PZC 'Geef ze iets positiefs mee' Kenyaanse minister in Yerseke in beeld Zierikzeese gaat werken in sloppen Rio de Janeiro provincie DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 1 5 Onderwijs asielzoekers Lpg-wagon zonder problemen gelost Centra in Burgh-Haamstede worden afgebouwd 175 r Samenwerking Verschil lili i M i I M I I I I ITT Nadelen Onderzoek Tasjesdief berooft oud echtpaar Uitgezonden De Schelde YERSEKE - De Kenyaanse minister van onderzoek, we tenschap en technologie G. Muhoho bezocht woensdag het Delta Instituut voor Hy- drobiologisch Onderzoek in Yerseke. Hij kwam praten over een toekomstige kus- texpeditie naar Kenya waar bij het instituut betrokken is. „Met de jaarwisseling van '91 -'92 willen we ongeveer een maand naar Kenya", vertelt één van de twee project-coör dinatoren, A. Hemminga. „Een half jaar later gaan we weer een maand." Het Delta instituut neemt het voortouw bij de expeditie naar het Afri kaanse land. Het project, waaraan ook andere instan ties meewerken, is onderdeel van een groter onderzoek. Dat duurt van eind '91 tot septem ber '92 en richt zich ook op wa teren van de Indische oceaan in de buurt van de Seychellen, Oman en Pakistan. „We nemen bijvoorbeeld man groves, zeegrasvelden, koraal riffen en de diepere wateren onder de loep", legt Hemmin ga uit. „We kijken naar de samen hang van deze systemen en de effecten van de seizoenen daarop." Initiatiefnemer voor het Ke nyaanse project en directeur van het Delta instituut C. Heip voegt eraan toe dat de weten schap dank zij de expeditie bijvoorbeeld iets meer aan de weet kan komen over het broeikaseffect. De bedoeling is dat ongeveer 15 mensen van het instituut straks naar Kenya afreizen. Of het allemaal doorgaat zoals gepland, is nog even afwach ten. „We zijn druk bezig met voorbereiden", zegt Hemmin ga. „Daarom is de minister ook hier. We willen bijvoor beeld gebruik maken van be paalde voorzieningen waar over het land beschikt en we praten over nauwe samenwer king met Kenyaanse weten schappers. Die weten veel over de plaatselijke situatie. De be trokken Kenyanen kunnen ook veel van ons leren. We trai nen ze en ze kunnen meevaren op het schip voor onderzoek in diepe wateren waarvan we ge bruik willen maken." Tijdens een rondleiding door het instituut zei minister Mu hoho dat hij het onderzoek be langrijk vindt voor zowel Ke nya als Nederland. „Een goede verstandhouding tussen twee landen krijgt pas betekenis als je er in de praktijk iets mee doet. Dat kan bijvoorbeeld door uit wisseling van kennis." De Kenyaanse minister praat deze dagen ook met andere Nederlandse organisaties over het project. GOES - Kinderen van asiel zoekers zouden buiten het asielzoekerscentrum onder wijs moeten volgen. Deze voorkeur heeft adjunct-direc teur A. van Hoepen van het centrum Bergzicht in Goes. „Gesteld dat ik de keuze krijg", zegt hij, want eerst moet er nog een regeling ko men dat die kinderen onder wijs mogen volgen. „Ik zou voor die kinderen erg geluk kig zijn als ze naar school mo gen." Toen Bergzicht in '87 begon, bestond de idee dat alleen ou dere vluchtelingen in huis zou den komen. Daar kwamen ze al snel van terug, want er kwa men ook gezinnen de grens over. In de loop der jaren zijn er voorzieningen gekomen voor kinderen in het centrum. Speeltoestellen, een peuter speelzaal en enthousiaste vrij willigers die het grut enkele woorden Nederlands bijbren gen. Dat was aanvankelijk ook ge noeg. De vluchtelingen bleven niet zo lang in een asielzoe kerscentrum. Hooguit negen weken, vaak minder. Na die eerste opvang gaan de vreem delingen naar een woning er gens in Nederland. Kinderen gaan in die woonplaats ge woon naar school. De laatste jaren is de tijd dat mensen in een asielzoekerscentrum ver blijven veel langer. In Goes ligt ze gemiddeld op ongeveer dertien weken. „Dan ga je nadenken: is er ver schil tussen kinderen die wij hier in het centrum hebben en degenen die in een gewoon huis wonen? Naarmate de ver blijfsduur in een centrum lan ger is, groeit de behoefte aan onderwijs. Dan is er geen ver schil. Net zo min als er verschil is tussen Nederlandse ouders en vluchtelingen. Elke vader en moeder wil onderwijs voor zijn kind. Die vraag krijg ik ook regelmatig van ouders in Bergzicht". legt Van Hoepen uit. Hij zegt dat mogelijk voor en kele mensen iets valt te rege len. „Maar we moeten zorg dragen voor elk kind. Ook de genen die hier nog moeten ko men. Ik kan ook naar de ge meente stappen en zeggen: hier zijn acht kinderen die leerplichtig zijn, doe er wat mee. Maar het gaat niet aan om het probleem bij de ge meente op het bordje te leg gen. We werken daar gezamen lijk aan. Het gemeentebestuur van Goes is er ook van over- Kinderen van asielzoekers in het Goese centrum (foto Willem Mieras tuigd dat de kinderen onder wijs moeten kunnen volgen. En nu heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten zich ook achter dat idee geschaard. Daar ben ik heel blij mee. Want er moet een regeling ko men die voor iedereen en ieder centrum geldt." Er zijn in Ne derland op het moment vier entwintig asielzoekercentra. De ministers van justitie en onderwijs en wetenschappen moeten een beslissing nemen over dit onderwerp. „Het gaat er nu eerst om dat er een rege ling komt. Hoe dat onderwijs dan moet gaan gebeuren, is van later zorg en dat laat ik lie ver over aan de deskundigen", verklaart Van Hoepen. „Maar ik zou er wel over kunnen filo soferen. Als de kinderen in het centrum les krijgen, kleven daar een paar nadelen aan. De eerste is dat ze dan het op vangcentrum niet uit komen. De tweede is dat sommige ou ders zich met de les zouden kunnen gaan bemoeien. In en kele culturen gaat de zorg voor kinderen zo ver. dat die ouders over de schouder van de leer kracht meekijken om te zien of hij het wel goed doet." Van Hoepen zegt er 'nog niet uit te zijn'. „Maar mijn voor keur gaat uit naar onderwijs buiten het centrum. Dan ko men ze ten minste hier nog eens uit. Voor kinderen is dit per slot van rekening niet de meest geschikte omgeving. Bovendien komen ze dan in aanraking met andere. Neder landse kinderen. En anders om. Het kan voor Nederlandse kinderen ook goed zijn om kennis te nemen van andere culturen. En kinderen kunnen wel met elkaar overweg. Spe len is internationaal." Hij noemt nog een nadeel van een 'schooltje' binnen Berg zicht zelf. „Ik ben vroeger be trokken geweest bij woonwa gencentra. Die hadden toen ook een eigen schooltje. En kinderen die daar op zaten, hadden meteen een negatief stempel opgedrukt gekregen door de samenleving. Dat risi co loop je ook als je een aparte voorziening voor kinderen van vluchtelingen maakt." En dan het onderwijs zelf. Wat moeten die kinderen leren? Nederlands, rekenen, aard rijkskunde, geschiedenis? „Daar laat ik met niet over uit. Maar wat dat betreft is er ge noeg deskundigheid in Neder land. We hebben natuurlijk heel wat ervaring met lesge ven aan buitenlanders. Er zal heus wel een methode op de markt komen. Als die er al niet is. Nu is belangrijk dat het ver lossende antwoord van de mi nisters komt dat die kinderen naar school mogen. Er komen hier soms kinderen die twee jaar lang geen onderwijs heb ben genoten. Die voortdurend op de vlucht zijn geweest. Die hebben een rotleven. Hier ko men ze dan even tot rust. Maar de meesten moeten weer terug naar het geboorteland/Laten we ze dan wat positiefs meege ven: een beetje onderwijs." Teus Molenaar I)e Kenyaanse minister G. Muhoho (tweede van rechts) wordt rondgeleid in het Delta Instituut door directeur C. Heip (rechts) foto Willem Mieras) NIEUWDORP - Geheel volgens het boekje is in de nacht van dinsdag op woensdag de lpg- tankwagon opgetakeld die dinsdagmiddag werd bescha digd op het spoorwegrangeer terrein bij Nieuwdorp. De hele operatie heeft tot zes uur in de ochtend geduurd. Om half twee 's nachts was de wa gon zover leeg, dat hij kon wor den omhooggetakeld. Op het moment dat de wagon los moest komen van de daarop ingereden locomotief, werd het contactvlak met veel water nat- gehouden. Dit om eventuele vonkvorming te voorkomen Uit veiligheidsoverwegingen zette de politie de hele omgeving van het gebied tevoren af. Nadat de wagon in horizontale positie was gebracht kon de laatste rest van de 40 ton isobuthaan uit de tank worden gepompt. Toen brandweer en NS-specialisten dat karwei geklaard hadden, omstreeks drie uur 's nachts, was het gevaar geweken. De wagon werd vervolgens op een noodwielstel gezet. De lege zwaveldioxidewagon die met de stootblokken in de cabine van de locomotief vast zat, kon ver volgens worden losgetrokken. Bij metingen bleek dat er geen stoffen of gassen vrijkwamen. Woensdagmiddag hebben de Spoorwegen zich verder ont fermd over het materiaal. De lpg-wagon moest worden terug gesleept naar Eurogas. De lege zwaveldioxidewagon ging terug naar Hoechst. De NS voert een onderzoek uit naar de exacte oorzaak van het ongeluk. Het bedrijfsonderzoek leemt tenminste enkele weken n beslag. Vast staat dat de bot sing ontstond toen de Hoechst- trein via een wissel met een be- loorlijke snelheid naar een riet-bezet spoor zou worden ge- eid. Op dat spoor stond echter ie Eurogas-trein. Het onderzoek 'icht zich onder meer op de /raag waarom de Eurogastrein laar op dat moment stond. De schade loopt tenminste in de onnen, aldus een woordvoerder 'an NS. Het ongeluk op het ;poorwegrangeerterrein in het lloegebied is het derde binnen 'ijf jaar. Ook bij de andere onge- ukken zijn geen gewonden ge- 'allen. Volgens de NS-woord- 'oerder blijkt vooralsnog uit liets dat de systematiek niet leugt. „Wanneer dat wel zo >lijkt te zijn treft de NS maatre- selen". loopt af (Advertentie) ZIERIKZEE - Hij wilde naar Brazilië, zij wilde met straat kinderen werken. Dolblij wa ren de Zierikzeese Miranda Traas (24) en haar vriend uit Rotterdam dan ook toen ze te horen kregen dat ze aan het werk konden in een straatkin- derenproject in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro. Half janua ri verruilen ze de zekerheid van het Nederlandse bestaan voor een half jaar onzekerheid in de sloppenwijken van de wereld stad. Zo langzamerhand krijgt Miran da een beetje idee van de plaats waar ze zal verblijven. Ze komt terecht in een sloppenwijk die ongeveer twintig jaar bestaat. „Dat betekent", weet ze inmid dels, „dat dat niet een van de slechtste is. Er is bijvoorbeeld al elektriciteit." Desondanks is er genoeg werk aan de winkel. Een pater en een verpleegster ont plooien activiteiten voor oude ren, ze regelen kinderopvang, ze hebben een gezondheidsproject opgezet en ze werken met straat kinderen. Aan dat laatste zullen Miranda en haar kameraad een bijdrage proberen te leveren. Miranda spreekt in dit verband van een 'moeilijke problema tiek'. „Jongens van acht jaar lo pen de hele dag op straat, waar door ze snel in de criminaliteit belanden. De vrijwilligers die er werken proberen contact te leg gen met de kinderen. Een beetje aandacht, een beetje spelen, dat is vaak al heel wat." Het tweetal wordt uitgezonden door de organisatie Missie en Jongeren. Dit samenwerkings verband van religieuze ordes en congegraties probeert jongeren te interesseren voor missionair werk hier en in de derde wereld, zodat een nieuw kader kan wor den opgebouwd. De katholieke organisatie eist van de jongeren niet dat ze gelovig zijn in de tra ditionele zin van het woord. „Maar je moet wel voor het ge loof openstaan", zegt Miranda Traas. Ze geeft aan dat het 'wel handig' is dat ze katholiek is op gevoed. De gebruiken in die we reld kent ze van huis uit en dat ligt bij mensen met een niet- christelijke of protestantse ach tergrond anders. De reis en het verblijf betalen diegenen die uitgevonden wor den zelf. „De organisatie wil niet dat giften ons ten goede komen. Het geld kan wel beter besteed worden." De oud-inrichtingswerkster is inmiddels hard bezig met sparen voor de reis. En om wat geld mee te kunnen nemen voor het pro ject, zamelt ze geld in en ver koopt ze samen met haar kame raad kerstkaarten. Die moeite heeft Miranda er graag voor over. Ze gaat tenslot te om 'een stukje levens- en leer ervaring' op te doen. „Ik wilde altijd al naar een derde wereld land. Vanuit een bepaalde onvrede met het leven hier, dat zo gericht is op het materiële. Ik wil te we ten komen hoe mensen zich staande houden in hun on macht. Ik denk dat je veel van hen kunt leren. Wie dan wie gaat helpen? Tja, je krijgt die erva ring natuurlijk door je voor hen in te zetten." Prachtig tweed kolbert van hoogwaardige woimelange in vier kleuren Noodopvang BURGH-HAAMSTEDE - De manege Lisiduna en hotel De Zilvermeeuw in Burgh-Haam- stede hebben hun langste tijd als nood-opvangcentrum voor asielzoekers er op zitten. Vanaf woensdag is begonnen met de afbouw. Dat wil zeggen dat het ministerie van WVC geen nieu- I we asielzoekers meer stuurt. Het kan echter nog wel even du- ren eer de laatste tijdelijke gast 1 de manege en het hotel heeft verlaten. Het ministerie heeft eerst de I tbc-keuring van de asielzoekers j in Burgh-Haamstede afgewacht. Die is nu verricht. Mevrouw R. 1 Deurloo, die zich bij de gemeen te Westerschouwen met de asiel- - zoekers in Burgh-Haamstede bezighoudt, vermoedt dat de mensen de komende weken in de negen nieuwe centra onderge bracht worden. Die zijn geves tigd in Odoorn, Ruinen, Ede, Leusden, Putten, Noordoostpol der, Markelo, Nijeveen en Ois- terwijk. Het is onduidelijk waar de men- (Slot van pagina 13) zoek dat de chef van de Omaan- se generale staf, Al Aufi, in mei van dit jaar aan Nederland bracht, waarbij ook over de kor vetten is gesproken. De staatssecretaris, die dinsdag in Nederland terugkeert, zal ook een bezoek brengen aan de Ver enigde Arabische Emiraten (VAE). Hij zal ook daar indus triële contacten hebben. De VAE overwegen al geruime tijd hun luchtverdediging te verster ken. Voor de daarbij benodigde radar zou Hollandse Signaal Ap paraten een van de leveranciers kunnen zijn. Op het ministerie van defensie wordt benadrukt dat de beide bezoeken al vaststonden voor dat begin augustus met de Iraakse inval in Kuwayt de Golf crisis uitbrak. De bewindsman zal geen politieke contacten over de Golfcrisis hebben, zo wordt op het departement verze kerd. Wel zal hij in de VAE een kort bezoek brengen aan het ma rinepersoneel dat zorgt voor de logistieke ondersteuning van de [twee Nederlandse fregatten in het Golfgebied. sen precies naar toe gaan en hoe veel er tegelijk gaan. Het enige wat de gemeente duidelijk is ge worden, is dat er geen nieuwe meer komen. Op dit moment verblijven ongeveer 60 buiten landers in Lisiduna en De Zilver meeuw. Van de asielzoekers uit de nood- opvangcentra in Burgh-Haam stede is er één in de zogenaamde ROA-woningen op Schouwen- Duiveland geplaatst, vertelt F. Babijn van de intergemeentelij ke sociale dienst. Dat zijn huizen die beschikbaar gesteld zijn in het kader van de Regeling Op vang Asielzoekers. De heer Ba bijn is overigens niet erg te spre ken over de informatie die het ministerie van WVC over de gang van zaken in Burgh-Haam stede heeft verstrekt. Het kwam er op neer, zo blijkt uit zijn woorden, dat het minis terie alles regelde, maar als er echte problemen waren dan moest de sociale dienst er aan te pas komen. Weliswaar was de stichting vluchtelingenwerk uit Rotterdam bij de begeleiding van de mensen in Burgh-Haam stede betrokken, maar dat nam niet weg dat bij een echt pro bleem er toch een beroep op de sociale dienst in Zierikzee werd gedaan. Babijn: „De werkwijze van het ministerie kwam er op neer dat ze zo'n 50 mensen in een park zetten, zonder voorzieningen. De hulpverlening werd zo veel mogelijk via het ministerie gere geld, maar in de praktijk bete kende het dat de politie de pro blemen moest oplossen." Inderdaad was er nogal eens een politiewagen bij het nood-op vangcentrum in Burgh-Haam stede te zien en onder meer dat leidde tot een negatieve beeld vorming van de asielzoekers on der de bevolking van Burgh- Haamstede. Niet helemaal te recht, zo blijkt uit de woorden van mevrouw Deurloo van de ge meente Westerschouwen, want de politie moest er nogal eens aan te pas komen als nieuwe asielzoekers geregistreerd moes ten worden. Dat was bijvoor beeld het geval als spontaan ie mand bij de noodcentra in Burgh-Haamstede opdook, op zoek naar kennissen of familie. Mevrouw Deurloo ontkent ech ter niet dat de overval op een echtpaar uit Burgh-Haamstede door twee Algerijnse asielzoe kers aan de geruchtenstroom heeft bijgedragen. asielzoekers VLISSINGEN - Een tasjesdief heeft woensdagmiddag toege slagen op de hoek van de Hoge- weg en Bonedijkestraat in Vlis- singen. Zijn slachtoffer was de 80-jari- ge Vlissingse M.J.V.J.B. Zij liep samen met haar man over de Bonedijkestraat. Door de kracht waarmee de berover haar handtas weggriste, kwam het bejaarde echtpaar ten val. Ze liepen geen letsel op. De handtas is later teruggevonden, zonder portemonnee. De dader had een wit gezicht en kort donkerblond haar. Hij is na de diefstal een brandgang inge vlucht. Miranda Traas Ifoto Pieter Honhoff) Eventuele getuigen wordt ver zocht contact op te nemen met de gemeentepolitie van Vlissin- gen, 01184-15050.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15