Laboratoriumschool in nieuw onderkomen Zeeland ontkomt niet aan ontslagen Philips "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Recordpoging non-stop koken Retranchement Vissers rijden in op inspecteur AID Muller blijft onder Nederlandse vlag V Lot Mulder Nadruk op activiteiten te water tretford In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. ZATERDAG Tl OKTOBER 1990 Omroep Zeeland opent in Axel een hulpstudio Topsport PZC Ton buit bij inbraak in meubelzaak Wemeldinge Controle Ontslagdreiging na overname Ontslag Van der Doef in commissie tegen winkeldiefstal zeeland Provincie wil mei als sportmaand MIDDELBURG - Zoals septem ber tot Zeeuwse cultuurmaand is uitgeroepen, moet mei sport maand worden. Het dagelijks provinciebestuur wil het ac cent leggen op watersportacti viteiten die 'eenzelfde soort re putatie moeten krijgen als de Sneekweek'. Ook allerlei ande re vormen van top- of recreatie sport kunnen aan bod komen. Belangrijkste 'nevendoel': meer toeristen naar Zeeland trekken. De plannen worden uit de doe ken gedaan in de provinciale no ta Sportmaand 1991, die wordt toegezonden aan sport- en toe ristenorganisaties binnen en buiten Zeeland. Ook aan de Zeeuwse gemeentebesturen wordt om medewerking ge- AXEL - Omroep Zeeland neemt binnenkort een hulpstudio in Zeeuwsch-Vlaanderen in ge bruik. De nieuwe faciliteit wordt ondergebracht in cultu reel centrum De Halle in Axel. Het bestuur van de omroep ver wacht dat de nieuwe studio bin nen enkele maanden operatio neel kan zijn. Omroep Zeeland wil met de in gebruikname de verslaggeving in Zeeuwsch-Vlaanderen verder uitbreiden. Daarbij wordt ge bruik gemaakt van hoogfre quent zenders, die het mogelijk maken rechtstreeks met goede geluidskwaliteit verslag te doen vanuit elke plaats onder de Wes- terschelde. In de centrale studio in Oost-Souburg zijn de afgelo pen maanden gunstige ervarin gen opgedaan met dergelijke hoogfrequent verbindingsappa- ratuur. vraagd. Eerder al besloot het da- eerste, in mei komend jaar, te snel zijn. Subsidieverzoeken Wat het dagelijks provinciebe- gelijks provinciebestuur 100.000 houden sportmaand. Wie op de moeten voor 1 december zijn in- stuur betreft bestaat de Mei gulden klaar te leggen voor de plannen in wil schieten moet gediend. Sportmaand uit de volgende in- Studenten aan het werk in de nieuwe huisvesting van het hoger laboratoriumonderwijs in Vlissingen (foto Ruben Oreel VLISSINGEN - Het laboratoriumonderwijs van de Hogeschool Zeeland kan zich sinds vrijdag vaste bewoner noemen van het schoolcomplex aan de Edisonweg in Vlissingen. Met een ver bouwing van het gebouw van de hogere technische school werd ruimte gemaakt voor de laboratoria. De nieuwe ruimten wer den gisteren officieel in gebruik genomen. Bestuurslid A. P. Knuyt van de hogeschool verrichtte de ope ningshandeling. Hij herinnerde zich dat in de jaren zeventig te vergeefs geprobeerd is het laboratoriumonderwijs aan de techni sche school te verkopen. „Wat toen mislukte is nu wel gelukt", aldus Knuyt. Het hoger laboratorium onderwijs was tot dit schooljaar in Goes gevestigd. In het kader van de schaalvergro ting in het hoger beroepsonderwijs werd besloten de afdeling naar de centrale vestiging in Vlissingen te verhuizen. Ook de sec tor verpleegkunde verruilde Goes voor de Scheldestad. De verbouwing van de hts heeft 3,5 miljoen gulden gekost. Het is het begin van een grootscheepse uitbreiding en vernieuwing van het scholencomplex, waar vooral de sector economisch en admi nistratief onderwijs met ruimtegebrek te kampen heeft. Het mi nisterie van onderwijs heeft vorige maand de voor de bouw beno digde financiën in het vooruitzicht gesteld. grediënten: topsport, grote eve nementen, meerdaagse activi teiten, cursussen en de uitrei king van een provinciale sport- prijs. De organisatie van Mei- Sportmaand is in handen gege ven van de Zeeuwse Sportraad en de Provinciale VVV. Bij topsport denkt de provincie aan (inter)nationale wedstrijden of demonstraties op eredivisie niveau (bijvoorbeeld voetbal, volleybal of tafeltennis) en hoofdklasseniveau (zoals atle tiek, hockey en korfbal). Ook een wielerklassieker behoort tot de mogelijkheden. Grote evenementen moeten zich vooral afspelen in de watersport sfeer, al worden andere takken van sport niet uitgesloten. Zo staat inmiddels een internatio naal concours hippique op sta pel. Onder meerdaagse evenemen ten verstaat de provincie onder meer fiets- en wandelvierdaag sen. Daarbij kan eraan worden gedacht de activiteiten op zeke re bevolkingsgroepen te richten: ouderen of gezinnen met kleine kinderen. Het toeristisch be drijfsleven zou daar dan met speciale arrangementen op kun nen inspelen. Men denkt ook toeristen te trek ken met cursussen, dan wel trai ningen, te geven door professio nele sporters. De gedachten gaan uit naar golf-, surf-, tennis- en deltavlieg-instructieweken. Tenslotte de Zeeuwse sportprijs, een jaarlijks uit te reiken 'aan moedigingsprijs' voor een jeug dig sporttalent. Van de ton provinciegeld is 70 procent bedoeld voor het subsi diëren van activiteiten, 30 pro cent voor publiciteit en voorlich ting. Het is de bedoeling de di verse evenementen zoveel mo gelijk over de provincie te sprei den. Subsidies kunnen oplopen tot ten hoogste de helft van de exploitatiekosten. TERNEUZEN/MIDDELBURG - Ook Philips-Terneuzen en Vitri- te in Middelburg, een volle dochter van Philips, ontkomen niet aan ontslagen. Een woord voerder van de multinational in Eindhoven heeft dit vrijdag meegedeeld. Hoeveel werkne mers ontslag boven het hoofd hangt, is nog lang niet duide lijk. De zegsman bevestigde dat de markt van lampvoeten, de be langrijkste produktiepoot van Vitrite, onder voortdurende prijsdruk staat. Philips-Terneu zen is daarentegen nogal opti mistisch gestemd over de toe komst. Zoals gemeld maakte Philips donderdag bekend dat wereld wijd tussen de 35.000 en 45.000 banen op de tocht staan. In Ne derland zouden naar verwach ting ongeveer tienduizend per soneelsleden moeten vertrek- jen. „Niets en niemand is uitgesloten van het proces", beklemtoonde de Philips-woordvoerder vrij dag. „Zoals president Timmer al zei: het zal in elke hoek van elk bedrijf te voelen zijn. Maar nie mand is nog in staat om bij bena dering te kunnen aangeven wat er precies zal gebeuren." Geruchten dat Vitrite een om zetdaling van twintig procent verwacht, kon de Philips-zegs- man niet bevestigen. „Ik heb daar geen signalen van ontvan gen." Hij erkende wel dat de markt van lampvoeten onder druk staat. „Er kan altijd sprake zijn van een tijdelijke teruggang in de verkoop, maar zelfs daar van heb ik nog niets gehoord van Vitrite." In 1988 vielen bij Vitrite ook al ontslagen. Toen werd het bedrijf met ongeveer veertig man afge slankt. Bij Vitrite, waar naast lampvoeten ook batterij hulzen worden gemaakt, werken nu rond de 700 werknemers. Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus, 4 weken voor één tientje en één riks! Anton (nr.sink |JA Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC 4 weken lang Ivoor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Bij de Philips-vestiging in Ter- neuzen, waar spaarlampen, star ters en neonlampen worden ge fabriceerd is men redelijk opti mistisch gestemd over de toe komst. In 1988 vond in Terneu- zen een afslankingsoperatie plaats. Ruim tachtig zogenaam de indirecte arbeidsplaatsen (niet-produktieve) gingen toen verloren. „Als er toen sprake was van vet, dan is dat door die af slankingsoperatie nu geheel ver dwenen", beklemtoonde H. Koers, manager operations van de Terneuzense lampenfabriek. „We produceren produkten voor een markt die redelijk aantrekt door het toenemende milieube wustzijn van de mensen. De hui dige oliecrisis speelt ook in ons voordeel. De afname van spaar lampen neemt nog steeds toe", aldus Koers. Ook voorzitter L. Roelandt van de ondernemingsraad was niet somber gestemd over de toe komst van de Zeeuws-Vlaamse vestiging. Bij Philips in Terneu- zen werken circa zevenhonderd mensen in volledig dienstver band. De Philips-woordvoerder in Eindhoven zei dat het bedrijf zijn best zal doen om zoveel mo gelijk ontslagen te voorkomen. „We zullen", zei hij, „proberen om de mensen zoveel als moge lijk is binnen het bedrijf - al zal dat heel moeilijk worden - of buiten het bedrijf te herplaat sen." WEMELDINGE - Bij woningin richting Pieterse in Wemeldin ge is in de nacht van donderdag op vrijdag voor ruim honderd duizend gulden aan meubelen en tapijten gestolen. De goede ren werden vanuit de toonzaal overgeladen in een bestelbus van de firma, die eveneens ver mist wordt. De bestelbus is van het merk Mercedes, kleur wit bruin en heeft het kenteken 04- SB-86. Op de zijkant staat de naam van de firma. De politie in Kapelle vraagt getuigen contact op te nemen met het bureau, tel. 01102-41600. Kok Leon op de Woert warmt zich op voor zijn recordpoging (foto Henk Hommers) RETRANCHEMENT - Twee nachtjes niet slapen en hij redt het. Heel Retranche ment kookt van spanning of Leon Gerardus Clemens op de Woert het meer dan 61 uur achter het fornuis uithoudt. Om in het Guinness Book of Records te komen moet de kok van café-biljart-pension Le Hollandais zo lang (bijna) non-stop koken. Leon hoopt het proces ver baal dat hij onvermijdelijk krijgt zo lang mogelijk te ont lopen. Gerechtsdeurwaarder D. Doeze Jager staat dit week einde klaar om de jonge kok te boeken. „Aan een proces verbaal ontkomt hij niet", zegt de deurwaarder formeel. ,,Of ik nu zijn record vastleg of de mislukking van de poging, het wordt officieel door mij in een proces verbaal vastge legd." Leon op de Woert ontstak de gaspitten van het fornuis vrij dagmorgen om acht uur in aanwezigheid van, onder an deren, de Sluisse burgemees ter M. L. Everaers en deur waarder Doeze Jager. De Schoondijker deurwaar der onthulde op verzoek de spelregels voor de 'record kok'. Op de Woert dient drie uur achter elkaar te koken om recht te hebben op een kwar tiertje rust. In dat kwartier mag hij doen wat hij wil en de vijftien minuten worden ge woon bij de 'gekookte' tijd ge teld. Een aantal controleurs zorgt er voor dat de kok zich aan de regels houdt en de deurwaar der rent af en toe als 'supervi sor' de zaak binnen. In het be gin van vrijdagavond was Op de Woert nog zo fris als een hoentje. De eters die van zijn kookkun sten hadden mogen genieten, waren zonder uitzondering met een tevreden maag weg gegaan. „Leon staat als een prins in de keuken. Hij heeft alleen een beetje last van de hitte in het kleine keukentje. De warmte is zijn grootste te genstander. Maar we hebben de boel lekker tegen elkaar open gezet. We hopen dat hij het tot het eind van de zon dagavond volhoudt", ver klaarde een jurylid vrijdag avond. Op de Woert wil tot maandag morgen één uur doorkoken om het record op 65 uur te brengen. Voor zijn maaltijden hebben zich 230 mensen ge meld. Hij wil er niet één te leurstellen. BRESKENS - Twee bemanningsleden van het vissersschip Breskens 57 zijn vrijdagmiddag na een wilde achtervolging in Oostburg aangehouden door de Algemene Inspectie Dienst (AID). De mannen kregen een proces verbaal voor 'poging tot doodslag' op een inspecteur en het illegaal aan land brengen van zesennegentig vuilniszakken met tong en kabeljauw. De vis en het busje waarmee de handel werd ver voerd, werden in beslag genomen. De Breskens 57 bracht vrijdagmorgen de vangst van de afge lopen week binnen in de Breskense vismijn. Inspecteurs van de AID zagen omstreeks 12.00 uur echter een busje wegrij den. De AID'ers achtervolgden de wagen en hielden het voer tuig op het Molenwater in het vissersdorp staande. Maar toen de inspecteurs de twee inzittenden wilden ondervragen, reed het busje plotseling achteruit. Een inspecteur werd een aan tal meters door het voertuig meegesleurd. De vissers reden vervolgens door de polders naar Oostburg. Nadat ze het busje in het centrum van het Eenhoorndorp hadden geparkeerd, werden ze door de inspecteurs - met as sistentie van rijkspolitiemensen van de groep West- Zeeuwsch-Vlaanderen - aangehouden. TERNEUZEN - Het sleep- en bergingsbedrijf Willem Muller in Terneuzen blijft opereren on der Nederlandse vlag. Dat kan consequenties hebben voor het aantal bemanningsleden op de sleepboten. In België gelden wat dat betreft strengere regels dan in Nederland. Muller wordt overgenomen door de de Belgische Unie van Red- dings- en Sleepdienst (Union). Dat Belgische staatsbedrijf ver werft daarmee na jarenlange strijd op de Westerschelde en het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen nagenoeg een monopo liepositie. Het sleepwerk op het kanaal was bij tractaat tussen België en Ne derland geregeld. De sleepbe drijven verdeelden het werk in een pool; het grootste deel van dat dagelijkse werk was al in handen van de Union. Naast Muller deed de afgelopen jaren ook Multraship mee. Dat bedrijf lijkt de dupe te worden van de overname van Muller door de Union. Op de sleepboten van Willem Muller vaart in ploegendienst nog ruim veertig man. Belgische sleepboten moeten minstens vier bemanningsleden aan boord hebben (uit veiligheids overwegingen), terwijl in Neder land niet meer dan drie beman ningsleden zijn voorgeschreven. De overname zou dus kunnen leiden tot het ontslag van een aantal werknemers. De Vervoersbond FNV, die vrij dagochtend door het moederbe drijf Wijsmuller werd ingelicht over de onderhandelingen (een woordvoerder van Wijsmuller vrijdag: 'de onderhandelingen zijn nog niet afgerond en daarom doen wij verder nog geen mede delingen'), reageerde veront waardigd op de plannen tot overname. Regio-bestuurder Jan van den Brink herinnerde na afloop van het overleg nog eens aan de moeizame onderhandelingen over het behoud van arbeids plaatsen op de sleepboten. Die onderhandelingen vergden vele maanden. Volgens de Vervoers bond lijkt het erop dat de reorga nisatie is gebruikt om het bedrijf gemakkelijker te kunnen verko pen. Van den Brink: „Voor de werk nemers betekent dit opnieuw onzekerheid. Wij hebben te ken nen gegeven dat onze opstelling bepaald zal worden door de so ciale gevolgen en het perspectief voor de werknemers. We zullen ook scherp letten op de gevolgen voor de andere Wijsmuller-be- drijven voor wat betreft de ver deling van de schuldenlast van de moedermaatschappij nu een van de dochters verkocht zal worden." Wanneer Van den Brink overleg pleegt met zijn achterban in Ter- neuzen was vrijdagavond nog onduidelijk. Welke gevolgen de overname van Muller door de Union heeft voor de vestiging van Muller in Gent is ook nog on bekend. Het staat wel nagenoeg vast dat de medewerkers van de radiokamer van het bedrijf (op de watertoren aan de Schelde- boulevard) moeten verdwijnen. Daarbij gaat het om vier man. VLISSINGEN Burgemeester J.C.Th, van der Doef van Vlis singen heeft er weer een nieuw bijbaantje bij: het voorzitter schap van de commissie win keldiefstal van het Hoofdbe drijfsschap Detailhandel. Volgens secretaris drs P.J.J. Bremmer van de commissie win keldiefstal is Van der Doef spe ciaal voor deze functie gevraagd, omdat hij burgemeester is en lid van de politiecommissie van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG). De commissie winkeldiefstal wil zich meer gaan bezighouden met lokale acties, waarbij middenstand, ge meente en politie samenwerken. Vandaar dat iemand is gezocht in de kring van burgemeesters, aldus Bremmer. Advertentie Kromme Weele 21-23 Middelburg. Tel. 14077 Het zijn weer drukke tijden voor de collectanten. Net de voordeur gesloten, of er staat alweer een nieuwe bus te rammelen. Voor gehandi capten, voor menslievende instellingen voor geloofs huizen, het kan niet op. De Middelburger had er de ze week schoon genoeg van. Dat er gecollecteerd wordt, logisch, hij wilde best iets van zijn welvaart delen. Maar waarom hij altijd naar de deur wordt geroe pen, als het warme eten op tafel staat of als hij net on deruit wil zakken voor een welverdiende dut, is hem een raadsel. Trrrrrrring! Deze keer zou hij de beller eens goed de waarheid zeg gen. Iets in een bus stoppen, prima, maar dan op een an der tijdstip. Op de stoep stond een zes-, misschien zevenjarig jon getje. In sporttenue. Of me neer een lot wilde kopen, want dat zou zijn voetbal club heel goed uitkomen. De Middelburger slikte zijn boze woorden in. Zo'n jon getje, ach gut. Eén moment, even mijn portemonnee zoe ken. De speurtocht duurde lan ger dan verwacht, de geld buidel kwam pas na inten sief zoeken boven water. Terug bij de voordeur trof hij een boos voetballertje aan. „Wat denkt meneer wel", sprak de jeugdige lo- tenverkoper, kon dat niet vlugger, want ik moet zo warm gaan eten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 59