PZC alt De Sfe agenda CASANOVA de werkelijkheid hangt af van de verbeelding VERWACHT vrijdagkrant divertissement hal galper van vliet dameskoor show boat split reinhoudt de vrek radio torn van vliet show boat orgelconcert shooting party de booij jool hul jazz sprookjes concert casanova fantastique jazz kapel stoelendans ballet vesuvia rode hutjes vermandere W< 10 VRIJDAG 26 OKTOBER 1990 improvisatie memoires Het trio Divertissement geeft vandaag (vrijdag) een concert in de burgerzaal van het Middelburgse stadhuis (20.00 uur). Het trio, bestaande uit Linde Brunmayr (traverso), Sayuri Yamaga- ta (viool) en Hidemi Suzuki (violoncello), vertolkt Sonates en Suites van Handel en Bach. Chris Farr (klavecimbel) verleent medewer king. The Hal Galper Trio geeft vandaag (vrijdag) een jazzconcert in Por- gy and Bess in Terneuzen (22.00 uur). De pianist Hal Galper speelt samen met contrabassist Tod Coolman en drummer Steve Ellington. Het concert vindt plaats in het kader van het Belga Jazz Festival. Paul van Vliet is vandaag (vrijdag) te zien in het Terneuzense Zuid- landtheater (20.00 uur). De cabaretier brengt zijn» jubileumshow met bekende en nieuwe ele menten. Het Westkappels Dameskoor en het Zoetermeers Mannenkoor con certeren vandaag (vrijdag) in de Concertzaal in Middelburg (20.00 uur). Dit concert staat in het teken van het 70-jarig bestaan van het da meskoor. Medewerking verlenen de pianisten Jaap Edel en Jan Tim- De Goese Operette Vereniging brengt vandaag (vrijdag) de musical Show Boat in De Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). Show Boat is gebaseerd op Ol' Man River. Hoofdpersonen zijn Kapi tein Andy, zijn dochter Magnolia en haar geliefde, en later echtge noot, een beroepsacteur. De rol van Magnolia wordt gespeeld door Christa Biesemans, soliste bij de Vlaamse Opera. Koor en solisten worden begeleid door het Belgisch Begeleidingsorkest. Engel Reinhoudt geeft morgen, zaterdag, een concert in Razzma tazz in Oost-Souburg (20.00 uur). De Zeeuwse Komedie speelt morgen, zaterdag, De Vrek in het Vlis- singse Vestzaktheater (20.30 uur). Regisseur Huybreghs gaf zijn eigen interpretatie aan dit stuk van Molière. Huybreghs wilde de tegenpolen in het verhaal, humor en tragedie, in balans brengen. Le TOF Théatre speelt morgen, zaterdag, de kindervoorstelling Ra dio Tom in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). De voorstelling voor kinderen vanaf 5 jaar speelt zich af in een reus achtige radio. In de radio is een keuken geïnstalleerd. Daar beleeft een 'keukenprinses-poppenspeelster' allerlei avonturen. Advertentie za. 27 di. 30 wo. 31 de Prins van Oranje Goes 20.00 uur SHOW BOAT musical van Jerome Kern door de Goese Operette Vereniging f 19,50; CJP/Pas 65 f 16,50 Burgerzaal Stadhuis Middelburg 20.00 uur TRIO DIVERTISSEMENT speelt werken van Hfindel en Bach f 16,00; CJP/Pas 65 f 14,00 Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur THE SHOOTING PARTY in een kabaretesk programma met pop-invloeden f 14,00; CJP/Pas 65 f 10,00 Stadsschouwburg Middelburg 15.00 uur RADIO TOM voorstelling voor kinderen vanaf 5 jaar door Le TOF Théfitre f 6,00 (volwassenen f 10,00) duur: ca. 55 minuten, geen pauze Concertzaal Zierikzee 20.00 uur WAARDENBERG DE JONG in hun koldershow "Jool Hul" f 19,00; CJP/Pas 65 f 12,00 de Prins van Oranje Goes 20.00 uur SHOW BOAT musical van Jerome Kern door de Goese Operette Vereniging f 19,50; CJP/Pas 65 f 16,50 Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur THEATRE FANTASTIQUE in een beeldend audiovisueel theatergebeuren zonder woorden, maar met muziek, poëzie en humor f 19,00; CJP/Pas 65 f 14,00 de Prins van Oranje Goes 20.00 uur TONEELGROEP DE TIJD speelt "Casanova" met o.a. Lucas Vandervost/ f 16,00; CJP/Pas 65 f 11,00 Stadsschouwburg Middelburg 15.00 uur STOELENDANS t voorstelling voor kinderen vanaf 8 jaar door F Act duur; ca. 70 minuten, geen pauze f 6,00 (volwassenen f 10,00) do. Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur 01 JAN VOS ETNA VESUVIA in "Volle Vaart- teksten: Wim T. Schippers f 18,50; CJP/Pas 65 f 16,00 Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur DE 14 RODE HUTJES van Andrej Platonov door Mug met de Gouden Tand met in de hoofdrol: Helmed Woudenberg f 14,00; CJP/Pas 65 f 10,00 za. Concertzaal Zierikzee 20.00 uur 03 SHOW BOAT musical van Jerome Kern door de Goese Operette Vereniging f 19,50; CJP/Pas 65 f 16,50 Vestzaktheater Vlissingen 20.30 uur DE ZEER NATUURLIJKE ANGST VOOR SLAAG vier kluchtige eenakters van Georges Courteline door het Zuidhollands Centrum voor Amateudoneel f 12,50; CJP/Pas 65 f 10,00 wo. Stadsschouwburg Middelburg 20.00 uur 07 ZONDAGSKINDEREN komedie met o.a. John Kraaykamp en Pieter Lutz Beperkt aantal kaarten f 22,50; CJP/Pas 65 f 17,50 in voorverkoop do. Stadsschouwburg Middelburg 20.30 uur 08 PYGMAUON door theatergroep Nieuw West f 14,00; CJP/Pas 65 f 10,00 VOORVERKOOP BIJ DE VWS TER PLAATSE VANAF 8 DAGEN VOOR DE EVENEMENTEN Telefonisch reserveren Middelburg: 15256, Goes: 15154, Vlissingen: 12345, Zierikzee (van 19-20 uur): 12192 Theaterlljn (01180) 11511 dag en nacht aktuele Informatie De Booij begint zijn nieuwe toernee in Kruiningen. De zanger brenp bekende en nieuwe liedjes. Daarnaast vertelt hij een en ander ov< zijn boek De kleine liefde, dat deze maand gepresenteerd wordt, Le TOF Théatre in Radio Tom. Paul van Vliet is morgen, zaterdag, te zien in het Terneuzense Zuid- landtheater (20.00 uur). Stichting Theatergroep Split speelt vandaag (vrijdag) Boeren ster ven in 't Beest in Goes (21.00 uur). Boeren sterven schetst het lot van miljoenen vluchtelingen, die niet in vluchtelingenstatistieken te vinden zijn. Mensen die geen land grenzen overschrijden, maar hun eigen grenzen. The Shooting Party is vandaag (vrijdag) te zien in een cabaretesk programma in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). Drie Nederlandse heren brengen een muzikaal programma met lied jes, uit de losse hand begeleid en gelardeerd met veel komisch venijn. ZATERDAG Kees van Eersel geeft morgen, zaterdag, een orgelconcert in de Ne derlandse hervormde kerk in Kapelle (20.00 uur). Op het programma staan werken van Fanny Hensel-Mendelsohn, Johannes Brahms, Theodor Kirchner en Alexandre Guilmant. re zijn er vanuit ge gaan dat Casanova een soort onsterfelijkheid heeft nagestreefd, in hoe hij is, hoe hij wou zijn, in zijn liefdesrelaties. En dat hij toch al bijna 200 jaar van die onsterfelijkheid heeft gewon nen door het feit dat zijn ge schriften nog bestaan en in nagenoeg alle talen van de wereld te lezen zijn. Dat hij is doorgedrongen in het dage lijks woordgebruik en dat wij er nog een voorstelling van kunnen maken. Dat proberen wij te laten zien, het gevecht tussen, ja, wat is leven, wat is dood, wat doet iemand met de capaciteiten die hij heeft, ook als alles bijna letterlijk ver loren is en hij fysiek is afgeta keld. Dan speelt de verbeel ding een grote rol". „Casanova heeft ooit eens ge zegd, dat als hij nadacht over enerzijds de werkelijkheid en anderzijds de verbeelding, hij de voorkeur gaf aan de ver beelding, omdat de werkelijk heid daarvan afhangt. Als ie mand zwartgallig naar het le ven kijkt, is het leven ook zwartgallig. Maar de man die aan het tafeltje daarnaast zit en. net verliefd is geworden, ziet hetzelfde interieur in een rose licht. Tussen die polen speelt het stuk zich af. Casa nova botst met wat de ouder dom is, want hij zegt dat hij kinds wordt en alles zwart ziet. Maar tegelijkertijd geven wij hem de kans zijn verbeel ding te laten zien". De Gentse regisseur Eric De Volder (44) is van oorsprong beeldend kunstenaar en dat vindt zijn weerslag in de una niem bejubelde - 'Vechten te gen de tranen' is een karakte ristieke kop boven een recen sie - voorstelling Casanova van de Vlaamse toneelgroep De Tijd, met in de titelrol Lu cas Vandervost. „In mijn re gies vertrek ik heel veel vanuit het zien, het kijken. Ik loop kijkend door de wereld en al- geeft, was voor mij alsof er plots een ruïne in mijn ver beelding herrees". Op het uitzetten van de eerste conceptlijnen voor de voor stelling Casanova volgde een lange periode van improvisa tie en spelonderèoek. „Dan komt er door de spelers tekst materiaal uit de vloer tevoor schijn. Dat hebben we heel dicht gevolgd in de finale schriftuur, die dus vanuit het spel is bepaald. Dat drukt een stempel op de voorstelling, doordat de spelers zo dicht op het materiaal zitten. In ons stuk denkt Casanova dat alles achter de rug is. Wij proberen hem te laten zien zoals hij zich les wat ik zie, zit in mijn baga ge. Door de dingen die ik zo Lucas Vandervost zittendals Casanova en Bob De Moor als Frantisek (foto Guido Saeys.) verzameld heb, krijg ik ideeën die mijn verbeelding prikke len. Die beelden probeer ik vorm te geven ten gunste van een inhoud of naar aanleiding van een thema". „Het idee om iets te doen rond Casanova komt van Bob De Moor, de acteur die in het stuk de knecht Frantisek speelt en met wie ik eerder samenwerk te in mijn voorstelling Achiel De Baere. Hij is daar al jaren mee bezig en heeft veel mate riaal verzameld. Vrij vlug heb ben wij beslist het stuk te si tueren ergens in de laatste le vensdagen van Casanova. Hij heeft zijn memoires geschre ven op het einde van zijn leven en op een bepaald moment is hij gestopt ofwel zijn er ma nuscripten verloren gegaan. Er ligt een zwart gat in de laat ste tien jaar van zijn leven. Dus dachten wij, daar sprin gen we in, want dat geeft ons de mogelijkheid onze verbeel ding aan het werk te zetten. Er was wel materiaal van vrien den of bekenden die elkaar of hem schreven of brieven van hem aan vrienden, waarin hij over die laatste jaren schrijft". „Casanova kende ik, zoals veel mensen, als een histori sche figuur, waarvan je eigen lijk niet weet of hij echt be staan heeft of een soort mythe is als Don Juan. Ik dacht dat hij een flierefluiter was ge weest en dat gans zijn leven zich had afgespeeld in de sponden van duizend-en-één vrouwen, met een zich verga lopperende ongevoeligheid. Maar uit zijn geschriften sprak voor mij het tegendeel. Hij moet een zeer gevoelig mens geweest zijn in zijn so ciale contacten, natuurlijk, sterk getekend door de zeden en gewoonten van de acht tiende eeuw waarin hij leefde. Dikwijls liet hij alles in de steek om 500 kilometer ver derop opnieuw te beginnen, omdat de grond onder zijn voeten te heet werd, maar dat was vooral op zakelijk vlak". „Wat mij geraakt heeft, is dat hij vaak uiting geeft aan een diep menselijk gevoel. Zijn houding tegenover zijn moe der en de eerste vrouwen die hij leert kennen, maken hem tot het tegendeel van een flie refluiter. Tegengesteld ook aan een fictief figuur als Don Juan, die de. vrouwen bij wijze van spreken als een vijand ziet en hen, wanneer het verkeerd loopt, eigenlijk zou willen ver delgen. Terwijl Casanova dik wijls een grote bekommernis toont tegenover de vrouwen met wie hij omgaat". „Een ander facet is zijn 'intel lectueel inzicht. Het is verba zend hoe hij in zijn geschriften een helder en duidelijk beeld schetst van de achttiende- eeuwse wereld. Hij heeft bijna gans Europa, tot en met Istan- boel, bereisd en is in alle grote steden bij de toenmalige heer sers aan het hof geweest. Maar tegelijkertijd bewoog hij zich ook ten volle in de gewone la gen van de maatschappij. De schets die hij van die eeuw misschien heeft gevoeld op het einde van zijn leven, wan neer hij in het kasteel van Dux een baan heeft aangeboden gekregen om de bibliotheek van de graaf Von Waldstein op orde te brengen, wat een his torisch feit is. Daar wordt hij door iedereen uitgelachen, omdat hij als oude man pro beert de sier van vroeger op te houden. Af en toe komt er een engel, in de gedaante van een jong meisje, uit de hemel, waarvan hij denkt dat zij het godsgeschenk is dat alles goedmaakt wat in het verle den verkeerd is gelopen". „We hebben geprobeerd het complexe van zo'n leven soms te laten zien in kleine dingen, het gewone van iemands da gelijks bestaan, waarbij de toeschouwer zich zelf kan ver: beelden wat mogelijk diepere achtergronden zijn. Ik zie in het gewone het ongewone. Ik probeer details belangrijk te maken door ze in een bepaal de context te plaatsen, zodat ze, het klinkt misschien over dreven, op een mytisch niveau getild worden. De gewone man wordt dan plots een held in de verbeelding van het pu bliek, ook al verliest of sterft hij". „Er wordt een nieuwe werke lijkheid gecreëerd en zo pro beer ik de 'gevoelens van het publiek aan te spreken. Of door wat ik laat zien zijn ver beelding impulsen toe te stu ren die de toeschouwer ergens in zijn wereld bereiken en een prikkel geven die iets nieuws in hem losweekt, waardoor hij naar buiten komt en zegt: ik heb iets gezien, ik heb iets meegemaakt. Dat hij dus iets nieuws verworven heeft, dat er iets is gebeurd met de toe schouwer". FRANS P. J. DOELEMAN (Casanova: 30 oktober Goes, 22 november Terneuzen) Waardenberg en De Jong zijn morgen, zaterdag, te zien met hu cabaretprogramma Jool Hul in de Zierikzeese Concertzaal (20.J uur). Jool' Hul is een programma vol absurde grappen en bizarre sketche waarin de heren menen dat hun wereld normaal is en de rest van c wereld gestoord. The Heritage Hall Stompers met Brian Carrick geven morgen, z; terdag, een concert in De Middelburgse Stadsschouwburg (21.0 uur). De band bestaat uit Nederlandse en Engelse muzikanten, die de sti spelen uit New Orleans. Het repertoire bestaat uit regae, marsei boogie woogie, ballades en blues. ZONDAG Het sprookje Het muzikale ezeltje is een familievoorstelling d zondag plaats vindt in het Terneuzense Zuidlandtheater (15,( uur). De voorstelling van het Haags Blazersensemble, tekent het leven verhaal van een muzikale ezel die zich ontpopt tot prins. David J. Sandall (clavecimbel) en Mylene Guay (traverso) uit Can da concerteren zondag in de kapel van St. Maarten in Hoogelant (14.30 uur). Op het programma staan composities van Franz Benda, Jean-Mar Leclair, J. S. Bach en Johann Gottfried Müthel. DINSDAG De Goese Operette Vereniging brengt morgen, zaterdag, Show Boat in De Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). Show Boat is gebaseerd op Ol' Man River. Hoofdpersonen zijn Kapi tein Andy, zijn dochter Magnolia en haar geliefde, een beroepsac teur. Toneelgroep De Tijd speelt dinsdag Casanova in de Prins van Orai je in Goes (20.00 uur). Hans de Booij treedt morgen, zaterdag, op in Ons Dorpshuis in Kruiningen (20.30 uur). Théatre Fantastique is dinsdag te zien in de Middelburgse Stad schouwburg (20.00 uur). Met behulp van maskers, opvallende kostuums en een geraffineerc belichting brengen de acteurs (allen leerlingen van Marcel Marcea in korte acts wonderlijke figuren en science fiction-achtige scènes c het toneel. De Zeeuws-Brabantse band Jazz Connection treedt dinsdag op i Braaij-tapperij De Mug in Middelburg (21.00 uur). De zesmansformatie speelt Dixieland uit de jaren '30, '4;0 en '50 eigen arrangementen. De Koninklijke Militaire Kapel concerteert dinsdag in de Gro Kerk in Veere (20.00 uur). Het programma ziet er als volgt uit: Ouverture La belle Hélène ve Offenbach, Heksensabbath van Berlioz, Carmen Fantasie van Bize Loch Ness van De Meij, Les Miserables van Schöberg en The Pha: torn of the Opera van Webber. WOENSDAG F Act speelt woensdag de jeugdvoorstelling Stoelendans in de Mi delburgse Stadsschouwburg (15.00 uur). In deze eerste jeugdvoorstelling van het gezelschap wordt op e( spelse manier gefilosofeerd over de eigen identiteit, de eigen stoel de maatschappij. Het Ballet van de Filippijnen danst woensdag in het Terneuzen Zuidlandtheater (20.00 uur). Het gezelschap brengt een aantal mysterieuze en onbekende ritu len uit de Phillipijnen in het programma The mysterious and un nown rituals of teh Philippines. DONDERDAG Jan Vos en Etna Vesuvia zijn donderdag in het Vlissingse Vestza theater te zien met hun programma In volle vaart (20.30 uur). Het tweetal raast over het podium met teksten van T. Schippei liedjes en personages. Het gezelschap Mug met de Gouden Tand speelt donderdag De rode hutjes van Andrej Platonov in de Middelburgse Stadsschoui burg (20.30 uur). Het stuk werd in de jaren dertig geschreven, maar pas onlangs voi de wereldpremière plaats in de Sovjet Unie. Mug met de Goud) Tand brengt het stuk als muziektheater, waarbij de muziek van ft chael Moore live wordt uitgevoerd door een fanfare-orkestje. Willem Vermandere brengt donderdag zijn programma Ik wil ma zeggen in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). In zijn Vlaamse dialect zingt Vermandere beschrijvende, relativ rende en humoristische liedjes. Hij geeft elk lied en korte, ironiscl inleiding. Jeans is vrijdag 2 november te zien in de Middelburgse Stat schouwburg (20.00 uur). Toneelgroep Theater speelt vrijdag 2 november Het Zuiden int Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). De Koninklijke Oratoriumvereniging Tot Oefening en Uitspa ning in Middelburg geeft zaterdag 3 november een concert in de Mi delburgse Concertzaal (20.00 uur). De Toneelvereniging STEC uit Oost-Souburg speelt zaterdas november het blijspel Op blote voeten in het park in De Zwaan Oost-Souburg (20.00 uur). De Goese Operette Vereniging brengt zaterdag 3 november musical Show Boat in de Zierikzeese Concertzaal (20.00 uur) Het Mannenkoor van de gereformeerde gemeente Groot Kottf dam concerteert zaterdag 3 november in de grote kerk in Zierite (19.30 uur). Het Zuidhollands Centrum voor Amateurtoneel speelt zaterd 3 november vier eenakters in het Vlissingse Vestzaktheater (20, uur). Drie artiesten treden zaterdag 3 november op tijdens de caba testafette in Meulvliet in Tholen (20.15 uur). Streetsisters is zaterdag 3 november te zien in het Zuidlandthf ter in Terneuzen (20.00 uur). Piet Brakman treedt zaterdag 3 november op in het Ledeltheal in Oostburg (14.00 uur). Flairck is dinsdag 6 november te horen in het muzikale progra ma De Reünie (20.00 uur). Het Nieuw Vlaams Symfonie Orkest concerteert donderdag 81 vember in het Terneuzense Zuidlandtheater (20.00 uur). De komedie Zondagskinderen wordt donderdag 7 november! gevoerd in de Prins van Oranje in Goes (20.00 uur). De komedie Zondagskinderen wordt woensdag 4 november opi voerd in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.00 uur). Theatergroep Nieuw West speelt donderdag 8 november Pyg" lion in de Middelburgse Stadsschouwburg (20.30 uur). Jerry Gonzalez en the Fort Apache band treden donderdag 8' vember op in Porgy and Bess in Terneuzen (22.00 uur).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 10