PZC Prijs voor restauratie Sas van Gent gangen Alcoholrijders bij politierechter leeuwen in Managament Game einig lopers bij evrij dingsmars provincie Grondeigenaren zijn vóór verkaveling Breskens-Zuidzande lezers schrijven 21 Initiatief van twee Middelburgse zakenlieden morgana VRIJDAG 2 NOVEMBER 1990 Ruimte Vrijwilligers Rondweg pas als je op één oor ligt voel je het comfort DE SCHIPPER Nachtmerries i i iiii i i i i i i i i i i iiii i i i nrrr Asielzoekers centrum Rechtsbedeling Manwijven bas-f mar de jager Iedereen Monumenten Canadezen Plan voor golfbaan bij Vlissingen VLISSINGEN - Twee Middel burgse zakenlieden, A. Jacob- st g* g d a R h V te VB' S n en C. van de R°e, willen een lfbaan aanleggen bij Vlissin- n. De behoefte aan een tweede lfbaan op Walcheren, naast e bij Domburg, is volgens hen nwezig. Jacobsen en Van de ee, allebei fanatieke golfers, bben niet voor niets voor lissingen gekozen. De gemeen- Vlissingen heeft naar hun rdeel een ideaal gelegen stuk ond in de aanbieding: het ooit or de nieuwbouw van het treekziekenhuis Walcheren kochte terrein tussen de Zuidbeekseweg en de Jacoba van Beierenweg, richting Kou- dekerke. Jacobsen: ,,'t Ligt vlakbij de ste den Vlissingen en Middelburg èn de door toeristen drukbe zochte kust van Walcheren." Aan de haalbaarheid van hun onderneming twijfelen de twee zakenlieden geen minuut. Ze zijn ervan overtuigd dat op Wal cheren vraag is naar een tweede golfbaan, zeker naar een open bare. Die bij Domburg is alleen toe gankelijk voor leden. De Dom- burgse Golfclub heeft een wachtlijst waarop de namen van veertig mensen staan. „Zij moe ten een paar jaar geduld heb ben", zegt een woordvoerder, „want het verloop is minimaal, twintig mensen per jaar. Wij hebben dan ook geen bezwaar tegen een nieuwe baan op Wal cheren." Golf is in opmars, als sport en als uitje in het bedrijfsleven. ..Dat golf groeit, is een landelijk gege ven", stelt Van de Ree, „waarom zouden we op Walcheren dan achterblijven?" De initiatiefne mers golfen momenteel zelf bij de golfclub Reymerswaal, op de grens van Noord-Brabant en Zeeland. De afstand is hen ei genlijk te groot en dat zal naar hun mening wel voor meer Wal- chenaren gelden. Uit een rondje langs ondernemingen in Vlissin- gen-Oost is hen gebleken dat ook daar vraag bestaat naar een golfbaan. Van de Ree en Jacobsen willen een negen holes-baan maken met oefenbanen en een clubhuis, maar zonder verblijfsaccommo- datie. Tussen de Zuidbeekseweg en de Jacoba van Beierenweg is genoeg ruimte, 25 hectare. Het gebied wordt doorsneden door een watergang. Bruggetjes ko men daar overheen. Het com plex van de volkstuinvereniging Levenslust - vlakbij het geplan de golfterrein - blijft gewoon be staan. Het Vlissings college van b en w neemt binnen twee weken een besluit over het initiatief. Amb tenaren moeten nog advies uit brengen over de financiële en planologische gevolgen, aldus wethouder D. J. P. Bruinooge. De grond is duur, omdat ze is aangekocht als bouwgrond. De Een kijkje in het gerestaureerde onderaardse gangenstelselgenstelsel in de Molenberg te Sas van Gent (foto Canule Schelstraete) SAS VAN GENT - De Stich ting Bolwerk Generaliteit in Sas van Gent is uitgeroepen tot winnaar van de nationale Conservation Award in de categorie restauratie. De stichting heeft de internatio nale prijs gekregen voor het 'gigantische restauratiekar- wei' van de onderaardse gan gen in de Molenberg. Werk groepvoorzitter burgemees ter J.M.H.M. van Rest neemt vandaag samen met negen andere werkgroepleden de prijs in Amsterdam in ont vangst. Het project in Sas van Gent is gekozen uit ruim honderd inzendingen. De prijs bestaat uit een oor konde, trofee en een bedrag van zesduizend gulden. Het geld wordt gebruikt voor een verdere verfraaiing van de meer dan driehonderd jaar oude vestingwerken. Er be staan onder meer plannen het bolwerk op te sieren met een authentiek kanon, nabij de molen. „Het is met recht een uitver kiezing", aldus burgemeester Van Rest in een eerste reactie. „Het is zo verdiend. Al die vrij willigers hebben de gangen emmertje voor emmertje zandvrij gemaakt en vervol gens zelf de drainage en ver lichting aangebracht. Met volle inzet proberen ze om wat er nog over is van de roem ruchte historie van de oude vestingstad Sas van Gent te behouden voor het nage slacht." Ook de jury van de Conserva tion Award schrijft in haar rapport dat de prijs de stich ting vooral toekomt in ver band met de 'enthousiaste in zet van de ruim twintig vrij willigers bij dit uiterst zware karwei'. „Met de restauratie van een gedeelte van het uit 1690 daterende gangenstelsel is een belangrijk stuk geschie denis van de stad naar boven gehaald", aldus het juryrap port. Driejaar geleden werd begon nen met de restauratie van de onderaardse gangen. Het ini tiatief hiertoe werd genomen door de Sassenaar F.W.M. En gels. Bij graafwerkzaamhe den in zijn tuin stuitte Engels op één van de uitlopers van het stelsel. Na een gedeelte te hebben opengelegd, kon hij zijn nieuwsgierigheid niet be dwingen en kreeg hij een aan tal mensen zo ver om samen de gangen uit te graven en op te knappen. De Conservation Award is een initiatief van de Britse Con servation Foundation. De in stantie werd in 1982 opgericht met als doelstelling een sa menwerking te bewerkstelli gen tussen industrie en mi lieu. De prijzen worden toegekend in de categorieën stadsprojec ten, natuurbescherming, res tauratie en jeugdprojecten. De Foundation wil met de prijzen een substantiële bij drage te leveren aan het parti culier initiatief. De organisa tie wordt hierin officieel ge steund door de Ford Motor Company. Inmiddels is de toekenning van de Award op nationaal overgenomen door veertien Europese landen. i'Hnemers onderweg bij de zeventiend bevijdingsmars Hoofdplaat-Knokke Pfo Camile Schelstraete) VLISSINGEN - De 47-jarige Vlissinger J.B. stond donderdag voor de tweede maal voor de rechter, omdat hij met een slok op achter het stuur betrapt was. De man zei wat gedronken te hebben bij het eten en later op de avond was hij nog in zijn au to gestapt. De politie consta teerde bij de ademtest 505 mi crogram alcohol per liter uit geademde lucht. De Middelburgse politierechter mr G.H. Nomes legde de Vlissin ger een boete van 1000 gulden op en een rij-ontzegging van zes maanden, waarvan drie voor waardelijk wanneer hij een alco hol- en verkeercursus volgt. De man moet ook de straf onder gaan, die hem bij zijn vorige ver oordeling voorwaardelijk opge legd werd: twee weken gevange nisstraf en nog eens 6 maanden rij-ontzegging. De 44-jarige J.A.S. uit Sas van Gent werd vorig jaar in zijn auto aangehouden, terwijl hij drie maal zoveel alcohol had gedron ken als eigenlijk mag. Hij scoor de 660 microgram alcohol per li ter uitgeademde lucht bij de ademtest. Omdat de man van wege zijn werk zijn rijbewijs no dig heeft en pas voor de eerste keer voor de rechter stond, kreeg hij een boete van 1500 gulden en een geheel voorwaardelijke rij ontzegging voor zes maanden. Hij moet wel de alcohol- en ver- keerscursus volgen. De 32-jarige F.D.V. uit Aarden burg werd tijdens carnaval dit jaar aangehouden, terwijl hij met een flinke slok op met zijn auto naar huis probeerde te rij den. De politie constateerde tij dens de ademtest 700 micro gram alcohol per liter uitgea demde lucht. Ook V. heeft zijn rijbewijs nodig voor zijn werk. De politierechter legde hem een boete van 1500 gulden op en zes maanden voorwaardelijke rij ontzegging met de verplichting de alcohol- en verkeercursus te volgen. gemeente Middelburg heeft bo vendien voorkeur voor een golf terrein bij Klein Abeele tussen Middelburg en Vlissingen. Jacobsen en Van de Ree zien daar weinig in, omdat die grond in bezit is van meer eigenaren. Bruinooge merkt op dat de ge meente Vlissingen niet actief be trokken is bij de mogelijke aan leg van een golfbaan bij Klein Abeele. Hij doet er verder, in afwachting van de ambtelijke adviezen, het zwijgen toe, 'al kan ik niet ont kennen dat een golfbaan heel aardig is voor het toerisme'. Slot van pagina 17) hebben de meeste betrokkenen veel voordeel van de ruilverka veling. De extra kosten bedra gen volgens hen slechts eenvijf de van de extra opbrengsten. De landinrichtingscommissie Breskens-Zuidzande wilde ook graag al rekening houden met de eventuele rondweg om Oost burg. Het tracé van die rondweg moet daarom eind volgend jaar wel vaststaan. „Anders heeft het weinig zin om een plan van toe deling te maken. Na het bepalen van een tracé voor de rondweg zitten de grondbezitters tussen Oostburg en Zuidzande dan weer met een geheel nieuwe si tuatie", verklaarde de secretaris van de commissie, ir B. Holtslag van de landinrichtingsdienst. Volgens voorzitter en secretaris hebben de verschillende belang hebbenden (boeren, natuurbe schermingsverenigingen en re creatie-ondernemers) een rede lijke consensus (overeenstem ming) bereikt over de verschei dene doelstellingen. Gebieden rond de Baarzandse kreek en de Marolleput zullen bijvoorbeeld een natuurbestemming krijgen. Advertentie en comfort kwaliteit. slaapkamers Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438 Maar Thijs Kramer, vertegen woordiger van verschillende na tuurbeschermersorganisaties, gaf te kennen dat hij 'zeker niet voor honderd procent tevreden' is. In het verkavelingsgebied Bres kens-Zuidzande worden volgens Kramer niet alle mogelijkheden benut. „De agrariërs gaan vaak alleen op een kortzichtige ma nier uit van de hoeveelheid grond die ze verliezen. Maar er zijn natuurlijk altijd boeren die geen opvolger hebben en die on rendabele grond bezitten. Dat geeft weer veel meer mogelijkhe den tot natuurbestemmingen en uitruil. En dat betekent echt niet altijd dat de boeren erop achteruit gaan." Slot van pagina 17) ogen tonen dat zijn gedachten ver weg zijn. Hij wrijft weer ste vig met zijn handen over de arm leuningen van z'n stoel, zet z'n nagels in het hout. Dan verhaalt hij de frustraties bij de terugkeer in Nederland, waar iedereen vol zat van wat hier gebeurd was. Dat er mensen naar Duitsland waren gestuurd om daar te werken. En wat er met de Joden was gebeurd. „Dat vonden wij zelf ook heel ver schrikkelijk, maar wij zaten daar in Japan bijna in dezelfde omstandigheden als de Joden hier. Voor mijn gevoel heb ik mijn verhaal nooit goed kwijt ge kund". Terwijl zijn vingers het plaatje met daarop zijn kampnummer om en om draaien, moet Pluij- mers ook nog kwijt dat het hem altijd erg heeft gestoken, dat naar zijn weten de Japanners nooit duidelijk hun schuldig zijn hebben uitgesproken. „De Duit sers zijn wel erg bezig geweest, met die zogenaamde Wiedergut- machung. De Japanners niet." Pluijmers hoopt dat het er nog een keer van komt. Hij wijst op de activiteiten van de Neder landse Stichting Japanse Ere schulden. Na 45 jaar moet er eens genoegdoening komen. Pluijmers staat er vierkant ach ter. „Japan is het rijkste land ter wereld. Japan kan betalen. En Japan moet betalen. Als er tij dens ons verblijf en de ontvang sten gelegenheid is om ze daar op te wijzen, zal ik het ze donders goed laten merken". Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. In de PZC van 30 oktober lazen wij over het bezwaar van een aantal bewoners van de Kruit- molenlaan in Middelburg tegen de door de gemeente afgegeven bouwvergunning aan WVC voor de bouw van een asielzoekers centrum. Hoewel we er begrip voor kun nen hebben dat mensen met de plaatsing van een asielzoekers centrum juist op dit punt van Middelburg problemen hebben, vinden wij, dat bij een voortdu rende vertraging van de bouw in de eerste plaats de asielzoekers de dupe zijn. We weten allemaal dat de nood erg groot is. Een van de gevolgen van wat nu gebeurt, is dat men sen die toch al in een moeilijke situatie zitten, steeds weer aan een nieuwe situatie moeten wen nen. Het zou goed zijn, wanneer de aandacht voor deze nood de voorrang zou hebben boven het eigenbelang van mensen, die het toch redelijk comfortabel heb ben. De werkgroep Conciliair Proces, Middelburg mevr. M. Helge mevr. G. C. de Hoop-Bon de heer O. Elseman (secr.) Arnelaan 32A Middelburg Op pag. 11 van de PZC van dins dag 30 oktober lees ik in een 36 centimeter lange kolom de ver oordelingen door de economi sche politierechter van nijvere mensen die een of ander papier tje missen. Ik kan mij niet herinneren dat er opsporingsambtenaren aan de poort van de atoomcentrale heb ben gestaan. Dat ding draaide al jaren toen van het ministerie de vergunning pas afkwam. Wie wel eens in de randstad komt, zal daar kleine bedrijven aantreffen waar schapevlees, groente, elek trotechnische apparatuur, koel kasten en wasmachines, alles in één slonzig zaakje verhandeld worden. Gelden daar andere wetten? Ontheffingen? Is er selectieve rechtsbedeling? De kleine criminaliteit groeit de rechtstaat boven het hoofd. Dan blijkt dat er meer tijd is om over de vakdiploma's van klein handelaartjes de wet na te doen leven en er geen tijd is om inbre kers en fietsendieven na te ja gen. Het laat de burger volmaakt Si berisch dat hij ongediplomeerde bloemen of een haarlintje koopt. Maar het laat hem nieSiberisch dat zijn fiets voor dat winkeltje kennelijk straffeloos gejat wordt- H. Fransen Torricellistr. 7 K ruining en In bovengenoemd artikel in de PZC van 26 oktober citeert René Diekstra de Griekse filosoof Pla to verkeerd als hij schrijft dat er alleen één (man-vrouwelijk) ge slacht was. Plato laat namelijk in zijn Symposion de comedie- dichter Aristophanes vertellen dat er vroeger drie geslachten waren, elk bestaande uit een dubbel mens: een mannelijk, een vrouwelijk en een man-vrou- welijk. Na hun scheiding door Zeus zoekt ieder rusteloos naar de partner. Het gaat in deze lof rede voor de god Eros om een verklaring van het feit dat er mannen zijn die naar vrouwen trekken en omgekeerd. Er zijn mannen die naar mannen trek ken en vrouwen die naar vrou wen trekken. Of om moderne termen te gebruiken: om hetero- fïlie en homofilie. En niet om datgene waarvoor de heer Diek stra het gebruikt. mevrouw J. Jansen Oostsingel 146 Goes Advertentie ook 's maandags na 13.00 uur geopend kerkplein 57 kapelle telefoon 01102 43810 LISSINGEN - „We hebben een eleboel bedrijven als klant. Je we allemaal achteraf con- loleren. Met dit spel kunnen Ie eens actief betrokken zijn Ij het nemen van beslissingen. lisschien komen we wel tot de pnclusie dat we helemaal niet pugen voor ondernemers." F. ppings van de Middelburgse tN-groep, een bureau voor ac- buntantszaken, belastingad- lezen en zakelijke dienstverle- ing, verwoordde zo donder- pgavond waarom het bureau Vlissingen deelnam aan het Indelijke spel Management lame '90. Het spel staat onder leiding van het bedrijfskundig opleidings-, advies- en automatiseringscen trum Management Consultancy Center (MCC) en werd zo'n vier jaar geleden ontwikkeld door docenten van de faculteit be drijfskunde van de rijksuniversi teit Groningen. Het Manage ment Game is een realistisch spel, waarbij de deelnemers in een kort tijdsbestek moeten pro beren een zo hoog mogelijke net to winst te behalen. Zij moeten daarbij onder meer rekening houden met reclame-uitgaven, investeringen, marktonderzoe ken, concurrentie en samenwer king met andere teams. de foto: van links naar rechts de TRN-groep: F. Eppings, H. Kole, de Leeuw en C. Urru foto Lex de Meester Vorig jaar werd het Manage ment Game voor het eerst lande lijk gespeeld met 114 teams. Dit jaar steeg het aantal naar 162. In elke provincie treedt een hoge school op als gastheer. In Zee land verleende de Hogeschool Zeeland de deelnemende teams (PZC, TRN-groep, PWG-be- drijfsveilige kleding, De Schelde en twee teams van de Hoge school Zeeland) onderdak. „Het is", vertelde drs M. H. Nui- ver van MCC, „altijd een heel ge mêleerd gezelschap dat deel neemt. Iedereen kan het ook. Er zijn mensen die puur voor de lol meedoen, 't Is weer eens wat an ders dan.een avondje bowlen. Maar weinig teams doen het om te winnen." Elk team gaat uit van eenzelfde beginsituatie, namelijk de pro- duktie van computers. Uit zes tien produkten. mag een team slechts vier produkten kiezen die het wil gaan maken. De deel nemers moeten uiteindelijk met een verkoopprijs komen, die aantrekkelijk is voor de consu ment. „We zijn nu eens", vertel de H. Kole van TRN, „conform een ondernemer te werk gegaan. Dat aspect missen we wel eens in de praktijk." Dat de TRN-groep het niet slecht deed, bleek donderdag avond: het accountantsteam werd winnaar van Zeeland en gaat door naar de landelijke fi nale op 27 november. lOOFDPLAAT/KNOKKE - De pkomst voor de zeventiende anadese bevrijdingsmars viel iet 1430 lopers een beetje te- fcn, bekende organisator Dan- r Lannoy donderdag in het ge meentehuis van Oostburg. Tra- Itioneel lopen vooral veel Bel- Vn mee op de vrije dag van Al- Irheiligen. „Verschillende on- prdelen van de krijgsmacht ebben afgezegd. Vooral de zee- lacht laat het afweten. We loeten binnenkort nog eens (itzoeken waarom dat deze eer mis ging", zei Lannoy. |e organisator was wel zeer te- eden over het aantal van twee- nderd meelopende Nederlan- rs. De inwoner van Knokke opt volgend jaar meer (basis holen in België en Nederland interesseren voor de tocht, holieren van Sint Bavo en de ieklank legden, samen met thouder A. de Feijter, een ans bij het gemeentehuis van iistburg. „De markeringssteen j het gemeentehuis is destijds |s onderdeel van de bevrij- ngsroute neergelegd", aldus d1 wethouder. Hij vertelde de tanderen dat hij het als jongetje eerst niet zo erg vond dat de Duitsers kwamen. Ze bezetten df school en kleine Brammetje hoefde daar een tijdje niet naar toe. „Maar toen we ook niet op het strand mochten komen, om dat de Duitsers daar mijnen hadden gelegd, begreep ik wel dat het om iets anders ging dan wel of niet naar school gaan." In heel Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de herdenking van de Tweede Wereldoorlog al 45 jaar zeer serieus genomen. Het is dan ook bij veel mensen in het ver keerde keelgat geschoten dat aan de 'overkant' de suggestie is gewekt dat in de regio beneden de Westerschelde geen herden kingstekens zouden staan. De secretaris van de West- Zeeuws-Vlaamse heemkundige kring, G. van Vooren, wilde dat bij de start in Hoofdplaat toch even kwijt. Dat in Walcheren nu enige consternatie is ontstaan over door beeldende kunste naars ontworpen monumenten wil niet zeggen dat Zeeuwsch- Vlaanderen geen monumenten heeft. Integendeel: in veel Zeeuws-Vlaamse plaatsen staat al veel langer een monument. Daarbij stond echter niet het ge ven van opdrachten aan beel dende kunstenaars voorop, maar de herdenkingswaarde van de tekens. En de monumen ten in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn 'naar de aard van de bevol king: sober', stelde Van Vooren. Organisator Lannoy heeft nog immer contact met de organisa ties van oud-strijders in Canada. Ook deze keer liepen weer twee oorspronkelijke Canadese be vrijders van de Royal Canadian Engineers mee. Vooral Douglas Barrie in zijn Schotse kilt trok veel belangstellenden. Maar ook de regimenten reservesoldaten, stevige wandelaars en scholie ren waren duidelijk te herken nen. De snijdende, koude wind maakte de 33 kilometer lange tocht er niet makkelijker op. Jean Pierre Rombaut en René Floree uit Knokke konden het op de rug van hun paard nog wel even volhouden. Maar de reser visten R. Hertteer en G. D'Haene uit Wondelgem en Destelbergen (twee plaatsjes in de buurt van Gent) hadden het moeilijker. Hertteer trok net buiten Zuid zande even zijn 'kistjes' uit. „Blaren", meldde hij. „Daar had ik vorig jaar geen last van. Ik zal er nu dan ook vast een stuk lan ger over doen dan vijfeneenhalf uur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 39