Ondernemer draagt maatschappelijke verantwoording YYD maakt zich tot gevangene PvdA Koersbaltoernooi in Goes Notarisambt is niet stoffig in beeld Kamermeerderheid wil nadere studies naar kernenergie provincie Open huis Propaganda vermindert geloof in kernenergie 15 Vooral Zeeuwsch-Vlaanderen in gebreke VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 Criminaliteit CDA-voorzitter Van Velzen: Lezing Lerend Management bij Open Universiteit Raad Goes voor afschaffing tol Zeelandbrug Derde festival van amateur schrijvers Niet actief m Bijzonder Tarieven Voorlichting Onderzoek Woonwagenbeleid loopt achter ZIERIKZEE - CDA-voorzitter VV. van Velzen heeft donderdag middag in Zierikzee de leden van het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel aangespro ken op hun verantwoordelijk heid als onderdeel van het zoge noemde maatschappelijk mid denveld. De vertegenwoordi gers van Zeeuwse ondernemin gen en instellingen moeten vol gens Van Velzen nadenken over criminaliteit in Renesse, de toe komst van Zeeland en maat schappelijke problemen in het algemeen. Pasklare oplossingen had Van Velzen niet en hij wilde ze ook niet hebben. Het CDA immers kent een grote rol toe aan het maatschappelijk middenveld, waartoe Van Velzen nadrukke lijk ook een organisatie rekent zoals de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Onderwerpen waar de leden zich over kunnen buigen, had hij ge noeg. „In uw organisatie", hield hij zijn gehoor voor, „moet u de verantwoordelijkheid oppakken voor de criminaliteit in Renes se." Over zaken als de Wester- schelde-oeververbinding en de wegenstructuur in Zeeland wil de hij evenmin uitspraken doen. Wel gaf hij aan. dat de toerist niet alleen een goed bed wil, maar ook schone lucht. Hij riep de aanwezigen op tot een 'poli tiek debat' over de gewenste keuzes, wat bij een van de luiste raars de opmerking ontlokte dat Van Velzen blijkbaar slecht geïnformeerd was over de pro vincie; het debat over de toe komst van Zeeland wordt juist dezer dagen in alle hevigheid ge voerd. Van Velzen legde voorts de vraag in het midden wat er ge daan moet worden om de groep werklozen en WAO'ers kleiner te maken. „Vrienden, wat kunnen wij hier doen? Dat is niet alleen een vraag voor de politiek, ook in Zeeland moet u bekijken hoe de cijfers verder naar beneden kunnen." Dat dat moet, dat was voor hem duidelijk: „We moeten niet teveel toegeven aan de stij ging van de collectieve uitgaven. Dat tast de concurrentiepositie aan, ondernemers zullen het el ders zoeken en er zullen geen mogelijkheden meer zijn voor jongeren." Ook over de landbouwpolitiek wierp de CDA-voorman meer vragen op dan dat hij antwoor den gaf. Hij riep op tot een 'open debat', dat onder andere zal moeten gaan over de vraag of verder gewerkt moet worden via de prijzen, of dat inkomenssteun beter is. ZIERIKZEE - CDA-voorzitter W. van Velzen is hogelijk ver baasd over de opmerking van VVD-fractieleider F. Bolkestein dat de VVD zich niet klakkeloos moet aansluiten bij het CDA. De liberalen maken zich op deze manier volgens Van Velzen tot gevangene van de PvdA, en dat betreurt de CDA'er. Van Velzen zei dit donderdagmiddag in Zie rikzee tijdens een bijeenkomst van het departement Zeeland van de Maatschappij voor Nij verheid en Handel. De CDA-voorzitter hield zijn Zeeuwse gehoor voor dat hij niets begrijpt van de uitlatingen van Bolkestein in Vrij Neder land. Of de liberale fractieleider handelt uit frustratie over de sa menwerking met het CDA, wilde Van Velzen graag in het midden laten. Maar hij vond het onbe grijpelijk dat Bolkestein, die achteraf niet tevreden is over de kabinetten Lubbers I en II (CDA en VVDde VVD zo'n brevet van overmogen geeft. Nog erger is naar zijn opvatting, dat de libe ralen zich door zich af te zetten tegen het CDA, tot gevangene maken van de PvdA. In hetzelf de interview zegt de VVD-leider overigens niets tegen een kabi net VVD-PvdA te hebben, maar nu nog niet te weten of zo'n coali tie mogelijk is. Van Velzen maakte van de gele genheid gebruik, aan te geven MIDDELBURG - Het studie centrum Middelburg van de Open Universiteit houdt don derdag 1 november een studium generale onder de titel 'Lerend management'. Spreker is prof dr J. Chr. van Dalen, hoogleraar van de produktgroep Bedrijfs- en bestuurswetenschappen bij de Open Universiteit in Heer len. Hij zal aandacht besteden aan vragen als: bestaan er lerende organisaties? Waarin onder scheiden zij zich van andere or ganisaties? Wat zijn de voor- en nadelen? Welke rolden) vervult het management hierbij? Wat is het verschil tussen lerend mana gement en het traditionele lei dinggeven? Hoe ziet de manege- ment-cyclus eruit? Prof Van Da len (1941) studeerde mechani sche technologie en econome trie aan de Universiteit van Am sterdam. De voordracht wordt gegeven in de aula van de Zeeuwse Biblio theek aan de Kousteensedijk en begint om 20.00 uur. Advertentie dat het met de huidige coalitie wel goed zit in die zin, dat de PvdA steeds dichter bij het CDA komt te staan. Hij doelde daar mee op de vorige week gedane uitspraken tijdens de algemene beschouwingen over de grenzen aan het individualisme, over de rol van het maatschappelijk middenveld en over de inko menspolitiek. GOES - De Goese gemeente raad steunt in meerderheid de motie van de gemeenteraden op Schouwen-Duiveland voor de beëindiging van de tolheffing op de Zeelandbrug per 1 janua ri. SGP/GPV/RPF en Groen Links stemden tegen. Zij vin den dat eerst de provinciale le ning van 17 miljoen gulden moet worden terugbetaald. De andere partijen daarentegen wijzen op afspraken die in het verleden zijn gemaakt. Deze gin gen uit van afschaffing van de tol nadat de brug zou zijn afgeschre ven. Dat gebeurt op 1 januari. Gedeputeerde staten vinden dat de destijds verstrekte lening van 17 miljoen gulden eerst in de pro- vinciekas moet terugvloeien. Af schaffing van de tol is dan pas in '93 aan de orde. CDA, VVD, D66 en PvdA willen vasthouden aan afschaffing van tolgeld per 1 januari. „Dat is in belang van Goes en de rest van Zeeland. Bovendien hebben we eerder ook al een dergelijke mo tie ondersteund", lichtte H. Hoo- gerland (PvdA) toe. VLISSINGEN - De openbare bi bliotheek in Vlissingen maakt vrijdag 26 oktober bekend wie gaat strijken met de eerste prijs van het derde Zeeuws Amateur schrijversfestival. De jury maakte onlangs een selectie uit de 85 inzendingen. Tien personen zijn uitgenodigd om tijdens de festival-avond, die om acht uur begint, hun bijdra ge te komen voorlezen. Aan het eind wordt bekend gemaakt wie een prijs heeft gewonnen. De bibliotheek in Vlissingen is op dit moment de enige instel ling in Zeeland die een podium biedt aan amateurschrijvers. Dat het initiatief in een behoefte voorziet, blijkt uit het aantal in zendingen uit alle delen van de provincie. Middelburg en Vlis singen spanden met respectie velijk 25 en 20 bijdragen de kroon, gevolgd door Zeeuwsch- Vlaanderen (11), Zuid-Beveland (8), buiten Zeeland (7), Walche ren en Schouwen-Duiveland (ie der 6) en België met één inzen der. Onder de inzenders waren alle leeftijdscategorieën gelijk ver deeld. De jury meent er goed aan te hebben gedaan een aparte beoordelingscategorie jeugd werk in te stellen. Opvallend was dat veel proza werd inge stuurd. Een deel van de bijdragen wordt door de openbare bibliotheek gebundeld en uitgegeven. Het festival is mogelijk gemaakt dank zij bijdragen van de pro vincie en de Culturele Raad Vlis singen. Enkele deelnemers zijn aan het meten tijdens het koersbaltoernooi van het Zeeuwse Kruis in Goes (foto Willem Mieras GOES - De Dienst Meer Bewegen voor Ouderen van het Zeeuw se Kruis hield donderdag een nationaal koersbaltoernooi in het sportcentrum te Goes. Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het tot nu toe provinciaal gehouden evenement deden dit jaar ook ploegen uit andere provincies mee. Burgemeester mr T. R. Seinstra opende het toernooi door met de heer F. Hermans, directeur zorgverlening Zeeuwse Kruis, een keer koersbal te spelen. Zo'n 600 zestig-plussers in 100 teams deden mee aan dit toernooi. Er gold geen afvalsysteem, ieder team mocht zes keer spelen. Op een van de 39 speelvelden streden telkens twee teams, bestaande uit zes personen, om de wisselbeker. „Maar meedoen is voor de deelnemers veel belangrijker dan het winnen. Het gaat er bij een toernooi ook om de gezelligheid en het onderling afspreken voor een volgende wedstrijd. Het is een sport die enorm groeit", aldus de heer R. Rongen, consulent Meer Bewegen Voor Ouderen van het Zeeuwse Kruis. MIDDELBURG - Een aantal Zeeuwse gemeenten is veel te traag met de aanleg van woon- wagenstandplaatsen. De regio Zeeuwsch-Vlaanderen spant de kroon. De woonwagenbewo ners geloven niet meer in de aanleg van nieuwe standplaat sen, omdat zij geen bouwactivi teiten zien. Dat zegt Peter La- mens, de provinciaal consulent woonwagenwerk. Volgens het provinciaal woon wagenplan 1985-1990 hadden al le gemeenten in Zeeland op 1 ja nuari 1990 een centra moeten hebben. De provincie heeft die gemeenten inmiddels op hun verantwoordelijkheid gewezen. Gedeputeerde Staten overwe gen een hardere aanpak. De gemeenten zouden volgens het provinciaal woonwagenplan elk een deel van de zeshonderd Zeeuwse woonwagenbewoners opnemen in kleine(re) centra. Op een enkele uitzondering na, de gemeente Axel bijvoorbeeld, zijn de overige gemeenten óf nog bezig met het zoeken naar een lokatie óf druk doende met het treffen van voorbereidingen. Ge meenten met centra, die uit een oogpunt van milieuhygiëne en/ of leefbaarheid op de nominatie staan voor sanering, hebben nog tot 1992 de tijd. „Een aantal gemeenten", zegt Lamens, „gaat niet actief om met het woonwagenbeleid, waardoor naar mijn idee de pro blemen zich verder opstapelen. Met name Zeeuwsch-Vlaande ren is aantrekkelijk voor woon wagenbewoners. In de meeste centra is nog de ouderwetse vrij heid, die men zich maar kan wensen. Gemeenten voeren en leven-en-laten-leven-beleid. De gemeenten erkennen dat ze te traag zijn met de uitvoering van het provinciaal woonwagen plan, maar voeren daarvoor dui- zend-en-éën uiteenlopende re denen aan, zoals onvoldoende, geschikte lokaties, geen 'maat schappelijk draagvlak' en be perkte financiële middelen. „En er zit natuurlijk ook een groot stuk vooroordeel. Ik ken zat cen traatjes waar men prima woont, waar de buurt ook eerst tegen was en waar het niet vijftig, maar honderd procent is meege vallen." Als de gemeenten niet snel over gaan tot de aanleg van woonwa genstandplaatsen, loopt de inte gratie van woonwagenbewoners groot gevaar. „Met alleen het verbeteren van huisvesting, red je het niet", vindt Lamens. „Je moet alle aspecten - betere huis vesting, werkgelegenheid en achterstand in onderwijs - in één plan van aanpak stoppen. Dat werkt heel goed in den lan de. Het is niet zo dat de gemeen ten in Zeeland helemaal niks uit voeren, maar wat uitgevoerd wordt is veel te laat. Als die nieuwbouw eenmaal gereali seerd is, opent dat ook voor de bewoners veel meer perspectie ven." Lamens zegt inmiddels een be hoorlijke 'frustratietolerantie' te hebben opgebouwd. „Ik ben wel teleurgesteld, want ik verwacht te dat het provinciaal woonwa genplan sneller gerealiseerd zou zijn. Als Zeeland niet oppast, be gint de provincie achter te lopen bij de landelijke trend, terwijl het in Zeeland om een relatief kleine groep gaat. Als je bekijkt hoeveel tijd en energie er wordt gestoken in de aanleg van een simpel centraatje met drie plaatsen en je kijkt dan naar de tijd en energie die wordt gesto ken in de bouw van drie wonin gen; dan steekt dat wel heel schril tegen elkaar af. Want ob jectief gezien is een kampje niet meer dan drie plaatsen, waar mensen moeten wonen." De provincie Zeeland erkent dat 'het merendeel' van de gemeen ten niet heeft voldaan aan hun verplichting. „Vijfjaar overleg", aldus een provinciaal ambte naar, „heeft niet geleid tot uit voering van het plan." In april hebben de weigerachtige ge meenten een brief gekregen, waarin hen werd gevraagd wat de problemen zijn. Twee ge meenten hebben niet gerea geerd. Naast (hernieuwd) overleg zijn gedeputeerde staten voorstan der van een hardere aanpak van gemeenten die niet de intentie hebben uitgesproken een centra te zullen realiseren. Een even tuele aanwijzingsprocedure hoeft niet te betekenen dat de gemeenten binnen nu en bij voorbeeld een jaar een woonwa gencentra moeten bouwen. „Ge deputeerde staten hebben geen wettelijke bevoegdheid om het af te dwingen", aldus de zegs man. „Het is een tijdrovende procedure" OOSTBURG - De notarissen in Zeeland willen een paar dingen rechtzetten. Ze ver vullen geen stoffig ambt, ze zijn er niet alleen maar voor de rijken op deze aarde en overschrijding van de drem pel hunner kantoren levert niet meteen een rekening van honderd gulden op. Het nota riaat ziet zichzelf graag wat meer in het centrum van de samenleving. En werkt daar ook aan. Het aantal notaris plaatsen in Zeeland is de afge lopen jaren met drie uitge breid, sinds enkele maanden mogen notarissen door mid del van advertenties de aan dacht op hun aanwezigheid vestigen en zaterdag 27 okto ber houden ze een open dag over samenlevingscontracten en huwelijksvoorwaarden. Het notariaat op zoek naar een nieuw imago. Notarissen leiden in de beeld vorming van het grote publiek een teruggetrokken bestaan. „Dat is niet zo", verzekert mr J. van den Berg, notaris in Oostburg en woordvoerder na mens zijn 27 collega's in Zee land. „En dat willen we duide lijk maken ook. De Koninklij ke Notariële Broederschap is in overleg met het ministerie van justitie over een nieuwe Wet op het notarisambt. In zo'n positie is het een goede zaak naar buiten toe te toet sen waar je mee bezig bent." Van den Berg praat met groot enthousiasme over de fascina tie van familiezaken. Tact, een dosis mensenkennis en vaak ook inzicht in de samenstel ling van de familie komen daar aan te pas. Zakelijke transac ties zijn - dat geeft hij toe - soms minder boeiend. Dan gaat het alleen maar om het passeren van een akte. Maar - en ook dat erkent hij - het notariaat blijft een bijzon der instituut. De Kroon be noemt een notaris. Een ambte naar met een vaste stand plaats. die als zelfstandig on dernemer aan zijn inkomen moet zien te komen en dat ge beurt op basis van vaste tarie ven. De arrondissements rechtbank, een onder het mi nisterie van justitie vallend Bureau van Bijstand en de Broederschap controleren de handel en wandel van het no- .ariaat. Dat gebeurt overigens niet altijd even secuur, getuige de geruchtmakende fraude zaak van enkele jaren geleden met een Haarlemmer notaris in de hoofdrol. Sinds kort mogen notarissen den en overlijden. Dat zijn al lemaal gebeurtenissen waar bij de notaris de helpende hand kan bieden." Van den Berg is er tevreden over dat niet alleen de notarissen zelf dit vinden. Consumentenor ganisaties, banken, hypo theekverstrekkers en informa tierubrieken in familiebladen wijzen de weg naar de notaris. Twee van die gebeurtenissen waarmee iedereen zelf of in zijn nabije omgeving te maken krijgt, samenwonen en trou wen, vormen het thema van de open dag volgende week zater dag. De boze gedachte dat de notarissen dit evenement al leen maar op touw hebben ge zet om hun omzet te verhogen, drukt Van den Berg krachtig de kop in: „Voor samenle vingscontracten, huwelijks voorwaarden, testamenten en dergelijke hanteren we zoge naamde sociale tarieven, waardoor deze juridische rege lingen voor vrijwel iedereen bereikbaar worden. Niet alle tarieven zijn kostendekkend, maar door de tariefstelling voor transacties met onroe rend goed springen we er toch uit." Naar mate het ongehuwd sa menwonen steeds meer is in geburgerd, is het opmaken van een samenlevingscon tract ook een steeds vaker voorkomende handeling van een notaris geworden. De tijd dat notarissen in het zuiden van het land weigerden aan zo'n contract mee te werken, omdat het niet in overeen stemming was met de leer van de katholieke kerk, is inmid dels al lang verstreken. Van den Berg beschouwt een samenlevingscontract en hu welijksvoorwaarden als verze keringen voor het geval iets mis gaat in de relatie. „Je huis en je inboedel verzeker je toch ook voor het geval dat... Het kost vaak moeite om mensen ertoe te bewegen ook eens op een zakelijke manier naar hun relatie te kijken", legt hij uit. „Sommigen beschouwen het als een motie van wantrouwen aan elkaar om al na te denken over de consequenties als het spaak loopt. Je kunt het beter nu regelen dan later, is mijn advies. En ik moet zeggen: achteraf is de waardering groot." Alle 28 Zeeuwse notarissen doen zaterdag 27 oktober aan de eerste nationale open dag van het. notariaat mee. Tussen 10 en 15 uur verschaffen ze in hun kantoren informatie. Ben Jansen Provinciaal consulent woonwa genwerk Peter Lamens. adverteren. Daar gelden re gels voor. Een notaris mag in een advertentie niet beweren dat hij beter is dan zijn ambt genoten en omdat de tarieven vast liggen, heeft het ook geen zin te mikken op het prijsbe- wustzijn van potentiële cliën ten. Van den Bérg: „Je kunt in zo'n advertentie dus alleen la ten weten dat je er bent. In het contact met je cliënten zul je vervolgens waar moeten ma ken' dat je in staat bent samen met hen de beste oplossing te gen zo gering mogelijke kos ten te vinden." De Zeeuwse notaris voor pers contacten is het hartgrondig oneens met de stelling dat het notariaat alleen iets is voor burgers die een kapitaaltje achter de hand hebben. „Ie dereen maakt in zijn leven mo menten mee, waarbij een nota ris van dienst kan zijn", zegt hij met grote stelligheid. „Daar hoeven geen grote be dragen mee te zijn gemoeid. Samenwonen, trouwen. schei- Notaris mr J. van den Berg: „Ook op een zakelijke manier naar een relatie kijken" (foto Camile Schelstraete) GOES - Je kunt er erg veel geld tegenaan smijten, maar de be reidheid van de bevolking kern energie als energiebron te aan vaarden, groeit er niet door. In tegendeel, hoe meer propagan da, hoe minder de burgers over tuigd zijn van de veiligheid van kernergie. Dit blijkt uit een on derzoek naar de kernenergie campagne in Taiwan in 1989. Het toonaangevende Ameri kaanse tijdschrift Science (vol. 250, pag. 28) heeft een artikeltje gewijd aan dit onderzoek. Het baseert zich daarbij op het rap port: 'Risico-informatie en ge dragsverandering: Het natio naal debat in Taiwan over kern energie'. Voorstanders van deze manier van opwekking van energie heb ben altijd betoogd dat de weer stand van de bevolking tegen kerncentrales veroorzaakt is door onwetendheid. Als mensen de feiten kennen, zo menen zij, verdwijnt de afkeer van kern energie vanzelf als sneeuw vcor de zon. In Taiwan zijn ze daar van teruggekomen. In 1989 heeft in Taiwan het staatsbedrijf Taipower geduren de vier maanden campagne ge voerd om de bevolking voor te lichten over kernenergie. Doel was de inwoners te overtuigen van de noodzaak van een nieuwe kerncentrale. De regering legde een miljoen gulden op tafel voor 150 lezingen, forums, discussie groepen op scholen en in cultu rele centra en televisieprogram ma's over de zegeningen van de nucleaire energie. Bovendien was er ruim 20 miljoen gulden uitgetrokken ter schadeloosstel ling van mensen die als gevolg van de bouw van de centrale zouden moeten verhuizen. Dit alles heeft niet mogen baten. De wetenschappers Jin Tan Liu van de Sinica Universiteit in Taiwan en V. Kerry Smith van de Staatsuniversiteit in North Carolina hebben de effecten van de campagne onderzocht. Zij on dervroegen 404 huishoudens voor en na de propagandagolf over kernenergie. Het resultaat: In plaats van een grotere ont vankelijkheid voor het idee van kernenergie bij de bevolking, heeft Taipowers campagne er al leen maar toe geleid dat de men sen hun denkbeelden over de se rieuze risico's verbonden aan kernenergie bevestigd zagen. Advies van Smith aan de kern energie-industrie in de Verenig de Staten: „Je moet meer doen dan mensen voorzien van fei ten." DEN HAAG (ANP) - Een meer derheid in de Tweede Kamer Saat akkoord met verdere on derzoeken op het gebied van kernenergie. Dit is donderdag gebleken tijdens een mondeling overleg met de ministers An- driessen (economische zaken) en Alders (VROM). De onderzoeken zijn gericht op de veiligheid van de kernreacto ren en het afval-probleem. Voor het onderzoek van nieuwe gene raties kerncentrales is 25 mil joen gulden uitgetrokken. Voor onderzoek naar opslag van radioactief afval in de bodem is •3 miljoen gulden uitgetrokken. Alleen het kamerlid Willems 'Groen Links) was fel tegenstan der van verder onderzoek. An- driessen noemde Willems zeer naïef, want het onderzoek strekt ach ook uit naar opslag van radioactief afval zoals dat af komstig is uit ziekenhuizen. Wil lems zei dat heel goed te begrij pen. ,,U moet niet zo naïef doen alsof ik naïef ben", zei Willems geërgerd. „Soms denk ik dat wel", antwoordde Andriessen stoïcijns. De minister wees er op dat Ne derland zonder kerncentrales een Co2-uitstoot (van belang vanwege het broeikas-effect) van 9 procent extra zou hebben. Hij zei zich niet goed te kunnen voorstellen hoe we het in de vol gende eeuw zonder kernenergie zullen moeten doen. Kernener gie zal een belangrijke optie moeten blijven, zo zei hij. Uiter aard zijn daar nadelen aan ver bonden maar het gaat hier juist om studie en onderzoek daar naar, zo hield hij Willems voor. „We denken aan nieuwe genera ties veilige reactoren". Het houdt ons bovendien op niveau met internationale kennisont wikkeling op dit gebied, aldus Andriessen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 15