PZC Bukman wenst controleerbare regelgeving Recordbedrag voor El Greco Asielzoekers mogen werken Inlichtingendienst marine schond persoonlijk belang Weer varkenspest in België gesignaleerd binnen- en buitenland donderdag 1 november 1990 Uit de plooi in de plooi het weer in zeeland' ...en in europa Voorstel Kamminga (KNOV): Wachtdagen niet uitbetalen GRATIS KURSUS DAT KAN In landbouw en visserij Akkerbouw Uitspraak Raad van State: in sectoren met personeelstekort Onderwijs Ombudsman na klacht: Wilt u de Bijbel leren lezen, maar zonder bezoek aan huis? Konijnen m Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Vooruitzichten Straf bij te snel ziekteverzuim AMERSFOORT (ANP) - Het ziekteverzuim in Nederland kan volgens voorzitter J. Kam minga van het Koninklijk Ne derlands Ondernemersverbond (KNOV) omlaag door de Finan ciële betrokkenheid van werk nemers te vergroten. Kammin- ga wil de discussie openen over het verhogen van de bijdrage van werknemers aan de Ziekte wet-premie, nu maximaal 1 pro cent. Ook valt te denken aan het niet uitbetalen van een of beide wachtdagen bij ziekte. „Hier mee kan bereikt worden dat werknemers zich niet meer licht zinnig ziek melden omdat daar immers een financieel risico te genover kan staan", aldus Kam minga woensdag in Amersfoort op een symposium over ver- zuimbeheersing. Hij ziet ook mogelijkheden in het schrappen van vrije dagen van werknemers die langdurig of veelvuldig ziek zijn. De vakcen trale FNV heeft de voorstellen van Kamminga direct als „onbe spreekbaar" afgedaan. Dergelij ke maatregelen zouden pas aan de orde zijn als werknemers daadwerkelijk invloed kunnen uitoefenen op de oorzaken van het verzuim. Volgens de KNOV-voorzitter van het ligt bij het terugdringen van het ziekteverzuim de na druk eenzijdig op inspanningen van de werkgever. Ten onrechte: „Een groot deel van het ziekte verzuim wordt namelijk veroor zaakt door omstandigheden waar de werkgever part noch deel aan heeft. Ik hoef maar te wijzèn op sportblessures en huisongevallen. In de praktijk staat slechts in één op de drie ge vallen het verzuim in direct ver band met de werksituatie", al dus Kamminga. Het terugdringen van het ziekte verzuim is volgens Kamminga ook gediend bij een betere con trole door de bedrijfsverenigin gen. De bedrijfsverenigingen zouden ook hun taken op het ge bied van de bedrijfsgezond heidszorg moeten uitbreiden en zich meer moeten richten op het midden- en kleinbedrijf. In het Najaarsoverleg met de so ciale partners heeft het kabinet aangekondigd advies te vragen aan de Sociaal-Economische Raad over het terugdringen van de arbeidsongeschiktheid. Ka binet en werkgevers- en werkne mersorganisaties zijn het eens over een reeks van maatregelen die preventief werken en de te rugkeer van zieke en arbeidson geschikte werknemers moet bevorderen. De werkgeversorganisaties zul len in de SER aandringen op het herzien van duur en hoogte van de arbeidsongeschiktheidswet ten WAO en AAW. „Alleen die arbeidsongeschikten die werke lijk arbeidsongeschikt zijn en DEN HAAG (GPD) - Het door minister Bukman te voeren landbouwbeleid zal naadloos aansluiten op dat van zijn voor ganger Braks. Tijdens zijn eer ste optreden in de Tweede Ka mer bij de behandeling van de landbouwbegroting zei Buk man evenwel dat hij niet als Braks verstrikt wil raken in niet te controleren regelgeving, zoals bij de visserij het geval bleek te zijn. De bewindsman benadrukte dat ook het landbouwbeleid slechts kan worden gevoerd door een heldere en doorzichtige regelge ving. „Dan pas kan worden ge sproken over de handhaafbaar heid en kunnen te nemen maat regelen door de sectoren die het aangaan worden gedragen". Volgens Bukman wordt de ko mende jaren veel gevraagd van de agrarische bedrijven zoals aangepast gedrag met betrek king tot milieu-eisen die in de bedrijven de nodige investerin gen vereisen. De minister meent dat de meeste agrarische be drijfstakken op dit moment nog sterk genoeg zijn om aan de ge stelde eisen en investeringen te voldoen. Voorkomen moet wor den dat die eisen zo sterk wor den opgeschroefd dat daardoor gezonde bedrijfstakken van binnenuit worden uitgehold. De akkerbouw vreest niet op tijd klaar te zijn met het indienen van de herstructureringsplanen waardoor het geld dat voor die plannen voor dit jaar beschik baar is gesteld op oudejaars avond weer terug zou vloeien in de schatkist. Bukman zei echter in overleg met zijn collega Kok van financiën te hebben bereikt, dat het totale budget voor nog in te dienen herstructurerings plannen tot eind 1994 beschik baar zal blijven. Bukman wil nu geen beleids maatregelen treffen naar aanlei ding van nieuwe cijfers van het RIVM waaruit blijkt dat de ef fecten van de landbouw op de verzuring dubbel zo groot zijn dan aanvankelijk uit eerdere metingen is gebleken. Wel zegde hij toe de conclusies van die nieuwe cijfers in januari te willen betrekken bij de plannen om de ammoniakuitstoot terug te drin gen. Die plannen moeten er toe leiden dat in het jaar 2000 de am moniakuitstoot met 70 procent zal zijn verminderd. MADRID - In het Ritz-hotel in de Spaanse hoofdstad Madrid is gisteren een recordbedrag betaald voor een schilderij van de Spaanse schilder El Greco (de Griek, hij was van Griekse afkomst). Het werk. El Expolio, is een van Greco's bekendere werken en leverde ruim vijf miljoen gulden op. Ondanks het feit dat investeerders de laatste maanden niet meer bereid zijn grote bedragen aan kunstaankopen te besteden toch een record voor de schilder. De onbekende koper bracht zijn bod van 280 miljoen Spaanse psetas telefonisch uit foto EP A ALKMAAR (ANP) - Asielzoe kers die in afwachting zijn van de beslissing in hun asielproce dure of om andere redenen geen verblijfsvergunning hebben, kunnen toch in Nederland werken. Een en ander is moge lijk op grond van een uitzonde ringsbepaling in de uit 1979 da terende Wet Arbeid Buiten landse Werknemers. De Raad van State heeft hieromtrent on langs de Alkmaarse vluchtelin- genadvocaat A. van Driel in het gelijk gesteld. In principe verbiedt de Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers niet-Nederlanders in Nederland arbeid te verrichten zonder dat zij beschikken over een geldige verblijfsvergunning. Nog niet er kende asielzoekers beschikken niet over een verblijfsvergun ning en mogen op grond daar van niet in Nederland werken. In de wet wordt echter een uitzon dering gemaakt voor die werk zaamheden die voor Nederland van economisch belang zijn en waarvoor een tekort aan Neder landse arbeidskrachten is geble ken. „Met name de afgelopen jaren is een dergelijk tekort duidelijk ge bleken in een aantal sectoren, zoals bij voorbeeld in de bollen teelt, de metaalnijverheid, de horeca en dergelijke," aldus Van Driel. „Met name onder de huidi ge groep Oosteuropese asielzoe kers en bij de groep uitgeproce deerde Tamils die niet worden teruggestuurd, zitten veel men sen die uitstekend voor dergelijk werk zijn gekwalificeerd en die graag aan de slag willen." Van Driel ziet meerdere voorde len in deze nu dus ook door de Raad van State erkende moge lijkheid. Werkgevers kunnen daarmee voor de oplossing van hun personele problemen uit een groter potentieel putten waarbij „Stadskanaalse toe standen" kunnen worden voor komen. Asielzoekers zijn onder omstandigheden beter in staat voor zichzelf te zorgen en kun nen daarmee zelfs zelf een bij drage leveren aan de oplossing van de bestaande problemen bij de opvang van asielzoekers. De mogelijkheid zonder verblijfs vergunning in bepaalde secto ren van de Nederlandse econo mie te werken, geldt overigens niet alleen voor asielzoekers maar biedt ook andere vreemde lingen de mogelijkheid tijdelijk in ons land te werken. DEN HAAG (ANP) - De Militai re Inlichtingendienst van de Koninklijke Marine (MIDKM) behoort voorzichtiger te zijn met het verstrekken van infor matie die uit veiligheidsonder zoeken naar voren komt. Over de juistheid mag geen twijfel bestaan en de persoonlijke le venssfeer van betrokkenen dient te worden beschermd. Dit valt af te leiden uit de behan deling van een klacht door de Nationale Ombudsman mr. M. Oosting van een man wiens part- j ner solliciteerde naar een baan I bij de Marine Inlichtingen- j dienst. De betrokken vrouw kreeg tij- J dens twee sollicitatiegesprek- I ken begin 1989 te horen dat haar vriend een criminele achter grond had: Hij zou een roofover val hebben gepleegd. Volgens de man werd echter ge duid op Jeugdige onbezonnen heid". Hij was in 1974 samen met een vriend over de afrastering van een militair terrein geklom men. Hij werd wegens poging tot inbraak veroordeeld tot een voorwaardelijke straf. Tijdens de gesprekken met de vrouw ging een medewerker van de in lichtingendienst zo ver te zeggen dat zij niet in aanmerking zou komen voor een functie bij de MIDKM. Zij zou haar partner moeten verlaten. De minister van Defensie gaf later toe dat dè betrokken marinefunctionaris op basis van onvolledige gege vens aan de vrouw mededelin gen had gedaan over uitsluiting bij de inlichtingendienst. „Raadpleging van meerdere bronnen gaf aan dat deze in schatting moest worden her zien", zo schreef de bewinds man. Mr. Oosting uit zo zijn twij fels over de gang van zaken. Hij meent niet te kunnen uitsluiten dat het genoemde nader onder zoek pas is verricht nadat de partner van de vrouw bij zowel de minister als de ombudsman een klacht had ingediend. Uit eindelijk werd overigens toch een positief advies over de solli citatie van de vrouw uitge bracht. Al met al hecht de Nationale Ombudsman de officiële kwalifi catie „niet behoorlijk" aan de handelwijze van de inlichtingen dienst van de marine. De bijna duizend leerplichtige kinderen van asielzoekers die in een asielzoekerscentrum verblij ven, moeten in staat worden ge steld onderwijs te volgen. Dat vinden de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) en de gemeenten waar een asielzoe kerscentrum is gevestigd. Op dit moment volgen kinderen van asielzoekers die in een asiel zoekerscentrum volgens de VNG over het algemeen geen on derwijs. In de praktijk komt dat er op neer, dat deze kinderen ge durende een periode van onge veer anderhalf a twee jaar van onderwijs verstoken blijven, een volgens de VNG onverantwoor de zaak. Zij moeten daarom al in het asielzoekerscentrum onder wijs kunnen volgen, ook al be staat de kans dat het asielver zoek van hun ouders op termijn niet zal worden gehonoreerd. LONDEN - Als na een reis vanuit de Engelse slaapsteden bij Londen naar de hoofdstad de broek niet helemaal meer in de plooi zit, kan op Waterloo Station in Londen de pantalon geperst worden. Forensen mogen gratis van de service ge bruik maken maar je moet er wel de sokophouders even voor ontbloten foto Mike StephenslEPA) Advertentie Er is een eenvoudige schriftelijke Bijbelkursus, samengesteld door de Gereformeerde Gemeente. Deze geeft de mogelijkheid om thuis, in uw eigen tempo, gedeelten uit Gods Woord te bestuderen. De gemaakte lessen worden voor u gecorrigeerd en teruggezonden. Aan deze kursus zijn geen kosten verbonden. Alles gaat per post, dus geen bezoek aan huis. BIJBELKURSUS Postbus 60 4374 ZH Zoutelande I NAAM: I I I ADRES: I I POSTCODE:PLAATS: BRUSSEL (ANP) - Ruim tien weken nadat zich in België het laatste geval van varkenspest had voorgedaan heeft deze ziek te opnieuw toegeslagen. In het Oostvlaamse Denderwindeke is een nieuwe besmettingshaard ontdekt. Het Belgische ministe rie van landbouw heeft op dracht gegeven om de 1.250 op het bedrijf aanwezige dieren onmiddellijk te laten afmaken. Rond het besmette bedrijf is een „schutkring" ingesteld met een straal van drie kilometer. Daar binnen mag geen enkel varken worden vervoerd. Ook een nabij gelegen slachthuis is voorlopig gesloten. De ontdekking van de nieuwe pesthaard komt op een uiterst ongelegen moment. Over een week komt namelijk het ve terinair comité van de EG bij een. De verwachting' was dat dit comité het besluit zou nemen om de in verband met de varken spest aan Belgie opgelegde vei ligheidsmaatregelen te laten vervallen. In februari van dit jaar werd Bel gie voor het eerst met de ziekte geconfronteerd. De eerste pes thaard werd gesignaleerd in het Westvlaamse Wingene. De ziek te breidde zich snel uit. Meer dan een miljoen varkens moest wor den afgemaakt. Een aantal var kenshouders werd financieel volledig gevloerd. Inmiddels slaat in Belgie ook een geheimzinnige konijnen ziekte toe. In drie Belgische pro vincies -Henegouwen, Luxem burg en Brabant- blijken konij nen besmet te zijn met het in on ze streken uiterst zeldzaam Hae- morragisch virus iRHD). De er mee besmette dieren krijgen zeer hoge koorts. Ze sterven aan ademnood en heftige krampen. De ziekte is ongevaarlijk voor de mens, maar mensen kunnen het virus wel overdragen. De ziekte werd het laatst gesignaleerd in 1978, in Oostenrijk en Italië. De Belgische autoriteiten heb ben onmiddellijk maatregelen getroffen. Met ingang van woensdag zijn alle markten, ten toonstellingen en „prijskam pen" voor konijnen in heel Bel gie verboden. Ook het vervoer van levende konijnen is verbo den. werkelijk geen arbeid meer kun nen verrichten, moeten recht op een uitkering hebben". Volgens Kamminga zijn er nog teveel mensen die een WAO- of AAW-uitkering hebben „die ei genlijk niet arbeidsongeschikt, maar slechts ongeschikt voor de arbeidsmarkt zijn". Ook CNV- voorzitter Hofstede zei eerder deze maand dat een WAO- of AAW-uitkering soms te aantrek kelijk is, bijvoorbeeld voor boe ren en winkeliers die hun bedrijf van de hand doen en een uitke ring aanvragen. Het blijft echt herfstachtig weer. Regelmatig buien, soms met on weer. De temperatuur is niet hoog. namelijk 10 graden. Er is vrij veel beivolking en soms komt even de zon tevoorschijn. Dat is typisch het weerbeeld dat bij een depressie behoort. Deze depressie ligt al dagenlang bo ven de Noordzee en trekt nu langzaam weg richting Dene marken, ondertussend opvul lend. Rondom de hoofdkern pas seren kleine randstoringen de zuidelijke Noordzee en zorgen tijdens het passeren voor een verhoogde buienactiviteit. Om dat de depressie opvult wordt de windsnelheid ook wat minder. Wind: west 5 tot 6. afnemend 4 tot 5 Beaufort: zicht: goed: tempe ratuur kustwater: 12 graden; af wijking waterstanden: enkele decimeters verhogingmaxi mum golfhoogte monding Schei- des: anderhalve meter. Voor vrijdag: Tussen een Atlan tisch hogedrukgebied en de de pressie boven Zuid-Scandinavië ontwikkelt zich boven de Noord zee een noordwestelijke stro ming die nog steeds buien aan voert. De temperatuur wordt 9 graden. De perioden met zon worden iets groter. Vrij krachti ge wind tussen ivest en noord west. Voor zaterdag tot en met maan dag: Vrij veel beivolking en nu en dan buien. De wind draait gelei delijk naar noordelijke richting. Temperatuur 8 graden. ZON EN MAAN 2 november VM 2248 Zon op 0737 onder 1709 Maan op 1623 onder 0708 uur cm uur cm Donderdag 1 november 1990 Vlissingen 00.16 227 12.30 223 Terneuzen 00.36 249 12.51 245 Bath 01.31 291 13.51 287 Roompot-buiten 00.15 177 12.35 165 Zierikzee 01.45 171 14.00 155 Yerseke 01.50 194 14.10 180 Philipsdam-West 01.40 181 13.50 166 Vrijdag 2 november 1990 V.M. 22.48 Vlissingen 00.52 251 13.09 249 Terneuzen 01.16 274 13.32 272 Bath 02.13 317 14.34 314 Roompot-buiten 00.55 195 13.10 187 Zierikzee 02.30 179 14.45 166 Yerseke 02.35 204 14.50 195 Philipsdam-West 02.20 187 14.25 177 uur cm uur cm Donderdag 1 november 1990 Vlissingen 06.31 160 18.55 198 Terneuzen 06.55 172 19.26 210 Bath 08.01 197 20.31 233 Roompot-buiten 06.25 113 18.40 149 Zierikzee 07.40 114 20.00 147 Yerseke 07.45 129 20.10 163 Philipsdam-West 07.45 123 20.05 157 Vrijdag 2 november 1990 V.M. 22.48 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten 07.05 124 19.25 157 Zierikzee Yerseke Philipsdam-West 08.25 131 20.45 162 07.10 176 19.38 211 07.43 189 20.08 223 08.47 212 21.16 244 08 20 120 20.40 151 08.30 137 20.50 167 I M II I I II I II I I II I I I I I I I I I I I Verwachte weersituatie voor: 1-11-90 13 uur Weersvooruitzichten geldig tot en met vrijdag: Op de Canarische Eilanden, Ma deira en de westkust van Ma rokko gemeten de vakantiegan gers nog van fraai nazomerweer. Op Madeira zoals gebruikelijk ook enkele wolkenvelden. In de middag wordt het langs de stranden ongeveer 23 graden. Op de Canarische Eilanden zelfs 27 graden. Spanje en Portugal: Een bewol- kings-zone waaruit regen of buien valt ligt nu boven het noordelijk deel van het Iberisch Schiereiland. Deze zone, waar van de activiteit geleidelijk af neemt, trekt naar het zuidoos ten en bereikt donderdagoch tend al de Costa del Sol. De mid- dagtemperatuur loopt uiteen van 15 graden aan de noordkust tot 23 graden aan de zuidelijke Costa's. Frankrijk blijft last houden van buien. Toch laat de zon zich ook af en toe zien. Langs de kusten van de Middellandse Zee blijft het de komende 2 dagen overwe gend droog en heeft de zon de overhand. In de middag bereikt de temperatuur een waarde van 12 graden in het noorden tot ongeveer 18 graden aan de Ri viera. Corsica en Sardinië hebben naast zon ook enkele regen- of onweersbuien. De middagtem- peratuur wordt met een graad of 20 op vrijdag wat lager dan de af gelopen dagen het geval was. Boven Zwitserland en Oosten rijk staat een koele westelijke stroming met aanvoer van voch tige lucht. De sneeuwgrens ligt rond de 1500 meter. Het noorden van Italië en geheel Joegoslavië krijgen de komende nacht een paar regen- of on weersbuien. Deze buien trekken langzaam zuidwaarts. Donder dag is het in het zuiden van Italië nog droog met flink wat zon. De middagtemperatuur loopt uit een van 14 graden in het noorden tot 23 graden op Sicilië. Ook Hongarije heeft wisselval lig weer bij een graad of 13 in de middag. In het zuiden van Griekenland en Turkije schijnt vooral don derdag de zon. De middagtem peratuur wordt hier nog ca. 25 graden. In het noorden van Grie kenland komt meer bewolking en vallen er enkele regen- of on weersbuien. Deze breiden zich vrijdag ook naar het zuiden uit. In Tunesie neemt vooral op vrij dag de kans op een regen- of on weersbui toe. De temperatuur wordt in de middag iets minder hoog, maar bereikt vrijdag toch nog een waarde van 25 graden. Belgie, Luxemburg en Duits land hebben een wisselende be wolking met van tijd tot tijd buien. In de middag wordt het ongeveer 11 graden. In Denemarken en het zuiden van Scandinavië blijft het ook de komende dagen wisselvallig. De middagtemperatuur wordt hier ongeveer 7 graden, in Dene marken iets hoger. Weerrapporten 31 oktober 19 uur "C Amsterdam regenbui 9 Aberdeen onbewolkt 6 Athene onbev/olkt 24 Barcelona licht bew. 20 Berlijn onweer 10 Budapest regen 11 Bordeaux regenbui 11 Brussel half bew. 9 Cyprus onbewolkt 22 Dublin zwaar bew. 8 Frankfurt zwaar bew. 11 Genève regen 9 Helsinki sneeuw 1 Innsbruck regen 10 Istanbul niet ontv. Klagenfurt regen 7 Kopenhagen regenbui 8 Las Palmas zwar bew. 22 Lissabon licht bew. 15 Locarno half bew. 8 Londen licht bew. 10 Luxemburg zwaar bew. 9 Madrid zwaar bew. 13 Malaga zwaar bew. 22 Mallorca licht bew. 19 Malta onbewolkt 23 Moskou regen 2 München regen 8 Nice zwaar bew. 18 Oslo licht bew. 4 Parijs half bew. 12 Praag zwaar bew. 8 Rome half bew. 22 Split zwaar bew. 20 Stockholm regen 4 Warschau regen 9 Wenen regen 12 Zürich regen 9 Tunis onbewolkt 20 V

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5