PZC ZHV-directeur bij afscheid Ridder Meer invloed gemeenteraden bij benoemen burgemeesters Zeeuwse werkgroep Prima Donna stopt net activiteiten Kraan hijst kraantje Borssele, dertig jaar beleid in 'Nergens' te boek Verboden muziek in Terneuzens Zuidlandtheater Projectgroep houdt hoop op herstel van Karolingische burg provincie 17 Zendingsdag in Goes Ventevogel en De Boe bovenaan lijst DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 Telers bijeen op Bredase veiling Geslaagden aan modevakschool Raad voor het Binnenlands Bestuur: COC Direct Spreekbuis Desnoods zonder steun provincie CDA wil zittende leden gs terug MIDDELBURG - Het bestuur van het CDA in Zeeland wil dat J. B. Ventevogel en mr J. A. de Boe terugkeren in het dagelijks bestuur van de provincie. De twee christen-democratische gedeputeerden staan op de plaatsen één en twee van de ad vies-kandidatenlijst voor de statenverkiezingen in maart volgend jaar. Als de afdelingen van het CDA deze mening delen, dient de nieuwe statenfractie Ventevogel en De Boe ook in derdaad naar voren te schuiven in de onderhandelingen over een nieuw college van gedepu teerde staten. Dat laatste blijkt uit de toelich ting van het CDA-bestuur: „De kandidatenlijst is richtingge vend voor met name de toekom stige fractievoorzitter en gede- puteerde(n)." Dit is overigens geen waterdichte garantie dat de top van de uiteindelijke kan didatenlijst ook inderdaad op de GS-zetels terug te vinden zal zijn. Voorzitter A. Verbree van het CDA-Zeeland: ,,De samen stelling van het college van GS is een zaak voor de fractie. Je weet nooit wat die in de onder handelingen met de andere par tijen zal tegenkomen. Met rich tinggevend bedoelen we dat met deze kandidaten zal moeten worden ingezet." Achter Ventevogel en De Boe staat op de advies-kandidaten lijst L. Nederhoed-Zijlstra, die thans al lid is van de Zeeuwse staten. Haar plaats geeft vol gens Verbree aan dat het CDA- bestuur haar geschikt acht voor een in de loop van de komende statenperiode eventueel vrij ko mende GS-zetel. En wanneer het verkiezingsresultaat zodanig is dat het CDA aanspraak kan ma ken op drie plaatsen in het dage lijks bestuur van de provincie, dan kan zij daar meteen voor in aanmerking komen. Ook bij de orige statenverkiezingen stond ederhoed-Zijlstra als derde op e lijst. M. Dek, de huidige fractie voorzitter van de christen-de- ocraten in de staten, staat op e vierde plaats. Verbree daar- ver: „Hij staat op die plaats - adrukkelijk achter de kandida- en voor een lidmaatschap van S - omdat we graag zouden ien dat hij de komende vier jaar jactievoorzitter blijft." erder geeft de CDA-lijst weinig erschuivingen te zien. Alle twaalf statenleden die kenbaar hebben gemaakt dat ze nog een periode in het bestuur van de provincie mee willen doen, zijn op een verkiesbare plaats be land. Opmerkelijk is de stijging van G. J. A. M. Adan (12e plaats vorige keer; 6e plaats nu) en de duikeling van P. J. Everaert (van 4 naar 12). De hoogst geplaatste nieuwkomer is A. A. D. Saman uit Axel. Bij de samenstelling van de lijst hebben, zo laat het CDA-bestuur nadrukkelijk we ten, bloedgroepen en godsdienst geen overheersende rol ge speeld. De afdelingen van het CDA krij gen de komende weken gelegen heid hun mening op de lijst te ge ven en veranderingen aan te brengen. Op basis van die reac ties stelt het bestuur van het CDA-Zeeland aan de hand van een puntensysteem de definitie ve lijst vast. De advieslijst ziet er voor wat be treft de eerste twintig plaatsen als volgt uit: 1 J. B. Ventevogel uit Vlissingen, 2 mr J. A. de Boe uit Poortvliet, 3 L. Nederhoed- Zijlstra uit Zierikzee, 4 A. M. Dek uit Kapelle, 5 A. A. D. Saman uit Axel, 6 G. J. A. M. Adan uit Vlis singen, 7 G. Christiaanse uit Ter- BREDA - De afdeling Bergen op Zoom van de Coöperatieve Tuinbouwveiling Breda (RBT) houdt vrijdag 2 november in de aanvoerhal van de veiling een produktbijeenkomst voor telers. Deze duurt van 14 tot 18 uur. De aanwezigen krijgen de gelegen heid met veilingvertegenwoor digers, DLV-voorlichters en af delingsbestuurders van de Tuin dersvakbond te spreken. Voorts zijn er presentaties van produk- ten die belangrijk zijn in de Bra bantse en Zeeuwse teeltgebie- den. ROSMALEN - Aan de mode vakschool ENSAID in Rosma len slaagde mevrouw E. Wan- née-Kastanja uit Vlissingen voor het examen costumière en mevrouw L. van de Grift-Bub- berman uit Oostkapelle voor het examen coupeuse. neuzen, 8 H. M. L. Remijn-de Badts uit Oostburg, 9 P. W. Ber- revoets-Ringelberg uit Kerk- werve, 10 A. Sandee uit Kamper land, 11 L. Coppoolse uit Middel burg, 12 P. J. Everaert uit Wal soorden, 13 W. J. van Tatenhove uit Veere, 14 T. F. C. M. Baert uit Hulst, 15 J. Ramondt uit Schoondijke, 16 J. C. Jansen uit Hansweert, 17 E. J. P. van Put- Adriaansen uit Heinkenszand. 18 R. A. J. van de Bank uit Oost kapelle. 19 F. A. de Waal uit Graauw en 20 I. de Feijter uit Goes. Burgemeester mr T.R. Seinstra feliciteert de scheidende ZHV-directeur L. Kraak met zijn koninklijke onderscheiding (foto Willem Mieras) GOES - Een overvolle zaal mensen was woensdag getuige van de uitreiking van een koninklijke onderscheiding voor de schei dende directeur van de Goese Onderlinge Ziektekostenverzeke ringsmaatschappij ZHV. Burgemeester mr T.R. Seinstra be noemde directeur L. Kraak tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De 61-jarige directeur begon zijn loopbaan in 1962 als admini strateur bij de toenmalige Vereniging voor Ziekenhuisverple- ging in Zuid- en Noord-Beveland. Die bestond uit vier medewer kers, die zich voornamelijk bezig hielden met het werven van le den. „Voorwaarde voor leden was dat ze van geboorte uit Zee land afkomstig waren. Zeeuwen zijn sterk, bijna nooit ziek en als ze ziek zijn gaan ze toch niet naar de dokter", zo zei voorzitter M.J.H.C. van den Dungen van het dagelijks bestuur in zijn toe spraak. Onder leiding van Kraak is de ZHV sterk gegroeid. „Veel factoren hebben bijgedragen tot een miljoenenstijging van de premie-omzet, maar directeur Kraak was ongetwijfeld de spil van dit alles", aldus Van den Dungen. Volgens hem is de naam van Kraak onlosmakelijk verbonden met de ZHV. „Als je het in het Zeeuwse over de ZHV hebt, denk je aan Kraak." (Van onze Haagse redactrice OEN HAAG - De invloed van de commissaris der koningin op de jenoeming van burgemeesters moet worden beperkt. De ver- rouwenscommissies uit de ge- neenteraden dienen het voor iet zeggen te krijgen. Dit chrijft de Raad voor het Bin nenlands Bestuur, die advies ïeeft aan minister Dales van linnenlandse zaken. De Raad meent dat de gemeen- ;eraden - dus indirect de ver trouwenscommissies - een gro- ;ere invloed moeten hebben op le benoeming van een burge- neester dan nu het geval is. Van 3e aanbeveling van een vertrou wenscommissie mag maar bij roge uitzondering, en met vol- loende motieven omkleed, door 3e minister worden afgeweken. STu heeft de commissaris van de toningin die bevoegdheid. Volgens mevrouw Kaland, lid van het kabinet van de Zeeuwse commissaris Boertien, is het be langrijk dat de commissaris wel een rol blijft spelen in de benoe mingsprocedure van burge meesters. „De commissaris ziet soms kandidaten meerdere ma len. Hij heeft een beter totaal beeld van sollicitanten dan een vertrouwenscommissie, die slechts eenmaal in langere tijd wordt geformeerd." Aanleiding tot het advies is vol gens de Raad de passage uit het regeerakkoord waarin de rege ringsfracties CDA en PvdA stel len dat de invloed van de ver- trouwenscomissies bij de benoe ming van de burgemeester moet worden vergroot. Om dat te be reiken stelt de Raad voor dat de Rijksoverheid duidelijk in richt lijnen vastlegt welke eisen er aan een burgemeester worden 30ES - De Zeeuwse werkgroep oor lesbische vrouwen Prima ïonna heeft zichzelf opgehe- en. Prima Donna ontstond in 984 op initiatief van twee Zeeuwse vrouwen en is sinds- ien actief geweest met het hou- en van activiteiten als café- vonden, themamiddagen en rouwenfeesten. 3rima Donna stopt ermee om- at de belangstelling voor de ctiviteiten de laatste ander- alf jaar flink is teruggelopen. \anvankelijk werden de activi- eiten, die meestal in het Goese rouwencentrum Jet plaatsvon- len, bezocht door 20 tot 25 lesbi- che vrouwen. „De laatste tijd ijn dat er nog 6 of 7", vertelt Ne- y Hagen van Prima Donna. Wel worden de vrouwenfeesten ,oed bezocht. Daar komen zo'n 0 tot 100 vrouwen op af." Een nquête onder de vrouwen die in iet adressenbestand stonden, verden suggesties op voor the- na-bijeenkomsten, maar de uit- oering van die ideeën krikte iet bezoekstersaantal niet op. -en andere reden om Prima )onna op te heffen is het gege- en dat weinig vrouwen zich ac- ief in de vrouwenwerkgroep wil- en inzetten. In 1984 is Prima Donna begon- en omdat lesbische vrouwen in eeland graag een eigen organi satie hadden", stelt Nely Hagen. „Er gebeurde binnen het COC wel wat voor vrouwen, maar niet precies wat veel lesbische vrou wen zochten. We wilden graag meer informatie uitwisselen en over bepaalde thema's met el kaar praten." Al snel groeide het initiatief uit tot een werkgroep van zeven vrouwen die de activi teiten op touw zetten. Vier jaar later trad een nieuwe werkgroep aan, die twee keer per maand iets organiseerde. Nely Hagen heeft de indruk dat lesbische vrouwen nu meer naar het COC in Middelburg gaan. „Daar is nu ook een actieve groep voor lesbische vrouwen." Ze wijst erop dat er nog steeds behoefte bestaat bij lesbische vrouwen om over verschillende aangelegenheden met elkaar te praten. Wellicht kan de Volksho geschool Zeeland soelaas bie den. „De Volkshogeschool in Aarden burg is bezig met initiatieven voor en door lesbische vrou wen." Die plannen hebben nog geen concrete vorm gekregen. Het is in elk geval de bedoeling om van interessegebieden uit te gaan. Te denken valt bijvoor beeld aan vrouwencultuur. gesteld. Nu moet een vertrou wenscommissie maar een beetje op eigen inzichten afgaan en dat werkt vaak verwarrend, meent de Raad. Ook moet het 'door- stromingsbeleid' beter worden geregeld. Verder dient er een be tere verdeling van de burge meestersposten over mannen en vrouwen te komen. De politieke kleur van een burgemeester is bij dit alles van ondergeschikt belang. De invloed van de vertrouwens commissie wordt volgens de Raad vergroot door haar advies niet aan de commissaris van de koningin maar direct aan de mi nister uit te brengen. De moge lijkheid dat de commissaris van de koningin van het advies van de vertrouwenscommissie af kan wijken, is daarmee van de baan. Slechts als de vertrou wenscommissie ernstig verdeeld is in haar advies aan de minister, kan de bewindspersoon op Bin nenlandse Zaken er van afwij ken. Volgens mevrouw Kaland ligt de invloed van de commissaris van de koningin al in een eerder sta dium. „Hij stuurt een aantal sol licitanten door naar de vertrou wenscommissie." En daar zitten volgens mevrouw Kaland nooit kandidaten bij die de commissa ris 'niet ziet zitten'. Dus hij krijgt geen aanbeveling van de ver trouwenscommissie terug met voor hem onaanvaardbare kan didaten. Tenslotte stelt de Raad voor de periode waarin een burgemees ter in een gemeente is aange steld te beperken tot twaalf jaar. GOES - De zendingscommissies van de Gereformeerden Ge meenten in Zeeland houden za terdag 10 november hun jaar lijkse zendingsdag in de Sion- kerk aan de L. de Colignylaan 177 in Goes. Tijdens de middagbijeenkomst, die om 14.30 uur begint, spreken ds P. van Ruitenburg, mejuf frouw D. Witte en ds C. Sonne- velt, die tot voor kort zendings predikant was. De avondbijeen komst begint om zeven uur. Dan spreken ds N. W. Schreuder en drs R. de Blois (zendingsvertaai- kundige). De gezamenlijke man nenkoren uit Goes, Tholen en Yerseke brengen enkele liederen ten gehore. TERNEUZEN - Een zware kraan (met een hef vermogen van 330 ton) van de firma Mammoet heeft woensdagmiddag een kleiner exem plaar van Eyke Hogendoorn bv in Terneuzen uit een sloot 'opgevist'. Daar was de kraan, be stuurd door H.K. uit Sas van Gent, 's morgens om zeven in terecht gekomen na een uitwijk manoeuvre voor een tegemoetkomende perso nenauto. Het gebeurde op de Herbert Dowweg bij Boe- rengat. De chauffeur van de rijdende kraan probeerde het gevaarte (een kleine 25 ton) nog te corrigeren, maar dat mislukte. K. moest zich met een kleine verwonding aan een oor onder doktersbehandeling stellen. De kraan werd licht beschadigd, maar voor alle zekerheid toch op een dieplader naar de impor teur in Rotterdam getransporteerd voor een grondige keuring. Het verkeer moest de hele ochtend omrijden. Omstreeks half twee stond de kraan van Eyke Hogendoorn weer op vier wielen. BORSSELE - „Het plaatsje Ner gens bestaat niet." Die uitdruk king van de voormalige Borsel- se burgemeester G. C. G. van den Heuvel, is sinds de lance ring op het moment dat de dis cussie rond de Centrale Organi satie Voor Radio-actief Afval (COVRA) vastliep, een eigen le ven gaan leiden. Nergens is ge vaarlijk dicht in de buurt bij Borssele, zeggen de tegenstan ders en vrijdag 9 november pre senteren de sociologen Chris van der Borgh en Jon Marrée een boek onder de titel: 'Borsse le, de plaats Nergens'. De be langrijkste conclusie luidt: Ner gens is overal. In ieder geval overal een beetje. Eind 1988 rondden de schrijvers het onderzoek voor hun docto raalscriptie sociologie af. Ze wa ren in de mondelinge geschiede nis gedoken op zoek naar de ken merken die een samenleving tot kritiekloze acceptatie van om streden voorzieningen kunnen brengen. Door talrijke inter views met inwoners van het dorp Borssele kregen ze een nauw keurig beeld van wat de gemoe deren had beziggehouden tus sen de Watersnoodramp en 1988. De komst van grote industrieën naar het Sloegebied, de daarmee gepaard gaande onteigeningen en de vestiging van Neerlands eerste commerciële kerncentra le, deed de Borsselaars nimmer te hoop lopen. Maar ze dachten er het hunne van. Uit die gedach te sprak vooral wantrouwen je gens de overheid: „Je kunt doen watje wilt maar alles gebeurt zo als het tevoren is bekokstoofd. Een gewoon mens heeft daar geen invloed op". Toeval of niet, de geschiedenis zorgde voor een markante be grenzing van het onderzoek. Rond de jaarwisseling van '88/ '89 liet het dorp Borssele plotse ling van zich horen. Door de spreekbuis van de versgevorm- de dorpsraad spraken de dorpe lingen zich als één man uit tegen de COVRA-vestiging in de Bors- selepolder. Een schot voor open doel, dat de onderzoekers dan ook niet lieten liggen. De docto raalscriptie kreeg een vervolg, deze keer toegespitst op het sa menspel tussen overheid en be volking en begrensd door de af ronding van de COVRA-proce- dure. De integrale uitgave van beide onderzoeksrapporten door uitgeverij Ravijn in Am sterdam, is een boek geworden waar velen wat van kunnen le ren. Om te beginnen de over heid, in dit geval de gemeente Borsele. Die liet Den Haag gelo ven dat in Borssele een breed maatschappelijk draagvlak kon worden gevonden voor opslag van radio-actief aval. Dat was geen kwaaie opzet: de gemeen tebestuurders geloofden het zelf. Dat kwam doordat nimmer eni ge twijfel uit het dorp was verno men over het onbegrensde heil van kernenergie. En dat terwijl die twijfels er wel waren, zo blijkt uit het onderzoek. De vertegen woordigers die het volk gekozen had, wisten van toeten nog bla zen als het over de gevoelens van datzelfde volk ging. De les voor de bevolking: Ook al twijfel je of er geluisterd wordt, je moet je stem laten horen. Het vervolg van de geschiedenis is, in dat licht gezien, wel erg wrang. Geen van de partijen heeft kennelijk lering getrokken uit de bewogen COVRA-histo- rie. De storm is gaan liggen, het dorp zwijgt als voorheen en het gemeentebestuur blijft weiger achtig als het erom gaat de me ning van de bevolking te peilen. Toch is er winst gemaakt, zo blijkt uit het boek: In de ge meente Borsele is sinds de CO- VRA-affaire een inwonersgroep actief die niets voor zoete koek wenst te slikken. De dorpsraad van Borssele is er weliswaar niet in vertegenwoordigd maar kan toch worden gezien als de club die de aanzet gaf voor een breed protest. De plaats Nergens is ook een beetje de broedplaats voor de emancipatie van de dor pelingen. Er is geen enkele reden om aan te nemen dat het in Borsele veel anders gaat dan elders. Daarom is het boek van Van der Borgh en Marrée ook voor andere beas- tuurders en bestuurden van be lang. Vrijdag 9 november bieden de schrijvers het aan tijdens een bijeenkomst in Vijverzicht in Borssele, die om 19.00 uur be gint. Behalve bij de plaatselijke middenstand in de dorpen rond het Sloegebied is het vanaf die datum voor 15 gulden te koop bij de Zeeuwse boekhandels. Mieke van der Jagt TERNEUZEN - Het Zuidland theater heeft dit seizoen een bij zonder onderdeel opgenomen in de programmering. Het gaat om een serie concerten, waarin werken aan bod komen van me rendeels Duitse componisten, die de Nazi's destijds rangschik ten in de categorie 'ontaarde kunst'. Het eerste concert vindt plaats op dinsdag 27 november en heeft als thema 'Muziek en Politiek'. Initiatiefnemer van dit project is Werner Herbers, solo-hoboïst van het Koninklijk Concertge bouworkest Amsterdam. Als in troductie op de reeks concerten verzorgt Herbers op dinsdag 13 november een lezing over 'ont aarde muziek' in het Zuidland theater. De belangstelling van Herbers voor deze muziekcategorie heeft veel te maken met zijn persoon lijke geschiedenis. Herbers' ou ders vluchtten in de jaren dertig om politieke redenen uit Duits land. Veel van de componisten, van wie nu werken vertolkt wor den, deden hetzelfde. De musi cus verrichtte voorts jarenlang onderzoek naar het werk van be kende en minder prominente componisten, wier werken door de Nazi's werden verboden. Behalve op grond van rassendis criminatie werd muziek door de Nazi's om drie andere redenen als ontaard beschouwd. Te we ten: politiek engagement, avantgardisme en buitenlandse invloed (gedacht moet worden aan jazz). In de concerten wor den deze genres ten voorbeeld aangevoerd. Herbers formeerde voor de serie muziekvoorstellingen een nieuw orkest; de Ebony Band, groten deels bestaand uit leden van het concertgebouworkest. In het eerste concert komen composities aan bod van Eisler, Wolpe en Vogel. In zijn lezing op 13 november gaat Herbers uit voerig in op de historische om standigheden waaronder deze muziekstukken ontstonden. Te vens worden er bandopnamen gespeeld van muziek uit die tijd. De lezing in het Terneuzense theater begint om 20.00 uur en is voor ieder vrij toegankelijk. Be langstellenden wordt verzocht zich voor 8 november telefonisch aan te melden bij het theater. OOST-SOUBURG - De particu liere projectgroep Herstel Ka rolingische Burg uit Oost-Sou burg wil zonodig zonder steun van de provincie en alleen sa men met de gemeente Vlissin gen hét cultuurmonument van de Vlissingse dorpskern tot le ven brengen. De projectgroep heeft dit woensdagavond beslo ten. Het besluit van de projectgroep, in 1988 opgericht door de mid denstand, de opbouwcommissie Oost-Souburg en enkele vereni gingen, volgt op een negatief antwoord van het dagelijks pro vinciebestuur op een verzoek van de gemeente Vlissingen. Het Vlissings college van b en w vroeg steun van de provincie bij de reconstructie van de Karolin gische Burg. Gedeputeerde me vrouw G. de Vries-Hommes van cultuur wilde wel, maar zij werd teruggefloten door haar colle ga's. „De Karolingische Burg is van gemeentelijke betekenis", aldus het besluit, „en daarom behoeft de provincie niet mee te werken." Ondanks die negatieve reactie mag de ontwikkeling naar een aantrekkelijke, historisch ver antwoord heringerichte Karo lingische Burg niet stil komen te staan, meent de Souburgse initi- tiefgroep. Zij doet een dringend beroep op de gemeente Vlissin gen desnoods alleen samen door te gaan. De projectgroep heeft zelf woensdagavond alweer een stap gezet. Om de Souburgse bevolking meer bekend te maken met de middeleeuwse Burg, wordt in de bibliotheek van Oost-Souburg een permanente informatie stand ingericht, met onder meer een maquette van de heringe richte Karolingische Burg. Het hijswerk na het ongeluk foto Camile Sclielstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17