PZC «n J 1 Rinus Zegers zet AZVV weer op scherp Topclubs ontmoeten elkaar in België Zeeuwse honk maakt een nieuwe start Nadia Comaneci ging door hel sport Voor Hoek, HW, AZVV en Hontenisse belangrijk weekeinde 2; HVV'24 Terneuzense Boys Sluiskil Clinge Vierde klas 0 t I Ji' Maatregelen Anderlecht speelt thuis tegen Club Brugge Dispensatie Jonge gasten Mankracht Toekomstvisie Na vlucht uit Roemenië Periodetitels staan op het spel TERNEUZEN - De strijd om de eerste periodetitel staat dit weekeinde voor een aantal Zeeuws-Vlaamse voetbalver enigingen nadrukkelijk cen traal. Hoek (uit tegen Zwart Wit'28), HVV'24 (uit tegen Goes), AZVV (thuis tegen Rillandia) en Hontenisse (uit tegen Koe wacht) zijn nog in de race voor de eerste hoofdprijs van dit sei zoen en hebben vooral daarom alle belang bij de wedstrijden van morgen (zaterdag) en zon dag. Hoek én HVV treffen bo vendien een tegenstander die als een directe concurrent voor de eerste plaats doorgaat. Voor Hoek wordt het resultaat morgen in de uitwedstrijd tegen het Rotterdamse Zwart Wit'28 hoogstwaarsdhijnlijk van beslis sende betekenis voor het eerste periodekampioenschap. RVVH en Capelle weten zich ook nog in de race, maar staan wél op een achterstand van twee punten. Het is daarom dat Peter Hame link, Hoek's laatste man, zegt: „Winnen we dan zijn we zo goed als zeker van de eerste periodeti tel, verliezen we, dan is Zwart Wit het." Voor Hamelink zou een gelijk spel overigens al een goed resul taat zijn. In dat geval heeft Hoek met HVO-thuis tenslotte alles nog in eigen hand, vooral ook omdat voor volgende week RVVH - Zwart Wit op het pro gramma staat. „We zullen mor gen moeten proberen de zaak achterin gesloten te houden", veronderstelt Peter Hamelink op voorhand, „want naar wat ik begrepen heb is Zwart Wit meer dan een redelijke ploeg." Het Hulster HW'24 is in de tweede klas van het zondagvoet bal in feite alleen maar gebaat bij een overwinning op Goes (uit). De achterstand van HVV bedraagt tenslotte één punt op de tegenstander van zondag, die met negen punten uit zes wed strijden Dosko, Boeimeer en HVV op de ranglijst vooraf gaat. Toch, zo beweert verdediger Eric Heijndrickx, leeft de eerste periodetitel bij de Zeeuws-Vla mingen nog niet écht. „Het is ons er meer om te doen om de voorsprong op de onder ste drie zo groot mogelijk te ma ken, zegt hij, „De verschillen zijn tenslotte nog zo klein dat één ne derlaag je alweer een heel eind terug kan werpen." Heijndrickx gokt vooralsnog dan ook op een gelijkspel tegen Goes, dat voor hem „een hele goeie ploeg" is. Kans op de eerste periodetitel heeft in de derde klas van het za terdagvoetbal ook Terneuzense Boys nog, zij 'het dat die kans niet erg groot is. Met zeven pun ten uit zes wedstrijden kijken de Terneuzen tegen een achter stand van twee punten op Yerse- ke aan, maar ook Zwaluwe, Nieuwland, Bruse Boys en Ka- pelle liggen nog op de loer. Con currentie genoeg dus. „Boven dien, zo legt aanvoerder Willem Souren uit, scoren we op dit mo ment te moeilijk." „Voor ons staat een leuke com petitie voorop, in de hoop dat we voor wat uitschieters kunnen zorgen. Maar voorlopig denk ik dat we niet meer zijn dan een goeie middenmoter." In de thuiswedstrijd van morgen tegen Veere (Souren: „Onbegrij pelijk dat die zo laag staan") kan Terneuzense Boys weer over Martin van de Bossche en Guido van Boom beschikken. Zondag derde klasser Sluiskil heeft voorlopig heel wat andere zorgen dan de eerste periodeti tel. Met vijf punten uit zes wed strijden heeft de ploeg in elk ge val nog geen afstand kunnen ne men van de laatste plaatsen. Vandaar dat trainer Piet de Koeijer de thuiswedstrijd van aanstaande zondag (tegen Inter nos) als een „sleutelwedstrijd" beschouwt. „Winnen we", aldus De Koeijer, „dan komen We met 7 uit 7 toch weer wat meer onder de mensen, maar verliezen we dan blijven we in de buurt van de laatste plaatsen, met de kans dat óf Zierikzee óf Clinge dich terbij komt." Bij Sluiskil wordt voor de wed strijd van zondag nog getwijfeld aan het meespelen van Peter Zwart en Dinos Pragkakos (die beiden geblesseerd zijn) en Ma rio Corthals (die een schorsing wacht). Voor Clinge-trainer Arnold Bracke staat het vast, dat zijn ploeg zondag de thuiswedstrijd tegen Zierikzee in winst moet omzetten. Vier nederlagen in zes wedstrijden houden voor Clinge voorlopig tenslotte niet meer in dan de voorlaatste plaats, met een voorsprong van één punt op Zierikzee, Voorwaarde voor een goed resultaat is echter, zo weet Arnold Bracke „dat we beter spelen dan de laatste weken." „We zijn goed voor de dag geko men tegen Sluiskil en VES, maar daarna is er de klad in geko men." Een mogelijke oorzaak: de kleine kern waarover Clinge beschikt. Blessures en schorsin gen noodzaakten Arnold Bracke te vaak om te improviseren. Zo moet bijvoorbeeld zondag Pas cal Delforge het duel met Zierik zee aan zich voorbij laten gaan: de linker middenvelder is voor twee wedstrijden geschorst. AZVV speelt in de vierde klas van het zaterdagvoetbal thuis tegen het onderaaanstaande Rillandia, dat normaal gespro ken geen sta-in-de-weg mag be tekenen. Zaamslag gaat op bezoek bij SPS, AZVV's belangrijkste op ponent in de strijd om de eerste periodetitel, en kan de Axelse ploeg dus een belangrijk handje helpen. Niettemin heeft ook Zaamslag alle belang bij de wed strijd van morgen, al was het al leen maar omdat de voorsprong op Nieuwdorp en Rillandia maar twee punten bedraagt. Hontenisse verdedigt in de vier de klas van het zondagvoetbal dit weekeinde zijn eerste plaats tegen Koewacht (uit). Geen ge makkelijke opgave, zo lijkt het. Maar dat laatste geldt ook voor Axel, Hontenisse's enige concur rent nog in de strijd om de eerste periodetitel: Axel moet op be zoek bij Vogelwaarde, dat de laatste weken belangrijke pro gressie heeft geboekt. Het door de nederlagen tegen Koewacht en Vogelwaarde naai de middenmoot teruggeslagen Terneuzen krijgt tegen Jong Ambon (uit) kans op eerherstel en in de middenmoot is het duel tussen Steen en Breskens (in Sint-Jansteen) interessant. Het programma: Zaterdag: Tweede klas: Zwart Wit'28 - Hoek Derde klas: Terneuzense Boys - Vee- re Vierde klas: AZVV - Rillandia en SPS - Zaamslag Zondag: Tweede klas: Goes - HVV'24 Derde klas: Sluiskil - Internos en Clinge - Zierikzee Vierde klas: Koe wacht - Hontenisse, Steen - Bres kens, Jong Ambon - Terneuzen en Vogelwaarde - Axel Eerste klas afdeling: Biervliet - Oost burg, Corn Boys - IJzendijke, Zeelan- dia - Graauw, Ria - Zeeland Sport en Hoofdplaat - Aardenburg I ll: Peter Hamelink speelt met Hoek de belangrijke uitwedstrijd tegen Zwart Wit (foto Camile Schelstrae te) Antoine Thoen: „We blijken in elk geval weer bovenin mee te kun nen draaien" (foto Camile Schelstraete) AXEL - Met twee opeenvolgen de degradaties blonk AZVV de laatste jaren alleen maar uit in negatieve zin, dit seizoen lijkt de ploeg echter de weg terug te zijn ingeslagen. Met andere woorden: de Axelse zaterdag club heeft een streep onder het verleden gezet en werkt onder leiding van trainer Rinus Ze gers hard aan eerherstel. Voor lopig bivakkeert AZVV in de vierde klas van het zaterdag voetbal op een met SPS gedeel de eerste plaats, maar hoopge vend is vooral de wijze waarop de ploeg tot nu toe voor de dag kwam. Tegen Kruiningen ging het in de laatste wedstrijd weliswaar wat minder (getuige ook de 2-2 eind stand), maar die tegenvaller kon niets afdoen aan de resultaten in de eerste vijf wedstrijden. De eerste periodetitel lonkt inmid dels dan ook, zo weet ook aan valler Antoine Thoen (21), die sa men met Werner Bisschop met zes treffers de topscorer van de ploeg is. Hoewel Thoen nog wel een slag om de arm wenst te hou den: „We hebben met vooral GPC-uit nog een heel moeilijk 'programma. En zelfs als we tweemaal op rij winnen, dan nóg zijn we van de resultaten van SPS afhankelijk." Vooralsnog draait het echter voortreffelijk: zes wedstrijen, 10 punten en een doelsaldo van 14- 6. Had jij dit verwacht? Antoine Thoen: „Het gaat inder daad goed, maar om nu te zeg gen: dat had ik wel verwacht, nee, dat niet. Natuurlijk: je hoopt er wel op, na twee degra daties op rij en met een nieuwe trainer, die zijn sporen inmid dels wel verdiend heeft. Maar het blijft toch altijd afwachten. Hoe pakken we 't met z'n allen op? Nou, wat dat betreft is- het alleen maar meegevallen. We blijken in elk geval bovenin mee te kunnen doen. Alleen dat is al een meevaller, laten we voor de rest maar kijken waar we uitko men". Toch presenteert AZVV zich dit seizoen anders dan andere ja ren: veel agressiever en veel meer als een ploeg ook. Waar aan schrijf je dat toe? Antoine Thoen: „Het is natuur lijk zo dat de motivatie steeds minder wordt als je, zoals wij, een aantal jaren tegen degrada tie hebt moeten spelen. Maar ie dereen staat nu op scherp. En wie maar even verslapt, wordt door de trainer wel weer op scherp gezet. Hij vraagt con stant inzet, niet alleen in de wed strijd maar ook op de training. Als je bijvoorbeeld eens niet kunt komen trainen, dan ver wacht hij datje de volgende dag komt. Hij eist, kortom, dat we met z'n allen met onze sport be zig zijn. Wie dat niet is, valt auto matisch af'. Bovendien deinst hij ook niet te rug voor harde maatregelen, zo als een aantal verdedigers al heeft gemerkt? Antoine Thoen: „Rinus durft in derdaad belangrijke beslissin gen te nemen. In dat opzicht heeft hij voor geen enkele naam ontzag. Zou Theo Hanny bij voorbeeld eens twee weken niet komen trainen, dan staat hij er gegarandeerd niet in. Of hij kan in het tweede beginnen. Zo doet Rinus dat: 't maakt niet, uit om wie het gaat, iedereen is voor hem gelijk. Hij laat zich ook niet leiden door het verleden. Pascal Schieman stond vorig jaar nog in de spits, maar nu speelt hij wel als centrale verdediger, omdat het achteraan niet naar wens verliep. Rinus vond dat we de eerste wedstrijden teveel goals tegen kregen en heeft daar zijn maatregelen naar getroffen". Kan het ook niet zo zijn, dat jul lie hoge klassering te danken is aan het verschil qua niveau tus sen de derde en vierde klas? Antoine Thoen: „Zou best kun nen. Ik vind in elk geval dat er een groot gat gaapt tussen de derde en de vierde klas. Vorig jaar trof je tegenstanders met meerdere goeie spelers, dit jaar draait het in elke ploeg meestal TERNEUZEN - Het Belgische voetbal in de hoogste klasse heeft dit weekeinde een paar absolute toppers op het pro gramma staan. Zo ontmoeten in Gent het plaatselijke AA Gent en Standard Luik elkaar, terwijl in het Astridpark in Brussel Anderlecht en Ciub Brugge tegenstander van el kaar zijn. Standard Luik, AA Gent en Club Brugge voeren momenteel de ranglijst aan met 15 punten. Anderlecht staat op de vierde plaats ge klasseerd met drie punten achterstand. Na de zwakke start van Ander lecht mag het vooral opmerke lijk heten dat de ploeg van trai ner Aad de Mos inmiddels is opgeklommen naar een derde plaats op de ranglijst. De Ne derlandse oefenmeester van de Brusselaars werd aanvanke lijk verguisd door de suppor ters. Intussen is die stemming omgeslagen en lijkt De Mos geen problemen meer te ken nen. John van Loen is daar één van de slachtoffers van geworden. De ex-Utrecht en ex-Roda JC- spits werd ook als één van de zondaars aangewezen door de supporters. Van Loen verloor daarop zijn plaats in de spits, werd daar opgevolgd door Mare Degrijse maar ook die kon de ploeg geen impulsen ge ven. Toen was het de beurt aan Luc. Nilis om als puntspeler te gaan acteren. Dat experiment pakte wonder wel goed uit. „In de thuiswed strijd tegen AA Gent heeft De Mos mij als meest vooruit spe lende spits opgesteld. Daarna begon het goed te gaan en be gon ik te scoren", verklaart Luc Nilis de wederopstanding van Anderlecht. Vorig seizoen nog kende Nilis de nodige problemen met De Mos. Dat leidde er uiteindelijk toe dat hij buiten de ploeg voor de EC-fmale tegen Gothen burg kwam te staan. „Dat had ook tot gevolg dat ik daardoor niet mee mocht naar Italië met de Belgische ploeg voor het WK." Luc Nilis maakte er toen geen geheim: hij wilde vertrekken bij Anderlecht. Maar het be stuur hield ondanks belang stelling voor de spits een trans fer tegen, waardoor Nilis nog steeds bij Anderlecht speelt. Bovendien verschafte een ge sprek tussen De Mos en Nilis ook duidelijkheid in de situa tie. „En er is inderdaad wat ge wijzigd bij Anderlecht. De trai ner laat ons nu wat vrijer dan in het verleden. Daardoor ga ik met veel meer plezier trainen dan vorig seizoen." Tegen Club Brugge zal Ander lecht het ongetwijfeld moeilijk krijgen om de stijgende lijn voort te zetten. Een overwin ning van de Brusselaars zal de spanning bovenaan nog groter maken, waarbij uiteraard het resultaat van de andere top per, AA Gent-Standard Luik, van belang zal zijn. Bij Gent was overigens het meespelen van Erwin Vanden- bergh nog onzeker. Door een knieblessure moest de spits ook al verstek laten gaan voor de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Wales. De stand in België is: Standard Luik 9 6 3 0 15 20- 7 AA Gent 9 6 3 0 15 19- 8 Club Brugge 9 6 3 0 15 14- 4 Anderlecht KV Mechelen Charleroi Antwerp Lokeren Cercle Brugge Germinal Ekeren 16 RWDM Waregem Club Luik Beerschot Lierse Racing Genk KV Kortrijk Sint Truiden 12 22- 7 11 17-11 10 12- 9 8 11-11 8 10-10 8 13-15 3 8 16- 7 11-14 7 9-8 7 11-13 7 14-23 6 6 -14 6 5 -20 5 11-21 5 5 -15 Het complete programma voor dit weekeinde: Zaterdag (20.00 uur): Club Luik- Beerschot; AA Gent-Standard Luik; Anderlecht-Club Brugge; Antwerp-RWDM; Sint Truiden- Waregem Zondag (15.00 uur): KV Kortrijk- Charleroi; Germinal Ekeren-Lier- se; Lokeren-Racing Genk; Cercle Brugge-KV Mechelen. TERNEUZEN - Honkballers doen het dus alleen in de zomer. Omdat de sport alleen in dat sei zoen een competitie kent is er van oktober tot april slechts tijd voor een nabeschouwing. De Terneuzense honkbal vereni ging Het Zeeuwse Honk is daar echter al eerder mee begonnen. In het besef dat het de laatste ja ren niet echt lekker liep werd in juli van dit jaar een inventari satie gemaakt. Toen dat niet best uitviel werden er gelukkig mensen gevonden die zich in wilden zetten om de vereniging terug op de rails te krijgen. Het Zeeuwse Honk beleeft een nieu we start. Opgericht op 23 mei 1969 zorg den de initiatiefnemers van het eerste uur er voor dat de club een aantal jaren draaide zoals een zichzelf respecterende vereni ging behoort te doen. „Het liep allemaal best aardig", weet hui dig vice-voorzitter Henk van Beest. De 57-jarige projectleider bij de Koninklijke wegenbouw Stevin, afkomstig uit Gelder land, heeft die beginperiode ac tief (als catcher) meegemaakt. Maar zoals veel clubs maakte ook Het Zeeuwse Honk vervol gens een mindere periode door. Goede tijden, slechte tijden, voor een vereniging die bijna on vermijdelijk geconfronteerd werd met de specifieke proble men waar elke Zeeuws-Vlaamse club mee te maken krijgt: studie van beloftevolle jeugd en verhui zing uit de streek. Maar ondanks die negatieve fac toren wist de club zich toch op een acceptabel niveau te hand haven. Langzaam gegroeid naar zo'n 70 a 80 leden en met zeven teams in de competitie (dat wor den er in de nieuwe opzet overi gens vijf) drong de eerste selectie door tot de tweede klas van de Belgische competitie. Met de „vier W's" (Wim en Peter van Walraven, Richard en Ramon Werner) beschikte de Terneu zense vereniging immers over een kwartet echte klassespelers. maar om één of twee man. Wat dat betreft zijn wij wel in het voordeel. Voor zover ik dat kan bekijken, hebben wij een ploeg met louter gelijkwaardige spe lers, geen uitschieters naar bo ven, maar ook geen uischieters naar beneden". Wat jullie tot de belangrijke kan didaat voor het kampioenschap maakt? Antoine Thoen: „Moeilijk te zeg gen nog. Tenslotte hebben we nog niet tegen alle ploegen ge speeld. En misschien loopt het straks wel stukker minder, komt de klad erin. We gaan wel met z'n allen, dat staat vast, maar om te zeggen: we zijn een kampioens kandidaat, dat vind ik nog wat te voorbarig. De competitie is tenslotte nog maar zes wedstrij den oud. We zijn op de goeie wég, dat is al heel belangrijk. Voor de rest blijft het maar afwachten. SPS en SSV'65 zijn nog lang niet uitgeschakeld en wie weet wat GPC nog gaat doen". Hoe dan ook lijkt voor AZVVals vereniginghet dieptepunt voor bij. Het eerste op kop, het tweede ongeslagen aan de leiding in de reserve tweede klas - het is wel eens anders geweest? Antoine Thoen: „Ik denk dat je dat wel kunt stellen. Voor het eerste is het ook alleen maar goed dat het tweede zo hoog speelt. In het tweede staan op dit moment tal van spelers die zó in het eerste opgesteld kun nen worden, zonder dat dat ons echt verzwakt. Positief daarbij is dat in het eerste en tweede op dit moment heel wat jonge gasten lopen. Met deze selectie kunnen we dus nog heel wat jaartjes vooruit". Morgen (zaterdag) thuis tegen Rillandia. Winst is niet alleen ?ioodzakelijk om op de eerste plaats te blijven, maar ook om in de strijd te blijven voor de eerste periodetitel? Antoine Thoen: „Tja, wat die eerste periode betreft zijn we wel min of meer afhankelijk van de resultaten van SPS. We stonden er twee weken terug nog zo fraai voor, maar na die 2-2 tegen Krui ningen kunnen we ons geen tweede misstap veroorloven. Ik denk ook dat SPS de komende twee wedstrijden een wat ge makkelijker programma heeft dan wij. Ik bedoel maar: wij moe ten volgende week uit naar GPC en naar wat ik begrepen heb, is dat een heel taaie tegenstander. Aan de andere kant: in de .wed strijd die wij tegen SPS hebben gespeeld, was ik niet zó onder de indruk. Waarom zou SPS ook niet eens in de fout kunnen gaan?" Belgische clubs maakten daar begrijpelijk (en met succes) jacht op. Maar ook zonder dat viertal kwam Het Zeeuwse Honk uitstekend voor de dag. In Bel gië dus, waar men als enige Ne derlandse vereniging dispensa tie voor had gekregen. „Bij de KNHB had men begrip voor on ze geïsoleerde situatie", weet Van Beest nog. Tot het nieuwe sportpark Oude Vaart werd ge realiseerd had de club domicilie in het Zuidersportpark. Na de verhuizing naar de nieuwe en uiterst fraaie accommodatie in Oude Vaart („Het mooiste veld van België", zeggen alle Belgische tegenstanders) liep het de laatste jaren echter in eens allemaal wat minder vlot. Qua sportieve presentatie ging het nog wel (de hoofdmacht handhaafde zich sterk in de tweede klas), maar bestuurlijk kreeg Het Zeeuwse Honk een aantal klappen. „Door allerlei omstandigheden bestond het bestuur in juli van dit jaar nog uit twee man. Voor zitter Huub Mercé en secretaris Jan Tulier runden de hele ver eniging. Een onmogelijke opga ve. En de hoogste tijd om de za ken op een rijtje te zetten, omdat vanwege het gebrek aan man kracht een aantal zaken volko men mis ging en uit de ha liep", kijkt Van Beest terug die bijna fatale periode. Het Zeeuwse Honk vertikte echter om helemaal uitgetikt worden. En als zo vaak, als nood het hoogst is... De led( vergadering van 19 juli bese de ernst van de situatie en y0 de mensen die bereid waren de dreigende teloorgang niet leen te stoppen, maar zich ook te zetten voor een nieuwe stat Sedert enkele maanden heeft Terneuzense honkbalclub e nieuw bestuur. Huub Mei voert de ploeg aan, Henk v Beest (straks Vut'er) is 'twee man'. Jan Tuller beheert het cretariaat, Hetty van Hattum centen, terwijl Saskia van 'tl belast is met de wedstrijdzaki Bram Werner (jeugd), j Barsch (bouwcommissaris) Wim van Walraven (algeme commissaris) hebben allen h eigen inbreng en verantwo delijkheid. De vereniging is meteen go doorgelicht; „In ons streven c van de club weer een georgai seerde, gestructureerde en go lopende club te maken, waai leden zich thuisvoelen en ir plezier sporten hebben we pk nen opgesteld. We hebben inj grepen op verkeerd gegroeide tuaties en er zijn beslissingen nomen", zegt Henk van 1 Hij verwacht dat die saneri heilzaam zal werken en weet middels al zeker dat de chaos was ontstaan opgeruimd is. Daar is het echter niet bij ge ven, het nieuwe bestuur heeft een toekomstvisie ook al plas ingeruimd voor de bouw van e clubgebouw en heeft in gespn ken met de gemeente Terneuz ook privatisering van de accoi modatie al een heel eind ror Op wedstrijdtechnisch gebi worden gesprekken gevoerd n trainers/coaches, terwijl naast een coördinator gezoc wordt voor het bestaande v voersprobleem bij de jeugd. „De jeugd heeft in die visie pr riteit. Per team (Het Zeeuw Honk start volgend seizoen in jeugdklassen met onder m( 'Peanuts', Kadetten en mogel ook Junioren) wil men een tr ner/coach en denkt men ven aan honkbalpromotie doorm del van open dagen, instuifwi strijden en scholenacties. 1 vendien kan het clubgebo' van de vereniging, waarv commissaris Jan Barsch bouwtekening inmiddels goi gekeurd weet, er belangrijk t bijdragen dat de Terneuzei vereniging zijn leden ook in stille periode een honk kan b den. Het bestuur van Het Zeeuw Honk heeft bij de nieuwe st( natuurlijk nog wel een paar w< sen („sponsoring is erg welko op een aantal terreinen kunn we vrijwilligers best gebr ken"), maar ziet de nabije t( komst ook vol vertrouwen tej moet. „Tot voor kort rommelde e aantal mensen, waarschijnl: met de beste bedoelingen, ma wat aan. Die chaotische tijd voorbij. We hebben met dit! stuur besloten de kar opnieuw trekken. We zien .het helems zitten en hopen dat de vergat ring in november zijn goedke ring aan de plannen geeft", sluit Henk van Beest. Voorzitter Henk van Beest (links) en bouwcommissaris Jan Barse bouwen aan een nieuwe toekomst foto Camile Schelstraete). NEW YORK (DPA) - Nadia Co maneci, de turnkoningin van de Spelen van Montreal, die vorig jaar november van Roemenië naar de Verenigde Staten vluchtte, blijkt door een hel te zijn gegaan. Bela Karoly, haar voormalige trainer, heeft ver teld wat de Roemeense na haar vlucht heeft meegemaakt. Karoly, die in 1981 tijdens een toernee van de Roemeense ploeg in de Verenigde Staten achterbleef: Zij is maanden lang gekweld door Constantin Panait, de man die haar uit Roe menië hielp vluchten. Nadia was maanden, in de ware zin van het woord, zijn gevangene." „Hij heeft haar mishandeld en zelfs geprobeerd 150.000 dollar af te persen. Nadia Comaneci heeft in een hel geleefd. Pas nadat Pa nait met zijn gezin naar Roeme nië was teruggekeerd, kon normaal leven." „Zij was volledig kapot, aldi Karoly, die in Houston een gro turnschool heeft. Hij leverde 1976 niet alleen met Comaneci 1976 een Olympisch kampioet af maar acht j aar later in Los A geles ook een tweede met Amerikaanse Mary-Lou Rettoi Gedurende de eerste drie maa den na haar vlucht heeft Com neci her en der door de Vereni de Staten gezworven, beg door Panait, die haar als zijn g vangene beschouwde. In een a partement in Los Angeles he zijvolgens Karoly, nooit de tel foon mogen aannemen. De oud-turnster, die in haar a tieve loopbaan vijf Olympisc! titels, een wereldkampioe schap en negen Europese tite veroverde, is inmiddels 28 ja oud. Zij woont momenteel Montreal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 38