Yerseke Moer weer ver droog "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Vijftig banen weg bij ziekenhuizen in Z.-Vlaanderen Kindertelefoon ontmoet veel wantrouwen ouders Kokkelvissers vrijuit door procedurefout Opvangcentrum asielzoekers niet langer dan 5 jaar AaBe Mulder Ganzebord Cliënten worden te snel losgelaten In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. zeeuwse almanak ZATERDAG 3 NOVEMBER 1990 Grote partij marihuana in container Terneuzen I lissingse olitie pakt isjesrover P PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Post in Middelburg dit weekeinde 30 uur bemand Marathon WVC en gemeente Middelburg Criminaliteit gordijnstoffen zeeland TERNEUZEN - De ge meentepolitie van Ter- neuzen heeft vrijdag in samenwerking met de FIOD, de douanerecher che en de Koninklijke Marechaussee een con tainer met ruim 4000 ki lo marihuana opge spoord. De partij heeft een geschatte waarde van 10 miljoen gulden. De container werd aan getroffen op een indus trieterrein in Terneuzen. Hij stond op de openbare weg. De politie wilde in verband met de voort gang van het onderzoek verder geen mededelin gen doen. Wel is duide lijk dat de container er nauwelijks een paar da gen geleden werd achter gelaten. Het onderzoek is nog in volle gang. Maandag begint de re cherche met het sorteren van de lading drugs. Vrijwilligershulp faalt JSSINGEN - De Vlissingse ilitie heeft donderdagavond n 19-jarige tasjesrover aange- iuden. De Vlissinger R.K.E. kende de tasjesroof op de Ho- weg/Bonedijkerstraat eerder ze week op een bejaard echt- ar, dat daarbij ten val kwam, overigens zonder letsel op te lo rn bekende verder nog de dief stal van een portemonnee uit een fietstas en enkele inbraken, waarbij voornamelijk geld werd gestolen en een inbraak in een bijgebouwtje van de hervormde kerk aan de Hellebaardier straat. Hij werd vrijdag voor de Sfficier van justitie geleid. MIDDELBURG - De instellin gen voor vrijwillige hulpverle ning in Zeeland schieten tekort in de omgang met hun cliënten. Het Algemeen Maatschappelijk Werk (AMW), de Regionale In stelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) en het Jongeren Ad viescentrum (JAC) laten ouders en minderjarigen, die op eigen initiatief het contact met de hulpverlening verbreken, te snel aan hun lot over. De instel lingen zouden meer moeten let ten op gezinsomstandigheden, die tot probleemgedrag bij jon geren kunnen leiden. Ook heb ben de vrijwillige hulpverle ners onvoldoende zicht op de duur van uithuisplaatsingen van minderjarigen. Directeur mr E.K.L.M. Haff- mans van de Zeeuwse Raad voor de Kinderbescherming in Mid delburg is van mening dat moet worden geprobeerd de vrijwilli ge hulpverlening minder vrijblij vend te maken. Hij ziet een ver band tussen het niet optimaal functioneren van de vrijwillige hulpverlening en de werkdruk bij zijn eigen dienst. Cliënten die bij de vrijwillige hulpverlening te vlug los worden gelaten, ko men na verloop van tijd dikwijls bij de Raad voor de Kinderbe scherming terecht. „En dan zijn de problemen binnen het gezin alleen maar toegenomen", aldus Hafffnans. De directeur komt met zijn zienswijze op het moment, dat staatssecretaris Kosto van justi tie op het punt staat een nota over de kinderbescherming te publiceren. Het afgelopen jaar zijn er verschillende rapporten verschenen, waarin gepleit wordt voor meer openheid en voorlichting bij het werk van de Raden voor de Kinderbescher ming. De staatssecretaris wil met zijn notitie aangeven, hoe Slot zie pagina 15 kolom 1 Het water wordt weggepompt uit de ondergelopen landerijen (foto Willem Mieras) YERSEKE - Het kanaalwater dat donderdag vijftig hectare in de Yerseke Moer blank zette, is nagenoeg helemaal wegge pompt. Rijkswaterstaat begon vrijdagmiddag met het graven van greppeltjes om het water in de laagstgelegen poeltjes nog weg te krijgen. Inmiddels is ook de Postweg weer door het ver keer in gebruik genomen en ook de perskade, die op twee plaat sen doorbrak, is gerepareerd. Over de totale schade kon een woordvoerder van Rijkswater staat nog geen zinnig woord zeggen en ook niet wiens verzeke ring ervoor zal opdraaien: die van Rijkswaterstaat of de aanne mer van de kanaalwerken, Combinatie KZB. Voor de kanaalwerken is de schade beperkt gebleven tot een zandzuiger die een dag heeft stilgelegen en de reparatie van de weg en en de perskade. De schade aan de ondergelopen landerijen is naar verwachting aanzienlijk maar zowel de aannemer als Rijkswaterstaat hebben verklaard er alles aan te zullen doen om de zaken zo snel mogelijk naar ieders tevredenheid op te lossen. (Advertentie) In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. F.n dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeli alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion (iccsink IJA Naam: Adres: I Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen TERNEUZEN - Binnen de Ziekenhuisgroep Zeeuwsch-Vlaanderen moe ten binnen afzienbare tijd tussen de veertig en de vijf tig arbeidsplaatsen ver dwijnen. De directie van de ziekenhuisgroep heeft de centrale ondernemingsraad vrijdag evenwel de garantie gegeven dat er geen ge dwongen ontslagen zullen vallen. Wanneer met de inle veringsoperatie zal worden begonnen is nog niet duide lijk. Volgens directeur patiënten zorg en externe betrekkin gen, G.H.J Ramaekers, zal worden geprobeerd de ver- pleegdienst van de zieken huizen in Oostburg en Ter- neuzen te ontzien. Dit was twee jaar geleden reeds afge sproken met de centrale on dernemingsraad. Ramae kers kan daarentegen geen garantie geven dat aan deze afspraak niet zal worden ge tornd. „We werken momen teel aan een plan. Daarbin nen moeten we nog bekijken of ons oorspronkelijke uit gangspunt haalbaar is. Maar als we iets als uitgangspunt nemen zijn we doorgaans ook eigenwijs genoeg dit te handhaven", aldus de direc teur. De sanering is het directe ge volg van het oplopend tekort op de begroting van het Zeeuws-Vlaamse zieken huiswezen. Dat bedraagt dit jaar 450.000 gulden. Structu reel moeten de ziekenhuizen 1,1 miljoen per jaar bezuini gen. Om het extra tekort op te vangen komt daar vol gend jaar nog eens ruim vier ton bovenop. Binnen de ziekenhuisgroep werken ongeveer achthon derd werknemers. De centrale ondernemin- graad gaat zich samen met de directie nog nader bera den over de precieze omvang en start van de sanerings operatie. Vrijwilligers van de Kindertelefoon delen bij de basisschool Het Basiskwartier in de Middelburgse wijk Klarenbeek zonneklep- pen, stickers en folders uit (foto Ruben Oreel) MIDDELBURG - Het is best fris in het bleke zonnetje voor de vier medewerkers van de Middelburgse Kindertele foon, als ze vrijdagmiddag wachten tot de school uitgaat. In het T-shirt van hun organi satie, gewapend met tassen vol folders, stickers en zonne- kleppen trekken ze de aan dacht van ouders die hun kin deren komen ophalen. Nieuwsgierige, soms wan trouwige blikken. Even later loodst een moeder haar kind schielijk achter het clubje langs, terwijl een vader zijn zoontje een zetje geeft: ga maar eens kijken wat ze voor je hebben. Grijpgrage handen bedelen om nog meer stickers met het telefoonnummer. Verschillen de plaatjes laten zien dat kin deren met heel verschillende problemen bij de Kindertele foon terecht kunnen. De echte verzamelaars profileren zich al snel. Even verderop vergeten een paar oudere jongens even hun stoere pose, verdiept in de folders. „Verhipt, ze lezen het echt", lacht Carrie verbaasd. Ze gaan zo'n vijftien keer per jaar op bezoek bij scholen. De meeste scholen verwelkomen de vrijwilligers van de kinder telefoon, maar bij enkele in stellingen wordt hen de deur gewezen. „Daar krijgen we te horen: 'onze kinderen lossen hun problemen op binnen hun eigen milieu'. Jammer, denk ik dan. Want de Kindertelefoon is er juist voor kinderen die er 'binnen hun eigen milieu' niet uitkomen." Adje en Carrie zijn niet blind voor het wantrou wen bij veel ouders jegens de Kindertelefoon. „Mijn kind heeft dat niet nodig. Dat den ken ouders vaak. Het is voor hen ook niet makkelijk om te erkennen dat elk kind op een bepaalde leeftijd dingen heeft die het liever niet met de ou ders bespreekt." 'Op een be paalde leeftijd' betekent dan de puberteitsjaren. De twaalf tot vijftienjarigen maken het meest gebruik van de Kinder telefoon. Zes jaar bestaat de Middel burgse Kindertelefoon nu, en een oude wens ging vrijdag in vervulling: twee uur meer tijd voor de Kindertelefoon, dank zij een forse uitbreiding van het. aantal vrijwilligers. De te lefoonpost is vanaf gistermid dag voortaan vanaf 14.00 uur bemand, in plaats van om 16.00 uur. Dat werd gisteren ingeluid met een marathon zitting voor de Kindertele foon: in plaats van op het da gelijkse tijdstip van 20.00 uur naar huis te gaan, bleef de Kin dertelefoon dertig uur lang operationeel. Tot vanavond, zaterdag, om 20.00 uur, zorgen tien mede werkers er voor dat de Kinder telefoon bereikbaar is. Om de vier uur wordt een telefonist afgelost. Adje en Carrie zijn blij met de extra telefoonuren: „Veel middelbare scholieren hebben vrijdag vroeg vrij. En ze zijn dan vaak alleen thuis, zodat ze rustig kunnen bellen. Een prima tijdstip." Blij zijn de twee vrijwilligsters ook met de veertien nieuwe collega's. De marathonnacht werd opgeluisterd met een feestje ter kennismaking voor de 23 Kindertelefonisten. „Om elkaar goed te leren kennen," vertelt Adje. „Want je hebt el kaar zo nu en dan hard nodig na een moeilijk telefoonge sprek. Als je af en toe hoort in welke situaties kinderen zich nog weten te handhaven. Kin deren zijn echte overlevers." De Kindertelefoonmarathon loopt nog tot vanavond 20.00 uur. Vanmiddag zijn de medewer kers van de Kindertelefoon met zonnekleppen, folders en stickers te vinden in de Mid delburgse binnenstad. MIDDELBURG - Vier Yersekse kokkelvissers, konden vrijdag middag opgelucht de Middel burgse rechtbank verlaten. Economisch politierechter mr R. A. Fibbe sprak ze vrij wegens een fout in de dagvaarding. De vier hadden volgens het pro- ces-verbaal in oktober vorig jaar voor zonsopgang al op kok kels gevist, terwijl dat niet mag. In het proces-verbaal stond dat het strafbare feit was gepleegd in de gemeente Rei- merswaal met kokkelbuizen. De dagvaarding sprak echter van de gemeente Veere en dat werd gevist met kokkelkorren. De vier waren volgens een opzie ner al een half uur voor zonsop gang begonnen met het ophalen van de kokhanen. Voor de recht bank ontkende het kwartet. Ze hadden alleen de buizen al bui ten boord laten hangen om ze te laten warmdraaien. „Maar ze la gen niet in het water", verklaar de één van hen. Volgens officier van justitie mr J.J.A. Groen maakt dat voor de wet geen ver schil. Als het vistuig 'voorhan den' is, wordt volgens de visserij- wet gevist. Hij eiste voor elke overtreding 250 gulden. De poli tierechter wees die straf af. Een veroordeling volgde wel voor de 23-jarige kokkelvisser L.S.M. (23) uit Halsteren, die op 2 oktober vorig jaar voor zonsop gang aan het vissen was gesla gen. Ook hij had de korren bo ven water toen hij werd gesnapt door de politie. Volgens de alma nak had hij pas om 6.48 uur mo gen vissen. M. was al om 6.35 uur begonnen. „Ik zag de politieboot aankomen met gedoofde navi- gatielichten. Dat betekent vol gens mij dat het zonsopgang is." Mr Groen eiste een boete van 600 gulden. De politierechter von niste conform, omdat M. tijdens de zitting een tegenstrijdige ver klaring aflegde. „Ik kan geen an der motief bedenken dan winst bejag." De 32-jarige kokkelvis ser L.L. van D. werd veroordeeld tot een boete van 1200 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van D. had vorig jaar augustus op de Waddenzee gevist met kokkelzuigbuizen, terwijl het seizoen nog niet was begonnen. Tijdens de zitting verklaarde Van D. dat hij niet meer had ge daan dan een demonstratie aan een nieuwe scheepsknecht, die net een week aan boord was. „Ik lag bovendien op tien meter diepte en elke leek weet dat je dan geen kokkels kan vissen." Officier van justitie mr Groen achtte niettemin bewezen dat Van D. vistuig 'voorhanden' had en eiste een boete van 1200 gul den. Mr Fibbe deed daar de helft van af. „In uw voordeel speelt dat u niet daadwerkelijk hebt gevist. De visserijwet zegt: ieder een die vistuig voorhanden heeft, vist. Uw gedrag was ver mijdbaar. U had het ook ergens anders kunnen doen." Van onze Haagse redactrice) DEN HAAG - Het ministerie van WVC en de gemeente Mid delburg zijn niet van plan het te bouwen asielzoekerscentrum aan de Kruitmolenlaan daar langer dan vijf jaar te laten staan. Dit zeiden vertegenwoor digers van het ministerie en de gemeente gisteren tijdens een zitting van de afdeling recht spraak van de Raad van State. Omwonenden hadden een spoedprocedure tegen de ge meente aangespannen. Daar mee hopen zij te bereiken dat de bouwvergunning wordt ge schorst, zodat niet met de bouw van het centrum voor 275 asiel zoekers kan worden begonnen. Hun formele bezwaren tegen de komst van het centrum zijn; aantasting van het leef- en woonklimaat en een zeker onge loof dat de asielzoekers na vijf jaar daadwerkelijk verdwijnen. Volgens de advocaat van de on- wonenden is in een briefwisse ling tussen WVC en de gemeente steeds de mogelijkheid open ge houden dat het centrum langer dan vijfjaar zou blijven bestaan. De woordvoerder van WVC toonde gisteren een overeen komst met de bouwer waarin ook de verplaatsingkosten na vijf jaar zijn geregeld. Daarmee onderbouwde hij nogmaals de toezegging van WVC dat het centrum na vijf jaar zal verhui zen naar een andere plaats in wellicht een andere gemeente. Volgens de gemeentewoord voerder is in alle overeenkom sten (huurcontract en bestuurs overeenkomst) tussen gemeente en ministerie steeds uitgegaan van een periode van vijf jaar. De advocaat van de omwonen den staafde zijn bewering dat asielzoekers het woon- en leefkli maat aantasten met uitlatingen van een directeur van een asiel zoekerscentrum in Amsterdam over hoge criminaliteit onder asielzoekers. De vertegenwoor diger van WVC ontkende dat. Volgens hem gebeuren in de 26 door het ministerie beheerde centra geen bijzonderheden. Ook de politie in die gemeenten heeft geen verschil in criminali teit geconstateerd tussen de asielzoekers en de 'eigen' bevol king in een gemeente. Staatsraad van Zeben doet maandag 5 november uitspraak over de vraag of de bouwvergun ning wordt geschorst. Advertentie binnenhuis Kromme Weeie 21-23 Middelburg. Tel. 14077 ii 11111111 Voor ons, consumenten, is de fusie van de Zeeuwse nutsbe drijven PZEM en WMZ tot nu toe zonder haperen verlo pen. Onze lampen zijn blij ven branden, het gasfornuis doet 't nog steeds en de wa tertoevoer verloopt als altijd ongestoord. Maar binnen de twee gefuseerde Delta Nuts Bedrijven gist en borrelt het. De twee fusiepartners ver trouwen elkaar gewoonweg niet. Zo ontstond enige con sternatie toen het eerste nummer van het nieuwe per soneelsorgaan verscheen. Er was een ganzebordspel in afgedrukt. Wie al dobbelend op nummer 24 terecht kwam, werd door ongeluk getrof fen: „U loopt voedselvergifti ging op na een lunch in de kantine van de WMZ en claimt schadevergoeding." Zoiets, concludeerde het personeel van de voormali ge WMZ verontwaardigd, kon natuurlijk alleen zijn be dacht door een collega van de voormalige PZEM. Zij hadden het daarmee bij het juiste eind. Onlangs meldde de ontwerper van het spel - inderdaad een 'PZEM-man' - zich enigszins bedremmeld in de door hem gewraakte keuken. Hij zag er hongerig uit. Of de lunch met soep die hij er voorgeschoteld kreeg, hem smaakte, weten we niet. Maar op nummer 24 van zijn ganzebordspel krijgt men sindsdien geen buikpijn meer. Men treft er, meldde deze week het personeelsor gaan, 'de liefste cheffin van de keuken'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 11