I t V1 Fransen na gijzeling van drie maanden in Irak en Kuwayt thuis BROCCOLI EN VEGETARISCHE MIX 1.35 Maagdenhuis bezet binnen «siraf?IfKNEN- yNI~ Volgende week mogelijk hinder door stakingen bij Postbank Gorbatsjov wil inter- Arabische conferentie over situatie in Golf "Al het nieuws van hier tot Tokyo!' jS \j\ Adr6S: m I 4 I COMBiBACK Familieleden van Nederlanders in Irak ondernemen actie Koningin schrapt bezoek aan het Ierse parlement •o/rJ 1 MNIM >trBE NET t|g|£AA0 IS hier 'Tb J r ,/V CF In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Guur met buien mwi" 233e jaargang no. 256 Dinsdag 30 oktober 1990 k VOOR DE BESTE FOTO-AFWERKING FILM! Veel doden bij botsingen tussen ANC en Inkatha Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Broccoli, 500 gram Tivall vege tarische mix, 100 g 2.'®©© albert heijn L hm Bim Brief V-raad stelt Irak verantwoordelijk voor alle schade Hypotheek Opbergbesognes? Verbod Grens Bosplantsoen Koeman PZC Buien, mogelijk met hagel en onweer. Middagtemperatuur 10 graden. De zuidwestelijke wind neemt toe tot hard aan de kust, landinwaarts krachtig. wm m wm W////A W///A m i VLISSINGEN - MIDDELBURG - GOES Bij inlevering van uw volle GRATIS kleurenrolletje voor ontwik- h/ËfTË ËtA/F kplpn pn pfrlri ikkpn pprr WfffciWW kelen en afdrukken een: (alleen de goede foto's betaalt u) Comité wil vrijlating gijzelaars DEN HAAG (GPD) - Familiele den van in Irak en Kuwayt vast zittende Nederlanders willen een comité oprichten om hun verwanten te ondersteunen. Het comité, dat nog gevormd moet worden, zal proberen om één of meer privé-personen een missie naar Irak te laten onder nemen om de gijzelaars vrij te krijgen. Nu de regering weigert een offi ciële afgezant naar Baghdad te sturen, zijn de familieleden het erover eens dat de delegatie moet bestaan uit politiek onge bonden personen. Hun doel moet zijn om alle Nederlanders vrij te krijgen. Het initiatief tot de vorming van het comité ter ondersteuning van de gijzelaars werd gisteren. Van onze verslaggeefster DUBLIN - Het bezoek van koningin Beatrix en prins Claus aan het Ierse parle ment is wegens een dreigen de kabinetscrisis afgelast. Woensdag wordt in het Iers parlement gedebatteerd over een motie van wan trouwen tegen het kabinet van premier Haughey. Ko ningin Beatrix heeft de ont moeting met de Ierse parle mentsleden daarop van de agenda geschrapt om niet betrokken te raken in een politieke rel. Eigenlijk zou het koninklijk paar, dat vandaag op het vliegveld in Dublin wordt ontvangen, woensdag van uit de ereloge een vergade ring van de Dail, de Ierse Tweede Kamer, bijwonen en worden rondgeleid door het 'Leidster House', het Ierse parlementsgebouw. Maar het koninklijk paar zet mor gen geen stap in het Ierse re- geringsbolwerk. Hare Majes teit voelt er niets voor om vanaf de ere tribune getuige te zijn van de kabinetscrisis, zegt een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdienst (RVD). „Bovendien, de leden van het parlement hebben gewoon geen tijd om aan dacht te besteden aan de ko ningin. Die hebben wel iets anders aan hun hoofd", al-. dus RVD-woordvoerder Bax. Het 'Dublingate' schandaal gaat om een leugen van pre sidentskandidaat en huidige vice-premier Brian Lenihan, lid van de regeringspartij Fianna Fail. Lenihan zou tij dens de regeringscrisis van 1982 president Hillary telefo nisch hebben proberen over te halen het parlement niet te ontbinden. Hillary moest oppositielei der Haughey, partijgenoot van de omstreden Lenihan, opdragen een nieuw kabinet te vormen. Zie ook pagina 4 PARIJS (AP) - Ongeveer 260 Fransen die bijna drie maanden in Kuwayt en Irak als gijzelaars hebben vastgezeten zijn dins dag even na middernacht in een toestel van Iraqi Airways van uit Baghdad in Parijs aangeko men. Aan boord waren ook ze ventien gijzelaars uit andere westerse landen en de laatste zeven diplomaten van de Fran se ambassade in Kuwayt. De gijzelaars werden op het vliegveld Charles de Gaulle op- JOHANNESBURG - Ren nieu we uitbarsting van geweld tus sen aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha in de zwarte miljoenenstad Soweto, 20 km. ten zuidwesten van Jo hannesburg, heeft de afgelopen dagen aan 17 mensen het leven gekost. De geweldadigheden begonnen zaterdag toen een Inkatha-aan- hanger, die op weg was naar een demonstratie in Johannesburg, door een 20-jarig lid van de ANC-jeugdbeweging op een sta tion in Soweto werd vermoord. De jeugdige ANC-er maakte deel uit van een groep van ongeveer 200 jongeren en is inmiddels gearresteerd. (Advertentie) tijdens een bijeenkomst van de ongeveer 150 aanwezige familie familieleden in het ministerie leden of zij de vorming van het van Buitenlandse Zaken, geno- comité ondersteunen. Wouters men door de Amsterdamse do- heeft zelf een zoon in Irak zitten. geen van de aanwezigen be zwaar. De familieleden werden afgelo pen zaterdag door minister Van men uuui uc z-iiiiauciucuiidc uiu- netib acll ceil zajuü m alciis. zjiuucij.. pen Zittuciuicig uuui xiniiiouci van minee Wouters. Hij vroeg de Volgens de dominee maakte den Broek (Buitenlandse Zaken) gewacht door familieleden die in gejuich losbarstten nadat het toestel was geland. Een van de vrijgelaten Franse gijzelaars had vlak voor het ver trek uit Baghdad een emotione le oproep gedaan aan de VS en Groot-Brittannië zich in te spannen om hun burgers vrij te krijgen. „Wij willen de VS en Groot-Brittannie zeggen dat ze iets voor hun gijzelaars moeten doen. Ze verkeren in zeer slechte toestand", aldus een Franse vrouw die anoniem wilde blij ven. „Haal ze alstublieft weg. Ze houden het niet lang meer vol", voegde zij eraan toe. De Iraakse Boeing 747 vertrok maandag om ongeveer 18.30 Nederlandse tijd uit Baghdad. Het vertrek van de laatste Fran se diplomaten uit Kuwayt bete kent dat alleen de Verenigde Staten en Groot-Brittannie hun diplomatieke missies in het be zette Kuwayt nog bemand hou den. De buitenlandse ambassa des in Kuwayt zijn door Irak van alle voorzieningen afgesloten. De Franse ministerieel woord voerder Daniel Bernard zei dat het vliegtuig op de terugreis waarschijnlijk een lading Fran se medicamenten zal meene men. Hij sprak daarmee de ver klaring van president Francois Mitterrand van een dag eerder tegen dat Frankrijk voor de vrij lating van de gijzelaars geen en kele concessie had gedaan. Me dicijnen zijn niet in het handels embargo tegen Irak opgenomen. De studenten tijdens de bezetting van het Maagdenhuis met op de achtergrond op een spandoek de eisen (foto Koen SuyklANP) AMSTERDAM (GPD) - Ongeveer 150 actie voerders hebben gistermorgen het bestuurs centrum van de Universiteit van Amsterdam (UvA), het Maagdenhuis aan het Spui, bezet. De bezetting is een protest tegen het „autori taire en elitaire" onderwijsbeleid van minis ter Ritzen. „Ritzen wil de toestand van voor de democrati seringsgolf terugbrengen aan de universiteiten en daar steken wij een stokje voor", verklaarde een actiecoördinator tegen een politieman die poolshoogte kwam nemen. Nadat de bezetters hadden bezworen van het Maagdenhuis geen puinhoop te maken „zoals de vorige keer" (tijdens de bezetting in '69), ging de agent weer weg. "De voorzitter van het College van Bestuur, drs. J. Gevers, sprak de bezetters toe en wees hen erop dat het Hoofdlijnenakkoord dat de minis ter en de universiteiten binnenkort zullen on dertekenen, de vrijheid van het onderwijs niet aantast. „Het akkoord is niet ons idee, maar komt van de minister. Wij hebben als universi teiten geprobeerd van het ellendige stuk een draaglijk stuk te maken, en dat is gelukt", al dus de collegevoorzitter. De politie maakte omstreeks tien over vijf gis termiddag een einde aan de bezetting. Naar schatting 50 politie-agenten verschaften zich via een nooduitgang toegang tot het pand, waarna de studenten gesommeerd werden het pand te verlaten. Zij geven gehoor aan de op roep van de politie en verlieten achteruitlo pend het Maagdenhuis. Er werden geen arres taties verricht. voor een ontmoeting op zijn de partement uitgenodigd. De mi nister legde nog eens uit waarom de regering tegenstander is van het zenden van een afgezant naar Irak om te onderhandelen over de vrijlating van de Neder landers. Ook van een privé-ini- tiatief wil Van den Broek niets weten. Onder de familieleden bestond wel begrip voor het regerings standpunt. Eén van de familiele den: „Ik respecteer de mening van de minister, maar voor mij gelden andere overwegingen: mijn man zit daar". Een even tuele particuliere missie noem de zij „de enige mogelijkheid". Een andere deelnemer: „Ik moet iets doen. Als hij daar moet ster ven, wil ik er voor mezelf van overtuigd zijn dat ik iets heb ge daan om hem eruit te krijgen". Op het moment verblijven in to taal 169 Nederlanders in Irak en Kuwayt. Afgezien van de 104 baggeraars zit de grootste groep in de Iraakse hoofdstad Bagh dad. Zij lieten afgelopen week een noodkreet aan het adres van de Nederlandse regering horen. In de petitie vroegen zij aan de regering een afgezant te sturen om over vrijlating te onderhan delen. Naar verluidt hebben bij na alle Nederlanders in Bagh dad, het zou om ongeveer 55 per sonen gaan, de petitie onderte kend. Gistermiddag bood een aantal familieleden ook een brief aan. Secretaris-generaal Bot van Buitenlandse Zaken nam de brief in ontvangst. De familiele den pleiten voor het zenden van een afgezant van de regering. In Slot zie pagina 3 kolom 1 (Van. onze correspondent) WASHINGTON - Irak is verant- "woordelijk voor alle schade die voortvloeit uit de Ir.aakse bezet ting van Kuwayt. Dat staat in een resolutie die gisteren met grote meerderheid is aangeno men door de Veiligheidsraad. In de resolutie staat dat Irak de verantwoordelijkheid draagt voor alle schade aan Kuwaytse bezittingen, voor alle economi sche verliezen van Kuwayt en andere landen, en voor schen ding van de mensenrechten in .Irak en Kuwayt. Verder wordt van Irak geëist dat het water, voedsel en andere be nodigdheden laat gaan naar de ambassades in Kuwayt, die sinds enkele weken door Iraakse troepen omsingeld zijn. De Veiligheidsraad nodigt alle landen, bedrijven en personen die menen schade te hebben ge leden als gevolg van de Iraakse bezetting van Kuwayt uit, claims op te stellen. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. BREDA/ROERMOND (GPD) - De eerste actiedag bij de Post bank is volgens de actievoer ders een succes geworden. In de drie codeercentra die als speer punt waren gekozen, werd gis teren massaal aan de acties deelgenomen. In totaal hebben zo'n 1.300 werknemers hun werk enkele uren stilgelegd uit protest tegen de voorgenomen sluiting van de codeercentra. De dienstenbonden van FNV en CNV en de Unie BHLP voeren deze hele week acties bij de Post bank om te voorkomen dat er ge dwongen ontslagen zullen val len als gevolg van de modernise ring van het betalingsverkeer. Volgens de bank zelf en de vak bonden zullen klanten van de bank deze week geen hinder on dervinden van de acties. Daar komt half november mis schien verandering in. De vak bonden sluiten namelijk niet uit dat er dan stakingen zullen uit breken als de Postbank vóór die tijd geen garanties heeft gege ven dat er geen gedwongen ont slagen zullen vallen. De bonden verwachten dat er de komende vijf jaar bij de Postbank 280 tot 1.000 werknemers zullen worden ontslagen. De actieweek begon gisteroch tend in Amsterdam, bij het co deercentrum in De Leeuwen burg, één van de hoofdkantoren van de Postbank. Ongeveer 1.000 van de 1.800 werknemers onderbraken enkele uren hun werk. De actie werd onder steund door 50 collega's van het andere hoofdkantoor. 's Middags volgden werkonder brekingen bij de codeercentra in Roermond en Breda. In Roer mond namen ongeveer 115 werk nemers aan de actie deel. Na een demonstratieve optocht door de stad boden ze het gemeentebe stuur een petitie aan waarin werd gevraagd om bij de raad van bestuur van de NMB-Post- bank te pleiten voor uitstel van de sluiting. Het personeel vreest dat de Postbank er niet in zal slagen om voor hen tijdig ander werk te vinden. In Breda werd gisteren het werk twee uur onderbroken door 120 van de 160 aanwezige werkne mers. Ook hier was de grootste zorg van de actievoerders de on zekerheid of de Postbank wel in staat is om iedereen vervangen de werkgelegenheid te bieden. Eisen de vakbonden niet het on mogelijke van de Postbank, vroegen ze zich af. „Met opzet hebben we de Postbank de ruim te gegeven om vervangende ba nen ook buitep de Postbank te zoeken. Misschien kunnen de za kelijke relaties van de bank een handje helpen", aldus CNV-be- stuurder T. de Leeuw den Bou- ter. Advertentie Laat Paauwe u vrijblijvend voorrekenen, tekenen en adviseren, wat voor u de beste oplossing zou zijn. Want als één van de grootste slaapkamerspecialisten in de regio heeft Paauwe de beste garderobekastsystemen in huis! Zuidweg 20», Zonnemaire Tel. 01 112-1318 Vrijdag koopavond De Kamer is het met staatssecre taris Gabor eens dat er een ver bod moet komen op fokken en bezitten van pitbull-terriërs. Al leen met een vergunningaange lijnd en gemuilkorfd mag de pitbidl nog C rondlopen. w BHHHHHI De drukte tijdens de zomer maanden groeit de politie op Schomven-Duiveland boven het hoofd. In een rapportage heet het, dat de grens is bereikt van wat psychisch en so ciaal aanvaardbaar Q is. «7 WêêêêêêêêêêêêêêêêêêêêWÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊWÊÊÊÊÊÊÊË De jubilerende Vereniging van Nederlandse zorgverzekeraars heeft 14.500.- geschonken voor de aanleg van een bosplantsoen bij Leivedorp. Een gebied van drie hectare ivordt ingericht als groenbuffer tussen Le- wedorp en rijksweg A58. mmoÊÊÊÊÊÊÊÊÊ De blessure van Ronald Koe man blijkt minder ernstig dan aanvankelijk is verondersteld. De Nederlandse voetballer van Barcelona, die afgelopen zater dag zijn achillespees scheurde, zal waarschijnlijk bin nen vier maanden weer kunnen voetbal- "7 len. I (Van onze correspondent) PARIJS - De presidenten Gor batsjov en Mitterrand hebben na hun ontmoeting van 24 uur afgelopen zondag en maandag nog maar een enkel verschil van mening. De Sovjetleider meent dat een 'inter-arabische confe rentie' de rust in de het gebied van de Perzische Golf kan her stellen. Hij gelooft bovendien dat de Iraakse president Sad dam Husayn voor zo'n conferen tie zou voelen. President Mitterrand daarente gen zei op de persconferentie in het kasteel van Rambouillet maandag niet veel vertrouwen meer te hebben in dat soort door zijn Sovjet-collega aangeprezen conferenties. Michail Gorbatsjov kwam wel licht tot zijn overtuiging na het vierdaagse bezoek van zijn boodschapper Primakov aan de Iraakse president Saddam Hu sayn. Hij voegde er tijdens de persconferentie in Rambouillet aan toe dat in zijn ogen een 'mili taire optie in de Golf onaan vaardbaar is'. De Sovjetleider noemde het ove rigens 'immoreel' dat het regime van de Iraakse president 'bui tenlanders berecht die louter in zijn land zijn om het te helpen'. De Sovjets hebben meer dan duizend gijzelaars in Irak en Ku wayt. Hij verklaarde met zoveel woorden dat zijn land zou blij ven vasthouden 'aan onze geza menlijke acties in het Golfge- bied' en dat 'Irak er niet in zal slagen een wig te drijven in de vastberadenheid van de geal lieerden' Zie ook pagina 3 (Advertentie) Verder zou de bank een financië le vergoeding kunnen geven aan mensen die bereid zijn hun baan op te geven zonder dat ze daar voor ander werk in de plaats krij gen, aldus De Leeuw den Bouter. „In de codeercentra werkt een groot aantal vrouwen dat de baan er op na houdt om bij voor beeld de hypotheek af te beta len. Voor hen zou de Postbank een gunstige afvloeiingsregeling kunnen maken". Vandaag en morgen zullen in vijf andere codeercentra werkon derbrekingen plaatsvinden. FNV-bestuurder D. Hamakers zei dat donderdag als 'rustdag' is gepland en dat de vakbonden vrijdag opnieuw overleg zullen voeren met de NMB-Postbank Groep NV. In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt "nt zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. [Jan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! Anton G cc sink JA Naam: PC Plaats: Tel.: i Ik wil de PZC j 4 weken lang (U kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER Antwoordnummer 123 Mtlta-XMIK 4380 VB Vlissingen UHoV GV<£!3

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1