wxh ÖJIJËJfl Vrolijk verjaardagsfeest CDA Nog geen spoor van overvallers KLM-vliegtuig Gorbatsjov krijgt steun van Parijs EG wijst privé-reddingsacties af België vraagt hulp van Nederland voor vredesleger Rwanda FSO Prima 1.5 Injectie Celina pakket f 14.498,-* Eurotop biedt geen soelaas Botsing Lubbers en Mitterrand Fabriek haalt middel terug: risico ongeboren vrucht Braks niet terug Bos zuurder dan gedacht M FSO 233e jaargang no. 255 l/laandag 29 oktober 1990 UUR FgrgsEmcE "Veirscitoorë KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Eén munt Chemie Ajax Kees Kist Vluchtauto Van den Broek wijst bezoek Janmaat aan gijzelaars af Achterblijvers Congres VS stemt in met begroting ■HMHRHHKBHanMNMMHi KWALITEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL JE WINKELT! Vanmiddag regen w Veel bewolking en eerst nog opklarin gen. Vanmiddag regen. Temperatuur 12 graden. Vanmiddag toenemende zuidwestenwind, windkracht 7. GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST Z1EFDKZEE fa fa, fa//0 fam. fatfafa fa/Jfa fa/fafa fa fa,. W fa fa fa. WW fa. Landbouwcrisis spitst zich toe Van onze correspondent SOME - De crisis in de Europe- Gemeenschap over de verla- ing van de landbouwsubsidies ivordt met de dag erger. De ver- ieeldheid is na de EG-topconfe- entie van dit weekeinde in Ro ne eerder toe- dan afgenomen. )e regeringsleiders van de waalf slaagden er niet in de rijdagnacht in Luxemburg astgelopen onderhandelingen weer op gang te brengen. 3e top eindigde in een felle bot- ;ing tussen premier Lubbers en le Franse president Mitterrand. ,ubbers verweet Mitterrand uit 'rans eigenbelang de besluit- orming in de EG te blokkeren. ,Als u veto's wilt stellen, dan ïeb ik er ook wel een paar", zei ,ubbers boos, gesteund door de Iritse premier Thatcher. Viinister Van den Broek (buiten- andse zaken) zei dat er een heu- :e Europese crisis ontstaat als le twaalf het niet eens worden. ,We kunnen toch niet zinvol pra- ;en over een economische en po- itieke unie, als we het hierover liet eens kunnen worden", zei de minister zeer teleurgesteld, tolgens Van den Broek is de ge- oofwaardigheid van de EG in iet geding. Hij was zeer ontevre- len dat ook de regeringsleiders ir niet in geslaagd waren 'rich- ;ing te geven' aan de discussie in EG-ministerraad. Premier Thatcher zei dat Frankrijk iteeds meer alleen komt te itaan. 3e Amerikaanse president Bush elefoneerde zaterdag met pre- nier Andreotti en drong er bij ïem op aan dat de EG snel een lesluit zou nemen. Volgens lush hangt het welslagen van GATT-onderhandelingen iver de wereldhandel af van een onstructieve bijdrage van de !G-landen. le De Italiaanse premier Andreotti gaat nu als EG-voorzitter probe ren de komende dagen de scher ven te lijmen. Lubbers vroeg hem ervoor te zorgen dat in de ministerraad de discussie wordt gestaakt en gewoon tot stem ming wordt overgegaan. Lubbers hoopt dat Frankrijk en DEN HAAG (GPD) - Prominente CDA-ers ver maakten zich zaterdag tijdens de viering van de tiende verjaardag van hun partij met het slaan naar een opblaasbare wereldbol. Dat ge beurde tijdens een optreden van de reli-zan- groep 'Discipel'. De CDA'ers hadden er schik in om de bal steeds weg te slaan. Op de eerste rij zaten van links naar rechts mevrouw Brinkman, minis ter Maij (Verkeer en Waterstaat), premier Lubbers en CDA-voorzitter Van Velzen. Het jubileum werd vrolijk gevierd waarbij veel plaats was ingeruimd voor zang, cabaret, mu ziek en video-clips (foto Ed OudenaardenI ANP (Zie verder pagina 3) Duitsland dan door de meerder heid overstemd worden. Volgens de premier zijn de andere landen het in grote lijnen eens over een compromis-voorstel van de Ita liaanse voorzitter over verlaging van de landbouwsubsidies met 30 procent en begeleidende steunmaatregelen. Maar de voor dinsdag vastge stelde vergadering van de minis ters van buitenlandse zaken en landbouw, de achtste al in min der dan een maand, wordt moge lijk alweer uitgesteld. Vrijdagnacht liep voor de zo veelste keer het overleg in de EG-ministerraad in Luxemburg mis. Men verwachtte toen dat deze kwestie door de regerings leiders zou worden besproken. Maar daar kwam niets van te recht. Er werd slechts gekibbeld over de starre Franse houding en de nu verder te volgen proce dure. Alles draait om het EG-voorstel voor de onderhandelingen in de GATT (de wereldorganisatie voor handel en tarieven) over het vrijmaken van de wereld handel. Er ligt een voorstel van de Europese Commissie om de landbouwsubsidies in de EG over een periode van tien jaar met 30 procent te verlagen. Vooral Duitsland en Frankrijk verzetten zich omdat zij vrezen dat honderdduizenden boeren failliet zullen gaan. Vorige week kwam een compromis op tafel, waarbij zwakke boeren inko menssteun in het vooruitzicht werd gesteld. Maar voor dé Fransen eri Duitsers bleek dat onvoldoende. UTRECHT (ANP) - De genees middelenfabrikant Hoffmann- La Roche heeft de apothekers gevraagd het middel Neotiga- son (acitretine) terug te sturen omdat is gebleken dat het na af loop van een kuur ermee, langer dan aangenomen een gevaar kan vormen voor de ongeboren vrucht. Wellicht zijn ongeveer 150 vrouwen daardoor te snel gestopt met anticonceptie. De hoofdinspectie voor de ge neesmiddelen heeft zaterdag al le artsen en apothekers ge vraagd gebruiksters van het middel op te sporen. Neotigason wordt voorgeschreven tegen psoriasis en andere huidaandoe ningen. Het middel kan ernstige hersen-, bot- en hart-vaat-afwijkingen veroorzaken. Vandaar dat ge bruiksters absoluut niet zwan ger mogen worden en ook na het staken van de behandeling nog aan anticonceptie moeten doen. Voor Neotigason bedroeg die pe riode twee maanden. Nadere studie heeft uitgewezen dat dit misschien te kort is. Uit gegevens van de fabrikant valt op te maken dat mogelijk 150 vrouwen na afloop van een kuur met het middel te snel zijn gestopt met anticonceptie. Zij krijgen het advies om zich als ze zwanger zijn te laten onderzoe ken voor het vaststellen van eventuele afwijkingen bij hun ongeboren kind. Elf van de twaalf EG-landen zijn het er nu over eens dat er één Europese munt moet komen, die op den duur de bestaande mun ten van de lidstaten gaat ver vangen. Dat is dit weekeinde duidelijk geworden op de EG- topconferentie in Rome. Alleen de Britse premier Thatcher lag opnieuw O divars. w De chemische industtie in Zee land kampt met een dreigend te kort aan proces-operators. Dat kwam tot uiting tijdens de open dag chemie. De bedrijfstak was uit op meer bekendheid en, gezien het recordaantal bezoekers, was de open dag geslaagd te C noemen. w Ajax heeft gisteren afstand ge nomen van PSV. De landskam pioen versloeg in het uitver kochte Olympisch sta dion de Eindhovena- Q ren met 3-1. J/ Kees Kist heeft zaterdag zijn rentree gemaakt in het competi tievoetbal. De speler/technisch adviseur van Hoek viel echter nauwelijks op in het slechte duel tegen Q HVO. Zj ■if. SCHIPHOL (GPD) - Er was gis- eravond nog geen spoor van de ivervallers van de Boeing 737 an de KLM. De Dienst Lucht- aart van de Rijkspolitie trekt le komende dagen een tiental ips na. De politie gaat er vanuit lat de daders op de luchthaven werkzaam moeten zijn. )e brutale overval op het uit Zü- ich afkomstige KLM-vliegtuig lam vrijdagavond slechts enke- e minuten in beslag. Met een ge- tolen Schiphol-busje wisten wee mannen het vliegtuig op de axi-baan bij het stationsge touw tot stilstand te dwingen. doordat de bemanning goed en wel in de gaten had wat er aan de tand was, hadden de overvallers tan de achterzijde van het vlieg tuig een vrachtluik geopend. Vermoedelijk waren zij uit op ten goudtransport met een aarde van zeven tot tien mil- oen gulden. De KLM wil echter tog altijd niet bevestigen of er DEN HAAG (GPD) - Oud-minister van Land bouw, Natuurbeheer en Visserij Braks keert voorlopig niet terug in de Tweede Kamer. Gis teren besloot Braks de opengevallen plaats in de CDA-fractie, ont staan door de benoe ming van Yvonne van Rooy tot staatssecreta ris op Economische Za ken, niet op te eisen. Braks wil „na een perio de van ruim dertien jaar van zeer intensieve poli tieke actie, waarvan bij na tien jaar in de voorste linies als minister van Landbouw, enige maan den rust nemen om mijn toekomstige situatie be ter in kaart te brengen". goud aan boord was. „Dat is een zaak tussen ons en de klant", al dus de KLM. De overvallers kon den de zending in ieder geval niet snel genoeg vinden. Boven dien trachtte de gezagvoerder hen door gas te geven letterlijk van zich af schudden. Vast staat dat zij vrij snel met lege handen het hazepad kozen. De politie vond het busje later terug aan de overzijde van de rijksweg Den Haag-Amsterdam. Inmiddels is het busje en de om geving op sporen uitgekamd. De politie vermoedt dat de daders met een gereedstaande vlucht auto er vandoor zijn gegaan. „Er werken duizenden mensen op het luchthaventerrein. Je kunt natuurlijk niemand uitslui ten. Maar de daders hebben wel een heel specifieke kennis van het luchthaventerrein, van de procedures om een vliegtuig te laten stoppen, van de werking van het vrachtluik en van het feit dat de Schiphol-busjes met de sleutel in het contact gepar keerd worden. De allerbelang rijkste aanwijzing is natuurlijk het feit dat zij op de hoogte wa ren van de aanwezigheid van een waardevolle lading aan boord van het vliegtuig", meende een politiewoordvoerder. PARIJS (AFP) - Frankrijk zal de Sovjetunie voor een bedrag van ongeveer 1,7 miljard gulden steun verlenen in de vorm van kredieten, leningen en hulp bij de export van goederen. Een overeenkomst in die zin is zondagavond in Parijs ondertekend door de Franse president Mitterrand en president Gorbatsjov van de Sovjetunie. Gorbatsjov arriveerde zondagavond in de stromende regen in Parijs na een driedaags bezoek aan Spanje. Volgens de woord voerder van de Franse president Védrine bogen Mitterrand en Gorbatsjov zich zondagavond over een samenwerkingsverdrag dat vandaag wordt ondertekend. „De Sovjet-leider toonde zich ook zeer geïnteresseerd in het vorige week door de Franse rege ring gelanceerde idee van een verdrag tussen de Sovjetunie en de Europese Gemeenschap", aldus Védrine foto Pierre Verdy/AFP) Van onze correspondent) ROME - Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) is het eens met de EG-regerings- leiders, die pogingen van parti culieren afwijzen om gijzelaars in Baghdad vrij te krijgen. De leiders van de twaalf EG-lidsta- ten spraken dit weekeinde hun afkeuring uit over recente be zoeken van westerse prominen ten aan de Iraakse leider Sad dam Husayn. Dit speelt volgens de twaalf Saddam slechts in de kaart. Een aangekondigde reis van de Centrum-democraat Janmaat krijgt dan ook geen steun van het ministerie. Janmaat wil sa men met zijn partijvoorzitter, mevrouw K. Schuurmans, don derdag naar Baghdad reizen om daar te proberen een aantal van de 130 gijzelaars mee naar huis te nemen. Een aantal Nederlan ders in Irak wijst elke inmenging van de rechtse politicus van de hand. De regeringsleiders ver oordelen in een verklaring „de gewetenloze wijze waarop Irak de gijzelaars gebruikt met als enig en ijdel doel verdeeldheid te zaaien in de internationale ge meenschap". Volgens de twaalf zal dit een oplossing van het con flict alleen maar moeilijker ma ken. De lidstaten zullen dan ook geen officiële vertegenwoordi gers naar Irak sturen. Minister Van den Broek zei dat Saddam Husayn van de gijzelaars „ge bruik en misbruik maakt". Hij zei er volledig begrip voor te heb ben dat familieleden van de gij zelaars en die gijzelaars zelf on geduldig worden en zich daarbij tot hun regering wenden, „ter wijl ze dat tot Saddam Husayn zouden moeten doen", aldus Van den Broek. „Maar dit soort missies ver zwakt de positie van de achter blijvers. De prijs voor hun vrijla ting wordt steeds hoger. Ook het aanzien van Husayn wordt ver sterkt als hij met vooraanstaan de personen op de foto ver schijnt. Zo worden landen tegen elkaar uitgespeeld, omdat het ene wel gijzelaars weet vrij te krijgen, terwijl dat anderen bui ten hun toedoen niet lukt". De regeringsleiders gaven in Ro me ook een verklaring uit over de toestand in Libanon, het Ara- bisch-Israelische conflict en de positie van de Palestijnen. Maar volgens Van den Broek willen de twaalf absoluut vermijden dat die kwesties in verband worden gebracht met de Golfcrisis. De twaalf stellen wel dat rechtvaardige en duurzame op lossingen moeten worden ge- (Van onze correspondent ROME/BRUSSEL - De Belgi sche premier Martens heeft aan de Nederlandse en Duitse rege ring om logistieke steun ge vraagd voor de Afrikaanse vre desmacht, die de komende tijd zou moeten gaan toezien op het bestand in Rwanda. Er is nog UTRECHT (ANP) - De hoeveel heid amoniak, vooral uit de landbouw, die per jaar op de Ne derlandse bossen neerdaalt blijkt twee maal zo groot dan tot nu toe werd aangenomen. Dat maakte de Stichting Na tuur en Milieu zondag bekend naar aanleiding van een onder zoek naar verzuring. Volgens dat onderzoek, waarvan het eindrapport begin volgend jaar zal verschijnen, komt bijna een derde van de verzurende stoffen van de landbouw. (Van onze correspondent WASHINGTON - Na maanden van onderhandelingen en ruzies heeft het Amerikaanse Congres het afgelopen weekeinde een fe derale begroting aangenomen die ook aanvaardbaar is voor president Bush. Dat gebeurde toen eerst het Huis van Af gevaardigden en daarna de Se naat instemde met een pakket aan belastingmaatregelen en bezuinigingen dat de komende vijf jaar in totaal 492 miljard dollar moet opleveren. niet op het Belgische verzoek gereageerd. In de marge van de EG-topcon- ferentie in Rome vroegen Mar tens en zijn minister van buiten landse zaken aan zowel premier Lubbers als bondskanselier Kohl om materiele steun. Het zou volgens Martens moeten gaan om enkele tientallen jeeps en helicopters voor het vredesle- gertje van Zaire, Uganda en Bu rundi. Dat zou de plaats moeten gaan innemen van de 500 Belgische para-commando's, die komende donderdag uit Rwanda worden teruggetrokken. De 300 Franse soldaten in het Middenafrikaan- se land blijven daar voorlopig nog even. Er zou in het noorden van Rwanda nog gevochten wor den tussen het regeringslegers en de Tutsi-rebellen. Eerdere pleidooien van Martens voor een EG-vredesmacht werden al snel afgewezen. Door alleen materie le steun te vragen bij enkele buurlanden, hoopt Martens toch een Europese betrokkenheid te scheppen. Volgens Martens zullen de pa ra's - die sinds 5 oktober in Rwanda zijn - de Belgen in Rwanda die willen vertrekken, nog helpen bij hun evacuatie. Bovendien blijven twee trans portvliegtuigen van de Belgi sche luchtmacht voorlopig nog in een van de buurlanden, waar schijnlijk Kenia, gestationeerd. (Advertentie) notaris mr A. J. Sauer Badhuisstraat 181 4382 AM Vlissingen Telefoon: 01184-18110 Fax: 01184-11599 vonden „voor de verschillende problemen in de regio", en dat daartoe de samenwerking tus sen alle landen in dat gebied moet worden bevorderd. De EG wil daarbij een actieve rol spe len. De regeringsleiders veroordelen niet de Israëlische beschieting van Palestijnen op de Tempel berg, waarbij twee weken gele den 19 mensen de dood vonden. De 'tragische gebeurtenissen' worden wel betreurd, maar op één lijn gesteld met de recente aanslagen door Palestijnen op Israëlische burgers. (Pagina 3: eensgezindheid Ne derlandse gijzelaars neemt af) Advertentie Bel voor dealeradressen: Abimex Ridderkerk 01804 - 40404 incl. B TW. cxciLg"^' De meest complete gezinsauto.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1