Kerstenschool Borssele betrekt lokalen Zierikzee draaft door met vorming van milieudienst B en w Zierikzee oneens met klacht rij schoolhouders Kloortje schenkt Roemeense kinderen trainingspakken Hulpdiensten waren niet te laat bij ongeluk Driewegen Raad Duiveland achter komst van recreatiepark PvdA Duiveland stoort zich aan toon van college Verdwijnen voorziening slecht voor Schouwen GEMEENTE KAPELLE (Z) n Vakantiebeurs in Vlissingen Volleybal voor teams bedrijven Burgemeester Middenschouwen: Verkeerseducatie 16-18 -jarigen YERSEKE B en w Borsele: beroepings- berichten Normaal Carnavalsprins viert jubileum in Hanzehat Ouders in actie voor dagverblijf ZIERIKZEE - Ouders van kin deren die gebruik maken van het kinderdagverblijf in Zierik- zee, hebben bij de gemeenten op Schouwen-Duiveland aan de bel getrokken. Ze dringen aan op een snelle beslissing voor het behoud van de voorziening. Als de gemeenten niet over de brug komen, gaat het verblijf in Zie- rikzee in februari dicht. De ouders van de veertien kinde ren die in het particuliere ver blijf zitten, hebben zich nu ook in de strijd geworpen voor het behoud van de voorziening. Zij zijn, schrijven zij in de brief aan de gemeenten, zeer tevreden over het kinderdagverblijf, dat VLISSINGEN - Zeeuwen die overwegen naar Engeland op vakantie te gaan kunnen zater dag 3 november terecht in hotel Britannia in Vlissingen. Reis bureau AMZ, de Olau Line en de Vlissingse VVV houden geza menlijk een reisbeurs met de nadruk op Zuid-Oost Engeland. De provincies Kent, Sussex en Surrey worden door de meeste reizigers slechts doorkruist op weg naar Londen, hoewel deze streek juist veel te bieden heeft op het gebied van natuurschoon en historie. Zo'n dertig lokale VVV's, jeugdherbergen, kaste len en hotels presenteren zich zaterdag van 11 tot 17 uur in Bri tannia. 's-GRAVENPOLDER - In de be- drijfsvolleybalcompetitie in De Zwake in 's-Gravenpolder kreeg Auto Fit, met nog geen enkel verliespunt, een domper door met 2-5 van Happy Garden te verliezen. TMZ moest eveneens de eerste nederlaag slikken met 3-7 tegen Het Anker. Op Weg maakte geen misstap en kwam afgetekend aan de leiding door met 11-1 van Hapro^te winnen. Ouweneel won met 5-2 van Gebr. van den Dries. Vrieland BV was duidelijk de baas over Euro Dis count, 11-4. Bison Lijmen proef de voor het eerst in deze compe- titie het zoet van de overwinning door met 8-2 van Tonisse te win nen. dankzij vrijwilligers nu reeds twee jaar draait. Belangrijk vin den de ouders dat het kinder dagverblijf professionele bege leiding biedt die zorgt voor een verantwoord opvoedkundig, kli maat. Ook vinden zij het een groot voordeel dat het kinder dagverblijf buiten de vakantie periode altijd open is. In de discussie over de opvang speelt niet zozeer de kwaliteit een rol, als wel het geld. Het ar gument van met name Bruinisse en Duiveland dat een kinder dagverblijf te duur is, delen de ouders niet. Angela de Rijk uit Noordwelle, wier zoon naar volle tevredenheid een deel van de week in de voorziening in Zierik- zee verblijft, zegt daarover: ,,Het bedrag is misschien vrij hoog, ze ker als Duiveland en Bruinisse afhaken, maar ik vind dat ge meenten dat ervoor over moeten hebben. Ze bouwen tenslotte ook sportzalen die niet goed koop zijn." De Rijk vindt dat zeker op Schouwen-Duiveland fatsoenlij ke opvang noodzakelijk is. „De banen zijn hier schaars. Als je wat gevonden hebt en er is geen opvang, dan kan je toch weer niet aan het werk. Er wordt hier veel gesproken over vergrijzing. Dat zou je juist tegen kunnen gaan door voor jongere mensen ook voorzieningen te maken." Dat mensen van buiten Zierik- zee geen behoefte hebben aan opvang in de centrumgemeente, bestrijden De Rijk en leidster Ir ma Willemse. De Rijk woont in Noordwelle en werkt in Dirks- land. „Zierikzee is een omweg, maar het is met de auto heel goed te doen." Willemse wijst in dit verband op de woonplaats van de kinderen: twee uit Wes- terschouwen, twee uit Brou wershaven, twee uit Duiveland en de rest uit Zierikzee. Een kin derdagverblijf hoort wat de da mes betreft thuis in de grootste plaats, maar op zich zouden ze niet echt bezwaar hebben tegen een voorziening in Westerschou- wen. Westerschouwen heeft daartoe geen concrete plannen, maar vindt de zaak inmiddels wel zo lang duren dat ze zin heeft zelf iets te regelen. De ouders van de kinderen heb ben de krachten gebundeld. Naast de brief aan de gemeen ten, hebben ze bij woningbouw vereniging Beter Wonen aange klopt voor een andere ruimte voor het dagverblijf. De huurster van de woning waarin de opvang is gehuisvest, wil vanaf decem ber weer 'normaal' in haar huis gaan wonen. De ouders hebben verklaard dat ze een nieuwe ruimte, die Beter Wonen bereid is te zoeken, zelf geschikt zullen maken voor de opvang. Er is nog geld om het dagverblijf tot fe bruari in stand te houden. Als de gemeenten dan niet over de brug zijn gekomen, gaat het dagver blijf dicht. Kinderen laten ballons op ter gelegenheid van de opening van de nieuwbouw van de de Borsselse ds G. H. Kerstenschool foto Willem Mieras) BORSSELE - Oud-leerkracht H. Maljaars heeft woensdagmid dag in Borssele de nieuwbouw geopend van de dominee G. H. Kerstenschool. Hij deed dat door op een schoolbord de tekening van de oude school uit te wissen, waardoor de nieuwe school zichtbaar werd. De heer Maljaars heeft 43 jaar op de school ge werkt. Na het openen van de deur lieten de kinderen ballons op. De 160 leerlingen van de school zongen ter gelegenheid van de feestelijke opening een speciaal gemaakt lied. De viering begon met een bijeenkomst in de kerk van de Gerefor meerde Gemeente. De openingsdatum van 31 oktober was spe ciaal gekozen omdat het dan hervormingsdag is: de datum waar op wordt herdacht dat Luther zijn stellingen in 1517 tegen de kerkdeur spijkerde. Ook het eerste onderkomen van de Borssel se school werd in 1913 geopend op hervormingsdag. De 1 miljoen gulden kostende nieuwbouw was nodig in verband met de wet op het basisonderwijs. Kleuterschool en lagere school zijn nu verenigd. Om de integratie te realiseren zijn vier nieuwe lokalen voor de groepen drie tot en met acht gebouwd aan de bestaande kleuterschool in de Kalootstraat. Het oude lagere- schoolgebouw aan de Catalijneweg heeft nog geen nieuwe be stemming. Het is eigendom van het schoolbestuur. SCHARENDIJKE - Zierikzee draaft nogal door als het gaat om de vorming van een milieu dienst, zo viel woensdagavond uit de mond van de burgemees ter van Middenschouwen, W. den Boer, te beluisteren. Hij maakte in een antwoord op de algemene beschouwingen van de gemeenteraad duidelijk, dat het met name de Zierikzeese wethouder P. de Rijke (CDA) is die zich 'vastbijt' in de opzet van een milieudienst voor een gebied van 70.000 inwoners. Als het aan de andere vijf ge meenten op Schouwen-Duive land ligt, wordt de opzet van de dienst voorzichtig aangepakt. Later kan altijd uitgekeken wor den naar een groter gebied voor samenwerking. Het initiatief van de heer De Rijke om aanslui ting te zoeken bij de centrale dienst die op het platteland van Walcheren, Noord-Beveland en Sint-Philipsland actief is, is vol gens de burgemeester Den Boer nog maar in een pril stadium. Er wordt alleen nog op informele basis gesproken, gaf hij aan op vragen vanuit de raad. Wethouder W. G. Renden (PvdA) deelde mee dat de eerste gedachten geformuleerd zijn over het gebruik van de Kloos- terweg voor de aan- en afvoer van recreatief verkeer uit het ge bied de Bout, Brouwershaven en Brouwersdam. Zo'n ontsluiting moet in de plaats komen van een rondweg waar de Boutlaan aan vankelijk voor gebruikt zou wor den. Als antwoord op een vraag van de zijde van het CDA liet de heer Renden weten dat hij niet van plan is het waterschap con trolerend op de vingers te kijken als die in de toekomst het we- genbeheer moet uitvoeren. Daar komt geld van de gemeenten voor beschikbaar en het CDA in Middenschouwen wilde een vin ger in de pap bij de besteding van die geldstromen. Renden kon slechts meedelen dat over dat onderwerp nog met het wa terschap gesproken zal worden. Het PvdA-raadslid G. A. M. Co- bussen had graag spreekrecht ZIERIKZEE - De Bovag is van af het begin betrokken geweest bij de cursus verkeerseducatie voor 16-18-jarigen. Het college van burgemeester en wethou ders van Zierikzee heeft dit de rijschoolhouders meegedeeld, naar aanleiding van hun onvre de over de gang van zaken bij het opzetten van de verkeers- cursus. Het gemeentebestuur is het dan ook niet eens met de klacht van de rijschoolhouders op Schou wen-Duiveland dat zij niet zijn ingeschakeld bij het verzorgen van de verkeerscursus, waaraan de gemeenten een financiële bij drage leveren. De cursus wordt zoals gemeld georganiseerd door het Regio naal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Slechts enkele van de rijscholen op Schouwen- Duiveland zijn aangesloten bij de Bovag. Echter juist die orga nisatie werd door het ROVZ be naderd. Voor het ROVZ zou het ondoenlijk zijn geweest recht streeks met alle rijschoolhou ders in Zeeland te overleggen, al dus b en w in hun commentaar op de kritiek van de rijschool houders. Woordvoerder J. F. van Uden van de rijschoolhouders zegt desgevraagd 'niets nieuws' in de brief van het Zierikzeese college van b en w te hebben kunnen ontdekken en houdt staande dat de rijschoolhouders op Schou wen-Duiveland volkomen be voegd zijn de cursus verkeerse ducatie voor 16-18-jarigen te ver zorgen. „Wij vervullen hier een bepaalde functie en die wordt ons zonder enige vorm van over leg uit handen genomen." De rijschoolhouders beraden zich eerdaags nader over een schriftelijke reactie op het standpunt van het Zierikzeese college van b en w. voor de bevolking bij aanvang van de raadsvergadering gezien. Daar waren b en w verdeeld over. Hij kreeg echter zijn zin niet. Wat het VVD-raadslid J. M. van Langeraad betreft hoeft geen haast te worden gemaakt met plannen voor bedrijfsterreinen. Hij voelde er meer voor eerst overleg met andere gemeenten te hebben. De meeste discussie ging over de belastingverhogingen. Vooral van oppositiepartij CDA kwam op financieel gebied tegengas. Het betoog van mevrouw Berre- voets kwam er op neer dat toe risten de kosten die voor hen worden gemaakt zelf moeten be talen. Daar mogen de burgers van Middenschouwen niet voor opdraaien, zei ze. Aan de andere kant wilde ze de toeristen ook weer niet als melkkoe gebrui ken. De discussie mondde uit in twee amandementen van het CDA. In het eerste werd bepleit de on roerend goedbelasting zodanig te wijzigen dat de gemeente 8000 gulden minder zou ontvangen. Aanvankelijk voelden VVD en PvdA daar wel voor, maar toen bleek dat daarmee de budget prognose voor de eerstkomende vier jaar niet sluitend gemaakt kon worden, veranderden die fracties van mening. Het aman- dement werd met twee stemmen voor (CDA en SGP/RPF) en 4 stemmen tegen (de overige raadsleden) verworpen. Bij het amandement de toeris tenbelasting niet met 20 maar met 10 cent te verhogen, staak ten de stemmen. Voor waren PvdA. CDA en SPG. RPF en te gen VVD, wethouder L. C. Hart (VVD) en wethouder Renden (PvdA). Dat onderwerp komt in de eerstvolgende raadsvergade ring terug. Verkoping De vrouwenver eniging Tabitha van de Gerefor meerde Bond in de Nederlands Hervormde Kerk houdt morgen, vrijdag, een verkoping in het ge bouw aan de Damstraat 28 in Yerseke. Naast de traditionele oliebollen worden gebreide sok ken, truien, babykleren en hand werken verkocht. Voor de kinde ren zijn er een grabbelton en speelgoed. Voorts wordt een ver loting gehouden en is een hoek ingericht waar koffie, thee, cake en gebak te koop zijn. De ver koopdag duurt van 14 tot 21 uur. De opbrengst komt ten goede aan de zending. De oude trainingspakken van Showband Kloortje worden ingepakt voor de reis naar Roemenië foto Camile Schelstraete) KLOOSTERZANDE - De 47 oude, maar nog in re delijke staat verkerende trainingspakken van Showband Kloortje zijn woensdagavond in het clubgebouw in Kloosterzande voor transport naar Roemenië overgedragen aan de heren Leen- dertse, Biesbroeck en Neve van de Stichting Hulptransport Hulst. De leden van de showband hebben de pakken zo'n zeven jaar gebruikt. Etienne de Cock van Kloortje vond dat het tijd werd voor modernere pakken. De leden hadden volgens De Cock geen interesse in de 'oude' pakken. Binnenkort zullen nu de kinderen van een tehuis in Roemenië zich kunnen hullen in deze warme trainingspakken: op 19 november ver trekt een konvooi met voedsel en kleding naar dat land. HEINKENSZAND - De ambu lance en de weekeindarts arri veerden niet te laat bij het ern stige ongeluk dat plaatsvond op 30 september op het kruispunt Koekoek-Weldijk tussen Drie wegen en Ellewoutsdijk. Dat schrijven b en w van Borsele aan raadslid mevrouw M. Eve- leens (PvdA). Zij maakte zich bezorgd over de volgens haar te langzaam op gang gekomen hulpverlening na het ongeluk. Het raadslid wilde een doorlich ting van de betreffende instan ties 'opdat verkeersslachtoffers in de gemeente Borsele binnen de norm van vijftien minuten de hulp krijgen die nodig is'. Uit de gegevens over het onge luk die het college heeft opge vraagd bij de Regionale Brand weerkring Noord- en Midden- Zeeland blijkt dat mevrouw Eveleens zich zes minuten heeft vergist in de tijd dat ambulance en weekeindarts op de onheils plaats arriveerden. „Zowel de ambulance als de weekeindarts hebben de tijdslimiet van vijf tien minuten niet overschre den", zo schrijft het college. Zij waren er in twaalf minuten. De politie bevond zich ten tijde van het ongeluk in Kruiningen en was volgens de gegevens van de brandweer na achttien minu ten ter plaatse. Dit is tien minu ten sneller dan mevrouw Eve leens had getimed. Burgemees ter en wethouders vinden dat binnen de regelingen die de poli tie voor beschikbaarheid van surveillance-wagens hanteert, correct is gehandeld. i i i i i i NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Rotterdam-Zuid: J. H. Maat te Ridderkerk (deelge meente Irenekerk), (part-time). GEREF. KERKEN Beroepen te Oenkerk: drs. A. Linde te Kornhorn (part-time). NIEUWERKERK - De gemeen teraad van Duiveland gaat ak koord met de komst van een eco-park aan de Zwanenburgse- weg in Ouwerkerk. Alleen de fractie van de SGP/RPF sprak zich tegen het voorstel uit in verband met de handhaving van de zondagsrust. Dit bleek woensdag tijdens een raadsver gadering in Nieuwerkerk. Bij de bespreking van de begro ting kwam SGP/RPF-raadslid K. Hendrikse nog even op het natuurvriendelijke recreatie park terug. Hij zei zich ervan be wust te zijn dat Duiveland niet meer het Duiveland van vroeger is. „De tijd is voorbij van een stil en gerust leven", aldus Hendrik- se. Maar hij vond wel dat er reke ning moet worden gehouden met het agrarische en christelij ke karakter van de gemeente. Inzake de kinderopvang heeft de raad definitief gekozen voor gas- touder-projecten. Daarmee heeft de gemeente Duiveland een eilandelijke oplossing voor het vraagstuk afgewezen. De fractie van de SGP/RPF sloot zich niet aan bij de raad. Fractievoorzitter L. Meerman: „Iedere ouder moet zoveel mo gelijk zelf de zorg voor zijn kin deren dragen. Wij zijn ons ervan bewust dat dit in sommige ge vallen niet mogelijk is, maar de overheid dient zeker geen geld voor een oplossing beschikbaar te stellen." SGP-wethouder C. W. Flikweert overigens stemde met het college mee. Voorts gaf de raad zijn mening over het gemeentelijk subsidie beleid. Naast de gebruikelijke verklaringen tegen bepaalde subsidies van SGP- en VVD-zij- de, onstond er enige discussie over de bijdrage aan de toneel vereniging Ouwerkerk. De frac ties van de PvdA en de VVD pleitten voor een vertienvoudi ging van de subsidie van 50 naar 500 gulden per jaar, in plaats van de voorgestelde verhoging tot 250 gulden. VVD-wethouder W. P. Stouten vond de stap voorals nog groot genoeg. Het gemeentebestuur heeft het zwerfvuilproject van werkvoor zieningsschap De Zuidhoek niet nodig, liet Stouten voorts weten. De rommel wordt opgeruimd door leerlingen van de scholen, en verder wordt de buitendienst van de gemeente ingeschakeld. Ook voor grote projecten. Meer man (SGP/RPF) noemde be graafplaatsen, is het bepaald niet zeker dat de Zuidhoek wordt ingeschakeld. Want die is, veronderstelde Stouten, een voudigweg niet altijd de goed koopste. De PvdA was bang dat de aanleg van groen bij de uitvoering van het dorpsplan in Oosterland sluitpost van de begroting zou worden. Helemaal verkeerd ge zien, aldus burgemeester A. Bergshoeff. „We nemen dat ge woon bij.elke fase mee." NIEUWERKERK - Het college van burgemeester en wethou ders van Duiveland heeft vol gens de PvdA een veel te hoge toon aangeslagen in de beant woording van de algemene be schouwingen. De stukken ken merken zich door een, wat PvdA-woordvoerder C. J. Hille- brand, noemde 'hoogdravende zinsbouw', die de indruk wekt dat het college de wijsheid in pacht heeft. Burgemeester A. Bergshoeff verweerde zich tij dens de behandeling van de be groting woensdagavond met de opmerking dat het college slechts 'reële antwoorden' had willen geven. Sociaal-democraat Hillebrand veronderstelde dat de toonzet ting niet alleen in zijn fractie slecht was gevallen. Hij meende dat ook de bevolking niet ge diend zou van de gezwollen taal die het college bezigt. „Dat stelt de Duivelandse bevolking niet op prijs." Burgemeester Bergshoeff was zich van geen kwaad bewust. Hij had tijdens de schorsing van de langdurige vergadering geen en kel moelij k woord kunnen vin den in de beantwoording. „Het is allemaal heel normaal Neder lands." Zo het geheel al hoogdra vend was overgekomen, dan was dat geenszins de bedoeling ge weest. De opzet van het college was slechts geweest, geen ver wachtingen te wekken en reële antwoorden te geven. A. J. C. Melieste van de PvdA zou in het algemeen gesproken graag zien dat de Duivelandse raad meer aan politiek gaat doen, en niet slechts een lijstje vragen op het college loslaat. Hij vond ook dat de wethouders zich wat beter moeten profileren. Wethouder W. P. Stouten (vvd) kon zich de grieven van de PvdA best voorstellen. Zijn partij, de VVD, heeft tenslotte ook dertig- jaar oppositie gevoerd. Een col legeprogramma hoeft de PvdA echt niet te verwachten, zei Stouten. Er zijn bij de college vorming afspraken gemaakt, en dat leek hem voldoende. Met de raad wordt binnenkort gesproken over een 'nog betere informatievoorziening naar de raad toe'. Maar het ziet er niet naar uit dat de suggestie van het CDA wordt overgenomen om de raadsleden bij toerbeurt de col legevergaderingen te laten bij wonen. Bergshoeff liet althans langs zijn neus weg weten dat raadsleden niet op de stoel van b en w moeten gaan zitten. Voor meer voorlichting aan en inspraakavonden voor de bevol king voelde de burgemeester evenmin veel. „We moeten geen voorlichting om de voorlichting doen." Hij beweerde dat het met de inspraak best goed zit in Dui veland. Als er belangrijke din gen spelen, wordt de bevolking gehoord. GOES - In café Het Loze Visser tje in Wilhelminadorp wordt zondag 11 november een bijeen komst gehouden die volledig in het teken van het naderende carnaval staat. Prins Freek I viert dan het feit vieren dat hij zijn elfde regeerperiode ingaat. Het is een jubileum dat in car- navalsstad Hanzehat door geen van Prins Freeks voorgangers ooit te vieren viel. De prins zal in Het Loze Vissertje zijn adjudant, zijn raad van elf en het carnavalsmotto '90-'91 met het bijbehorende carnavals lied aan den volke presenteren. Het geheel wordt muzikaal om lijst door het huisorkest van de stichting Arti Carnaval, de Ar tisjokken. Het feest begint om streeks 20.00 uur: De burgemeester van Kapelle maakt bekend, dat door de heer H. G. M. Steenbakker, Noordelijke Achterweg 47 te Wemeldinge, een vergunning is gevraagd voor de bouw van een paardestal op het perceel, kadastraal bekend gemeente Wemeldin ge, sectie C nummer 3670 (gedeeltelijk), gelegen aan de Nieuwendijk. De betreffende bouw is in strijd met het geldende bestemmingsplan Kom Wemeldinge. Burge meester en wethouders zijn echter bereid om met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimte lijke ordening een vrijstelling te verlenen, waar door de voorgenomen bouw van de paardestal alsnog mogelijk wordt. Een en ander houdt in, dat gedeputeerde staten van Zeeland, gehoord de inspecteur van de ruim telijke ordening, dan een verklaring van geen be zwaar dienen af te geven op grond van de artike len 19 van de wet op de ruimtelijke ordening/50, lid 8, van de woningwet, waarna de vrijstelling en bouwvergunning alsnog kunnen worden ver leend. In verband hiermee ligt het bouwplan met de daarop betrekking hebbende andere bescheiden met ingang van vrijdag 2 november 1990 geduren de een termijn van 14 dagen voor een ieder ter in zage op de gemeente-secretarie, afdeling algeme ne zaken. Gedurende deze termijn kan een ieder bij burgemeester en wethouders schriftelijk en ge motiveerd bezwaren indienen tegen het verlenen van de vrijstelling. Kapelle, 1 november 1990. De burgemeester voornoemd, J. van Bommel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 32