Ooievaar had trek in touw Schoolband Middelburg-Warschau Zeeland kan in '91 500 huizen bouwen Alders zet streep door erkenning van stadsgewest Je moet erop bedacht zijn je voorzichtiger te uiten Staatssecretaris naar Oman voor De Schelde Leed(vermaak) Maris is niet in voor Hulst Service in Middelburg en Goes vanaf half zes 's morgens zeeuwse almanak i i i i i i i i i r Omhoog Apart A.J. de Kroon militair commandant Zeeland Boeiend DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 MIDDELBURG - Een vori ge week in Kruiningen ge vangen ooievaar is verlost van zijn vervelende ballast, een één meter lang stuk landbouwtouw. De geveder de vriend moet nog een paar dagen op krachten komen in zijn tijdelijke behuizing, het vogelasiel De Mikke in Mid delburg, en wordt zaterdag vrijgelaten in de buurt van zijn laatste verblijfplaats, Kruiningen. De ooievaar werd begin vori ge week voor het eerst bij het Zuidbevelandse dorp gesig naleerd. Hij zag er vreemd uit. Een stuk oranjekleurig landbouwtouw hing uit zijn snavel. Enkele mensen waarschuwden de plaatselij ke valkenier N. van Zand- voort. Hij voederde het dier een paar dagen bij, waarna hij de ooievaar kon vangen. Even is overwogen de vogel te opereren. Bij een dieren arts zijn röntgenfoto's ge maakt, waaruit bleek dat het touw niet was doorge drongen tot zijn darmen. Dat was een geruststelling. Omdat het opereren van een vogel moeilijk is, werd beslo ten even af te wachten. Coby Louwerse, beheerster van vogelasiel De Mikke in Mid delburg waarheen de ooie vaar inmiddels was overge bracht, ontdekte zondag iets merkwaardigs in zijn kooi. Ooievaars geven evenals rei gers en uilen onverteerbare resten van een prooi op in de vorm van braakballen. Zon dag lag er één in de kooi, maar wel één van een aparte kleur. Het oranjekleurige stuk landbouwtouw was er in zijn geheel uitgekomen. „Ik weet niet waarom hij dat heeft ingeslikt", aldus Coby Louwerse. „Misschien heeft hij het aangezien voor een goudvis, 't Is in elk geval slordig om zoiets rond te la ten slingeren." De ooievaar - volgens de ring afkomstig uit Frankrijk - mag tot zaterdag in De Mikke blijven. Hij wordt, om te bekomen van het avon tuur met het touw, extra ver wend met resten van één- dagskuikens. ,Ik zou maar niet gaan, je komt toch niet heel aan", sprak die ene collega min zaam glimlachend. „Ik ga met de trein", sprak de ander hem, eveneens min zaam, toe. Ook op de ijzeren weg loert de dood", repliceerde de eer ste. Maar onze collega ging toch. Met de trein. Op weg naar het midden des lands, waar zij tracht nog wat ken nis over onze taal te verwer ven. Welgemoed stapte ze in Vlissingen in. Comfortabel achteroverge leund in het ribcord bedacht ze dat het openbaar vervoer toch wel z'n voordelen heeft. Tot ze in Rotterdam aan kwam en daar een wel zeer leeg perron aantrof, waar normaal de aansluitende trein voor het laatste deel van de reis placht te staan. Een mededeling over baan vakstremmingen en geen treinverkeer tussen Rotter dam en Utrecht deed haar humeur geen goed. Weer te rug in de trein waar zij net uitkwam bleek dé oplossing. Via, via is ze toch ter bestem de plekke gekomen. Uren la ter. Opgeperst tussen zwe tende medereizigers op het balkon, tegen de naar buiten opengaande deuren ge klemd heeft ze een groot deel van het land doorkruist. Uren later arriveerde ze in de collegezaal. Te laat om nog wat zinnigs uit de mond van de docent te kunnen op teken. Ijlings weer teruggekeerd naar het station om opnieuw een urenlange, onzekere reis te aanvaarden. Ja, ze is ook weer thuis geko men. En 's ochtend ten bure- le trof ze een nog immer min zaam lachende collega. Hoe de treinreis was bevallen. Vandaag moet ze weer. Hoe dat is gegaan hoort u wel licht morgen. Coby Louwerse van het vogelasiel De Mikke met het touw, dat door de ooievaar was opgegeten en weer uitgebraakt foto Ruben Oreel HULST - Gedeputeerde E. Maris-Koster, die na de statenverkiezingen komend voorjaar het provinciebestuur vaar wel zegt, is niet in voor de burgemeesterspost in Hulst. Dit stelde zij woensdag middag nadrukkelijk tijdens een bijeenkomst in het gebouw van de Hulster Woningbouw vereniging. Mevrouw Maris zei tegen de aanwezige leden van het Hulster gemeentebe stuur en die van de wo ningbouwvereniging niet te hebben gesollici teerd. „De laatste weken word ik voortdurend door Jan en Alleman be naderd. Mensen willen weten hoe het er voor staat, of ik in beeld ben of ik al iets gehoord heb. Welnu, ik wil de geruch ten die de ronde doen in de politieke circuits de wereld uithelpen. Ik heb niet gesolliciteerd." „Bovendien", zo voegde zij er aan toe, „ik ben niet gewend te solliciteren. Ik word altijd gevraagd." De gedeputeerde trok, met in haar kielzog de drie Hulster wethouders, naar het nieuwe woning complex boven de AH- supermarkt in het cen trum waar zij de sleutels overhandigde aan de be woonster van de eerst opgeleverde woning. Volgende week maakt mevrouw Maris haar op wachting in de Hulster kern Nieuw-Namen voor de opening van een nieu we straat. Meer Zeeuwse treintaxi's MIDDELBURG - De treintaxi's in Middelburg en Goes gaan met ingang van vandaag (don derdag) al vanaf half zes 's och tends rijden. Tot nu toe reden de wagens van zeven uur tot en met de laatste trein 's nachts. De Nederlandse Spoorwegen heb ben dit woensdag meegedeeld. De treintaxi's in Goes en Mid delburg zullen, door het groeiend aantal klanten, de dienstverlening verder gaan uit breiden. Passagiers die al in de vroege ochtenduren van huis naar het station willen worden gebracht, moeten de treintaxi wel vantevoren bestellen. Volgens de NS in Utrecht kan de treintaxi een succes worden ge noemd. Sinds het experiment in februari van start ging, hebben ongeveer een half miljoen reizi gers er gebruik van gemaakt. Tot nu toe rijden in dertig steden bijna zestig treintaxi's. Dat aan tal zal worden uitgebreid tot tachtig. De spoorwegen ver wachten dat binnen enkele maanden ruim honderd van de ze speciale taxi's rijden, die op vertoon van een NS-plaatsbe- wijs de reiziger voor vijf gulden meenemen. Niet duidelijk is of ook andere Zeeuwse gemeenten zich zullen aansluiten bij het experiment. Volgens een woordvoerster van de NS in Utrecht is daar over en kele maanden meer zicht op. De belangstelling voor de Zeeuwse treintaxi's blijkt boven verwachting. Volgens een NS- prognose zou de taxicentrale Midden-Zeeland in Goes over tweeëneenhalf jaar ongeveer zestig reizigers per dag moeten vervoeren. De treintaxi heeft nu al vijftig passagiers per dag. „We zijn de laatste weken keihard ge stegen", aldus J. Meulpolder. „De laatste zes weken zijn we ge middeld met 45 mensen per week gestegen. Procentueel ge zien zitten we bij de beste trein taxi's in het land." Eenzelfde ge luid valt te noteren bij de Mid delburgse Taxicentrale. „Het loopt uitstekend", aldus A. J. van der Veer. Mocht de bekende treintaxi (blauw met een geld bord op het dak) onderweg zijn met een 'vrachtje' dan zal de leegkomende plek worden inge nomen door een gewone treinta xi. MIDDELBURG - De handels afdeling van het Middelburg se Delta College onderzoekt momenteel de mogelijkheid om een relatie aan te gaan met een soortgelijke school in Warschau. Twee docenten, Wim Caljouw en Ernst de Vries, hebben onlangs een eer ste bezoek gebracht aan de Zespol Szkol Ekonomicznych Nr 7. De docenten van het Delta College waren verbaasd over wat ze onder ogen kregen. De door hen bezochte school is in Warschau de enige middelba re handelsschool met een tweejarige specialisatie bui tenlandse handel. De Poolse docenten lieten hun twee Mid delburgse collega's het lesma teriaal van de afdeling zien. „Een volkomen verouderde methode Duits van twintig jaar geleden, werd daar dage lijks gebruikt. Er was niets an ders", zegt Ernst de Vries. De Middelburgse docenten kwamen dan ook terug met een lange wensenlijst van de school in Warschau. Het Pool se instituut heeft dringend be hoefte aan een schotelanten ne, zodat ook buitenlandse zenders ontvangen kunnen De beide docenten van het Deltacollege, die van hun bezoek aan Polen met een spandoek van Solidariteit zijn teruggekeerd. Links Wim Caljouw, rechts Ernst de Vries (foto Lex de Meester worden. Modern lesmateriaal in de Engelse en Duitse taal en niet ideologisch gekleurde les stof over economie, zijn verder broodnodig. Ook schrijfma chines en een kopieermachine kan de school goed gebruiken. Ernst de Vries en Wim Caljouw proberen de komende tijd con tacten te leggen met onder meer het bedrijfsleven om te zien wat mogelijk is. Een be langrijk doel van de contacten is ook te komen tot een perma nente uitwisseling van studen ten en mogelijk stages van Poolse leerlingen in Neder land en omgekeerd. Begin fe bruari komt een Poolse groep voor een eerste tegenbezoek Het Delta College heeft geen voorbeelden van wat er moge lijk is in dergelijke relaties tus sen een Poolse school en een Nederlands instituut. De Mid delburgse scholengemeen schap vervult een pioniersrol op dat gebied. Ernst de Vries en Wim Caljouw hebben daar om in Warschau ook contact gezocht met de overheidscura- tor voor het district en de twee docenten werden daar warm ontvangen. De curator heeft hen gevraagd uit te kijken naar andere Nederlandse scholen voor middelbaar be roepsonderwijs, die belang stelling hebben voor contac ten met een Poolse school. Het Delta College heeft al ja ren banden met Polen en het idee contacten te leggen met een school is daar uit ont staan. De school stuurde tot nu toe regelmatig zendingen hulpgoederen naar Polen. HULST - In de provincie Zee land mogen van staatssecreta ris drs. E. Heerma van volks huisvesting in 1991 512 wonin gen met subsidie gebouwd wor den. Dat zijn er 23 meer dan dit jaar en alleen al om die reden kan Zeeland volgens gedepu teerde E. Maris-Koster (volks huisvesting en r.o.) tevreden zijn. De provinciebestuurder zei dit woensdag in Hulst. Het woningcontingent voor 1991 voor de provincie omvat 226 wo ningen in de huursector, 177 hui zen in de premiekoopsector, 35 woningen in premiehuursector en 74 vrije sectorwoningen met bijdrage (de zogenaamde pre- mie-C-woningen). Mevrouw Maris benadrukte dat de meeste gemeente geen zorgen moeten hebben voor de verde ling van de contingenten. „Die zullen niet veel afwijken van die van dit jaar. Daarmee moeten we tevreden zijn, want had de staatssecretaris wat hij noemt zijn nieuwe verdeelsleutel toege past, dan had er voor Zeeland niets ingezeten. De bewindsman wil namelijk de leegstand terug dringen met zijn nieuwe regeling en - het moet gezegd worden - in Zeeland kampen we met een vrij grote leegstand. Gelukkig heeft hij te kennen gegeven voor de in voering van het nieuwe regime informatiebijeenkomsten te be leggen waarin het ministerie de regeling kon verduidelijken. Dat is nog niet gebeurd en dat speelt nu in ons voordeel uit. Alhoewel we er voor bedacht moeten zijn dat de toewijzing van gesubsi dieerde woningen de komende jaren wel eens aanmerkelijk minder zal kunnen zijn." VLISSINGEN - De status van stadsgewest dreigt aan de neus van Vlissingen en Middelburg voorbij te gaan. Minister J. G. M. Alders van Ruimtelijke Ordening zal vrijdag de ministerraad voorstellen om de twee Wal- cherse steden niet die erken ning te verlenen. J. C. Th. van der Doef, burgemeester van Vlissingen, heeft de hoop zeker nog niet opgege ven. Alders moet de komen de negen maanden overleg voeren met alle partijen. Van der Doef verwacht dat de gemeenten Middelburg en Vlissingen én de provin cie Zeeland de minister tot inkeer kunnen brengen. Van der Doef reageerde des ondanks teleurgesteld op het onverwachte nieuws uit Den Haag. De erkenning van Middelburg en Vlissingen als stadsgewest leek in kan nen en kruiken. Alders had zelf tegenover de burge meesters van de beide ste den aangegeven dat die sta tus wat hem betreft kon wor den toegekend. De voor waarden zijn echter veran derd, omdat te veel gemeen ten een stadsgewest wilden vormen. Middelburg en Vlis singen dreigen daardoor bui ten de boot te vallen, als Al ders zich niet bedenkt en het parlement eind 1992 met hem meegaat. De voorwaarden mogen ge wijzigd zijn. Zeeland bevindt zich, volgens Van der Doef, in een aparte positie. In alle windstreken komen stads gewesten en/of stedelijke knooppunten voor, maar in Zeeland mogelijk niet. De burgemeester van Vlissin gen vindt dat een slechte zaak, omdat een stadsge west op Walcheren van stra tegisch belang is voor de ont wikkeling van het Wester- scheldebekken en van de Euregio met de Belgische provincies Oost- en West- Vlaanderen. De status van stadsgewest levert niet direct extra geld op, maar het Rijk houdt er in zijn planvorming wel reke ning mee. Voor de sinds een paar jaar ontluikende liefde tussen Middelburg en Vlissingen is zo'n erkenning ook psycho logisch erg belangrijk, alhoe wel een grotere samenwer king tussen de Walcherse steden, aldus Van der Doef, onomkeerbaar is. Het provinciaal militair commando in Zeeland ging woensdag over van luitenant-kolonel G.B. van Alsté (r) naar luitenant-kolonel A.J.J. de Kroon (foto Willem Mieras) GOES - Zeeland heeft een nieu we provinciaal militair com mandant. In de bunker te Kloe- tinge droeg luitenant-kolonel G. B. van Alsté (57) woensdag middag het commando over aan luitenant-kolonel A. J. J. de Kroon (53), voormalig hoofd op leidingszaken van het Com mando Herhalingsoefeningen in Ossendrecht. Van Alsté is vijf jaar lang de hoogste militaire gezagsdrager geweest in Zee land. Van Alsté bekleedde, voor hij naar Zeeland kwam, diverse offi ciersfuncties bij de koninklijke landmacht. Zijn laatste functie was commandant van de lucht- doelartillerieschool in Ede. „Het was een zeer grote overstap", vertelde Van Alsté vlak voor de commandowisseling. „Het on derhouden van contacten met de civiele sector (burgemeesters, water- en havenschappen, en het kabinet van de commissaris der koningin) was mij volkomen onbekend. Ik heb mezelf wel 's geweld aan moeten doen. In het leger is sprake van een duidelij ke hiërarchie; achterban be staat niet. Bestuurders hebben daar wel mee te maken. In de ci viele sector wordt gezocht naar consensus. In het leger worden de beslissingen sneller geno men. De commandant hakt de kno pen door. Dat is geen verwijt, maar 't is een andere wereld, zeer boeiend overigens. Het was voor mij een ontdekking." Het Provinciaal Militair Com mando is in vredestijd verant woordelijk voor het reilen en zei len van het korps Nationale Re serve (Natres), oefeningen en hulpverlening bij calamiteiten. De afgelopen vijfjaren deed het PMC onder meer van zich spre ken door de voorbereidingen van twee landingsoefeningen op Schouwen-Duiveland. „Je merkt dan", aldus Van Alsté, „dat de ene burgemeester meer mandaat heeft dan een ander. De ene kan meer toezeggingen doen om knopen door te hakken. De burgemeester is niet de baas; hij is voorzitter van de raad en van het college. Hij is niet de commandant. Dat betekent dat je vroegtijdig moet beginnen met voorberei dingen. Ik heb dat als zeer boeiend ervaren." De functie als provinciaal mili tair commandant is, erkennen Van Alsté en De Kroon, een eindfunctie. De nieuwe commandant is af komstig van een infanterie-on- derdeel en zal tot het einde van zijn actieve loopbaan - over drie jaar - de hoogste militaire ge zagsdrager van Zeeland blijven. De Kroon: „In de banen hiervoor heb ik veel te maken gehad met dienstplichtige militairen, die allemaal zo'n beetje dezelfde leeftijd hebben. Ik werd ouder, je wordt wat strammer, maar je moet wel nog steeds op sjouw. Het beleid van de directie perso neel bij de landmacht is er juist op gericht mensen die een brok ervaring hebben.en hun wilde haren hebben verloren, een der gelijke functie als provinciaal commandant te geven. Ik zal zeer zeker aan deze functie moe ten wennen. De directe manier van uiten moetje afleren als je in deze functie gaat zitten." Van Alsté zal zijn vrije tijd vul len met een studie geschiedenis en filosofie. „Ik zie deze nieuwe fase als één grote uitdaging. Ik denk dat ve len ons benijden. Wij zijn nog niet erg oud en je krijgt een enorm stuk vrijheid toegewor pen. Het is een groot bad waarin ik spring, maar ik kan zwemmen én mijn vrouw ook." DEN HAAG - Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van de fensie vertrekt vandaag, don derdag, naar Oman in verband met de mogelijke aanschaf van drie korvetten door dat land. De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen is, naast een Britse en een Franse werf, een van de bedrijven die de or der willen binnenhalen. Een be slissing van Oman wordt overi gens niet voor 1991 verwacht. De staatssecretaris wil met zijn bezoek de kansen van De Schel de proberen te verbeteren. Hij ontmoet in Oman een delegatie van het Vlissingse bedrijf, die al in het Arabische land is ter voor bereiding van een mogelijke or der. Het bezoek van Van Voorst tot Voorst is een vervolg op het be- Slot zie pag. 15 kol. 1 zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 35