PZC Tanks via Antwerpen naar Golf commentaar De veerboot is aan... Onderwijs en NS: problemen ov-kaart zijn tijdig opgelost Pessimisme bonden over plannen Philips Tl Nog geen wachtlijst voor hartluchtbrug Londen PZC U 1,v ko ALL tSr~G ALL)J Onze prijzen maken vandaag en morgen een salto mortale. binnen- en buitenland 3 0 Hulp Lubbers ingeroepen Besluit EG over subsidies op handen Alleen op vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober: Handelaars in illegaal vuurwerk alweer op pad Martens genoemd als voorzitter EG-Commissie Twijfels Amerikanen 11 MI De Klerk via Senegal naar huis terug FNV vreest klappen bij staf-afdelingen in Nederland Verzorgster doodde patiënt uit medelijden Geschrokken Pech Simons wil geen verbod Rohypnol Vandaag en morgen is de grand finale van het Prijzencircus. Afgelopen week lieten wij onze prijzen al een heel eind dalen, maar op de laatste twee dagen van het Prijzencircus maakt een aantal prijzen een salto mortale. Op gezette tijden maken ze een vrije val van nog eens 25% tot zelfs 50% korting! Hopelijk bent u erbij om al dit voordeel op te vangen. VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 Landbouwschap vreest Eurotop DEN HAAG (ANP) - Het Land bouwschap heeft premier Lub bers gevraagd tijdens de Euro pese Top in Rome op te komen voor de belangen van de Neder landse boeren en tuinders. In een gesprek met Lubbers heeft het schap donderdag uiteenge zet aan welke voorwaarden het toekomstig EG-landbouwbe- leid moet voldoen om de positie van de land- en tuinbouw veilig te stellen. Het beleid van de EG staat aan de vooravond van ingrijpende veranderingen. De Gatt-onder- handelingen die moeten leiden tot een vrijere wereldhandel TILBURG (ANP) - Bij een routi necontrole heeft de politie van Tilburg in de kofferbak van een auto tienduizend strijkers aan getroffen. Het in Nederland ver boden vuurwerk zat verpakt in honderd dozen. Tegen de eigenaar, een 38-jarige man uit Etten-Leur, is proces verbaal opgemaakt in verband met overtreding van de Wet Ge vaarlijke Stoffen. De man had de strijkers in België gekocht en over de grens gesmokkeld. In België zijn strijkers legaal, aldus de Tilburgse politie donderdag. STRAATSBURG (ANP) - Vol gens de Belgische Europarle mentariër Ernest Glinne volgt de Belgische premier, Wilfried Martens, Jacques Delors op als voorzitter van de Europese Commissie. Dat zou betekenen dat premier Lubbers, die ook voor de post in Brussel wordt getipt, het tegen Martens moet afleggen. Volgens Glinne bestaat er een formeel akkoord over de opvol ging van Delors door Martens. Hij vernam dit uit Franse poli tieke bron, die hij donderdag omschreef als „zeer betrouw baar". Over eventuele tegen prestaties van Belgische zijde had Glinne, een Waalse socia list, geen informatie. hebben tot gevolg dat de prijzen voor landbouwprodukten om laag gaan. De EG werkt nog aan het Europese voorstel voor de Gatt-onderhandelingen in de cember. Tot nu toe zijn de minis ters van landbouw het niet eens geworden over het voorstel. De Europese Commissie wil de subsidies in tien jaar met dertig procent verminderen, te reke nen vanaf 1986. Vooral Duits land en Frankrijk hebben hier grote moeite mee, omdat ze een koude sanering vrezen onder de boerenbevolking. Vandaag wordt in Luxemburg een laatste poging gewaagd alsnog tot over eenstemming te komen. Lukt dat niet, dan moeten de EG-re- geringsleiders tijdens de Euro pese Top dit weekend in Rome de knoop doorhakken. Het Landbouwschap is bang dat de regeringsleiders aanzienlijk minder aandacht zullen hebben voor de belangen van de boeren dan de ministers van landbouw. Daarom had het Landbouw schap Lubbers gevraagd om een gesprek. Daarbij was ook minis ter Bukman aanwezig. Voorzitter J. Mares van het Landbouwschap zei na afloop dat Lubbers alle begrip toonde voor de wensen van het schap, maar dat hij tegelijkertijd de haalbaarheid van die wensen in twijfel trok. Het schap legt zich neer bij het afbouwen van de subsidies op, maar stelt als voorwaarde dat Brussel de-boeren op andere wij ze steun blijft geven zodat ze zich kunnen aanpassen aan de nieuwe situatie. Mares is bang dat bij voorbeeld Duitsland be sluit tot hulp aan de eigen boe ren, als steun vanuit Brussel achterwege blijft. Daarmee komt het gemeenschappelijk karakter van het landbouwbe leid in gevaar. De Nederlandse boeren zouden dan enorme achterop raken, om dat het kabinet niets voelt voor nationale inkomenssteun. Vol gens Mares liet Lubbers niet blij ken op dat punt van gedachten te zijn veranderd. Intussen maken de Amerikanen in de onlangs aangenomen nieu we landbouwwet serieus aan stalten de subsidies fors te be perken. Zij hebben in het kader van de Uruguay-ronde voorge steld in 2000 de subsidies met 75 ALMELO - Amerikaanse M-l tanks donderdag voor vertrek op het station van Almelo. Ze komen uit de wapenopslagplaats van de NAVO op het industrieterrein Noord-Oost Twente in Aadorp. De tanks gaan naar de haven van Antwerpen. Vanuit de Scheldestad volgt verscheping naar de Golf, waar de tanks deel uit zullen maken van Desert Shield (Woestijn-schild). Ook uit Brunssum komen exemplaren. Het gaat in totaal om 200 stuks (foto ANP) procent te verminderen. Al hoe wel Europese landbouwdeskun digen in Washington betwijfelen of het Congres, waar de land- bouwlobby grote invloed heeft, zover zal willen gaan, zet de nieuwe wet wel een flinke stap. De Verenigde Staten zullen vol gens de wet de komende vijfjaar de subsidies voor de agrarische sector van 54 miljard dollar te rugbrengen tot 40,4 miljard, een bezuiniging van ongeveer 25 procent. Het komende jaar zal 1,4 miljard dollar bezuinigd wor den op landbouwsubsidies. De grootse bezuiniging wordt doorgevoerd in de graansector. De boeren krijgen een gegaran deerde minimumprijs voor gra nen. Die gold tot dusver voor 80 procent van het bouwland - 20 procent van het land moest braak blijven liggen om over schotten te voorkomen. In de landbouwwet valt nog eens 15 procent van het bouwland bui ten de subsidies. LUXEMBURG (RTR) - De Zuid- afrikaanse president De Klerk heeft donderdag bekendge maakt dat hij na zijn bezoeken aan Marokko, Nederland en Lu xemburg, in Dakar zal spreken met de Senegalese regering. „Op onze weg terug naar Zuid- Afrika zullen wij in Senegal lan den waar wij diepgaande ge sprekken met de regering van dat land zullen voeren", aldus De Klerk op een persconferentie na beraad met de Luxemburgse premier Santer. Hij vervolgde: „Dit is slechts een voorbeeld van de toenemende dialoog tussen Zuid-Afrika en de Afrikaanse staatshoofden". De Klerk bezocht eerder al een aantal Afrikaanse landen, waar onder Angola, Ivoorkust, Zam bia en Madagascar, maar zijn be zoek aan Senegal wordt als een diplomatieke doorbraak gezien omdat Dakar veel invloed heeft op andere Franstalige Afrikaan se landen. De Klerk zei donderdag in Lu xemburg dat de lidstaten van de EG hun standpunt over Zuid- Afrika aan het heroverwegen zijn. Hij hoopte dat de EG spoe dig de sancties zal afschaffen. Het verzamelde burgemeesterdom in Zeeland is het zat, de vrijwel dagelijkse ellende met de veerdiensten van de PSD over de Westerschelde. De boot is aan. En onder zulke omstandigheden worden er brieven op poten geschreven. In het epistel van de burgemeesters wordt het provinciebestuur verweten dat het niet voldoende serieus bezig is met de problemen, waardoor de veerverbindingen in dit gewest nu al weer maandenlang worden geteisterd. Gs in de rol van de ezel, die niet weet te kiezen tussen twee hopen voer (aanleg Westerschelde-oever- verbinding of modernisering veerdiensten), - dat beeld van uit de Middelburgse Abdijgebouwen begint menig wachten de reiziger op de veerpleinen bij Vlissingen en Breskens, bij Kruiningen en Perkpolder op te breken. Vooral omdat het ernaar uitziet dat er, bij de huidige 'te laconieke' opstelling van rijk en provincie tegenover de knelpunten, de eerstko mende jaren maar weinig verandering in zal komen. Want de situatie is duidelijk: als de WOV er komt duurt het nog gauw een kleine tien jaar voordat de eerste auto's er doorheen kun nen; in die tussentijd verloedert de PSD-vloot steeds verder. Bepaald een deprimerend vooruitzicht. Wil de provincie in de naaste toekomst haar bestuurlijke verantwoordelijkheid voor goed functionerende veer diensten over de Westerschelde blijven waar maken, dan mag ze niet volstaan met accepteren wat er op het ogenblik in de dienstverlening aan de hand is en wat er binnen de PSD zelf gist. In het eindeloos lijkende spelletje 'ja of nee WOV waarmee Zeeland nu al zo'n kwart eeuw aan het lijn tje is gehouden, worden te grote risico's genomen met kwali teit van de veerdiensten. Het denkbeeld dat minister Maij- Weggen onlangs opperde, om te kijken of Zeeland het voorlo pig niet kan uitzingen met wat het aan PSD-schepen in de vaart heeft, is levensgevaarlijk. In het - nog steeds mistige - zicht van een WOV zou Zeeland zich maar tevreden moeten stellen met een service als in de tijd van de trekschuit. Gs lijken zich in dat soort ideeën teveel te schikken. Óf ze laten het achterste van hun tong niet zien en proberen de burger op dit stuk van zaken met ambtelijke geheimtaal rustig te hou den. De brief van de burgemeesters laat zien dat dit laatste niet meer lukt. Het wordt tijd dat het provinciebestuur ophoudt de be langen van de aanleg van een WOV en van de veerdien sten Westerschelde volledig aan elkaar te knopen. Zo'n poli tiek is met één been balanceren op een evenwichtsbalk. En dat is alleen voor topsporters in de ereklasse weggelegd. Gs horen met beide benen op de grond te staan. De geschiedenis heeft geleerd dat een beslissing over de bouw van een WOV op een onverwacht moment toch weer kan uitblijven. Zeker heid is op dit stuk van zaken in Den Haag voor Zeeland nog steeds niet te koop. In het ongunstige geval mag het niet zo zijn dat over tien jaar de Westerschelde nog alleen maar - op eigen risico - kan worden overgestoken met een bijna zinken de PSD-vloot. De betogen van vlootvoogd De Voogd staan bol van aankondigingen van onderzoeken. De wachtende passagiers op de veerpleinen zijn daar niet mee op te monte ren. Gedeputeerde staten kunnen, na de brief van de Zeeuw se burgemeesters met de oproep 'doe iets', straks nauwelijks nog zeggen dat ze niet op tijd zijn gewaarschuwd. Veerboten voorzien van de naam 'Óp hoop van zegen' zijn uit de tijd. vdM. (Advertentie) I» EINDHOVEN (ANP/GPD) - De bonden hebben pessimistisch gereageerd op de sanerings plannen bij Philips. Ze ver wachten dat er in Nederland ze ven- tot tienduizend banen zul len verdwijnen, zo deelden be stuurders van de Industriebond FNV, de Federatie van Hoger Philips Personeel en de Indus- trie-en Voedingsbond CNV mee. Volgens FNV-bestuurder N. Broers werkt ongeveer een vijfde van alle werknemers van Philips in Nederland. Daar komt bij dat de aangekondigde reorganisatie vooral de stafafdelingen zal tref fen en die zijn in ons land sterk vertegenwoordigd. Broers zegt de indruk te hebben dat de reorganisatie alleen plaats vindt uit financiële over wegingen. „Het is nog maar de vraag of het na de personeelsre ductie beter gaat met Philips. Er is geen enkele garantie dat de concurrentiepositie door deze reorganisatie verbetert", aldus de FNV-bestuurder. De Industriebond wil op korte termijn overleg met Philips. Daarbij moet onder meer de vraag aan de orde komen op de reorganisatie in Nederland ROTTERDAM (ANP) - De 28-ja- rige verpleegster uit Rotterdam die eerder deze week heeft be kend een 74-jarige bewoonster van het Antonius-verpleegte- huis in Rotterdam met een over dosis insuline te hebben ge dood, heeft dit gedaan uit mede lijden. De politie heeft dit don derdag bevestigd. De patiënte overleed op 11 juli, nadat de ziekenverzorgster haar op 22 mei de insuline had toege diend. De politie heeft de Rotter damse afgelopen maandag aan gehouden. Hoewel het onder zoek nog niet is afgerond gaat zij er van uit dat de ziekenverzorg ster alleen heeft gehandeld. wordt uitgevoerd per vestiging of dat er op centraal niveau af spraken worden gemaakt. De voorkeur van de Industriebond gaat op dit moment uit naar die laatste mogelijkheid. De fractie van Groen Links in de Tweede Kamer vindt de aange kondigde ontslagen bij Philips zo drastisch dat de overheid zich met de reorganisatie bij Philips moet gaan bemoeien. Kamerlid Rosenmöller vindt dat het kabi net er bij de Philips-directie op aan moet dringen gedwongen ontslagen te voorkomen. Minister Andriessen (Economi sche Zaken) is „geweldig ge schrokken" door de mededeling, van Philips dat er 35.000 tot 45.000 mensen weg moeten. De bewindsman liet gisteren weten niet te hebben verwacht dat de afslanking bij het bedrijf zo'n omvang zou hebben. In grote lij nen is de minister woensdag avond door het bedrijf op de hoogte gesteld van de voorne mens. De bewindsman wilde zich nog niet uitlaten over de concrete consequenties voor ons land. De uitwerking van de plannen van Philips zal dat moeten leren. Hij bestempelde het bericht wel als „een geweldige schok voor onze economie". De minister gaf te kennen op korte termijn een ge sprek met het bedrijf aan te zul len gaan over de verdere toe komst. Daarbij zal ook over heidssteun aan de orde moeten komen. Het zal daarbij niet in de eerste plaats gaan om meer fi nanciële steun voor het bedrijf. Andriessen denkt veel eerder aan het zoeken van partners waarmee Philips kan gaan sa menwerken. De minister wees op de sociale consequenties van de plannen van Philips die niet alleen voor de direct betrokkenen en hun gezinnen groot zijn maar ook voor de leiding van de onderne ming die het besluit toch maar moest nemen. Volgens Andriessen heeft Phi lips te maken met structuurpro blemen. „Men heeft pech met de wereldconcurrentie", aldus de minister. Financiële steun helpt dan niet. „Markten komen en gaan. Het is niet aan de overheid om dat op te vangen. Men moet de broek zelf ophouden", stelde de minister. LONDEN (ANP) - De Londense privékliniek St. Anthony's Hos pital, waar sinds de jaren zeven tig nu al duizend Nederlandse hartpatiënten zijn geholpen, zal voorlopig niet zélf kampen met een wachtlijst. Ook vanuit an dere Europese landen zijn er luchtbruggen naar het zieken huis, maar de toestroom ver schilt en is goed op te vangen. Zo zijn de luchtbruggen vanuit Nederland vanaf 1984 stilgeval len en pas sinds enkele maanden weer in gebruik. In die tussenlig gende jaren zijn vooral veel No ren geholpen, maar die toe stroom is tot stilstand gekomen. Volgende week gaat de eerste Nederlandse hartpatiënt voor een operatie naar Londen onder auspiciën van de (kleine) parti culiere verzekeraar VOZ. De Verenigde Onderlinge Zorg verzekeraars (DEL Verzekerin gen en Sterpolis/GOV met sa men 155.000 verzekerden) maak te onlangs bekend operaties in het buitenland te vergoeden. Staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) noemde de lucht bruggen in een reactie „redelijk onaanvaardbaar". Hij vindt dat het wachtlijstprobleem binnen Nederland moet worden opge lost. Hier staan immers veertig operatiekamers leeg, door geld gebrek en tekort aan verpleeg kundig personeel. VOZ ver wacht jaarlijks 100 tot 150 opera ties in Londen te vergoeden. De Stichting Nederlandse Hart patiënten is blij met de kosten vergoeding. Een operatie kost tussen de 18.000 en 22.000 gul den. Door bemiddeling van de stichting zijn dit jaar ruim dertig- patiënten naar Londen gegaan die hier langer dan tien tot twaalf weken moesten wachten. VOZ heeft deze week een ge sprek gehad met de staatssecre taris. Die was nog steeds niet echt te spreken over de lucht bruggen, aldus VOZ-directeur J. Baas. Maar hij leek wel positief over andere initiatieven van VOZ om de wachtlijsten te ver korten, zoals opereren in het weekeinde. Ziekenhuizen in Zwolle, Tiel en Groningen zijn daartoe bereid, aldus Baas. Volgens Baas denken ook ande re verzekeraars over het vergoe den van operaties in het buiten land. De overkoepelende organi satie van twintig onderlinge non-profit verzekeraars verga dert er volgende week over. Maar ook cardiologen lijken steeds meer in buitenlandse operaties te zien. Als de behan delend arts niet wil dat zijn pa tiënt via een luchtbrug wordt ge holpen, dan gebeurt het niet. UTRECHT (GPD) - De Neder landse Spoorwegen en het mi nisterie van Onderwijs gaan er van uit dat de problemen met de aangepaste begintijden bij ze ventig procent van de onder wijsinstellingen zijn opgelost voordat de OV-studentenkaart wordt ingevoerd. Die datum is vastgesteld op 1 januari 1991. Dat hebben woordvoerders van beide instellingen donderdag middag laten weten. Van een mogelijk uitstel van de treinkaart is dan ook vooralsnog geen sprake. Het ministerie van Onderwijs en de NS intensiveren hun onderhandelingen met de scholen waarvan studenten in aanmerking komen voor de spe ciale OV-kaart. Minister Ritzen van Onderwijs zal de Kamer ui terlijk 1 december inlichten over de bereikte resultaten. Op dit moment hebben nog lang Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adju nct-hoofd redacteu r. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000, Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; niet alle onderwijsinstellingen de aanvangstijden van hun les sen aangepast. UTRECHT (ANP) - Staatssecre taris Simons van volksgezond heid ziet geen reden om de regi stratie van het slaapmiddel Ro hypnol te schrappen. De be windsman zegt dat in zijn ant woord op vragen van de Twee de Kamerleden Smits en La- ning-Boersema (beiden CDA). De kamerleden stelden hun vra gen naar aanleiding van uitla tingen van de gerechtspsychia ter prof.dr. A. van Leeuwen. Die pleitte enige tijd geleden voor een verbod van het slaapmiddel, gezien het grote aantal ernstige misdrijven die uit het gebruik van Rohypnol zouden voort vloeien. in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. (Advertentie) halve Van dezelfde soort. Niet in combinatie met de wijnklantenkaart of andere kortingsregelingen. Bovendien geldt dit niet voor Port, Sherry of Vermouth. Hooggeëerd publiek!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3