Uren vertraging veerdienst door storing oprijbrug "Al het nieuws van hier tot Tokyo." Klimmen en klauteren «1# Lauwe belangstelling voor boek Mohammed Rasoel Voortbestaan van PZEM-galerie aan zijden draad Thoolse laat zich vandaag niet zien bij hoog bezoek Verliefd Boze PSD'ers: storingen gevolg van fouten op tekentafel vinder en slachtoffer ran ontucht directeur: doffe ellende In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. 3 zeeuwse almanak Ontwerp PZC BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 Black-out Doffe ellende Anonimiteit Zelf weten Uitstraling Dader van schietpartij meldt zich bij politie Bemanning van tanker bekent diefstal Demonstratie zeeland DINSDAG 23 OKTOBER 1990 Ontwerp veerboot deugde niet MSSINGEN - De mankemen- en van de dubbeldeksveerboot >rinses Juliana moeten worden oegeschreven aan fouten, die lij het ontwerp van de nu vijf aar oude dubbeldekker zijn ge naakt. Met die vaststelling /ijst de dienstcommissie van ie Provinciale Stoomboot Jiensten de beschuldigende inger naar scheepswerf De Jerwede in Hardinxveld-Gies- iOES - Een onbekende man eeft zaterdag in of bij de speel- uin aan de Goese Schumann- tede ontucht gepleegd met een wigetje van vijf en een meisje an drie jaar. De kinderen wer en gedeeltelijk ontkleed en be ast. lat gebeurde zaterdagmiddag assen 13.30 en 15.30 uur. Om- treeks het laatste tijdstip kwa len de kinderen huilend en ge- eel overstuur thuis. Ze konden een bruikbaar signalement van e dader geven. Wel keerde in un relaas steeds een auto terug, ie in omgeving van de speeltuin ïoet hebben gestaan en waarin en vrouw zat. Het is de politie nduidelijk of zij iets met het oorval te maken heeft. >e politie vraagt eventuele ge- uigen contact op te nemen. Ook i zij geïnteresseerd in de identi ek van de vrouw in de auto. Mo- elijk bezit zij informatie die kan ijdragen aan de oplossing van et gepleegde feit. De afgelopen eertien dagen zijn twee meldin- en binnengekomen van perso en die probeerden kinderen ïee te nemen. In beide gevallen 'erden die pogingen onderno- ïen in de Goese Polder, dezelf- e wijk waar het zaterdag tot aadwerkelijke ontucht kwam. sendam, waar de veerboot werd gebouwd. Het personeel van de PSD vindt de veerboot een on betrouwbare schuit. De vele storingen van de afgelo pen jaren zijn er de oorzaak van dat de PSD-werknemers stress symptomen gaan vertonen als ze met het schip moeten varen. Dat de Prinses Juliana nog vaart is te danken aan de niet aflaten de inzet van het personeel. Voor de PSD-dienstcommissie, te vergelijken met de onderne mingsraad in andere bedrijven, is de maat vol. Volgens de com missie is het de hoogste tijd dat de storinggevoeligheid van de Juliana, die tussen Vlissingen en Breskens vaart, aan de kaak wordt gesteld. Reden voor de openhartigheid is de opmerking van directeur H. J. Schlöman van de Merwedewerf, die in de PZC opperde dat het personeel van de bootdiensten onvoldoen de zou zijn opgeleid om met de technisch geavanceerde dubbel dekker te varen. „Onzin", reageert secretaris Jan Mak van de dienstcommissie, „het opleidingsniveau van de werknemers bij de PSD is zeer hoog en de mensen hebben veel ervaring. We zijn in staat oude schepen veilig in de vaart te hou den. Dat zegt genoeg. Boven dien worden de mensen regel matig bijgeschoold om de veran deringen in de techniek bij te houden." 'LISSINGEN - De Provinciale toomboot Diensten (PSD) heb- en maandagmorgen enige tijd erstek moeten laten gaan op et veer Vlissingen-Breskens, mdat de oprijbruggen niet leer werkten. De veerboot die m tien voor vijf uit Vlissingen loest vertrekken, kon pas drie ur later uitvaren. Enkele uren iter, om tien voor half negen, eed zich hetzelfde euvel voor i Breskens. let probleem dat zich maandag i Vlissingen en Breskens voor eed, kwam bekend voor. Het mnifesteerde zich vrijdag- vond ook al in Perkpolder en ondagmorgen en -avond in ireskens. De oprijbruggen wer en automatisch vergrendeld, 'ie automatische vergrendeling aangebracht om te voorko- Advertentie In uw regionale dagblad staat niet alleen wat er in het buitenland gebeurt. Ook het nationale nieuws komt volop aan bod. Maar dat is niet alles. Want uw regionale dagblad verslaat tevens het nieuws uit uw directe omgeving. Kn dat maakt 'm m boeiend. li hebt 'm /o in huis. I) hoeft alleen maar te bellen, ban krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. 4 weken voor één tientje en één riks! |JA Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC I 4 weken lang Ivoor 12,50 Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen Inmiddels is er een steunwerk onder gelast, dat voor voldoende stabiliteit zorgt. Over de moto ren heb ik met een technicus van de kerncentrale in Borssele ge sproken, waar ze hetzelfde type motoren in bedrijf hebben. Daar zijn geen problemen. Het ver schil is dat in de centrale aan el ke as en regelaar één motor wordt gekoppeld. Op de Juliana staan er twee motoren op één re gelaar en één as. Ik weet niet ze ker of het iets uitmaakt, maar er moet zeker eens naar worden ge keken." De tijd dringt, vindt Mak. Nog steeds wordt er gevreesd voor nieuwe 'black-outs' van het schip. In het recente verleden is het meerdere keren voorgeko men dat bij het binnenvaren van de fuik alle voortstuwingsmoto ren uitvielen. Voor het personeel op de Juliana is de toestand langzamerhand onhoudbaar geworden. Secreta ris Mak spreekt in dat verband van stress-verschijnselen: ..Er zijn perioden geweest, dat de mensen in de machinekamer met brandblussers in de aanslag stonden, omdat ze bang waren dat er brand zou uitbreken. Dik wijls is het zo druk, dat de brood trommels ongeopend mee naar huis worden genomen. De werk nemers zijn het nu gewoon beu, ze varen niet graag op zo'n schuit." Desondanks blijft hij van me-' ning dat met de Juliana nog al tijd veilige overtochten kunnen worden gemaakt. „En dat is", al dus Mak, „te danken aan de in zet van het personeel. Wat Schlöman ook mag zeggen." Hij vindt dat de Zeeuwse politiek le ring moet trekken uit de ervarin gen met de nieuwste dubbeldek ker. Wordt er besloten tot de bouw van een nieuwe veerboot, dan zal die bij een andere werf op stapel moeten worden gezet. Volgens Mak moet de oorzaak van de mankementen van de Juliana niet bij het personeel worden gezocht. Veel belangrij ker is dat er - meent hij - fouten zitten in het ontwerp van het schip. Daarmee legt hij de zwar te piet bij de bouwers in Har- dinxveld-Giessendam. Jan Mak: „In de praktijk is ge bleken dat de verankering van de motoren onvoldoende was. men dat bij het laden en lossen een te grote afstand tussen schip en brug ontstaat. Waarom juist dit systeem maan dagmorgen aansloeg, is voorals nog onbekend. Rijkswaterstaat, eigenaar en beheerder van de oprijbruggen, stelt vandaag, dinsdag, een onderzoek in. Technici hebben maandag in Vlissingen de eindschakelaar van de oprijbrug vernieuwd, waardoor PSD-personeel voor taan zelf het euvel kan verhel pen. PSD-directeur D. Oostinga sprak maandag' zijn ongenoegen uit over de storingen aan de op rijbruggen. ,,'t Is wel doffe ellen de", zei hij. „Je zult maar voor de boot moeten wachten." MIDDELBURG - De Middelburgse turnvereniging MTV '69 be gon twee jaar geleden met gymnastiek voor ouders met hun peuter. Het bleek een succesformule. Inmiddels draait er zowel in Middelburg-Zuid als in de binnenstad een aantal groepen. Het enthousiasme bij deelnemers en leiding is groot en veel peuters stromen wanneer ze drie jaar en negen maanden zijn door naar de kleutergroepen van de club. Maandagmorgen is gymnastiekzaal Poortershove in Middel burg-Zuid het domein van de peuters en hun ouders. De zaal is in twee helften verdeeld. Aan de ene kant staan wat gymtoestellen en de andere helft is leeg. Ouders en kinderen krijgen eerst de gelegenheid zich uit te leven met de toestellen. Een peutertje loopt zeer geconcentreerd over een schuin in de ringen opgehangen bank naar boven. De moeder houdt het kind stevig bij de hand. Een ander peutertje laat zich van een schuin staande gymnastiekmat rollen en ploft zo op een andere dikke mat. Andere kinderen rennen wat rond. Aan het eind van de les gaan alle ouders en kinderen naar het andere deel van de zaal. Er wordt een kring gevormd om een spel letje te spelen. Na drie kwartier zijn zowel ouders als peuters toe aan even rust. In de kleedkamer staat alweer een volgende groep te wachten. „Echte gymoefeningen doen we natuurlijk niet met deze klein tjes", zegt hoofdleidster Toos Vorenhout. „Kinderen kunnen hier wel een heleboel dingen doen, die ze op straat of in een speelzaal niet kunnen, omdat er geen begeleiding is. Met iedere peuter komt een ouder mee. Klimmen en klauteren is duidelijk het po pulairst." „De kinderen vinden het zelf vreselijk leuk, maar ook de ouders genieten ervan, We laten kinderen vanaf ongeveer 1,5 jaar toe. Met 3 jaar en 9 maanden verlaten ze de groep weer. Ze kunnen wanneer ze door gaan naar de kleutergroep dan alvast aan een nieuwe gymploeg wennen, voor ze naar school gaan." jÉÊÈKËÊÊ Deze peuter beleeft duidelijk veel plezier aan de gymnastiekles foto Lex de Meestert VLISSINGEN - Zeeland heeft nauwelijks belangstelling voor het boek van de geheimzinnige, zich moslim noemende, Moha- med Rasoel. Zijn omstreden boek 'De ondergang van Neder land, land der naïeve dwazen' is in de meeste boekhandels wel te bestellen of beperkt in voor raad. Enkele boekwinkels wil len het boek uit principe niet verkopen. Boekhandel Fanoy in Middel burg verkoopt het boek niet op aanraden van de Anne Frank stichting, vertelt verkoopster M. de Nijs. Klanten die om het boek vragen, krijgen een brief mee waarin de weigering wordt toe gelicht. Het boek is racistisch van toon, daarom wil Fanoy geen zaken doen met de uitge ver, stelt de brief. Nieuwsgierig heid is de drijfveer voor de mees te mensen en vaak reageren de klanten erg positief als Fanoy 'nee' verkoopt met bovenstaan de argumenten, zegt de verkoop ster. Sommige boekhandelaren twij felen of ze het boek aan hun klanten zullen aanbieden. Hier en daar waren waarschuwingen voor gewelddadige protestac ties te horen. De Zeeuwse boek handel is er niet van onder de in druk. Vrijheid van meningsuiting strekt zich volgens de verkopers ook uit tot tendentieuze boeken, zoals dat van Rasoel. De 'mos lim' met Pakistaans paspoort wil zich met anonimiteit be- Het werk van Rasoel ligt inmiddels in de winkels, maar in Zeeland is de belangstelling voor het omstreden werk minimaal (foto ANP) schermen tegen aanvallen van zijn geloofsgenoten en van ul tra-linkse groepen. Hij verkon digt de val van de Nederlandse samenleving door de dominan tie van volgelingen van het Mo hammedaanse geloof. De ver denkingen over zijn achtergrond gaan in de richting van ex- treem-rechtse sympathieën of misplaatste grappenmakerij. Ondanks alle publiciteit via te levisie en tijdschriften ontke tent de uitgave van de vermom de onheilsprofeet geen run op de boekhandels, zoars bij Salman Rushdie's Duivelsverzen. De be langstelling is lauw. Mevrouw G. H. F. den Hartog- den Ouden van de Middelburgse boekhandel Van Benthem en Jutting noemt het boek 'de moeite van het bespreken niet waard'. „Er wordt teveel ophef over gemaakt. Ik heb het boek verkocht, maar er is niet veel vraag naar. Er zijn meer van de ze tendentieuze boeken op de markt, maar het publiek rea geert daar doorgaans vrij laco niek op." Net als Salman Rushdie's Dui velsverzen is dit boek gewoon bij de boekhandel op de plank ge gaan. „Je moet mensen niet be tuttelen. Het vrije woord is een belangrijk goed in Nederland." In de Vlissingse Walstraat wacht MIDDELBURG - De NV Delta Nutsbedrijven (voorheen PZEM en WMZ) dreigt de kunst wereld de rug toe te keren. De directie heeft het mes gezet in allerlei 'franje'. Dus, vindt de ondernemingsraad, moet het ook maar eens afgelopen zijn met de sponsoring van kunst. Het voortbestaan van de zoge naamde PZEM-galerie, in de hal van de hoofdvestiging te Mid delburg, hangt nu aan een zij den draadje. Directeur A. Kannekens van het dochterbedrijf Zekatel ontpopte zich de afgelopen jaren als fer vent promotor van de galerie. Hij moet vrezen dat de NV Delta Nutsbedrijven geen cent meer over heeft voor de exposities waarmee de galerie af en toe op vallend aan de weg timmerde. Voorlopig (tot 1 januari) vinden nog wel tentoonstellingen plaats, maar daar is dan ook al les mee gezegd. Het mag het be drijf geen geld kosten, dus offi ciële openingen en andere spe ciale activiteiten behoren tot het verleden. Kannekens: „Het ziet er naar uit dat de galerie op bescheiden schaal wordt voortgezet of lang zaam maar zeker zal verdwij nen." Hij betreurt dat. „Ik denk dat de galerie het bedrijf een goede uitstraling gaf. We hebben er goede contacten met de kunstwereld door gekregen. We bereikten er een publiek mee, dat anders niet over de drempel kwam." Aan de andere kant be seft hij ook wel dat het nutsbe drijf geen cent wijzer wordt van dit soort goodwill-activiteiten. Behalve dan de dochter-onder- neming Zekatel, de kabeltelevi sie-exploitant. „Die is wel ge baat bij publiekswerving." De directeur van de Delta Nuts bedrijven, ir P. Stoter, heeft het lot van de galerie nog niet beze geld. Hij verwijst naar het nega- tief advies van de onderne mingsraad. „Die vindt dat we niet op kosten van de klant moe ten doorgaan. Het management team staat op het standpunt dat de galerie toch een aardige geste is naar de gemeenschap. We zul len dat nog eens aan de onderne mingsraad voorleggen." De bedrijfsfotograaf van de Del ta Nutsbedrijven, J. Sinke, is sinds kort verantwoordelijk (Slot zie pagina 13 kolom 7) TERNEUZEN - De gemeentepo litie van Terneuzen heeft maan dagmiddag de 35-jarige Terneu- zenaar F. C. aangehouden in verband met de schietpartij, zondagmiddag in café Welkom in de Dijkstraat in Terneuzen. F. C. meldde zich zelf bij de poli tie. Eén dezer dagen wordt hij voorgeleid aan de officier van justitie in Middelburg. C. vuurde met een pistool twee schoten af, die de 36-jarige IJ. S„ ook uit Terneuzen, zwaar ver wondden. Het slachtoffer werd eerst overgebracht naar het streekziekenhuis De Honte in Terneuzen en kort daarna naar het Universiteitsziekenhuis in Gent. Daar is hij maandag ge opereerd aan een schotwond in de nek. De kans dat S. blijvend verlamd is, werd maandag niet uitgesloten. Over het motief van C. tast de politie nog in het duister. Het on derzoek is nog niet afgesloten. C. zou ook in een ander café al met het vuurwapen hebben ge zwaaid. Hem wordt waarschijn lijk poging tot moord of dood slag ten laste gelegd. De Boekelier nog op de levering, maar bij buurman boekhandel Bikker komt de tweede bestel ling deze week binnen. „De eer ste bestelling kreeg ik vorige week en die was meteen weg," zegt P. Bikker. „Mensen zijn nieuwsgierig geworden." Bikker zegt niet overwogen te hebben om te boek van de schappen te houden. „Dat doe ik nooit. Ieder een moet zelf weten wat hij wil lezen. Dat is toch democratie? Maar er zijn voor mij wel betere boeken om te lezen." R. Bellemans van de gelijknami ge boekhandel in Axel neemt Rasoels's boek niet in voorraad. „Ik neem geen racistische boe ken. Als iemand er naar vraagt voor een wetenschappelijke stu die, wil ik het wel bestellen. Ik vind het een dom boek. Een mos lim kan zeggen dat moslims ach terlijk zijn. Maar als 'ie wit ge weest was, was het Janmaat en die verkoop ik ook niet." Vrees voor acties vindt Bellemans on gegrond. „Salman Rushdie ligt hier broederlijk naast de koran." W. C. Zijlstra, medeverantwoor delijk voor de selectie van boe ken voor de Zeeuwse Biblio theek is het boek nog niet tegen gekomen bij zijn bronnen. „Meestal lopen de bronnen waaruit ik boeken selecteer wat achter bij de verschijningsdata, ik ken het boek nog niet. In eer ste instantie oordeel ik op kwali teit. Maar ik weet haast met ze kerheid te zeggen dat ik aan Ra- soels boek voorbij zal gaan. Der gelijke dubieuze boeken plegen we te vermijden." THOLEN (GPD) - De Thoolse Corrie van Houdt is verplicht vandaag te verkassen naar de voorkamer van haar buurmans woning, als ze tenminste een goed zicht wil hebben op de 'his torische' gebeurtenissen voor haar eigen pandje. Haar huis staat namelijk op de plek waar tot 1938 het bedrijf en het woon huis stonden van de opa van me vrouw Marike de Klerk-Willem- se. Dat is de echtgenote van de Zuidafrikaanse president, die vandaag en, morgen een offi cieel bezoek aan ons land brengt. Mevrouw Van Houdt heeft van een ambtenaar van de gemeente Tholen het dringende verzoek VLISSINGEN - De rijkspolitie te water heeft zaterdagavond de bemanning van een Duitse binnenvaarttanker aangehou den vanwege diefstal van enke le navigatielampen en red dingsboeien uit een duwbak van het bedrijf Heerema in de Van Cittershaven in Vlissingen. Een van de opvarenden heeft bekend en de mannen zijn daar na weer in vrijheid gesteld. gekregen zich niet voor de ra men te vertonen. Corrie: „Hij belde veertien dagen geleden op. De burgemeester laat mevrouw De Klerk het pand zien waar haar grootvader een bakkers zaak heeft gehad. Hij heeft daar liever geen publiek bij, zei die ambtenaar. Dus of ik niet naar buiten wilde gaan en me verder ook niet wilde laten zien." De Thoolse heeft er niet zoveel moeite mee. „Tot twee weken te rug wist ik niet van het bestaan van dat pandje af. Ik woon hier nu vijf jaar en de voormalige bakkerij is in 1938 gesloopt. Het doet mij allemaal niet zoveel." Uit beleefdheid zal ze wel haar hond ergens anders stallen. Want het beest reageert nogal fel op vreemden. En de ceremonie voor haar deur wordt op film en geluid vastgelegd. Vandaar. Hoewel de gemeente er alles aan gelegen is het bezoek van me vrouw De Klerk tot een succes te maken, is er volgens gemeente woordvoerder Perry Bakx ook ruimte voor andersdenkenden, eventueel demonstranten tegen het apartheidsregiem. „Spandoeken ja, hinderen nee," vat Bakx samen. Het bezoek is volgens hem beslist niet omstre den. „De Klerk is door de rege ring uitgenodigd. En daar zit ook de Partij van de Arbeid in." 11111111111111111111111111 In de kleuterklas leest de juffrouw het boek 'Kikker is verliefd' voor. De kinderen lijken zich te herkennen in de beschreven ervaringen. Als de juf het verhaal uit heeft vraagt ze aan de kin deren wie er wel eens ver liefd is geweest. De een vertelt er gemakke lijker over dan de ander. Karima ïs verliefd op Mar cel. Johan zegt dat hij ver liefd is op Bas. En Michiel op Sara. Alleen Miranda houdt haar lippeii opeen geklemd. „En jij Miranda?" vraagt de juf. De kleine blonde fee met haar helder blauwe ogen schudt driftig haar hoofd. „Nee hoor", is het antwoord. „Ik ben pas getrouwd." De juf heeft na schooltijd een kort, maar indringend gesprek met de moeder. Die vertelt dat haar dochter on langs bruidsmeisje is ge weest. Er is opgelucht adem gehaald. De juf heeft de ko mende jaren nog voldoende uit te leggen over het leven. - mam

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9