M Man dood door onbekende stof in drankje Milieu-actie overheid valt slecht bij chemie Meer samenhang basis en speciaal onderwijs Rijkswaterstaat wil eilandje Rottum aan zee prijsgeven Nederland schendt rechten van de mens met uitzetting binnen- en buitenland üi Bernhard plant boom het weer in zeeland ...en in europa Geen maximum aan uit te keren schadebedrag rE Kind overleden aan nekkramp ETEÊRNR Jan Stins Sllif 1181 lllï «lis mm mm/r Onderwijs presenteert beleidsnotitie: Beroep advocaten om vergoedingen Jurist: Uitwijzingen naar LibanonSudan en Sri Lanka Hongersnood Toetsingsplicht bij subsidies aids-onderzoek Onderzoek naar fouten proces moord Karaman 33 3=FF Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Vooruitzichten VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 Wanprodukt kost fabrikant geld DEN HAAG (ANP) - De Europe se Richtlijn Produktaansprake- lijkheid is per 1 november ver werkt in het Burgerlijk Wet boek. Daarmee is ook in Neder land formeel risico-aansprake lijkheid ten aanzien van ge brekkige produkten ingevoerd, aluds donderdag het ministerie van Economische Zaken. De richtlijn behandelt de aan sprakelijkheid van leveranciers of producenten voof schade die BREDA (ANP) - Een bijna vier jaar oud jongetje uit Breda is deze week overleden aan nek kramp. Dat heeft dr. A. de Laat van de stadsgewestelijke GGD in Breda meegedeeld. Twee jon geren met nekkrampverschijn selen verblijven nog in een zie kenhuis. Advertentie uw exclusieve dealer uurwerkmaker/instrumentmaker leverancier van kwaliteitsuurwerken Damplein 7, Middelburg Tel. 01180-36635 Reparateur en restaurateur van klokken en horloges. door een gebrek aan een pro- dukt is veroorzaakt. Uitgangs punt is artikel 1: „De producent is aansprakelijk voor de schade, veroorzaakt door een gebrek in zijn produkt". De term producenten wordt in de richtlijn breed uitgelegd als „de fabrikant van een eindpro- dukt, producent van een grond stof of de fabrikant van een on derdeel, alsmede een ieder die zich als producent presenteert door zijn naam, merk of een an der onderscheidingsteken op het produkt aan te brengen". Ook degene die produkten in de EG invoert geldt als producent. Een koper kan bij schade zijn di recte leverancier (verkoper, win kelier) of ieder ander in de pro- duktketen rechtstreeks en voor het volle schadebedrag (hoofde lijke aansprakelijkheid) aan spreken. De koper dient de scha de, het gebrek en het zakelijk verband tussen beide te bewij zen. Bij de beoordeling wordt on der meer het redelijkerwijs te verwachten gebruik van het pro dukt betrokken. Voor onderling verhaal van de schade in de pro- dukt-keten geldt het nationaal recht inzake regres. Nederland heelt geDruiK ge maakt van drie opties, die de richtlijn biedt. Er is geen maxi mum voor het schadebedrag, onder meer om problemen te voorkomen als er meerdere ge troffenen zijn. Verder is ontwik kelingsrisico uitgesloten. Dat betekent dat een produkt wordt beoordeeld naar de stand van de techniek op het moment van produktie en niet op het mo ment van het schadegeval. Ten slotte zijn primaire landbouw- produkten uitgesloten. In acht EG-lidstaten is de Richt lijn Produktaansprakelijkheid inmiddels uitgevoerd. De lan den hebben daarbij op verschil lende manieren gebruik ge maakt van de opties. 881818 mmmi V'. ill, msm AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is in het weekend een 28- jarige Canadees overleden nadat in een discotheek vermoede lijk een stof in zijn drankje is gestopt. Vijf mannen raakten zeer onwel, één raakte zelfs in coma, na het nuttigen van drankjes in dezelfde discotheek. Politiewoordvoerder K. Wilting deelde dit donderdag mee. De mannen vertoonden dezelfde symptomen. Zij hadden schuim op de mond, hallucineerden en maakten agressieve bewegingen. Van allen staat vast dat zij een bezoek hebben gebracht aan de discotheek IT in de Amstelstraat. Rechercheurs troffen daar zondag geen onregelmatigheden aan. Voorlopig onderzoek van het gerechtelijk laboratorium wijst niet in de richting van hard-drugs. Vermoedelijk is in de drankjes een onbekende stof gedaan. De Amsterdamse politie raadt men sen die in de hoofdstad een horecaetablissement bezoeken aan hun drankjes constant in de gaten te houden (foto Arthur Bas- tiaanselANP) LEIDSCHENDAM (ANP) - De draaggolfcampagne van de overheid om de consument te bewegen tot milieu vriendelijk gedrag is slecht gevallen bij de chemische industrie. „Hier speelt niet een evenwichtig oordeel, maar veel eerder emotie de hoofdrol", aldus een com mentaar in NCI, het orgaan van de Vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie (VNCI). In de campagne worden de leuzen gehanteerd: Kies voor artikelen die eenvoudig verpakt zijn, en 't liefst niet in plastic of piepschuim. En: Haalt 't liefst verse, onverpak te seizoengroenten in huis. U bespaart daarmee ook energie. De VNCI noemt dit „onzorgvuldig geformuleer de boodschappen", waarmee de overheid het tegenover gestelde bereikt van wat zij wil. Zeven procent van het huishoudelijk afval is kunststof dat bij verbranding calorieën oplevert en zo brandstof bespaart. Daarbij is nu duidelijk vastgesteld dat de pvc in dit afval niet bijdraagt aan de vorming van dioxine. Vermindering van het gebruik van kunststof is dus niet de meest efficiënte wijze om de hoeveelheid afval te be perken. Met aparte inzameling van organisch afval valt bijvoorbeeld veel meer te bereiken, aldus de VNCI. Bovendien heeft verpakking een maatschappelijke functie. Meer produkten komen door de verpakking op een uit gezondheidsoogpunt, verantwoorde wijze tegen lagere kosten ter beschikking. Uit veel onderzoek blijkt dat kunststof een ook uit milieu-oogpunt aan te bevelen verpakkingsmateriaal is. aldus het orgaan van de ver eniging van de chemische industrie. )EN HAAG (ANP) - Basisscho en en scholen voor speciaal on- tlerwijs moeten gaan samen- verken in bestuurlijke verban- len. Dat moet er uiteindelijk oe leiden dat minder leerlin- ;en worden verwezen naar het ipeciaal onderwijs. lat schrijft staatssecretaris Wallage (onderwijs) in de be- eidsnotitie „Weer samen naar :chool", die hij donderdagmor- ;en in Den Haag presenteerde, n de notitie doet hij voorstellen voor een grotere samenhang tus- :en de nu gescheiden circuits van het basis- en het speciaal on- lerwijs. e staatssecretaris heeft twee loorten van mogelijke bestuur- ijke verbanden voor ogen, ;chrijft hij in de notitie. „Be- ituurlijke schaalvergroting" is laarbij de meest vergaande /orm. Zo'n vijftien gewone ba- isscholen zouden met één chool voor speciaal onderwijs kunnen gaan gaan samenwer ken onder één gezamenlijke be stuur. Dit nieuwe bestuur be- paalt hoe de middelen worden verdeeld voor gewoon onderwijs en de middelen voor extra bege leiding binnen het samenwer kingsverband, dat zo'n 2000 leer lingen zou tellen. Een minder vergaande variant is een „bovenschools samenwer- DEN HAAG (ANP) - De Neder landse Orde van Advocaten en de Vereniging Sociale Advoca tuur Nederland gaan in hoger beroep tegen het vonnis van de Haagse rechtbank, waarin de eis tot verhoging van de advo- catenvergoeding per 1 januari 1991 werd afgewezen. Mr. L. Spigt, deken van de Orde, heeft dit donderdag bevestigd. HOLLUM (GPD) - Rijkswa terstaat stelt voor om alle onderhoud aan de Wadde neilandjes Rottumeroog en Rottumerplaat te staken. Volgens een nog vertrouwe lijk onderzoek van de direc tie Groningen heeft het prijsgeven van de eilandjes aan de Noordzee geen nade lige gevolgen voor de kust verdediging. Ook de scheep vaart op de Westereems zou er geen hinder van onder vinden. De auteurs van het plan, waarbij ook rijksambtena ren van Natuurbeheer zijn betrokken, houden er terde ge rekening mee dat Rottu meroog zonder onderhoud in de Westereems verdwijnt. Van de groene kwelder op Rottumerplaat, een befaam de hoogwatervluchtplaats en domein van vele broedvo- gels, zal weinig of niets over blijven. Er zal een grote zandplaat resteren die in oostelijke richting 'wandelt'. Onzekerheid zou nog be staan over de gevolgen voor het geulenstelsel voor de Noordgroninger kust. Het prijsgeven van Rottume roog en Rottumerplaat aan de zee is in eerste aanleg af hankelijk van de uitleg, die aan de geldende Planologi sche Kernbeslissing Wad denzee (PKB) wordt gege ven. Beide eilandjes vallen geheel onder de PKB, waar in onder andere staat dat een conserverend kustbe heer gericht op instandhou ding van „duinen, wadden, kwelders en dijken" Wordt voortgezet. Bezuinigingen spelen vol gens een zegsman bij Rijks waterstaat geen rol. Het hui dige onderhoud aan Rottu merplaat is al zeer beperkt. Er wordt nog een strekdam op peil gehouden, hoofdza kelijk om te fungeren als aanlegplaats. Voorts wordt er hier en daar helm geplant en wrakhout gestapeld om de verstuiving te reguleren. kingsverband" van eenzelfde aantal scholen. De scholen hou den in dat geval hun eigen be stuur en een deel van het geld dat ze nu voor hun leerlingen krijgen. Het extra geld voor moeilijke leerlingen (de zogehe ten „scoregelden" of „gewich ten") en de meerkosten voor het speciaal onderwijs worden door een overkoepelend bestuur ver deeld. Dergelijke bestuurlijke verban den zijn nodig om de groei van het speciaal onderwijs eindelijk tot staan te brengen, schrijft Wallage. Want ondanks een „in drukwekkend pakket aan voor zieningen" is dat doel nog steeds niet bereikt. De Katholieke Onderwijsvak- bond (KOV) vindt dat alleen her schikking en schaalvergroting niet leidt tot de nodige speciale aandacht voor kinderen met problemen in de gewone basis scholen. Een grotere samenhang tussen het basis- en het speciaal onder wijs is wel belangrijk, maar de voorstellen van Wallage zijn vooral organisatorisch, aldus de KOV. De bond vindt in de noti tie „onvoldoende uitgewerkte, inhoudelijke elementen. T- Wmm ROZENDAAL - Prins Bernhard plantte donderdag de eer ste boom voor de aanleg van twee bladakkers door de Ver eniging tot Behoud van het Veluws Hart in Rozendaal (foto Toussaint KluiterslANP) UTRECHT (ANP) - Uitzetting van asielzoekers naar landen waar oorlog wordt gevoerd of hongersnood heerst is in strijd met het Europees Verdrag tot bescherming van de rechten van de mens. Dat stelt mr. H. Si mon, docent vreemdelingen recht aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, in een artikel in het Nederlands Juristenblad. Volgens Simon handelt de Ne derlandse regering dan ook „on menselijk" door asielzoekers uit te wijzen naar landen als Li banon, Sudan en Sri Lanka. De Amsterdamse jurist baseert zich in zijn artikel op artikel 3 van het mensenrechtenverdrag. Dat zegt onder meer dat een staat niemand mag onderwer pen aan een onmenselijke of ver nederende behandeling. Het ar tikel gaat echter verder, zo meent Simon. Om dat aan te tonen voert hij het „Soeringarrest" van het Eu ropees Hof voor de rechten van de mens aan. Het Hof heeft het Verenigd Koninkrijk „veroor deeld" omdat het iémand aan de Verenigde Staten had uitgewe zen, die mogelijk ter dood zou worden veroordeeld. Niet de mo gelijke doodstraf was de hoofd reden van de „veroordeling" van de uitwijzing, maar het „relatief lichte risico" dat de uitgeleverde liep om te worden blootgesteld aan langdurige opsluiting in een dodencel. Het verdrag behelst dus niet al leen een verbod aan regeringen om zelf personen onmenselijk te behandelen, zo concludeert Si mon. Het legt staten die het ver drag hebben ondertekend vol gens hem ook de verplichting op te voorkomen dat „ieder die zich onder zijn rechtsmacht bevindt" elders onmenselijk wordt be handeld. „Ook als de betreffen de lidstaat daarbij niet zelf is be trokken en één en ander buiten de eigen landsgrenzen plaats vindt", stelt Simon. Nederland schendt derhalve de mensenrechten door asielzoe kers terug te sturen naar landen als Libanon en Sri Lanka (waar burgeroorlogen woeden) en Su dan (waar hongersnood aan de orde van de dag is). De jurist UTRECHT (ANP) - Bij de toe kenning van subsidie voor aids-onderzoek zal voortaan worden bepaald dat de presen tatie van de resultaten vooraf zorgvuldig moet worden ge toetst. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) heeft dit donderdag meegedeeld in ant woord op vragen van de kamer leden Dees en Franssen van de VVD over de publiciteit rond nieuwe vaccins en geneesmid delen. De kamerleden vinden dat voor barige publiciteit over middelen tegen aids medisch en ethisch onaanvaardbaar is omdat er val se hoop mee wordt gewekt. Si mons is het daarmee eens. AMSTERDAM (GPD) - De Rijksrecherche onderzoekt op verzoek van de Amsterdamse officier van justitie de gang van zaken rond de vrijlating van de moordenaar van de Turkse vak bondsleider Nihat Karaman. De man, A.R., werd in augustus tot 12 jaar gevangenis- veroor deeld, maar kwam vroegtijdig vrij door administratieve fouten bij het aantekenen van beroep. Het blijft de komende dagen zeer wisselvallig, maar zacht herfst weer. Er is geen vorst te ver wachten en te veel wind voor mist. Dit weertype wordt in stand gehouden door een oce aandepressie, die langzaam van west naar oost over Engeland en de Noordzee trekt. De hoofdkern passeert ver ten noorden van ons land, maar randstoringen ervan zullen wel regelmatig pas seren. De dag begint vrij rustig en de zon is misschien af en toe te zien, maar de bewolking neemt vanochtend toe en vanmiddag regent het. In de loop van de avond kunnen ons vanuit het zuiden opklaringen bereiken. De zuidoosten wind neemt over dag toe tot krachtig, langs de kust mogelijk tot hard. Van avond draait de wind naar zuid tot zuidwest en neemt dan sterk af. De temperatuur varieert niet veel en ligt vanmiddag rond de 12 a 14 graden. Wind: zuidoost 5 tot 6, toene mend 6 tot 7. Vanavond ruimend zuid-zuidwest, afnemend 3 tot 4 Bft., zicht: slecht tot matig, van avond goed, temperatuur kust water: 14 graden, afwijking wa terstanden: enkele decimeters verlaging, maximum golfhoogte monding Scheldes: tijdens hoog water rond een halve meter. Voor het weekeinde: aanhou dend zacht en wisselvallig. Pe rioden met regen of buien afge wisseld door droog weer met op klaringen. Middagtemperatuur rond 12 graden. De wind is over wegend zuidivest en af en toe krachtig of hard. Voor maandag en dinsdag: zeer onbestendigVeel wind uit het zuidwesten en perioden met re gen. Maximum temperatuur rond 12 graden. ZON EN MAAN 27 oktober Zon op 0726 onder 1721 Maan op 1444 onder uur cm Vrijdag 26 oktober 1990 E.K. Vlissingen 06.00 161 Terneuzen 06.19 182 Bath 07.15 219 Roompot-buiten 06.10 123 Zierikzee 07.15 129 Yerseke 07.25 146 Philipsdam-West 07.25 137 Zaterdag 27 oktober 1990 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 07.06 134 07.26 153 08.16 190 08.30 103 08.10 113 08.15 126 Philipsdam-West 08.25 120 uur cm Vrijdag 26 oktober 1990 E.K. Vlissingen 12.15 139 Terneuzen 00.19 139 Bath 01.21 161 Roompot-buiten 00.00 92 Zierikzee 01.00 99 Yerseke. 01.05 111 Philipsdam-West 01.00 107 Zaterdag 27 oktober 1990 uur cm 21.26 18.26 153 18.45 174 19.46 213 18.40 119 19.55 129 20.00 145 20.05 137 19.55 132 20.16 150 20.55 185 20.15 106 21.00 117 21.00 129 21.15 127 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 00.46 107 01.05 119 02.06 143 01.00 87 01.50 86 01.55 96 Philipsdam-West 01.50 93 uur cm 21.26 12.46 151 13.46 174 12.30 111 13.25 118 13.30 129 13.25 125 13.19 124 13.39 135 14.35 158 13.30 101 14.35 109 14.30119 14.20 115 I I M I I I I II I II I I II M I I I I I I I I meent dat het mensenrechten verdrag asielzoekers meer kans op een verblijfstitel biedt dan het Europese Vluchtelingenver drag, omdat dat maar een be perkt aantal gronden kent dat recht geeft op asiel. Hongers nood en burgeroorlog vallen er niet onder. Uit de weinige uitspraken blijkt dat Nederlandse rechters tot nu toe weinig op hebben met de re denering van Simon. Daarmee geven zij volgens hem blijk van een „rechtspolitiek bepaald oor deel" uit angst dat een ruimhar tige benadering een stroom „ar tikel 3-asielzoekers" op gang zal brengen. „Evenwel recht gaat voor den baat uit", schrijft Si mon. Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Canarische Eilanden en Madei ra: Flinke perioden met zon maar op Madeira ook enkele wolkenvelden. Temperaturen rond 24 graden. Spanje en Portugal: De Algarve en de Costa del Sol kunnen nog op wat zon rekenen, hoewel een enkele bui daar toch ook niet uitgesloten is. De temperaturen varieren van 17 graden in noord-Portugal en langs de kus ten van Biscaje tot zo'n 23 gra den in zuidoost-Spanje. Frankrijk: De regenkansen in Frankrijk worden flink groter. Aan de Riviera kan het nog tot aan de avond droog blijven. De temperaturen lopen uiteen van 13 graden aan de Kanaalkust en in Normandië en Bretagne tot 19 graden aan de Rivièra. Zwitserland: Van het westen uit wordt vrijdag de bewolking dik ker en in de loop van de dag gaat het regenen. Op een enkele plaats kan zelfs onweer voorko men. Zaterdag valt er nog een enkele bui. De temperatuur wordt ongeveer 14 graden. Oostenrijk: Vrijdag kan het nog een groot deel van de dag droog blijven. Pas in de avond gaat het in het westen regenen, zaterdag kunnen ook elders enkele buien vallen. De temperatuur wordt niet veel hoger dan 10 graden. Italië: In heel Italië moet er re kening gehouden worden met buien. Tussen de buien door is echter ook de zon af en toe te zien. De temperaturen lopen uit een van 13 graden in het noorden tot 24 graden op Sicilië. Joegoslavië: Vooral langs de Adriatische kust vallen morgen enkele buien. De temperaturen lopen uiteen van 21 graden aan de kust tot 14 graden landin waarts. Griekenland en Turkije: Perio den met zon. De kans op een en kele bui wordt vanaf zaterdag wat groter. De temperaturen lo pen uiteen van 22 graden vlak aan zee en op de Griekse eilan den tot 17 graden verder landin waarts. Duitsland: Vrijdag blijft het overwegend droog eh vooral in het noorden en oosten is de zon nog te zien. Zaterdag komt er meer bewolking en valt er vrij wel overal wat regen. De mid dagtemperatuur blijft rond de 13 graden liggen. Denemarken: Vrijdag nog een droge dag met vrij veel zon. Za terdag gaat de bewolking gelei delijk toenemen en in de avond kan er wat regen vallen. De tem peratuur ligt rond 10 graden. Britse Eilanden: Het wisselval lige weer met van tijd tot tijd re gen houdt voorlopig nog aan. De temperatuur ligt rond 12 gra den. Weerrapporten 25 oktober 19 uur Amsterdam regen °C 12 Aberdeen zwaar bew. 10 Athene zwaar bew. 15 Barcelona half bew. 18 Berlijn onbewolkt 7 Budapest onbewolkt 5 Bordeaux regen 14 Brussel regen 11 Cyprus onbewolkt 19 Dublin regenbui 12 Frankfurt zwaar bew. 12 Genève grondmist 9 Helsinki zwaar bew. 5 Innsbruck zwaar bew. 11 Istanbul niet ontv. Klagenfurt licht bew. 1 Kopenhagen onbewolkt 9 Las Palmas licht bew. 23 Lissabon zwaar, bew. 17 Locarno regen 10 Londen zwaar bew. 13 Luxemburg motregen 9 Madrid zwaar bew. 12 Malaga half bew. 19 Mallorca zwaar bew. 17 Malta half bew. 25 Moskou licht bew. -1 München zwaar bew. 8 Nice zwaar bew. 14 Oslo onbewolkt -1 Parijs licht bew. 13 Praag onbewolkt 4 Rome onweer 17 Split onbewolkt 13 Stockholm grondmist -1 Warschau onbewolkt 3 Wenen onbewolkt 3 Zürich regen 10 Tunis weerlicht 22

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5