Auto-Lease Walcheren Koningin Beatrix en prins Claus in Ierland Kamermeerderheid wil homorelatie met huwelijk gelijkstellen Lijk van meisje in duiker onder kanaal gevonden "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." Arbeiders brengen verbinding onder Kanaal tot stand Officier Potvis hees foute Griekse vlag Slavinken, 1 f)Q 19 Reactie Saddam Husayn op harde uitspraken Bush en Baker Koppeling is d'Ancona crisis waard mmm Amsterdamse Imman met delegatie naar Baghdad In je PZC staat watje persoonlijk raakt. Onbestendig 233e jaargang no. 257 Woensdag 31 oktober 1990 HÈT LEASE BEDRIJFMETKONKURRERENDE TARIEVEN, ÈN 24 UUR SERVICE! Kom langs voor informatie! Gildeweg22 - Vlissingen Sociale advocatuur Dreiging Energie Botsing Slimme vrouwen Sweres Tweede verdachte bekent 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Informant BVD ontmaskerd 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 100 gram JLw\Jr y Per kilogram nog voordeliger. citlMiïfr w Wisselend bewolkt en enkele buien. Temperatuur rond 11 graden. Harde tot stormachtige wind. Irak verwacht aanval van VS Van onze correspondent) VASHINGTON - De Iraakse resident Saddam Husayn eeft gisteren tijdens een bij enkomst met zijn militaire top ezegd te denken dat een aanval an Amerika en zijn bondgeno- en binnen enkele dagen zal laatsvinden. olgens het Iraakse persagent- chap werd tijdens de bijeen- [omst gesproken over „stads- lorlog en andere maatregelen die nodig zullen zijn als er een strijd in Kuwayt komt". Het agentschap zei niet waarom Saddam Husayn denkt dat een oorlog nu snel zal plaatsvinden. Maar volgens Arabische diplo maten gaat het hier om Sad dam's reactie op een speech die de Amerikaanse minister Baker (buitenlandse zaken) maandag hield. Baker benadrukte in die speech de mogelijkheid van een ENSCHEDE (GPD) - De PvdA- ninisters verbinden het voort bestaan van de huidige coalitie aan de handhaving van de kop peling van de sociale uitkerin gen aan het minimumloon. De sociaal-democratische be windslieden zullen uit het kabi- let stappen als de overige mi nisters eisen dat de koppeling wordt losgelaten. Minister D'Ancona van het mi nisterie van WVC zei dat gister- ivond in de Twentse Schouw- nurg in Enschede tijdens een discussiebijeenkomst met regio nale kaderleden van haar partij. Voor D'Ancona en haar collega- ministers is de koppeling meer ian een financiële kwestie. „Koppeling betekent ook het uitdrukking geven aan een rechtvaardiger verdeling van in- somens en kansen. Dat weegt voor ons zwaar. Als er aan de soppeling wordt getornd, hou den de PvdA-ministers er mee op", aldus de minister. DUBLIN (ANP) - Koningin Beatrix en prins Claus zijn dinsdag morgen in gezelschap van minister Van den Broek van buiten landse zaken op Dublin-airport geland voor een driedaags staatsbezoek aan Ierland. Zij werden verwelkomd door presi dent Hillery, premier Haughey en de Ierse minister van buiten landse zaken, Collins. De Ierse ochtendkranten waren dinsdag opgetogen over het Oranje-bezoek en noemden de Oranjes een wezenlijk onderdeel van de Ierse historie vanwege het koningschap van stadhouder Willem III bijna driehonderd jaar geleden. De Ierse driekleur be vat niet voor niets een stukje oranje naast het Iers groen en het vredeswit (foto ANPZie ook pagina 3 DEN HAAG (GPD) - De PvdA- fractie in de Tweede Kamer wil een drastische beperking van de vele leefvormen die in de wetgeving voorkomen. Een be perking tot twee leefvormen, 'alleen' of'samen', zou de fractie het liefst zien gerealiseerd. PvdA-woordvoerster Kalsbeek kwam gisteren bij de behande ling van de begroting van Justi tie met dat plan. Met de steun van VVD, D66 en Groen Links bestaat een Kamermeerderheid voor het idee. Kalsbeek wenst een systeem van „geregistreerd samenleven op vrijwillige basis voor al diege nen die niet voor het huwelijk willen of kunnen kiezen". Door deze vorm van „geregistreerd partnerschap zou tegemoet kun nen worden gekomen aan de be hoefte aan een homo-huwelijk". In het voorstel zou een homosek suele relatie voor de wet geliik HILVERSUM (ANP) - De Islami tische Imman Hamzah Zeid uit Amsterdam is bereid mee te gaan met een delegatie die na mens de familie van gijzelaars in Irak gaat proberen zoveel mogelijk Nederlanders uit het land te krijgen. Dat maakte hij dinsdagavond bekend voor de VARA-televisie. Andere mogelijke leden van de delegatie zijn dominee D. Wou ters en de voorganger van de Mo- zes en Aaronkerk in de hoofd stad, Ruiter. Zij hopen volgende week al naar Irak te kunnen ver trekken. Hamzah Zeid staat achter Irak in het golfconflict, maar zegt het fout te vinden dat het land mensen tegen hun wil vasthoudt. „Ik neem de Koran mee en zal inspelen op de reli gieuze sentimenten". De Imman zegt te beschikken over contacten tot in de hoogste regionen van de Iraakse rege ring. Enkele gijzelaars lieten via een satellietverbinding met In het Nieuws weten dat zij de actie van harte ondersteunen. „Zelfs al komen er maar een paar vrij, dan is dat nog van harte toe te juichen", aldus een van hen. Bui tenlandse zaken heeft geen be zwaar tegen de missie van parti culieren. worden gesteld aan een 'nor maal' huwelijk. De VVD heeft daar overigens al eerder plei dooien voor gehouden. Het CDA toonde zich gister avond voorzichtig positief over het PvdA-idee. CDA-Kamerlid Van de Camp liet weten voor stander te zijn van een onder zoek naar een geregistreerde re latievorm naast het huwelijk. Een woordvoerster van het mi nisterie van Justitie zei gisteren dat minister Hirseh Ballin (Jus titie) morgen met een uitge werkt voorstel zal komen om een onderzoek naar nieuwe relatie vormen te starten. Kalsbeek meent dat de meer dan twintig samenlevingsvor men waar de wet nu van uitgaat, tot onrechtvaardigheid leiden. De wetgeving sluit niet aan bij de werkelijkheid, aldus de PvdA-woordvoerster. „Waarom word je voor de ene wet als 'sa men' aangemerkt en voor de an dere wet als 'alleen', terwijl in je situatie niets veranderd is. Met de PvdA wil het CDA snel iets doen aan de tarieven in de sociale advocatuur. De vergoe dingen voor sociale advocaten, die worden toegevoegd aan min vermogenden, zijn volgens beide regeringspartijen te laag. Ook het kabinet is daarvan over tuigd, maar wil met een verho ging van de vergoeding met 25 procent wachten tot 1993. De coalitiepartners vroegen gis teren om een verlaging van de inkomensgrenzen. De groep die een beroep kan doen op gratis rechtsbijstand, wordt dan klei ner, waardoor geld vrijkomt om de beloningen voor de advoca ten op te trekken. Verschil van mening tussen PvdA en CDA bestond gisteren over de manier waarop vormfou ten van het openbaar ministerie en de rechterlijke macht gecorri geerd moeten worden. Minister Hirseh Ballin werkt aan voor stellen om de nadelige gevolgen van vormfouten, zoals het vrijla ten van verdaöhten, terug te kunnen draaien. Uitgebreider mogelijkheden wenst de PvdA voor het optre den tegen milieudelicten. Justi tie moet nu te vaak. toevlucht zoeken in het strafrecht, omdat de milieuwetgeving geen reke ning houdt met- zware milieude licten. De maximum-straffen in de milieuwetgeving zijn te laag, waardoor het vorderen van voor lopige hechtenis niet mogelijk is. oorlog, en gaf Irak een aantal zeer ernstige waarschuwingen. Amerikaanse politieke analys- ten haalden gisteren hun schou ders op over de nieuwste uit spraken van Saddam Husayn. Zij zeiden te vermoeden dat het hier gaat om een propagandas tunt die bedoeld is om een wig te drijven tussen Amerika, en lan den als de Sovjetunie en Frank rijk, die geen voorstander zijn van een militaire oplossing voor het Golf-conflict. De geluiden die gisteren uit Amerika kwamen wezen, net als de uitspraken van Baker en en president Büsh een dag eerder, overigens weer duidelijk in de richting van een dreigende oor log. President Bush had gisteren een ontmoeting met Congresleiders waarin hij opnieuw duidelijk maakte een militaire confronta tie in de Golf niet uit de weg te zullen gaan. Volgens aanwezige parlementa riërs wil de president vooralsnog de ingeslagen weg, waarbij wordt geprobeerd Irak door middel van sancties en diploma tieke druk uit Kuwayt te krij gen, blijven volgen. „Maar zijn geduld begint op te raken", al dus een van hen. De president, aldus de Congres leden, is zeer verontrust geraakt door berichten over Iraakse wreedheden in Kuwayt, de slechte behandeling van met na me Amerikaanse en Britse gijze laars in Irak, en de zeer slechte omstandigheden waaronder de belegerde Amerikaanse diplo maten in Kuwayt moeten leven. Bush wilde gisteren geen com- (Slot zie pagina 3 kolom 1) Minister Andriessen van econo- u-n&itï mische zaken bindt de-strijd aan met de energieverspilling. Om yjiwii daarvoor geld vrij te maken gaan de energieprijzen met een i half a tivee procent omhoog. In Jr totaal is 150 miljoen gulden be- schikbaar, onder meer voor sub- sidie op aanschaf hoogrendement-ke- O I tels. w WÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊKÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊHÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÈ Bij een botsing op het spoorweg rangeerterrein Nieuivdorp is dinsdag een locomotief op een stilstaande wagon met ontplof baar gas gereden. De tank lekte niet, maar verschillende dien sten zijn tot diep in de nacht be zig geweest met veiligheids maatregelen en het overladen van de in houd van de taxikwa- Q gon. w Een poster met als motto 'Slim bekeken' moet Zeeuwse meisjes en vrouwen ertoe stimxderen een technisch beroep te kiezen. Op de poster, die dinsdag in Middel burg werd gepresenteerd, wor den open dagen bij technische opleidin- 11 gen aangekondigd. Jack Sweres staat op scherp. De voetballer van Vlissingen komt vanavond in het veld tegen zijn oude club NAC en wil sportieve revanche ne men. ECHT (GPD) - Het stoffelijk overschot van de sedert ander halve week vermiste Esther Grispen (18) uit Echt is gister avond omstreeks 19.00 uur ge vonden in een duiker van de Vloedgraaf onder het Julia- nakanaal tussen Echt en Suste- ren, dicht bij de autosnelweg A2. De politie was gistermiddag met een gerichte zoektocht langs de beek de Vloedgraaf in Susteren begonnen nadat de 21-jarige verdachte A.S. giste ren plotseling een bekentenis aflegde en de plaats aanwees waar het lijk was achtergela ten. Het lichaam is later door het stromende water van de Vloedgraaf meegesleurd en uit eindelijk in de duiker onder het Julianakanaal terecht geko men, zeven kilometer van de plaats waar zij was neergelegd. De vriend van A.S., de 23-jarige A.B., bekende vrijdagavond reeds betrokken te zijn geweest bij de dubbele moord op de bei de vriendinnen uit Echt. Tot gisteren bleef A.S. halstarrig ontkennen betrokken te zijn bij de moord op de beide meisjes. Zijn eveneens uit Maaseik af komstige vriend A.B. had echter vrijdagavond tijdens een ver hoor door de rijkswacht van het Belgisch-Limburgse Maaseik verklaard dat hij met zijn vriend de beide meisjes om het leven had gebracht. Advertentie Autolease Zeeland B.V. Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 Advertentie Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie .Itilnik |JA Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC 4 weken lang voor 12,50 Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 WÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊBÊÊKÊKÊÊÊÊÊ HNHRHÜ Kleine braadpan gezocht. EINDHOVEN (ANP) - Een 57-jarige man uit Tiel, die nauw was betrokken bij het werk van tal van anti-militaristische en anti-kernenergie groeperingen, is negen jaar informant geweest van de Binnenlandse Veiligheids Dienst BVD. Een woordvoerster van de Vredeswinkel in Eindhoven heeft dit dinsdag desgevraagd bevestigd. De man heeft dit volgens de woordvoerster tegenover een aantal vredesactivisten bekend. „Joop Tiel", zoals hij werd genoemd, was dinsdag zelf niet bereikbaar voor commen taar. Volgens zijn „bekentenis" is de man informant van de BVD geworden omdat hij iets wilde doen aan de „verloedering van de maatschappij". CALAIS (AP) - Franse en Britse arbeiders hebben dinsdagavond met elkaar verbinding gemaakt onder het Kanaal. Functionarissen van het aannemmingsconsortium TransManche-Link ver klaarden dat de verbinding- na drie jaar ploeteren tot stand kwam toen arbeiders aan de Britse kant met een 5 centimeter brede sonde con tact maakten met hun colle ga's aan de Franse kant. De graafploegen aan weers zijden in de tunnel hadden hun werkzaamheden ge staakt toen zij elkaar tot op 100 meter waren genaderd. Het laatste stuk werd met de dunne sonde doorboord. Als wordt vastgesteld dat de twee uiteinden goed op el kaar aansluiten worden de boorwerkzaamheden voort gezet. Verwacht wordt dat de arbeiders elkaar over en kele weken de hand kunnen schudden. De 50 kilometer lange Ka naaltunnel moet medio 1993 voltooid zijn. De verbinding- bestaat uit drie tunnelbui zen: twee voor treinverkeer en een voor onderhouds werkzaamheden. ATHENE - Atheense kranten hadden gisteren pret om een blunder van de Nederlandse duikboot-commandant van de Potvis, die ter gelegenheid van een vlootbezoek aan de Kreten zische haven Heraklion per on geluk de vlag van het konink rijk Griekenland had uitgesto ken in plaats van die van de re publiek die in 1974 bij referen dum is uitgeroepen. Voorbijgangers zagen met ver bazing de vlag met het koninklij ke wapen wapperen, en waar schuwden de havenmeester. De ze op zijn beurt verwittigde de Nederlandse consul ter plaatse, Odysseus Adamis. Adamis scha kelde de Nederlandse ambassa de in Athene in. De commandant van de Potvis vertelde, volgens het dagblad Ethnos de havenmeester dat er geen bijbedoelingen in het spel waren van de zijde van het Ko ninkrijk der Nederlanden. De dienstdoende officier was ge woon niet op de hoogte van de Griekse politieke omstandighe den en had argeloos de blauw witte vlag uit de kast gepakt, waar ze 25 jaar in de kamfer had gelegen. De correcte, eveneens blauwwitte vlag, die men ook in voorraad had bleek helaas wél verbleekt, zodat in allerijl een nieuwe in de stad moest worden aangeschaft. En dat alles op Kreta, vanouds het meest anti- royalistische district van Grie kenland. Een arbeider houdt de boor in de gaten waarmee de vijf cen timeter brede verbinding tussen Frankrijk en Engeland werd gemaakt (foto AP) Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 3 november. (Advertentie) albert heijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1