Plan nieuwbouw Ruzie rond schonen jachthavens en afslanken £aad Oostburg wil handhaving tol Zeelandbrug Onderzoek naar brieven van landverhuizers Grote Boomdijk zonder bomen Klaar voor de tee-off Vijvervreugd Tien procent van Zeeuwse akkerbouwers wil steun Geen afroming economisch fonds Watersportbranche en rijkswaterstaat in de clinch Afspraakje VRIJDAG 19 OKTOBER 1990 dentiteit verdronken nan bekend Te snel Opgespoord ZLM geschrokken van aantal boeren in nood Eisen zeeland Van onze Haagse redactrice) en HAAG - Watersportorga- isaties en Rijkswaterstaat eeland hebben elkaar de oor- verklaard. Rijkswaterstaat eticht de watersportbrache er- an geen spat gevoel te hebben oor het milieu. De watersport- rganisaties hekelen de richtlij- en van Rijkswaterstaat voor et schoonmaken en houden an jachthavens. een boze brief aan minister [aij-Weggen (verkeer en water aat) hebben de HISWA en het oninklijk Nederlands Water- port Verbond (KNMV) hun on- enoegen geuit over Rijkswater- ;aat Zeeland. e kern van de boodschap: Zijn bij Rijkswaterstaat in Zee- md nou helemaal. Voor duizen- en guldens investeren jachtha- ;ns op last van de ambtenaren an Rijkswaterstaat in installa- es om watervervuiling tegen te aan. Straks kunnen diezelfde istallaties weer worden afge raken, omdat volgend jaar lan- elijk geheel andere regels zul- •n gelden. olgens secretaris F. Jibben van 'ERNEUZEN - De man die •oensdagavond verdronk toen ijn auto in de zeesluis van Ter- euzen terecht kwam, is de 58- irige A. de Maesschalck uit het elgische Zele. Dat heeft de ge- ïeentepolitie van Terneuzen onderdag bekend gemaakt. )e man reed met zijn auto om nopgehelderde reden door de esloten slagbomen van de oorderbrug en schoot onder de penstaande brug door in de uis. De politie vermoedt dat de ïan mogelijk door onbekend- eid met de situatie op het slui- mcomplex in verwarring is ge lakt. het KNWV zullen volgend jaar duidelijke richtlijnen voor jacht havens verschijnen. Op dit mo ment zijn HIWSA, KNWV en ambtenaren van Rijkswater staat (Den Haag) in een commis sie aan het werk om de nieuwe regels voor jachthavens in een rapport vast te leggen. Die com missie baseert zich op de wet verontreiniging oppervlaktewa ter. Rijkswaterstaat in Zeeland doorkruist dit beleid door alle jachthavens in Zeeland een brief te sturen waarin staat dat zij voor 1 januari 1991 aan alle door Rijkswaterstaat verlangde eisen moeten voldoen. Zorg voor het water en lauwe reacties van jachthavenbeheerders liggen aan die brandbrief ten grond slag. Rijkswaterstaat-woordvoeder Geluk: „Wij zijn inderdaad te snel. Maar natuurlijk hebben we het risico goed onderzocht en zijn we tot de conclusie gekomen dat de landelijke richtlijnen nauwelijks kunnen verschillen met wat wij nu eisen". Rijkswa terstaat vindt het onbegrijpelijk dat de HISWA en KNWV zich het milieuprobleem niet aan trekken. „Het is gewoon droevig. Je zou het toch als watersporter belangrijk moeten vinden dat het water schoon blijft", aldus Geluk. De tegenstelling lijkt echter niet te overbruggen. KNWV-man Jibben: „Wat Rijkswaterstaat Zeeland nu aan het doen is, heeft niets te maken met het landelij ke beleid van Rijkswaterstaat". Jibben zegt een mooi voorbeeld te hebben van de tegenstrijdige regelgeving. „De jachthaven in Kats (gemeente Kortgene) moest op last van Rijkswater staat een installatie bouwen on der de kraan waarmee schepen uit het water worden gehesen. Daar kon vervuild water in wor- (Slot zie pagina 17 kolom 2 OSTBURG - De gemeente- lad van Oostburg ziet niets in et tolvrij worden van de Zee- indbrug per 1 januari volgend lar. Provincale staten hebben erder besloten dat de door de rovincie gemaakte kosten te lg zouden moeten vloeien in de liddelburgse Abdijkas en daar loeten diezelfde staten zich nu laar aan houden, vindt de leerderheid van de Oostburgse olitici. vdA fractievoorzitter J. de ries was er zich van bewust dat e socialistische statenfractie rak door de bocht is gegaan', lij vond dat niet correct. „Eer- er is berekend dat de Zeeland rug per 1 januari 1993 boek- oudkundig zou zijn afgeschre ven. Dan moet je je aan die da tum houden. Het is niet dat wij het de mensen op Schouwen- Duiveland niet gunnen, maar gelijke monniken, gelijke kap pen", betoogde De Vries. Dorps belangen en Toerisme en de VVD sloten zich bij die woorden aan. Alleen de vier CDA'ers wil den de leden van provinciale sta ten 'niet voor de voeten lopen' en 'vertrouwden op de wijsheid' van de provinciale politici. Nie mand van de raadsleden wilde overigens vooruitlopen op de vraag wat er moet gebeuren als blijkt dat ook per 1 januari '93 de provinciale steun nog niet is te rugbetaald doordat te weinig voertuigen van de Zeelandbrug gebruik maken. MIDDELBURG - Het Roo sevelt Studie Centrum in Middelburg draait de ko mende maanden mee in het project 'Brieven van Ameri kaanse Emigranten'. Het gaat daarbij om een initia tief van de historicus dr H. J. Brinks uit het Amerikaanse Grand Rapids, die zo veel mogelijk landverhuizers- brieven wil verzamelen om een beeld te krijgen van de Amerikaanse en Canadese samenleving in de negen tiende en twintigste eeuw. Nederlandse, dus ook Zeeuwse emigranten heb ben miljoenen brieven ge schreven naar familieleden in het vaderland. Vooral in de jaren na 1847, toen dui zenden het berooide Neder land verlieten, was er sprake van een intensieve briefwis seling tussen landverhuizers en achterblijvers. Tussen 1820 en 1925 emigreerden 300.000 Nederlanders naar het land aan de overkant van de Oceaan, na de Twee de Wereldoorlog volgden er nog eens 80.000. Vanaf 1900 kwamen er ook 150.000 land verhuizers in Canada te recht. Onderzoekers schat ten dat er tussen 1820 en 1960 meer dan 2 miljoen brie ven zijn gepost. Professor Brinks heeft in middels 3000 brieven opge spoord. De correspondentie kan volgens hem informatie geven over de multi-etnische samenleving in Canada en de Verenigde Staten. Hoe pasten de landverhuizers zich aan in de Nieuwe We reld, hoe dachten ze over kerken, scholen en indus trie? Dat zijn de te beant woorden vragen. Bovendien wordt in de brieven een beeld geschetst van het 'ou de' vaderland en kan ook de ontwikkeling in die beeld vorming worden nagegaan. Het brievenproject is opge zet in samenwerking met historische instituten in Ne derland. Het Roosevelt Stu die Centrum vertegenwoor digt de Zeeuwse inbreng. Wie brieven bezit, kan con tact opnemen met drs Hans Krabbendam van het in Middelburg gevestigde stu diecentrum. De Grote Boomdijk oogt na het kappen van de populieren zeer kaal foto Camïle Schelstraete) SINT KRUIS - De Grote Boomdijk bij Sint Kruis doet zijn naam geen eer meer aan. De majestueuze populieren die aan beide kanten van de kilometerslange dijk ston den, zijn de afgelopen weken in opdracht van het water schap Het Vrije van Sluis ge kapt. Het waterschap plant over het algemeen direct nieuwe bo men als kaprijpe exemplaren zijn gekapt. Maar de Groote Boompolder zal de eerste ja ren een kale aanblik blijven bieden. Het waterschap wacht eerst de plannen voor de ruil verkaveling Aardenburg af. De landinrichtingscommissie voor die administratieve ver kaveling heeft net de eerste vergaderingen achter de rug. Volgens J. A. J. Boekhout, hoofd technische dienst van Het Vrije, zou nieuwe aan plant aan de Grote Boomdijk op dit ogenblik weinig zin heb ben. „Als bij de ruilverkave ling duidelijk wordt dat de landinrichtingsdienst de aan kleding van een aantal dijken anders wil inrichten, plant je nieuwe bomen misschien voor niks aan. We wachten dus eerst de plannen van de verka velingscommissie af." De populieren aan de Grote Boomdijk konden niet langer blijven staan, zegt Boekhout. De bomen waren niet alleen kaprijp (het hout levert het waterschap een bepaald be drag op), maar zouden bij storm ook gevaar kunnen op leveren. De takken van de, zo'n dertig jaar oude. bomen zouden er bij harde wind mak kelijk uit kunnen waaien. Na de voorjaarsstormen begin dit jaar vreesde een aantal Aardenburgse raadsleden voor het omwaaien van een rij tje karakteristieke bomen aan de Vuilpanstraat. Die bomen hangen nog steeds scheef over de weg. Volgens Boekhout is er geen gevaar dat de bomen voorover vallen. „Die bomen zijn overigens niet allemaal van ons, een aantal hoort tot het grondgebied van particu lieren. Maar dat rijtje voor de Vuilpan staat nog stevig over eind. Mocht dat niet meer zo zijn dan nemen we direct maatregelen." De golfbaan Grevelingenhout met 18 wedstrijdholes (luchtfoto Ruben Oreel BRUINISSE - Zeelands nieuwste golfbaan Grevelingenhout is gereed. Sinds enige weken wordt er al volop gespeeld op het ruim 75 hectare groot terrein nabij Bruinisse. Park Grevelingenhout, de enige 18-holes wedstrijdbaan in Zee land, staat behalve voor leden ook open voor zogenaamde green- free-spelers met een golf-vaardigheidsbewijs. Momenteel telt golfclub Grevelingenhout zo'n driehonderd leden. Het nieuw ge bouwde clubgebouw, met restaurant, golfshop, kleed- en dou chevoorzieningen, is eveneens gereed en wordt met ingang van november in gebruik genomen. Met de aanleg van de golfbaan werd begin juli 1988 een begin gemaakt. Plan Grevelingenhout omvat naast het golfbaan-com plex de ontwikkeling van ongeveer 170 vrijstaande woningen. Inmiddels zijn vijftien woningen in aanbouw voor mensen die zich permanent op de golfbaan willen vestigen. Woordvoerder drs ing K. Ooms van Grevelingenhout wil niet zeggen hoeveel van de om de golfbaan gegroepeerde bouwkavels er inmiddels zijn verkocht. „Maar de verkoop verloopt heel goed." GOES - Ongeveer tien procent van de Zeeuwse akkerbouwers heeft bij het ministerie van landbouw om inkomenssteun gevraagd. Vanuit Zeeland kwa men pakweg 440 aanvragen om tijdelijke steun binnen. Dat is meer dan de directie voor land bouw, natuurbeheer en open luchtrecreatie in Zeeland (LNO) verwachtte. Ook de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) vindt het aantal groot en spreekt van een 'duidelijk sig naal' dat het slecht gaat in de akkerbouw. De meeste aanvragen kwamen echter binnen uit Groningen, zo blijkt uit cijers van het ministe rie van landbouw in Den Haag. In totaal zitten 686 akkerbou wers uit die provincie zodanig in de financiële problemen dat ze in aanmerking denken te komen voor geldelijke bijstand. Vanuit Drenthe kwamen 500 aanvragen binnen bij de regionale verte genwoordigers van het ministe rie. In Friesland, de beide Hol landen, Flevoland, Noord-Bra MIDDELBURG - De Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land (SVRZ) wil de Middelburg se zwakzinnigeninstelling Vij vervreugd drastisch vernieu wen en afslanken. De SVRZ heeft een plan uitgewerkt dat uitgaat van vervanging van ongeveer de helft van de be staande bebouwing. Vooral het woongedeelte van de instelling voldoet volgens de SVRZ niet meer aan de huidige eisen van de tijd. De totale kosten van het project bedragen ten minste 30 miljoen gulden Zes woonpaviljoens van Vijver vreugd moeten volgens het plan vervangen worden door veertig woonhuizen op het instellings terrein, waarin 147 bewoners ge huisvest kunnen worden. De overblijvende paviljoens zijn dan te gebruiken als onderko mens voor gezamenlijke activi teiten en als opslag- en service ruimten. Eén paviljoen kan na renovatie tijdelijk blijven dienen als woon- paviljoen. Daardoor is er ruimte om geleidelijk enkele tientallen plaatsen af te stoten, die nu be zet worden door bewoners die ei genlijk in Brabant thuishoren. De SVRZ wil ook nog enkele hui zen voor zwakzinnigen kopen in gewone woonwijken in de Wal- cherse steden en dorpen. De af gelopen jaren verhuisden al 78 bewoners van Vijvervreugd naar een dergelijke woning. De SVRZ denkt dat daar nog eens 24 men sen voor in aanmerking komen. Een van de belangrijkste motie ven voor de hele vernieuwings operatie is het idee dat zwakzin nigen ook recht hebben op een aangenaam woon- en leefmilieu en dat grote ziekenhuisachtige instellingen niet meer bij deze tijd passen. De stichting kiest ondanks de zeer goede ervaringen met de huisvesting van zwakzinnigen in gewone woonwijken toch voor veel nieuwbouw op het eigen ter rein, omdat niet alle zwakzinni gen het leven in een gewone wijk aankunnen. Sommigen zijn veel meer gebaat bij het meer be schermende klimaat van een in stelling, vindt de SVRZ. Alle be woners buiten de instelling huis vesten zou ook financieel niet haalbaar zijn. Door woonhuizen op het terrein te bouwen wordt een goede middenweg bewan deld, denkt de stichting. De bouwplannen gaan naast het vernieuwen van het woonge deelte uit van het opknappen van een aantal voorzieningen bij Vijvervreugd, zoals het zwem bad en de ruimte voor muziek therapie. Het instellingsterrein moet volgens het plan in zijn to taliteit verder een meer open ka rakter krijgen. De nieuwe be bouwing zal aansluiten bij een nieuwe woonwijk en wordt on der meer door de aanleg van voet- en fietspaden veel toegan kelijker voor buitenstaanders. De afslanking van de instelling bestaat uit het afstoten van ongeveer zestig tot tachtig bed den, die gebruikt worden door bewoners die afkomstig zijn uit Zeeuwse streken waar te weinig verzorgingsmogelijkheden voor hen zijn. De SVRZ wil tijdens de hele vernieuwingsoperatie deze extra plaatsen in Middelburg af stoten en indien mogelijk ten goede laten komen aan onderbe deelde regio's, zoals bijvoor beeld Schouwen-Duiveland. Over een termijn voor het afsto ten van de plaatsen en het moge lijk verhuizen van bewoners en personeel naar elders is overi gens nog volstrekt geen duide lijkheid. De SVRZ wil daar geen uitspraken over doen voor de za ken intern op een rij zijn gezet en besproken met personeel en ou ders. De ideeën van de SVRZ zijn niet zomaar uit de lucht komen val len. Er zijn door de stichting in formeel al heel wat gesprekken over gevoerd en directeur G.C. de Bruijn denkt op basis daar van dat de plannen zeker kans van slagen hebben. Renovatie van de uit de jaren zestig date rende woonpaviljoens zou net zo duur zijn als nieuwbouw van normale woonhuizen op het ter rein, becijfert de stichting. Nieuwbouw biedt daarbij veel voordelen. De provincie heeft bij het minis terie voor het project in principe al 24 miljoen gulden los weten te krijgen. De totale kosten bedra gen 30 miljoen. De SVRZ stuurt de nieuwbouwplannen binnen kort naar rijk en provincie en de stukken worden verder bespro ken met ouders, personeel en overige betrokken. De SVRZ verwacht nog zeker twee jaar kwijt te zijn aan alle procedures, die doorlopen moe ten worden. Op zijn vroegst kan de hele vernieuwingsoperatie, wanneer iedereen het ermee eens is, daarom pas eind 1993 be ginnen. MIDDELBURG - De afroming van het sociaal-economisch ontwikkelingsfonds van de pro vincie gaat niet door. Het dage lijks bestuur van de provincie had er bijna 1,4 miljoen gulden uit willen halen om de begro ting voor volgend jaar sluitend te krijgen, maar er was geen re kening mee gehouden dat uit het fonds nog 1,5 miljoen moest worden betaald. Het gat in de begroting wordt nu gevuld met een greep in de algemene reser ve. Zoals bekend heeft het voorne men het sociaal-economisch ontwikkelingsfonds af te romen nogal wat stof doen opwaaien. Gedeputeerde J. B. Ventevogel (financiën) stak een beschuldi gende vinger uit in de richting van de afdeling economische za ken in het provinciehuis, toen bleek dat de berekeningen niet klopten. Dat leverde hem het verwijt op dat hij in het open baar ambtenaren af viel en dat hoort nu eenmaal niet. Chef eco nomische zaken en ruimtelijke ordening drs F. J. Burger wilde hem eveneens in het openbaar van repliek dienen, maar hem werd de mond gesnoerd. bant en Limburg lag het aantal aanvragen rond de 100 a 150. In het hele land gaat het om 2500 aanvragen. De gevraagde finan ciële steun bedraagt gemiddeld 6500 gulden. Het ministerie besloot na de boerenprotesten van afgelopen (Slot zie pagina 17 kolom 1) Door de veertig. Maar van een afstandje mag ze er nog best zijn. Vindt ze zelf. De jaren hebben echter de jeugdige frisheid enigszins weggevijld en fijne rimpel tjes rond oog- en mondhoe ken gebeiteld. En ze voelt zich de laatste tijd, als ze aan het eind van de middag met een vermoeid gebaar de stofkap over de schrijfma chine heeft getrokken, vaak een tikje uitgeblust. Van de week, toen ze met een loom gevoel in de benen van kantoor naar huis fiets te, werd ze staande gehou den. Door een schuchtere jongeman, wiens blonde snorretje nog niet de kans had gekregen tot volle was dom te komen. Of hij haar iets vragen mocht. Dat mocht, knikte ze hem welwillend toe. - „Ik zou graag", bracht hij beleefd doch zeer aarzelend uit, „een afspraakje met u willen maken." - „Hoezo?", riposteerde ze, „moet ik je soms helpen je luier om te doen?" - „Nou nee, dat niet", liet hij zich geenszins uit het veld slaan, „ik vind u gewoon aardig." Tot een afspraak kwam het niet. Maar met fier opgehe ven hoofd en opmerkelijk kwieke slag vervolgde ze haar weg. Ze verschijnt de laatste da gen uiterst goed gehumeurd op kantoor. Met zeer jeugdi ge tred beweegt ze zich door de kantoorvertrekken. En aan het eind van de dag, als ze met een zwierige zwaai de stofkap over de schrijfma chine heeft getrokken, be stijgt ze kwiek haar rijwiel. Door de veertig. Maar van een afstandje mag ze er nog best zijn. Vinden nu ook de collega's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13