PZC [Arbeidsinspectie wil zich meer op inspectie richten Arnemuiden moet mooier Hulp inbrekers gevraagd in beeld Proces-verbaal Cokesfabriek voor vervuiling orgarïa provincie Nieuw beleid Studiedag geestelijke gezondheidszorg jaarlijkse gebeurtenis 15 illeen Uit-festival valt tegen VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 |Geslaagden testuursacademie Opwarmer Jubilerende instantie wijzigt koers Scheef Zwembaden Dorpsplan werkgroep klaar: Vandalisme Fietsdiefstallen Weerstand Dat wij maatwerk leveren moet u als muziek in de oren klinken. DE SCHIPPER Subsidie Sioux schoenen worden met de hand gemaakt van de fijnste soorten kwaliteitsleer. Ze hebben een uit stekende pasvorm, zijn soepel en geven door hun anatomisch gevormde leest uw voeten volledige steun. Vraag dus bij ons ^^$naar Sioux. Wie er een past, trekke hem aan. Dan blijft u bij... 'weede cultuurmaand een succes llDDELBURG - De tweede (eeland Cultuurmaand kan als In succes in de boeken worden Ijgeschreven. Het muziekfesti- ]ai in Zeeuwsch-Vlaanderen en jet filmfestival in Middelburg laren in de culturele septem- lermaand de evenementen, die et provinciale initiatief naar hoogten stuwden. Ook het Lninalige fanfarespektakel in flissingen trok veel belangstel- Inden. Alleen het theater-, mu- |ek en filmprogramma van Uit Zeeland scoorde een dikke Lvoldoende en zal vrijwel ze- Ier uit de agenda van de cul- lurmaand worden geschrapt. pp het provinciehuis overheerst tevredenheid bij ambtenaren en lestuurders. De cultuurmaand i voor hen een flirt tussen be- Irijfsleven en cultuur, die moet fesulteren in een verlenging van let toeristisch seizoen. Hoeveel (iet-Zeeuwse bezoekers de cul- lirele evenementen dit jaar heb- len getrokken, is niet duidelijk. Beker is dat een landelijk gepre senteerd arrangement voor twee loncerten en een overnachting ■n Zeeuwsch-Vlaanderen hon- Jlerd inschrijvingen heeft opge leverd. Ook het filmfestival in Middelburg schijnt belangstel ling van buiten de provincie- trenzen gekregen te hebben. Aantallen kunnen niet met ze kerheid wordën gegeven, omdat Ir ook bezoekers zijn geweest die (een arrangement hadden geno- pen. De programmamakers trekken ■lit de ervaringen van dit jaar de lonclusie, dat er in volgende cul- luurmaanden geen evenemen- IGOES Aan de Bestuursaca- Idemie Zeeland zijn de volgende ■cursisten geslaagd voor het her examen: (Bestuursambtenaar Basisopleiding: (mevrouw S. J. Geldof, Westkapelle, |j W. Lievense, Arnemuiden, J. H. (Machielse, Middelburg, S. J. Verha- |ge, Westkapelle, R. T. M. Herwegh, (Temeuzen. (Bestuursambtenaar, differentiatie (volkshuisvesting, r.o. en milieu: me- |vrouw K. R. van den Heuvel, 's-Heer |Arendskerke. (Hoger Bestuursambtenaar: P. Mal- (jaars, Middelburg, R. de Meijer, Sas (van Gent, A. C. A. de Nijs, Hulst. (Handhaving Milieu: P. van Beveren, |Bruinisse, P. A. Seip, Middelburg. ten moeten worden opgenomen, die over te veel lokaties ver spreid zijn. Het Uit-festival, met tal van groepen en performers uit België, manifesteerde zich in talrijke theaters en dorpshuizen van Walcheren en Midden- en Noord-Zeeland. „Te gespreid", oordelen de provinciale coördi natoren. Directeur J. de la Mar van de stichting Uit ziet de ver snippering eveneens als een mo gelijke oorzaak van de tegenval lende belangstelling. Hij had op 5000 tot 6000 bezoekers gere kend, het werden er 2000. Een andere factor kan volgens hem zijn dat het Uitfestival pal voor het begin van het reguliere thea terseizoen werd gehouden. Het vaste Uit-publiek richtte zich mogelijk meer het 'gewone' sei zoen en zag het festival over het hoofd. In Terneuzen is directeur H. Scholten van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen veel posi tiever over het tijdstip. Hij vindt zijn aan het Festval van Vlaan deren gekoppelde evenement een geslaagde opwarmer voor het theaterseizoen. „We hebben dit jaar ruim 4000 bezoekers ge had. Mijn indruk is dat de con certen landelijk de aandacht hebben getrokken. Hij is voor stander van een bundeling van activiteiten in september, een gespreid aanbod zou volgens hem het festivalkarakter om zeep helpen. De directeur is niet bang dat er per avond te veel voorstellingen op het program ma staan: „Beschouw je Zeeland als een stad met 350.000 inwo ners, dan is het heel gewoon dat je een keuze kunt maken." Wat de landelijke naamsbe kendheid van de cultuurmaand betreft, wordt er op het provin ciehuis zorgelijk gekeken. Er was dit jaar geringe aandacht van de landelijke media. De sa menstellers van het programma hopen komende jaren meer in gangen te vinden in de niet-re- gionale pers, zodat Zeeland Cul tuurmaand een nationaal begrip wordt. De Provinciale VVV is in dat opzicht optimistisch ge stemd. Gedeputeerde J. B. Ven- tevogel heeft toegezegd dat hij minstens drie tot vijf jaar geld beschikbaar wil stellen. Die pe riode zou voldoende moeten zijn om de cultuurmaand een klin kende naam te bezorgen. Ook de sponsorgelden - nu enkele ton nen - zouden nog drastisch kun nen worden verhoogd. I BREDA (GPD) - De Arbeidsin spectie moet meer geld krijgen lom het werkklimaat in de be- I drijven te verbeteren. De uit- Ibreiding van het aantal inspec- Iteurs in het district Breda tot I veertig is niet voldoende, wil de I inspectie echt een vinger tussen de deur krijgen in de bedrijven. I Dat zei drs R. Laterveer, direc- I teur van het district Breda, don- I derdag bij gelegenheid van de [viering van het honderdjarige [bestaan van de Arbeidsinspec- tie. De inspectie gaat de komen- de jaren veel activiteiten in de sfeer van begeleiding en advise- ring afstoten. - „Daar zijn tal van andere insti- tuten zoals het GAK en de be- drijfsgezondheidsdiensten (BGD's) voor. Wij zijn er om in- I specties te houden in bedrijven en op bouwplaatsen. We zijn al te lang als adviseur opgetreden omdat daar niemand anders voor was. Neem nu de BGD. Die moet voor de preventie zorgen. Dat is uiterst belangrijk. Onze doelstelling is alle werkende Ne derlanders onder één BGD te la ten vallen. Dan kunnen wij ons op ons eigenlijke werk storten: inspecteren. Daar hebben wij onze handen vol, aan", aldus La terveer. Ondanks de uitbreiding van het aantal inspecteurs in het district Breda (West- en Midden-Bra bant en Zeeland) met tien, blijft de inspectie onderbezet meent (Advertentie) YB Laterveer. „Alleen al in ons ge bied zitten 70.000 bedrijven, waarvan tien procent meer dan tien werknemers heeft. De arbeidsongeschiktheid die ver band houdt met het werk kost jaarlijks tien miljard. De Ar beidsinspectie heeft een budget van 134 miljoen. Ik vraag me af of die verhoudingen niet scheef zijn. De overheid kan er niet om heen dat ze, net zoals ze dat bij het natuurlijk milieu doet, haar inspanningen voor het arbeids milieu opvoert". De Arbeidsinspectie wil veel ac tiever worden in Brabant en Zee land, zo stelt Laterveer in het vooruitzicht. „Twee jaar geleden bestond zestig procent van ons werk nog uit 'uitrukken' op aan vraag, zoals het reageren op klachten en het onderzoeken van ongevallen. Nu zitten we op vijftig-vijftig en binnen enkele jaren willen we bereiken dat zes tig procent van ons werk uit ei gen initiatief bestaat". Dat betekent dat de Arbeidsin spectie er vaker op uit trekt en veel vaker ook hele branches on der de loep neemt. „De afgelo pen jaren hebben we kleine drukkerijen, fotolaboratoria, visverwerkende industrie en zwembaden extra bezocht. Er is ook extra aandacht voor onge vallen bij uitzendkrachten, voor dakdekkers en voor de bouw in het algemeen en schaftgelegen- heden en sanitaire voorzienin gen in het bijzonder. Daarnaast kunnen de metaal-, de conser ven- en de hout- en meubelin dustrie op gerichte inspecties re kenen". Minister B. de Vries, die de vie ring in West-Brabant opluister de, onderkent de problematiek wel, maar is nog niet geneigd meteen meer geld ter beschik king te stellen. „Veiligheid, ge zondheid en welzijn laten in veel branches nog te wensen over. Per jaar lopen 280.000 mensen letsel op tijdens hun werk en een kwart van de beroepsbevolking heeft regelmatig ernstige rugklachten", zo stelt De Vries vast. De minister vindt echter dat de bedrijven zelf veel meer moeten doen aan verbetering van de arbeidsomstandigheden. De bedrijfsleiding, de onderne mingsraad, de BGD en de Ar beidsinspectie zouden daartoe veel intensiever moeten samen werken. De waterkwaliteit van het Arnekanaal is aanleiding voor enige bezorgdzorgdheid van de werkgroep Dorpsplan vanwege de bacte riologische gesteldheid (foto Ruben Oreel ARNEMUIDEN - Arnemuiden moet mooier: er moet meer groen komen in het dorp en in Brakenburg, bestaande plantsoenen moeten worden verbeterd en beschermd worden tegen fout ge parkeerde auto's. Er lopen te veel gele strepen over de trottoir banden in de straten waar niet geparkeerd mag worden. Als wegen opnieuw bestraat worden, moet er op gelet worden dat de stenen bij het karakter van Arnemuiden passen. Het Haven plein moet dringend opgeknapt worden. Bovendien moet de en tree van Arnemuiden, vanaf de Nieuwlandseweg en de Arne- straat een beter aanzien krijgen. Dat zijn enkele van de aanbevelingen die de werkgroep Dorps plan Arnemuiden doet aan het gemeentecollege. In het plan wor den de 'knelpunten' in de gemeente geïnventariseerd. Waar mo gelijk geeft de werkgroep, onder voorzitterschap van wethouder J. van Belzen, een oplossing en een tijdsduur waarbinnen de ge meente het probleem dient te verhelpen. Vaker echter adviseert de werkgroep een onderzoek, zoals het opstellen van een ver keerscirculatieplan dat de overbelasting van de doorgaande we gen in Arnemuiden moet verlichten. De schaarsheid van openbaar groen als bomen en plantsoenbe planting, vooral in de oude kern en in de wijk 't Poldertje, komt vooral door de vernielingen die vandalen aanrichten. In enkele straten worden plantsoenen gebruikt als illegale parkeerplaats voor auto's. De overdaad aan gele trottoirbanden die gebruikt worden om het parkeren te regelen is te wijten aan het feit dat verkeersborden ook te vaak het doelwit van vernielers zijn. Naast de voorlichting op de scholen moéten er directe maatrege len worden genomen tegen vernielzucht, stelt de werkgroep. Arnemuiden moet een directe aansluiting krijgen op de rijksweg 58. Verkeer dat vanaf de A 58 vanuit de richting Vlissingen naar het dorp wil, moet nu door de kom van Nieuw- en Sint Joosland. Vanuit de richting Goes is direct verkeer naar Arnemuiden wel mogelijk. De werkgroep noemt een tweede op- en afrit noodzake lijk. De gemeente heeft een aanvraag ingediend bij Rijkswater staat, maar die instantie heeft nog niet gereageerd. Een andere doorn in het oog van de werkgroep is het ontbreken van een rijbaan voor fietsers op het viaduct over de A 58. Het fietspad houdt halverwege de oprit op. Fietsers en voetgangers dienen ook beter beschermd te worden tegen autoverkeer op de Nieuwlandseweg en de Schuttersweg. Zolang er geen nieuwe ont- sluitingsweg is vanaf de groeiende wijk Brakenburg naar de Doe- leweg moeten er verkeersmaatregelen worden genomen om de snelheid, de intensiviteit en daarmee de overlast door geluid en trillingen van het verkeer terug te dringen. De inwoners van Arnemuiden kunnen hun op- en aanmerkingen op het dorpsplan kwijt tijdens een overlegbijeenkomst op dins dag 31 oktober vanaf 19.30 in verenigingsgebouw De Arne. Schriftelijke reacties kunnen tot 9 november worden ingediend. VLISSINGEN - Het gaat dan misschien in dit geval niet he lemaal op dat je met dieven ook dieven kunt vangen, maar je wordt er wel een stuk wijzer van om eens bij de ben- de-met-de-lange-vingers na vraag te doen hoe ze over het algemeen te werk gaan. Met dit gegeven als achtergrond heeft het Landelijk Bureau Voorkoming Misdrijven hon derd inbrekers verzocht wat uit de school te klappen. Bin nenkort wordt de reeks van interviews afgesloten en komt er ongetwijfeld waarde vol adviesmateriaal beschik baar om de eigen spulletjes nog wat beter te kunnen be schermen tegen de activitei ten van het inbrekersgilde. Dat komt mooi uit nu het Openbaar Ministerie heeft aangekondigd dat de bestrij ding van inbraken in wonin gen in de jaren negentig voor rang moet krijgen. Binnen de reeks vormen van criminali teit heeft het verschijnsel van de inbraken in woningen zo langzamerhand wat al te lelijk de kop opgestoken. En alsof dat al niet erg genoeg is, is er ook nog sprake van een laag ophelderingspercentage. Daar moet verandering inko men, vindt Justitie. Dan moet de politie het optreden tegen verkeersovertredingen maar op een lager pitje zetten. Nu mogen we in Zeeland nog in de handen klappen, want we zitten hier in een gewest, waar het met dat ongewenste huisbezoek nogal losloopt. Er zijn wel delicten die hoger sco ren. Zo zijn vorig jaar in deze provincie 1709 aangiften ge daan van inbraken in wonin gen. Maar er werden meer dan vierduizend diefstallen van fietsen gemeld. Gelukkig wordt bij het stellen van prio riteiten niet alleen op de cijfer tjes gelet. Er is ook aandacht voor de immateriële gevolgen. Je woning is een plekje dat hei lig dient te zijn. Een gebeurte nis als een inbraak kan daar om lang na-ijlen. Angstgevoe lens, kinderen die na het ge beurde moeite hebben om in slaap te komen, overal spoken zien en geluiden horen, nie mand meer vertrouwen, men kent dat wel. Loop je overigens elders in het land de kans van twee op hon derd dat ze op een onverwacht moment met je video, cd-spe- ler over andere waardevolle goederen aan de haal gaan, in Zeeland is dat één' op de hon derd, maar leuk is anders. Het Coördinator Leo Kuijl van het Zeeuwse Bureau Voorkoming Misdrijven toont de speciale folder waarin nu ook de Duitse verblijfsgasten met een tweede woning in Zeeland worden geattendeerd op allerlei preventiemaatregelen (foto Oscar van Beest i i i i i i i i i i i i i ii i i i oplossingspercentage is in Zeeland met 16 procent een stuk hoger dan wat landelijk het gemiddelde is, maar ook dat is slechts een schrale troost. Het geven van meer aandacht en ruimte aan de bestrijding van inbraken in woningen zou - het beleid in die richting moet nog vorm krijgen - deze situatie aanzienlijk kunnen verbeteren. „Toch gebeurt er al een heleboel", meldt waar nemend coördinator Leo Kuijl van het Zeeuws Bureau Voor koming Misdrijven. De winst van het hoger op het prioritei tenlijstje zetten van de strijd tegen het binnendringen van huizen, zit 'm naar zijn idee vooral in het gegeven, dat wat er nu in stelling wordt ge bracht nog wat meer body zou kunnen krijgen. „We staan wat sterker in de schoenen om dingen gedaan te krijgen, waarvoor je tot nu toe meer weerstand had te overbrug gen". Winst is er ook te halen uit de omstandigheid dat er in tach tig procent van de onderzoch te inbraken sprake van was dat de gelegenheid de dief maakte. Het publiek bouwt nog onvoldoende drempels in om de inbrekers dwars te zit ten. Kuijl signaleert met voldoe ning dat ook gemeenten en in stellingen hun verantwoor delijkheid opnemen in de be strijding van de inbraken in de woningen. Wanneer men bij de gemeente aanklopt met ver bouwingsplannen krijgt men hier en daar al meteen waarde volle adviezen aangereikt over het aanbrengen van degelijk hang- en sluitwerk. Aandacht voor dit afschrik middel is er ook bij een organi satie als de Middelburgse Wo ningbouwvereniging, die het bestand van 6000 woningen op dit punt eens kritisch gaat be kijken. Het Bureau Voorko ming Misdrijven gaat inmid dels onverdroten voort om de voorlichting aan het publiek nog indringender vorm te ge ven. Geïnteresseerd wordt er uitge keken naar de conclusies, die er vallen te trekken uit de hon derd interviews met inbrekers. Het eerste deel van de oogst is al binnen gehaald. Daaruit valt af te leiden, dat de schroe- vedraaier het populairste ge reedschap is, maar bij een kwart van de gezette kraakjes hadden de ondervraagde in brekers zelfs nog geen schroe- vedraaier nodig omdat ze door insluiping konden binnenko men. Inbrekers hebben een bloedhekel aan honden. Het geblaf van een kleine keffer is al voldoende om de lust tot binnendringen te laten ver gaan. Avondinbrekers blijven vrij lang in de woning. Dat va rieert van twintig minuten tot een uur. Nachtinbrekers blij ven kort en onderzoeken al leen de benedenverdieping omdat de bewoner misschien boven ligt te slapen. En con frontatie is wel het laatste wat ze willen, want het dievengilde heeft een afkeer van geweld. De eerste resultaten van het onderzoek hebben ook aan het licht gebracht dat er het liefst wordt ingebroken in een hoe kwoning. „Maar dat wil zegt Leo Kuijl, „niet zeggen dat je als bezitter van een tussenwo ning niets extra's hoeft te on- dernemendoen. Want als de hoekwoning goed is beveiligd kunnen de inbrekers best eens zin krijgen om het bij de buren te proberen". Jacques Cats SLUISKIL/TERNEUZEN - Te gen de Cokesfabriek in Sluiskil is dinsdag proces-verbaal opge maakt in verband met de ver vuiling van enkele watergan gen nabij het fabrieksterrein. Maandagochtend werd afval water in de nabijgelegen sloten aangetroffen, nadat vermoede lijk zondag een afvalwaterlei ding is gesprongen. Dijkgraaf W. A. Gosselaar van het waterschap De Drie Am bachten maakte dat donderdag- bekend tijdens de algemene ver gadering. „Toen ons de vervui ling ter ore kwam, hebben wij de fabriek aangeschreven en deze erop gewezen dat de troep opge ruimd moest worden. Men was daar al mee begonnen." Een woordvoerder van de tech nische dienst van de fabriek be vestigde dat er onder de spoor weg een lek in de afvalwaterlei ding zat en dat in een aantal grachten in de omgeving scha delijke stoffen terecht waren ge komen. Het vervuilde water is vervolgens weggepompt. Ook donderdag was men daar nog volop mee bezig. Tijdens de vergadering van het waterschap in Terneuzen werd de jaarrekening 1989 vastge steld. Deze laat een gunstig ex ploitatiesaldo van een kleine 7,5 ton zien. „We hebben een vruchtbaar jaar gehad", zei Gos selaar. De dijkgraaf kon naar aanleiding van vragen medede len dat de lozing van afvalwater van huishoudens en industrie in het gebied rond Zelzate moge lijk vanaf volgend jaar niet meer in het Kanaal Gent-Terneuzen terecht komt. Dit zou het gevolg kunnen zijn van het beter functioneren van de waterzuiveringsinstallatie in Zelzate-West. „Wij hebben ver nomen dat deze eindelijk goed kan draaien omdat er flink wat meer woningen op worden aan gesloten", zei Gosselaar. Aan de stap gaat '15 jaar stug onderhan delen' vooraf. Voor de lozingen in het Kanaal heeft Rijkswater staat een tijdelijke vergunning verleend. Tijdens de vergade ring werd J. J. Huigh beëdigd tot hoofdingeland. (Advertentie) ^^slaapkamers Havenweg 24, Nieuwdorp, 01196 - 12438 KAPELLE - Voor de kwaliteit van de geestelijke gezondheids zorg is het goed dat werkers in het veld regelmatig een onder onsje hebben. Om die reden wordt de donderdag in Kapelle gehouden studiedag voor hulp verleners in beschermende woonvormen een jaarlijks te rugkerend evenement. „Het is goed om in het kader van professionalisering elkaar te ontmoeten. Door te praten met beroepsgenoten realiseren de werkers zich waar ze staan in het wereldje van de geestelijke ge zondheidszorg. De uitwisseling van gegevens kan leiden tot kwaliteitsverbeteringen", zei di rectielid A. J. de Jonge van de Regionale Instelling Bescher mende Woonvormen. Tijdens de bijeenkomst, die op touw was gezet door de Stich ting Federatie Beschermende Woonvormen Zeeland (SFBWZ), dachten 55 hulpverleners na over een goede beroepshouding. Dat is onder meer noodzakelijk door de aangescherpte criteria voor opnames. „Vroeger waren er bijna geen regels voor toela ting van patiënten in bescher mende woonvormen. Iedereen die het nodig leek te hebben kon komen. Tegenwoordig zijn er strakke voorschriften. Het is bij voorbeeld vereist dat de mensen ettelijke malen psychiatrisch zijn behandeld voor ze opgeno men kunnen worden. Het perso neel moet zich realiseren hoe ze hierop kunnen inspelen", lichtte De Jonge toe. Andere veranderingen komen voort uit de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) en hebben vooral te maken met subsidieregelingen. De Jonge: „Door de AWBZ is veel struc tuur gekomen in de wirwar van de geestelijke gezondheidssec tor. Dit is natuurlijk heel goed, maar het zorgt wel weer voor de nodige veranderingen, waarop het personeel moet letten." De studiedag had ook tot doel de onderlinge contacten tussen de werkers te bevorderen. „We zijn allemaal bezig met hetzelfde werk. Het is goed de onderlinge verbondenheid ook eens te voe len", aldus een deelneemster. Volgens De Jonge droeg vooral de goede sfeer toe aan het be sluit de studiedag tot een jaar lijks terugkerend evenement van de SFWBZ te maken. Verkoping - De gereformeer de vrouwenvereniging Tryfosa houdt woensdag 31 oktober van 14.30 tot 16.30 uur en van 19.00 tot 21.00 uur de najaarsverko ping. Dit gebeurt in de grote zaal en de hal van de Sion-kerk, in gang Graaf Adolfstraat. Advertentie HANDWERK VOORVOETEN MODEL KARIN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 25