1er schoor e TfIJf IflMIJ! r G ezin Chamoun in ibanon vermoord Zware criminelen in Amsterdam ontsnapt Milieuminister wil statiegeld op auto Spanning in Jeruzalem na moord op drie Israëli's Betogingen in VS tegen Golf-inzet I Reddingsactie Nederlands fregat FSO Prima 1.5 Infectie reeds vanaf f 13.999,-* UUR FOTOSERVICE^ Haden in Golfregio melden nachtelijke verplaatsing PLUIM VOOR UW AUTO. MFSO msmm 33e jaargang no. 249 laandag 22 oktober 1990 KODAK EXPRESS QUALITY CONTROL Schoten Goede morgen.. Organisaties afwijzend Gekunsteld Onderwijs Superorder Vlissingen Hoek Parijs Livingstoneweg 11, Goes. Mr. F.J. Haarmanweg 38, Terneuzen. Beraad over begroting in de VS mislukt exctajt kosten.1 De meust complete gezinsauto. Schrale wind Wolkenvelden afgewisseld door zon. Krachtige, langs de kust af en toe har de ivind uit oost tot zuidoost. Middag- temperatuur 12 graden. KWAUTEITSKLEURENFOTO'S KLAAR TERWIJL. JE WINKELT! GOES MIDDELBURG VLISSINGEN HULST ZlEfVKZEE w//> m m m III mm m w/m w////, m////z. Irak zou troepen terugtrekken [ANAMA/BAHRAYN/BAGH- AD (RTR/AFP/DPA) - De aakse bezettingstroepen in uwayt zijn de afgelopen achten bezig geweest zich te lg te trekken uit het zuiden an het land. Dat hebben twee agbladen in de Golfregio zon- ag bericht. olgens een dagblad in de Ver- ligde Arabische Emiraten wor- ;n de Iraakse troepens nachts iruggetrokken in de richting van de noordelijke stad Al-Mut- laa. Een Bahraynse blad citeer de Kuwayti's die naar Saudi- Arabië waren gevlucht en zeiden „geen enkele Iraakse militair" meer gezien te hebben tussen de stad Nuweiseeb en het industrie- gebeid Sehaheel ten zuiden van Kuwayt-stad. Ook de grenspos ten zouden niet langer bezet zijn. Amerikaanse diplomaten in Bahrayn zeiden verrast te zijn door de berichten over de terug trekking. Zelf hadden ze er nog niets over gehoord. Irak zal een aantal Britse gijze laars vrijlaten, zo heeft de Iraak se president, Saddam Husayn, zondag gezegd tegen de voorma lige Britse premier Edward Heath. Om hoeveel mensen het gaat zei hij niet. IVan onze correspondent) EL AVIV De moord op de hristelijke leider Danny Cha- ïoun en zijn gezin heeft zelfs de eharde Libanezen geschokt, ertegenwoordigers van alle olitieke en godsdienstige stro- lingen hebben de daad scherp eroordeeld en de beschuldi- ende vinger wijst zowel in de ichting van extremisten bin- en de christelijke gemeen- chap als naar Syrië. ondagochtend drongen vijf ïannen in uniformen van het Li- anese regeringsleger het huis an de Chamouns in Bayruts hristelijke voorstad Ba'abda innen en openden met machi- epistolen en automatische ge- leren het vuur. Danny (56), zijn luitse vrouw Ingrid en twee van un drie kinderen werden dode- jk getroffen. 'rankrijk en Israël hebben zich cherp uitgelaten. In Jeruzalem oemde een woordvoerder van et ministerie van buitenlandse zaken de moordpartij „een bar baarse daad". In dezelfde ver klaring spreekt Israël zich uit te gen het bloedbad dat vorige week is aangericht „door de Sy- riërs en hun Libanese helpers", toen die de christelijke generaal Michel Aoun tot overgave dwon gen. Een moordpartij die vol gens Israël niet heeft geleid tot „adequate actie van de wereldo pinie". Danny Chamoun, de afgelopen paar jaar de belangrijkste poli tieke medewerker van Aoun, heeft jarenlang zowel openlijk als in het geheim contact onder houden met de Israëliërs. Net als andere vooraanstaande jonge christenen commandeerde Dan ny Chamoun in de jaren zeventig een eigen militie, de zogenoem de Tijger-brigade ('An-Numurj. Hij wordt verantwoordelijk ge houden voor het leeuwedeel van de 370 doden als gevolg van een wraakactie op 6 december 1975, na de moord op vier christenen. Onder het toeziend oog van bemanningsleden van het Nederlandse fregat Witte de With laten de geredde Iraanse drenkelingen hun papieren op het dek drogen (foto ANP DEN HELDER (ANP) - Het Nederlandse fregat Witte de With heeft zondagochtend in de Straat van Hormuz acht Iraanse drenkelingen gered, zo heeft de marine meegedeeld. Het fregat werd gealarmeerd door de Paname se tanker Glory Central, die wrakhout en dren kelingen had waargenomen. Het fregat zette onmiddellijk koers naar de opgegeven positie en kon de acht uit het water halen. Eén van hen was licht onderkoeld, de anderen verkeerden in redelijke conditie. Zij waren opvarenden van een dhow, een circa 15 meter lang, houten zeilvaartuig, dat 's nachts door een onbekend schip was overva ren. De Iraniërs zijn afgezet in Mina Saqr in de Verenigde Arabische Emiraten. Heath was naar Baghdad ge reisd om het regime te vragen oude, zieke en stervende Britten vrij te laten. De voormalige pre mier zei na een drie uur durende onderhoud met de Iraakse presi dent en minister van buiten landse zaken Tareq Aziz dat Saddam geen enkele indicatie had gegeven dat hij bereid zou zijn de Iraakse troepen terug te trekken uit Kuwayt. Wel streef de de Iraakse president naar een oplossing van de crisis langs di plomatieke weg, aldus Heath. Vooraanstaande leden van zijn Conservatieve Partij vinden dat er met Saddam niet mag worden onderhandeld. Londen zegt dat het Heaths bezoek uitsluitend een privé-initiatief is. Een Amerikaanse oorlogsbo dem vuurde zondag schoten af voor de boeg van een Iraaks vrachtschip in de Golf. De Al- Bahar al-Arabi was vanuit Irak weg naar de Golf van Hormuz en weigerde te stoppen nadat er was geschoten. Het schip wordt momenteel gevolgd door ver scheidene marinevaartuigen. De Verenigde Staten zullen een paar honderd tanks uit Europa overbrengen naar Saudi-Arabië. Dit heeft een Amerikaanse mili taire woordvoerder in Saudi- Arabië verklaard. De M1A1- Abrams-tanks zullen de oudere Ml-tanks in Saudi-Arabië gaan vervangen. (Advertentie) We zien elkaar op CONTACTA 90 -.x-Tri- -.--V T - - AISTERDAM (GPD) - Uit het uis van bewaring in de Haven- traat in Amsterdam zijn gister- aorgen acht zware criminelen ntsnapt. Twee van hen zijn ort na hun ontsnapping weer earresteerd. Dat heeft politie- roordvoerder Klaas Wilting (ïeegedeeld. De ontsnapten lorden omschreven als „vuur- lapengevaarlijk". Ze zaten ast wegens bankovervallen, noord en doodslag. Ijdens het luchten op de bin-' lenplaats werd vanaf buiten een ouwladder over de muur ge looid, waarlangs de acht naar loven klommen. Twee bewa- ;ers konden ondanks bedreigin- ;en met een mes de uitbraak van meer gevangenen voorko nen. Aan de andere kant van de nuur stond een uitschuifladder n een vluchtauto, her gevangenen bedreigden in Ie Veerstraat een echtpaar in mn auto en gingen er met hun ragen vandoor. Bij dezeactie liep de man enkele klappen op. De wagen werd later leeg terug gevonden bij het Amstelstation. In de omgeving van het Vale- riusplein slaagde de politie er la ter wel in om twee ontsnapte ge detineerden in de kraag te vat ten. Een wilde achtervolging door het centrum van de hoofdstad direct na de uitbraak eindigde in een grote ravage voor het thea ter Carré. De achtervolging werd ingezet nadat een auto een stopteken had genegeerd. Uit eindelijk bleek dat de bestuur der niets met de uitbraak te ma ken had. Een motorfiets, vier po litiewagens en een wagen van de douanerecherche raakten bij de actie zwaar beschadigd. Politiewoordvoerder Wilting le verde gisteravond kritiek op het feit dat de gedetineerden zo ge makkelijk konden ontsnappen. Staatssecretaris mr. A. Kosto van justitie toonde zich ge schokt. DEN HAAG (GPD) - Statie geld op auto's. Milieuminis ter Hans Alders wil het on derdeel maken van zijn be leid ter beperking van de hoeveelheden afval en de milieuvriendelijke verwer king daarvan. Hij noemt het statiegeld in een brief aan de Tweede Kamer waarin hij een overzicht geeft van zijn ideeën om de afvalstro men in te dammen. Het sta tiegeld zou in de buurt van vijfhonderd gulden liggen. Vooralsnog blijft het de vraag of het statiegeld aan de verkopende garage moet worden betaald of bij voor beeld (eventueel via de gara ge) aan de Rijksdienst voor het Wegverkeer bij de afgifte van het kentekenbewijs. Evenmin is duidelijk hoe het statiegeld wordt terugbe taald. Het blijft ook nog vaag of het statiegeld in één pot zou moeten vloeien en wie even tueel dat fonds zou gaan be heren (en de daarop te ver dienen rente zal ontvangen). Bij een jaarlijks totaal van rond 600.000 nieuw verkoch te personenauto's zou een statiegeld van 500 gulden elk jaar een bedrag opleveren van 300 miljoen gulden. Daar zou pas op worden in geteerd wanneer statiegeld auto's naar de sloop gaan. De bond van garagebedrij ven Bovag heeft het idee van Alders al afgewezen. Een „gekunstelde regeling" noemt de bond het plan dat volgens de garagehouders voorbijgaat aan de aandacht die er in de autobranche al volop is voor het hergebruik van auto's. Behalve de Bovag hebben ook de ondernemersorgani saties VNO en NCW inmid dels uiterst kritisch op Al ders' brief gereageerd. Zij zeggen zich door de plannen overvallen te voelen. „Aiders lijkt te denken dat proble men die in jaren zijn ont staan, op een vrijdagnamid dag op te lossen zijn. Dat is naïef', aldus het NCW. Het VNO vreest vooral ook voor de „extra administra tieve rompslomp" waartoe een uitgebreide statiegeldre geling „alleen maar" zal lei den, terwijl ze „niet effectief' zal blijken te werken. JERUZALEM - Een van de slachtoffers van de steekpartij in Jeruzalem wordt op een brancard gelegd foto AFP) (Van onze correspondent) TEL AVIV In Jeruzalem is een politiemacht van meer dan tweeduizend man op de been om te voorkomen dat de op nieuw gestegen spanning tus sen joden en Arabieren tot meer slachtoffers leidt. In de joodse wijk Baka stak zondag een Pale stijn van de Westelijke Jordaan- oever drie Israëliërs dood. Een 13-jarige jongen raakte gewond. De Palestijnse verdachte heeft verklaard dat hij wraak wilde nemen voor het Israëlische po- litiegeweld op de Tempelberg, waarbij twee weken geleden 21 Palestijnen om het leven kwa men. Na de drievoudige moord trok ken woedende bewoners van Ba- ka naar de uitvalsweg in de rich ting van Bethlehem, waar ze au to's met Arabische inzittenden met stenen bekogelden en 'Dood aan de Arabieren' scandeerden. Enkele journalisten liepen ver wondingen op toen ze door de menigte werden aangevallen en twee camera's sneuvelden. De politie arresteerde een Israëliër die een brandbom bij zich droeg. De 19-jarige Palestijnse ver dachte van de moord op de Is raëliërs werkte als metselaar op een bouwplaats in de Baka-wijk. Zondagochtend stak hij eerst een 18-jarig dienstplichtig meis je dood, op tien meter afstand van haar huis. Vervolgens viel hij een 13-jarige jongen aan, die lichte verwondingen opliep. Driehonderd meter verder dood de hij een 43-jarige man. Op diens hulpgeroep snelde een 26- jarige politieman, lid van een speciale terreurbestrijdingseen- heid, zijn huis uit. Hij schoot de Palestijn in beide benen, maar werd niettemin doodgestoken. Pas daarna wisten buurtbewo ners de aanvaller te overmeeste ren. De politie identificeerde hem la ter als Omar Said Salah Abu Sir- han, afkomstig uit een dorp bij Bethlehem. Hij verklaarde de moorden op eigen initiatief te hebben gepleegd, uit wraak voor het Israëlische politiegeweld van 8 oktober op de Tempelberg. De politie omschrijft hem als een islamitische extremist, die 'Alla- hu Akbar' (God is groter) schreeuwde toen hij toestak met het mes. Onmiddellijk na de moorden heeft premier Shamir de politie opgeroepen zich tot het uiterste in te spannen voor de veiligheid in Jeruzalem. Ministers van ex treem-rechtse partijen eisten strengere maatregelen tegen Pa lestijnen. Zo wil Rafael Eitan (Landbouw, ex-stafchef) dat Pa lestijnse arbeiders van buiten Jeruzalem voortaan bij binnen komst in de stad worden gefouil leerd. Hij vindt ook dat het gezin waarvan de verdachte deel uit maakt, moet worden gedepor teerd en dat zijn huis moet wor den verwoest. Na een marathonvergadering van onderwijsbonden en staats secretaris Wallage is er een ak koord over het arbeidsvoor waardenbeleid. De aanvangssa- larisen van leerkrachten gaan omhoog en er wordt iets gedaan om oude- O ren te ontzien. w De mogelijke superorder om 800.000 ton fosfaat te verladen komt niet geheel onverwacht voor het Terneuzense overslag bedrijf Verbrugge De Meyer Ter- mmals BV. De order betekent voor het bedrijf een ca paciteitsuitbreiding C met 40 procent. Zeven gele kaarten zorgden za terdagavond voor extra amuse ment tijdens de icedstrijd Vlis- singe-Telstar. Voor eigen pu bliek leverden de Zeeuwse semi- profs weer veel spanning en vaak goed voetbal. Dankzij aan vallend spel bereikte Vlissingen een ver- diende 2-1-zege. Hoek is na twee opeenvolgende nederlagen de koppositie in de tweede klas vari het zaterdag voetbal kwijtgeraakt. De topper tegen Zwart Wit'28 in Rotterdam ging met 3-1 verloren. Arthur van Huizen werd in die wedstrijd uit het veld gestuurd. I (Van onze correspondent WASHINGTON - Duizenden mensen hebben zaterdag in twintig verschillende Ameri kaanse steden geprotesteerd te gen de aanwezigheid van Ame rikaanse troepen in het Golfge- bied. Hoewel de meeste demonstra ties relatief klein van omvang (Advertentie) waren, was het de eerste keer dat op zoveel plaatsen tegelijk door zoveel mensen werd geprotes teerd. Peilingen wijzen uit dat een maand geleden nog 75 pro cent van de Amerikanen stond achter het besluit om troepen naar de Golf te sturen. Dat is nu nog maar 60 procent. Volgens Eitan en andere minis ters heeft de politieman het le ven verloren omdat hij zich strikt hield aan schietorders. Zij willen dat de politie opdracht krijgt sneller te doden als er sprake is van een levensgevaar lijke situatie. In de kabinetszit ting van zondag klonk opnieuw de roep om de doodstraf voor terroristen. Minister van politie Ronny Milo schoof de verantwoordelijkheid voor de dood van de drie Israë liërs gedeeltelijk af op de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties. „De Raad heeft Israël ver oordeeld wegens de dood van de Arabieren op de Tempelberg, maar heeft nog nooit de behoefte gevoeld een resolutie aan te ne men als joden werden vermoord door Arabische terroristen. Daarom is ze schuldig aan het aanmoedigen van Arabische ter reur". De woordvoerder van pre mier Shamir liet zich in gelijke zin uit. De nieuwe Carvox® autotelefoons van PTT Telecom. Nu verkrijgbaar op meer dan 700 adressen door heel Nederland. Al vanaf fl. 2.979,- inclusief inbouw- pakket (excl. BTW). Ook leasing is mogelijk. Al vanaf fl. 73,- (excl. BTW) per maand. Bel voor meer informatie gratis 06-0403, of fax gratis 06-0433. CARVOX VAN PTT TELECOM. DE BESTE TELEFOON OP VIER WIELEN. In Parijs werd betoogd tegen de Franse troepen in het Golf-ge- bied, terwijl in Japan werd ge protesteerd tegen plannen voor een wetswijziging zodat ook Ja panse militairen kunnen worden gestuurd. WASHINGTON (RTR) - De be sprekingen met Democratische leiders in het Amerikaanse Con gres over het terugbrengen van het enorme begrotingstekort van de Verenigde Staten zijn mislukt. Dat heeft de stafchef van het Witte Huis, John Sunu- nu, zondag meegedeeld. De Democraten weigerden vol gens Sununu een aanbod van het Witte Huis te aanvaarden dat een eerlijker belastingsys teem zou hebben opgeleverd. Advertentie notaris mr A. J. Sauer Badhuisstraat 181 4382 AM Vlissingen Telefoon: 01184-18110 Fax: 01184-11599 Advertentie incl. BTW. Bel voor dealeradressen: Abimex Ridderkerk 01804 - 40404

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1