/anDijke Landbouwoverleg in Luxemburg mislukt Hoop op oplossing Golfruzie stijgt Vrijspraak gedaagden Britse ramp-veerboot week-uit week-in DELSCHER lubbers en Kok vinden Duisenberg nogal somber r Terminus bijleveld Jane Fonda op bezoek bij Gorbatsjov Rampzalige muizenjacht Goes wordt nóg gezelliger, verrassender, avontuurlijker én... voordeliger. A.s. dinsdag om 9.30 uur wordt de splinternieuwe Xenos winkel aan de Ganzepoortstraat 12-14 in Goes geopend! P.S. Let maandag op onze openingsaanbiedingen in deze krant. Goede morgen.. Weer harde confrontatie bij Tempelberg JOBLS Rederij niet schuldig aan doodslag Droog weer 33e jaargang no. 248 laterdag 20 oktober 1990 AKANTIELAND Whoopi Goldberg Klachten TOT VANAVOND... Frans-Duitse tegenstand Autolease Zeeland B.V. Duitsers tegen SMARTT mm mmm benzine en diesel goedkoper Steun 'ptimistisch Benzine Meerderheid is voor vierdaagse werkweek Vandaag en morgen zijn er opklarin- qen met wolkenvelden. De middagtem- peratuur wordt omstreeks 15 graden. De oostelijke wind is zwak. VOOR AUTO- EN CAR Bovag- en ANWB-erkend APK-keurmgsstation Zowel grote als kleine onderhoudsbeurten Banden, accu's, uitlaten en trekhaken Afspraken en informatie, bel met Hans Steenhard CARAVANONDERHOUD: Hoek Rijksweg-Ringbaan West 01100-14560 ftst. 6) GOES Ster-actrice Whoopi Goldberg koos bewust voor een bijrol in de film Ghost. Naast Demi Moore en Patrick Swayze O 1 speelt zij nu de spiritiste Oda Mae. I Verder in de bijlagen WEEK-UIT en WEEK-IN: De toekomst van Riccardo Chailly bij het Concertgebouworkest hangt aan een zijden draad Concertmeester Jaap van Zweden boekt commercieel suc ces met de Vier Jaargetijden Andreas Burnier gaat een stap te ver De erotiek van de Tachtigers Hella Haasse balanceert op de grens van geschiedenis en fictie Het leven van Abram van Leeu- wen is rozegeur, maneschijn en.... Indië 0 De auto, een snelle droom Bezoek aan Bakendorp Prijs voor Nederlands drugsbeleid Het is tijd voor cognac De voetbalbroers Jos en Leo Kayser in de Belgische mallemolen Denksporten en puzzel. Bij provinciale waterstaat zijn tussen 1 mei 1989 en 1 mei 1990 235 milieuklachten ingediend. Hiervan hadden 145 betrekking op stankhinder, 66 op stofover- last en 24 op geluidhinder. Over lawaai van vliegtuigen zijn ongeveer 150 C klachten ontvangen. I 3 (Van onze correspondent LONDEN - Het Herald of Free Enterprise-proees in Londen is gisteren na 27 dagen plotseling geëindigd met vrijspraak voor de gedaagden. Rechter Turner vertelde de jury de gedaagde werknemers van P&O Euro- Advertentie) Want speciaal voor de liefhebber is onze menukaart uitgebreid met maar liefst zès schitterende wildgerechten! TOT VANAVOND DAN MAAR! HOTEL RESTAURANT I STATIONSPLEIN 1 - GOES pean Ferries (voorheen Town- send Thoresen) niet schuldig te achten aan doodslag op de 192 mensen die in 1987 omkwamen toen de veerboot kapseisde. Familieleden van de slachtoffers toonden zich „erg teleurgesteld en bedroefd" over de afloop van het proces. Woordvoerder John Prescott van de Labour Partij noemde de beslissing van de rechter „betreurenswaardig". „Hiermee hebben Britse recht banken bevestigd dat bedrijven niet verantwoordelijk zijn voor de gevolgen van hun werkwijze", verklaarde hij. P&O European Ferries en de ze ven werknemers waren voor de rechter gedaagd wegens het „on wettig ombrengen" van een der 192 slachtoffers, mevrouw Ali son Gaillard. De bemanning van de Herald of Free Enterprise had verzuimd de boegdeuren te slui ten, waardoor het schip water maakte en kapseisde. Volgens de aanklacht was er een „duidelijk en ernstig risico" voor de passagiers als gevolg van het wegvaren met geopende boeg deuren. Het was het woord „duidelijk" waar rechter Turner over viel. Volgens Turner had de eisende partij dit niet kunnen bewijzen. De gedaagden waren er niet van op de hoogte dat het niet tijdig sluiten van de deuren gevaar kon opleveren. „Dat was hun niet 'duidelijk' en dat is de intel lectuele moeilijkheid die ik heb (met de aanklacht)", aldus de rechter. „De gedaagden kunnen niet schuldig worden bevonden voor dat de procureur-generaal heeft bewezen dat zij fouten hebben gemaakt, maar ook dat deze fou ten het gevolg waren van roeke loosheid", vertelde Turner de ju ry. „Ik zie geen andere mogelijk heid dan de zaak te beëindigen". Directeur Roger Mann van de veerbootmaatschappij zei bij het verlaten van de rechtbank: „Het verlies van 192 levens was een afschuwelijke tragedie die nooit vergeten zal worden. Ter- Advertentie) We zien elkaar op CONTACTA 90 GAD SPORTSWEAR ut MEN S FASHION LEADERS IN STYLE Lange Deift '9 4331 Au middelburg wijl ons bedrijf vanaf het begin de verantwoordelijkheid voor de passagiers en hun nabestaan den heeft geaccepteerd, beves tigt het besluit van het hof van daag onze mening dat er nooit sprake is geweest van dood slag". (Advertentie) (Van onze correspondent) LUXEMBURG - Het EG-beraad van de twaalf ministers van landbouw is gisteravond in Lu xemburg weer jammerlijk mis lukt. De ministers van buiten landse zaken gaan er zich aan staande maandag mee be moeien. Vooral Frankrijk en Duitsland maakten onderhan delingen gisteren onmogelijk. De ministers van landbouw lie ten in het EG-gebouw vijfhon derd belegde broodjes achter. De Italiaanse voorzitter, Prof. Saccomandi, had op een langdu rige vergadernacht gerekend. Maar het kwam er allemaal niet van. Volgens de Nederlandse minis ter van landbouw, drs P. Buk man, wordt de kans nu groter dat de Europese regeringslei ders eind komende week te Ro me de knoop moeten doorhak- JERUZALEM (DPA/RTR) - Met waterstralen heeft de Israëli sche politie vrijdag in Jeruza lem honderden Palestijnse jon geren uiteengejaagd die voor het vrijdagsgebed naar de Tem pelberg waren getrokken. Ongeveer 40 personen werden gearresteerd. Na de bloedige confrontatie vo rige week maandag waarbij 21 Palestijnen het leven verloren, had de politie een deel van het oude Jeruzalem en de Tempel berg afgesloten om nieuwe rel len te voorkomen. Slechts een paar duizend oude mannen en vrouwen mochten naar de al-Aq- sa moskee op de berg, waar op een normale vrijdag 15.000 ara bieren samenkomen. In de bezette Gazastrook raak ten zeker 30 mensen gewond bij een confrontatie met veilig heidstroepen in Khan Younis, waar 3.000 Palestijnen zich had den verzameld na het gebed, na tionalistische liederen aanhie ven en stenen gooiden naar sol daten uit protest tegen de ge beurtenissen op de Tempelberg. (Advertentie) Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 ken. Hij denkt dat de ministers van landbouw nu zijn uitge praat. Andere ministers bleken er rekening mee te houden dat zij woensdag of donderdag toch opnieuw worden opgetrommeld voor overleg in Luxemburg. Bondskanselier Helmut Kohl belde woensdag persoonlijk voorzitter Jacques Delors van de Europese Commissie op. Hij deelde hem mee dat de hele Duitse regering tegen de voor stellen van de Commissie is om de steun aan de landbouwers in tien jaar met 30 procent af te bre ken, gerekend vanaf 1986. Buk man beschuldigt Kohl nu van een 'te-dicht-bij huis-houding'. Kohl wil grotere bescherming voor de Europese landbouw. Hij vraagt om een EG-programma dat de boeren een billijk inko- (Slot zie pagina 3 kolom 1) (Advertentie) Eihhorn garden MARIO ROSELL/ IHilM Lange Vorststraat 12 Goes MOSKOU - De Amerikaanse actrice Jane Fonda en Sovjetleider Michail Gorbatsjov kunnen het zo te zien goed met elkaar vinden. De twee spraken elkaar gisteren in het Kremlin, waar de filmster en de directeur van het Amerikaane tv-station Cable Network, Ted Turner (naast Fon da) op bezoek waren. Gorbatsjov had vrijdag nog een reden om te lachen: de Opperste Sovjet keurde met grote meerderheid zijn economisch plan goed (foto AP) 7le 00k pagina 5 komende drie jaar een gat van vijftien miljard moet dichten. Dat zei minister Kok (Finan ciën) gisteren na afloop van de ministerraad. „Maar het is de taak van de president van de Nederlandsche Bank om alle onheilen, risico's en dreigingen bij elkaar op te tellen". Kok erkende dat de economi sche vooruitzichten niet floris sant zijn, maar op de uitspraken van Duisenberg valt volgens hem nog wel het een en ander af te dingen. Diens opmerkingen zijn volgens Kok teveel gestoeld op veronderstellingen. Niemand kan voorspellen hoe het in 1994 zal gaan. Vooral de uitspraak dat de reële loonstijging ook de komende jaren een procent ho ger uitkomt dan in het regeerak koord is verondersteld (2,5 pro cent), noemde Kok voorbarig. Ook premier Lubbers vond dat er wel wat aanmerkingen kon den worden gemaakt op de stel lingen van Duisenberg. „De be rekening van de kosten van de koppeling zijn wel erg prikke lend. Duisenberg heeft alleen op de uitgaven van de overheid ge let en vergeet de inkomsten". Lubbers vond dat er „zekere ele menten van overdrijving en somberheid" zaten in de be schouwingen van de president van De Nederlandsche Bank. Toch beschouwde de premier de opmerkingen van Duisenberg als een 'steun in de rug' van de minister van Financiën. Het is goed dat nog eens wordt gewe zen op de financiële risico's die ons te wachten staan, meende hij. „Het getuigt van grote sober heid en u weet dat in dit land somber vaak gelijk is aan soli de". Duisenberg toonde zich gisteren (Van onze correspondent WASHINGTON - Na een ge- prek op het Witte Huis met de merikaanse president Bush eeft een speciale afgezant van ovjet-president Gorbatsjov, evgeny Primakov, gisteren ge- ïgd hoop te blijven houden op en vreedzame oplossing van et Golf-conflict. rimakov, die deel uitmaakt an de presidentiële raad van torbatsjov, bezocht twee weken eleden Baghdad, en maakte na at bezoek duidelijk ruimte te en voor een niet-gewelddadige plossing van het geschil tussen ak en de rest van de wereld per Kuwayt. ush klonk gisteren minder op- mistisch. Hij zei geen ruimte aor een compromis inzake Ku- ayt te zien, omdat de „Iraakse pername van Kuwayt niet door :n compromis mag worden be- iond". laar op de internationale olie- larkten heerste gisteren wel de- -lijk optimisme. Op de Ameri- aanse oliemarkten daalde de rijs van een vat ruwe olie giste- in met meer dan 2 dollar per vat aar 34,95 dollar. :n rol spelen ook de uitspraak m de Jordaanse regeringsfunc tionaris Taha Yassin Ramadan dat een vreedzame oplossing voor het geschil rond Kuwayt waarschijnlijker is geworden. Eerder deze week zei de Iraakse minister van buitenlandse za ken, Tariq Aziz, dat Irak bezig is met „het heroverwegen van zijn positie". Het Pentagon overweegt intus sen Amerikaanse troepen van uit West-Europa naar de Golf te sturen ter vervanging van een heden die daar al sinds het begin van de crisis verblijven. DEN HAAG (ANP) - Van de werkende Nederlan ders is 60 procent voor de invoering van een vierdaagse werkweek, 36 procent is tegen en 4 procent weet het nog niet. Uit een steekproef, die het Algemeen Dagblad heeft laten uitvoeren door het onderzoeksbu reau Interview, blijkt dat de werknemers be reid zijn om zelf gedeelte lijk voor de vierdaagse werkweek op te draaien. Van de mensen die per dag langer zouden willen werken ligt voor 35 pro cent de grens bij één uur extra, voor 17 procent bij anderhalf uur en 27 pro cent is bereid twee uur extra bij de arbeidsdag op te tellen. Vrouwen hebben meer problemen met de lange re werkdag. Slechts 36 procent is bereid meer dan acht uur op het werk te blijven. kan verdrievoudigen tijdens overleg in de Sociaal- Economische Raad, waarin hij als kroonlid zitting heeft, uiterst pessimistisch over de financiële positie van de overheid. Van di verse kanten dreigen grote te genvallers. Vooral de te ver wachten loonexplosie zal de staat veel extra's kosten. „Dan heb ik het nog niet over de gevol gen van de crisis in de Golf', al dus Duisenberg. FNV-voorzitter Stekelenburg ziet geen reden om de beschik bare ruimte voor een beheerste loonontwikkeling niet te benut ten. Ook hij plaatste vraagte kens bij de stellingen van Dui senberg. „Hij heeft alle onzeker heden die zich eventueel kunnen voordoen op een rijtje gezet. Dan kom je al snel op vijftien mil jard". CNV-woordvoerder De Geus reageerde lakoniek: „De kerk is niet compleet zonder een onheilsprofeet". De prijzen voor benzine en diesel gaan vandaag drie cent extra omlaag. Er was voor vandaag al een verlaging van de prijzen voor benzine met twee cent en voor diesel met een cent per liter aangekondigd. De adviesprijzen die zowel Shell als de vrije pom pen (NOVOK) vanaf vandaag hanteren voor super plus lood vrij (niet bij de vrije pompen ver krijgbaar), Euro loodvrij en su per met lood bedragen achter eenvolgens 183, 179 en 187 cent per liter (zelftank). Een liter die sel kost dan 123,8 cent per liter (zelftank). In Irak is brandstof sinds giste ren op de bon. Het land heeft wel olie maar geen mogelijkheid om er benzine van te maken. De Herald of Free Enterprise na het kapseizen voor de Belgische kust bij Zeebrugge in maart 1987. T ekort iEN HAAG (GPD) - President misenberg van De Nederland se Bank is wel erg 'somber', Is hij stelt dat het kabinet de GROENLO (GPD) - Het Achter- hoekse stadje Groenlo is giste ren aan een ramp ontkomen. Die dreigde na een bijzondere muizenjacht. De Grollenaar R. wilde muizen uit zijn camper verjagen door een pan olie op het vuur te zetten. De lucht er van zou de diertjes op de vlucht jagen. Hij vergat echter zijn plan, de olie verdampte en de vlam sloeg in de pan. De camper was in een mum van tijd een vlammenzee. Daarbij bleef het niet. Gasfles sen, die bij de wagen stonden, dreigden te ontploffen. Boven dien vatte de gevel van het Groenlose postkantoor vlam. De luiken stonden al in lichter laaie toen de brandweer arri veerde. Die kon een explosie van de gasflessen voorkomen en het postkantoor redden. Wel liepen twee auto's, die naast de bran dende camper stonden, schade op. (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1