PZC Eis acht jaar tegen psychiater Kamer tegen opzet verkoop krasloten Koningin verdiept zich in Ierse sociale problematiek Gekibbel tussen Lubbers en Van den Broek commentaar Gijzelaars Irak Minister Kok kondigt zware tijden aan binnen- en buitenland VNO-voorzitter Van Lede haalt in Bussum fel uit: Luchtmacht draagt NF-5's over Gijzelaars Koopavonden Verpleegster vervolgd wegens moord Buren tapten telefoon af om 06-nummers gratis te bellen DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 Een op de zeven werknemers met openbaar vervoer i i li i i i i ii ii i r Vredesmissie Regeerakkoord fl 1 Vierdaagse werkweek dom idee BUSSUM (GPD) - Voorzitter Van Lede van de werkgeversor- ganisatie VNO heeft gisteren fel uitgehaald naar het idee om in Nederland een vierdaagse werkweek in te voeren. Hij vond het een dom idee. „Als die geest uit de fles is, krijg je hem er nooit meer in", zo waar schuwde hij. Van Lede deed die uitspraak op een bijeenkomst ivan het VNO van de afdelingen [Noord-Holland, Utrecht en Fle- ivoland in 't Spant in Bussum. „Het motief voor de 'vierdaagse' lis heel simpel: omdat het leuker lis om vier in plaats van vijf da gen te werken. Om dat te kun nen bedenken, hoef ik niet naar de middelbare school", aldus de VNO-voorzitter. Over de moge- I lijke consequenties zegt hij: „Bij de uitvoering van een dergelijk I plan heb je bij voorbeeld in de ziekenhuizen vijf keer zoveel verpleegster nodig. Wat gaat dat niet kosten. Ik vind het een zeer slecht idee en het VNO zal er j voor zorgen dat het niet ge beurt". Niettemin zag hij een positieve kant. „Er zijn grote uitzonderin gen. Te denken valt aan bedrij ven die met ploegendiensten I werken". De voorzitter liet weten blij te zijn dat een andere geest door 'toedoen van het VNO' weer in de fles zit. „We hebben er twee tot drie jaar voor gevochten om Nederland van de indruk af te helpen dat arbeidsduurverkor ting werkgelegenheid schept". Wat het financieringstekort aan- gaat, deelde hij de bezorgdheid van Nederlandsche Bank-presi- i dent, Duisenberg. Die vreest een drie keer zo hoog financierings- I tekort. Van Lede meent dat het tijd wordt om de discussie over de koppeling tussen lonen en uitkeringen weer op gang te I brengen. Hij veroordeelde voorts de te grote uitgaven van [DEN HAAG (ANP) - Het Werk- geversoverleg Detailhandel iWOD) heeft zijn leden geadvi seerd om op 29 en 30 november l'en 3 en 4 december de winkels tot 's avonds negen uur geopend |te houden. Naast deze koop avonden voor Sinterklaas wil Ihet WOD voor de kerstinkopen koopavonden op 19, 20 en 21 de cember. de overheid, die het geld boven dien aan verkeerde middelen be steed. Een investeringsniveau dat tot 'slechts' twee procent reikt, noemde hij te gering voor bewerkstelliging van een gezon de economie. Vice-premier en minister van fi nanciën Kok acht invoering van de vierdaagse werkweek in voor komende gevallen bespreek baar als vorm van arbeidsduur verkorting. Kok neemt daarmee afstand van zijn collega Andries- sen van economische zaken. De ze wees algemene invoering van een vierdaagse werkweek af. Volgens minister Kok zijn de so ciale partners heel wel in staat te bezien of een vierdaagse werk- Een van de ex-pupillcn van de voormalige psychiater Finkensieper. Annie Bijnoord (r), troost een andere ex-pupil na afloop van het vier uur durende pleidooi van Finkensiepers advocaat mr. E. Sutorius (foto ANP) ARNHEM (ANP) - Procureur-generaal mr. W. Sorghdrager heeft woensdagmiddag voor het Arnhemse gerechtshof een ge vangenisstraf van acht jaar plus ontzetting uit het beroep van psychiater voor 13 jaar geëist tegen H. Finkensieper (56), ex- psychiater-directeur van de Heldring Stichting in Zetten, we gens mogelijke ontucht met pupillen van de inrichting. Finken sieper kreeg voor de Arnhemse rechtbank een straf van zes jaar en ontzetting uit de geneeskunst voor elf jaar opgelegd in mei van dit jaar. Sorghdrager noemde Finkensieper „een slimme man die overal een passend verhaal voor heeft. Velen raken in zijn ban", aldus de procureur-generaal, „maar gelukkig maakt hij ook wel eens fou ten". Zij haalde daarbij tegenstrijdige verklaringen van de ex- psychiater aan, gedaan voor de Arnhemse rechtbank, in de pers en dinsdag en woensdag voor het hof. Overigens ontkent Finken sieper nog steeds in alle toonaarden. Finkensiepers advocaat, Mr. E. Sutorius, vroeg vrijspraak of „minstens een zeer milde strafoplegging". De raadsman fulmineerde in zijn pleidooi met name tegen de me dia, die volgens hem een „krantenjustitie" hebben gepleegd. Fin kensieper was in het openbaar al lang veroordeeld toen de zaak nog in onderzoek was bij de rechter-commissaris", aldus mr. Su torius. Hij vroeg zich af of het rechtscollege nog onbevangen kon oordelen. „De psychiater was al voordat het strafproces begon een sociale dood gestorven; effectiever gestraft door de publici teit dan enige justitie ooit zou kunnen". Uitspraak 14 november. DEN HAAG (GPD) - Een Ka mermeerderheid bestaande uit de regeringspartijen en de VVD. is het niet eens met de wijze DEN HAAG (ANP) - Nog geen half miljoen Nederlanders gaat met het openbaar vervoer naar het werk. Dat is één op de zeven. Van hen gaan er 220.000 met de trein en 240.000 met bus, tram of metro. Ruim twee miljoen men sen gaan met de auto naar het werk, circa één miljoen per (brom)fiets of te voet. Volgens het NIPO vinden twee van de vijf ondernemers goed openbaar vervoer belangrijk. De overigen maakt het niets uit of ze vinden openbaar vervoer on belangrijk. Bij de keuze van een nieuwe bedrijfslokatie speelt goed openbaar vervoer overi gens wel een rol. Aan de bereik baarheid per auto hechten on dernemers echter een veel groter belang. ROTTERDAM (GPD) - De Raadkamer van de Rotterdam se rechtbank heeft de 27-jarige verpleegster, die vorige week heeft bekend een 74-jarige de mente patiënte een fatale insu- line-injectie heeft gegeven, op vrije voeten gesteld. De Raadkamer verwierp de eis van de officier van justitie de vrouw nog dertig dagen vast te houden. Het Openbaar Ministe rie in Rotterdam zal de verpleeg ster vervolgen wegens moord, doodslag of zware mishandeling met de dood als gevolg. waarop het kabinet de zoge noemde krasloten wil invoeren. Volgens hen is de invloed van de Staatsloterij binnen de stich ting die de instantloterij, zoals de krasloten officieel heten, moet gaan opzetten, veel te groot. Bovendien acht de Ka mer het onjuist dat de eerste twee jaar vijf procent van de bruto omzet van de instantlote rij naar de schatkist moet af vloeien. Het standpunt van de Kamer bleek gisteren in een overleg met minister D'Ancona (WVC) en de staatssecretarissen Kosto (Jus titie) en Van Amelsvoort (Finan ciën). De bewindslieden verde digden de eerder gedane voor stellen als een perfect compro mis tussen verschillende wensen en belangen. „Het is niet fraai maar ik vraag u er alstublieft aan vast te houden", stelde Van Amelsvoort. „Ik lever al veel in". In de opzet van het kabinet ko men er 5000 verkoopadresen voor krasloten. Op 1600 van die adressen worden nu ook al staatsloten verkocht. Voor het overige wordt gebruik gemaakt van toto-lotto-lokaties en nieu we adressen. Om te voorkomen dat jongeren onder achttien jaar verslaafd raken aan het spel, zal verkoop niet plaatsvinden in de horeca, sportkantines, jeugd- en buurthuizen en andere instellin gen die hun activiteiten vooral richten op jongeren. De verkoop van krasloten wordt verbonden aan een vergunning van twee jaar. Het naleven van de bepalingen zal gecontroleerd worden. Het Ijkwezen moet erop toezien dat met de loten zelf geen fraude wordt gepleegd (on der meer bij de produktie). Na twee jaar wordt de hele opzet op nieuw bekeken. In de Kamer lieten de leden Dees (VVD), Frissen (CDA) en Lilipaly (PvdA) weten het on juist te vinden dat de Staatslote rij een vertegenwoordiger krijgt in het bestuur van de stichting die de instantloterij gaat opzet ten. Bovendien mag de Staatslo terij niet gaan beoordelen of de plannen van de stichting goed zijn of niet. De Kamer is er ook op tegen dat sportverenigingen de instantloten niet mogen gaan verkopen. Voor een afdracht van de omzet aan de Staatloterij voelt men ook niets. ROTTERDAM (ANP) - De Rot terdamse politie heeft de bewo ners van een flatwoning aan het Weena geverbaliseerd wegens flessentrekkerij omdat zij maan denlang 06-lijnen hebben gebeld op kosten van hun buurman. De buurman kreeg al sinds hij zijn flatje had betrokken telefoonre keningen van ongeveer 1400 gul den per maand, terwijl hij zijn te lefoon nauwelijks gebruikte. On derzoek van de recherche bracht aan het licht dat zijn beneden buren in zijn woning een tap hadden aangebracht om zo gra tis vooral 06-lijnen te bellen. TILBURG - De Koninklijke Luchtmacht droeg gisteren in Tilburg twee NF-5 straaljagers, zes straalmotoren en de bijbehorende randapparatuur over aan zes MTS'sen in Nederland. Zoals eerder gemeld krijgen de scholen de beschikking over het materiaal voor de dit jaar te beginnen opleiding luchtvaarttechniek, een onderdeel van werktuigbouwkunde. Voormalig Tweede-Ka merlid L. Hermans (wijzend), nu burgemeester van Zwolle, waar een van de zes MTS'sen staat, woonde gisteren samen met zijn Tilburgse collega Brokx de overdracht bij (foto Paul StolklANP) Van onze verslaggeefster) DUBLIN - Terwijl koningin Beatrix zorgeloos de Ierse hoofdstad Dublin bezoekt, had de Ierse regering de handen vol aan een motie van wantrouwen van de oppositie. Gisteravond bleek het echter allemaal zo'n vaart niet te lopen, premier Haughey overleefde op het nip pertje het debat in het parle ment. Hij kreeg de steun van 83 parlementariërs, terwijl er 80 tegen hem stemden. Kort voor het debat ontsloeg Haughey vi ce-premier Brian Lenihan. Bei den hadden indertijd getracht de president over te halen hun partij een regering te laten vor men. Na acht jaar leidde dat tot een motie van wantrouwen in het parlement. Ondanks de spanningen in het Ierse parlement werd het pro- DEN HAAG (GPD) - D66-fractieleider Van Mierlo wenst duidelijk heid over de taakverdeling tussen premier Lubbers en minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) bij het buitenlands beleid. Lubbers wenst daar meer invloed op te hebben, maar Van den Broek schrijft in een brief dat „niet aanvaardbaar" te achten. Volgens Van Mierlo moet in elk geval voor de internationale gemeen schap duidelijk zijn welke taakverdeling tussen Lubbers en Van den Broek bestaat. De D66-voorman wil dat het kabinet in een brief aan de Kamer helderheid schept. Want „er dreigt een ongewenst beeld te ontstaan van de legitimatie en het gezag van de betrokken bewinds lieden". Twijfels daarover, die Van Mierlo vooral in het buitenland verwacht, dienen vermeden te worden. Lubbers liet zich niet uit de tent lokken, had het over „vermeende discussies" tussen hemzelf en Van den Broek en meldde dat de zaak onderwerp van „intern beraad" is. gramma voor de koningin zo goed mogelijk voortgezet. Nadat ze dinsdag' bijna aan alle tradi tionele verplichtingen had vol daan kon de koningin zich giste ren onder meer verdiepen in de sociaal-economische omstan digheden van dit land. Ierland is het armste land van de Europese Gemeenschap en wil voor het verbeteren van de welvaart zo veel mogelijk zaken doen met andere EG-landen, waaronder Nederland. Gisterochtend bracht de konin gin onder meer een bezoek aan een herscholingsproject voor werklozen. Jongeren worden hier opgeleid voor een functie in de horeca of in het toerisme. Ier land, waar tot 20 jaar geleden uitsluitend werk was te vinden in de agrarische sector, wil meer investeren in de dienstverle ning. Door het jaarlijks toene mende aantal toeristen is er veel week past binnen de arbeids markt en binnen het schohngs- en inkomensbeleid. Groen Links wil snel zwart op wit zien hoe het kabinet denkt over de vierdaagse werkweek. Het kabinet is volgens Groen Links „hopeloos verdeeld" over deze kwestie, getuige de uiteen lopende opvattingen die een aantal ministers de afgelopen dagen hebben geventileerd. (Slot van pagina 1) zen ook de geluiden die gisteren van elders uit de wereld kwa men, nadrukkelijk opnieuw op de mogelijkheid van een oorlog om de bevrijding van Kuwayt. De Egyptische president Muba rak zei, dat de Golf-crisis nu zo gevaarlijk is geworden, dat deze elk moment kan exploderen. Ook de commandant van de 16.000 Britse manschappen in de Golf, Sir Patrick Hine, klonk gis teren uitgesproken somber. Hij zei dat het „steeds onwaar schijnlijker" aan het worden is dat Saddam Husayn zich uit Ku wayt zal terugtrekken. Volgens de Britten zal de inter nationale troepenmacht die nu in het Golf-gebied gestationeerd is, binnen twee weken de be schikking hebben over 256.000 manschappen, 1600 tanks, 750 stukken artillerie, 310 aanvals helikopters en 1110 gevechts vliegtuigen. Daartegenover staan in Kuwayt aan Iraakse zijde 390.000 militai ren, 3600 tanks, 2300 stukken ar tillerie. 125 aanvalshelikopters en 800 gevechtsvliegtuigen. Yevgeny Primakov, de speciale gezant van president Gorbat- chov in het Midden-Oosten, meent dat Amerika een grotere aarzeling vertoont bij het kiezen voor de militaire optie in de Golf, als gevolg van de Russische po gingen een vreedzame regeling van het conflict te bereiken. In een gisteren in het Egyptische weekblad 'Al Ahali' gepubliceer de verklaring zegt hij dat de Amerikanen weliswaar een mili taire oplossing niet uitsluiten, maar dat ze toch „minstens aar zelingen tonen, terwijl in Europa de anti-oorlog gevoelens zijn toegenomen". Het plan van de Amsterdamse dominee Wouters en zijn comité om via een particuliere missie naar Irak te pogen Nederlandse gijzelaars vrij te pra ten kan moeilijk als een doorkruising van het geza menlijke EG-beleid tegenover dictator Saddam Hu sayn worden gezien. Daarvoor zijn al te veel zwaardere dele gaties van gewezen politici - onder wie de Britse oud-premier Edward Heath - eerder afgereisd. De 169 Nederlanders in Baghdad en omgeving hebben terecht hun beklag gedaan dat zij zich, gemeten aan de activiteiten uit andere Europese hoofdsteden, gaandeweg in de steek gelaten voelen. Het is morgen al drie maanden geleden dat Irak midden in de nacht het sjeikdom Kuwayt onder de voet liep. Al die tijd worden ze daar tegen hun zin vastgehouden, zijn dus als gijzelaars te beschouwen en hebben het bedreigende vooruitzicht om bij het uitbreken van een militair treffen als 'menselijk schild' te worden gebruikt. Dat legt een zware psychische druk op de mensen ginds en tegelijk op de familieleden in Nederland. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft er wijs aan gedaan, begrip op te brengen voor de spanning waaron der beide partijen leven en hun wens 'er moet iets gebeuren' niet bot af te wijzen. Op de Europese top in Rome, vorig weekend, zijn de af spraken over en weer nog eens bevestigd: er zullen geen officiële vertegenwoordigers van regeringen naar Baghdad reizen om met Saddam Husayn te onderhandelen over de vrijlating van gijzelaars. Het Nederlandse standpunt ligt vast en is gebaseerd op een reeks resoluties van de VN-Veilig- heidsraad. Van de Iraakse leider wordt geëist dat hij zijn troe pen terugtrekt, Kuwayt ontruimt en alle buitenlanders vrij laat. Dergelijke vierkante voorwaarden laten geen enkele ruimte voor handjeklap met een dictator, die juist deze men sen wil uitspelen om een wig te drijven in het internationale front tegenover hem. Het eerste land dat hem iets te 'ruilen' aanbiedt tegenover gijzelaars zou de solidariteit binnen de Verenigde Naties verbreken. En daarmee zouden de econo mische en andere sancties, die Irak zijn opgelegd gevaar lo pen om te worden onderuit gehaald. De vrijheid van de gijze laars mag onder geen beding worden afgekocht. De missie van dominee Wouters, die zich laat vergezellen van de Palestijnse imam uit Utrecht, Hamzah Zeid - de koran onder de arm - heeft de Iraakse dictator niets aan te bieden. Het is een poging, louter op humanitaire overwegin gen, om te bereiken wat mogelijk is. Kerk en moskee, die el kaar in deze kwestie hebben gevonden, dragen een andere verantwoordelijkheid dan de politiek, kunnen ook andere wegen bewandelen, zonder elkaar te hinderen. Het is verder de verdienste van de beheerst optredende groep van familie leden van de Nederlandse gijzelaars in Irak dat zij de wind uit de zeilen heeft genomen van de centrum-democraat Jan maat, die zich als een smakeloze redder had opgeworpen. Na tuurlijk zit het risico erin dat de nu voorgenomen missie naar Baghdad maar een mager resultaat oplevert: dat een be perkt aantal gijzelaars naar huis mag, maar dat tal van ande ren moeten achterblijven. Toch zou het particuliere initiatief om 'in elk geval' iets te doen voor de gijzelaars ook wel eens het effect kunnen hebben dat de internationale verontwaar diging over het minderwaardige gesol van Husayn met de buitenlanders alleen maar wordt versterkt. Mensen helpen is iets anders dan toegeven aan mensenhandel. vdM. Slot van pagina 1 niet voor de vervulling in aan-' merking komen; - ingrepen op concrete beleids terreinen: van defensie tot inde xatiemechanismen (aanpassing van uitgaven aan inflatie). Kok stelde dat het bij de tussen balans moet gaan om echte poli tieke hoofdpunten van kwalita tieve aard: rechtvaardigheid, ef fectiviteit en gestrengheid. „Daarop zal de komende tijd een beroep worden gedaan. Daaraan is behoefte", aldus de minister. Bij de hele operatie moet het ka binet ervoor zorgen dat de doel stellingen die in het regeerak koord staan, ook op langere ter mijn gerealiseerd kunnen wor den. „Het gaat hierbij niet alleen om de financiële en economi sche randvoorwaarden, maar ook om de beleidsinhoudelijke prioriteiten, waaronder een ver antwoorde en gelijkwaardige in komensontwikkeling en het be lang van investeringen in de kwaliteit van de samenleving", aldus Kok. Over de exacte financiële om vang van de problemen liet Kok zich niet uit. Hij verwees naar een reeds gesignaleerd pro bleem rond het terugdringen van het financieringstekort na 1991 (kosten 5,5 miljard gulden), een hogere rente, tegenvallers bij belastinginkomsten (onder meer door dalende bedrijfswin sten), tegenvallende uitgaven, een loonontwikkeling die uit gaat boven het niveau var, 1990 en een eventuele vertraging in het tempo van economische groei. Kok liet in zijn rede een mogelijke lastenverhoging open. Fractieleider Van Mierlo van D66 heeft de minister van finan ciën schriftelijk om opheldering gevraagd over zijn sombere be toog dat in strijd is met wat hij op Prinsjesdag heeft gezegd. vraag naar goede hotels en toe ristenbureaus. De Ierse werkloze jongeren die hier onder meer omscholings cursussen voor een baan in de horeca volgen, zijn behoorlijk ze nuwachtig als de koningin 'hun keuken' binnenkomt. Koningin Beatrix waant zich echter als een vriendelijke dame onder de Ierse jeugd. Met open mond kijkt de 21-jari ge Donald naar de Nederlandse vorstin. „Ik heb nog nooit eerder een koningin ontmoet. Wat is ze mooi...". Evenals vele andere Ie ren is Donald verbaasd over de manier waarop koningin Bea trix zich onder het 'gewone volk' mengt. „Ze is oprecht geïnteres seerd. Ik vind het fijn dat ze ook oog heeft voor Ierse jongeren. Met die gigantische werkloos heid hier is het verdraaid moei lijk om een behoorlijke baan te vinden". PZC Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Viissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Viissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Viissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Viissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond van 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Viissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Viissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3