PTT-strop conflict voetbal-sponsoring commentaar Europa geblokkeerd Defensie-industrie iongens beschermd n nieuwe wet tegen seksueel misbruik KB *1 Heel veel soep Schelde moet op eigen kracht omschakelen PZC binnen- en buitenland Minister zwakt verhaal zwendel door Stasi af Den Haag informeert naar lot baggeraars n jl amm- m Gereedschap nodig? WVC: tv-spots tgen alcohol niet op RTL4 Nierpatiënten vragen kerken donorcodicil te promoten VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 Resolutie Baggeraars ill II f Andriessen houdt vast aan EG-plan landbouwsubsidie Bosbemesting uit de lucht c Schade roken en drinken per jaar 3 miljard gulden Ministerie schorst hoge ambtenaar met bedrijfsbindingen T echnologiesteun Politieke reacties Kies voor Stanley! En u maakt kans op één van die schitterende prijzen waaronder een luxe badkamer naar eigen keuze ter waarde van 15.000,- „Slechts" half miljard schade Het beste gereedschap voor het betere werk, Congres VS vreest actie in Golf WASHINGTON, DEN HAAG iRTR.GPD) - President George Bush heeft tot nu toe groten deels het beleid van de Verenig de Staten in de Golfcrisis be paald, maar het Amerikaans Congres wil meer zeggenschap met het oog op een eventueel ge wapend conflict. Het Congres, dat volgende week tot 3 januari met reces gaat, vreest dat er in die periode besloten zal worden tot een militaire actie. Het parlement en het Witte Huis zijn het vaker niet eens geweest over militaire bevoegdheden, maar de risico's van een even tuele actie van het leger zijn nu groter dan ze de afgelopen twin tigjaar zijn geweest. Nu er meer dan 200.000 manschappen in de Golf gestationeerd zijn kunnen de verliezen van de VS hoog op lopen als er gevechten uitbre ken. Tot nu toe heeft de regering van Bush wisselende signalen uitge- ;onden over de waarschijnlijk- jeid van een militair conflict. Ri- :hard Lugar, een vooraanstaand Republikeins lid van het comi té buitenlandse betrekkingen an de senaat, maakte minister lames Baker van buitenlandse aken, die voor het comité ver scheen, duidelijk dat het Con gres daar zeer ongerust over is. Hij zei dat hij voorvoelde dat er „ergens tussen de tijd waarop wij met reces gaan en het tijd stip waarop een nieuw Congres beëdigd wordter wellicht eni ge militaire activiteit in dat ge bied zal zijn en dat is een onheil spellend vooruitzicht". Daarop betoogden andere comi té-leden dat de regering, als zij wil dat haar beleid door brede la gen van de bevolking gesteund wordt, goedkeuring van het Congres moet vragen voor een specifieke militaire actie tegen Irak. Prominente politici pleit ten ervoor het Congres terug te roepen om over een formele oor logsverklaring te stemmen als het tot een militaire operatie komt. De vijf permanente leden van de Veiligheidsraad zijn het eens ge worden over een ontwerp-reso- lutie die de deur zou openen voor staten en particulieren om een vergoeding van Irak te eisen voor schade die men geleden heeft als gevolg van de invasie en bezetting van Kuwayt. DEN HAAG (GPD) - DE PTT heeft de uitgifte van een groot aantal nieuwe te lefoon-betaalkaarten uitge steld in verband met de juri dische strijd rond de naam 'PTT-Telecompetitie' voor de voetbal-eredivisie. Alle kaarten zijn voorzien van deze omstreden sponsor- naam. Ongeveer 200.000 kaarten waren al aangemaakt. Ze zouden volgende week wor den uitgegeven als onder steuning van de sponsoring door de PTT van het betaald voetbal. Maar het bedrijf heeft beslo ten met de uitgifte te wach ten totdat het Commissa riaat voor de Media zijn oor deel heeft gegeven over het gebruik van de sponsor- naam. Die naam is mogelijk in strijd met de reclamere gels. Als de kaarten vanwege de opdruk niet kunnen worden uitgegeven heeft de PTT een fors verlies. Om welk bedrag het gaat kon PTT-woord- voerder Gert-Jan Versteeg gisteren nog niet zeggen. Afgelopen zomer had de PTT ook al een grote voet baltegenvaller. Toen werden miljoenen zegels gedrukt met het thema: Nederland wereldkampioen voetbal. Maar de vroegtijdige uit schakeling van het nationa le elftal gooide roet in het eten. De ontwerp-resolutie moet nog de zegen krijgen van de andere leden van de Veiligheidsraad en van de regeringen van de landen die in de raad zijn vertegenwoor digd. Het Iraakse ministerie van ge zondheid heeft ziekenhuizen en apotheken opgedragen medicij nen tegen hartkwalen, hoge bloeddruk, epilepsie, maagpro blemen en virusinfecties te rant soeneren. Dat heeft de rege ringskrant Al-Jumhouriya don derdag gemeld. Volgens het dagblad is de rant soenering het gevolg van het VN-embargo tegen Irak. De Iraakse gezondheidsminister, Abdulsalam Sa'ed, zei in een in terview dat door het embargo ernstige tekorten zijn ontstaan aan medicijnen, vaccins en ba byvoeding. Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag probeert in Irak uit te zoeken of de 104 Ne derlandse baggeraars daar wor den vastgehouden of dat ze weg- mogen. Het werk dat ze moesten doen (uitbaggeren van een vaar geul) is klaar, maar ze zouden het land niet mogen verlaten. Als dat zo is, beschouwt Neder- wmmmm "iff #1 •f - i i li i 11 i 11 i ii i i ii SAGDI ARABIË - Een Amerikaanse (links) en een Britse soldaat in gesprek na de aankomst van de eerste eenheden van de Britse Golf-brigade in Saudi-Arabië. Per schip arriveerde gisteren ook Britse tanks en ander materieel voor de multi-nationale troepenmacht (foto John Gaps!AP) land de baggeraars als gijzelaars van Irak. De meeste andere werknemers (voornamelijk uit de Filipijnen) mochten het land wel verlaten. De beide Nederlandse baggerbe drijven willen geen mededelin gen doen, uit angst dat hun werknemers daardoor gevaar zouden kunnen lopen. Boven dien hopen ze dat de Iraakse re gering de mensen alsnog zal la ten gaan. BRUSSEL (KRF/RTR/DPA) - Frans Andriessen, EG-commis- saris voor buitenlandse betrek kingen, houdt vast aan het plan van de Europese Commissie om de landbouwsubsidies in tien jaar tijd met dertig procent te verminderen. „De commissie heeft haar voorstel niet gewij zigd en is dat ook niet van plan", zo verklaarde hij donderdag. Ook veegde de commissaris de voorstellen van de Verenigde Staten om de landbouwsubsi dies met 75 a 90 procent te ver minderen van tafel. Andriessen noemde de plannen „weinig rea listisch". Andriessen is slecht te spreken over de grote weerstand van diverse ministers van land bouw in de Europese Gemeen schap tegen het voorstel van de EG. De twaalf ministers van landbouw komen vandaag' in Luxemburg voor de derde maal bijeen. SOMEREN (ANP) - In de Oost brabantse gemeente Someren is donderdag gestart met een grootschalige bosbemesting met behulp van een helikopter. Door middel van het 'uitvliegen' van een mineralen-mengsel over 137 hectare bos hoopt Someren de teruglopende gezondheid van de bomen een halt toe te roepen. Met name in de Brabantse en Limburgse Peel hebben de bos sen te lijden onder de luchtver ontreiniging, onder meer veroor zaakt door de intensieve vee houderij aldaar. Het Europa van de open grenzen is nog ver weg voor wie afgaat op wat er deze week gebeurt met de vrachtwagenblokkades aan de Frans-Spaan se en de Oostenrijks-Italiaanse grens. In het laatste geval gaat het om een half-Europese aangelegen heid, maar dat maakt de zaak er niet minder ernstig om. Op beide fronten worden conflicten uitgevochten over de rug van het internationale wegtransport met alle onfrisse toe standen en financiële schade als gevolg daarvan. Onenigheid tussen overheden en wilde acties uit allerlei hoeken van de samenleving hebben vaak de neiging om zich te ontladen aan grensovergangen. Niemand heeft dan kennelijk nog greep op wat zich daar afspeelt. Steeds opnieuw treffen deze problemen het Europese vrachtvervoer, afhankelijk als het is van de - toch altijd al moeizame - passage van de bestaande landsgrenzen. In Spanje is de situatie door de staking van de protesterende vrachtwagenchauffeurs al zover uit de hand gelopen dat het hele economische leven er door ontregeld raakt. Zolang een goede doorstroming van het verkeer aan de grensovergangen binnen Europa nog kan worden ge dwarsboomd door bureaucratie en elke willekeurige explosie van sociale onrust zal de grote Europese markt kwetsbaar blijven. Aan de Europese vergadertafels kunnen mooie vi sioenen worden ontwikkeld en kan een prachtige nieuwe re gelgeving worden uitgewerkt; het vrije verkeer van goederen en diensten is daarmee - zoals nu blijkt - nog lang niet gega randeerd. Overal op de Europese lappendeken bivakkeert wel een groep die zich achtergesteld voelt en die met een grof obstakel op de weg of bij de grens het raderwerk van het in ternationale verkeer kan lamleggen. Het is de harde praktijk die het Europese ideaal (letterlijk) in de weg staat. Of de roep om een EG-verbod op wegblokkades daarvoor een oplossing aandraagt is nog maar de vraag. Deelnemers in het wenken de Europese economische verkeer zullen er blijvend reke ning mee moeten houden dat naast voordelen ook grote risi co's moeten worden ingecalculeerd. Het zijn de vraagtekens van Europa '92. Het logische gevolg van minder bewapening is minder be-1, hoefte aan defensie-industrie. De bedrijfstak in Neder land, die ervan afhankelijk is, zal moeten omschakelen naar civiele produktie. De Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissingen is daar al geruime tijd mee bezig. Het eind van de marineopdrachten voor de bouw van de M-fregatten is al enige tijd in zicht. Op vervolgorders is weinig kijk. De Schel de en de andere 'defensie-industrieën' in Nederland hebben nu van minister Andriessen (economische zaken) te horen gekregen dat zij niet op steun hoeven te rekenen bij dit om schakelingsproces. Als een echte verrassing komt deze aan kondiging niet. Er waait wat steunverlening aan het bedrijfs leven betreft al langer een nieuwe wind in Den Haag. Natuur lijk zal het voor industrieën, vanouds op defensie-opdrach ten ingesteld, niet eenvoudig zijn om nieuwe wegen te vin den. Maar van een bedrijf dat ontwikkelingen als deze heeft zien aankomen en tijdig de bakens heeft verzet, mag worden verwacht dat het zich redelijk weet aan te passen. vdM. ■Bil - )EN HAAG (ANP) - Personen an zestien jaar en ouder mogen een anaal, oraal of vaginaal ontact hebben met jongens on- ler de zestien. Met deze nieuwe epaling in het wetboek van trafrecht is minister Hirsch allin (justitie) donderdag het DA in de Tweede Kamer tege- ioet gekomen. /oordvoerster Soutendijk-Van ppeldoorn had hem woensdag oorgehouden dat de wet tegen ksueel misbruik alleen preekt over de positie van vrou- 'en en meisjes. „Mannen en jon- ens worden hiermee nu ook te en penetratie beschermd", al- us de minister donderdag. >e bewindsman toonde zich niet ereid te voldoen aan de wens an de Kamer dat geslachtsge- eenschap met jongens en eisjes onder de zestien jaar iet altijd verboden dient te zijn. Ij denkt dat „het seksueel bin nendringen" bij kinderen van ie leeftijd langdurig grote psy- tfische schade veroorzaakt, ooral Wolffensperger (D66) aakte zich druk over de opstel- ng van de minister. „Als een ieisje van vijftien verliefd ordt op een jongen van acht en dan is vrijen strafbaar. Dat een overkill van het straf- cht", zei hij. Hirsch Ballin oemde dat „een hoogst theore- sch voorbeeld", maar volgens 'olffensperger is het een alle- lagse situatie. irsch Ballin heeft er ook geen ehoefte aan het onderscheid in de wet tussen verkrachting en aanranding te laten vallen. PvdA en D66 hadden daarop aangedrongen omdat heide be grippen volgens deze partijen beter onder de noemer seksueel geweld kunnen worden ge bracht. UTRECHT (ANP) - Misbruik van alcohol kost de Nederland se samenleving jaarlijks 2 mil jard gulden. De gevolgen van roken zorgen voor een schade post van nog eens 1 miljard gul den. Het is dan ook zaak nog meer te hameren op het matigen van alcoholgebruik en het ont moedigen van roken. Dit schreef staatssecretaris Si mons van volksgezondheid don derdag aan de Tweede Kamer. Het Nederlands Economisch In stituut (NEI) heeft dit berekend in opdracht van het ministerie van WVC. De schade door misbruik van al cohol ontstaat in de gezond heidszorg (427 miljoen), bij poli tie en justitie (609 miljoen), het uitvallen van werknemers (588 miljoen) en in het verkeer (340 miljoen). Roken kost in de ge zondheidszorg 674 miljoen, bij politie en justitie 9 miljoen en op de werkvloer 276 miljoen gulden. UTRECHT - Heel Utrecht kon donderdag naar hartelust goulashsoep eten. Personeel van een hotel in de Domstad vulde gisteren een enorme pan (diameter 3,5 meter) met 8.000 liter soep (meer dan 40.000 porties) om in het Guiness book of records terecht te komen. Dr J. Csejtei woonde de soepkokerij bij foto Frans VanderlindeANP) DEN HAAG (ANP) - De anti-al- coholspots mogen van de minis ter van wvc niet op de commer ciële tv-zender RTL4 worden vertoond. Belangrijkste over weging is dat het ministerie er niets voor voelt om reclame geld over te maken naar een buitenlandse zender. WVC vindt bovendien dat het met de spotjes die al via de Ne derlandse publieke omroepen worden uitgezonden, de doel groep bereikt die ook naar RTL4 kijkt, aldus een woordvoerster van het ministerie donderdag. De spotjes van WVC worden ove rigens wel op de buitenlandse zender MTV uitgezonden. WVC verklaart dat door te zeggen dat deze zender zich specifiek op jongeren richt. De spotjes op de ze zender worden daarnaast ook in andere landen ontvangen. DEN HAAG (ANP) - Het minis terie van binnenlandse zaken heeft donderdag een hoge amb tenaar geschorst omdat die niet heeft gemeld dat hij banden heeft met een bedrijf waaraan het ministerie onlangs een op dracht van een miljoen gulden heeft verstrekt. Het departement onderzoekt of er sprake is van belangenver strengeling, aldus een woord- voerster.De man is werkzaam als afdelingshoofd op het direc toraat-generaal management en personeelsbeleid. (Advertentie) ISlot van pagina 1) ■helde nieuwe markten aan. dit moment heeft de sector jCheepsnieuwbouw ook een on- rstel voor een lanceerinrich- )g van de Arianerakét onder- Binden. ft bouw van de M-fregatten be vindt zich- nu op zijn hoogte- nt. Er zijn zes schepen in ver killende stadia van uitvoe- g. Een kleine 800 van de 2300 helde-werknemers is erbij be kken. Daarnaast werken nog ns ruim 200 inleenkrachten n de fregatten. Het bedrijf eft bewust gekozen voor in- |hakeling van tijdelijk perso- el in plaats van aanstelling n extra medewerkers in vaste nst met het oog op de gloop na de voltooiing van de |ht schepen. rectievoorzitter drs A. B. A. de it van de Schelde wilde don- :rdag geen commentaar geven op de berichten over de con cept-nota minister Andriessen (economische zaken). Hij zei lie ver de definitieve versie af te wachten. Voorzitter J. WS. Kou- wijzer van de ondernemingsraad van de Schelde vertelde dat hij in de inhoud voor zover die be kend is geworden weinig nieuws heeft kunnen ontdekken. Hoewel er geen geld op tafel komt om de overgang van defen sie- op civiele orders te steunen, ligt het volledige instrumenta rium aan bestaande technolo- giesteun open voor bedrijven die deze weg inslaan. Daar liggen volgens de nota mogelijkheden, zeker daar waar al van technolo gisch hoogwaardige (nu nog de fensie-) produktie sprake is. „De overheid is het aan haar eer verplicht om bedrijven die het niet op eigen houtje kunnen, te helpen bij de overschakeling", zei een woordvoerder van de in dustrie- en Voedingsbond CNV in een reactie. De defensie-in dustrie in Nederland, aldus de redenering van de CNV-bond, is mede ontstaan door de behoefte van de Nederlandse overheid. Aan die „verweving" mag niet zomaar voorbij worden gegaan, zo stelde de woordvoerder. De vakbond zal de overheid op korte termijn een aantal voor stellen doen om de pijn zo veel mogelijk te verzachten. Bedrij ven die niet op eigen kracht kun nen omschakelen zouden gedu rende twee a drie jaar financiële ondersteuning moeten krijgen om het produktieproces aan te passen. Ook zou de mogelijk heid dienen te worden overwo gen om alternatieve opdrachten te geven - uiteraard voor zover die in het produktieproces pas sen. Als ontslagen toch onvermijde lijk zijn, dan zal de overheid moeten zorgdragen voor om-, her- of bijscholing om te voorko men dat op grote schaal werkne mers in de WW verdwijnen, al dus de woordvoerder. Aan een nauwkeurige schatting van hoe veel mensen hun werk dreigen te verliezen wil de zegsman zich niet wagen. „Maar als we een koude sanering krijgen dan zal het om duizenden gaan, zeker als we rekening houden met al lerlei toeleveringsbedrijven", zei hij. ..Het is in eerste instantie een verantwoordelijkheid van de be drijven zelf om ervoor te zorgen hoe ze met dit probleem oplos sen", aldus reageert het VVD- kamerlid S. van Heemskerck Pillis-Duvekot. Ook de CDA'er J.P. van Iersel voelt er niets voor om de defen sie-industrie met overheidsgeld op de been te houden. Hij vindt het onterecht dat dergelijke be drijven claims bij de overheid deponeren. „We moeten blij zijn met een minder grote defensie. Dat het dan dit soort bij-effecten heeft, moeten we die op de koop toenemen", meent de christen democraat. Het Pvd A-kamerlid H. Vos meent dat de bedrijven die in de problemen komen gebruik zou den moeten maken van bestaan de regelingen bij economische zaken. Hij denkt daarbij aan technische ontwikkelingskre dieten en loonsubsidieregelin gen waarvan de bedrijven ge bruik kunnen maken om te kij ken of de technologieën die zij in huis hebben ook in de civiele in dustrie kunnen worden toege past. Vraag een wedstrijdformulier bij uw gereedschapwinkelier UTRECHT (ANP) - De Nierpa tiëntenvereniging heeft alle pastores en geestelijk verzor gers in Nederland gevraagd ge lovigen op te roepen een donor codicil in te vullen. De organi satie verzoekt de voorgangers in een donderdag verstuurde brief aandacht te besteden aan orgaandonatie en -transplanta tie. De patiënten schrijven een beroep te doen op „het hart van uw herderlijk ambt". De vereniging wijst op het vaak moeilijke leven van patiënten die gespoeld moeten worden. Een nieuwe nier biedt uitzicht op een beter leven, maar door het geringe aanbod van donor nieren zijn er lange wachtlijsten. De patiënten vragen de pastores om tijdens de diensten zondag alle patiënten op wachtlijsten voor transplantaties te geden ken. Woensdag 24 oktober is uit geroepen tot de dag waarop dankzij transplantatie levende mensen hun donor gedenken. Vorige maand riepen de Evange lische Kerk en de Rooms-Katho- lieke Kerk in de Bondsrepubliek de gelovigen op een donorcodicil op te stellen. Paus Johannes Paulus II pleitte eerder dit jaar ook voor meer donors en voor een algemene toegankelijkheid van niertransplantatie. BONN/BERLIJN (RTR/DPA) - De Berlijnse minister van justi tie, Jutta Limbach, heeft don derdag ontkend dat oud-mede werkers van de Oostduitse vei ligheidsdienst, de Stasi, zich voor miljarden marken hebben verrijkt bij de invoering van de D-mark in de voormalige Duitse Democratische Republiek. Zij reageerde hiermee op de op zienbarende uitspraken van haar staatssecretaris, Wolfgang Schomburg. De Süddeutsche Zeitung publiceerde eerder don derdag een vraaggesprek met Schomburg, waarin hij melding maakte van de omvangrijke zwendel door medewerkers van de Stasi. De staatssecretaris zei dat vier Oostduitsers zich schuldig had den gemaakt aan het inwisselen van vervalste handelsdocumen ten tegen D-marken en zich daarbij met ten minste 3 miljard mark (3,4 miljard gulden) had den verrijkt. Drie van de vier ver dachten waren lid van de „bij zondere afdeling" van de Stasi, aldus Schomburg. Dinsdag kwam de zaak aan het licht toen de Duitse justitie de vier verdachten arresteerde. Zij meldde dat met de fraude een bedrag van 'hooguit' 500 miljoen mark (570 miljoen gulden) is ge moeid. Minister Limbach beschuldigde de Beierse krant ervan Schom burg fout te hebben geciteerd. Zij bevestigde nog eens dat de Duitse Bank voor Buitenlandse Handel voor maximaal een half miljard kon zijn bedrogen. De bewering dat drie verdachten bij de Stasi werkzaam zouden zijn, is „ongegrond", aldus Limbach. De arrestanten worden beschul digd van het oprichten van schijn-b.v.'s en het vervalsen van handelsdocumenten, die ze bij de invoering van de D-marki in de DDR, op 1 juli, zouden heb ben ingewisseld. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdags tot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3