Eerste paal voor nieuw gezinsvervangend tehuis Studiedag geestelijke gezondheidszorg aarlijkse gebeurtenis nbrekers en helers mar de gevangenis Provincie passeert zeilvaartstichting Verduistering beboet met duizend gulden Milieu Federatie kan taken niet meer aan Te weinig wind om van de ankers los te slaan provincie vrijdag 26 oktober 1990 17 Boertien: meer politie voor recreatiegemeenten Eindnota registratieproject Schouwen-Duiveland: .„.§SKsm mmmmmÊmê, m kunst Groepen Subsidie )penbare weg GOES, 't BEEST 'Boeren sterven', een drama tisch fragment van Franz Xaver Kroetz, door Theater Split, met Christianne Altena, Ineke de Man, 'Willem Ploum en Frangois Vervaet. Regie van Emmie Lan- genberg >I> 151 oeren sterven' gaat 1 over het lot van ont heemden. Het is een somber stuk vol teloorgang en ver lies, vol valse hoop en ont reddering. Het zou kunnen handelen over concrete vluchtelingen, maar het zou ook kunnen gaan over de doorsnee mens van hier en nu. In beide gevallen moet de fantasie krachtig aange spoord worden om tot bele ving te komen. Waar we het ook over willen laten gaan, we zitten immers weldoorvoed en voor een prikkie 'een avondje uit' te zijn, en de problematiek is ver weg. Echt aan de andere kant van de wereld, of goed weggestopt achter de dage lijkse routine. Er moet daar om aan twee voorwaarden voldaan worden om de es sentie over te laten komen. Allereerst moet de dramati sche lijn helder zijn. Dat is natuurlijk sowieso een voor waarde voor elk stuk, maar hier des te beslister. Daar over straks meer. En boven dien moet het stuk langs zin nebeeldige weg duidelijk kunnen worden. Dat wil zeg gen: langs omwegen moeten onze zintuigen ons naar de kern van de zaak leiden. Het eerste komt voor rekening van de auteur, het laatste is de verantwoording van spe lers en regisseur. Theater Split is redelijk goed in zijn aandeel ge slaagd. Met behulp van de aankleding, het 'badhokjes decor' en in het bijzonder de costumering, wordt een sfeer van beklemming geschapen. Alle vier de spelers dragen steeds in wezen hetzelfde, en steeds dikker moet de kle- renhuid worden om de kou buiten te houden. Met vreemde danspassen ('springdansen' en 'stamp- dansen' lees ik in mijn aante keningen) wordt vervreem ding opgeroepen. Met lange, gedurfde passa ges vol 'echo-spreken', waar in de spelers eikaars woor den herhalen en alle actie is verstijfd, worden droomtoe standen opgeroepen. Er zijn treffende, beeldrijke mo menten, zoals het letterlijk in de boeien slaan van de twee vrouwen, zoals de tries te stoet met rolstoel, terug naar huis. Wat ogen en oren kunnen af lezen aan stem en gebaar, aan de verwezenlijking van de rol, was van voldoende kracht, zij het dat ik de vrou wenrollen doorgaans wat zwakker gevuld vond. Een rijkere mimiek, een doorleef- der 'gesticuleren' had juist bij hen misschien nog meer aan mee-leven opgeroepen. Lang niet in alle opzichten namelijk zijn deze vrouwen ledepoppen, en daar leek het soms wel op. Het geheel overziende komt het eerste deel heel sterk over, met een prachtige ope ningsscène, waarin de vader de zoon scheert. Terwijl het mes gevaarlijk langs de keel schuift, revolteert de zoon in kennelijk nog ongevaarlijke woorden. Het mes trilt niet eens. Het tweede deel had echter minder kracht, met enkele oplevingen en een fraaie, shockerende mono loog van de vaderfiguur (Wil lem Ploum). Met de tekst van Franz Xa ver Kroetz kan ik minder goed uit de voeten. Welis waar is het stuk bewerkt, min of meer ingrijpend heb ik vernomen; ik heb geen kans gezien het origineel te lezen. Desalniettemin knaagt twijfel aan de drama tische lijn. Daarmee bedoel ik niet de verhaal-lijn; die is wel duidelijk. Wat ik mis is de logische, althans de na te voelen samenhang in ge beurtenissen en karakters. Waarom is de uitgangsposi tie van de figuren zo beroerd, waarom zoeken ze de stad, waarom moeten ze toestaan dat die stad „hun naam schrapt", waarom zoveel machteloosheid? Is, wat eerst een bruut lijkt (namelijk de vaderfiguur), later enige tijd een warm bloedige dromer en dan weer een verslagene? Wat hebben die vier met elkaar? Waarom kunnen ze niet loskomen van elkaar, of van hun lot? Ik wil het gegeven niet zomaar accepteren, er blijven te veel van die vragen liggen om overstag te gaan. Er wordt met onthutsend spel, met shockerende woorden en 'naakte' enscenering wel ge probeerd de ankers los te slaan, maar dan moet de wind wel uit één hoek ko men. Willem Nijssen 'Boeren sterven' is nog meer maals te zien, vandaag nog eens in 't Beest in Goes, en later in Vlissingen, Zierikzee, Terneu- zen, Middelburg en Yerseke MIDDELBURG - Huize Singelzicht, een gezinsvervangend te huis voor verstandelijk gehandicapten in Middelburg, krijgt een nieuwe hoofdvestiging aan de Agaat. Het huidige monu mentale pand aan de Branderijmolengang zal tezijnertijd wor den verkocht. Woensdag sloegen T. F. C. Verduin, voorzitter van de woningbouwvereniging Middelburg en J. Looise, voorzitter van de stichting Philadelphiatehuizen Walcheren, gezamenlijk de eerste paal in de grond. De hoofdvestiging staat pal naast het nieuwe kantoor van de woningbouwvereniging. De eerste paal werd geslagen door de beide voorzitters om de samenwerking tussen de beide instanties te benadrukken. De nieuwe hoofdvestiging wordt gebouwd voor rekening van de wo ningbouwvereniging; de stichting tekent een langdurig huurcon tract. Voor deze constructie is gekozen, omdat het ministerie van WVC de filosofie aanhangt dat ook verstandelijk gehandicapten als normale burgers beschouwd moeten worden. Het departe ment meent dat het niet langer nodig is aparte woningen voor hen te bouwen. Het plan voorziet in huisvesting voor zestien bewoners in het te huis. Acht bewoners zullen worden ondergebracht in drie andere huurwoningen in de Edelstenenbuurt. Het nieuw te bouwen tehuis biedt woonruimte aan twee groepen van elk acht bewoners. Het gebouw telt zestien zit-, slaapkamers, één keuken en twee woonkamers. Voor de lokatie is gekozen vanwege de uitstekende ligging ten opzichte van allerlei voorzieningen in de directe omgeving, zoals het winkelcentrum Dauwendaele, het ontmoetingscentrum, di verse kerken en het wijkgezondheidscentrum. Medio juli 1991 moet het project klaar zijn. In augustus zullen de bewoners ver huizen. Het ontwerp voor de nieuwbouw is gemaakt door Willemien van Gendt uit 's Hertogenbosch. Elders in het land is een aantal soortgelijke projecten van haar hand gerealiseerd. Bewoners van Singelzich volgen het slaan van de eerste paal op de voet (foto Ruben Oreel) VEERE - De Zeeuwse recreatie gemeenten krijgen waarschijn lijk in het hoogseizoen meer po litie. Commissaris van de Ko ningin dr C. Boertien roept in december de burgemeesters van die gemeenten en de hoofd officier van justitie bijeen om daarover een 'indringend ge sprek' te voeren. Dat beloofde de commissaris donderdagmid dag tijdens een werkbezoek aan de gemeente Veere. Burgemeester A. H. den Boon van Veere toonde zich tevreden met deze uitkomst. Ook Veere kampt in het toeristenseizoen met een tekort aan politie. „Met name het Pinksterweekeinde is, zoals wij allemaal weten, be rucht", zei Den Boon. „Het is goed om te weten dat de com missaris van de koningin beseft dat er voor de hele provincie een gestructureerde aanpak van dit probleem nodig is." Een ander punt waarover in het Veerse met Boertien van ge dachten is gewisseld, is de leef baarheid van de kleine platte landskernen. Met name het ver dwijnen van postkantoren en de dreigende schaalvergroting in het basisonderwijs zijn een bron van zorg. Op dat punt deed Boertien geen concrete toezeg gingen, wel zei hij de inspannin gen van plattelandsgemeenten om de kleine kernen leefbaar te houden, te zullen ondersteunen. Boertien maakte met het ge meentebestuur van Veere een rondrit langs de verschillende dorpen die onder de gemeente Veere vallen. Het programma liep enigszins uit doordat de commissaris zich liet verleiden tot een muzikaal intermezzo in de Gapingse kerk: hij bespeelde het orgel, tot groot genoegen van gastheer Den Boon. ÊAPELLE - Voor de kwaliteit in de geestelijke gezondheids- rg is het goed dat werkers in :t veld regelmatig een onder- psje hebben. Om die reden 'ordt de donderdag in Kapelle houden studiedag voor hulp- rleners in beschermende oonvormen een jaarlijks te- Sgkerend evenement. let is goed om in het kader van lofessionalisering elkaar te afmoeten. Door te praten met groepsgenoten realiseren de frkers zich waar ze staan in het ;ereldje van de geestelijke ge- pdheidszorg. De uitwisseling ïp gegevens kan leiden tot Saliteitsverbeteringen", zei di- tielid A. J. de Jonge van de gionale Instelling Bescher- ende Woonvormen. dens de bijeenkomst, die op iw was gezet door de Stich- Federatie Beschermende oonvormen Zeeland (SFBWZ), fchten 55 hulpverleners na gr een goede beroepshouding, jt is onder meer noodzakelijk Ir de aangescherpte criteria Ir opnames. „Vroeger waren fcijna .geen regels voor toela- E van patiënten in bescher- Side woonvormen. Iedereen e het nodig leek te hebben kon komen. Tegenwoordig zijn er strakke voorschriften. Het is bij voorbeeld vereist dat de mensen ettelijke malen psychiatrisch zijn behandeld voor ze opgeno men kunnen worden. Het perso neel moet zich realiseren hoe ze hierop kunnen inspelen", lichtte De Jonge toe. Andere veranderingen komen voort uit de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) en hebben vooral te maken met subsidieregelingen. De Jonge: „Door de AWBZ is veel struc tuur gekomen in de wirwar van de geestelijke gezondheidssec tor. Dit is natuurlijk heel goed, maar het zorgt wel weer voor de nodige veranderingen, waarop het personeel moet letten." De studiedag had ook tot doel de onderlinge contacten tussen de werkers te bevorderen. „We zijn allemaal bezig met hetzelfde werk. Het is goed de onderlinge verbondenheid ook eens te voe len", aldus een deelneemster. Volgens De Jonge droeg vooral de goede sfeer toe aan het be sluit de studiedag tot een jaar lijks terugkerend evenement van de SFWBZ te maken. |)DELBURG - Drie jonge Jfsenaren en een Yersekenaar Siden donderdag voor de po- ierechter in Middelburg te- eht voor een aantal inbraken jieling. Vier anderen, die in sjband met dezelfde zaken wa- gedagvaard, verschenen op de zitting. f|ongelui zijn allemaal beken- I van elkaar. De 19-jarige H. Jn de 18-jarige W. R. uit Goes ffisten voorkomen voor de Sstal van een aantal naaima- gies ter waarde van duizen- I guldens bij een winkel in idelburg. G. van E. (28), even- V uit Goes, werd beschuldigd m het helen van de naaimachi- 's. De uit Yerseke afkomstige E Z. (26) werd geconfronteerd een aanklacht wegens dief- ,al van een autotelefoon van 'n vissersboot en de heling van 'n autoradio. Bher van justitie J. L. F. van ®er sprak van een 'zeer om- Ipijke zaak'. Zij wees er op dat stelen en helen ten nauwste samenhangen. Over A. B. Z. sprak de officier het vermoeden uit dat hij van heling zijn hobby, zo niet zijn beroep heeft ge maakt, en ze eiste daarom drie maanden voorwaardelijk en een boete van zeshonderd gulden. Tegen H. R. eiste ze drie weken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van drie jaar en een boete van tweehonderd gulden. W. R. hoorde een straf van drie maanden, waarvan één voor waardelijk tegen zich eisen. Te gen Van E. eiste de officier drie weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Rechter G. H. Nomes ging wat de gevangenisstraffen betreft mee met de officier, maar legde in een paar gevallen een schepje bovenop de boete. De 23-jarige heler T. de K. uit Goes werd bij verstek veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een half jaar, waarvan één maand voorwaar delijk met een proeftijd van twee jaar. MIDDELBURG - De Stichting Zeilvaart Zeeland voelt zich door het provinciebestuur ge passeerd. De stichting wil graag zaken doen met de provincie om oude Zeeuwse scheepstypen te kunnen restaureren en in de vaart te houden. Daarover wer den ruim twee jaar geleden oriënterende besprekingen ge opend. Zonder die besprekin gen af te ronden, besloot het da gelijks provinciebestuur dit jaar om met een andere club in zee te gaan. Die andere club is de Stichting Behoud Hoogaars te Vlissingen. Het dagelijks provinciebestuur wil deze stichting een jaarlijkse bijdrage geven van 35.000 gul den. In ruil daarvoor krijgt de provincie 50 dagen per jaar de beschikking over een hoogaars. Dit om er vaartochten mee te maken voor 'representatieve' doeleinden. De statencommis sies hebben hierover al een - zij het niet onverdeeld - positief ad vies uitgebracht. De Stichting Zeilvaart Zeeland heeft de provincie inmiddels ge vraagd van zo'n zelfde regeling te mogen profiteren. In een brief aan de provincie schrijft de voor zitter van de Stichting Zeilvaart Zeeland, het VVD-statenlid me vrouw C. Koster uit Middelburg, dat de handelwijze haar 'ten zeerste bevreemdt'. „Op 8 fe bruari 1990 is ons zelfs schrifte lijk meegedeeld dat er in een la ter stadium nog gereageerd zou worden op een brief van ons van 21 december 1989. Deze reactie is echter uitgebleven." De Stichting Behoud Hoogaars, zo benadrukte ze, bestaat pas kort. Terwijl haar eigen stich ting 'al jaren actief is op hetzelf de terrein', zij het met een brede re doelstelling. „Wij willen diver se Zeeuwse scheepstypen be houden en tevens gegevens ver zamelen over de zeilvaart in Zee land." De Stichting Zeilvaart Zeeland brengt dat ook al gerui me tijd in praktijk. Zo beschikt men inmiddels over twee ty pisch Zeeuwse schuiten: de tweemastklipper Avontuur ('het grootste zeilende bedrijfsvaar- tuig in Zuid-West-Nederland', berekend op dagtochten met 29 personen) en de Zeeuwse schouw nr 1 (het voormalig zei lend veerschip tussen Veere en Kamperland). Het oordeel is nu aan de Zeeuw se staten, die formeel nog toe stemming moeten geven voor de regeling met de Stichting Be houd Hoogaars. Schade door vandalisme 88 mille MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter heeft de 41-jarige J. P. V. uit Sluis donderdag veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar en een boete van duizend gulden. V. verduisterde in de periode 1986-1990 spullen van zijn werkgever. Soldeertin, werkkleding en dure gloeilampen verdwenen via de bin nenzak van V. Bij een huiszoeking werden verscheidene zaken in zijn garage aangetroffen. Op de zitting zei V.: „Ik weet van niks." Dat ging rechter G. H. Nomes te ver, zeker in het licht van meerdere be lastende verklaringen van collega's van V.. Hij veroordeelde V. voor de verduistering conform de eis. ZIERIKZEE - In de maanden juli en augustus hebben vanda len voor bijna 88.000 gulden schade aangericht op Schou wen-Duiveland. In totaal werd in die twee maanden 176 maal aangifte gedaan van vernielin gen. Renesse werd het meest ge troffen (87 aangiften), daarna Zierikzee (37 aangiften) en ver volgens het toch als vrij rustig te boek staande Burgh-Haam- stede (20 aangiften). Dat staat in een nota met eind- lijfers van het vandalisme-regi- itratieproject dat op Schou wen-Duiveland is gehouden. In uli en augustus waren in het po- itiebureau van Zierikzee twee sersonen aanwezig die zich met je registratie van vandalisme jezighielden. In de nota wordt lanbevolen dat project in ieder ;eval tot 1 januari voort te zet- :en. Dat zal gebeuren, al is nog naar één medewerkster enkele lagdelen per week beschikbaar. Jit het onderzoek kwam naar 'oren dat het vandalisme op zes okaties het meest voorkwam. Jat zijn er vijf in Renesse en één n Zierikzee. De gebieden met iet meeste vandalisme zijn: (orte Reke, Stoofweg en Zeea- lemoonweg; Hogezoom buiten iet centrum; Hoogenboomlaan; jaone richting strandpaviljoen De Branding'; Jan van Reneses- eweg, Oude Moolweg, Duinweg :n Scholderlaan; en in Zierikzee iet Havenpark en Beddeweeg. )e meeste schade werd aange- icht aan de openbare weg f21148), daarna kwam schade an auto's 18.964) en vervol- ens zaken die op het strand taan 13.200). Andere objec- ;n waaraan vaak vernielingen iet flinke schade worden ge leegd, zijn tuinen, campings en wreatieoorden, woningen, win- Sels, bushaltes, bedrijfsgebou wen, strandhokjes en bijvoor- eeld fietsen. e schade aan openbare eigen ommen is het grootst 38.224), irvolgens die aan particuliere gendommen 37.533), daarna Qmt schade aan bedrijven 10.606). i het rapport wordt ook een jjidelijke verhoging van de aan- iftebereidheid geconstateerd inds het project loopt. Volgens !e onderzoekers is dat te danken GOES - De Zeeuwse Milieu Fe deratie (ZMF) kan haar groeien de taken niet meer aan. De orga nisatie heeft te weinig perso neel om behoorlijk aandacht te besteden aan alle natuur- en mi lieuzaken. Zonder extra mens kracht en financiën komt de fe deratie volgend jaar niet toe aan nieuwe, in haar ogen brood nodige projecten die zich rich ten op het behoud van de Schel de, afvalproblemen en een duurzame industrie en land bouw. Het is zelfs nodig te snoeien in lopende projecten en aandachtsvelden. Dat schrijft de ZMF in haar werkplan voor 1991. Ondanks de nijpende personeel stekorten en de berg werk die alsmaar groter wordt door met name de decentralisatie van rijkstaken naar gemeenten en provincie, is de ZMF niet van plan bij de pakken neer te zitten. „We kunnen het ons niet permit teren in deze beperkende om standigheden te berusten. Juist nu het slecht gaat met de natuur en het milieu, is een ojnslag in beleid en gedrag nodig. Boven dien wordt steeds meer een be roep op ons gedaan", aldus de fe deratie. Daarom zal ze bij subsi diegevers aan de bel trekken voor meer financiële armslag. Ook een ledenwerfactie is nood zakelijk om het ledenverlies om te buigen. Door de beperkingen ontkomt de ZMF er niet aan duidelijke keuzes te maken. Een sterk ac cent krijgt de ontwikkeling van een netwerk: de achterban van aangesloten werkgroepen en or ganisaties verdient versterking. Ook wil de federatie hierin be staande lacunes opvullen, bij voorbeeld door de oprichting van een planologie- en milieu werkgroep op de Bevelanden. Verder acht de ZMF het noodza kelijk dat de aangesloten orga nisaties nauw samenwerken met als doel een betere, efficiën tere beïnvloeding van het beleid en een goede educatie. Alleen op deze wijze kan de federatie als belangenbehartiger van natuur en milieu deskundig tegenspel bieden, staat in het werkplan. De ZMF zal in 1991 haar inspan ningen verder richten op een ge degen natuur- en milieu-educa tie in Zeeland, nauwe contacten met politieke beslissers, wind energie, recreatieproblemen, de kokkelvisserij in relatie met de natuurwaarden van de Ooster- schelde, onderwaterbodems en provinciale vergunningen. Een heet hangijzer is smog. De federatie onderkent dat de oor zaken van de hoge smogconcen- traties in Zeeland grotendeels in het buitenland liggen. Maar ze vindt wel dat de provincie lijd zaam toeziet, hoewel ze bevoegd is in te grijpen bij hoge smogni- veaus door bijvoorbeeld beper kingen op te leggen aan het ver keer en de industrie. De ZMF wil hierin verandering brengen door concrete maatregelen te formu leren en voorlichting te geven. Het werkplan komt dinsdag 30 oktober aan de orde tijdens de jaarvergadering van de ZMF. De bijeenkomst begint om 19.30 uur in de Prins van Oranje in Goes. Om 20.30 uur begint een thema gedeelte over de Zeeuwse na tuur- en milieubeweging. aan de publiciteit, in de vorm van artikelen in kranten en pos ters, die het project heeft gekre gen. Bij de aanbevelingen staat dat door het project een beter in zicht is verkregen in vandalis- me-gevoelige lokaties. Verder kunnen nu beter plannen ge maakt worden om vandalisme te voorkomen. Ook staat nu vast hoe het project voortgezet kan worden. J. J. van Doorn van de rijkspoli tie op Schouwen-Duiveland is wel tevreden met de nota. In de eerste plaats krijgt de politie door het toegenomen aantal aangiftes meer informatie over vandalisme en verder kunnen met behulp van die informatie nieuwe strategiën uitgezet wor den. Uit het onderzoek kwam bijvoorbeeld naar voren dat in het centrum van Renesse vrij weinig vandalisme gepleegd wordt. Maai' daar loopt dan ook heel wat politie. Dat kan voor de politie aanleiding zijn om de sur veillances eens massaal naar een andere kern te verleggen. Hij is ook blij dat het project nog tot 1 januari doorgaat omdat dan ook eens duidelijk wordt hoe het met het vandalisme in het najaar gesteld is, als de toe risten weer allemaal naar huis zijn. De politie krijgt dan de gele genheid zich op de autochtonen te concentreren. Hij is het met een van de conclusies eens dat er wel voldoende publiciteit aan het project gegeven moet wor den. 4) i i: Vandalen richtten op Schouwen-Duiveland in twee maanden tijd voor hijna 19 mille schade aan auto's aan foto Pieter HonhofJ)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 17