Geld voor uitbreiding rechtbank erder onderzoek naar lading Gur Mariner V alschermkampioenschap Politie verijdelt bezettingspoging 'Stop Borssele' Ooievaar onderweg 21 november 1apaciteit in 1993 van 39 naar 144 plaatsen Vissen naar explosieven zeeuwse almanak WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 herdachte bij sociale dienst )p vrije voeten Startblokken Chauffeur rijdt tankstation Total loss leventig procent volgens papieren Beslag Zaterdag 27 en zondag 28 oktober boven de Brouwersdam Uitzicht Drie Fransen aangehouden met pond hasj zeeland ieuwe gevangenis Middelburg (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - In 1993 staat naar verwachting op de hoek van de torenweg en Nieuwlandseweg In Middelburg een nieuw huis van bewaring/gevangenis met ten gedeeltelijk open inrichting bi jeugdgevangenis met een ca paciteit van 144 plaatsen. Het nuidige onderkomen aan de Kousteensedijk met een capaci- eit van 39 plaatsen wordt ge- lloopt en maakt plaats voor een jiieuw Rijksarchief, pit bleek dinsdag bij de presen- van het rapport 'JR 120', Jen overzicht van de gezamenlij ke nieuwbouwplannen van de Rijksgebouwendienst en het mi nisterie van justitie. Hoe groot Be kosten voor de Middelburgse [ieuwbouw zijn, is nog niet te eggen. Daarvoor moet eerst een Èuidelijk bouwplan op tafel lig- fen. (1IDDELBURG - De rechter commissaris in Middelburg heeft dinsdag de vordering van het openbaar ministerie om de ladjunct-directeur van de Ter- neuzense sociale dienst, M. B., nog dertig dagen vast te houden [afgewezen. Dit betekent dat B. eind deze week op vrije voeten komt. De Temeuzenaar wordt ervan ver dacht een nog onbekend bedrag aan uitkeringsgelden te hebben doorgesluisd naar rekeningen waarover hij en binnendienst- nedewerker G. M., die eerder in deze zaak werd gehoord, vrijelijk konden beschikken. Pfficier van justitie H. van Gin- kel zei gisteren desgevraagd niet Itegen de beslissing van de rech- |ter-commissaris in beroep te zul- gaan. Over de voortgang van het onderzoek wilde hij geen me dedelingen doen. Op 1 september 1991 gaat, zo is de verwachting, de eerste spade de grond in. Hoofd beheer J. Ver- heij van de Middelburgse gevan genis is bijzonder verheugd over het bericht uit 'Den Haag'. „Het betekent toch extra werkgele genheid voor Middelburg", meent Verheij. De bedoeling is dat met een uitbreiding van de capaciteit van 39 naar 144, ook het personeel in diezelfde mate toeneemt. Verheij: „Ook het per soneel heeft in spanning uitge zien naar dit bericht." In 1980 is de huidige huisvesting van de Middelburgse gevange nis, die uit de zeventiende eeuw stamt, geheel gerenoveerd. Dui delijk was toen al dat de verbou wing voor de duur van tien jaar was. „Vanaf dat moment zijn we aan nieuwbouw gaan denken", aldus Verheij. Maar in die tijd was ook nog even sprake van een mogelijke verhuizing naar Bre da. Daar hebben justitie en het Zeeuwse parket toen een stokje voor gestoken. Gedetineerden zouden dan in Breda worden on dergebracht en voor verlof of een zitting voor de Middelburgse (Van onze Haagse redactrice DEN HAAG - De rechtbank in Middelburg kan eindelijk de lang verwachte uitbeidings- plannen aan het Hofplein gaan uitvoeren. In de gisteren door ministers Alders (VROM) en Hirsch Ballin (jus titie) openbaar gemaakte huisvestingsplannen justitië le diensten 'JR 120' staat dat de Middelburgse rechtbank aan het Hofplein kan rekenen op geld voor de uitbreiding. In 1994 moet de bouw klaar zijn. Volgens Directeur Gerechter- lijke Ondersteuning (DGO) B. Breitbarth zal het bouwplan bij benadering 35 miljoen gul den kosten. „Dat is met de no dige slagen om de arm, omdat we nu stap voor stap moeten bekijken hoe die uitbreiding precies past in het bestem mingsplan." De DGO bena drukt dat de nieuwbouw plaats vindt op een gevoelig punt in het midden van ge zichtsbepalende en monu mentale binnenstad. De plannen voor de uitbrei ding van de rechtbank liggen al enige tijd klaar. Driejaar ge leden is zelfs een complete ma quette gemaakt van de uit breidingsplannen. Toen ont brak echter het geld om de ver nieuwing te realiseren. Recht bank-president A. de la Porte heeft herhaalde malen zijn on genoegen geuit over het ge brek aan voldoende werk ruimte in 'zijn' gebouw. Nu de beide bewindslieden overeenstemming hebben be reikt over de uitbreiding van de rechtbank, kan volgens di recteur Breitbarth rond de jaarwisseling 1991/1992 de eer ste paal de grond in. Totaal wordt dan ongeveer 6000 vier kante meter kantoorvloer bij gebouwd. De rechtbank hecht er veel be lang aan in het monumentale pand aan het Hofplein te blij ven. Daar gaan de bouwplan nen voorlopig ook nog van uit. Maar Breitbarth waarschuwt heel voorzichtig: „Er zijn veel 'Haagse taken' naar de Mid delburgse rechtbank geko men. Óf we het daarom met deze uitbreiding redden, is nog de vraag." Het gebouw van de rechtbank aan het Middelburgse Hofplein (foto Ruben Oreel) rechtbank lange en dure reizen moeten maken. Bij de gemeente staan betrok ken ambtenaren al in de start blokken. De grond moet nog aangekocht, maar de wijzigin gen van het bestemmingsplan en de lokatiekeuze zijn al achter de rug. Volgens een woordvoer der is het 'als we haast maken' mogelijk om op 1 september vol gend jaar met de bouw te begin nen. Vooralsnog is het onzeker hoe de capaciteit van 144 plaatsen pre cies opgevuld gaat worden. Hoofd Beheer Verheij vermoedt (Slot zie pagina 11 kolom 8) WOUW (ANP) - Een vrachtwa gen, bestuurd door de Middel burger K.C. heeft dinsdag tegen de avond het Total-benzinesta- tion aan de A58 bij Wouw gro tendeels vernield. Snel ingrij pen van een andere vrachtwa genchauffeur, die de noodknop van het pompstation indrukte, voorkwam dat de dieselolie uit een geraakte pomp stroomde. De brandweer uit Roosendaal zette drie voertuigen in, maar hoefde niet op te treden. Volgens de rijkspolitie ter plaat se heeft de 62-jarige chauffeur K.C. uit Middelburg een black out gehad. Van overtreding van het rijtijdenbesluit is de rijkspo litie niets gebleken. De chauf feur bleek bij onderzoek in het ziekenhuis een gebroken rib op gelopen te hebben. Een kraanwagen heeft de inge storte luifel van het pompsta tion later van de totaal vernielde vrachtwagen getrokken. Er is nog geen schadebedrag bekend. VLISSINGEN - Dertig procent van de scheepslading van de Gur Mariner, het schip dat tot vorige week aan de ketting lag in Vlissingen-Oost, wordt aan een nader onderzoek onderwor pen. De resterende zeventig pro cent komt overeen met de scheepspapieren. Het verdere onderzoek naar de voor Irak be stemde goederen zal zich vooral concentreren op chemicaliën en ingewikkelde apparatuur. Dat karwei neemt ongeveer veer- lien dagen in beslag. Het open- )aar ministerie in Rotterdam leeft dit dinsdag bekendge- naakt. De Gur Mariner, die op 13 sep tember in de Vlissingse haven op ast van justitie aan de ketting sverd gelegd, was op weg naar Irak toen de Verenigde Naties na le inval in Koeweit een handels embargo instelden, let schip was - nog voor het em- )argo werd afgekondigd - on derweg, toen het bij Port Said (aan het begin van het Suez-ka- naal) rechtsomkeert maakte. De kapitein kreeg opdracht naar Vlissingen te varen en de lading daar op te slaan. Op 19 septem ber werd een begin gemaakt met het lossen van de tienduizend ton metende lading. Ongeveer een week geleden gaf justitie een globale opsomming van de lading vrij: massagoede ren, zoals soda, cement en vuur vaste stenen, verrijdbare porta- cabins, apparatuur voor een bandenfabriek, honderd chassis voor vrachtauto's en chemica liën. Het openbaar ministerie meldde dinsdag dat met name de inge wikkelde apparatuur en de che micaliën door deskundigen aan een nauwkeurig onderzoek wor den onderworpen. „Zij moeten antwoord geven op de simpele vraag of de apparatuur werke lijk is wat ze lijkt te zijn volgens KAPELLE - Borden met de waarschuwing 'levensge vaarlijk terrein' en rood witte linten en hekken moe ten het publiek de komende weken op afstand houden van de oude Postbrug over het kanaal door Zuid-Beve land. De duik- en demon- teerploeg van de koninklij ke marine in Den Helder zoekt sinds dinsdag samen met het gespecialiseerde aannemingsbedrijf Van Herik uit Sliedrecht op de bodem van het kanaal naar explosieven uit de Tweede Wereldoorlog. De eerste dag leverde geen vondsten op. Het terrein rond de Postbrug maakte dinsdagmiddag een verlaten indruk. Slechts en kele automobilisten en fiet sers namen nieuwsgierig een kijkje bij de wegversperrin gen. Vanaf daar is het twee honderd meter verderop ge legen werkterrein echter nauwelijks zichtbaar. Toe schouwers mogen het niet betreden omdat zij bij een eventuele ontploffing gevaar lopen. Ambtenaar A.J. van den Berge van de gemeente Ka- pelle legt uit hoe het werk wordt uitgevoerd. „Machi nes schrapen de kanaalbo dem af en brengen modder naar boven. Via een speciale zeef verdwijnt alles weer. Maar explosieven bijvoor beeld blijven achter. De zes man sterke duik- en demon- teergroep neemt zulke vond sten mee naar een depot in Ritthem waar ze onschade lijk worden gemaakt". Het opsporen van mogelijk aanwezige munitie is nodig omdat anders gevaarlijke si tuaties kunnen ontstaan bij de verbreding van het- ka naal en de bouw van de nieu we Postbrug. Eerder dit jaar werden in het kanaal explo sieven gevonden. Bij nader onderzoek rees het vermoe den dat na de Tweede We reldoorlog munitie is ge dumpt bij de oude Postbrug. Wat er precies boven water kan komen is onduidelijk. De gemeente Kapelle die op dracht gaf voor de operatie schat dat de zoekactie tot negen november duurt en zo'n zes ton gaat kosten. De rijksoverheid neemt die fi nanciële last voor het groot ste deel op de schouders. de ladingdocumenten", aldus justitie. Monsters van de chemi caliën zullen in een laborato rium nader worden onderzocht. Tot een nader onderzoek is be sloten in verband met de politie ke gevoeligheid van de Gur Ma riner. „En om uit te sluiten dat toch niet één of ander simpel ogend mechaniekje de uiterst in genieuze ontsteking van een nieuwe bom is." Justitie in Rot terdam ontkent dat er aanwij zingen zijn, die wijzen op derge lijke apparatuur of dat dit deel van de lading niet in orde is. Op alle goederen blijft voorlopig het beslag rusten. Dat geldt ook voor de lading die na de controle in orde is bevonden. Eerder maakte justitie bekend dat de lading afkomstig was van zo'n zestig leveranciers. De Gur Mariner vertrok vorige week donderdag met onbekende bestemming uit de haven van Vlissingen. Na een kort geding besloot de rederij een bank garantie van 63.000 dollar af te geven om het beslag dat op drachtgever Iraqi Line op het schip had laten leggen, op te hef fen. Omdat het schip al was ge lost, vertrok het direct. Eerder besloot de Staat der Nederlan den het beslag op te heffen, om dat de lading inmiddels van boord was gehaald. Een valschermzwever in de lucht boven de Brouwersdam foto Pieter Honhoff) BURGH-HAAMSTEDE - Ruim vijftig valschermen vullen eind volgende week het luchtruim boven de Brouwersdam. Daar wordt zaterdag 27 en zondag 28 oktober het Nederlands Kam pioenschap Valschermzweven 1990 gehouden. De organisatie van dit zevende landelijke kam pioenschap precisie-springen is in handen van de Stichting Val schermzweven Zeeland. Bij valschermzweven draait al les om de beheersing van de 'chüte', een valscherm met een gemiddelde oppervlakte van 27 vierkante meter. De deelnemers worden door een auto opgetrok ken tot een hoogte van ongeveer honderd meter, waarna ze zich loskoppelen en op een doel af- zweven. De gehele tocht duurt, inclusief het optrekken, onge veer anderhalve minuut. De deelnemers aan het Neder lands kampioenschap mogen ie der zes pogingen wagen op een elektronisch doel van 30 cm doorsnee. Hoe dichter de val schermzwevers de middenstip benaderen, des te minder pun ten krijgen ze. De zwever met de minste punten mag zich na af loop Nederlands kampioen 1990 noemen. In Nederland bestaan tien val scherm-verenigingen. De Zeeuwse stichting is de jongste en met ruim 50 leden meteen ook de grootste onder de Nederland se valscherm-clubs. De Zeeuwse club is volgens instructeur Henk Caspers uit Burgh-Haamstede zo groot omdat zij op de Brou wersdam oefent. „Je hebt vanuit de lucht een prachtig uitzicht over het water en over Schouwen-Duiveland. We hebben zelfs leden uit Am sterdam en Utrecht. Je kunt dit ook niet vergelijken met bij voorbeeld springen op de Maas vlakte, waar je alleen wat fabrie ken ziet." Op de Brouwersdam worden de zwevers met een auto de lucht ingetrokken. Dat kan echter ook met een lier en, vanuit het water, per boot. In Frankrijk en Duits land heeft men een alternatieve manier gevonden om van de De ooievaar in het gras bij de afslag Kruiningen van rijks weg A 58 (foto Willem Mieras) KRUININGEN - Is deze ooi evaar een beetje aan de late kant voor zijn trek naar het zuiden, of blijft hij in deze contreien hangen? Natuur kenners houden beide op ties open. Maandag en dins dag hield deze uiver zich lange tijd op nabij Kruinin gen. Niet gestoord door het lawaai van de snelweg A 58 streek hij (of zij; de vogels van beide geslachten zien er eender uit) neer op een veld langs de afslag Kruiningen. Normaal trekken de bijzon dere vogels met hun wit/ zwarte verenkleed en rode snavels in augustus en sep tember naar tropisch Afrika om daar de winter door te brengen. „Als hij pas in oktober ver trekt is het niet aannemelijk dat hij hier nog enkele dagen blijft hangen", denkt Chiel Jacobusse van de Stichting Het Zeeuwse Landschap. Het warme weer zal geen re den zijn geweest om te blij ven. „Dat zou juist leiden tot een vroegtijdig vertrek. De moerassen drogen uit, met voedselschaarste als ge volg". Het zal eerder gaan om een van de zwervende exempla ren van het ooievaarsdorp 't Liesveld in de Alblasser- waard of een uiver uit het Zwin, denkt Jacobusse. In 1971 is de vogelbescherming in de Alblasserwaard begon nen met een herinvoerings project. De ooievaars verto nen vaak niet het natuurlij ke trekgedrag. Maar ook in het Belgische deel van het Zwin worden ooievaars ge kweekt die vrij rondvliegen. Ooievaars kunnen hier in de winter, net als reigers, wel aan hun kostje komen. Evenals de blauwe reiger eten ze kikkers en andere kleine dieren zoals veldmui zen en kleine vogels. MIDDELBURG - De gemeente politie van Middelburg heeft dinsdagochtend een bezettings poging van de actiegroep Stop Borssele verijdeld. Toen de actievoerders even na acht uur aanbelden bij het Co- vra-pand aan de Loskade, wer den zij in het voorportaaltje op gewacht door drie agenten. Gea larmeerd door een eerdere actie van Stop Borssele, maandag bij de kerncentrale, bracht de poli tie de nacht door in het kantoor van de organisatie, die in het Sloegebied een opslag- en ver werkingsgebouw voor radio-ac tief afval realiseert. Volkomen onverwacht kwamen de plus minus zestien actievoer ders klem te zitten in het gan getje tussen de voordeur en de eigenlijke toegangsdeur van de Covra. Na wat duwwerk, som meerde de politie Stop Borssele het gebouw zonder problemen te verlaten. „Daarna besloot men eieren voor zijn geld te kiezen", aldus A. Dorst van de Middel burgse gemeentepolitie, die in totaal een kleine tien man inzet te. Stop Borssele ging tot de kort stondige bezettingsactie over, omdat, aldus een verklaring, de regering op allerlei manieren probeert kernenergie accepta bel te maken. Zo werd deze week in de Tweede Kamer nog gedis cussieerd over het verstrekken van jodiumpillen. De actiegroep ziet in de bouw van een verwerkings- en opslag gebouw in Borssele slechts een schijnoplossing voor het opslag probleem. Stop Borssele eist stopzetting van de bouw, zodat daarna kan worden gezocht naar de 'minst slechte' oplossing voor het dan geproduceerde ra dio-actieve afval. TERNEUZEN - De gemeentepo litie van Terneuzen heeft maan dagavond om half twaalf drie Fransen aangehouden die in het bezit bleken van een halve kilo hasjies. De drie trokken de aandacht van de politie toen ze zich tame lijk opvallend ophielden in een auto in de Kastanjelaan. Ze wer den voor verhoor ingesloten in het politiebureau. Het gaat om X. de V. (17), W. L. (19) en D. B. (21) uit het Noordfranse Armen- tières. grond te komen; daar springen de valschermzwevers van berg hellingen. De sport wint snel aan populari teit. Ooit in Amerika ontworpen als training voor leger-parachu- tisten, groeide de techniek in Europa uit tot een veel-beoefen- de hobby. Hoewel de sport in eerste instan tie gevaarlijk lijkt blijft het aan tal ongevallen laag. Caspers: „Deze sport is niet gevaarlijker dan hockey of voetbal, maar sommige onervaren zwevers ne men teveel risico bij het sprin gen. Dat zogenaamde illegale zweven is, sinds onze oprichting twee jaar geleden, aanzienlijk af genomen op Schouwen-Duive land." 1 M l l l l l I I I I I I l l l l I I I I I I I I I I I Hij verheugt zich er zeer op, op woensdag 21 november. Zestien jaar wordt-ie dan. Het zal de mooiste dag van z'n leven worden. Want met ingang van die 21-ste no vember wordt hij door de wetgever bekwaam genoeg geacht een bromfiets te be sturen. Eindelijk... Al maandenlang staat de brommer in de schuur ver leidelijk naar 'm te knipo gen; zo'n fel gekleurd scheu rijzer met crossbanden en opgehoogde vering. Be taald van z'n eigen zuurver diende krantenwijkgeld. Avond-aan-avond zit-ie in de zwart geteerde schuur achter het ouderlijk huis stilletjes te poetsen. De dis cussie aan tafel wordt geter roriseerd door slechts één onderwerp: De Brommer. Vanaf de soep tot en met het toetje gaat het over snelhe den, over trucjes om het ding op te voeren. Geen dag passeert of het ra cemonster wordt de huiska mer binnengereden, waar- ie vanaf de bank urenlang met een intens verliefde blik naar z'n brommer zit te sta ren. Zeldzaam zijn dan de momenten waarop hij zich kan beheersen; elke keer weer beroert hij héél even tjes de kickstarter, waarop de huiskamer wordt gevidd met een dikke walm en een trommelvlies-kwellend ge knetter. Zo gaat het al maanden lang. Gek worden z'n ou ders ervan. Knettergek. Nog 34 nachtjes slapen, dan verplaatsen walm en ge knetter zich van de huiska mer naar de straat. En zal er in de woonkamer stilte heersen. En een intense bezorgdheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 9