PZC Niets te vertellen Grevelingengroep bestaat 5 iaar of om te behagen Herfst-doe-week Goes trekt veel publiek Werkgroep staat stil bij toekomst van kernenergie z u O X 06 U H O Q Z u 06 U H 06 U Chesterfield in full color streek 04 Waterscouts vieren feest in Brouwershaven U Q 18 weekenddiensten 795.- ïriCUDCL Miele VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 Volksdansers uit Polen in Axel Onderhouden P. van der Plas (78) overleden Piet Brakman brengt vijfde programma Aanrijding met busje voor open brug Terneuzen Ambachtscentrum ontving 125.000e gast HANSWEERT Klucht Toneelclub De Boomdijk voert zaterdag 27 ok tober in Hansweert de Zeeuwse boerenklucht Vogeltje op. Het stuk begint om 19.30 in zaal Zee- landia. Na de opvoering is er een bal. kunst GOES sde mogelijkheden Miele inbouwapparaten voor optimaal komfort in uw keuken er is geen betere ff J middelburg, het net. Het vinden van elfc BROUWERSHAVEN - Vijfjaar Grevelingengroep, vijf jaar sportieve activiteiten van de Schouwen-Duiveiandse zeever kenners. De in Brouwershaven gehuisveste groep is onderdeel van Scouting Nederland. Zater dag 27 oktober viert de Greve lingengroep haar lustrum. Be langstellenden zijn om 14.00 uur van harte welkom in het club huis aan de Spuiweg te Brou wershaven. In lööö ontstond de Grevelin gengroep op initiatief van Scou ting Nederland. Begeleider Nor- bert Tromp: ,,Het is natuurlijk vreemd dat er in een gebied met zoveel water als het onze geen waterscouts waren." Met een groot aantal enthousiaste Schouwse landverkenners be gon men met de opbouw van een waterwerkgroep. In 1987 kreeg de groep haar eerste stalen zeil boot, een jaar later gevolgd door een tweede en een derde. De be langstelling onder de leden nam echter af naarmate de groep zich meer ging richten op de zeil- sport. Momenteel telt de groep veertig jongens en meisjes in de leeftijd van 6 tot 18 jaar. De jongeren zijn opgedeeld in leeftijdsgroepen. De jongsten, tot 11 jaar, noemen zich de wel- AXEL - Het Poolse volksdan sensemble van de Universiteit Marie-Curie Sklodowska uit Lublin treedt zondag op in cul tureel centrum De Halle in Axel. De ongeveer drie uur du rende voorstelling begint om 14.30 uur. De uit zo'n vijftig dansers be staande groep maakt een toer- nee door Europa. In totaal heeft de groep meer dan 4500 uitvoe ringen op haar naam staan, waarvan zo'n 1500 in het buiten land. Een van de hoogtepunten was de openingsceremonie van de Olympische Spelen in Seoel in 1988. Het ensemble werd in 1953 opge richt door professor Stanislaw Leszczynski. die nog steeds de technische leiding en choreogra fie in handen heeft. pen. De leiding organiseert voor deze kinderen leerzame speur tochten en spelmiddagen. Vanaf hun twaalfde leren de kinderen zeilen en alles wat daarbij komt kijken. Vanaf dat moment mo gen zij zich zeeverkenner noe men. De leden die de leeftijd van 16 jaar bereikt hebben komen tercht in de 'wilde-vaart groep'. Deze leeftijdsgroep gaat zelf standig het water op, onder meer naar het eigen eilandje 'Dwars in de weg' voor de kust bij Brouwershaven. Begeleider Henk-Jan Jonker: „We proberen de kinderen verantwoordelijk heid en zelfstandigheid bij te brengen." De activiteiten van de zeever kenners verschillen per seizoen. In de zomer zijn de jongeren als Waterscouts bakken pannenkoeken op een houtvuurje tijdens de feestelijke ingebruikname van hun eigen eilandje op 12 mei van dit jaar foto Pieter Honhoff) OOSTBURG - Piet van der Plas uit Oostburg is woensdag op 78-jarige leeftijd overleden. Hij nam in de jaren vijftig de zaak Van der Plas Modes bv in Oost burg over van zijn vader. In 1973 stapte hij uit de zaak. Van der Plas was lid van het da gelijks bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, bestuurslid van de Raad van Ar beid en bestuurslid van het werkvoorzieningsschap Dethon. In Oostburg was hij bijna 25 jaar voorzitter van de winkeliersver eniging. In 1977 ontving hij de gouden eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van der Plas wordt maandag gecremeerd in het cre matorium in Terneuzen. OOSTBURG - De Bressiaanse troubadour Piet Brakman staat deze winter met zijn vijfde thea terprogramma op de Zeeuws- Vlaamse planken. Brakman zet in 'Tussen gisteren en morgen' de alledaagse dingen op een rij tje met twaalf liedjes, zoals ge woonlijk afgewisseld met korte conferences, in het dialect van de streek. De premiere, zaterdag 3 novem ber in het Oostburgse Ledel- theater, begint om 20 uur. Die avond wordt ook de compact disc van het theaterprogramma gepresenteerd. Een aantal on derwerpen en figuren uit eerdere liedjes komen terug. Voorverkoop tijdens werkdagen van9.30totll.30uurin cultureel centrum Den Hoekzak in Oost burg. TERNEUZEN - De auto van M. de K. uit Sas van Gent werd donderdagmiddag tegen half zes beschadigd bij een aanrij ding met een busje, dat stond te wachten voor de open brug over het Kanaal van Gent naar Ter neuzen. De K. reed in de richting Hoek en wilde de brug over het kanaal passeren. Hij hield er echter niet bijtijds rekening mee dat de brug open kon staan en zag de file wachtende auto's over het hoofd die tot onder het spoor wegviaduct stond. De K. botste op de auto van J. W. uit Terneuzen. Diens 'busje' raakte nauwelijks beschadigd, maar de auto van de Sassenaar moest met een vernielde voor kant worden weggesleept. GOES - Het Ambachtscentrum in Goes ontving donderdagmid dag de 125.000e gast van de afge lopen vijfjaar. De 19-jarige Dia na van Sinderen uit Slootdorp (NH) bleek de gelukkige te zijn. Wethouder M. F. van Tooren- Loerakker (sport en recreatie) feliciteerde de volkomen ver blufte bezoekster. Diana kwam met Zierikzeese kennissen naar het Ambachtscentrum voor de herfst-doe-week. De jaarlijkse herfst-doe-week is voor de derde keer een groot suc ces. Opa's, oma's, vaders en moe ders, maar vooral kinderen zijn in groten getale aanwezig. Rondom tafels die in het midden van het centrum staan opge steld, hebben kinderen het ra zend druk met figuurzagen, brooddeegfiguurtjes maken en tegels schilderen. Bij de tafel van de kinderkledingmakerij naaien kleine meisjes pop- pekleertjes. Als het allemaal lukt nemen ze een eigenge maakt potloodpoppetje mee naar huis. Oma's en ouders kij ken af en toe even of het goed gaat, maar laten de kinderen al gauw over aan de zorg van de leidsters. „Anders moet ik alles weer doen", zegt een oma die haar kleindochters uit Den Haag vijf nachtjes te logeren heeft. Achter de voorgevels van de winkeltjes, die op de huizen aan de Goese Kade lijken, laten hob byisten zien hoe ze hun bezighe den uitvoeren. De bijzonderhe den over het maken van kaar sen, oorbellen, glazen lepeltjes en weefwerken leggen ze al werkend uit. J. van de Bosch uit Middelburg, die normaal bezig is met houtsnijwerk, komt deze week niet toe aan zijn liefhebbe rij. Hij heeft het druk met figuur- zagende kinderen. Jongens en meisjes van een jaar of acht za gen olifanten, beren en Donald Ducks uit triplex. Als iets niet lukt, springt 'opa' Van de Bosch bij. Het Ambachtscentrum is vijf jaar geleden opgericht door een paar hobbyisten die hun werk wilden laten zien. Zij begonnen De 125.000e bezoeker van het Goese Ambachtscentrum, Diana van Sinderen uit Slootdorp (NH), werd in de bloemetjes gezet door wet houder M. F. van Tooren-Loerakker (r) (foto Willem Mieras met marktkraampjes en langza merhand is het centrum uitge groeid tot wat het nu is. „Leerlin gen van de lbo-school Groot Stelle hebben ons geholpen de voorgevels van de winkeltjes te maken", vertelt Dian Brouwers, naaister van kinderkleding. Hoewel een hoge omzet niet het eerdoel van de hobbyisten is, werken ze toch hard om hun pro- dukten te verkopen.1 „Maar we verdienen er niets aan, als je kijkt naar de uren die we beste den om iets moois te maken", zegt een andere hobbyïste. Brouwers: „Met de herfst-doe- week trekken we kinderen en hun ouders, die zien dat ze hier behalve voor leuke dingetjes, ook voor advies en creatieve cur sussen terecht kunnen." HULST - Dit jaar nog zal de Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaanderen in een aantal bijeenkomsten stilstaan bij het thema 'Toe komst van de kernenergie'. „Met het kerncentralepark van Doel in onze achtertuin gaat het thema iedereen aan. Tsjernobyl was nog wel geen Doel, maar... Uitgeslo ten is dat zeker niet", zegt L. Brusselaers van de Werk groep. Een eerste bijeenkomst is donderdag 22 november in het Hof van Vlaanderen in Hulst. Kernfysicus J. Mi- chiels, verbonden aan het Vlaamse staatssecretariaat voor Institutionele Hervor mingen, zal een lezing hou den over de toekomst van de kernenergie in België. Te vens zal een vakbondsverte genwoordiger ingaan op de werkomstandigheden in de kerncentrales van Doel. Tij dens de thema-avond zal ook de Milieuprijs 1990 wor den uitgereikt. Verder is het de bedoeling dat later dit jaar op diverse lokaties in Zeeuwsch-Vlaan deren drie nog niet eerder vertoonde documentaires over de gevolgen van de kernramp in Tsjernobyl wor den getoond. De documen taires zijn gemaakt in 1986, 1988 en 1989 door een Russi sche arts-filmer. Volgens Brusselaers zijn de beelden uiterst indrukwekkend. het weer het toelaat op het water te vinden, 's Winters moeten de kinderen hun eigen boten onder houden en weer 'vaarklaar' ma ken voor de komende zomer. Henk-J an Jonker: „Doordat de kinderen zelf hun boten moeten onderhouden worden ze gecon fronteerd met hun eigen onvoor zichtigheid in de zomer. Als ze de boot tijdens het varen beschadi gen, moeten ze dat 's winters bij werken. We proberen ieder jaar om de boten zo snel mogelijk weer in het water te krijgen. Het zeilen is tenslotte de opzet van de groep." De zeeverkenners verzinnen niet alleen zelf een heleboel activitei ten, zij nemen ook deel aan an dere evenementen. Norbert Tromp: „Ieder jaar doen we mee met 'bezem in de mast', een schoonmaakactie van de water sportverenigingen in de Greve- lingen. Ook zijn de scouts pre sent op de havendagen en ne men zij deel aan de Zewaka, het Zeeuws waterkamp van de pro vinciale zeeverkenners." 20 EN 21 OKTOBER 1990 CENTRAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Zierikzee: vrij 18.00-ma 8.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, tel. 01110-12280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.00-11.30 uur. Westhoek en Brouwershaven: vrij 18.00-ma 08.00 uur: J. L. Flach, J. van Renesseweg 6, Re- nesse, tel. 01116-1280. Spreekuur voor spoedgevallen van 11.30-12.00 uur en van 16.30- 17.00 uur. Oosterland, Bruinisse en Nieu- werkerk: vrij 18.00- ma. 8.00 uur: A. Dorrestein, Dorpsweg 5, Bruinisse, tel. 01113-1280. Tandartsen: Spreekuren voor spoedgevallen za. en zon. 16.30-17.30 uur. H. B. Geleijnse-Szitajtis, Noordstraat 12, Burgh-Haamstede, tel. 01115-2698. Apotheken: Apotheek 'Zierikzee', Dam 18, tel. 01110-12906, geopend za. van 9.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00-12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Wijkverpleegkundigen: Schouwen-Duiveland: Dag en nacht voor dringende hulpverle ning onder tel. 01184-14444. Dierenartsen: (vanaf zat 9.00 uur): E. Wonder- gem, Zonnemaire, tel. 01112- 1880. 20 EN 21 OKTOBER 1990 CENTAAL ALARMNUMMER 06-11 Huisartsen: Stavenisse, St. Maartensdijk, St. Annaland en Scherpenisse: A. C. J. Noteboom, St. Anna land, tel. 01665-2400. St. Philipsland en Nieuw Vosse- meer, vrij 18. 00-zon. 23. 00 uur: C. H. M. de Groot, Nieuw Vosse- meer, tel. 01676-2545. Poortvliet, Oud-Vossemeer, Tholen en Scherpenisse: A. W. A. de Looze, Raadhuisstraat 26, Oud Vossemeer, tel. 01667-2400. Dierenartsen: Tholen: W. Brons, tel. 0166-2596. Voor kleine huisdieren week endspreekuur op Kalfsdamse- weg 2 te Poortvliet. Op zaterdag van 8.30-9.00 uur en in Tholen van 11.00-12.00 uur op Boter- mark 10. Wijkverpleging: Tholen en St. Philipsland: Dag en nacht bereikbaar voor drin gende hulpverlening onder telnr. 01184-14444. middelburg, stadsschouwburg 'Choeur des Nacres', doorVolonvag, een gezelschap van danseres Muriel Massonl, danser Jörn Gehlker) en musicus (Hans van Zijp). Het decor: een enorm net uit allerhande materialen, van diverse kleuren, met aller lei knopen, gelijkend op een reusachtig spinneweb. Gespan nen aan een halve cirkel hoog oprijzende palen, met touwen tot achter in de zaal. De actie: een 'zoekdans' voor twee, op rit mische 'basismuziek' voortge bracht onder meer op olie drums. Op aanhoudende, duistere to nen, doorbroken door nasale bo ventonen van een zanger wordt een geboorte gesuggereerd, hef tig, ritmisch, dan weer lang zaam, wentelend. Het vrouwelij ke ontstaat. Na strijd volgt de rust, onderin het 'oerweb'. Op jachtige fluittonen -rimboege luiden- komt het mannelijke tot leven, wentelt zich als slang rond een boomstam en stort zich eveneens in het net. Gebouwd op hoofdzakelijk rit men (van op elkaar geslagen stokken, op oliedrums) en soms op intrigerende melodie (pianos naren bespeeld als een harp, heel verrassend) ontwikkelt zich een dans van twee eenzamen. Soms slepend, soms extatisch, nu tastend, dan grijpend bewe gen ze zich klimmend, neerstor tend, rondgaande, zoekende in het net. Het vinden van elkaar brengt eerst wel verwarring, maar uiteindelijk de beschut ting die vanaf het begin heel kennelijk gezocht werd. Deze dansvoorstelling is ge. bouwd op symboliek, op die van de afstoting en de aantrekking van het (eeuwig) mannelijke en vrouwelijke. Het is een weinig in. teressant thema als het zo door- Expositie In het Lunchcafé Stadhuis exposeert vanaf zater dag 3 november Erna Daalman uit Capelle aan den IJssel. De kunstenares heeft het thema be-, weging uitgebeeld in aquarellen van klaprozen en dieren. Sportraad De Goese Sport raad vergadert dinsdag 23 okto ber in het Stadhuis aan de Grote Markt in Goes. De Sportraad kiest een voorzitter en een dage lijks bestuur. Daarnaast wordt het beleid van de gemeente Goes besproken en houdt mede werker J. Boone van het Halt bureau een inleiding over voor koming en bestrijding van van dalisme. De vergadering begint om 20.00 uur. zichtig en voorspelbaar is, als het in deze voorstelling werd g bracht. Ik ervaar het ook groten deels als een 'leugen': het eeuwig vrouwelijke of mannelijke is elke keer weer anders, het is niet te duiden. Honderdduizenden woorden zijn er voor nodig om nog maar de grovere nuances te benaderen, en elke dag is het weer anders. Geen dans kan dat samenvatten, laat staan tot een synthese voeren. Afgezien van een enkel geladen moment, afgezien van de bewon dering voor acrobatische ho standjes (van vooral Jörn Gehl ker) heeft deze voorstelling me dan ook niet kunnen boeien. sommige ogenblikken stond hij me zelfs tegen, als ik vertwijfeld dacht weer terug te zijn in de ja ren zestig. Terug in de tijd van de Kabou ters met hun onpraktische ideeën, terug in de tijd van „De verbeelding aan de macht" als hulpeloze kalk-kreet op havelo ze muren. Terug in mijn eigen post-puber-tijd, met cursussen expressie waar je een zich in de zon koesterende bloem moest verbeelden, of „het" er maar uit moest schreeuwen. Dat was zo ondoordacht allemaal, zo op je zelf gericht, zo weinig kritisch. Met de drie begrippen uit de vo rige zin is ook deze voorstelling het best samengevat. Alle goede bedoelingen ten spijt, had 'Choeur des Nacres' niets te ver tellen (al lijkt het mij -des te er ger- die pretentie wel te hebben) en helaas ook vrijwel niets om te behagen. Willem Nijssen Dit is de tijd van full color voor Chesterfield, met sprankelend In de wereld van Citymeubel frisse stoffen. ondergaat good old Chesterfield 2_zitsbank v.a. 695." een complete gedaanteverwisse- ling. Zeg maar dag, tegen Afgebeeld: donkere klassieke kleuren. 2'/?-zitsbank v.a. \IMI I II II I WnpSjBBgaBBPBBB Terneuzen St.Maartensdijk Miele-Keuken-Centrum "Terneuzen". Miele-Keuken-Centrum "Tholen" v/h Potter. Axelsestraat 25, tel. 01150-13533/96496 Markt 55, tel, 01666-2335,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 30