!BR staat klaar voor )romfietser-examen chelde moet op eigen omschakelen President De Klerk heft noodtoestand Natal op Benzine en diesel weer goedkoper |JA Antieke blusboot weer boven water "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' P Ernstige vertraging gevreesd Ministeries ruzieën Avontuurlijk winkelen kun je vanaf a.s. dinsdag om 9.30 uur aan de Ganzepoortstraat 12-14 in Goes. HORIZON au Banz Bord, perfektie in woonwanden. P.S. Nieuwsgierig? Morgen meer in deze krant. Golf-fregatten op herhaling In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Weinig wind 33e jaargang no. 247 rijdag 19 oktober 1990 Randvoorwaarden Vrees Ouderen Jachthavens Tweekamp Woonwagens jeen steun defensie-industrie rsj u LEV Avondklok 4 weken voor één tientje en één riks! PZC HHBHHHHBHHHHHHHHMH Het wordt een rustige herfstdag met weinig wind. De regenkans neemt ver der af. Maximumtemperatuur 16 gra den. HU tm %m Él ■W/. mr/, mmm politie in gevaar EN HAAG (GPD) - De reorga- isatie van de Nederlandse po- tie dreigt te mislukken. Op z'n linst wordt ernstige vertra- ing opgelopen bij de vorming an 25 regionale politiekorpsen ieen landelijk korps. Oorzaak de voortdurende onenigheid issen de ministeries van Bin- enlandse Zaken en Justitie, ordt de ruzie niet snel bijge- gd, dan kan het project voor- ipig niet van start gaan. at concludeert het organisa- e-adviesbureau Alons en part- ers in een geheim rapport aan e ministers Dales (Binnenland- Zaken) en Hirsch Ballin Jus- tie). Het stuk dat half septem- er aan de ministers is ver stuurd, beschrijft hoe de reorga nisatie moet worden aangepakt. Het definitieve rapport bereikt de Tweede Kamer binnenkort. Uit de stuk blijkt dat de ruzie over de bevoegdheden van de minister van Justitie nog steeds voortduurt. In het voorliggende projectprogramma staat dat de minister van Justitie „taken en bevoegdheden heeft ten aanzien van de rechtshandhaving en in dat verband ook ten aanzien van de kwaliteit van het politieappa raat en de politiezorg". Binnen landse Zaken maakt ernstig be zwaar tegen die tekst, omdat die Justitie te veel zeggenschap geeft over de politie. De ruzie tussen beide politie-de- TRECHT (ANP) - Het Cen tal Bureau Rijvaardigheids- ewijzen (CBR) is ver gevor- erd met de voorbereidingen oor een theorie-examen voor romfietsers. „Wij kunnen er in rincipe medio volgend jaar ïee beginnen", aldus een CBR- oordvoerder. linister Maij van verkeer en wa- irstaat maakte vorige maand de begroting, bekend brom- etsers te gaan verplichten tot en theorie-examen. De wegen- erkeerswet 1990 zal dat moge- jk maken. Het ontwerp van die ret wordt eind dit jaar naar de iveede Kamer gestuurd, 'ederland telt rond de 600.000 romfietsrijders, maar voor deze roep wordt bijna niets gedaan an verkeerseducatie. Het CBR partementen is niet nieuw. Al bij de kabinetsformatie vorig jaar vroeg de nieuw aangezochte mi nister van Justitie, Hirsch Bal lin, in een gesprek met forma teur Lubbers om ruimere zeg genschap over de politie. Na een onderhoud met collega Dales zouden de problemen echter uit de weg zijn geruimd. Om de regio's op 1 januari van start te laten gaan, zoals het ka- denkt aan een gefaseerde invoe ring van het theorie-examen, bij voorbeeld door te beginnen met de groep die de leeftijd van 16 jaar bereikt heeft. De kosten van het examen worden geschat op ongeveer 35 gulden, zo deelde een woordvoerder van het CBR mee. De voorzitter van de Raad voor de Verkeersveiligheid, P. van Vollenhoven, drong eerder dit jaar al aan op instelling van een rijbewijs voor bromfietsers. Ook Veilig Verkeer Nederland is posi tief over het plan. In politiekringen reageert men terughoudender. Daar heerst de mening dat eerder iets gedaan moet worden om tot een menta liteitsverandering bij de jeugdi ge bromfietsers te komen. ROTTERDAM - De antieke blusboot Jan van der Heijden werd gisteren met behulp van een zware kraanwagen gelicht uit de Rotterdamse Oude Haven. Door nog onopgehelderde oorzaak zonk het schip woensdag plosteling. Kort geleden is de blusboot helemaal opgeknapt waarna het schip een ligplaats kreeg in de museumhaven (foto Paid StolklANP binet wil, hadden de departe menten in mei al voorbereidin gen moeten treffen. Dat is niet gebeurd. De aanvangsdatum van 1 januari kan nu alleen nog worden gehaald als de voorbe reidingen „met zeer grote urgen tie" worden aangepakt. Extra mankracht is daarvoor nodig. Voor het formuleren van rand voorwaarden en richtlijnen is het eigenlijk al te laat, meent het organisatie-adviesbureau. De Stuurgroep, waarin vertegen woordigers van beide departe menten zitting hebben, dient te besluiten tot een beperking en aanpassing van de richtlijnen of moet de start van de nieuwe re giokorpsen tot nader order op schorten. De politiebonden hebben in het verleden meermalen verklaard te vrezen voor het uitstel van de ingangsdatum. Dales en Hirsch Ballin zeiden echter steeds dat er geen reden was voor die zorge lijke geluiden. De reorganisatie werd volgens beide bewindslie den voortvarend ter hand geno men. Het organisatie-adviesbureau wijst er verder op dat de benoe ming van een projectmanager te lang uitblijft. Omdat de pro jectmanager een cruciale positie krijgt en zeggenschap heeft over de personele bezetting van de or ganisatie, moet „hoge prioriteit worden gegeven aan het invul len van deze functie". Zonder die benoeming kan de rest van de organisatie, die de vorming van de regionale politiekorpsen moet begeleiden, niet van de grond komen, aldus Alons en partners. Premier Lubbers was gisteren te gast bij de ouderenbond Unie KBO. Hij vertelde de aanwezi gen in Den Bosch dat de AOW alleen betaalbaar blijft als genoeg mensen een baan hebben. Ook de oude ren zelf kunnen daar- C bij helpen. w De nieuwe richtlijnen van Rijks waterstaat voor het schoonhou den van jachthavens hebben tot boze reacties geleid van de kant van water sportorganisaties. Zij vinden dat Rijkswater staat veelte vroeg met Ai O strenge eisen komt. I O De vierde partij in de schaak tweekamp om de wereldtitel tus sen Kasparov en uitdager Kar- pov had veel weg van wild-west. Nadat de partij in de nacht van woensdag op donderdag was af gebroken, kwamen beide Rus sen gisteren zonder verder te spelen remi- O se overeen. mL I HMBBHKHHHHHHi Een aantal Zeeuivse gemeenten is veel te traag met de aanleg van woonwagenstandplaatsen. De regio Zeeuwsch-Vlaanderen spant de kroon. Gedeputeer de Staten ovenvegen een hardere aanpak. Dat zegt Peter Lamens, provin ciaal consulent ivoon- C wagenwerk. I w LISSINGEN - De Koninklijke laatschappij De Schelde in lissingen moet de omschake- ing van de marinebouw naar Ie civiele scheepsbouw op ei- en kracht zien te klaren. Eer- Ier dit jaar ging de Schelde-di- ectie nog uit van de bereidheid )ij de rijksoverheid deze opera- ie te ondersteunen. Maar op rond van wat deze week is be- end geworden van een nota er de toekomst van de Neder- andse defensie-industrie, hoeft laar niet op te worden gere- tend. De Schelde is al verscheidene ja- en bezig zich voor te bereiden ip een toekomst met aanmerke lijk minder marine orders dan de onderneming gewend is ge weest. Halverwege de jaren 90 is de bouw van de serie van acht M-fregatten voltooid en daarna gaapt een leegte in de orderpor tefeuille voor defensie. De ont wikkeling van het NF-90 fregat, een samenwerkingsproject van acht NAVO-landen voor de bouw van een fregat voor de tweede helft van de jaren 90 en de eerste jaren van de 21e eeuw, is stopgezet nadat steeds meer landen eruit stapten. Defensie heeft weliswaar nog de bouw van een bevoorradingsschip en een vaartuig voor het korps mari niers te vergeven, maar het is Advertentie ftQS (Advertentie) MET NIEUWE ALBUM V/\ IM OPCD - LP «MC INCL. DE NIEUWE SING-LE OVE R THE H ILLS nog maar de vraag of De Schelde daarvoor in aanmerking komt. De Vlissingse werf zal zich er in ieder geval sterk voor maken, onder verwijzing naar de uit 1984 daterende toezegging van het rijk dat grote oppervlaktesche pen voor de marine in beginsel bij de Schelde zullen worden ge bouwd. Ondertussen is de onderneming al druk bezig minder afhankelijk te worden van de marinebouw. Het prototype van de catama- ran/hoovercraft Seaswift is gun stig ontvangen en in de milieu- en energietechnologie boort De (Slot zie pagina 3 kolom 1 PRETORIA - De Zuidafrikaanse president De Klerk tijdens de aankondiging van het opheffen van de noodtoestand in Natal (foto John Parkin!AP) (Van onze correspondent) PRETORIA - De Zuidafrikaan se regering heeft met onmiddel lijke ingang de vier jaar oude noodtoestand in de provincie Natal opgeheven. Natal, dat het toneel is van een burgeroorlog tussen aanhangers van het ANC en de Zulu-beweging Inkatha, was op 8 juni uitgezonderd van de opheffing van de noodtoe stand in de rest van het land. ANC en Inkatha hebben met in stemming op het regeringsbe sluit gereageerd. Op een persconferentie in de Zuidafrikaanse hoofdtad Preto ria zei president Frederik de Klerk, dat de situatie, in Natal, ondanks sporadische uitbar stingen van geweld, voldoende is verbeterd om met de reguliere wetgeving de rust en orde in de ze provincie te handhaven. De regering had haar beslissing genomen na overleg met veilig heidsdeskundigen en rugge spraak met Inkatha-leider Bu- thelezi, die ook eerste minister is van het in Natal gelegen semi- onafhankelijke thuisland Kwa- Zulu. De Klerk waarschuwde echter dat de regering met harde hand zal ingrijpen, als de de toestand opnieuw uit de hand mocht lo pen. In de afgelopen vier jaar zijn bij gevechten tussen aanhan gers van het ANC en Inkatha volgens conservatieve schattin gen 4000 mensen om het leven gekomen. De laatste maanden zijn er op plaatselijk niveau wa penstilstanden gesloten, terwijl een commissie van vooraan staande Inkatha- en ANC-lei- ders naar wegen zoekt voor een duurzame vrede. De Klerk zei voorts dat de ophef fing van de noodtoestand, een eis van het ANC, de weg heeft vrij gemaakt voor de onderhan delingen over een nieuw politiek bestel. Hij verwacht dat, behal ve de regering en het ANC nu ook andere partijen met 'bewe zen steun' zullen aanschuiven, maar noemde geen tijdstip wan neer deze 'echte' onderhandelin gen, de tweede fase, zullen be ginnen. De verkennende bespre kingen met het ANC vormen de eerste fase van het onderhande lingsproces. De president herhaalde zijn prognose, dat over vier jaar de eerste verkiezingen kunnen wor den gehouden, waarin 'iedereen een gelijke stem' heeft. DEN HELDER (GPD) - De marinefregatten Witte de With en Pieter Florisz, die momenteel dienst doen in de Perzische Golf en eind van het jaar naar Nederland terugkeren, zullen eind maart 1991 opnieuw naar het Golfgebied gaan. De sche pen blijven er dan tot begin oktober als de situatie rond de Iraakse bezetting van Kuwayt dat dan nog nodig maakt. De Witte de With en Pieter Florisz komen kort voor Kerstmis in Den Helder terug, na te zijn afgelost door de Jacob van Heemskerck en Philips van Almonde. Ze krijgen tijdens de verlofperiode van de bemanning een onderhoudsbeurt. Half februari gaan de schepen eerst nog op oefening. De beman ningen zijn inmiddels ingelicht. Volgens Cornelje was er geen gemor. Het ANC, dat het regeringsbe sluit toejuichte, zei te hopen dat nu ook de resterende struikel blokken, met name de vrijlating van alle politieke gevangenen en het schrappen van de beruchte veiligheidswetgeving, uit de weg kunnen worden geruimd. De op heffing zelf zou bijdragen tot een klimaat, dat onontbeerlijk is voor vrede en een vrij politiek debat, aldus het ANC in een ver klaring. Inkatha-leider Buthelezi zei ook dat de echte onderhandelingen nu kunnen beginnen. De ophef fing van de noodtoestand maakt het tevens mogelijk om de vre desinitiatieven tussen ANC en Inkatha te intensiveren, aldus Buthelezi. De vastbeslotenheid van de re gering om de orde te handhaven, bleek gisteren opnieuw toen po litieminister Vlok een avond klok instelde in het zwarte woonoord Toekomsrus, waar sinds woensdagavond met ge weld wordt geprotesteerd tegen het afsluiten van water en elec- triciteit. In een aantal woonoor den in de provincie Transvaal zijn begin deze week water en licht afgesloten wegens achter stallige betalingen. ROTTERDAM (ANP) - Ben zine, diesel, gasolie en huis brandolie worden zaterdag weer goedkoper. Marktlei der Shell kondigde donder dag een verlaging aan van de benzineprijs met twee cent per liter. Diesel, gasolie en huisbrandolie worden een cent per liter goedko per. De NOVOK volgt deze prijsverlaging voor de vrije pompen. De verlaging is het gevolg van de lagere prijzen in guldens voor olieproduk- ten op de wereldmarkt. Een liter super plus loodvrij kost zaterdag aan de pomp (zelftank) 186 cent per liter. Euro loodvrij en super met lood kosten dan achtereen volgens 182 en 190 cent per liter. Zowel benzine als die sel zijn gisteren ook al drie cent per liter goedkoper ge worden. Op de internationale mark ten is de ruwe olie donder dag verder in prijs gedaald. Oliehandelaren zien als een van de redenen daarvoor het op de markt brengen van een zeer klein deel van de strate gische voorraden van de Ver enigde Staten. Het zou slechts om enige tienduizen den vaten (159 liter) gaan die voor 33 a 34 dollar per vat zijn verkocht. Irak heeft donderdag voor gesteld om zijn olie voor 21 dollar per vat te verkopen. De betaling voor de oliele veranties kan na de regeling van de Golfcrisis plaatsvin den, aldus Baghdad. De Iraakse minister van olie zaken, Issam al Jalabi, heeft bevestigd dat zijn land be reid is aan iedere liefhebber, ook de Verenigde Staten, olie te leveren voor deze lage prijs. (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. Naam: Adres: PC Plaats: i Ik wil de PZC j 4 weken lang voor 12,50 Tel.: (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215 ■■Hl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1