Blue Diamonds na crisis een bloeiende club Tiende editie spring trofee Graeve Jan Zorgwekkende start poloploegen Positieve verwachtingen bij start van zaalkorfbal Koploper in de Bevobo haalt uit Zeeuwen naar de marathon in New York Dankzij de sterke basis Boertjes Zwarte periode Opening van het indoor-seizoen Volleybal voor adspiranten is van start De Schelde jaagt tevergeefs op een overwinning Scheidsrechters Korfbalploegen gaan de zaal in BKC Aderlating Teleurstelling Zaamslag TERNEUZEN - Van een be scheiden clubje is het Ter- neuzense rugbyteam van Blue Diamonds inmiddels uitgegroeid tot een bloeien de vereniging. Eens dreigde een tekort aan spelers een eind aan het bestaan van de ze club te maken. Nu is men opgeklommen naar de der de klas van de nationale rugbycompetitgie. Het mag duidelijk zijn dat de crisis, waarin de Blue Diamonds een zestal jaren geleden nog verkeerde, tot het verleden behoort. Johan van der Peijl heeft het allemaal meegemaakt. De 27-jarige nummer acht uit de tweede lijn is niet alleen op het veld een verdienstelijke kracht, maar ook een man die buiten de grasmat bereid is om de kar te helpen trek ken. Als wedstrijdsecretaris neemt Van der Peijl dan ook een centrale plaats in. „Toen ik zes jaar geleden bij de club kwam, ging het alle maal niet zo best. Noem het maar rustig de zwartste pe riode uit het bestaan van de vereniging. We beschikten meestal over een speler of acht, terwijl je er voor een team vijftien nodig hebt. Het waren wel allemaal knapen die bezeten waren van rugby en niet van opgeven wilden horen. De prestigestrijd bleef in die periode dan ook niet beperkt tot binnen de lijnen. Ook buiten het veld werd er geknokt, maar dan wel om het behoud van de club. En naar nu blijkt met succes. Zonder iemand an ders tekort te willen doen durf ik rustig te stellen, dat het behoud van de club voor een groot deel is te danken aan de mannen van het eer ste uur. De meesten maken ook nu nog deel uit van het bestuur." De tijd dat de Terneuze- naars door hun tegenstan der niet voor vol werden aan gezien en in de wedstrijd achteloos opzij werden ge schoven is voorbij. „Ja", zegt Johan van der Peijl lachend, „in die tijd werden we be schouwd als de Zeeuwse boertjes. Maar nu we twee jaar op rij zijn gepromoveerd en ook nu meedraaien in de bovenste helft zien ze zons als een volwaardige tegen stander." De vooruitgang in het spel is volgens Van der Peijl niet vreemd: „Toen we eenmaal uit het dal waren gekomen hebben we tegen elkaar ge zegd: 'wat we nu hebben be reikt laten we nooit meer los'. Op het bestuurlijk en technisch vlak wordt de zaak professioneel aange pakt. Jean Louis le Grand, een in Middelburg woonach tige Fransman die in zijn va derland en bij Oemoemenoe als speler zijn sporen heeft verdiend, is als trainer aan getrokken. Sinds hij aan het roer staat valt er in ons spel een duidelijke ontwikkeling te bespeuren." „Er kwamen ook een aantal Ieren, die bij DOW-Benelux werken, onze gelederen ver sterken. Rugby is in dat land de nationale sport. Andrew Jolly, onze veldcaptain, heeft in Ierland nog op het hoogste niveau gespeeld. Met hem hebben we een spe ler die leiding aan de ploeg kan geven. En in staat is de ploeg over een dood punt te tillen." „Het is dan ook jammer", vervolgt Van der Peijl, „dat Jolly en nog een aantal ba sisspelers geblesseerd zijn. We staan nu op de vijfde plaats, maar met die jongens er bij hadden we gegaran deerd nog enkeie plaatsen hoger gestaan. Toch is het aan de zwarte pe riode in het bestaan van de Blue Diamonds te danken dat Johan van der Peijl nu verknocht is aan het spel. Eens een verdienstelijk jeugdspeler bij de voetbal club Terneuzen, zag hij het voetbal na zijn militaire diensttijd niet meer zitten. Toen men bij de Blue Dia monds weer eens een tekort aan spelers had liet Van der Peijl zich door een kennis overhalen om mee te doen. „Ik werd meteen in de groep opgenomen. Het is echt één grote familie. Rugby is een spel van gelimiteerd geweld. Je kan er lekker je agressie in kwijt en toch loopt het bijna nooit echt uit de hand. Na tuurlijk, je krijgt wel eens een hengst, maar je deelt er ook wel eens eentje uit. Het hoort allemaal bij rugby. En dan het familiefeest met z'n allen na afloop. Ik zou het niet meer kunnen missen." AXEL - Met de springcompeti- tie Indoor Vlaanderen van Graeve Jan uit Axel wordt za terdag het Zeeuws indoor-rui- terseizoen geopend. De strijd om de Indoor Vlaanderen-tro- fee, die bestaat uit drie wed strijden, beleeft zijn tiende edi tie. Toch wordt het min of meer een primeur. Voor het eerst zal er in de Axelse manege De Ma- SAS VAN GENT - Met zestien teams is de adspirantencompe- titie volleybal in Sas van Gent begonnen. De meeste ploegen speelden in sporthal De Vlaan deren drie wedstrijden. De teams van Morres/Hulst lever den daarbij de beste prestaties. De uitslagen: Morres 5- Savok 2-0; Philippine- Sa- vok 0-2; Delta- DOK 0-2; DOK- WR 0-2; VVR- Delta 2-0; Mytilus- Philip pine 2-0; Scheldesport- Tonny Leyn- se/EWC 1-1; Morres 4- Mytilus 1-1; Scheldesport- WR 1-1; Morres 5- Scheldesport 2-0; Morres 3- Mytilus 2-0; Morres 2- Mytilus 2-0; Savok- Sa vok 2 2-0; Savok 2- Serooskerke 0-2; Delta- Morres 0-2; Morres 4- Philippi ne 2-0; Morres- Morres 2 2-0; Mara thon- Morres 0-2; Scheldesport- Se rooskerke 1-1; Morres 3- Morres 5 0-2; DOK- Morres 0-2; Marathon- Morres 3 0-2; Morres 3- Savok 2 2-0; Morres 4- Savok 2 2-0; Tonny Leynse/EVVC- WR 1-1; Serooskerke- Tonny Leyn- se/EVVC 2-0; Morres 4- Morres 5 0-2; Marathon- Morres 2 0-2; Morres 5- Philippine 2-0. grette over een parkoers van in ternationale afmetingen (30 x 60 meter) worden gesprongen. Voorzitter Thea Veldman van Graeve Jan: „Door de bouw van een tweede rijhal kunnen de combinaties daarin losrijden. Dat biedt ons de mogelijkheid om de grote rijhal volledig te be nutten voor het uitzetten van het parkoers. Dat komt onge twijfeld de wedstrijd ten goede. Want het biedt niet alleen meel mogelijkheden voor de par; koersbouwer, maar ook voor rui ter en paard." Veldman hoopt dat deze nieuwe mogelijkheden er ook leiden tot een grotere deelname van de kant van de ruiters. „De belang stelling voor het springen in Zee land loopt duidelijk terug. We hebben nu zo'n zestig inschrij vingen gekregen, duidelijk min der dan vorig jaar." „Als bestuur gaan we ons nu ook gaan richten op België. Daar is een behoorlijk achterland en voor de meeste ruiters is de af stand geen probleem. Voor rui ters uit Walcheren en Beveland ligt dat anders, die moeten door de overtocht te grote kosten ma ken." Bij de openingswedstrijd maakt de eerste Belgische combinatie al zijn opwachting. De bekende veearts Tresemiek Picavet uit Moerbeke komt naar Axel en kan al meteen als één van de fa vorieten in de klasse M worden beschouwd. Ze kan niettemin re kenen op concurrentie van de plaatselijke favoriete Nicole Schieman met Bagatelle. Johan van der Peijl wordt gedold tijdens de training van Blue Diamonds (foto Camile Schelstraete) Klaagzang bij Luctor is verstomd TERNEUZEN - Jarenlang werk te waterpolotrainer Kees Rijn hout bij De Schelde om de da mes in de bondscompetitie te loodsen. De Terneuzense ploeg slaagde er vorig seizoen heel ge makkelijk in om die felbegeer de promotie te realiseren en maakte zich op voor een nieuwe uitdaging op een hoger niveau. Maar met nul punten uit de eer ste drie wedstrijden staat het zelfs voor de grootste optimist wel vast dat De Schelde een zware competitie te wachten staat. En ook de heren- en jeugd- ploegen van De Schelde grossie ren tot nu toe in nederlagen. Na de zware afstraffing van de dames in Barendrecht (8-1) in het openingsduel volgde een 5-2 nederlaag thuis tegen HPC uit Heemstede en opnieuw verlies (6-5) in de derde competitiewed strijd tegen Argo. Het lijkt dan ook gerechtvaardigd te conclu deren dat De Schelde voorals nog te licht is voor deze klasse. Kees Rijnhout ziet het echter al lemaal zo somber nog niet in. „Zaterdag, tegen Argo, was het geen waterpolowedstrijd", ver telt hij. „Ze speelden heel defen sief, met veel hang-en trekwerk. Ik had het kunnen weten", steekt hij de hand in eigen boe zem, „want dat deden ze vroeger ook. Maar ik had gedacht dat ze zich op bondsniveau wel wat zouden hebben aangepast." „De eerste competitiewedstrijd in Barendrecht stonden we na twee 'times' met 6-1 achter, voor- GRAAUW - Miljoenen kijkers zullen zondag weer getuige kun nen zijn van de marathon van New York. En tussen de tiendui zenden deelnemers verschijnen ook tenminste drie Zeeuwse at leten aan de start. Zij maken de reis naar New York met SV Aloy uit Graauw. Voor de derde maal heeft Aloy uit Graauw het initiatief geno men om in groepsverband naar New York af te reizen. De groep van twintig man begon woens dag via Deurne en Schiphol aan de zeven uur lange vliegreis. Peter Remmé uit Terneuzen zal zondag voor de derde keer op rij deelnemen aan de marathon van New York. Ook de Vlissinger Jaap Sturm en Harry van Hou ten uit Sint Jansteen gaan van start in het massale evenement. standers die we gehad hebben. Net op techniek en wedstrijder varing moeten we nog het een en ander leren. Maar de sfeer in de ploeg is best goed." Tot slot: hoe lang duurt het nog voordat de eerste overwinning wordt behaald? Kees Rijnhout: „Ik had gedacht: een weekje of drie. Komende za terdag nog niet, dat zou een ver rassing zijn. Maar half novem ber, eind november, moeten we toch wat punten hebben." TERNEUZEN - De opmerkelijk ste uitslag van de achtste speel dag in het Terneuzense bedrijfs- volleybal kwam deze week uit de wedstrijd tussen Dow en Lichtland. Meestal kwam Lichtland (vroeger Kramer) uit de vorige confronaties als win naar tevoorschijn, maar met die traditie werd deze keer gebro ken. Dow won het duel met 3-0. De meest spanning valt te bele ven in de competitie in IB. PSV en Neelemans blijven ver achter op vijf ploegen die elkaar weke lijks de koppositie betwisten. Veertien dagen geleden voerden V V, De Hoop en Scharmga het gezelschap aan, maar na het 0-3 verlies van Scharmga in de topontmoeting tegen V V voert datzelfde V V de rang lijst aan. De uitslagen: Voorwaarts/Amro-Scharmga 2 0-3; Dees 3-Dow 31-2; Lichtland 4-Bliek Vos 2-2; Mts/Meao-Gemeente 3 2-1; Dees 2-Gemeente 1-2; PSV 2-PTT/ Bundeltouw 2-1; Lichtland 3-Philiips 3-0; Havenschap-ABN 0-3; Licht- land-Dow 0-3; De Pooter-De Hoop 3- 0; Mts/Meao-NHI 3-0; Dow 2-Noord- zee/De Honte 1-2; Stunt Markt-Zee- vla 3-0; V.& V.-Scharmga 3-0. Standen: IA: Dees 6-16; Dow 6-14; Stunt Markt 6-13; Lichtland 6-11; Sterbanden 6-7; Verbrugge/De Meyer 6-1; Zeevla 6-1. IB: V.& V. 6-13; De Pooter 6-12; Lichtland 2 6-11; Scharmga 6-11; De Hoop 6-10; Neelemans 6-4; PSV 6-2. 2A: Gemeente 6-14; Beldo 6-11; Inter- ver/SSport 6-11; Mts/Meao 6-11; NHI 6-9; Dees 2 6-5; Pzem/Wmz 6-2. 2B: Noordzee/De Honte 6-15; PSV 2 6-14; Dow 2 6-9; Rabobank 6-9; Ge meente 2 6-7; B. S. 6-4; PTT/Bun- deltouw 6-4. 3A: Lichtland 3 6-16; Philips 6-11: Dow 3 6-10; Scharmga 2 6-10; Pzem/ Wmz 2 6-8; Dees 3 6-4; Voorwaarts/ Amro 6-3. 3B: VC Schelde 5-14; Lichtland 4 6- 12; Mts/Meao 2 6-10; Havenschap 6- 10; ABN 5-8Gemeente 3 6-6; Bliek Vos 6-3. TERNEUZEN - Het feit dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet di- rekt bekend staat als korfbal- minded heeft jarenlang doorge werkt in de lage klassering die de clubs uit die streek innamen. De laatste jaren valt echter toch een lichte verbetering waar te nemen: Luctor uit Terneuzen presenteert zich verdienstelijk op landelijk niveau, BKC Bres kens werd bij de start van de veldcompetitie nog ingedeeld bij de Zeeuwse afdelingstop en Zaamslag zit daar al jaren te genaan. Van de competitie in de zaal, die volgende week van start gaat, verwachten de drie Zeeuws- Vlaamse clubs alleen maar posi tieve resultaten. Treuren om wat het had kunnen zijn bij Luctor helpt niet. De jaarlijkse klaagzang om de uit tocht van talentvolle junioren (studie elders) en 'vaste waar den' die uit het gebied vertrok ken is verstomd. Trainer Adrie Dieleman uit Oost-Souburg, die bij Luctor aan zijn tweede sei zoen begint, heeft met die speci fiek Zeeuws-Vlaamse situatie le ren leven. Hij betreurt het verdwijnen van een aantal mensen uit zijn selec tie natuurlijk wel: „Als iedereen was gebleven hadden ,we om méér gespeeld dan om het be houd, waar we nu in eerste in- TERNEEZEN - Volgende week start in de afdeling de competi tie zaalkorfbal. De drie Zeeuws-Vlaamse clubs hebben hun selecties nog niet helemaal rond, maar kiezen na de voorbe reiding de ploegen uit de vol gende kandidaten: Luctor (Terneuzen): Dames: Erica Boschitsch, Afke van Dijkhuizen. Lianne Hamelink. Mariel Lauret. Sandra Machielse en Yvonne Wisse Heren: Carlo Hamelink, Danny Ha melink. Mark Kolijn. Ronald Kraayeveld, Kees Proost en Ad Ver- schuure. Zaamslag: Dames: Sandra van de Berge, Sandra de Bruine. Anja van Doorn, Gerda van Doorn en Gerda Scheele. Heren: Petro van Doorn, Pieter Hamelink, Werner de Rooy en Sjaak Westerbeke. BKC (Breskens): Dames: Josefine Bakker, Sonja Faro, Jolanda van Ha neghem en Angeline Oskam Heren: Jerry van Haneghem, Jan Roest sr.. Edwin Verplanke en Frans Verplan ke. Fraanje wijst daarbij op de (sub- itoppositie die Zaamslag de laatste seizoenen telkens be reikt. Na de technische en tacti sche 'bijscholing' van trainer/ coach Kees Opsteegh denkt Kees Fraanje dat Zaamslag dit seizoen de doorbraak kan force ren. „Op het veld zijn we onge slagen gebleven, ondanks de vrij pittige indeling verwacht ik dat we ook in de zaal heel ver zullen komen. We zullen daarbij vooral van de eigen kracht uit moeten gaan." Kleine clubs moeten het hebben van een paar mensen die bereid zijn om de kar onder alle om standigheden te trekken. Bij BKC uit Breskens is Willem de Zeeuw zo iemand. Als hij alle uren die hij in de club steekt uit betaald zou krijgen, zou de be lastingontvanger hoogtijdagen beleven. Willem de Zeeuw doet het echter allemaal gratis. Zoals zo veel anderen met een vereni- gingshart. Na een jaar jeugdbegeleiding is De Zeeuw dit seizoen terug als trainer van de eerste selectie. De ploeg degradeerde vorig seizoen na een onnodig verloren beslis singswedstrijd in de zaal naar de derde klas van de afdeling. Aan Willem de Zeeuw de taak om de ploeg weer hogerop te brengen. „Die degradatie vorig seizoen werd vooral veroorzaakt door dat er geen uitgebalanceerd team in het veld stond. Boven dien werden op cruciale momen ten wedstrijden uit handen ge geven", vindt de trainer/coach. Als eerste opdracht ziet Willem de Zeeuw dan ook de terugkeer naar de tweede klas. „Dat is de doelstelling en de kan sen om die te verwezenlijken zijn zeker aanwezig", stelt hij beslist. De Zeeuw beseft ook dat dat niet zonder de nodige inzet zal gaan: „Op het veld miste ik die instel ling wel eens. We gaven ons te snel gewonnen, mentaal zat het ook niet altijd zoals het moest. Dat zal in de zaal dus zeker an ders moeten." Het is dan ook niet helemaal on begrijpelijk dat de trainer de zaalselectie van de Breskense Korfbal Club geformeerd heeft rond een paar routiniers: „Jan Roest en Frans Verplanke zijn spelers met een prima instelling. Zij zullen leiding moeten geven aan de jeugd en er een gemoti veerde eenheid van moeten ma ken. dat we het spelletje door had den. Ook het niveau van de scheidsrechters is anders. Er zijn twee scheidsrechters en de lei ding is dus een stuk strakker. In het begin van die wedstrijd had den we daar problemen mee en werd er vijf keer iemand van ons uitgestuurd. We kregen gelijk evenveel doelpunten tegén, maar in de derde time hebben we goed gespeeld. Tegen HPC speelden we een heel goeie wed strijd, maar hebben we het door een paar kleine foutjes laten lig gen." Jullie gingen iveliswaar met haiidhaving als doel deze com petitie in, maar ik kan me voor stellen datje hoopt op een betere start? Kees Rijnhout: „Ja, maar als je de stand bekijkt, dan zie dat de ploegen waarvan wij verloren hebben alle drie van boven staan. Daar hou ik me een klein beetje aan vast. Misschien dat er de komende weken een kente ring gaat komen. We krijgen dan toch ook mindere ploegen, waar ik ons ook toe reken, tegenover ons. Ik had het er na afloop van de wedstrijd tegen Argo nog met een neutrale toeschouwer over. Die vond ook dat wij goed ge speeld hadden. Ik heb best goe de hoop dat we wat punten gaan pakken. We krijgen nog acht ploegen voor de winterstop. Het moet toch gek lopen als we uit die acht wedstrijden niet acht punten halen." Je vond het voordat de competi tie begon jammer dat je in de buurt niet tegen tegenstanders van niveau had kunnen oefenen. Maar zulke ploegen kun je toch ook opzoeken? Kees Rijnhout: „De dichtst bij zijnde ploegen zijn in Veldhoven en in de buurt van Rotterdam. Ik krijg ze nooit naar hier toe. Dan kun je zelf wel eens één of twee keer gaan, maar dan komt het kostenplaatje toch ook om de hoek. Ik moet ook zeggen dat de contacten met de Zuidhol landse ploegen niet zo best zijn. Al gaat dat met de week wel be ter natuurlijk. Maar de voorbe reiding had inderdaad veel beter gekund. Misschien hadden we dan kunnen voorkomen wat er nu in de eerste wedstrijd ge beurd is. Toen lagen we gewoon een versnellinkje te laag." Waar schort het nou vooral aan? Kees Rijnhout, resoluut: „Aan vallend wordt er te lang gecom bineerd. We missen een goede middenvoor. Margriet Mulder kan dat wel aan, maar die is op het middenveld veel nuttiger. Ik heb het wel geprobeerd, maar dat was een aderlating. Ik speel nu met een versterkt midden veld. Ik had gedacht dat we in zeventig procent van de wed strijden zouden moeten verdedi gen en zo ben ik een bepaald sys teem in gaan studeren. Verdedi gend blijkt dat te werken. Maar de omschakeling naar de aan val, daar moeten we nog aan werken. We komen veel in balbe zit, maar we lijden ook veel bal verlies. We leggen nog te weinig een balletje breed en we missen een sterk aanspeelpunt voorin." Ik kan me voorstellen dat door die nederlagen de sfeer binnen de ploeg is aangetast? Kees Rijnhout: „Nee, juist het tegenovergestelde is het geval. De spanning is er af, de angst om weggespeeld te worden blijkt ongegrond te zijn. Conditioneel waren we beter dan de tegen- Kees Rijnhout met zijn damesselectie: „Toch worden we niet helemaal weggespeeld in deze klasse" (foto Camile Schelstraete stantie waarschijnlijk op moe ten mikken", beseft Dieleman immers. De Zeeuwse oefenmeester had zich bij zijn komst tot doel ge steld om de Terneuzense selec tie, na een aanloopjaar waarin de ploeg zijn korfbalvisie "op moest pakken, zowel op het veld als in de zaal naar de top van de derde klas landelijk te brengen. „Het materiaal was voorhanden en moest alleen op onderdelen worden bijgestuurd", meent Adrie Dieleman. Met derdp plaatsen op het veld én in de zaal zat Dieleman in zijn eerste jaar aardig in de richting. Vóór de aanvang van zijn twee de seizoen moest Adrie Diele man de geplande jacht op de top bijstellen: hij raakte bijna een halve selectie kwijt door verhui zing uit de streek, studie, lang durige blessures en ziekte. Diele man stond voor de keus: op nieuw beginnen, of na de teleur stelling stoppen. Zich wel be wust van het feit dat hij zijn greep naar de top uit zou moeten stellen koos hij er toch voor om te blijven. Met veel minder kwaliteiten in de selectie had Luctor in de veld competitie een zwakke start (2 punten uit 4 wedstrijden), maar daarna zorgde een inmiddels ge groeid collectief voor een reeks van vier winstpartijen. „Van dat collectief zullen we het moeten hebben", zo beseft Adrie Dieleman. „Voor elkaar willen werken. De krachten bundelen. Niet op zoek gaan naar persoon lijke eer. Samen een product af leveren. Als die bereidheid er is komt het resultaat bijna van zelf." Op het veld is dat inmid dels bereikt. „De samenwerking tussen routiniers en talentvolle jongeren was voorbeeldig." Adrie Dieleman ziet het ook in de zaal gebeuren. Hij kijkt de competitie 'met Vertrouwen' te gemoet. De KV Zaamslag staat vooral bekend als een vereniging waar van de eerste selectie al jaren po gingen doet om zich van een vas te plaats op het hoogste afde lingsniveau te verzekeren. Op het veld slaagde men daar al eens in (een jaar later degradeer de men overigens weer), maar in de zaal lukte dat nog nooit. „We speelden bijna nooit met dezelf de ploeg en daardoor te wissel vallig", aldus Kees Fraanje. 'Mister Zaamslag', die vanaf 1976 in het eerste team van de vereniging alle ups en downs heeft meegemaakt, maar nu toch een stapje terugdoet, ver wacht overigens dat de selectie binnen afzienbare tijd de Zeeuw se top haalt. „Omdat we in het verleden vaak moesten improvi seren bleven de resultaten uit. De laatste jaren hebben we ech ter een grote vaste spelerskern en zijn we naar een eenheid kun nen groeien. Dat is in de presta tie terug te vinden." Willem de Zeeuw wil met BKC zo snel mogelijk terug naar een hoger niveau foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 44