Zeeuwse boer op gouden kluiten BZN speelt twee keer in Zeeland Verdachte ontkent vernielen autoruit Eerste taak is inspecteren provincie lezers schrijven 17 Vlissinger pleegde ook vernielingen VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 Muziekconcours Hafabra Clinge Raadslid Ehrens verlaat Goes Boven de eis Boek over de geschiedenis van het landleven Stugge arbeid Akkerbouwers Hella Haase in Middelburg Jachthavens Arbeidsinspectie honderd jaar Bouw Actie Ethiek Kunstvrijheid Aansprakelijk Goud Elf weken wegens autokraken >p UIDDELBURG - Elf weken ge- angenisstraf legde poiitie- echter mr G. Nomes donderdag aan de twintigjarige Vlissin- er A. A. De man was mede- ilichtig aan twee auto-inbra- !en in Middelburg en pleegde CL1NGE - In zaal Malpertuus te Clinge worden zondag de jaar lijkse Hafabra-wedstrijden ge houden. Het muzikantencon cours is georganiseerd door Weldoen door Vermaak uit Clinge en staat onder auspiciën van de Westbrabantse en Zeeuwse Muziekbond. Er zullen 31 uitvoeringen worden ver zorgd door solisten en ensem- jles. De Hafabra (dat staat voor har monie, fanfare en brassband) so listen- en ensemblewedstrijden ivorden gejureerd door A. van Dun uit Oosterhout en W. Lase- roms uit Bosschenhoofd. Voor de begeleiding op de piano draagt René Arons uit Roosen daal zorg. Het evenement begint om 13 uur. De eerste- en ere-afde- ling beginnen om 16 uur. De prijsuitrijking heeft plaats om 18.30 uur. SOES - Mevrouw M. J. C. L. Eh rens (PvdA) verlaat de Goese ge meenteraad. Zij gaat in 's-Heer Abtskerke wonen en verlaat daarmee de gemeente Goes. Haar opvolger is H. J. C. van Wanrooy, die in de vorige perio de ook voor de PvdA in de raad Van Wanrooy viel bij de ver kiezingen in maart dit jaar bui ten de boot, omdat de sociaal democraten twee zetels verlo ren. Mevrouw Ehrens is in 1980 voor de sociaal-democraten in de ge meenteraad gekomen. Haar spe cialismen zijn welzijn, economi sche zaken, recreatie en gezond heidszorg. Ze weet nog niet of zij in haar nieuwe gemeente (Borse- le i actief wordt in de politiek.,Ik sta op de lijst voor de provineia- le-statenverkiezingen. Of ik word gekozen weet ik natuurlijk niet. dat moet ik eerst afwach ten. In elk geval blijf ik actief voorde PvdA." vernielingen in augustus 1989 een school aan de Zaaihoekweg in Vlissingen. De gemeente Vlis- singen raamde de schade op dertigduizend gulden. A.'s raadsman vond dat meege wogen moest worden dat de school zeer oud en voor de sloop bestemd was. Het gebouw is la ter afgebrand. Bovendien, argu menteerde de advocaat, is A. niet alleen voor de schade ver antwoordelijk, maar waren er nog vier jongens bij betrokken. Officier van justitie mr J. J. A. Groen legde de verdachte ook ten laste dat hij gestolen geld had aangenomen voor zijn hulp als chauffeur voor R. van de W. bij de auto-inbraken. Hij eiste acht weken waarvan vijf voor waardelijk en ten uitvoerlegging van een voorwaardelijke straf van vijfweken die A. in 1989 voor gelijke feiten kreeg. Volgens mr Groen dreigde A. onverbeterlijk te worden, daar hij direct weer in de fout is gegaan. Rechter Nomes vonniste boven de eis van de officier: tien weken gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar en ten uitvoer legging van de vijf weken. Van het voorstel van de raadsman, dienstverlening als vervanging voor de vrijheidsstraf, wilde mr Nomes niets weten. De achttienjarige P. de W. uit Vlissingen stond donderdag te recht omdat hij met medene ming van 825 gulden was wegge lopen bij zijn pleegouders. Eer der nam de jongen ook geld weg uit het huis. De officier eiste 1500 gulden boete waarvan 1300 gul den voorwaardelijk en een proef tijd van twee jaar. De jongen moet verder een totaalbedrag van 1300 gulden aan gestolen geld in vijftien maanden terug betalen aan zijn voormalige pleegouders. De rechter vonniste conform, omdat de jongen zelf inmiddels een ander opvangadres heeft ge vonden en via twee banen in zijn eigen levensonderhoud voorziet. GOES - Boeren op gouden kluiten. Zo heet het hoofdstuk dat gaat over het zeekleige bied in het boek 'Landleven'. Een hard en onzeker bestaan, maar er viel goud te verdienen op de Zeeuwse klei. Althans voor de boeren. De landarbei ders leefden in bittere armoe de, meldt het boek, dat het boerenbestaan tot aan, zeg maar, de Tweede Wereldoor log behandelt. Het is een prachtig boek, voor al door de fotografie. Niet al leen zwart-wit foto's uit de ou de doos, maar ook schitteren de kleurenprenten van zaken uit het huidige boerenbestaan die nog steeds herinneren aan 'toen'. Samen met informatie ve teksten over het leven op het platteland, is een zeer lees baar drukwerk ontstaan. Het is een beschrijving van de periode waarin de natuur de mens vormde tot ver na het moment waarop de landbou wer de elementen naar zijn hand zette. „Altijd was er de zee die onverhoeds het werk te niet kon doen. Vaak overspoel de zij het rijpend veldgewas en bracht een tijd van honger en ontbering mee. Toch zocht de mens verweer. Met schop en spade wierp hij dijken op om de grillen van de zee te keren", meldt het voorwoord. 'Landle ven' is opgedeeld in hoofdstuk ken die aansluiten op de meest voorkomende agrarische acti viteiten in bepaalde gebieden in ons land. Zo behandelt de schrijver het weidegebied, de veenkoloniën, zandgronden. rivierklei, zeeklei, tuinbouw en löss. In een nawoord wordt ver volgens gesteld: „De zeeklei is ook tegen het einde van de twintigste eeuw nog een welda dige voedingsbodem voor een veelheid van gewassen. Maar in de Zeeuwse en Zuidholland se delta hebben wegen, brug gen en andere kunstwerken ei landen vastgeregen aan het vasteland en levende zeear men veranderd in toeristische binnenmeren." In Zeeland was het goed boe ren. omdat de klei zich leent voor de teelt van diverse ge wassen. „Wie niet opzag tegen stugge arbeid en het inzicht had van jaar tot jaar het teelt plan met beleid in te richten, kon zelfs in minder goede tij den zijn welvaart nog zien stij gen." In vroeger eeuwen was mee krap een van de belangrijkste gewassen. Vooral op Schou wen. Tholen, Noord- en Zuid- Beveland en in het oosten van Zeeuwsch-Vlaanderen. De wortels van deze plant lever Ook nu nog wordt ouderwets geploegd,, zoals hier bij Waarde foto Willem Mieras) den rode kleurstof voor het ver ven van textiel. Veel geld is er mee verdiend, maar het kwam niet aanrollen, „Geen gewas vroeg zoveel aandacht en eiste zoveel bewerkingen, die voor een groot deel neerkwamen op ongemakkelijke lichamelijke arbeid." Rond 1870 kwam abrupt een eind aan de meekrapteelt toen dezelfde kleurstof langs chemi sche weg uit koolteer was te be reiden. Ook de teelt van kool zaad kreeg een geduchte knauw door de opkomst van petroleum als brandstof voor verlichting. De Zeeuwse boer schakelde in snel tempo over op de teelt van suikerbieten. Het bracht hem voorspoed. De Zeeuwse boer was niet geneigd geld over de balk te gooien. So berheid kenmerkte zowel de inrichting van het huis als het dagelijks bestaan. Om toch te laten zien dat ze goed bij kas zaten. liep hij rond in de mooi ste klederdracht. En versier den de vrouwen zich met waar devolle sieraden Dat geldt dan voor de boeren. De landarbeiders daarentegen leidden een schamel bestaan. „Op deze laag van de bevol king straalde het goud van de zeeklei maar zelden af." Uit de schets van het dagelijks be staan blijkt duidelijk dat het leven van 'de gewone man en vrouw' niet was te benijden. Teus Molenaar 'Landleven', door Ton de Joode, uitgeverij De Lijster, prijs 24,90 gul den. VLISSINGEN - De Volendamse groep BZN geeft dit voorjaar twee concerten in Zeeland in het kader van een landelijke toernee, die wordt gekoppeld aan het verschijnen van de nieuwste plaat van de groep. Horizon is de titel van het al bum en van de toer. De groep treedt op 15 maart op in het za lencomplex Den Dullaert in Huist en op 13 april in Sporthal Baskensburg in Vlissingen. De Horizontoer is vorige week zaterdag begonnen in Gronin gen en BZN treedt met het vaste programma in heel Nederland op tot eind juni. Vandaag, vrij dag, zendt de NCRV een televi- siespecial over de nieuwste pro- duktie van de band uit. De opna mes zijn gemaakt in Kenia. De beelden zijn vanaf 20.20 uur te zien op Nederland 1. Dat BZN dit voorjaar twee keer naar Zeeland komt is te danken aan de inspanningen van een tweetal Vlissingse BZN-fans. De twee initiatiefnemers, Ton Weijdts en Adri Gideonse. be dachten ruim drie jaar geleden na afloop van een concert in Rot terdam dat het leuk zou zijn BZN ook eens naar Vlissingen te halen. Toen het initiatief aan bleek te slaan besloten de twee er een jaarlijkse traditie van te maken. De groep trok in Vlissingen steeds een volle zaal. In de sport hal kunnen ruim 2000 bezoekers, maar de organisatoren willen de concertgangers ook wat comfort bieden en ze verkopen daarom maar 1800 kaartjes. Alle BZN- fans kunnen zo tijdens het con cert in de sporthal zitten. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekor ten. Over geweigerde brieven kan niet worden gecorrespon deerd. I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I MIDDELBURG - De 32-jarige T. G, uit Aardenburg bleef donder dag voor de politierechter in Middelburg ontkennen dat hij begin dit jaar met een vuistslag een voorruit van een auto in zijn .voonplaats had vernield. Tij dens het carnaval in Aarden burg zou hij zijn ongenoegen over een rijdende auto die hem hinderde hebben geuit met een klap op de voorruit. De eigenaar van de wagen con stateerde een ster in het glas en liet de ruit vernieuwen. De kos ten wilde de man verhalen op de Aardenburger. Die wilde niets van schadevergoeding weten. ..Ik ben een hele rustige uitgaan der. Ik durf nog geen bierglas ka pot te slaan," verweerde G. zich. Hij protesteerde er tegen dat de eigenaar van de wagen wel kon getuigen en zijn eigen getuigen iSlot van pagina 13) voorjaar een inkomenssteunre geling in te stellen, maar heeft die aan strenge eisen gebonden. Uit de ruim 100 aanvragen die tot nu toe zijn beoordeeld, blijkt dat meer dan 20 procent wordt afgewezen omdat de akkerbouw niet als hoofdberoep wordt uit geoefend. De akkerbouwers heb ben kritiek op de normen, die on der meer zijn gebaseerd op het inkomen van vorig jaar en het percentage marktordeningsge wassen zoals granen en aardap pelen. Regelingsdeskundige O. M, Se- pers van LNO stelt dat de direc tie Zeeland aanvankelijk onge veer 100 aanvragen verwachtte. De beoordeling van de aanvra gen moet nog beginnen. Omdat de steun nog dit jaar moet wor den uitbetaald zullen ze voor de cember moeten zijn beoordeeld. Ook komen bij LNO de aanvra gen voor premies binnen die de boeren krijgen wanneer ze land braakleggen. In Zeeland valt dat aantal volgens Sepers mee: het gaat om 25 aanvragen. In totaal zijn in Nederland ruim 800 aan vragen ingediend, vooral afkom- uit Groningen. De ZLM vindt het aantal Zeeuw- aanvragen om inkomens steun verontrustend, vertelt be leidsmedewerker T. Elzinga. •We zullen deze gegevens aan grijpen om weer bij het ministe rie te laten zien hoe groot de pro blemen zijn". Hij wijst erop dat er waarschijnlijk veel meer boe ren zijn in financiële nood. „Veel akkerbouwers hebben niet eens een aanvraag gedaan, omdat de normen zo streng zijn. De rege ling is te beperkt. Maar de cijfers die er nu zijn maken duidelijk wat er aan de hand is". volgens hem niet eens waren ge hoord. Hij was wel eerder onte recht beschuldigd door de aan klager, meldde G. Officier van justitie mr J. J. A. Groen achtte de vernieling ech ter wel bewezen op grond van het proces-verbaal van de politie en de verklaring van een oogge tuige van de klap die zei dat de verdachte dronken was. Groen herinnerde aan eerdere veroor delingen voor misdrijven waar bij drank in het spel was en eiste een boete van 550 gulden, waar van 450 voorwaardelijk en ver goeding van de schade van 626,60. G.'s advocaat achtte het feit misschien wel wettelijk, maar zeker niet overtuigend bewezen. De late aangifte door de autobe stuurder, twaalf dagen na het ge beurde, de herkenning van de verdachte die verkleed was met een masker en de fysiek van de man die een autoruit niet zou kunnen vernielen met een vuist slag vond de raadsman redenen om aan het bewijs te twijfelen. Hij vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. Politierechter mr G. Nomes vond het pleidooi van de advo caat niet overtuigend en vonnis te conform. G. kondigde aan in hoger beroep het vonnis aan te vechten „tot in cassatie". MIDDELBURG - Hella Haase spreekt maandag in de aula van de Zeeuwse bibliotheek in Mid delburg over haar historische romans. De spreekbeurt, die om 20.00 uur begint, is georgani seerd door de Stichting Literai re Activiteiten Zeeland (SLAZ). Professor J. J. Oversteegen houdt dinsdag, eveneens vanaf 20.00 uur, in de bibliotheek een lezing over het onderwerp 'Men- no ter Braak, zijn strijd tegen het fascisme'. Over het zelfde onder werp is vanaf maandag tot en met 24 november een tentoon stelling in de expositieruimte van de Zeeuwse Bibliotheek. (Slot van pagina 13) den opgevangen. Dat kostte de jachthaveneigenaar 50.000 gul den. Door een milieu-ambtenaar van het ministerie van VROM werd het hele ding weer afge keurd". Voorlopig houdt Rijkswater staat Zeeland vast aan het uitge zette beleid. Als een jachthaven geen saneringsplan wil opstel len, zal dat gevolgen hebben voor de exploitatie van de ha ven, zo waarschuwt Rijkswater staat. BREDA - Kranteberichten over bedrijfsongevallen ein digen vaak met hetzelfde zin netje: „De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in". Aan deze formulering ontleent de overheidsdienst die is belast met toezicht op de naleving van wetten over arbeidsom standigheden zijn grootste bekendheid. De Arbeidsin spectie is precies een eeuw na haar oprichting nog steeds geen instituut met een wijd verspreide faam. Drs R. Laterveer, hoofdinspec teur-directeur van de Arbeids inspectie in het district Zee- land-Brabant, vindt het hoog tijd dat daar verandering in komt. Hij geeft toe dat de Ar beidsinspectie zich in het ver leden zeer op haar gemak heeft gevoeld buiten de schijn werpers van de publieke aan dacht. „Het laatste anderhalf jaar is op dat gebied echter veel veranderd", verzekert hij. „Vroeger werd schrikachtig gereageerd wanneer iemand van een krant belde met een vraag. Tegenwoordig zoeken we de publiciteit bewust op." De Arbeidsinspectie is in 1890 opgericht om paal en perk te stellen aan uitbuiting van kin deren en vrouwen als goedko pe arbeidskrachten. Thans zijn veiligheid, gezondheid en welzijn de trefwoorden die het werk van dit onderdeel van het ministerie van sociale za ken en werkgelegenheid ken merken. De Arbeidsinspectie heeft uitgebreide bevoegdhe den om te kunnen nagaan of bedrijven en instellingen zich wel houden aan wetgeving op het gebied van arbeidsom standigheden. De controleurs zijn gemachtigd overal werk ruimten te betreden. Alleen woningen mogen ze niet in. Voor de onderzoeken die ze in stellen, kunnen ze metingen verrichten, monsters nemen, administraties inzien en per sonen verhoren. De medewerkers van de Ar beidsinspectie letten onder meer op gevaarlijke werktui gen en werksituaties: trans port, verwerking en opslag van gevaarlijke stoffen; inrich ting van bedrijfsgebouwen en werkplaatsen; zware lichame lijk arbeid; sanitaire en hygië nische voorzieningen; organi satie van werk, veiligheid en bedrijfsgezondheidszorg; ge- luids- en stofoverlast; eento nigheid van het werk: perso neelsbeleid: sociaal klimaat en werk- en rusttijden. Wanneer een inspecteur bij De bouw is een bedrijfstak waarin per traditie wat nonehalant met veiligheidsinstrueties wordt omgesprongen ifoto Camile Schelstraete) een bedrijf zaken constateert die niet in overeenstemming zijn met de wetgeving, worden afspraken gemaakt over ver beteringen en de tijd waarbin nen ze tot stand moeten zijn gebracht. Indien dat niet ge beurt, legt de inspectie een dwingende eis op. En voldoet de werkgever daar niet aan, dan volgt een pro- ces-verbaal. Bij ernstige over tredingen of zeer gevaarlijke situaties bestaan twee moge lijkheden: het bedrijf zet het werk zelf stop tot de proble men zijn verholpen of de Ar beidsinspectie legt het werk stil, desnoods onder politie- dwang. Dergelijke ingrijpende maatregelen komen in het dis trict Zeeland/Brabant enkele keren per jaar voor. Districtshoofd Laterveer heeft overigens de ervaring dat bij verreweg de meeste bedrijven 'een verrassende bereidheid' bestaat oplossingen tot stand te brengen in gevallen waarin de arbeidsomstandigheden niet deugen. „Je hebt natuur lijk bedrijfstakken waarin nonchalanter wordt omge sprongen met voorschriften dan in andere", zegt hij. „De bouw is daar een voorbeeld van. In dat soort branches moet je proberen een cultuur van 'ach, zo hebben we het al tijd nog gedaan' zien te door breken. Maar er zijn ook secto ren waar bedrijven de arbeids omstandigheden heel secuur hanteren, zoals de procesin dustrie en de voedingsmidde lenindustrie. Daar heerst het besef datje niet kunt verwach ten dat de werknemers zorg vuldig werken als er iets aan de arbeidsomstandigheden mankeert." In Zeeland en Brabant zijn 70.000 bedrijven gevestigd, waarvan er 6500 meer dan tien werknemers hebben. De Ar beidsinspectie telt veertig me dewerkers in de buitendienst. Laterveer: „Die kun je niet doelmatig inzetten als je blijft werken op de manier waarop dat vroeger gebeurde. De tijd is voorbij dat een inspecteur een aantal vaste bedrijven in zijn portefeuille had, die hij be zocht wanneer dat in hem op kwam. Nu werken we aan de hand van projecten. We con centreren onze aandacht van tijd tot tijd op bepaalde be drijfstakken en regio's. Soms kondigen we dat aan, soms ook niet." Vorig jaar hebben medewer kers van de Arbeidsinspectie in Zeeland en Brabant 9000 be drijfsbezoeken afgelegd. Dat resulteerde 4000 keer in een of andere vorm van schriftelijke actie: een afspraak of een vier kant geformuleerde eis over verbeteringen. De inspectie wees de officier van justitie veertig keer door middel van een proces-verbaal op hard nekkige of zeer grove overtre dingen van de Wet arbeidsom standigheden. In evenveel ge vallen werd technisch rapport uitgebracht over schending van andere wetten. In de eerste acht maanden van dit jaar was de oogst al net zo groot als in heel 1989. Deze toe name is volgens Laterveer een gevolg van de nieuwe manier van werken: „Wanneer je tij dens een project een afspraak met een bedrijf maakt over aanpassingen van de situatie, dan sta je bij een hercontrole natuurlijk eerder klaar met een eis of een proces-verbaal als blijkt dat die afspraak niet is nagekomen." Van uitgebreide advisering door medewerkers van de Ar beidsinspectie over verbete ring van arbeidsomstandighe den is Laterveer geen voor stander. „Onze eerste taak is inspecteren. Daar zijn we voor. Voor adviezen bestaan allerlei gespecialiseerde in stellingen. Wat mij betreft is het voldoende als we daarnaar verwijzen." Ook over de vraag wie verantwoordelijk is voor veiligheid, gezondheid en wel zijn van de werkende mens is het hoofd van de Arbeidsin spectie in Zeeland en Brabant duidelijk: „Goede arbeidsom standigheden zijn in de eerste plaats een zaak van werkge vers en werknemers; niet van de Arbeidsinspectie." Volgende week donderdag viert de Arbeidsinspectie voor Zuidwest-Nederland in het Brabantse Wernhout het eeuwfeest. Daarbij is onder an deren minister K. de Vries van sociale zaken en werkgelegen heid van de partij. Ethiek is, vrij vertaald, het ge- dachtengoed dat men heeft over hoe mensen zich behoren te ge dragen. De PZC van 13-10-90 schreef over de thema-dag, geor ganiseerd door hulpverlenings instellingen op hervormde, rooms-katholieke, gereformeer de en buitenkerkelijke (huma nistische) grondslag. Spannin gen tussen mens en macht was de ondertitel. De mensen met macht kwamen verreweg het beste aan hun trekken. De ande ren zaten er voor joker bij, kan je uit het PZC-stuk afleiden. Zo was het ook grotendeels georga niseerd. Zes vertegenwoordigers van machtsinstituten in het fo rum. Twee openingspreken door nog twee dezulken, alsmede een dito samenvatter. Deze laatste kwam gelukkig niet zo over. Ook mevrouw Irene Kuiper was met haar kleinkunst-onderbrekin- gen een verademing. Zij zette de ellende van de machtsverhou dingen in ware proporties. Wat niet uit de verf kwam was het 'noodgedwongen' in het PZC- verslag. Alsof een politicus ge dwongen wordt een baan te aan vaarden van ca. 170.000,- per jaar en een riant waardevast pensioen of een Dow-directeur voor wellicht het dubbele. Voor wie moeten zij zich aanpassen aan de buitenwereld en wie zijn die buitenwereld? Toch precies dezulken. Dubbele moraal is een term. Het betekent: geen mo raal. Het is asociaal, bedrieglijk (ja, meneer Don) en dus misda dig. Niet crimineel vanwege de onvolmaakte wetgeving, die im mers wordt gemaakt en gehan teerd door bevriende machtige forums. De gewetensnood, die inleider prof. Hamelink noemde, is een brutale voortzetting van de dubbele moraal als zij komt na veertig jaar trouwe dienst aan die boze buitenwereld en met behoud van alle gouden handdrukken. Arie Bilius, Veerseweg 101, Veere In de PZC van 10 oktober 1990 las ik het artikel over de Vereni ging voor Kunstvrijheid versus het Vleeshal-beleid. Aan het eind van dit artikel wordt ge zegd dat onze vereniging de kracht van het argument be langrijk vindt. Dat is ook zo, maar dan moeten die argumenten wel genoemd worden en dat heb ik in dit arti kel gemist. Ons belangrijkste ar gument berust op de vrijheid van meningsuiting. Kunst valt daaronder! Als nu de overheid (bij de Vleeshal, de Gemeente Middelburg) aan de ene uitings vorm ('vernieuwende kunst') al lerlei faciliteiten en geld ter be schikking stelt en andere ui tingsvormen systematisch uit sluit, dan is er sprake van een po ging door de overheid om de vrije meningsuiting te beïnvloe den. Naar onze mening hoort de overheid in een democratie de burgers geen bepaalde kunst vorm op te dringen en ook niet te bepalen of te laten bepalen (door zogenaamde 'deskundigen'), wat kunst is. Kunst hoort in een democratische samenleving vrij te zijn. In een dictatuur is kunst meestal niet vrij, daar bepaalt de dictator wat men moet waar deren en wat niet. De Nederland se overheid heeft zijn 'deskundi gen'. Er is verschil, dat weet ik wel, maar er is ook een overeen komst, te weten: onvrijheid en bedilzucht. W. Vader (Secr. Ver. voor Kunstvrijheid) L. Noordstraat 56 Middelburg Caféhouder leent zijn auto uit aan 2 mannen onder invloed van alcohol. De mannen rijden een meisje dood (PZC, 15 oktober). Is er misschien enige troost voor de ouders en vrienden van dit kind? Hoeveel duizenden slachtoffers zullen er nog volgen die gedood of verminkt worden door alco holgebruikers? En hoe vaak is dit niet al eerder gebeurd? De politie doet wat zij kan, justitie kan pas wat gaan doen als er iets gebeurd is en onze onvolprezen regering in dit land van de vrij heid is de enige toeschouwer in deze trieste doorlopende voor stelling die vooruit kan zien en die ook wel iets zou kunnen doen om het leed te voorkomen. Maareen hoog promillage on der het Nederlandse volk is toe vallig ook een hoog percentage voor de schatkist. Ik stel voor dat de fabrikanten van alcohol houdenden dranken nu einde lijk eens mede-aansprakelijk zullen worden gesteld voor de schade welke wordt veroor zaakt, zoals dat toch dagelijks is te voorzien, door het gebruik van hun geestrijke produkten. Het zou deze machtige heren trouwens sieren indien zij uit hun gigantische winsten eens een noodfonds zouden creëren ten bate van slachtoffers tenge volge van alcolholgebruik en misbruik. Martin van der Hidde G. Oswaldstraat 19 Harlingen Wat ik in de PZC van 11-10-1900 las van het Westkappels echt paar Roelse-Minderhoud dat 60 jaar getrouwd is, en mevrouw Roelse haar klederdracht be schreven wordt door uw verslag geefster klopt niets van. Het is geen wit kleedje, maar doekje, en dan over koper. Een Zeeuwse boerin draagt goud! Nel Baljeu, Joh. Huslaan 184, Hilversum Ton Weijts en Adri Gideonse hebben het promotiemateriaal voor het optreden van BZN in Vlissingen net binnen (foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 31