PZC Gelouterd en gereed te stijgen tot de sterren Intocht Sinterklaas Terneuzen op nieuwe leest geschoeid Eerste sleutel overhandigd voor dakwoningen Hulst Jongeren brengen idealen realistisch in de praktijk Oostburgs college wil meerinkomsten voorlopig oppotten streek B en w Terneuzen waarschuwen voor groeiende concurrentie Winkeliers tegen sluiten postkantoor in IJzendijke DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 16 Voor kaakslag veroordeelde man door Hof vrijgesproken Vervoerssector SLUIS Burgemeester Up with people twee dagen in Terneuzen Modern Overdonderend kunst M I II I I I I IT Hogere bijdrage van Rijk Trimkoers gaf aan Clingse Wapenkermis sportief tintje Ingelicht Belgisch koor in kerk IJzendijke Kansen voor bedrijfsleven na '92 TERNEUZEN - De Europese eenwording in 1992 biedt het be drijfsleven in Zeeuwsch-Vlaan- deren tal van nieuwe kansen. Maar datzelfde bedrijfsleven dient wel op z'n hoede te zijn voor de groeiende concurrentie die ontstaat door de afschaffing van alle mogelijke regels. Es sentieel daarbij is dat de bedrij ven zich goed laten informeren over alle mogelijke veranderin gen. Dat staat in een notitie van b en w van Terneuzen die woensdag 14 november aan de orde komt in de gemeentelijke commissie voor het midden- en kleinbedrijf. De samenstellers hebben niet enkel naar de veranderingen voor die laatste sector gekeken maar ook de andere bedrijfstak ken onder de loupe genomen. „De concurrentieverhoudingen nopen tot een nog grotere effec tiviteit van de organisatie en het bieden van een nog beter pro- dukt. In ieder geval is het van het grootste belang dat het be drijfsleven zich beraadt op zijn concurrentiepositie met het oog op de openstelling van de gren zen. In Zeeuwsch-Vlaanderen DEN HAAG - Het Gerechtshol in Den Haag heeft de 47-jarige L. J. uit Kloosterzande vrijgespro ken. J. was door de rechtbank in Middelburg veroordeeld tot een geldboete van 400 gulden omdat hij in september 1988 tijdens een optreden van de Havenzan gers in Hontenisse iemand een gebroken kaak zou hebben ge slagen. De man uit Kloosterzan de is tegen dat vonnis in beroep gegaan. Hij zegt dat tijdens het bewuste concert zijn vrouw zou zijn lastig gevallen door de man die de kaakfractuur heeft opgelopen, [n het handgemeen dat tussen oeide mannen ontstond na het ncident met de echtgenote zou iet slachtoffer omver gevallen fijn. J. ontkent hem met opzet ;en kaakslag te hebben toege- iiend. dan speciaal voor de Belgische grens." De grotere industrieën komen, door de openstelling van de grenzen, waarschijnlijk niet in een ongunstiger concurrentie positie. Ze zijn voor de export mede gericht op landen buiten de EG. Kostenvoordelen uit de harmonisatiemaatregelen kun nen mogelijk leiden tot lagere prijzen en een extra economi sche groei. Daarmee kan de werkgelegenheid weer gebaat zijn. In de bouwnijverheid, zo conclu deren de samenstellers van de nota, onstaan waarschijnlijk mogelijkheden voor Zeeuws- Vlaamse bedrijven om zich op de Belgische markt te manifeste ren. Op dit moment is dat nog onmogelijk door het protectio nistische beleid van de Belgi sche overheid. Een wisselwerking is straks ook niet ondenkbaar. Overheidsin stellingen bij voorbeeld zullen volgens zekere openbaarma kingsprocedures moeten werken die ook bedrijven uit an dere landen de kans bieden mee te dingen naar een opdracht. Wanneer een project wordt ge gund aan een buitenlands be drijf, kan dat weer betekenen dat de bouwmaterialen ook van elders worden aangevoerd. De vooral in Zeeuwsch-Vlaande ren sterk vertegenwoordigde vervoerssector heeft alle baat bij afschaffing van de grensformali- teiten, zo wordt in de notitie nog- eens vastgesteld. Het grensover schrijdende beroepsgoederen- vervoer ondervindt sinds jaar en dag te grote nadelen van de be schermende maatregelen in de verschillende EG-landen. De groothandel krijgt te maken met schaalvergroting en toena me van de concurrentie. Wat het midden- en kleinbedrijf betreft kunnen maatregelen in het geld wezen (wisselkoersen) het koop- toerisme bevorderen. Dat geldt vooral voor het Zeeuws-Vlaamse grensgebied. De commissie bespreekt woens dag 14 november ook de ontwik kelingen in de binnenstad van Terneuzen en een verzoek van de afdeling Terneuzen van het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond (KNOV) om een plaatsje te krijgen in de com missie. De vergadering in de Burgerzaal van het stadhuis be gint om 9.30 uur. Mfi TERNEUZEN - Sint Nicolaas maakt, vergezeld door tien zwarte Pieten, zaterdag 10 no vember zijn intocht in Zeeuwsch-Vlaanderen. De be jaarde bisschop arriveert om half twee in Terneuzen aan de ponton in de voormalige veer haven en wordt daar officieel welkom geheten door burge meester R.C.E. Barbé. Het is voor het eerst dat het Ter- neuzense college naar de veerha ven komt. Voorheen ging de goedheiligman altijd te paard naar het stadhuis, maar de toe nemende verkeersdrukte maak te dat deze tocht te lang ging du ren. Door naar de veerhaven te komen hopen de stadsbestuur ders de sint te kunnen ontlasten. Eveneens nieuw is het feit dat Vogeltentoonstelling - De Sluisse vogelvereniging Tropica houdt vrijdag, zaterdag en zon dag de jaarlijkse vogeltentoon stelling in 't Zoute Vestje in Sluis. In het Sluisse gemeen schapscentrum zijn ruim twee honderd vogels, waaronder par kieten, kanaries en tropen te be zichtigen. Er zijn dit jaar twintig inzenders. De keurmeesters van de Nederlandse Bond van Vogel liefhebbers wijzen vandaag (donderdag) de kampioenen aan. Burgemeester M. L. Eve- raers van Sluis verricht vrijdag avond om acht uur de officiële opening. Belangstellenden kun nen zaterdag terecht van 10 tot 22 uur en zondag van 10 tot 19 uur. Sint Nicolaas een flink deel van zijn tocht te voet zal afleggen. Zo zal hij zonder zijn vertrouwde schimmel, maar begeleid door drumband Irene, door de Noord straat lopen en ook de Axelse- straat deels te voet 'nemen'. De Noordstraat wordt te problema tisch vanwege de drukte, terwijl de Sint op de Axelsestraat wil in haken op een winkeliersactie. Een modernisering van de in tocht, waarbij dit jaar ook de rui ters ontbreken die voorgaande jaren de stoet begeleidden. Zelfs de vertrouwde pepernoten zul len plaats maken voor strooi- goed. Bij aankomst in de veerhaven zijn behalve de leden van het col lege ook aanwezig kapitein Wil lem van den Decken, harmonie De Vliegende Hollander en drumband Irene. Na de kennis making met burgemeester Bar bé, voor wie het de eerste keer is dat hij Sint Nicolaas in deze hoe danigheid mag, verwelkomen, gaat de stoet via de Oostelijke havendam en burgemeester Geillstraat naar de parkeer plaats van het ABC-complex. Vanaf hier gaat Sint met zijn ge volg te voet door de Noord straat, voorafgegaan door Irene. Ter hoogte van de Vlooswijk- straat wordt de schimmel weer ingeschakeld. Via het XYZ-com- plex verplaatst de stoet zich over de Axelse Dam naar de Axelsestraat, waar op vijf plaat sen wordt gestopt om kinderen de gelegenheid te geven eigen te keningen, gemaakt in het kader van een winkeliersactie te kun nen afgeven. Hier zal Harmonie De Vliegende Hollander zorgen voor muzikale begeleiding. IJZENDIJKE - De winkeliers vereniging Ons Belang in IJzen dijke neemt stelling tegen de voorgenomen sluiting van het postkantoor in die plaats. De PTT is voornemens om in IJzen dijke een agentschap te openen. Het bestuur van Ons Belang heeft de PTT door middel van een brief op de hoogte gebracht van haar ongenoegen. Ons Belang is tevreden over de dienstverlening van het be staande postkantoor. De IJzen- dijkse winkeliers menen dat een agentschap niet die privacy kan bieden die het bestaande post kantoor biedt. „Die privacy wordt voor vele zaken noodzake lijk geacht", schrijft het bestuur van de vereniging. De betrouw baarheid van 'Tante Pos' is in het geding, menen de briefschrij vers. Als argumenten voor het be houd van het PTT-kantoor in IJ zendijke worden verder ge noemd: de toename van het aan tal bedrijven in IJzendijke en het feit dat er steeds meer jonge gezinnen komen. Ons Belang verzoekt de PTT met klem op haar voornemen terug te komen en haar imago niet af te breken, maar op te bouwen door uitbrei ding van haar service. Gedeputeerde E. Maris-Koster geeft de sleutels aan de nieuwe bewoonster mevrouw A. de Coninck-Audenaert (foto Camile Schelstraete HULST - Het contingent woningen dat wordt beheerd door de Hulster Woningbouwvereniging is woensdag uitgebreid met tien zogenaamde dakwoningen. De woningen, gebouwd boven op de nieuwe Albert Heijn-vestiging aan het Hulster 's-Graven- hofplein, zijn gisteren opgeleverd. Gedeputeerde E. Maris-Kos- ter (ruimtelijke ordening) overhandigde, op verzoek van het be stuur van de woningbouwvereniging, mevrouw A. de Coninck- Audenaert als eerste de sleutel van haar nieuwe appartement. Voorafgaand aan de officiële handeling complimenteerde de ge deputeerde bestuur en directie van de woningbouwcorporatie met het feit dat zij goed waren ingesprongen op de woonbehoefte in de regio. „Tot nu toe wordt nog te vaak gebouwd voor het tra ditionele gezin. Dat dit hier niet is gebeurd verheugt mij." Voorzitter E.N.J.H. de Rechter van de woningbouwvereniging stond geruime stil bij de voorgeschiedenis van de woningen. Eind februari kon het voor Zeeuwse begrippen vrij unieke project (een woningbouwvereniging die samen met een bedrijf een woon-winkelcomplex bouwt) beginnen. Tevredenheid alom bij alle participanten. Ook bij de eerste bewoonster van de eerste van de ruime drie-kamerwoningen. De woningen boven het win kelcomplex liggen gerangschikt aan de rand van het dak van de AH-supermarkt. Tussen de woningen is op het dak een wandel promenade aangebracht, die bereikbaar is per trap, maar ook met een lift. Volgens directeur H.A. Hageman van de woning bouwvereniging moet deze voorziening worden gezien als een speciale service voor de - vooral oudere - bewoners die de ko mende weken de woningen zullen betrekken. De belangstelling voor de dakwoningen, die 546,95 gulden aan huur moeten opbrengen, is erg groot. Om die reden is de woning bouwvereniging ook bezig met de bouw van een reeks HAT-wo- ningen aan de Kloostergang, die in december worden opgele verd. Daarnaast wil de corporatie volgend jaar negentien oudere wo ningen aan de Mauritslaan in.Nieuw-Hulst, die in feite zijn afge schreven, volledig opknappen. Voorts staan er nog acht eenge zinswoningen op stapel in de Hulster nieuwbouwwijk Tragel. Sherri Ross (links) en Rinske van der Meer (foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN - De interna tionaal getinte en educatieve organisatie Up With People treedt woensdag 14 en don derdag 15 november op in het Terneuzense Zuidlandthea- ter. Hiermee krijgt het thea ter een van de grotere gezel schappen binnen zijn muren. Een groep van 120 jonge men sen in de leeftijd van 18 tot 26 jaar brengt de show Face to Face op de planken. Up With People is niet zomaar een theatergroep. Het gezel schap dat Terneuzen aandoet is onderdeel van een wereld omvattende organisatie die in 1965 werd opgericht in-Ameri ka met het doel tegengas te ge ven aan de onrust die er heer ste door de Vietnam-oorlog, racisme, drugsgebruik en mi lieuvervuiling. In totaal zijn er duizend mensen betrokken bij de organisatie die bestaat uit vijf rondtrekkende groepen en een kantoorstaf van honderd medewerkers. Up With People heeft beslist geen godsdienstige achter grond. Uit de 10.000 verzoeken die jaarlijks worden ingediend om deel uit te mogen maken van de organisatie, worden uiteindelijk 600 jongens en meisjes (studenten) geselec teerd die de shows een jaar lang mogen verzorgen. Na dat jaar gaan de meesten weer hun eigen weg. Enkelen worden aangezocht te blijven om deel uit te maken van de staf. Eén staflid en een student zijn nu al in Terneuzen om de komst van de groep voor te be reiden. Om tegemoet te ko men aan de ideologie van Up With People wordt gebruik ge maakt van gastgezinnen om de groepsleden onder te bren gen. Als moderne kwartierma kers zijn de uit New York af komstige Sherri Ross en de Friese Rinske van der Meer (beiden 20) bezig dit te regelen. Ook de overige tijd die men heeft moet worden ingevuld. De groep arriveert zondag 11 november in Terneuzen. Maandag is een vrije dag, dins dag wordt besteed om contac ten te leggen in de gemeen schap. In de ochtenuren wor den de leden ontvangen door burgemeester drs R. C. E. Bar bé, waarna bezoeken worden gebracht aan Ter Schorre, de Alarmcentrale, het sluizen- complex en het Westerschel- de-college. Na de lunch gaat men zwemmen in De Honte. De avond is gereserveerd voor een bezoek aan Vogelwaarde waar kennis kan worden geno men van het volksdansen zo als dat voorheen in Zeeuwsch-Vlaanderen werd gedaan. Woensdag en donder dag staan in het teken van de shows. Rinske van der Meer: „Het is een moderne show met veel 'vuurwerk'. Muziek uit de ja ren zestig wordt afgewisseld met veel bekende songs en veel eigen werk. De introduc tie is in het Nederlands, Engel se teksten worden direct ver taald." Sherri en Rinske hebben nog geen moment spijt gehad van hun beslissing een jaar de we reld door te trekken temidden van twintig andere nationali teiten. Sherri: „Het is heerlijk andere culturen te leren ken nen, meer begrip voor andere mensen te leren opbrengen. Op deze manier maak je de we reld kleiner, hoewel we begrij pen dat wij de wereld niet kun nen verbeteren maar wel ons steentje kunnen bijdragen." De enige echtë zorg van het tweetal is het onderbrengen van de honderd jongelui. Men sen die hiertoe bereid zijn kun nen dit kenbaar maken bij het Zuidlandtheater of bij de afde ling voorlichting van de ge meente Terneuzen. Voor de 'gastouders' wordt woensdag 7 november een informatie avond gehouden in de aula van het Petrus Hondius Ly ceum. Als dank worden per ge zin twee kaarten verstrekt, die verder verkrijgbaar zijn bij het theater, waarbij een bon uit de PZC recht geeft op een korting van 2,50 gulden. Goes, Prins van Oranje 'Casanova' door De Tijd met Lucas Vandervorst, Bob de Moor en Inge Büscher. Teksten van Filip Vanlu- chene en Eric De Volder. Regie van Eric De Volder. De naam Casanova zal wel voor iedereen een begrip zijn, geassocieerd met bandelo ze (eerder dan tomeloze) liefde. Misschien sluimert onderhuids bij mannen de jaloezie, bij vrou wen de heimwee, daarboven echter: misprijzen? Maar min naressen komen niemand in de armen vliegen, dus moet het spreekwoord wel omkeerbaar zijn: hoe groter beest, hoe groter geest. De voorstelling Casanova pro beert op grond van ingevulde verbeelding de laatste dagen van de titelheld weer te geven. Dat waren geen glorieuze dagen, door geslachtsziekte en verval aangetast; vereenzaamd, dicht gevroren bovendien door ach terdocht, onbegrip, miskenning en verveling. Het bijzondere, het ontroerende van de voorstelling schuilt hier in, dat die onttakeling zichtbaar wordt gemaakt, maar dat daar achter voortdurend de grandeur voelbaar blijft. De onbegrensde talenten van de mens Casanova, de verklaring voor zijn populari teit bij vrouwen, de strijd van een geest gevangen in een li chaam, in een tijd; dat alles blijft door de kleuren en de klanken van de ondergang heen scheme ren. Als klopsignaal voor de ingeslo ten mijnwerker, wordt in de trouw, de zelfopoffering van de knecht Frantisek (een mooie rol van Bob de Moor) de adeldom gelegd. In dezelfde persoon (die zo gaat dienen als een alter-ego van Casanova) worden ook de beperkingen gegeven: hij doodt uit drift immers wat zijn meester het dierbaarst is, zijn hondje Mé- lanpyge, en daarmee treft hij zijn meester dodelijk. Ook door een meisje binnen te brengen, dat hij van een blikseminslag redt. Zij is levenselixer en mortale waan te zelfdertijd, en Frantisek weet dat. Als licht dat door de kieren dringt, zie je in de verfomfaaide kleding, in de ornaatgewaden van weleer wat Casanova ooit geweest is, en wat hij nog steeds zoekt terug te vinden. Alchemie of zelfs duistere praktijken, twij felachtige wetenschap worden daarbij niet geschuwd. Het bin nengebrachte meisje wordt in een stervenskramp van verbeel ding door hem gezien als een schepping van hemzelf, als een herrijzenis van zichzelf. Historisch hoeft dit alles niet te zijn, en dat is het waarschijnlijk ook niet, maar als beelden werken ze overdonderend. In de slotscène is de dood in de gekeel de hond, in het bewegingloze, fel begeerde maar onaangeroerde meisje zo tastbaar aanwezig dat Casanova zelf niet hoeft te ster- ven. En toch weet je dat hij nu dood is, tenslotte zelfs door zijn trouwe knecht in de steek gela ten. Lucas Vandervorst speelt Casa nova met verwijfde gebaartjes, met levendige mimiek waarin de stemmingen omslaan als het herfstweer. Waar hij stapt, wan kelt hij en wolken stof stuiven om hem op als was hij een verge ten attribuut op een afgesloten zolder. Waanbeelden van voor bije minnaressen spoken voor zijn branderige ogen, bloedin gen kleuren mond en handen rood, zijn stem is huilerig, be- zweerderig. Hij is een kind, dat gedragen moet worden, dat in zijn spel de baas is, maar toch de klappen krijgt waar het om vraagt. Tezelfdertijd ontroert het door zijn echtheid. Opnieuw een toneelstuk waar de beelden ver uitstijgen boven wat er gezegd wordt, waar het er niet meer toe doet dat de personages niet grootser, braver, eerlijker, dapperder zijn dan we zouden wensen. Geen vloer meer onder de voeten, nu alles opgebroken is. Vlooien overal, en toch een loutering, gereed om naar de sterren op te stijgen. Uit mede dogen of uit herkenning: naar deze Casanova gooit niemand nog de eerste steen. Willem Nijssen 'Casanova' zal op 22 november ook in Terneuzen worden vertolkt. OOSTBURG - B en w van Oost- burg willen de 390.000 gulden die de gemeente volgend jaar meer ontvangt aan algemene uitkering van het Rijk voorlo pig reserveren. Oostburg krijgt de hogere bijdrage om loon- en prijsstijgingen te compenseren. Als de prijzen volgend jaar 2,4 procent stijgen en de loonkosten met 2,3 procent, moet echter ook de Oostburgse begroting wor den bijgesteld, verwacht het col lege. In de begroting is 'nage noeg geen rekening gehouden met loon- en prijsstijgingen'. De loonkosten zijn geraamd vol gens het peil per 1 juli dit jaar. Als bij deze raming 2,4 procent moet worden opgeteld is Oost- burg volgend jaar twee ton meer kwijt aan loonkosten. B en w achten een 'structurele bestem ming' voor de meevaller dan ook uit den boze. Mocht in de loop van '91 blijken dat de kleine vier ton niet helemaal nodig is als dekkingsmiddel voor onvoorzie- nen uitgaven dan kan altijd nog een 'incidentele' bestemming door de raadsleden worden aan gedragen. CLINGE - Ter gelegenheid van de Wapenkermis in Clinge zijn het afgelopen weekeinde in en rond café De Gouden Kroon een aantal activiteiten gehouden voor jong en oud. Het sportieve element bestond uit een trim koers over 45 kilometer. Deze werd gewonnen door de Belg C. de Keijzer. De tweede plaats was voor C. Mollet terwijl P. Nooijers als derde eindigde. Wethouder B. H. L. Picavet (sport) reikte de prijzen uit. De jeugd liet 75 ballonnen op, voorzien van een label met naam en adres van de deelnemer. Fan fare De Scheldezonen uit Nieuw-Namen maakte een rond gang door Het Zeegat. In café De Gouden Kroon kon verder wor den deelgenomen aan een trit sing. Hier was de eerste prijs voor E. de Kindt; tweede werd J. Smet. Tenslotte werden er twee kaar tingen gehouden, waaraan 74 mensen deelnamen. Bij de wed strijd bieden zonder roem ging mevrouw Haulez met de eer strijken; tweede werd P. de Nijs en L. de Vos werd derde. Eerste bij de wedstrijd jokeren werd R. de Vos; gevolgd door mevrouw De Bruin en M. de Block. Via een korte notitie voor de commissie financiën reageren b en w op opmerkingen van PvdA-fractievoorzitter J. de Vries vorige week tijdens de be grotingsvergadering. De Vries was nogal gepikeerd omdat het college de raad niet eerder had ingelicht over de cijfers van de septembercirculaire. Als de so ciaal-democraten hadden gewe ten dat de gemeente volgend jaar bijna vier ton meer te beste den heeft, had de PvdA nog wel een paar voorstellen ingediend. De Vries kondigde daarna aan dat zijn fractie alsnog met een paar aardige ideeën op de prop pen zou komen. Wethouder J. Thomaes waar schuwde toen direct voor het ge vaar van al te 'grijpgrage han den in de financiële porselein kast'. Hij excuseerde zich ook voor het feit dat de gemeente raadsleden niet eerder waren in gelicht. De septembercirculaire zou pas net voor de raadsverga dering aan de collegeleden zijn getoond. Een eerder schrijven van het ministerie van binnen landse zaken ging nog uit van een hogere algemene uitkering van een kleine tachtig mille. De commissie financiën vergadert vrijdag vanaf 13.30 uur in de commissiekamer van het ge meentehuis. IJZENDIJKE - De mis in de rooms-katholieke kerk in IJzen dijke wordt zondag 4 november opgeluisterd door het paro chiaal zangkoor uit Kaprijke (B). Het gemengde koor, dat der tig leden telt, zingt in het grego riaans. Dirigent van het Kap- rijkse koor is de heer R. Buyck. Het orgel wordt bespeeld door de heer W. Coussement. De kerkdienst begint om 10.30 uur. Het betreft een uitwisselings concert. Het rooms-katholiek gemengd koor van IJzendijke onder leiding van mevrouw M. L. Keulemans zingt zondag 18 november tijdens de mis in de kerk in Kaprijke. Vrijdag 2 november vanaf 19.00 uur wordt in de rooms-katholie- ke kerk in IJzendijke de jaarlijk se requiemdienst naar aanlei ding van allerzielen gehouden. Tijdens deze dienst worden de 21 parochianen herdacht die de laatste twaalf maanden in IJzen dijke zijn overleden. Er is een speciaal gedachtenisprentje ge maakt met hun namen. Het 'rouwkoor' en het gemengd koor werken mee aan de dienst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 38