Union neemt Muller Terneuzen over Westelijk gelegen WOV niet haalbaar 11 [k Spullen 't Vliegent Hart naar Scheepvaartmuseum Philips-personeel ongerust Geen optreden tegen omstreden theateraffiche Hengelaar vangt in Oosterschelde een goudbrasem Fris "Nieuws waar je niet :omaar doorheen crosst." 'ier bestaande districten verdwijnen bij reorganisatie In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Zekatel boekt 75.000ste aansluiting VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 Onderhandelingen in vergevorderd stadium foze Rob Lubbers: Ai weken voor één tientje en één riks! n Adres: j PZC Moed Inrichting VOC-schip Amsterdam Artikel 112 Subtropische vis zeldzaam Gekweekt zeeland Provincie krijgt eigen rp te water iUISSINGEN - De rijkspolitie water vormt per 1 februari 1991 in Zeeland een aparte afde- ing. Dit is het resultaat van een andelijke reorganisatie van de te water. De vier bestaande listricten - waaronder Dor- Irecht dat het bewind voert iver Zeeland - verdwijnen, ieht afdelingen komen daar- joor terug. De hoofdvestiging an de Zeeuwse afdeling komt nVlissingen. KAPELLE - De openba re bibliotheek in Kapel- Ie is als 75.000ste abon nee van de Zeeuwse Ka beltelevisiemaatschap pij Zekatel ingeschre ven. Zekatel viert het bereiken van deze mijl paal met een feestelijke bijeenkomst op woens dag 21 november in De Vroone in Kapelle. Bij die gelegenheid zal aan bibliotheekdirecteur R. van Tilborg een televi sietoestel worden aan geboden. Tevens organiseert Ze katel rond deze 75.000ste aansluiting een teken wedstrijd voor de groe pen 5 tot en met 8 van de basisscholen in Kapelle, Wemeldinge en Schore. De tekeningen, die kun nen worden ingeleverd bij de bibliotheken in Kapelle en Wemeldinge, moeten iets vertellen over televisie kijken en boeken lezen. De landelijke reorganisatie van de rijkspolitie te water zat al een tijdje in de pen. Een speciale be geleidingscommissie bracht be gin dit jaar advies uit aan minis ter van Justitie mr E. M. H. Hirsch Ballin. Zij raadde Hirsch Ballin aan Zeeland te 'verzelf standigen'. De minister heeft de voorstellen niet direct overgenomen. De vraag was nog of de rp te water een landelijke dienst zou moe ten blijven of moest opgaan in de 23 nog te vormen regionale korp sen, de nieuwe samenwerkings verbanden van gemeente- en rijkspolitie op het land. Onlangs is de knoop doorge hakt. De rp te water is en blijft een landelijke dienst, tot grote vreugde van landelijk comman dant J. G. W. Bar die voor een te grote versnippering vreesde. De toekomstige Zeeuwse afde ling wordt, zoals dat in politie taal heet, een resultaat-verant woordelijke eenheid. Zij moet elk jaar begrotingen, jaar- en werkplannen aan het hoofd kwartier in Driebergen voorleg gen. Van totale verzelfstandi ging is geen sprake. De afdeling moet verantwoording blijven dragen tegenover Driebergen. De leiding komt in handen van een majoor die in Vlissingen kantoor gaat houden. Hij wordt door een drietal coördinators bijgestaan in de rang van adju dant, tot 1 februari 1991 de hoog ste rang in Zeeland. Naar buiten toe verandert niets. De opheffing van posten aan de wal is aan het begin van het reor ganisatieproces onderzocht, maar dat is afgeketst op grote weerstand onder het personeel. De opstapplaatsen in Zeeland blijven: Vlissingen, Terneuzen, Hansweert, Wemeldinge, Brui- nisse en Reimerswaal (de Kree- kraksluizen). De Zeeuwse afdeling beperkt haar werkterrein niet alleen tot de provincie Zeeland. Stukjes Zuid-Holland en Noord-Brabant komen haar ook toe: het gehele Grevelingenmeer, de Schelde- Rijnverbinding en de haven van Bergen op Zoom. De rijkspolitie te water in actie op het Grevelingenmeer (foto Pieter Honhoff) TERNEUZEN - De Unie van Reddings- en Sleepdienst (Union) neemt het sleep- en ber gingsbedrijf Willem Muller in Terneuzen over. Hoewel de on derhandelingen nog niet zijn af gerond gaan alle betrokken par tijen er van uit dat de transactie nog slechts een formaliteit is. Het personeel van Muller is schriftelijk ingelicht over de besprekingen tussen Wijsmul ler (de holding waaronder Mul ler valt) en het Belgische Union. Willem Muller Shipbrokers gaat, dat was al eerder bekend, over naar scheepagenturen W. H. M. Müller. Dat bedrijf heeft het hoofdkantoor in Rotterdam en opereert in heel West-Europa. Müller heeft ook een vestiging in Vlissingen. Het bedrijf aasde al geruime tijd op werk in het Wes- terscheldegebied. Bij Muller Shipbrokers werken zes men sen. Bij de overname van het sleep en bergingsbedrijf is een kleine vijftig man varend personeel be trokken. Bovendien gaat er zes tot acht man administratief per soneel over. Ook de vier mensen van de radiokamer zouden moe ten verhuizen naar de Union, die vooral geïnteresseerd was in de langlopende contracten van Muller. Daarbij gaat het vooral ook om de contracten voor de as sistentie van de scheepvaart op het Kanaal Gent - Terneuzen. De Union krijgt door de overna me van Muller bijna een mono polie-positie op het kanaal. Mul traship, dat ook belangstelling had getoond voor overname van Willem Muller, doet voor acht procent mee in de pool. Jan van den Brink van de Ver- voersbond FNV is boos over de hele gang van zaken. Vandaag (vrijdag) wordt hij op het hoofd kantoor van Wijsmuller in IJ- muiden verwacht voor nader overleg. Daarna informeert hij zijn achterban in Terneuzen. Van den Brink donderdag: „Bij de CAO-onderhandelingen van de afgelopen maanden zijn wij dus heel duidelijk op het ver keerde been gezet. We hebben ons maandenlang ingezet voor een goede regeling voor het va rend personeel maar men is ken nelijk al tijden bezig om het be drijf verkooprijp te maken." Vol gens Van den Brink waren ook de kaderleden 'onaangenaam verrast'. Directeur S. Lanting van Willem Muller wilde donderdagavond niet vooruitlopen op de onder handelingen. Maar hij ontkende niet dat er besprekingen gaande zijn. De Muller-vloot is de afgelopen tijd sterk ingekrompen. Er vaart nog maar een klein aantal sleep boten rond. ■1 (Van onze verslaggever ETTEN - Zeeland moet een 'esterschelde oeververbin- ob Lubbers ding (WOV) westelijk van Ter- neuzen/EUewoutsdijk snel ver geten. Een WOV op die plaats is 'volstrekt niet haalbaar'. Die hint gaf directeur Rob Lubbers van Hollandia Kloos gistermid dag in Petten tijdens de jaarver gadering van de werkgeversor ganisatie NCW West. Hollandia Kloos is, als deelnemer aan de Tolbrug Exploitatie Maat schappij (TBM), één van de be langrijkste plannenmakers voor de oeververbinding. Minister Maij-Weggen liet zich onlangs, tijdens een bezoek aan Zeeland, ontvallen dat een voor keur bestaat voor een WOV ten westen van Terneuzen, een ver binding die volgens Lubbers 150 tot 200 miljoen gulden meer kost dan het oostelijk tracé, waarop de plannen de afgelopen jaren werden gericht. Het is, zei Lub- (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch Pnderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' panten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in pw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo poeiend. b' hebt m zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Pan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Bennie Johith A Naam: PC Plaats: CrJ I I Tel 1 Ik wil de PZC 4 weken lang (U kunt deze bon zonder voor 12,50 postzegels aan ons terugsturen). j afdeling abonnementen BELLEN GAAT SNELLER i«ntwoordnumm"er 123 n llttA - 8&71 C p30O VB Vlissingen 01199 99215 bers, 'meer dan duidelijk' dat zo'n westelijke WOV te duur is. De uitlatingen van Maij-Weggen betekenen volgens Lubbers dat jarenlang 'geld, tijd en ergernis is besteed aan veel lucht'. Roe pen dat Europees aanbesteden soelaas biedt, is volgens hem niet realistisch. Overigens is 'zijn' Tolbrug Exploitatie Maat schappij bereid om tot Europese aanbesteding over te gaan. Maar dan moet er wel een haalbaar plan op tafel liggen. Lubbers, die sprak als scheidend voorzitter van de NCW West, he kelde de bureaucratie in het Ne derlands politieke stelsel. De WOV is daar volgens hem één van de slachtoffers van. Geves tigde belangen worden volgens hem teveel ontzien en politieke moed ontbreekt. In ons land is een commissiecul tuur ontstaan waarin niet de durf aanwezig is besluiten te ne men, en als ze worden genomen bestaat geen afdoende controle op de uitvoering, zei hij. En wat betreft de WOV: 'niet gehinderd door kennis van zaken' ver traagt de politiek onnodig de plannen met als motto 'geen be sluit is het beste besluit.' De WOV-projectleider van de Tolbrug Exploitatie Maatschap pij, G. van Os, is veel minder pes simistisch dan zijn baas. Hij heeft goede hoop dat Zeeland vóór de statenverkiezingen in maart kiest voor een plan waar mee hij uit de voeten kan. Gedeputeerde J. Ventevogel (fi nanciën) benadrukte gistermid dag tijdens een vergadering van de statencommissie bestuursza ken nog eens dat de provincie meer geld achter de hand dient te hebben voor de WOV dan tot voor kort werd gedacht. Hij wil de zich niet in het openbaar uit laten over het hoe en waarom. Een kist met wijnflessen afkomstig uit het VOC-schip 't Vliegent Hart (foto Ruben Oreel VLISSINGEN - De in het VOC-schip 't Vliegent Hart gevonden gebruiksvoorwer pen komen binnenkort goed van pas. Het Amsterdamse rijksmuseum Het Nationaal Scheepvaartmuseum treft voorbereidingen voor de in richting van de dit jaar van stapel gelopen Oostindië- vaarder Amsterdam, het pronkstuk van Sail'90. „De zeebodem is onze betrouw baarste bron", aldus histori ca Els Jacobs van het Rijks museum. Zij houdt zich druk bezig met een nieuwe presentatie van de Verenigde Oostindische Com pagnie (VOC), levendiger en echter. In het Nationaal Scheepvaartmuseum komt een VOC-zaal, met achter grond-informatie over de be faamde en gevreesde handels maatschappij en met een film over een reis aan boord van een VOC-schip. De trekker moet de replica van de Am sterdam worden. Dat vaar tuig ligt aan de kade bij het museum en is in het weekein de voor het publiek toeganke lijk. Op werkdagen wordt er nog aan gewerkt. Het VOC-schip Amsterdam is van binnen kaal en leeg. „Wij krijgen toch al aardige reac ties, zoals 'wat zijn de pla fonds laag', maar de sfeer van toen is nog niet helemaal te rug", vertelt Els Jacobs. „Het schip moet meer inhoud krij gen door het zo zorgvuldig mogelijk in te richten." Probleem is dat nooit afbeel dingen van het interieur van een VOC-schip zijn gemaakt. Schriftelijke bronnen geven wel een beeld, maar die zijn niet altijd even betrouwbaar. „De VOC had allerlei regle menten. Zo mochten matro zen geen geld meenemen. Toch is aan boord van 't Vliegent Hart geld gevonden dat niet in de ladingpapieren terug te vinden was. En zo zijn er talloze voorbeelden." Uit 't Vliegent Hart gehaalde munten worden onderzocht (Slot zie pagina 19 koloin 3)' MIDDELBURG/TERNEUZEN - Het nieuws over massa-ontslagen bij Philips leidde donderdag in de twee Zeeuwse vestigingen van het concern tot een gedrukte stemming, in Middelburg (Vitrite-fa- briek) meer dan in Terneuzen. Het is nog niet bekend of ook in Zee land klappen zullen vallen. De voorzitter van de ondernemingsraad in Terneuzen, L. Roelandt, maakt zich vooralsnog geen zorgen. „Wij hebben hier heel veel werk", zegt hij. In Terneuzen worden energiezuinige lampen ge maakt. Roelandt was gisteren, als lid van de Groeps Ondernemings raad, voor overleg in Eindhoven, maar werd daar niets wijzer over de toekomst van de Zeeuwse vestigingen. TERNEUZEN - B en w van Terneuzen zijn niet van plan opdracht te geven om de aanplakbiljetten, waarin de theatervoorstelling Het Zuiden van het Zuidelijk Toneel wordt aangekon digd, weg te laten halen. Burgemeester drs R. C. E. Barbé donderdagavond in de gemeenteraad: „Bestuur lijk gezien hebben wij geen mogelijkheden om op te tre den. Wie zich gekwetst voelt door de afbeelding moet een klacht indienen bij de poli tie. En dan zou de officier van justitie in actie kunnen komen." De SGP en de combinatie GPV/RPF in de gemeente raad van Terneuzen drongen woensdag bij het college aan op maatregelen tegen de affi ches die op tal van 'strategi sche' plaatsen van Terneu zen langs de openbare weg op borden, die het Zuidland- theater gebruikt, waren aan gebracht. Daarop is het li chaam van een naakte man te zien en ook een deel van zijn geslacht. De twee frac tie-voorzitters meenden dat de gemeente, met de Alge mene Politie Verordening (APV) in de hand, best tegen deze vorm van 'zedeloos heid' kon optreden. SGP-fractievoorzitter G. Klaassen drong er, ook na mens z'n collega-raadslid F. K. Hamelink van GPV/RPF, op aan toch op z'n minst de voorwaarden voor het ge bruik van de publicatiebor den nogeens onder de loupe te nemen, Klaassen: „Ik heb uit een gesprek met wethou der De Zeeuw van cultuur begrepen dat artikel 112 van de APV hier kennelijk niet op van toepassing is. Maar ik denk toch dat er aanvullen de voorwaarden moeten worden gesteld aan het ge bruik van de borden." 's Middags al zei wethouder De Zeeuw dat b en w, ook na overleg met de leiding van het Zuidlandtheater, geen reden (en mogelijkheden) za gen om op te treden. „Dan zal het initiatief toch uit moeten gaan van iemand die een klacht bij politie of justi tie neerlegt. Gezien de huidi ge opvattingen en geldende normen denk ik dat de kans dat het Openbaar Ministerie zelf in actie komt gering is", aldus De Zeeuw. Burgemeester Barbé be aamde dat 's avonds nog eens. Hij maakte Klaassen duidelijk dat het college slechts over de afmetingen en andere bijkomende zaken rond de publicatieborden kan oordelen en verder geen voorwaarden kan stellen omdat dat in strijd zou zijn met de vrijheid van me ningsuiting, zoals vastge legd in artikel 7 van de Grondwet. „Je kunt vooraf geen censuur plegen en je kunt het dus ook niet vooraf in een vergunning regelen. Artikel 112 van de APV geeft inderdaad aan dat het roe pen of rondgaan van bood schappen met een zedeloos karakter verboden is. 't Is waar, hier hangt een bood schap, maar ik zie echt geen mogelijkheid er tegen op te treden." De SGP'er Klaas sen beraadt zich nog op eventueel te nemen stappen. YERSEKE - Net buiten de stormvloedkering heeft H. Spruit uit Rotterdam een goud brasem gevangen. Het Delta In stituut voor Hydrobiologische Onderzoek (Diho) in Yerseke heeft de soort van de vis vastge steld. Het is sinds 1987 de derde goudbrasem die in de Ooster schelde boven water komt. „En dat is bijzonder, want het gaat om een subtropische vis", zegt J. W. Francke van het Delta In stituut. Hoewel Spruit het exemplaar al op 13 september aan de haak kreeg, heeft het tot deze week ge duurd voordat Francke met een zekere mate van zekerheid kon vaststellen dat het om een goud brasem ging. Spruit had de vis namelijk ge slacht. Alleen foto's, gedetail leerde gegevens over de omstan digheden waaronder de vis wa ren gevangen en de kop resteer den. Maar zelfs die kop heeft Francke niet in handen gehad. Spruit had namelijk de resten van zijn vangst opgestuurd naar de Or ganisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij in Nieuwegein. Daar zagen ze weinig brood in de vissekop en keilden hem weg. „De foto's waren echter goed en lieten vooral de bek goed zien. Want het gaat vooral om de tan den bij de bepaling van de soort. Ik had natuurlijk liever meer in handen gehad, maar met de ge gevens kan ik toch vrijwel zeker zeggen dat het een goudbrasem is geweest", aldus Francke. De goudbrasem voelt zich ge woonlijk het best thuis in sub tropische wateren. Hij komt voor in de Middelland se Zee. Zo noordelijk als in de Oosterschelde is uitzonderlijk. „In 1754 is er melding gemaakt van de vangst van een goudbra sem bij Scheveningen, maar dat waag ik toch te betwijfelen", licht de Diho-medewerker toe. De vis voedt zich met schelpdie ren en vindt dan wat dat betreft in de Oosterschelde de tafel ge dekt. Volgens Francke gaat het, even als de twee vorige vangsten, om een gekweekt exemplaar dat is ontsnapt uit het koelwaterbas sin van de kerncentrales bij Doel. Het dier zit daar in opgewarmd water en is nuttig bij verwijde ring van schelpdieren die zich op de in- en uitlaatkleppen vastzet ten. „Het is dan toch opmerke lijk dat de vis zich in ons klimaat blijkt te kunnen handhaven. Nu weet ik wel dat we een warme winter hebben gehad, maar dan nog", stelt Francke vast. Naarmate de jobstijdingen over Philips-wereldwijd gisteren toena men, werd de stemming in de Middelburgse Vitrite-fabriek (lamp voeten) er niet beter op. Personeelsleden bestookten de Middelburg se ondernemingsraad-secretaris E. Blommers de hele dag met vra gen. Hem is uit niets gebleken dat de Vitrite in het geding is. Toch kon hij de ongerustheid niet wegnemen. „We weten niet meer dan iedereen in Nederland." Anders dan Philips-Terneuzen, draait de Middelburgse Vitrite de laatste tijd niet zonder zorgen. Blommers hoopt dat er vandaag enig licht komt in de zaak. „Er is een aantal bijeenkomsten in Eindhoven. Misschien dat daaruit wat meer duidelijk wordt." Opfrisverlof. Dat kunnen al leen ambtenaren bedenken. Goh, wat ziet u er goed uit, net terug van opfrisverlof zeker? De Goese leraar, die dage lijks met veel plezier op treedt voor een jeugdig pu bliek, had de nieuwe plan nen van de Haagse onder- wijsbewindvoerders met een half oog gelezen. Steeds weer andere voorstellen, hij was er een beetje moe van geworden. Echt interesse ren deed het hem allemaal niet meer, de Goesenaar heeft gewoon plezier in zijn werk. Vandaar dat het mogelijke opfrisverlof voor vermoeide docenten aan hem voorbij was gegaan. En zo kon het gebeuren, dat de directeur van zijn school hem deze week taxerend gadesloeg. „Volgens mij ben je toe aan een frisse neus", liet de schoolbaas weten. De kinderen in de klas be grijpen nog steeds niet, waarom ze hun leraar op het aanvangstijdstip van de lessen vrolijk fluitend een blokje om zagen lopen. Ze vonden het wel'verfrissend om het eerste uur aan hun lot overgelaten te worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13