kleintjes i t. PfffftllfJl liti r Terug in het land van herkomst Ziektekostenpremie gaat sterk omhoog Amerikanen, Fransen en Britten weg uit Irak CD-raadslid vrijuit na fout justitie DSM vreest verlies van honderden banen Groen Links: alsnog hogere benzineaccijns "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst." i itéj m iiijÊ iééimim Vurig pleidooi president De Klerk Anti-apartheidsbeweging afwijzend In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Veel sluierbewolking 33e jaargang no. 251 Voensdag 24 oktober 1990 01184-84321 Kemp MEI Overval Prijs Volleybalteam s:m Solidariteitsheffingen en opname huisartshulp Acceptatieplicht Goede morgen.. Autolease Zeeland B.V. 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Veel hogere bewolking met een wate rig zonnetje. Middagtemperatuur 13 graden. De zuidoostelijke wind is ma tig, aan zee vrij krachtig. ■■i Opgave advertenties per telefoon: of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen Zuid-Afrika wil uit isolement )EN HAAG (GPD/ANP) - De uidafrikaanse president F.W. Klerk is niet naar Nederland ekomen om afschaffing van de ancties tegen zijn land te be- leiten, maar vanuit „de bran- ende begeerte" om Zuid-Afri- uit zijn internationale isole- nent te halen. )e Klerk verklaarde dit dins- agmiddag - op de eerste dag an zijn bezoek aan Nederland - ïjdens een persconferentie na joop van zijn besprekingen iet premier Lubbers en minis- Van den Broek van buiten- andse zaken. anti-apartheidsorganisaties Nederland beschuldigen De lerk ervan dat hij wel mooie oorden spreekt, maar dat er in rerkelijkheid weinig verandert zijn land. )e Klerk noemde zijn ontvangst Nederland „baaie gastvrij en riendelijk" en de gesprekken iet de Nederlandse bewindslie- en „openhartig en indringend". Geen moment was er sprake an spanning of een negatieve ending in de discussie", aldus lepresident, die tijdens de pers- onferentie geflankeerd was oor zijn minister van buiten- indse zaken Roelof Botha, en e Zuidafrikaanse ambassadeur [othnagel. 'resident De Klerk legde er gis- iren de nadruk op dat het be- angrijkste doel van zijn bezoek de relaties met Nederland te erbeteren. „Ik ben hier niet met en wensenlijstje gekomen", zei Wel wees hij erop dat de ancties in het verleden mis- ehien hebben geholpen om het iroces van democratisering in iUid-Afrika op gang te helpen, ïaar dat deze nu contra-pro- uktief werken. „Bij de huidige conomische groei zijn we niet in taat om genoeg banen te creë- en om de werkloosheid terug te dringen. De sancties houden de groei in ons land tegen", aldus De Klerk. Ofschoon De Klerk niet over de sancties heeft gesproken met premier Lubbers, liet het minis terie van buitenlandse zaken gisteren wel weten, dat er nog geen sprake kan zijn van ophef fing van de sancties. Volgens het departement hebben er welis waar ingrijpende veranderingen plaatsgevonden in Zuid-Afrika, maar deze zijn nog niet onom keerbaar. De Klerk bestreed dat. Volgens hem is het onmoge lijk dat Zuid-Afrika terugkeert naar de situatie van voorheen. De Klerk herhaalde zijn eerder ingenomen standpunt, dat hij onder de nieuwe Grondwet ver kiezingen wil op basis van gelijk waardigheid voor iedereen, 'blank, zwart, Indiër of kleur ling'. Maar daarbij wil hij in de Grondwet wel garanties inbou wen, dat een meerderheid niet een minderheid kan onderdruk ken. Juist daarover bestaat in Zuid-Afrika een groot verschil van mening. De zwarte bevol king vreest dat De Klerk daar mee bepaalde privileges voor de blanken wil handhaven. Twee van de laatste drie nog be staande grote apartheidswet- THOLEN - Het gemeentebe stuur van Tholen heeft dins dag mevrouw M. de Klerk- Willemse ontvangen. Terwijl haar echtgenoot, de president van Zuid-Afrika, begon aan zijn bezoek aan de Nederland se regering, kwam mevrouw De Klerk het land van haar voorouders opzoeken. Haar grootvader verruilde honderd jaar geleden het be staan van een Thoolse bak kerszoon voor dat van een emigrant. Reden voor de ge meente Tholen om de Zuid afrikaanse first lady uit te no digen. Niet iedereen was daar even gelukkig mee, zo bleek uit leuzen die op het wegdek van de Dalemschestraat in Tholen waren geschilderd. 'A- partheid is fascisme' was de boodschap die, toen bleek dat water en groene zeep niet baatten, snel met een laagje zand werd bedekt. Verschil lende Tholenaren staken ook de ANC-vlag uit en sierden de pui met leuzen als: 'one per son, one vote' en 'free all politi cal prisoners'. (Zie ook pagina 13) Mevrouw De Klerk begroet in Sint-Maartensdijk een meisje in klederdracht(/ofo Lex de Meester ten, zullen volgend jaar worden ingetrokken, zo verklaarde De Klerk. Het gaat daarbij om de zogeheten groepsgebiedenwet en de 'Land Act'. De eerste ver biedt kleurlingen en zwarten om in bepaalde gebieden in Zuid- Afrika te wonen. De tweede re- •gelt het grondbezit. Met betrekking tot de laatste wet zei De Klerk, dat deze niet al te overhaast moet worden afge schaft, omdat daarmee ook de zwarte grondbezitters in de pro blemen zouden kunnen komen. De Klerk wil voorkomen dat blanke grootgrondbezitters het land van de kleine zwarte grond eigenaren overnemen. De derde en meest bestreden apartheidswet - de bevolkings- registratiewet - wordt pas afge schaft als er een nieuwe Grond wet is, zo beklemtoonde De Klerk. Juist daartegen maken het ANC en andere zwarte groe peringen groot bezwaar. Over de binnenlandse veilig heidswet zei president De Klerk dat deze op 1 januari zal worden afgeschaft. Deze wet maakt het de Zuidafrikaanse overheid nu nog mogelijk mensen zonder vorm van aanklacht of proces vast te zetten. De Klerk vindt dat de functie van president van Zuid-Afrika onder de nieuwe Grondwet aan merkelijk moet worden afge zwakt. „Ik vind dat er niet zoveel macht in één hand moet worden gelegd, als ik nu heb". Op de vraag of hij zou willen die nen in een kabinet onder leiding van 'president Mandela' zei de president: „Ik zal onder iedere president dienen, die gekozen wordt volgens de nieuwe Grond wet van Zuid-Afrika". (pagina 3: reactie anti-apart heidsbeweging) De voormalig afvaltransporteur Kemp is gisteren door de recht bank in Den Haag tot 4,5 jaar veroordeeld. Ook moet hij 150.000 gulden boete betalen. Kemp werd schuldig bevonden aan tien milieudelicten waaron der het storten van afval in de Coupépolderin Alphen aid Rijn en in het Belgi- C sche Mellery (zie foto). w Een echtpaar uit Breskens is maandagnacht in de slaapka mer van hun huis overvallen door tiuee gemaskerde mannen. Onder bedreiging van vuurwa pens werd het echtpaar vastge bonden en het huis doorzocht. De overvallers verdwenen met een bint van enkele tienduizenden gul- Q dens. w De 17-jarige Michiel van Vliet uit Vlissmgen heeft de wisselbeker ontvangen van het Instituut voor Leerplanontwikkeling in Enschede. De student VWO-6 van de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren kreeg de prijs voor zijn eerste plaats inde landelijke Chemie Olympiade. De Nederlandse volleybalploeg heeft gisteren in Brazilië de kwartfinales om de wereldtitel bereikt. Het mannenteam ver sloeg in Brasilia in de achtste finales Japan "T met 3-0. I )EN HAAG (ANP) - De wettelij- :e toeslagen die alle particulier erzekerden naast de premie oor hun ziektekostenverzeke- ing moeten betalen, gaan vol enti jaar met bijna zeventig olden per jaar omhoog. Verder taat er een flinke premieverho- ing voor de deur omdat de ver- ekeraars ook de huisartshulp ïde polis willen opnemen, iet KLOZ, de organisatie van larticuliere verzekeraars, heeft lefinitief besloten, in alle polis- en die na 1 januari 1991 worden fgesloten de kosten van de luisarts plus die van de medicij- ten die hij voorschrijft, op te ne- nen. Vie de huisarts nu nog niet heeft neeverzekerd, 20 procent van He particulier verzekerden, kan lat dan desgewenst alsnog doen tegen het per verzekeraar ver schillende tarief (gemiddeld 230 gulden per jaar). Met de wettelijke toeslagen wordt het tekort opgevangen van bejaarden die in het zieken fonds (MOOZ) of de particuliere verzekering (WTZ) meer kosten dan ze aan premie betalen. Het KLOZ heeft dinsdag meege deeld dat de MOOZ-bijdrage op 1 januari 1991 stijgt van 44,40 tot 45,60 gulden per jaar en de hef fing in het kader van de omslag regeling WTZ van 204 tot 270 gulden per jaar. De verhoging is nog het gevolg van de mogelijkheid die alle par ticulier verzekerde 65-plussers in 1989 kregen om over te stap pen op de zogenaamde stan daardpakketpolis. Het kabinet wil de premie die be- DEN HAAG (GPD/ANP) - Het kabinet moet het voor nemen om de benzineac cijns op 1 november met acht cent per liter (inclusief BTW) te verhogen, alsnog uitvoeren. Dat kan gemak kelijk nu de benzineprijs de afgelopen dagen met totaal 14 cent per liter is gedaald. Door die prijsdaling wordt het autorijden in feite weer aangemoedigd. Deze stelling heeft het ka merlid Rosenmöller van Groen Links gisteren in de Kamer betrokken. Op ver zoek van het Kamerlid zal minister Kok (financiën) vanmiddag (woensdag) in de Kamer reageren op zijn me ning. Zoals bekend liet het kabi net tijdens de algemene poli tieke beschouwingen over de rijksbegroting 1991 op verzoek van CDA, PvdA en VVD de voorgenomen verho ging van de benzineaccijns vallen. De drie grote fracties vonden de hogere benzi neaccijns te veel van het goe de nu door de Golf-crisis de benzineprijzen toch al hard stegen. De hogere benzineaccijns zou 300 miljoen gulden per jaar hebben moeten opleve ren ten behoeve van het openbaar vervoer. Door dit vervoer te verbeteren en de benzine duurder te maken, moest een bijdrage worden geleverd aan de verbetering- van het milieu. Rosenmöller gaf gisteren te kennen dat naar zijn mening blijvende milieumaatrege len niet afgestemd moeten worden op eenmalige, plot selinge bewegingen in benzi neprijzen. De olieprijzen hebben dins dag op de markten in Lon den en New York verdeeld gereageerd op de ontwikke lingen in het Golf-conflict. Op de termij nmarkt in New York daalde de prijs van een vat West Texas Intermedia- te-olie van 159 liter voor leve ring in december na de re corddaling van maandag- met nog eens 1,04 dollar tot 29,37 dollar. In Londen steeg daarentegen de prijs van de meest verhandelde oliesoort Noordzee-Brent met 1,49 dollar tot 28,31 dollar. De verklaring van president Bush dat er geen compromis mogelijk is in het Golf-con flict deed de prijzen hier ver der oplopen. jaarden voor deze polis betalen volgend jaar met 30 gulden per maand verlagen tot het niveau van de premie voor de stan daardpolis. Volgens het KLOZ betekent dit dat de wettelijke bijdrage voor de omslagregeling op 1 januari 1992 nog eens met minstens 40 gulden zal stijgen tot meer dan 300 gulden per jaar. Omdat veel particulier verzeker den die de toeslag moeten beta len ook geen riante inkomens hebben vindt het KLOZ dat de solidariteit met deze maatregel te ver doorschiet. Het heeft daar om voorgesteld de premie van de standaardpakketpolis alleen te verlagen voor bejaarden on der een bepaalde inkomens grens. De verhoging van de wet telijke omslagbijdrage kan dan tot ongeveer een tientje beperkt blijven. Een andere maatregel die het kabinet wil doorvoeren is uit breiding van de acceptatieplicht voor de standaardpakketpolis tot alle verzekerden -ongeacht hun leeftijd- die nu een verzeke ring hebben waarvoor ze meer moeten betalen. Hoewel het hierbij om betrekke lijk geringe aantallen gaat - ongeveer 200.000 van de vier mil joen particulier verzekerden meent het KLOZ dat er normen moeten komfen voor een adequa te premie. Ook de extra kosten van deze verzekerden gaan na melijk onder de omslagregeling vallen, waardoor de toeslagen nog verder zullen stijgen. (Advertentie) We zien elkaar op CONTACTA 90 In de woestijn in het noorden van Saudi-Arabië praat een Franse soldaat met een Saudische schapen- en geitenherder (foto Pascal GuyotlANP BAGHDAD (AP) - De Iraakse regering heeft dinsdag be kendgemaakt dat alle Franse gijzelaars die in het land vastzitten zullen worden vrijgelaten. Veertien Ameri kanen mochten dinsdagmid dag al vertrekken en zijn in Jordanië aangekomen en la ter op de avond zouden ook 33 zieke of bejaarde Britten Irak mogen verlaten. Dinsdagmiddag kwamen veertien Amerikanen in een vliegtuig van Iraqi Airways aan in de Jordaanse hoofd stad Amman. Daar bleken de vrijgelaten Amerikanen geen van allen bejaard of ziek te zijn. Eerder was bekend ge maakt dat Irak als „teken van goede wil" een aantal oudere en zieke Amerikaanse gijze laars zou laten gaan. Er bevin den zich nog rond de 1000 Amerikanen in Kuwayt en Irak. De 33 Britten, voornamelijk ouderen en zieken, zullen met een Boeing 747 van de Britse luchtvaartmaatschappij Vir gin Atlantic uit Irak vertrek ken. De Amerikaanse president, George Bush, heeft dinsdag Irak voor het eerst beschul digd van „misdaden tegen de menselijkheid". Bush her haalde dat er in de Golfcrisis geen compromis met Irak mo gelijk is. De voorzitter van de Iraaks- Amerikaanse vriendschaps vereniging, Salim Mansour kondigde daarentegen direct overleg aan tussen Baghdad en Washington. Volgens Man sour is Saddam Husayn be reid tot besprekingen op het niveau van staatshoofd of mi nister van buitenlandse za ken om „de crisis in de Golf te onderzoeken". Mansour sprak zondag gedurende twee uur met de Iraakse president. ALKMAAR (GPD/ANP) - De Alkmaarse rechtbank heeft het Purme- rendse CD-raadslid R. van de Plas, die was gedagvaard vanwege zijn vermeende lidmaatschap van het extreem rechtse Aktiefront Nationale Socialisten (ANS), buiten strafvervolging moeten stel len. De rechtbank had geen keus omdat de aan Van der Plas uitge brachte dagvaardingen hem op onjuiste wijze hadden bereikt. Justitie in Alkmaar wilde dat het 29-jarige raadslid zich samen met vijf anderen zou verantwoorden voor zijn rol in het ANS. Volgens officier van justitie P. Groenhuis verzuimde de gemeentepolitie Pur- merend echter om de dagvaarding binnen dertig dagen na sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek uit te reiken. HEERLEN (ANP) - Onder het personeel van DSM-Limburg is grote onrust ontstaan na de be kendmaking van de directie dat in totaal 3.000 van de 12.000 DSM-werknemers de komende vijf jaar betrokken zullen zijn bij een reorganisatie en dat mo gelijk enkele honderden ar beidsplaatsen zullen verdwij nen als gevolg van die reorgani satie. Dit zei dinsdagavond dis trictsbestuurder H. van Winkel van de industriebond FNV. De directie van DSM-Limburg heeft dinsdag de ondernemings raad ingelicht over haar voorne men om in de periode 1991-1996 activiteiten in met name de dienstverlenende sector af te stoten naar particuliere bedrij ven in de regio of over te hevelen nhar andere DSM- onderdelen De medewerkers zouden zijn in begrepen bij die afstoting. De di rectie vindt dat de door haar ontwikkelde strategie past in het streven van het concern om zich te concentreren op kernta ken. Volgens de directie zullen er bij de reorganisatie geen gedwon gen ontslagen vallen, „Het kan best waar zijn dat er straks geen gedwongen ontsla gen mee gemoeid blijken te zijn, maar afgezien daarvan is het voor de betrokken medewerkers allerminst plezierig om bij ande re ondernemingen in dienst te moeten treden", aldus Van Win kel. Van Winkel zei dat de plan nen van DSM-Limburg op grote weerstand stuiten. Dinsdag belegt de Industrie bond FNV een extra vergade ring van het bestuur van de DSM-bedrijfsledengroep en op 7 november een algemene leden vergadering. (Advertentie) Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) De officier eiste dinsdag celstraffen tot acht maanden tegen vijf deel nemers aan het ANS. Hij achtte in alle vijf gevallen bewezen, dat de betrokkenen zich schuldig hadden gemaakt aan rascistische discri minatie tegen met name etnische minderheden en joden en in enkele gevallen aan verboden wapenbezit. Justitie kwam de ANS-leden op het spoor door een inval in de wo ning van het Purmerendse centrum-democratische raadslid R. van de P. (Plas). Bij de huiszoeking werd inderdaad het verwachte vuur wapen gevonden, maar bij toeval bovendien een omvangrijke partij ultra-rechtse propagandamiddelen en veel nazistisch materiaal. Uitspraak op 6 november. Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. |JA Naam: Adres: PC Plaats: Ik wil de PZC j 4 weken lang j voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184- 84215 4 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1