rw7a anDijke Irak vernietigt bij aanval olie industrie Kuwayt Zweden wil in EG Blokkades taxi-chauffeurs in Hongarije Arrestaties in leiding van ex-Oostduitse communisten Benzine duurder bij dalende olieprijs 17 37 Extra aftrek bij pensioenbreuk Verzekeraars ontevreden Honderd auto's Auto Sturm fl A";.'jmfeatafa Poging tot goudroof bij KLM Tempelberg Lab-school Monument Vlissingen Herfstachtig >33e jaargang no. 254 [aterdag 27 oktober 1990 VERHUUR AKANTIELAND Afkeuring mm jonge gebruikte Noordweg 467, Middelburg 01180-12042 Brieven Opbergbesognes? Vele miljoenen uit partijkas naar buitenland Heksenjacht Bulgaren naar Golf Autolease Zeeland B.V. BERICHT VOOR ALLE CLIENTEN VAN DE HYPOTHEKER Er vallen vandaag buien, mogelijk met onweer. De zuid tot zuidwestelijke wind neemt toe tot stormachtig. Maxi mum temperatuur 13 graden. Kampeerauto's, caravans en vouwwagens Kleine en grote bestelwagens Aantrekkelijke voor/naseizoenprijzen Gesloten en open aanhangwagens Speciale tarieven voor langere termijn huren Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100 - 1 14 40 GOES COHAN Mildere aanpak lijfrentepremies )EN HAAG (GPD) - De belas- ingaftrek voor premies op lij- rentepolissen wordt beperkt ot 10.000 gulden per jaar. Het labinet heeft hiertoe gisteren tesloten. De aftrek bedraagt nu iog 17.000 gulden. Met de nieu we aftrek kan een pensioen wor- Jen opgebouwd van 25.000 gul len per jaar. /oor degenen die aan de basisaf- ;rek van 10.000 gulden niet ge- ioeg hebben voor de opbouw ran een adequaat pensioen (te- samen met AOW) komt er echter :en aparte maatregel. Deze nensen kunnen nog eens maxi- naal 50.000 gulden aftrekken, let gaat dan vooral om zelfstan- iigen. /oor degenen die tijdens hun rerkzame leven onvoldoende Densioen hebben kunnen op- jouwen (omdat men te.laat ging verken, in een vrij beroep zit of te maken had met persioenbreu- ten) komt er eveneens een apar- se regeling. Boven de 10.000 gul den basisaftrek mag men nog eens maximaal 10.000 gulden aan premies aftrekken voor de belastingen. Men hoeft voor de belastingen niet te bewijzen dat men recht heeft op de extra aftrek, het moet alleen aannemelijk ge maakt worden. Premier Lubbers liet na afloop van het kabinetsberaad weten dat de nieuwe regeling het kabi net „enkele tientallen miljoenen guldens" oplevert. Het besluit is unaniem genomen. Ook minis ter Andriessen (economische za ken) die tot nu toe dwars lag, is er mee akkoord gegaan. Volgens Lubbers betekenen de besluiten nu een vereenvoudi ging van eerdere beslissingen van het kabinet, waartegen An driessen bezwaren had geuit. Voorzitter Beugelsdijk van de Nederlandse Vereniging van Le vensverzekeraars (NVL) noemt Van onze correspondent) WASHINGTON - De Iraakse president Saddam Husayn is van plan de tactiek van de ver schroeide aarde toe te passen als een Amerikaanse aanval hem zou dwingen, zich uit Ku wayt terug te trekken. Dat is vrijdag gezegd door Ameri kaanse regeringsfunctionaris- Volgens de functionarissen heb ben de Irakezen explosieven be vestigd aan alle olie-installaties 3i raffinaderijen in Kuwayt. Als ie installaties zouden worden opgeblazen, zou de hele econo mische basis van Kuwayt ver nietigd zijn. Afgezien daarvan hebben satel liet-foto's aangetoond, dat de Irakezen grote hoeveelheden chemicaliën, pijpleidingen en andere benodigheden voor de alie-industrie naar Irak hebben overgebracht, aldus de functio narissen. Het is mede daarom dat de Ku- waytse premier sheik Saad al- (Advertentie) Abdullah al-Sabah vrijdag zei dat hij een groot voorstander van een Amerikaanse aanval op de Iraakse troepen in Kuwayt is, zelfs als dat van het emiraat een ruïne zou maken. De kans op Amerikaanse mili tair ingrijpen in Kuwayt lijkt in middels toegenomen nu minis ter Cheney (defensie) bekend heeft gemaakt dat Amerika z'n troepenmacht in de Golf nu 210.000 man sterk wil uitbrei den met mogelijk 100.000 man. Daarmee krijgt die troepen macht een meer offensief karak ter dan tot nu toe het geval was. Ook een voorgenomen reis van minister Baker (buitenlandse zaken) naar Saudi-Arabië waar bij hij om toestemming wil vra gen om het land als uitvalsbasis voor een eventuele aanval op de Irakezen te mogen gebruiken, wijst erop dat het Witte Huis zich aan het voorbereiden is op een oorlog. Irak maakte vrijdag bekend een brieven naar de Franse presi dent Mitterrand en Sovjet-leider Gorbatsjov te hebben gestuurd met een uitnodiging om te ko men praten. Gorbatsjov en Mit terrand ontmoeten elkaar zon dag in Parijs. De Franse autori teiten ontkenden vrijdag echter, een dergelijke brief te hebben ontvangen. In Washington zei een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken vrijdag voor het eerst dat Jordanië zich nu volledig houdt aan het economische embargo tegen Irak van de Verenigde Na ties. Jordanië heeft aan dat em bargo lang niet helemaal willen meewerken. Advertentie Laat Paauwe u vrijblijvend voorrekenen, tekenen en adviseren, wat voor u de beste oplossing zou zijn. Want als één van de grootste slaapkamerspecialisten in de regio heeft Paauwe de beste garderobekastsystemen in huis! Zuidweg 20", Zonnemaire Tel. 01 I 12-1318 Vrijdag koopavond •mi- het besluit „buitengewoon be treurenswaardig". Veel mensen met hogere inkomens kunnen pas op latere leeftijd maatrege len treffen om een pensioen breuk te helen en voor hen schiet het beleid duidelijk tekort, aldus Beugelsdijk. Naarmate men ouder is bij het afsluiten van de polis, zal een steeds groter deel van het maxi maal te besteden bedrag opgaan aan het verzekeren van het over- lijdensrisico en dat deel zal dus niet tot uitdrukking komen in de latere uitkering. Dit wordt nog versterkt als men getrouwd is en er kinderen zijn, aldus Beugels dijk. Veel mensen die kampen met een pensioenbreuk zullen vol gens hem niet toekomen aan de norm van een oudedagsvoorzie ning die 70 procent bedraagt van het laatst verdiende salaris. Bovendien, aldus de NVL-voor- zitter, houdt het besluit totaal geen rekening met vervroegd pensioen en vervroegd uittre den. Wie één jaar voor zijn 65ste wil uittreden, zal daarvoor onge veer 10 procent meer premie moeten betalen. Wie vijfjaar eer der wil uittreden zal aanmerke lijk minder uitkering gaan ont vangen. Daarbij moet dan be dacht worden dat deze mensen ook nog geen aow zullen krijgen. De Hilversumse levensverzeke raar Legal General Nederland wil een kort geding aanspannen tegen met ministeriewan Finan ciën wegens de beperking van de aftrek van lijfrentepremies. De maatschappij meent dat de mi nister onzorgvuldig heeft gehan deld en dat hij deze beslissing ten onrechte heeft genomen om dat hij daarmee vooruitloopt op de goedkeuring door het parle ment van het wetsvoorstel Bre de Herwaardering. STOCKHOLM (RTR) - De Zweedse Sociaaldemocratische minder- ïeidsregering heeft vrijdag verklaard te streven naar toetreding ot de Europese Gemeenschap. ïG-functionarissen zeiden vrijdag in Brussel te verwachten dat (weden al volgend jaar de aanvrage zal doen om toe te treden tot de ;waalf lidstaten tellende EG. De Zweedse minister van financiën, Allan Larsson, verklaarde vrijdag tijdens een persconferentie: „De egering streeft naar een parlementair besluit.... dat duidelijker en rastomlijnder de Zweedse ambities duidelijk maakt om lid te wor- len van de Europese Gemeenschap". De Europese Commissie in Brussel geeft gewoonlijk geen commen- ;aar op aanvragen tot toetreding, maar EG-functionarissen zeiden dat de Zweedse stap was verwacht. Een EG-functionaris zei dat de Europese Commissie, het dagelijks Destuur van de EG, waarschijnlijk de Zweedse toetreding wegens de iterke economische positie van het land graag ziet. (Van onze correspondent) BUDAPEST-Hongaarse taxi-chauffeurs hebben een groot aan tal verkeersknooppunten in hun land geblokkeerd. Het verkeer op kruispunten, bruggen en bijna alle grensovergangen kwam stil te liggen. De chauffeurs zijn woedend over de verhoging van de benzine prijs met 56 procent en eisen dat de regering deze maatregel on gedaan maakt. De regering is niet van plan toe te geven. Volgens de minister van transport Caba Siklos kan er wel worden gepraat over compensaties voor invaliden en andere gedupeer den (foto Atilla KisbenedeklEPA) BERLIJN (RTR/DPA) - De op volger van de communistische partij van de voormalige DDR, de Partij voor Democratisch So cialisme (PDS), is vrijdag in op spraak geraakt door een groot financieel schandaal. Naar aan leiding van de ontdekking dat bij geheime transacties gelden uit de partijkas naar een Sov jet-bedrijf zijn overgeheveld, arresteerde de Duitse politie vrijdag Wolfgang Pohl, de pen ningmeester van de partij, en het hoofd van de boekhouding, Wolfgang Langnitschke. Het zou gaan om een bedrag van 107 miljoen mark (ongeveer 120 miljoen gulden). Partijleider Gregor Gysi zal naar verwachting vandaag zijn ambt neerleggen, nadat hij vrij dag zijn vertrek op korte termijn aankondigde. Pohl nam vrijdag tijdens een partijzitting de verantwoor delijkheid op zich voor het door sluizen van miljoenen marken uit het PDS-bezit naar filialen van een Sovjetfirma in het bui tenland, waaronder Nederland. Met het oog op de komende ont eigening van de financiële mid delen van de partij had hij een deel van het geld willen redden, zei hij. Het bureau van de partij noch Gysi waren van de transac ties op de hoogte. Bondskanselier Helmut Kohl gaf woensdag een werkgroep van het ministerie van binnen landse zaken in Bonn opdracht de rijkdom van de voormalige Oostduitse communistische partij te onderzoeken. De Russische communistische partij wees vrijdag iedere be trokkenheid bij de transacties met de SED via het Russische bedrijf Poetnik, van de hand. Het officiële persbureau Tass meldde dat het Centraal comité zich in een persverklaring had gedistantieerd van de firma. De eigendommen van de com munistische partij (SED) wer den vorig jaar, na de val van het communistische regime, onder controle gesteld van een rege ringsfonds. De PDS was echter van plan met haar kapitaal de schulden aan Moskou te beta len, die ze nog had uitstaan voor de opleiding en de huisvesting van DDR-studenten in de Sov jetunie. Partijvoorzitter Gysi be schuldigde onlangs de Berlijnse justitie van een „heksenjacht" op het PDS-geld. Gysi was donderdag in Moskou om met vertegenwoordigers van de communistische partij van de Sovjetunie de affaire te bespre ken. SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is vrijdagavond rond kwart voor negen een mislukte poging ondernomen tot een goudroof. Volgens een woordvoerder hebben de overvallers een Boeing 737 van de KLM op de taxibaan tot stoppen ge dwongen. Ze zouden zich daarbij hebben bediend van een gele Volks wagen combi-bestelbus van de luchthaven Schiphol. De overvallers zouden hebben geprobeerd het vrachtluik van het tot stoppen gedwongen vliegtuig te openen. Het vliegtuig, met vluchtnummer KL 316, dat uit Zürich kwam, zou 350 kilo goud met een geschatte waarde van ruim zeven miljoen gulden aan boord hebben gehad. Het bestel busje werd al eerder op de avond vermist. In het officiële Israëlische on derzoeksrapport naar het bloedbad op de Tempelberg in Jeruzalem wordt de belangrijk ste schidd gelegd bij de Palestij- nen, maar wordt ook kritiek geoefend op de O politie. O De laboratoriumschool is sinds vrijdag definitief gevestigd in het schoolcomplex van de HTS aan de Edisonweg in Vlissingen. Het laboratoriumonderwijs was voorheen ondergebracht in Goes. Met de vestiging ging een verbouwing van de HTS gepaard van 3,5 ft miljoen gulden w De plaatsing van het oorlogsmo nument in Westkapelle staat weer ter discussie. Een echtpaar heeft de hulp ingeroepen van commissaris Boertien om - wat in de volksmond 'de pispaal' wordt genoemd - het gedenkte ken te verplaatsen. De burge meester .noemt het een kwestie van 'persoon lijke smaak De VC Vlissingen blijft in de race voor een periodetitel. In de uitwedstrijd tegen FC Zwolle bevochten de Zeeuwse semi- profs een gelijkspel (0-0). Hel was geen wedstrijd voor een schoonheidsprijs, maar trainer Jansen ivas meer dan tevreden met het ene punt ROTTERDAM (ANP) - Benzine en diesel worden weer duurder. Van de oliemaatschappijen heeft marktleider Shell voor maandag een verhoging van de prijzen voor benzine met drie cent per liter aangekondigd. Diesel, gasolie en huisbrandolie worden die dag vier cent per li ter duurder. Ook de zelfstandi ge oliehandelaren (vrije pom pen) hebben al laten weten de prijzen weer te verhogen. De verhoging van de prijzen is het gevolg van de stijging eerder deze week van de prijzen voor ru we olie en olieprodukten op de internationale markten. De prij zen van ruwe olie zijn overigens vrijdag per saldo gedaald na gril lige schommelingen onder in vloed van het nieuws over de Golf-crisis. Op de termijnmarkt in New York ging de notering van de toonaangevende soort West Te xas Intermediate voor levering in december met 1,24 dollar om laag naar 33,01 dollar per vat (159 liter). Ook op de Londense termijn- markt gingen de prijzen om- laag.In het bijzonder de prijs van ruwe olie is de afgelopen dagen sterk gestegen, na een scherpe prijsdaling in het begin van deze week. Vanaf maandag kosten super plus loodvrij, Euro loodvrij en super gelood aan de Shell-pomp (zelftank) achtereenvolgens 180, 176 en 184 cent per liter. Een liter diesel kost vanaf maandag 121,8 cent aan de Shell-pomp (zelf tank). De Novok, de organisatie van de zelfstandige oliehandelaren, heeft vrijdag aangekondigd de prijzen voor benzine en diesel maandag eveneens met gelijke bedragen te verhogen. SOFIA (AFP) - Het Bulgaarse parlement heeft vrijdag beslo ten om in het kader van de mul- ti-nationale vredesmacht in het gebied van de Perzische Golf een militaire eenheid, bestaan de uit vrijwilligers, naar het Golfgebied te sturen. Het gaat om een groep medische specialisten die ook zijn opge leid voor de behandeling van de gevolgen van chemische aanval len, Advertentie HAAGMAN ADVOCATEN ROTTERDAM Advertentie Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Een duidelijk aangeslagen PDS-partijleider Gregor Gysi vrijdag tijdens zijn persconferentie (foto Wolfgang Kumm/DPA De vestiging van De Hypotheker in Middelburg is helaas tijdelijk gesloten. De eigenaar van deze vestiging heeft onze organisatie verlaten. Totdat wij een opvolger heb ben gevonden, neemt De Hypotheker in Bergen op Zoom de werkzaamheden over: De Hypotheker Bergen op Zoom, Koevoetstraat 43, telefoon: 0I640-59800 Wij bieden u hierbij onze excuses voor het ongemak. Wij stellen alles in het werk om u binnenkort weer in Middelburg te kunnen voorzien van een onafhankelijk hypotheekadvies. VOOR EEN HYPOTHEEK GA JE NAAR DE HYPOTHEKER. De Hypotheker -"^cË

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1