PWAVtHïMt f* PHILIPS VS breiden hun leger in olf fors uit Bush ondertekent noodwet begroting Bui drijft boven economie Vriendin vermoord meisje nog vermist Permanente show in klasse interieurs. Mogelijk 10.000 banen weg in Nederland Wereldwijd verlies 45.000 arbeidsplaatsen In Polen rijden duizenden gestolen Duitse auto's rond wm Onbestendig 233e jaargang no. 253 /rijdag 26 oktober 1990 PP*#* winst/verlies eerste negen maanden in miljoenen guldens A/INST/VE 1 RU ES TTTTT" s1 OMZET d! Nederland Snijden Mitterrand rekent op aanval Andriessentijd om gordels om te doen DAF in zorgen VOC-schip Vandalisme Hans Kraay Achttienjarige gedood in Echt Olieprijs blijft sterk omhoog gaan ■■■I Toenemende bewolking en in de mid dag en avond regen. Maximum tempe ratuur rond 14 graden. Tot krachtig of hard toenemende zuidoosten wind. Adfc W, éi éjé 4i MÉ. Ém É//m Zwarte dag voor Philips-concern ÏINDHOVEN (ANP) - 5en zwarte dag voor de ichtstad. Philips heeft londerdag bekendge- naakt wereldwijd 35.000 ot 45.000 banen te ichrappen. De vakbon- len vrezen voor een ver- ies van mogelijk 10.000 »anen bij Nederlandse vestigingen van Philips. Het concern heeft in de eerste drie maanden van dit jaar een enorme ver lies geleden: 1.786 mil joen gulden. Topman J. Timmer zei donder dag bij de presentatie van de cij fers en het daaruit voortvloeien de saneringsplan dat de nieuwe drastische ingreep nodig is om eenvoudiger en goedkoper te kunnen produceren. Onlangs zijn nog reorganisaties 1000 0 -1000 -2000 -3000 18000 17000 16000 15000 14000 13000 12000 1e 2e 3e 4e 1e 2e 3e 1989 1990 1e 2e 3e 4e 1e 2e 3e 1989 1990 aangekondigd bij de produkten- divisies components en informa tiesystemen, die tot een verlies van ruim negenduizend arbeids plaatsen leidden. Uit de gisteren gepresenteerde cijfers blijkt dat meer divisies noodlijdend zijn. Het bedrijfsresultaat van de sec tor verlichting bedroeg de eerste drie maanden van dit jaar 399 miljoen tegen 574 miljoen gul den in dezelfde periode vorig jaar. Professionele produkten en systemen had een negatief be drijfsresultaat van 48 miljoen gulden, tegenover een positief resultaat vorig jaar van 114 mil joen. De sector consumentenproduk- ten zag het resultaat verbeteren van 818 miljoen gulden vorig j aar tot 1.122 milj oen in de eerste drie kwartalen van dit jaar. De na aangekondigde reorgani satie moet leiden tot scherpe verlaging van de kosten, waar door de winstgevendheid van de onderneming zich zal herstellen, aldus Philips-president Tim mer. Gezien de omvang van de operatie zijn gedwongen ontsla gen volgens hem onvermijdelijk. Hij kon geên zicht geven op de precieze omvang van het verlies aan werkgelegenheid omdat de operatie zich uitstrekt over alle divisies van Philips in tientallen landen. Welke gevolgen de reorganisatie voor Nederland heeft valt even min te overzien, aldus Timmer. „Daarover valt geen enkele schatting te maken. Een raming is nu niet realistisch." Hij ver wacht daar over enkele maan den meer duidelijk te hebben. De nieuwe reorganisatie, waar- derneming efficiënter te laten voor overigens geen geld is gere- werken, deelde Timmer mee. serveerd. is bedoeld om de on- Ook is het de bedoeling de con currentiepositie van het Eindho- vense concern behoorlijk te ver beteren. „De concurrentie wacht niet. We hebben haast", zei hij. Timmer verwacht dat de operatie een positief effect heeft op de winstontwikkeling. Het ef fect zal volgens hem pas eind 1991 tevoorschijn komen. In antwoord op de vraag of bij de sanering vooral gesneden wordt in de beroemde bureaucratie van Philips verklaarde Timmer: „Er zal veel op de kantoren wor den gesneden en minder op de werkvloer". Tijdens de toelichting op de kwartaalcijfers trok Timmer het boetekleed aan wegens de over- wachte tegenvallers die eerder dit jaar (mei) bekend werden ge maakt. Na de publicatie van de slechte resultaten van de com- puter-en componentendivisië, vroeg de financiële wereld zich af of de Philips-top nog wel in de gaten had wat er zich in het con cern afspeelde. Timmer donderdag: „Er zijn beoordelingsfouten gemaakt door het management van de in moeilijkheden geraakte divisies. De verliezen kwamen in de Phi lips-top als ëen verrassing", zei hij. Begin april werd er bij Phi lips van uit gegaan dat alles draaide zoals werd verwacht. Het pakte anders uit. „Er hangt een grauwsluier boven ons al len", stelde Timmer vast. Bezorgde gezichten achter de tafel. Tweede van links J. B. Timmer foto Jaap de BoerlGPD Pagina 3: reacties Pagina 4: Timmer han teert botte bijl Pagina 13: Zeeuwen on gerust (Van onze correspondent K'ASHINGTON - De Verenigde [Staten zullen hun troepen- nacht in het Golfgebied aan zienlijk uitbreiden. Het is denk- paar dat nog eens 100.000 mili- ftairen naar Saudi-Arabië wor pen gestuurd, zo zei donderdag Be minister Cheney (defensie). De oorlogsdreiging lijkt toe te hemen. Volgens de Franse presi dent Mitterrand gaan de Ameri kanen voor 5 november over tot pe aanval. De Verenigde Staten hebben nu haar schatting 210.000 militai ren in en rond de Golf. Volgens p huidige plannen wordt dat hantal de komende drie weken lot 240.000 uitgebreid. Maar Cheney zei donderdag dat het pij die uitbreiding niet zal blij- ren. „We hebben nog niet het bunt bereikt waarop we een eind kan de opbouw willen maken",' (o zei hij voor de televisie, gevraagd of het om 100.000 ex- manschappen gaat, zei hij: iHet is goed denkbaar dat het hm zo'n grote uitbreiding gaat". Paar hij wilde geen definitieve fijfers geven over het aantal mi litairen dat Amerika in de Golf jvil hebben. Analisten zeiden dat pe Amerikaanse regering er nu kennelijk ernstig over denkt de Befensieve troepenmacht in de jolf om te zetten in een offensie- macht. Cheney en andere topmedewer- kers van Bush zeiden de laatste Veken steeds dat de huidige Amerikaanse troepenmacht in paudi-Arabië toereikend is om haar primaire taak de verde diging van Saudi-Arabië tegen een Iraakse aanval te kunnen vervullen. Dat voor verdere uitbreiding wordt gekozen, kan in de ogen van de meeste Amerikaanse mi litaire experts alleen maar bete kenen dat het Witte Huis gereed wil zijn voor een aanval op Irak. Volgens de Washington Post van donderdag is het Witte Huis de afgelopen dagen meer en meer gaan denken in de richting van een aanval, omdat niet meer wordt geloofd dat Saddam Hu- sayn serieus over terugtrekking uit Kuwayt wil nadenken. Daarop wijst onder meer de aan leg van drie verdedigingslinies in Kuwayt. Tienduizenden in fanteristen, beschermd door tanks, mijnenvelden en prikkel draad, hebben zich ingegraven. Irak heeft naar schatting 430.000 man in Kuwayt geconcentreerd. De International Herald Tribu ne meldde dat de Franse presi dent Mitterrand gelooft dat oor log onvermijdelijk is door de on verzoenlijke houding van Irak. Volgens de satirische, maar doorgaans betrouwbare, Franse krant Le Canard Enchainé heeft Mitterrand verschillende bezoe kers gezegd te denken dat de Amerikanen tussen 25 oktober en 6 november tot de aanval zul len overgaan. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken zei echter dat Mitterrand slechts als prive- persoon uiting gaf aan de vrees dat een oorlog op handen is. President Bush onderbrak donderdag het joggen om de pers te woord te staan {foto AFP) WASHINGTON (RTR/DPA) - Het ziet er naar uit dat er een ein de komt aan het maandenlange touwtrekken over de Ameri kaanse begroting. De partijen in het overleg waren woensdag avond zo dicht bij elkaar gekomen dat president Bush er geen bezwaar tegen had weer een noodwet voor de tijdelijke finan ciering van het overheidsapparaat te ondertekenen. De vorige noodwet liep woensdag om middernacht af. De nieuwe wet loopt tot zaterdag middernacht. De onderhandelaars in het Huis van Afgevaardigden en de Senaat hebben nu de tijd om de puntjes op de i te zetten. De politici kunnen zich daarna wijden aan hun verkiezingscam pagne. Op 6 november zijn er verkiezingen voor alle 435 zetels van het Huis en ongeveer een derde van de 100 Senaatzetels. Uit peiligen blijkt dat de kiezers ontevreden zijn zowel over de De mocraten als over de Republikeinen omdat ze niet tijdig een be groting hebben kunnen opstellen. Het begrotingsjaar 1990/91 is op 1 oktober begonnen. WARSCHAU (DPA) - De Poolse politie schat dat er in Polen tussen de 11.000 en 14.000 gestolen auto's rondrijden. Het belangrijkste arbeidsterrein van de dieven is Duitsland en Oostenrijk. Een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in het Poolse Wroclaw maakte donderdag bekend dat de politie in die stad in samenwerking met politiebeambten in het Duitse Wiesba den 53 auto's in beslag heeft genomen. De Poolse justitie heeft 23 personen beschuldigd van diefstal en heling van gestolen voertuigen. Tegen zes mensen is een aanklacht ingediend; twaalf zitten nog in voorlopige hechte nis. DEN HAAG (GPD) - Het is nog te vroeg om nu te voorspellen hoe de economie zich zal gaan ontwikkelen in 1991. Het is ech ter wel zaak om de veiligheids gordels vast om te doen. Dit zei minister Andriessen (economi sche zaken) gisteren in de Ka mer bij de behandeling van zijn begroting voor 1991. De be windsman sprak over „een stel wolken aan de lucht" daar waar het gaat om de economische ontwikkeling. Andriessen noemde een aantal factoren die erop wijzen dat het economisch slechter gaat. Nog los van de Golfcrisis en de gevol gen daarvan op de olieprijzen zijn dat: een aantal landen zit te gen een recessie aan (de Verenig de Staten, Canada, Groot-Brit- tannië en Scandinavië), de eco nomische groei in Duitsland zakt terug, de problemen in Oost-Europa zijn groter dan ver wacht, er zijn meer aarzelingen bij investeerders, de hoge rente gaat parten spelen nu winsten dalen, de consument ziet de koopkrachttoename afnemen en zal dus minder te besteden hebben, bedrijven stellen hun begrotingen neerwaarts bij. „We zitten in een zone van tur bulentie tussen twee weersoor- ten", aldus Andriessen. Dat gaat met schokken gepaard, zoals schaarste op de arbeidsmarkt en een snelle winstval bij bedrijven. De bewindsman zei echter niet te willen voorspellen hoe slecht het economische weer wordt en hoe lang het gaat duren. Ondanks het feit dat wij elkaar geen ongelukken moeten aan praten - „economie is psycholo gie" - stelde Andriessen wel dat maatregelen nodig zijn. „Het huis moet op orde gebracht wor den zowel door het bedrijfsleven als door de overheid", meende hij. Voor het bedrijfsleven noemde hij daarbij: doorgaan met her structureren, meer oog voor kwaliteit en matiging van lonen Bedrijfswagenproducent DAF blijft kampen met verliezen. Over geheel 1990 moet rekening worden gehouden met een fors negatief resultaat. Eerder werd na het verlies van 32 miljoen in de eerste helft van het jaar voor het hele jaar nog een kleine nettowinst in het vooruitzicht ge- steld. w Gebruiksvoorwerpen van het VOC-schip 't Vliegent Hart zul len worden gebruikt voor de in richting van de nagebouwde Oostindiëvaarder Amsterdam. Het schip, nu nog wat kaal, ligt afgemeerd bij het Scheepvaart museum in Amster dam en blijkt een pu- O bliekstrekker. I O Vandalen hebben in de zomer maanden alleen al op Schouwen voor een kleine ton schade aan gericht. Renesse steekt de loef af met zo'n 87 aangiften, zo regi streert het vandalismeproject. De meeste schade werd aange richt aan de openbare weg, auto's en strand- hokjes I ■nmMI Hans Kraay weet nog niet zeker of hij in zee gaat met de voetbal vereniging Vlissingen. Hij neemt pas een definitieve beslissing na de sponsoravond van de Zeeuwse profclub O op 8 november. I BBBSMBHjjM I—WB3MR1I.I Wf'IN ECHT/MAASMECHELEN (GPD) - De rijkswacht in België en de politie in Limburg zijn op zoek naar de 23-jarige A.B. uit het Belgische Maaseik, die er van wordt verdacht betrokken te zijn bij de dood van Sonja Hartmann (18) uit Echt. Het re cherchebijstandsteam in Echt hield gisteravond laat al de 21- jarige Maaseikenaar A.S. aan. A.S is de ex-vriend van Sonja Hartmann, van wie inmiddels is vast komen staan dat ze op ge welddadige wijze om het leven is gebracht. Vast staat dat het niet om een zedendelict han delt. Over het motief van het misdrijf wilde de politie zich gisteren niet uitlaten. Een tiental rechercheurs van het Limburgse politieteam, dat zich met deze zaak bezig houdt, is gisteravond begonnen met een buurtonderzoek in het Bel gisch-Limburgse Maasmeche- len. Op een plein in deze plaats werd gisterochtend de auto van Sonja Hartmann aangetroffen. De sinds zondagnacht vermiste vriendin van het slachtoffer, de 18-jarige Esther Grispen uit Echt, is nog steeds spoorloos. Advertentie Een misdrijf wordt ook wat haar betreft iet uitgesloten. De nog bij haar ouders wonende Sonja Hartmann werd dinsdag avond door de moeder van Es ther Grispen dood in het appar tement van haar dochter aange troffen. De twee verdachten, A.S en A.B., zijn zondagnacht nog door getuigen in gezelschap van Sonja Hartmann en Esther Gris pen gezien. De 23-jarige A.B., die een vriend is van A.S., wordt een 'ernstige verdachte' genoemd. Nadat het opsporingsverzoek bij de Belgi sche justitie binnenkwam is een tiental rijkswachters in Maaseik op pad gegaan om de verdachte op te sporen. De man werd niet thuis aangetroffen en is op dit moment voortvluchtig. Hij is eerder met de Belgische justitie in aanraking geweest. en salarissen. Volgens de be windsman wordt er bij looneisen veel te veel gekeken naar al ge boekte winst en bereikte pro- duktiviteit. De verwachtingen voor de toekomst spelen ten on rechte geen rol. Andriessen stelde verder dat het kabinet er goed aan zou doen de raadgevingen van de president van de Nederlandsche Bank, Duisenberg, goed in de oren te knopen. Zoals bekend stelde Duisenberg onlangs bij de SER dat de overheid 15 miljard gul den moet bezuinigen. Premier Lubbers en vice-premier Kok reageerden daar uiterst lako- niek op. NEW YORK (KRF/RTR) - De olieprijs is donder dag weer scherp geste gen onder invloed van het mogelijk naderbij komen van een oorlog in het Golf-conflict en en kele geharnaste uitspra ken van politici daar over. In New York steeg de prijs van de meest ver handelde oliesoort West Texas Intermediate voor levering in december met 3,17 dollar tot 34,25 dollar per vat (159 liter). Daardoor is de prijs weer boven het niveau geko men van eind vorige week, voordat maandag de recorddaling van 5,41 dollar optrad. Die prijs- val was gebaseerd op de overtuiging dat niets een diplomatieke doorbraak in het conflict in de weg stond. Een paar dagen later blijkt de markt de com pleet tegenovergestelde mening te zijn toege daan. In Londen steeg ónder invloed van dezelfde fac toren de notering van Brent-olie voor levering in december met 3,24 dollar tot 33,20 dollar per vat.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1