PZC ibligatielening Rode ruis van 30 miljoen Beestenboel op Teddy berendag Artis entrumdemocraten taakten misbruik an overheidsgelden Rijkspolitie heeft 700 agenten meer nodig Heide verdwijnt voor 2000 uit Nederlandse landschap lü binnen- en buitenland het weer in zeeland Karei de Grote terug ...en in europa ,ubbers: alleen betaalbaar als voldoende mensen werken Meisje koopt aanrander af fTTTFFR H Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Veel 'zwart' bij ïuisonderhoud, dnderopvang en autoreparatie Bijval Schrijnend Campagne tegen bliksemafleiders Vooruitzichten 111:?; VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 'udere kan helpen aow te betalen HAAG (GPD) - De AOW [an alleen betaalbaar blijven Bs er genoeg mensen aan de |ag gaan en blijven. De rege- Ing moet er daarom voor zor- ]en dat de economie blijft foeien waardoor genoeg banen JeSchikbaar zijn. Dat zei pre mier Lubbers gisteren in de Maaspoort in Den Bosch bij een Manifestatie van de ouderen- Jond Unie KBO. lok de ouderen zelf kunnen vol lens Lubbers meehelpen aan (et betaalbaar houden van de IaO. „Zou het niet goed zijn dat len zich boven de 65 jaar kan lijven inzetten. Die leeftijd Moet een veel minder harde [rens worden". jihet begin van de jaren tachtig Ing het behoorlijk mis met de lerzekerde oude dag, erkende de Iremier. De AOW leek onbetaal baar te worden door de vergrij- Jng, waarop het kabinet besloot Ie uitkering niet meer mee te la- len groeien met de welvaarts ontwikkeling. Begin deze week is de koppeling met het mini mumloon - een feit sinds het aan treden van het kabinet Lub- bers-Kok - nadrukkelijk beves tigd. „Duurzaam gekoppeld", zo drukte staatssecretaris Ter Veld EMMEN (GPD) - Een 17-jarige meisje uit Emmen heeft deze week een aanrander afgekocht. Op een fietspad in haar woon plaats was ze door een onbeken de bromfietser van haar fiets ge trokken en het struikgewas in- gesleurd. De belager sloeg en schopte het meisje en dwong haar op de knieën. Toen hij haar vroeg mee te werken aan seksue le gemeenschap, bood zij hem geld aan. De jongeman accep teerde dit en ging er vandoor. kEN HAAG (ANP) - Met de uit- [ifte van een premie-obligatie- »ning van minimaal dertig mil- #en gulden wil het Nederland- Rode Kruis voorzien in de Iroeiende inkomstenbehoefte, fontributies, nalatenschappen, (verheidssteun en collectes zijn (iet langer toereikend om de ich snel uitbreidende actvitei- en van het Rode Kruis te finan- lieren. De lening kent een loop- Tijd van tien jaar. pit is donderdag bekendge maakt op het hoofdkantoor van [et Rode Kruis in Den Haag. ïx-minister van financiën en puidig NCW-voorzitter Ruding [n schaatsster/Rode Kruis-am- kassadrice Yvonne van Gennip [even de publiciteitscampagne Mede gestalte. de obligaties van duizend ilden wordt jaarlijks 4 procent lente uitgekeerd. Daarnaast be- Itaat een premie. In prijzenvorm hordt 3,3 procent van de lening loor middel van een loterij voor le obligatiehouders uitgekeerd, aarlijks hebben de houders (Sociale Zaken) het uit. Er is nu weer draagvlak, zo bevestigde de premier, ook al groeit het aan tal AOW-gerechtigden elk jaar met twee procent. Lubbers stelde nogmaals vast dat de achteruitgang in inko men van bejaarden met een klein pensioen van hem niet ge repareerd hoeft te worden. „La ten we reëel zijn. Het gaat om vijftien gulden per maand en be treft circa 700.000 65-plussers. Geen onbelangrijk bedrag. Geen onbelangrijke groep. Maar we moeten het wel in perspectief zien met andere regelingen voor ouderen". De premier doelt op afspraken die de ouderen financieel voor deel opleveren. Zo wordt de standaardpakketpolis voor ou deren die particulier zijn verze kerd, komend jaar met 30 gulden verlaagd tot 140 gulden. Daar van profiteren zo'n 425.000 men sen. Verder overweegt het kabi net voorzieningen in het kader van de arbeidsongeschiktheid- wet (AAW) ook voor 65-plussers te laten gelden. De ouderenbonden vinden dat nauwelijks compensatie. Zij me nen dat de 65-plussers door het ontbreken van de koppeling mo menteel circa twaalf procent in koopkracht achter zijn gebleven bij de werkenden. kans op één prijs van vijfhon derdduizend gulden en vijfhon derd prijzen van duizend gulden. Op die manier heeft iedere obli gatiehouder tien jaar lang kans op een prijs naast de basisrente. De ABN-AMRO staat, via een regeling voor het personeel, min of meer garant voor het bedrag, mochten de verkopen van de obligaties tegenvallen. Het per soneel kan duizend gulden lenen bij zijn werkgever om daarmee obligaties te verwerven, aldus bankdirecteur C.W.H. Brügge- man. De opbrengst van de pre mie-obligatielening wordt dus danig belegd dat die uitstijgt bo ven de totaal 7,3 procent die aan de obligatiehouders wordt uit gekeerd. Bij de huidige markt- rente van ongeveer 9 procent houdt het Nederlandse Rode Kruis derhalve 1,7 procent van dertig miljoen gulden (510.000 gulden) over. De obligaties zijn te koop bij banken. De storting is mogelijk tot 29 november. In december 2000 wordt de lening afgelost. AMSTERDAM (GPD) Kinderen kijken vol afgunst naar een enorme teddy-beer die een wandelwagen met twee kleinere soortgenoten voortduwt. Het gebeurde allemaal in het kader van de derde Teddyberendag van Artis in Amsterdam. Met duizenden waren de berenliefhebbers donderdag uit alle de len van het land met hun favoriet naar de dierentuin gekomen. Soms kolossale beren, vaak ook minuscule kleintjes. Gebreid, in eenvoudig katoen, maar meestal uitgevoerd in het traditionele berebontje; 'bloot' of (al dan niet keurig) gekleed, met hoeden en petten op de oren of uitgerust met walkman of een rekverbandje. En het waren bepaald niet uitsluitend kinderen die hun lieveling in Artis kwamen tonen (foto Roland de BniinIGPD) Een lagedrukgebied boven Zuidoost-Engeland neemt ver der in betekenis af. Een hoge- drukgebied boven Scandinavië breidt zijn invloed naar ons uit. Hierdoor draait de stroming van zuid naar zuidoost. De aan gevoerde lucht is droger, ivaar- door de neerslagkans verder af neemt. Omdat er weinig wind is, zullen de vannacht ontstane mistbanken maar langzaam verdwijnen. Het blijft dan ook nevelig met veel bewolking. De zuidoostelijke wind is in Oost- Zeeland zwak, aan zee en boven de Oost- en ~We ster schelde zwak tot matig, 1 tot 3 Bft. De middag- temperatuur wordt omstreeks 16 graden. Dus net iets warmer dan het kustwater. Wind: zuidoost, 1 tot 3 Bft. Zicht: slecht in mist minder dan 200 meter, later matig. Temperatuur kustwater: 15 graden. Afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis. Maximumgolf hoogte monding Scheldes: om streeks drie kwart meter. ZON EN MAAN 20 oktober Zon op 0713 onder 1736 Maan op 0933 onder 1741 Voor het weekeinde: Veel bewol king met enkele opklaringen. De meeste kans op regen is zater dagavond en 's nachts. De wind neemt het weekeinde geleidelijk toe. De zaterdag begint met een zwakke veranderlijke wind. Ge leidelijk wordt deze oostzui doost, 4 tot 5 Bft. 's Nachts daalt het kwik naar omstreeks 10 gra den. Overdag ivordt het 15 gra den. Voor maandag en dinsdag: Wei nig verandering in het weer beeld. Veel beivolking met perio den met regen en enkele opkla ringen. Middagtemperaturen omstreeks 16 graden. uur cm uur cm Vrijdag 19 oktober 1990 Vlissingen 02.02 232 14.17 234 Temeuzen 02.22 250 14.35 255 Bath 03.27 289 15.37 292 Roompot-buiten 02.10 179 14.20 177 Zierikzee 03.50 170 16.00 169 Yerseke 03.50 195 16.00 193 Philipsdam-West 04.10 181 16.25 175 Zaterdag 20 oktober 1990 Vlissingen 02.36 233 14.50 241 Terneuzen 02.55 253 15.06 263 Bath 03.55 292 16.09 303 Roompot-buiten 02.40 179 14.50 182 Zierikzee 04.15 169 16.25 173 Yerseke 04.20 194 16.30 197 Philipsdam-West 04.40 177 16.30 178 uur cm Vrijdag 19 oktober 1990 Vlissingen 08.21 171 Terneuzen 08.48 183 Bath 09.57 201 Roompot-buiten 08.15 120 Zierikzee 09.30 119 Yerseke 09.35 134 Philipsdam-West 09.35 129 Zaterdag 20 oktober 1990 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 08.56 177 09.22 189 10.27 206 08.50 127 10.00 125 10.05 140 Philipsdam-West 10.10 136 uur cm 20.42 192 21.09 202 22.20 218 20.35 141 21.55 138 22.00 154 21.50 149 21.16 188 21.46 199 22.48 215 21.10 137 22.25 135 22.35 150 22.25 146 Verwachte weersituatie voor: 19-10-90 13 uur EN HAAG (ANP) - De Stich- [ing Wetenschappelijke Onder- ouwing Centrumdemocra- isch Ideologie, het weten- ichappelijk bureau van de Cen- rumdemocraten, heeft de in 986 ontvangen subsidie voor iet grootste deel niet gebruikt oor wetenschappelijke doel- inden. let ministerie van Binnenland- le Zaken heeft een vordering 'an 65.000 gulden op het bureau. )e Centrumdemocraten, die de ordering donderdag bij de laad van State aanvochten, :onden niet aannemelijk maken lat het geld wel aan weten- chappelijk onderzoek is be teed. kamerlid J. Janmaat moest toe- ;even dat een gedeclareerde reis laar Noorwegen geen onder- 1EN HAAG (GPD) - Woningon- lerhoud wordt voor een bedrag >'an tussen de 0,6 en 1,6 miljard (ulden zwart verricht. Bij kin- ieropvang zijn de zwarte beste lingen 0,1 tot 0,3 miljard gul len, bij kappersdiensten 0,2 tot 1,3 miljard en bij autoreparatie ordt uitgegaan van een zwart ircuit van tussen de 0,4 en 0,6 miljard gulden per jaar. Dit taat in het rapport 'Consument n zwarte bestedingen' dat van daag door het Instituut voor onsumentenonderzoek Swoka gepubliceerd. it het onderzoek blijkt dat Mensen zich pas tot aanbieders ■an zwart woningonderhoud wenden als ze de klus niet zelf lunnen opknappen. Behalve de losten speelt hier vaardigheid en belangrijke rol. Swoka noemt het opvallend dat zwarte kinderopvang waar- chijnlijk kan worden terugge drongen door uitbreiding van of- iciële pvang. Zwarte bestedin gen worden hier kennelijk voor- ai gedaan omdat het omdat de officiële opvang niet beschik bar is op tijden dat dit goed uit- iomt. Consumenten die gebruik maken van een 'zwarte' kapper toen dat uitsluitend omdat dat goedkoper is. Bij autoreparatie toeft, net als bij woningonder- toud, de doe-het-zelf-variant de i'oorkeur. Maar als de klus te Moeilijk wordt, wordt uitgewe ken naar het zwarte circuit. zoeksrapport had opgeleverd en dat de begrote vragenlijsten, die met cassettebanden aan men sen waren toegestuurd om hun mening over bepaalde onder werpen te peilen, nog niet waren teruggestuurd. Ook bleken facturen van begro te cassettebanden zoek en kon den gedeclareerde bonnen van consumpties, gebruikt door par tijleden tijdens een onderzoek 'oude wijken', niet worden over legd. Volgens woordvoerder M. Klijnsma van het ministerie van binnenlandse zaken zijn er zel den problemen met de Subsidie regeling voor politiek-weten- schappelijke instituten. De in stituten kunnen bijna altijd het wetenschappelijke aspect van hun activiteiten aantonen bij de Centrale Accountantsdienst, die de afrekening controleert met het verkregen voorschot. De CD is daarop een uitzondering. Er bestaan sterke vermoedens dat de subsidie door de Cen trumdemocraten is gebruik voor campagne-actviteiten. „En die subsidiëren wij niet", aldus Klijnsma. De Raad van State doet 6 de cember uitspraak. PARIJS - Karei de Grote is terug op een Franse munt. Giste ren werd het nieuwe zilveren 100 franc-stuk in omloop ge bracht waarop de vorst, die in de negende eeuw over een groot deel van West-Europa heerste, te zien is foto Lionel CironneaulAP) DEN HAAG (GPD) - De rijks politie kampt met een perso neelstekort van 700 agenten. Ze vreest dat het tekort mogelijk over twee jaar zal zijn opgelo pen tot 1200. Het hoofd van de rijkspolitie, generaal Frackers, schrijft dit in een brief aan zijn politieke 'baas', minister Hirsch Ballin (Justitie). Volgens Frackers dreigt vooral de basis-politiezorg, verricht door de agent op straat, in ge vaar te komen. Vele politieagen ten zouden, uit salarisoverwe gingen, kiezen voor een andere baan en de politie verlaten. Vooral bij de kleinere korpsen van de rijkspolitie en in de dis tricten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht leidt dat tot problemen. Op sommige plaatsen zou sprake zijn van een onderbezetting van 25 procent. De rijkspolitie telt in totaal ongeveer 14.000 agenten. Ook voor de bestrijding van de zware criminaliteit ontbreekt de mankracht, meent Frackers. De politiek heeft de bestrijding daarvan wel tot belangrijke doelstelling verheven, maar per soneelstekort en geldgebrek maakt dat zeer moeilijk. Nieuw beleid kan niet op het spoor wor den gezet. Hirsch Ballin dient volgens de rijkspolitie verdere kortingen op het personeelsbestand achter- ARNHEM (GPD) - De heide is op sterven na dood. Veel eerder dan in de meest sombere voor spellingen werd aangenomen zullen de heidevelden verdwij nen uit het Nederlandse land schap. De effecten van verzu ring en luchtvervuiling zijn zo genadeloos dat al binnen tien jaar het Veluwse of Brabantse heideveld tot het verleden be hoort. Dan rest een monotone grasvlakte. Dit stelt het Delftse ingenieurs bureau Resource Analysis dat de laatste heidevelden gedegen onderzocht. De resultaten wor den eind dit jaar gepresenteerd, maar dat de heide in razende vaart op het einde afgaat wordt nu al bevestigd. „Zelfs als de doelstelling van het Nationaal Milieuplan zou worden gehaald, is er in 2000 geen heide meer", al dus de onderzoekers. Volgens het milieuplan moet de verzu ring in 2000 zijn teruggebracht tot minder dan de helft van het huidige niveau. De analyses met hun schrikbarende overvloed aan zware metalen geven de hei zelfs bij die mogelijkheid geen hoop. De conclusies worden gedeeld door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten die toch nog maar weer eens, maar zonder veel hoop, de alarmklok wil gaan luiden. „Helaas moet ik het met die trieste voorspelling eens zijn De laatste ontwikke lingen zijn ook wat ons betreft van de meest sombere soort", zo zegt heide-deskundige B. van Tooren. Vooral op haar grote Veluwse terreinen deed de vereniging tot nu toe vrij veel aan het plaggen van de heide. Dit procédé waar bij, ten behoeve van nieuwe groei, de bovenlaag van de heide wordt weggehaald, geldt als de meest extreme en kansrijke me thode om de dreigende vergras- sing tegen te gaan. De afgelopen zomer bleek, voor het eerst, zelfs de oplossing van het plaggen al kansloos op de grote, zure heide. De vereniging heeft daarom bij na al haar haar plagprojecten beëindigd. De plaggen blijken niet alleen te veel cadmium te bevatten, maar ook veel meer lood dan de wettelijke norm toe staat. Het plagsel kan daardoor ook al niet meer worden ver werkt tot compost. Terwijl luchtvervuiling en ver zuring de hei fel bestoken, staat ook vast dat deze zonder onder houd tot verdwijnen gedoemd is. Het staken van de plagprojecten is des te schrijnender nu de over heid bereid is dit machinale red dingswerk te subsidiëren. Grazende dieren kunnen de wege te laten. Om de bestaande tekorten het hoofd te bieden, kunnen mogelijk 'burgers' de plaats innemen van volledig op geleide politiemensen, zo sugge reert Frackers in zijn brief. DEN HAAG (GPD) - De hoofdin spectie milieuhygiëne van het ministerie van VROM begint een grootscheepse campagne om radio-actieve bliksemop- vangers van de daken te halen. Bij ondeskundig omgaan met deze antennes die met de radio actieve stof radium geladen zijn, dreigt stralingsgevaar. Volgens de directie Stralingsbe scherming schuilt het gevaar in de keramische laag van de blik semafleider. Hierin zit een hoe veelheid radium 266 'meegebak- ken'. Uit onderzoek is gebleken dat deze stof pas na 1600 jaar nog maar de helft van zijn gevaarlij ke lading heeft verloren. Een ra- dium-266 geladen bliksemop- vanger die bij voorbeeld door noodweer afbreekt, kan derhal ve een vrij ernstige bodemver ontreiniging veroorzaken. Advertentie taak maar mondjesmaat over nemen. „Door de verzuring komt er een zwaar accent op de begrazing te liggen", zegt Van Tooren, „maar daarmee kun je de vergrassing lang niet in die mate tegengaan als met plag gen. Op de grote vlaktes van de Imbosch zijn we nu ook met Schotse Hooglandse schapen bezig. Maar zonder een combi natie met plaggen red je het niet". Het plaggen is, in afwachting van de dageraad van schonere tijden, al niet meer mogelijk. Maar tekent zich bij dat in malse metalen happende heidevee ook niet een nieuwe risicogroep af? „Precies", zucht Van Tooren, „want wat is de invloed van dat lood en cadmium dan wel niet voor de dieren? Het schijnt dat hoge concentraties lood en zo een nadelig effect hebben op het organisme. Maar wat is hoog? Niemand weet het". U treft ons vaak aan met potlood en schetspapier... omdat wij u graag laten zien waarover we praten als het om uw interieur gaat 't lange uus binnenhuisadviseurs havenpark 28 4301 CD zierikzee tel. 01110-13727 Dealer van o.a. Gelderland, Montis, Artifort, Leolux, Bru- nati, Frighetto, Molteni, Durlett. Koekoek Behr, Pastoe. Molteni. Castelijn, Banz Bord. Montana Ploeg. Kendix, JAB, Kvadrat. Tulipan, Far- dis Van Besouw, Tretford, MID. Kinast, Mira-X, Desso Artimeta, Artemide, Luci. Staff, Ansems, Dijkstra I I I I I I M I I I I II I II I I I Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Madeira, de Canarische Eilan den en Marokko hebben de ko mende dagen niet al te mooi weer. Regelmatig verschijnt er bewolking en een bui is zelfs niet uitgesloten.'s Middags blijft de temperatuur dichtbij de 25 gra den komen en op de Canarische zuidstranden er net iets boven. Portugal heeft vandaag, na overvloedige regenval, even wat beter weer, maar in het weekend gaat er opnieuw veel regen val len. De middagtemperatuur: 18 graden in het noorden tot 22 gra den in de Algarve.. Spanje. Vooral regen aan de oostkust, met name aan de Cos ta Brava. In het weekend neemt in heel Spanje de kans op buien weer toe. Daarbij kan het ook onweren. De middagtempera tuur varieert van ruim 20 graden aan de Costa Brava tot net iets boven de 25 graden aan de Costa del Sol Frankrijk. Nog op veel plaatsen regen en stevige onweersbuien in de zuidoosthoek: het Centraal Plateau, de Provence en de Mid- dellandsezeekust. In de zuid oosthoek blijft het praktisch droog. Aan de Rivièra kan dan de zon doorbreken, maar erg veel warmer dan een graad of 22 wordt het er niet. Corsica en Sardinië. Vandaag nog enkele regen- of onweers buien, morgen meer zon. Tem peratuur 22 tot 25 graden. Italië. Vandaag nog veel regen in het noorden. De meeste regen aan de zuidkant van het Alpen massief. De middagtemperatu ren: een kleine 20 graden in het merengebied in het noorden tot 25 graden op Sicilië. In Zwitserland zal het aan de zuidkant van de Alpen opnieuw hard regenen. Temperatuur in Zwitserland in de laaggelegen delen 15 tot 19 graden. In Oostenrijk en Hongarije re genachtig weer en temperaturen niet veel hoger dan een graad of 17. In Joegoslavië vandaag en mor gen ook weinig zon met op ver schillende plaatsen enkele re genbuien. De temperatuur komt niet ver boven de 20 graden uit. Griekenland heeft vandaag en morgen op de eilanden in de Egeïsche Zee nog zonnig en warm weer, 25 graden. Na het weekend wordt het koeler. Turkije voornamelijk in het bin nenland enkele buien. Aan de zuidkust moet de bewolking op lossen. De Turkse Rivièra wordt zonnig en met maxima van ver boven de 25 graden. Duitsland, België en Luxem burg weinig zon vandaag en morgen en vooral vandaag nog regenachtig. Morgen kan het nog in zuid Duitsland regenen. De middagtemperatuur wordt niet veel hoger dan een graad of 16. Weerrapporten 18 oktober 19 uur °C Amsterdam zwaar bew. 15 Aberdeen zwaar bew. 10 Athene licht bew. 21 Barcelona half bew. 20 Berlijn zwaar bew. 18 Budapest licht bew. 15 Bordeaux zwaar bew. 16 Brussel regen 14 Cyprus licht bew. 24 Dublin motregen 12 Frankfurt half bew. 15 Genève zwaar bew. 15 Helsinki motregen 8 Innsbruck licht bew. 15 Istanbul half bew. 18 Klagenfurt zwaar bew. 11 Kopenhagen zwaar bew. 11 Las Palmas zwaar bew. 24 Lissabon half bew. 17 Locarno regen 13 Londen zwaar bew. 15 Luxemburg half bew. 12 Madrid regen 12 Malaga regen 18 Mallorca zwaar bew. 19 Malta regenbui 22 Moskou onbewolkt 11 München half bew. 14 Nice half bew. 16 Oslo zwaar bew. 10 Parijs zwaar bew. 14 Praag regen 12 Rome zwaar bew. 21 Split onbewolkt 17 Stockholm zwaar bew. 10 Warschau onbewolkt 12 Wenen half bew. 14 Zürich zwaar bew. 14 Tunis licht bew. 24 SSSISSSS stockholm dublii londenj berlijn parijs WENEN belgradi Ibukarest lissabon palma athene! malaga algiers. tunis leningrad *\11 imm» kiev. bewolking regen W'l t natte sneeuw hagel zonnig i warmte-front i kou-front verplaatsings- richting luchtdruk in millibaren temperatuur opklaringen 1 mist vJL* mistbanken af en toe een bui windrichting lage-druk H hoge-druk

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5