kleintjes EK in Zweden ver weg voor Oranje Nieuw middel tegen i iiigraine-aanvallen Verkrachting in huwelijk strafbaar Sloop 'groene lijn' in Bayrut Busreizen krijgen toeslag door hoge brandstofprijs Ontslag vierhonderd stafleden van V D Applaus van de bruid Opnieuw bezuinigen op beurzen Jongeren moeten minimaal lts of mavo halen bijleveld 010-4380606-4730300-43876 Ken je het gevoel van avontuurlijk winkelen Het avontuur komt ook naar Goes toe! ir#l llll r I I 4j I êrn Ém Taxi's starten boycot Schiphol V Blokkades Muur uit 1548 Rottier P.S. Morgen meer in deze krant. lacht en rustig |33e jaargang no. 246 Lnderdag 18 oktober 1990 Na verlies in Portugal A Verre Oosten Regiokantoren dicht Dode door besmet voedsel in tehuis jn de ochtend nog veel bewolking en mogelijk enige regen of een bui. Van middag ook af en toe zon. Tempera- tuur 16 graden. »3a ïtvallers weer in schoolbank Jen HAAG (GPD) - Overheid 1 bedrijfsleven willen zich tot let uiterste inspannen vroegtij- lige schoolverlaters weer aan "studie te krijgen. Jongeren L 27 jaar die voortijdig een [hooi hebben verlaten zullen lorden aangespoord tenminste jen LTS of MAVO-diploma te lalen. Dat is de minimale basis lm verder te studeren. Als stok Ichter de deur kan bij de aan- Jraag voor een sociale uitke- Ing de eis tot scholing worden Besteld. Het kabinet heeft voor |e scholing van 10.000 jonge lolwassenen een bedrag van 30 miljoen gulden beschikbaar ge steld uit het fonds studiefinan ciering. Voorwaarde tot slagen is dat het bedrijfsleven gaat samenwerken met het beroepsonderwijs. Om het onderwijs goed te laten aan sluiten op de verlangens van het bedrijfsleven zullen er op regio naal niveau contacten worden gelegd tussen de scholen en de ondernemingen. Voor het verlenen van diensten aan het bedrijfsleven door de scholen zal moeten worden be taald. De opbrengst hiervan heeft het kabinet geraamd op PORTO - Het Nederlands elftal is de EK-kwalificatie- reeks slecht begonnen. Te gen Portugal, dat zich op Oranje had ingesteld, faalde de regerend Europees kam pioen in de uitvoering. Het bloedeloze duel in Porto werd na rust beslist door een treffer van Rui Aguas. Oranje verdiende in feite ook niet beter. De Nederlandse ploeg, die in 1988 met oog strelend voetbal de macht in Europa greep, durfde op de doorweekte grasmat in Por to niet de aanval te zoeken. De ploeg van bondscoach Rinus Michels was wel veel vuldig in balbezit, maar werd zelden gevaarlijk in het strafschopgebied van de Portugezen. Het probleem is niet nieuw. „We creëren al te lang nau welijks kansen", zei Ronald Koeman, de door Michels ge passeerde libero, gisteren vanuit Barcelona. In de laat ste zes duels scoorde Oranje, dat beschikt over het inter nationaal alom geprezen spitsenduo Van Basten/Gul- lit slechts drie keer. Door dit resultaat is het EK, dat over twee jaar in Zweden wordt gehouden, nog ver weg voor Oranje. 150 miljoen gulden. Scholen en bedrijven zullen meer moeten gaan samenwerken op het ge bied van apparatuur, scholings programma's en kennisuitwisse ling. Voorlopig gaat dit gelden voor het kort middelbaar be roepsonderwijs en het middel baar beroepsonderwijs. Minister Ritzen die de aan de Tweede Kamer gezonden plan nen toelichtte zei dat het kabi net voor werkende jongeren zon der enige diploma wil komen tot afspraken met het bedrijfsleven. Voor werkzoekenden geldt een zekere scholingsplicht, indien deze scholing uitzicht biedt op werk. Voor de ongeveer 80.000 school verlaters per jaar onder het ni veau van aankomend vakman geldt dat zij zelf maar ook de school en het bedrijfsleven er op worden aangesproken om te zor gen dat er alsnog een afgeronde startkwalificatie kan worden ge toond. Het aantal werkzoeken den beneden het niveau van aankomend vakman wordt ge- AMSTERDAM (GPD) - Actie voerende Amsterdamse taxi chauffeurs beginnen vandaag hun boycotactie tegen de lucht haven Schiphol. Vanmorgen vroeg zijn zowel in de hoofdstad als daarbuiten folders ver spreid waarin de taxichauf feurs worden opgeroepen aan de boycot mee te doen. De deelnemende chauffeurs zul len geen passagiers vervoeren naar de luchthaven. Van dege nen die toch op Schiphol blijven rijden, wordt het nummer geno teerd. schat op 190.000. Voor degenen onder de 27 jaar (ongeveer 55.000) voelt de overheid zich verantwoordelijk voor de scho ling. Het aantal werkenden beneden het niveau LBO of MAVO wordt geschat op 60.000. Ook hier geldt dat de overheid de scholingsve rantwoordelijkheid neemt van PARIJS - De 'bruid' van mode-ontwerper Kimijima, het hoofd gehuld in wolk van goud-weefsel, applaudiseert na afloop van de lente/zomer-show in Parijs (foto Piere Gleizesl AP) hen die nog geen 27 jaar zijn. Voor de scholing van ouderen zijn zijzelf en het bedrijfsleven verantwoordelijk, aldus minis ter Ritzen. Het kabinet stelt voor de scho ling in deeltijdonderwijs uit te voeren met behoud van inko men. Dit moet volgens het kabi net in sluitende cao-afspraken geregeld worden. Met de werk gevers- en werknemersorganisa ties wil het kabinet overleggen op welke manier het tussen scholen en bedrijfsleven tot een hechtere samenwerking kan ko men op apparatuurgebied. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil de dertig miljoen gulden die het extra beschikbaar stelt voor de uitvoering van de aanbeve lingen van het rapport-Rau- wenhoff, betalen uit een nieuwe bezuiniging op de uitgaven voor de studiefinanciering. Dit bleek woensdagmorgen bij de presentatie van het kabinets standpunt over het rapport. Minister Ritzen (Onderwijs) kondigde aan dat het kabinet de huidige koppeling van het maxi male beursbedrag aan de bij stand wil vervangen door een koppeling aan de kinderbijslag. In de praktijk betekent dit dat het maximale beursbedrag (op gebouwd uit een basisbeurs, een lening en een topbeurs) de ko mende jaren minder zal stijgen dan tot nu toe werd voorzien. |UTRECHT (ANP) - Volgens de Bredase neuroloog dr. M. Bom- Jhof is met het nieuwe middel su- Imatriptan een 'doorbraak' be- Ireikt in de behandeling van acu- Ite aanvallen van migraine. Het ■nieuwe medicijn werkt sneller Idan de gangbare geneesmidde len en het kent minder bijwer kingen. De oorzaak van migrai- Ine neemt het middel echter niet In Nederland wordt al twee jaar lang op vijf plaatsen (Breda, Lei den, Rotterdam, Sittard en Den Helder) met sumatriptan geëx perimenteerd. De onderzoekin gen maken deel uit van een Eu ropees onderzoeksproject. Na inspuiting van de sumaptrip tan verdwijnt bij 70 procent van de patiënten de hoofdpijn bin nen een uur. Bij de gangbare middelen is dat percentages veel DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer stemt in met het voorstel van minister Hirsch Ballin (justitie) om verkrachting binnen het huwelijk strafbaar te maken. Daarnaast wil een ruime meerderheid de discussie over een algemene herziening van de zedelijkheidswetge ving zo snel mogelijk starten. Dit bleek woensdagmorgen tijdens de behandeling van enke le wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht. Naast het ver bod van verkrachting binnen het huwelijk, wordt ook on tucht tussen hulpverlener en patiënt strafbaar. Dat geldt ook voor seksueel contact met vrouwen die dat niet uit vrije wil kunnen bepalen of kenbaar kunnen maken. Te denken valt aan bewustelozen of psychisch gestoorden. De kleine christelijke partijen SGP en RPF vinden dat de overheid met het strafbaar maken van verkrachting binnen het huwelijk te ver gaat. „Het is een miskenning van het ei gen karakter van het huwelijk", aldus Van den Berg (SGP). De strafrechter mag daar niet in treden. Verkrachting kan worden aangepakt op grond van andere bepalingen in het Wetboek van Strafrecht, aldus RPF en SGP. lager, aldus Bomhof. Sumatrip tan kan ook in tabletvorm wor den ingenomen. Het heeft overi gens geen invloed op de frequen tie van de migraine-aanvallen. De onderzoekingen gaan intus sen door. Bij een deel van de on derzochte patiënten keerde de aanval binnen 24 uur terug. De onderzoekers willen bekijken of daar met een andere dosering iets aan te doen is. Voorts wordt nader onderzoek verricht naar andere toedieningsvormen (bij voorbeeld via de neus) en naar de effectiviteit bij andere vor men van zware hoofdpijn. Het middel is in Nederland nog niet geregistreerd. Advertentie MEN S FASHION LEADERS IN STYLE Lange Delft 19 4331 AJ MIDDELBURG BAYRUT - Een Libanese soldaat zuigt ont spannen aan een waterpijp temidden van zijn kameraden op een tank in Bayrut. Onmiddel lijk na de val van de christelijke generaal Mi chel Aoun zijn Libanese en Syrische troepen begonnen met het slopen van versterkingen en ruimen van mijnenvelden langs de acht ki lometer 'groene lijn' dwars door de Libanese hoofdstad. De versterkte grensstrook deelde 15 jaar lang Bayrut in een islamitisch en een christelijk deel, vanaf het moment dat de christelijke mili ties met geweld de scheiding oplegden. De re gering van president Elias Hrawi weigert nog steeds Aoun te laten gaan die zijn toevlucht in de Franse ambassade heeft gezocht. Volgens van de Britse krant The Independent zijn tachtig soldaten uit het leger van generaal Aoun vermoord. De slachting is vermoedelijk aangericht door het Syrische leger in Libanon, zo meldt Robert Fisk, een van de laatste correspondenten die nog in West-Bayrut verblijft. De mannen wer den waarschijnlijk dit weekeinde omgebracht, kort na de overgave van de generaal. Hun ont zielde lichamen werden in een bos gevonden door medewerkers van het Rode Kruis (foto Ramzi HaydarlAFP) Advertentie Wist je dat je vanaf vandaag terecht kunt bij I Free Kids voor je tè Ja, Free Kids in Goes krijgen hun eigen winkel. Kom gauw kijken naar de mooiste mode voor jongens en meisjes van 4 tot 12 jaar. Free Kids te Goes vind je in de Kolveniershof 13-15. Tot ziens! HOEVELAKEN (ANP) - Voor busreizen wordt met ingang van 15 december een toeslag be rekend in verband met de stij gende brandstofprijs. Zo wordt een retour naar het geliefde wintersportland Oostenrijk tussen tien tot vijftien gulden duurder dan de reisgidsen voor deze winter vermelden. De chauffeurs gaan de brandstof toelage innen. Algemeen directeur F. Fransen van Arke heeft dit woensdag be kendgemaakt tijdens een pers bijeenkomst in Hoevelaken. Het besluit de prijs te verhogen is weliswaar nog niet officieel, maar Fransen verwacht dat ze ker de grote busbedrijven er mee instemmen. Want de prijs van de brandstof is volgens hem afgelo pen maanden zo drastisch toe genomen dat de busbedrijven die niet meer voor hun rekening kunnen nemen. Fransen rekent voor dat zijn busmaatschappij al tussen de 180.000 en 200.000 gulden extra heeft moeten betalen aan brand stof. Arke verwacht 1990 af te sluiten met een netto-winst van circa acht miljoen gulden, ter wijl de omzet dit jaar groeit van 710 naar 750 tot 760 miljoen gul den. De hogere brandstofprijzen wor den in oktober nog niet aan de klanten van vliegriezen doorbe- ÜSSéms m wm f#w r De winkelrekken in Barcelona beginnen leeg te raken door de blokkades van de Spaanse we gen door vrachtwagenchauf feurs, waardoor de bevoorra ding spaak loopt. Door de acties zijn ruim. 300 Neder landse vrachtwagens O gestrand. w Bij werkzaamheden aan het Vlissingse Keizersbolwerk is de bovenkant van een oud stuk muur gevonden dat ivaarschijn- lijk nog dateert uit 1548, toen het bolwerk werd gebouwd. Conser vator Wilbert Weber van het Vlissingse Stedelijk Museum ivas woensdagmiddag blij met de vondst van het ge deelte van de oude O muur. I O BMHHmniman Kleine kernen Directeur ir R. M. T. Adriaan- sens van de Provinciale Planogi- sche Dienst verwacht dat niet el ke kleine kern in Zeeland voor zieningen als de laatste winkel en de laatste school zal kunnen behouden. Vrijdag be- gin, Hierom een.-Jg posium. Stephanie Rottier uit Sint Jan steen maakt furore in de Ver enigde Staten. Nadat zij eerder in Chica de eindstrijd bereikte van een 25.000 dollar-toernooi, haalde zij gisteren de tweede ronde in Phoenix door de Amerikaanse O Adams te verslaan. I DEN HAAG (GPD) - Ongeveer vierhonderd staf-medewerkers van Vroom Dreesmann drei gen ontslagen te worden. Het warenhuisconcern zal sneller dan aanvankelijk de bedoeling was, zijn zes regiokantoren slui ten. En op het hoofdkantoor van V&D in Amsterdam zal de be stuurlijke top binnenkort met honderd mensen worden inge krompen. Op die manier wil het concern het verlies van de wa renhuizen, dat voor dit jaar wordt geschat op 80 miljoen gulden, binnen één jaar met en kele miljoenen guldens terug brengen. Dat hebben de groepsonderne- mingsraad en de vakbonden gis teren in een spoedvergadering bij V&D te horen gekregen. De directie wilde geen werkgelegen- heidsgarantie geven voor de be trokken werknemers. Dat strookt niet met het sociaal be leidsplan, waarin is afgesproken dat het concern zich tot het ui terste zal inspannen om ge dwongen ontslagen te vermij den. De directie vreest dat voor de vierhonderd werknemers (drie honderd op de regiokantoren en honderd op het hoofdkantoor) geen vervangende werkgelegen heid meer is binnen V&D. In de afgelopen twee jaar zijn ruim 1700 werknemers aan een ande re baan geholpen, de meesten binnen het warenhuisconcern. Daardoor zijn er weinig vacatu res over. Alleen in enkele winkel vestigingen in de Randstad zijn nog vacatures. LOSSER (GPD) - Ruim honderd bewoners en zo'n dertig perso neelsleden van verzorgingste huis St. Maartens Stede en ver pleeghuis Oldenhove in Losser zijn ziek geworden na het eten van waarschijnlijk bedorven of besmette kipsalade. Een van de zieke bewoners is overleden. De slachtoffers lijden aan diar ree, enkelen hebben bovendien koorts. Uitgebreid onderzoek van de patiënten en inspectie in de keuken hebben nog niet aan getoond wat de oorzaak is van de voedselvergiftiging. „De ziek teverwekker is nog niet bekend, maar wij beschouwen de kipsa lade als de grote verdachte". (Advertentie) notaris mr A. J. Sauer Badhuisstraat 181 4382 AM Vlissingen Telefoon: 01184-18110 Fax: 01184-11599 (Advertentie) •TOEGELATEN MIN. VAN VERKEER WATERSTAAT SUPERSNEL (12 SEC. A4) KOPIEREN JOURNAAL ENZ. ENZ, rekend en dat heeft voor Arke ook de nodige gevolgen. Fran sen: „We zijn daar al gauw vijf tot zes ton aan kwijt." De duur dere kerosine beïnvloedt vol gens hem het boekingspatroon voor de vliegreizen in de komen de winter nauwelijks: „Wij zien tot nu toe een kleine stijging bij de vliegreizen naar Europese be stemmingen. De belangstelling voor de intercontinentale reizen neemt eveneens toe." Als gevolg van de Golf-crisis ziet Fransen wel een daling van de interesse voor reizen naar met name het Verre Oosten. „Een psychologische kwestie; men heeft er problemen mee over de Golf te vliegen," meent de Arke directeur. BEL SNEL VOOR UITGEBREIDE DOCUMENT A TIE VAN ONZE MACHINES, ALTIJD 40% GOEDKOPER!! Advertentie WÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1