kleintjes Ierse cocktail voor koningin Volgende week mogelijk acties van tv-technici 'Kerstcadeau' voor gijzelaars Bush is brute behandeling gijzelaars door Irak beu "Al het nieuws van hier tot Tokyo." |JA 15 Rusland zet radicaal economisch plan door Kerstconcert niet op tv in je PZC staat Ingrijpende maatregelen vragen veel van incasseringsvermogen burger wat je persoonlijk raakt. Afnemende wind 9s !33e jaargang no. 258 >onderdag 1 november 1990 lissingen-NAC: twaalf arrestaties Maatregelen Fokker Wisseling Uitgezonden PSV Craig Russell (42) overleden Britse bevelhebber somber over vredeskansen notaris mr A. J. Sauer PZC BELLEN GAAT SNELLER 01189 89215 WÊÊk mm Vrij veel bewolking en regelmatig buien, sommige met onweer. Tempera tuur 10 graden. Westelijke wind, afne mend tot vrij krachtig. Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te'zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen kondigt zware tijden aan )EN HAAG (GPD) - De kómen- Ie tijd zal een groot beroep ge- 3 aan worden op het weer standsvermogen van de samen leving, inclusief de overheid. Ma vele jaren van economische voorspoed gaan we minder ge wisse tijden tegemoet. Zeker als de olieprijs in 1991 hoog blijft, eventueel gecombineerd met een verscherping van de polfcrisis, kunnen de economi- t VLISSINGEN - De politie van Vlissingen heeft gisteren voor fen tijdens de voetbalwedstrijd VC Vlissingen - NAC twaalf ar restaties verricht. In de mid daguren werden tien aanhan- [jers van NAC aangehouden, die zich in de Vlissingse binnenstad agressief gedroegen. Tijdens de wedstrijd rekende de politie nog eens twee fans van de thuis club in, nadat er een vuurwerk- bom op het veld was ontploft; De politie besloot gistermiddag •I tot arrestatie van de tien NAC- fans over te gaan, omdat zij de binnenstad onveilig maakten. Een ruit sneuvelde, er werden paraplu's gestolen en het winke lende publiek werd bedreigd. Tegen de supporters is proces verbaal opgemaakt. Na de wed strijd werden zij op vrije voeten gesteld. Ook de twee aanhan gers van de thuisclub, een Mid delburger en een Vlissinger - die ekende de vuurwerkbom te ebben gegooid, mochten gis- eravond huiswaarts keren. VC lissingen - NAC, die door de ;asten met 0-4 werd gewonnen, :old als een wedstrijd met ver- oogd risico. Zie ook pagina 21 sche vooruitzichten aanmerke- dit gisteravond in Scheveningen De vice-premier pleitte voor een koppeld aan afspraken over de lijk verslechteren. gezegd op een symposium van aantal maatregelen. Zo is een ge- inzet van werklozen en arbeid- Minister Kok (Financiën) heeft de Nationale investeringsbank, matigde loonontwikkeling ge- songeschikten hoe dan ook no- DUBLIN - Koningin Beatrix bezocht gisteren tijdens haar staatsbezoek aan Ierland onder meer een herscholingsproject waar werkloze jongeren omscholing krijgen om in de horeca te gaan werken. De werkloosheid is een van de grotere problemen van Ierland, ondanks het feit dat veel jongeren na hun studie naar het buitenland vertrekken. Aan de bar van het project testte Beatrix de vaardigheden van de cursisten met een cocktail (fotoEd OudenaerdenlANPZie ook pagina 3 dig. Dat draagt ook bij tot de be taalbaarheid van de koppeling. Kok wees verder op de ünan- cieel-economische tussenbalans van het kabinet, begin 1991. Dan zal beleidsmatig bepaald moe ten worden hoe onze economie zo goed mogelijk om de gevaar lijke klippen heen te loodsen is. Kok noemde de operatie zeer in grijpend. „De budgettaire en economische omstandigheden dwingen ons daartoe en het in casseringsvermogen van de be volking zal zwaar op de proef worden gesteld", aldus Kok. Indien de ruimte voor koop krachtverbetering door de eco nomische ontwikkeling verder afneemt, „staat of valt het draagvlak voor de te nemen maatregelen met ons aller be reidheid naar vermogen, en dus naar draagkracht, een aandeel te leveren", stelde de bewinds man. Vliegtuigfabrikant Fokker gaat een nieuw vliegtuig bouwen: de Fokker-130. Deze verlengde ver sie van de Fokker-100 is het der de toestel dat Fokker bouwt. De vliegtuigbouwer hoopt met het 130 plaatsen tellende toestel vooral nieuwe klanten te trekken. Een wisseling van de wacht bij het Provinciaal Militair Com- mando Zeeland: luitenan-kolo- nel A.J.J. de Kroon neemt de plaats in van de ver trekkende luitenant- O kolonel G.B. van Alsté. I O Als concrete maatregelen noem de Kok: - doelmatigheid en effectiviteit van uitgaven en faciliteiten: de bureaucratie in Den Haag moet teruggebracht worden, er moet meer aan beleidsuitvoering wor den gedaan en procedures moe ten sneller worden; - een zo kritisch mogelijke blik op de effectiviteit van subsidies; - aanpak van bedoeld en onbe doeld gebruik van belastingfaci liteiten waarbij misbruik wordt gestraft en oneigenlijk gebruik door aanpassing van regels wordt bestreden; - aanpak van misbruik en onei genlijk gebruik in de sociale ze kerheid; - nieuwe aanpak van de werk loosheid van mensen die willen en zouden moeten werken maar niet op vacatures afkomen of (Slot zie pagina 3 kolom 7) De 24-jarige Miranda Traas uit Zierikzee wordt door de organi satie Missie en Jongeren voor een half jaar uitgezonden naar Rio de Janeiro, ivaar ze gaat werken in een pro ject voor straatkinde ren in de sloppenwij ken. PSV ivas gisteren in Kerkrade een maat te groot voor Roda JC in de overigens matige competi tie-wedstrijd. Jerry de Jong was met twee treffers de produktief- ste speler van de Eind- hovense eredivisio- O nist: 1-3. mL* I HILVERSUM (GPD) - De vak bonden hebben gistermiddag weten te voorkomen dat perso neel van het NOB-decorcen- trum spontaan in staking kwam. De werknemers zijn kwaad over een op handen zijn de reorganisatie, waarbij veer tig banen bij het centrum zullen verdwijnen. De werknemers van het decor centrum, die de plannen voor de reorganisatie uit de krant heb ben moeten vernemen, zullen zich nu aansluiten bij eventueel andere acties van NOB-afdelin- gen. Die acties dreigen nu de NOB-directie een tweede reor ganisatie van het gehele bedrijf heeft aangekondigd, waarbij minstens 475 arbeidsplaatsen worden geschrapt. De werknemers van het decor centrum willen in actie komen om een dreigende opsplitsing van het decorcentrum tegen te gaan. De hoofddirectie-wil een van de onderdelen van het de corcentrum, de decorbouw, op laten gaan in een joint-venture met een ander bedrijf. De vakbonden wijzen de opsplit sing van het bedrijf categorisch van de hand en willen komende vrijdag nieuwe eisen op de tafel van de hoofddirectie deponeren. TORONTO (RTR) - De bekende Canadese imi tator, travestiet en film ster Craig Russell is woensdag op 42-jarige leeftijd in een zieken huis in de Canadese stad Toronto overleden. Hij stierf aan aids, zo heeft woensdag een vriend verteld. Russell was vooral beroemd van wege zijn imitaties van filmsterren als Mae West, Bette Davis en Ju dy Garland. De in Toron to geboren imitator ver kreeg internationale be kendheid door zijn rol als homoseksuele kapper in de in 1977 uitgebrachte film „Óutrageous". Er moet volgens bondsbestuur- der Klaas Koornstra een deug delijk plan komen voor de reor ganisatie. Gedwongen ontsla gen zijn volgens hem uit den bo ze. Ook voor het CNV zijn ge dwongen ontslagen onbespreek baar. Komende vrijdag, na het overleg tussen bonden en NOB- hoofddirectie, moet duidelijk worden of acties bij het NOB on vermijdelijk zijn. Volgens de bonden zijn grote acties niet voor komende woensdag, als de bonden hun leden raadplegen, te verwachten. „Het kan zijn dat er vrijdag, meteen na het over leg, kleinere acties komen. HILVERSUM (ANP) - Het tradi tionele Kerstconcert van het Koninklijk Concertgebouwor kest op Eerste Kerstdag wordt dit jaar niet op televisie uitge zonden. De NOS en het Concert gebouworkest zijn het niet eens geworden over de uitzendrech ten voor dit concert. Dit heeft de NOS woensdagavond meege deeld. Het Concertgebouworkest eiste een'verdubbeling van deze rech ten in vergelijking met vorig jaar. De NOS was bereid dit be drag te betalen, wanneer een meerjarencontract zou worden afgesloten. Maar het Concertge bouworkest is voor 1991 en 1992 al verplichtingen aangegaan met de Avro. Deze verplichtin gen hebben ook betrekking op het Kerstconcert, dat in de afge lopen veertien jaar door de NOS is uitgezonden. De NOS zendt nu op Eerste Kerstdag de opera „La Travia- ta" van Verdi uit, uitgevoerd door het London Philharmonic Orchestra onder leiding van Bernard Haitink. Advertentie If weet het tocti wotj,? ftat het uandaacf, e*t mtpuj&n WMf. 'o>pe*i Auii' hij, RajAam MiAdelbuSUf, ^bantpooAtwecj, 29 BAGHDAD (RTR) - Irak, waar overwegend moslims wonen, heeft woensdag bij wijze van kerstgeschenk aan geboden dat familieleden de gijzelaars in Baghdad mogen bezoeken gedurende de kerst dagen. „De familieleden van degenen die in Irak verblijven als onze gasten kunnen hen gedurende Kerstmis en Nieuwjaar bezoe ken", aldus een woordvoerder van de regering voor de Iraak- se televisie. „Zij kunnen bij on ze ambassades visa krijgen". Irak houdt honderden gijze laars vast die dienen als men selijk schild om het Westen van een eventuele aanval op strategische plaatsen te weer houden. De Nederlandse missie die in Irak wil proberen Nederlandse gijzelaars vrij te krijgen staat vanmorgen in de Iraakse am bassade om visa te krijgen: de gereformeerde dominee Dou- we Wouters, de islamitische imam Hamzah Zeid en de rooms-katholieke pastor Jan Ruiter, directeur van het Mo- zeshuis in Amsterdam. Ze ken nen elkaar van hun sociaal werk met drugsverslaafden en minderheden in de hoofdstad. Wouters: „Of we met Neder landers thuiskomen of niet, de missie is altijd een succes. Ze weten daar nu tenminste dat het thuisfront meeleeft, dat ze niet vergeten zijn". Wouters zoon Siego (32) zit vast in Baghdad waar hij Dominee Wouters: „Ik kreeg zeker vijftig telefoontjes na bekend worden van mijn plan" (foto ANP) werkte als arts in een van de ziekenhuizen. Via zijn zoon hoorde Wouters dat de psychi sche toestand van de gijze laars sterk verslechterd is. „Ze voelen zich vergeten. Alle an dere landen hebben onderhan delaars gestuurd, behalve Ne derland. Er moest wat gebeu ren, maar toen ik hoorde dat Janmaat wilde gaan, schrok ik. Dat leek me niet de goede figuur. Ik dacht, er kan beter iemand gaan die niets met po litiek te maken heeft. Het leek me het beste iemand mee te nemen die bekend is met de is lam en die arabisch spreekt". Wat doet de missie wanneer een beperkte groep mee naar Nederland mag? Wouters: „Selecteren is natuurlijk ver schrikkelijk moeilijk, maar daar staat tegenover dat een of twee al meer is dan hele maal niemand. Dat motiveert mij". Zes van de 86 in Irak vastge houden Zweden mogen van het Iraakse bewind naar huis. Dat is het resultaat van onder handelingen in Baghdad tus sen een groep Zweedse parle mentariërs en Iraakse politici. De vrijlating van de zes Zwe den is woensdagmorgen in po litieke kringen in Stockholm bekendgemaakt. (Van onze correspondenten WASHINGTON, TEL AVIV - Een boze president Bush heeft gisteren gezegd dat hij genoeg begint te krijgen van de manier waarop de ongeveer 1000 Ame rikaanse gijzelaars in Irak en Kuwayt en het Amerikaanse ambassadepersoneel in Ku wayt behandeld worden. „De Amerikaanse vlag wappert boven de ambassade in Kuwayt, en onze mensen daar worden uit gehongerd door een brute dicta tor. Denkt u dat ik me daar geen zorgen over maak? Natuurlijk. En wat ik eraan ga doen? Wacht maar af, want ik begin deze be handeling van Amerikanen zat te worden", aldus Bush. De nadruk die Bush en zijn kabi netsleden sinds begin deze week op het lot van de gijzelaars en het ambasadepersoneel leggen, is nieuw. Leden van het Congres zijn bang, dat het Witte Huis de gijzelaarskwestie zal gebruiken om een aanval op Irak te rechtvaardigen. Bush zei gisteren dat dat niet het geval zal zijn, en dat het lot van de gijzelaars niet zijn beleid bepaalt. „Je hebt geen excuus nodig als je je troepen in het Golf-gebied hebt gestationeerd. Je doet alleen wat juist is", aldus de president tijdens een cam- pagnetocht in Virginia. (Slot zie pagina 3 kolom 6) (Van onze correspondent MOSKOU (GPD) - Het parle ment van de Russische Federa tie, de grootste Sovjet-repu bliek, heeft gisteren opnieuw nationale wetgeving terzijde geschoven. Met overweldigen de meerderheid werd een wet aangenomen, die de controle over economische bedrijvig heid en grondstoffen bij de Rus sische republiek legt. De wet bepaalt ondermeer dat alle overeenkomsten met bui tenlandse ondernemingen waar bij Russische grondstoffen zijn betrokken ongeldig zijn zolang de republiek Rusland geen toe stemming heeft gegeven. Negen tig procent van alle grondstoffen van de Sovjetunie worden ge wonnen op het grondgebied van de Russische republiek. Ondui delijk blijft evenwel hoe de repu bliek de macht van de centrale Sovjet-ministeries over de goud-, gas-, diamant- en olie voorraden wil breken. Volgens vice-premier Gennedy Filsjin betekent de stap van het parlement niet dat de confronta tie wordt gezocht met de Unie regering en president Gorbats- jov. Filsjins argument was dat het economische plan van Gor- batsjov, dat een compromis is tussen een radicaal Russisch en een behoudend programma van de Ryzjkov-regering, de repu blieken grote vrijheid van han delen laat. „We hebben gewoon de tijd niet meer voor conflicten met de cen trale regering. We gaan door met de plannen die we hadden, het zgn. 500-dagenprogramma, en met de middelen die we heb ben", aldus Filsjin. De Russi sche regering is in elk geval zeer concreet over privatisering: be sloten is om een aantal grote hout- en papierfabrieken in pri- ve-bedrijven om te zetten. Advertentie Badhuisstraat 181 4382 AM Vlissingen Telefoon: 01184-18110 Fax: 01184-11599 (Advertentie) Maar in Baghdad zei minister Latif Jassim (informatie) dat de VS „valse informatie" ver spreidt over de omstandigheden waaronder de gijzelaars leven. „Onze gasten hebben het goed, soms beter dan Iraakse families. Misschien heeft Bush een ex cuus nodig", aldus Jassim. Afgezien van de dreigend klin kende uitspraken van Bush, we- In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verskuit tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anion Geesint Naam: Adres: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1