij voorbaat uitgesloten worden. De premier wijst er verder op dat de Golfcri sis ook zorgt voor miljarden aan extra gasbaten voor de over heid. De steeds somberder wor dende toon waarmee ministers over de problemen spreken, schrijft Lubbers toe aan „een af zwakkende economie". Het kabinet heeft gisteren nog geen besluit genomen over de wijze waarop de koppeling tus sen lonen en uitkeringen in stand moet blijven. Naast de voorwaarden voor ontwikkeling die in het regeerakkoord staan (te sterke stijging van lonen, slechter wordende verhouding tussen werkenden en niet- werkenden) ligt er een advies van de SER en de Raad van Sta te om daar ook een zeer slechte financiële positie van de over heid als factor bij te betrekken. Het kabinet is over die nieuwe voorwaarde verdeeld, zeker om dat dit het handvat zou kunnen zijn de koppeling nu meteen maar ter discussie te stellen. Een brug over de Sava-rivier is door de hevige regenval weggespoeld (foto EP A BELGRADO (AFP) - Het noordelijke deel van de Joegoslavi sche deelrepubliek Slovenië is getroffen door zware overstro mingen. Verschillende rivieren zijn als gevolg van zware regen val buiten hun oevers getreden. Enkele dorpen in het getroffen gebied zijn van buitenwereld afgesloten. Dat heeft het dagblad „Vjesnik" vrijdag gemeld. De krant meldt dat in de noordelijke Savinja-vallei helikopters met reddingsploegen niet in staat zijn te landen. Verschillende bruggen zijn door het water weggespoeld terwijl de bevolking zich heeft teruggetrokken op de bovenste etages en daken van hun woningen. Autoverkeer en transport per spoor is als gevolg van de overstro mingen nauwelijks mogelijk. De verbindingswegen tussen Mari- bor en Lubljana zijn onbegaanbaar. AMMAN - De Nederlandse am bassadeur in Baghdad, dr. N. van Dam, zal de kerkelijke dele gatie uit Nederland hoogstens materiële steun verlenen bij haar pogingen gijzelaars vrij te krijgen. Dit zal eveneens gelden voor een vertegenwoordiger van het Nederlandse Rode Kruis die gisteren naar Irak vertrok. PARIJS (AFP) - Drie Franse militairen die op verkenningsmissie wa ren vlak bij de grens tus sen Saudi-Arabië en Irak zijn gepakt door een Iraakse patrouille. De soldaten zijn overge bracht naar Baghdad en overhandigd aan de Franse zaakgelastigde in de Iraakse hoofdstad. Dit heeft het ministerie van defensie in Parijs vrijdag bekendgemaakt. Parijs is een onderzoek begonnen naar de toe dracht van het incident. Beide delegaties kunnen de am bassade in Baghdad vragen om transportfaciliteiten. De am bassade is tevens bereid de adressen te verschaffen van de 50 Nederlanders die op dit mo ment in de Iraakse hoofdstad verblijven. Tevens kan de Ne derlandse vertegenwoordiger op verzoek een staflid vrijma ken voor vertalingen. Van Dam herhaalde zijn be zorgdheid dat het voor achter blijvende Nederlanders 'nog veel moeilijker wordt', wanneer ze een aantal landgenoten zien vertrekken. Onder de Neder landse gijzelaars is de afgelopen dagen veel gediscussieerd over de vraag hoe er moet worden ge selecteerd als slechts een deel naar huis mag. Sommige Nederlanders zijn voor loting, anderen geven de voorkeur aan het opstellen van categorieën die het eerst aan de beurt zouden moeten zijn. Daar bij gaat het om studenten en mensen ouder dan 55 jaar. Ver schillende gijzelaars hebben daar tegen ingebracht dat het niet goed is voor een gezin als ze langer moeten wachten met hun terugkeer. Ambassadeur Van Dam heeft overigens nog geen contact ge had met de delegaties die heb ben aangekondigd af te reizen naar Baghdad. Hij weet ook niet of de kerkelijke afvaardiging en de Rode-Kruisgezant zullen pro beren bepaalde groepen Neder landers Irak uit te krijgen, als ze niet iedereen kunnen meene men. Van Dam wijst erop dat het officiële standpunt van de Ne derlandse regering onvermin derd luidt: alle gijzelaars moe ten onvoorwaardelijk Irak kun nen verlaten. De kerkelijke delegatie die be gin volgende week naar Irak hoopt af te reizen, staat onder leiding van de Amsterdamse predikant Wouters en de imam Hamzah Zeid uit Utrecht. Wou ters is de vader van een van de Nederlandse gijzelaars in Bagh dad. Zijn zoon verklaarde eerder dat hij zijn vader heeft voorge steld niet naar Baghdad te ko men, om alle schijn te vermijden dat de predikant familiemotie ven laat meespelen in zijn pogin gen landgenoten vrij te krijgen. Advertentie Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 wmmmm p De 50 hectare Yerseke Moer, donderdag ondergestroomd als gevolg van een kadedoorbraak, zijn vrijdag groten deels weer droogge- pompt. Renesse heeft ogenschijnlijk een rustig seizoen achter de rug, maar onderhuids broeien pro blemen met drugsge bruik in discotheken QO en geweldplegingen. O O De teloorgang van Willem Mul ler uit Terneuzen. Het Belgische sleepvaart- en bergingsbedrijf Union krijgt bijna een monopo lie-positie op de Schelde. Een stuk Zeeuws-Vlaamse sleep- vaartgeschiedenis be hoort definitief tot het O C verleden. O w Trainer Kees Vermunt, die een paar jaar geleden Vlissingen naar de hoofdklasse loodste, boekt momenteel successen met zaterdag eerste klasser Rozen burg. Vanmiddag neemt zijn ploeg het op A O tegen Serooskerke. (Van onze correspondent) WASHINGTON - Washington heeft bekend gemaakt, dat pre sident Bush aan het eind van de maand naar het Golf-gebied zal reizen. Hij is van plan Thanks giving, een Amerikaans feest dat in het teken staat van de fa milie en gastvrijheid, door te brengen bij de troepen in Sau di-Arabië. Ook zal hij Egypte bezoeken. Bush heeft gisteren, precies drie maanden nadat Irak Kuwayt binnenviel, gezegd zijn uiterste best te zullen doen dat alle Ame rikaanse soldaten uit het Golf gebied terugkeren „zonder dat er een schot wordt gelost". Maar dat neemt niet weg, dat Amerika onverkort blijft vast houden aan de eis dat Irak zon der enige voorwaarde Kuwayt verlaat. Irak heeft gisteren buitenlandse journalisten toestemming gege ven Amerikaanse, Britse en Ja panse gijzelaars te spreken. Dat was bedoeld als reactie op be richten uit het Witte Huis, dat de gijzelaars slecht behandeld zou den worden. Generaal Norman Schwarzkopf, commandant van de Ameri kaanse troepen in het Golfge bied, vreest dat een militair in grijpen tegen Irak op de lange Advertentie kleur: lak wit 260x64x225 hoog van 5.410,- voor: scheldestraat 25-29 vlissingen termijn het machtsevenwicht in de regio zal aantasten. Schwarz kopf deed zijn uitlatingen in een interview dat vrijdag in het Amerikaanse dagblad „New York Times" is gepubliceerd. „Ik denk dat er andere alterna tieven voorhanden zijn om het Baath-regime uit Baghdad te verdrijven en te vernietigen", zo zei Schwarzkopf. Van allerlei kanten wordt er druk uitgeoefend om de missie van oud-bondskanselier Willy Brandt naar Irak een bredere basis te geven. De Duitse rege ring koppelde vrijdag haar in stemming met de reis van Brandt naar Irak aan de ver wachting dat de missie zal plaatsvinden „in ruimer Euro pees verband". De hoofden van de Italiaanse, Franse, Britse, Spaanse en Ne derlandse marine hebben giste ren in Rome gesproken over de samenwerking van hun troepen in de Golf. „In deze bijzonder delicate fase hebben de vijf Europese landen de voortzetting van deze samen werking bepleit, die tot nu toe als positief wordt beschouwd", aldus de verklaring. Voor Neder land nam chef van de marines taf, admiraal H. van Foreest, deel aan de besprekingen in Ro me. DEN HAAG (ANP) - In 1991 gaat de premie voor de AAW omhoog en die voor de WW omlaag. De verhoging van de AAW-pre- mie zal iets groter zijn dan de verlaging van de WW-premie. Volgende week maakt staatsse cretaris Ter Veld van sociale za ken en werkgelegenheid de exacte premiepercentages be kend. (Advertentie) P. Tjittes, (r) hoofd interne zaken van het Nederlandse Rode Kruis en mr. J.J. van der Weel uit Middel burg, voorzitter van het Rode Kruis, tijdens een persconferentie op Schiphol voor Tjittes vertrek naar Irak (foto Paul EyzingalANP) Lange Delft 111Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1