PZC enzine en diesel cent goedkoper [nspecteur dierenbescherming iewerkt met een veeprikker erkloosheid ►lijft dalen I40 343.000 een ontslag op grote schaal lij ministerie van onderwijs Keuze voor leven zonder kinderen minder populair binnen- en buitenland GEREGISTREERDE WERKLOZEN Alders pakt afval aan Topgesprek tussen de twee Korea's het weer in zeeland ...en in europa Inkomen kan per sector verschillen Verdeling om beter in te spelen op behoefte po po po WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 D80 ■360 20 driemaandsgemiddelden opgenomen onder de middelste maand asondj fmamj jasondj fmam 1988 1989 1990 Directies Moordenaars Widdershoven worden berecht in T sjechoslowakije \eorganisatie moet eind volgend jaar zijn afgerond Minister WVC wil literaire prijzen verhogen Robben-akkoord TE TT Lager tarief autotelefoon Vandaag Nautisch bericht Vooruitzichten Hoog water Laag water Vooruitzichten 'lan ambtenaren op te splitsen HAAG (ANP) - Minister lies van binnenlandse zaken Bi op „de lange termijn" het ar- (idsvoorwaardenoverleg voor It overheidspersoneel opsplit sen in acht sectoren. Op die ma nier kan iedere „sectorwerkge ver" optimaal inspelen op de behoeften van de sector (over- heidsbedrijfstak). 3TTERDAM (ANP) - Benzine, jesel, gasolie en huisbrandolie ■woi den goedkoper. Van de olie- aatschappijen heeft marktlei- Ir Shell dinsdag een verlaging In de adviesprijzen met drie |nt per liter aangekondigd. verlaging gaat morgen, don- Irdag, in. Shell geeft als reden lor de prijsverlaging de ont- Ikkeling van de prijzen in gul- Ins voor.olieprodukten op de lernationale markt. ft adviesprijs voor een liter die- J izelftank) aan de Shell-pomp (draagt vanaf donderdag 127,8 cent per liter. Voor superbenzine met lood wordt de adviesprijs 192 cent, voor Euro loodvrij 184 cent en voor super plus loodvrij 188 cent per liter. Ook aan de vrije pompen gaan de prijzen voor benzines eryiie- sel met ingang van donderdag met drie cent per liter omlaag. De Novok, de organisatie van zelfstandige olie- en kolenhan delaren heeft dinsdag tot de ver laging van de adviesprijzen be sloten. De adviesprijzen aan de vrije voor diesel, super gelood en Euro zijn gelijk aan die van de Shell. Dales en de bonden praten van daag voor het eerst over de dins dag bekendgeworden notitie over de toekomst van het ar beidsvoorwaardenoverleg bij de overheid. Uiterste consequentie van het opsplitsen van de nu nog cen traal gevoerde onderhandelin gen voor de 700.000 ambtenaren is dat de loonontwikkeling tus sen sectoren uiteen kan gaan lo pen. Ook is het mogelijk de ene sector verhoudingsgewijs meer geld te geven voor de onderhan delingen dan de andere. Dales denkt aan een stap-voor- stapbenadering, waarin een of meerdere sectoren, vooruitlo pende op een definitieve opde ling, afgezonderd worden en „sectoraal" met de bonden gaan overleggen. Ze maakt op dit punt geen keuze uit de acht sec toren die ze in haar brief noemt, maar vorige week liet haar top ambtenaar personeelsbeleid Pont weten met krijgsmacht, politie en onderwijs te willen be ginnen. De overige sectoren die Dales in haar notitie opsomt, zijn rijk (de ministeries), gemeenten, provin- JJIDLAREN (ANP) - Een in- |eeteur van de landelijke in- ectiedienst van de Dierenbe- herming is maandagavond op veemarkt in het Drentse |zbidlaren bewerkt met een vee- bikker. Dat meldt directeur P. In Oers van de inspectie- lenst. man probeerde enkele vee lijvers te weerhouden van het een volgens hem te grove ma ler lossen van jongvee. Daarop likken negen veedrijvers de in- jecteur in de veewagen, hiel- In hem vast en drukten tot drie |er toe een veeprikker langdu- op zijn lichaam. Ét tafereel werd gadegeslagen lor enkele honderden toe- ■houwers. Ook twee agenten ln de rijkspolitie waren ter iaatse. Om escalatie te voorko en besloten zij niet in te grij- jn. Én veeprikker is oorspronke- jk bedoeld om halsstarrige die- tot spoed te manen met kor te, felle stroomstoten. De stroomstoot van een prikker is vergelijkbaar met de schok ver oorzaakt door schrikdraad. Volgens Van Oers is de najaars veemarkt van Zuidlaren her haaldelijk het toneel van dieren mishandeling. De veemarkt wordt een keer per jaar georga niseerd en draagt een sterk folk loristisch karakter. Probleem is volgens Van Oers dat de Zuidlarense veemarkt niet is berekend op de grote aan tallen vee die elk jaar weer wor den aangevoerd. „Op de dag voor de veemarkt mag het vee vanaf drie uur 's middags wor den aangevoerd. Het vee moet dan zonder verzorging wachten tot het de volgende dag wordt verhandeld. Wij hebben daar protest tegen aangetekend en de gemeente geadviseerd het tijd stip van aanvoer te verzetten naar vier uur 's nachts. De ge meente heeft dat advies naast zich neergelegd." Om dit jaar eventuele misstan den te voorkomen, waren maan dag diverse inspecteurs van de Dierenbescherming in Zuidla ren aanwezig. Volgens Van Oers moesten ze voortdurend opmer kingen maken over de hardhan dige wijze waarop het vee werd gelost. Wegens de grote drukte moest er haast worden gemaakt met het lossen van het vee, het geen het welzijn van de dieren bepaald niet ten goede kwam, aldus de directeur. „Dieren die aarzelden bij het afdalen van de laadklep, werden gewoonweg opzij de laadklep afgeduwd, waarna ze naar beneden vielen. De 790ste Paardenmarkt heeft dinsdag meer bezoekers getrok ken dan vorig jaar, toen 160.000 mensen een bezoek brachten aan de Drentse gemeente. De hoge bezoekersscore is te dan ken aan de gunstige weersom standigheden, aldus de markt meester. |)ETERMEER (GPD) - De organisatie van het ministe- van onderwijs in Zoeter- feer moet eind volgend jaar |n afgerond. Dat blijkt uit een pport van secretaris-generaal |Meljerink over een nieuwe factuur voor het departe- pit. h gedwongen ontslagen zo el mogelijk te voorkomen wor- |n ambtenaren verplicht zich Hiaten om-, her- of bijscholen, j daarmee ontslag kan worden lorkomen. Op het weigeren van nieuw passend werk binnen het ministerie staat, in het uiter ste geval, ontslag, aldus het rap port. Minister Ritzen van onder wijs onderschrijft de voorstellen van zijn secretaris-generaal. De reorganisatie zal „diepingrij pen in de huidige personele ver houdingen in het gehele depar tement", aldus Meijerink in het rapport dat gisteren openbaar werd gemaakt. In zijn notitie rept Meijerink van „forse perso nele bewegingen". Gedwongen ontslagen onder de 3000 ambte- EN HAAG (ANP) - In de maanden juli-september bedroeg de werk- bheid in ons land gemiddeld 343.000, evenveel als in de drie- pandsperiode juni-augustus. De verhouding tussen mannen en puwen wijzigde wel. I werkloosheid onder mannen daalde mét enkele duizenden, die Jder vrouwen steeg met eenzelfde aantal. Dat blijkt uit het werk- jsheidscijfer van het CBS, dat dinsdag is gepubliceerd, lyllgens het CBS zet de dalende tendens van de werkloosheid op wat [igere termijn zich onverminderd voort. Een jaar geleden bedroeg gemiddelde werkloosheid nog 394.000. I o O I o CO CD O naren in Zoetermeer zijn onver mijdelijk, want zo schrijft Meije rink, de personele bewegingen kunnen niet aan het „toeval", dat wil zeggen het natuurlijk verloop, worden overgelaten. „Er zal echter geen sprake zijn van massa-ontslagen van vier- a vijfhonderd man, zoals de bon den roepen", aldus Meijerink dinsdag op een persconferentie. Hoeveel banen er bij het depar tement precies op het spel staan wordt begin volgend jaar be kendgemaakt. Niet alleen de grootscheepse reorganisatie van het ministerie brengt verlies van arbeidsplaatsen met zich mee. „Ook de algemene efficiency korting kan gevolgen hebben op personeel gebied", aldus minis ter Ritzen. De geplande reorganisatie voor ziet in een halvering van het aan tal directies op het departe ment. Sommige bonden van overheidspersoneel vrezen dat dit in de lagere regionen honder den arbeidsplaatsen gaat kos ten. De operatie is nodig omdat het departement „ad hoe beleid voert". „Terwijl een systemati sche en planmatige manier van werken nodig is", aldus het rap port. Secretaris-generaal Meije rink vindt dat de topambtena ren zich teveel concentreren op hun eigen beleidsterreinen. De ambtelijke top dient zich juist verantwoordelijk te voelen voor het gemeenschappelijk beleid en het beheer van het gehele de partement, vindt secretaris-ge neraal Meijerink die de reorgani satie gaat uitvoeren. DEN HAAG (DPA) - De verdach ten van de moord op de Kerk- raadse mevrouw Widdershoven worden berecht in de stad Bra tislava in Tsjechoslowakije. Dit hebben de Tsjechoslowaak- se autoriteiten dinsdag meege deeld aan de Oostenrijkse justi tie. Zoals bekend vond de over val op het echtpaar Widdersho ven en de moord op Gabriëlle Widdershoven plaats in Oosten rijk. Volgens het Tsjechoslowaakse recht moeten staatsburgers van dat land, zo ook de verdachten Jan Molnar en Lubor Masar, ook voor misdaden die ze in het bui tenland hebben gepleegd in ei gen land worden berecht. cies, waterschappen en rechter lijke macht. Alvorens de stap naar een volledig sectormodel te kunnen maken, zullen de lagere overheden volwaardige werkge versverenigingen (die hun leden moeten kunnen binden aan af spraken! moeten vormen. Minister Dales somt in haar no titie een groot aantal „aan dachtspunten" op, waarmee re kening moet worden gehouden DEN HAAG (ANP) - Minister Alders van vrom kreeg giste ren in Den Haag een grote zak verpakkingsafval overhan digd door de Vereniging Milieudefensie. De organisatie bracht het geschenk mee ter gelegenheid van de overhandi ging van haar rapport, waarin wordt gepleit voor een ver- pakkingenwet. De bewindsman liet weten dat in zijn ogen de producent een grotere verantwoordelijkheid moet krijgen voor zijn produkt in het afvalstadium. Hij wil dat bereiken door de producent een terugname- en hervepwerkingsplicht op te leggen voor duidelijk herkenbare en te scheiden afvalstromen. Daarnaast wil Alders de kosten van het verwerken van het produkt in het afvalstadium tot uitdrukking laten komen in de prijs van het produkt zelf (foto Ruud Hoff/ANP) PJONGJANG (DPA/RTR) - De Zuidkoreaanse premier Kang Young Hoon krijgt een bos bloe men van een Noordkoreaans meisje in de grensplaats Pan- munjom tussen beide Korea's. Kang bezocht gisteren de Noordkoreaanse hoofdstad Pjongjang, waar hij de onder handelingen met zijn ambtge noot Yon Hyong Muk de begin september begonnen onderhan delingen over toenadering van beide Korea's voortzet. Het is de eerste ontmoeting van de regeringsleiders op het Kore aanse schiereiland sinds het noorden en zuiden in 1945 feite lijk en aan het eind van de Ko- rea-oorlog in 1953 definitief van elkaar werden gescheiden. Functionarissen zeiden dat Kang een boodschap meebrengt van president Roh Tae-woo LEIDEN (ANP) - De keuze van jonge mensen voor een kinder loos bestaan heeft aan populari teit ingeboet. Er zijn ook min der meisjes die moederschap willen combineren met een baan. De meeste jongens kiezen nog steeds voor een volledige baan naast het hebben van kin deren. Dit zijn enkele conclusies uit het rapport „Jongeren verder op weg" van de faculteit sociale we tenschappen van de Rijksuni versiteit in Leiden. De medewer kers volgen drie jaar lang 160 jonge vrouwen en mannen uit eindexamenklassen van ver schillende schooltypen. Het on derzoek dat in 1992 klaar moet zijn, wordt mede gefinancierd door de ministeries van Sociale Zaken en Werkgelegenheid en WVC en de Stichting Kinder postzegels Nederland. De onderzoekers constateren dat nog steeds weinig jongens bereid zijn de zorg voor kinderen te delen met hun (toekomstige) vrouwen. Niettemin is het aan tal jongens dat is gaan twijfelen over hoe ze een beroepsloop baan met een gezin willen com bineren, sterk toegenomen. Ook meer meisjes in de tweede ronde van het onderzoek weten niet meer zo zeker of en hoe ze een loopbaan in een beroep willen en kunnen combineren met de zorg voor kinderen. Meer dan 90 procent van de on dervraagde jongeren koos na school voor een vervolgoplei ding. De onderzoekers noemen het opvallend dat jongeren wei nig met ouders en beroepspeda gogen praten over hun studie- en beroepskeuze. Ze verbazen er zich tevens over dat jongeren zich in hun verdere opleiding en loopbaan niet op het buitenland richten. Europa als mogelijk heid om het levensperspectief te verruimen, leeft niet bij jonge ren. waarin deze een topconferentie voorstelt met de Noordkoreaan se president, Kim Il-sung (foto Hankyoreh-ShimnoonlAFP) DEN HAAG (ANP) - De minister van welzijn, volksgezondheid en cultuur, H. d'Ancona heeft de Tweede Kamer voorgesteld de P.C. Hooftprijs voor Letterkun de en de Theo Thijssenprijs voor kinder- en jeugdliteratuur met ingang van 1992 te verho gen tot een bedrag van 125.000 gulden. Een woordvoerder van het mi nisterie van WVC heeft dat dins dag bekendgemaakt. Van dit bedrag is 75.000 gulden bestemd voor de laureaat zelf, terwijl de resterende 50.000 gul den in overleg met de prijswin naar bestemd wordt voor de bevordering van specifiek lette renbeleid. Daarbij kan volgens het voorstel gedacht worden aan een boekuitgave naar aanlei ding van het bekroonde oeuvre of een vertaling daarvan. Door de prijs op deze manier toe te kennen wordt er volgens de mi nister een direct verband gelegd tussen literaire prijzen en het leesbevorderingsbeleid. DEN HAAG (ANP) - Nederland, Duitsland en Denemarken heb ben dinsdag in Bonn een over eenkomst ondertekend om de bescherming van de zeehonden in de Waddenzee gezamenlijk aan te pakken. Achtergrond van de samenwer king is de omvangrijke sterfte van ongeveer 8.500 zeehonden in de Waddenzee sinds 1988 als ge volg van vervuiling van hun leef milieu. bij een gedeeltelijke afsplitsing (die gevolgen heeft voor zowel de sector die alleen verder gaat als de sectoren die nog achterblij ven) en bij het het uiteindelijk te bereiken eindmodel. Zo moet er een antwoord komen op de vraag of het voorzienin- genpeil mag worden aangetast ten gunste van de arbeidsvoor waarden, of omgekeerd. Er moe ten dus instrumenten worden ontwikkeld om te kunnen beoor delen hoe voorzieningenpeil en arbeidsvoorwaarden zich bin nen een sector hebben ontwik keld. Ook voor het overheidspen sioenfonds ABP kan de opsplit sing gevolgen hebben. Vraag is of elke sector een eigen, fonds moet krijgen, wat zou betekenen dat het ABP ook wordt opge deeld, dan wel dat binnen het ABP afzonderlijke fondsen ont staan. Mocht het daarvan ko men, dan is de vraag of dat in een klap kan, of dat ook hier een groeimodel nodig is. Er zullen met het parlement af spraken moeten worden ge maakt over het budgetrecht. Pont suggereerde onlangs dat een akkoord tussen werkgever (minister) en werknemers ter beoordeling naar de Kamer gaat. De Kamer kan het ak koord afkeuren, waarna de mi nister terug moet naar de onder handelingstafel. Tenslotte zal er duidelijkheid moeten komen over de plaats van de arbitragecommissie (commissie-Albeda) in het eind- model. De idee van Dales spoort met een plan van de grootste ambte narenbond AbvaKabo. De ande re ambtenarenbonden reageer den daar zeer terughoudend op. DEN HAAG (ANP) - De PTT ver laagt met ingang van 1 decem ber de tarieven voor gesprek ken via de autotelefoon. Ook worden de abonnementsprij zen, waartussen nu nog ver schillen bestaan, gelijkgetrok ken. De verlaging is mogelijk gemaakt door de groei van het aantal gebruikers van autotele foon, zo heeft de PTT dinsdag meegedeeld. Na een flink aantal mooie nazo merdagen gaat het weer heel ge leidelijk wat minder zonnig en koeler worden. Vandaag is het een overgangsdag naar een weertype dat nog echt niet slecht genoemd mag worden. De oor zaak is een depressie die vanuit de Golf van Biskaje naar de in gang van het Kanaal trekt. De restanten van een erbij beho rend warmtefront zullen van daag voor een toename van de bewolking zorgen. De warme lucht is al een paar dagen ver dreven, maar de aangevoerde lucht is nog steeds zacht. Met een zuidoostenwind wordt lucht naar ons land getransporteerd die nog een ivaarde van 17 gra den kan behalen. Wind: zindoost, eerst 2 tot 3, la ter toenemend 3 tot 4 Bft. Zicht: eerst plaatselijk mistbanken, overigens matig. Temperatuur kustwater: 14 graden. Afwijking waterstanden: geen afwijking van betekenis. Maximum golf hoogte monding Scheldes: min der dan een halve meter. ZON EN MAAN 18 oktober NM 1637 Zon op 0709 onder 1740 Maan op 0707 onder 1702 Voor morgen: Vrij veel bewol king, maar ook af en toe zon. Vrijwel droog. Temperatuur 15 graden. Zwakke tot matige zuidenwind. Voor vrijdag tot en met zondag: Rustig weer en in de nacht kans op mist. Wisselend bewolkt en vrijwel droog. Temperatuur 14 graden. uur cm Woensdag 17 oktober 1990 Vlissingen 00.56 227 Terneuzen 01.19 247 Bath 02.17 292 Roompot-buiten 01.00 176 Zierikzee 02.45 174 Yerseke 02.40 195 Philipsdam-West 02.55 187 Donderdag 18 oktober 1990 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 01.28 230 01.50 249 02.52 291 01.30 179 03.20 173 03.15 195 Philipsdam-West 03.40 186 uur cm Woensdag 17 oktober 1990 Vlissingen 07.18 163 Terneuzen 07.46 178 Bath 08.47 207 Roompot-buiten 07.20 110 Zierikzee 08.40 116 Yerseke 08.45 128 Philipsdam-West 08.40 123 Donderdag 18 oktober 1990 Vlissingen Terneuzen Bath Roompot-buiten Zierikzee Yerseke 07.45 165 08.17 179 09.26 203 07.45 113 09.05 115 09.10 129 Philipsdam-West 09.05 124 13.08 215 13.27 235 14.31 278 13.20 159 14.55 157 14.55 180 15.20 170 N.M. 16.37 13.42 225 14.02 244 15.07 284 13.50 168 15.30 163 15.30 187 15.55 173 uur cm 19.38 198 20.06 211 21.13 237 19.30 143 20.55 144 21.00 159 20.50 153 N.M. 16.37 20.09 194 20.38 206 21.48 225 20.05 142 21.25 141 21.30 156 21.20 151 Verwachte weersituatie voor: 17-10-90 13 uur mi1111111111111 Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Canarische Eilanden en Madei ra beginnen met nog wat bewol king maar daar komt geleidelijk verbetering in. Temperatuur die maar net boven 25 graden komt. Marokko woensdag nog wat zon maar donderdag weer veel be wolking en af en toe regen. Mid- dagtemperatuur eerst rond 25 graden maar donderdag enkele graden lager. Spanje twee sombere dagen met vooral donderdag in het hele land kans op regen. Misschien dat de oostkust woensdag nog even wat zon heeft. Middagtem peratuur in het noorden rond 16 graden en langs de zuidkust met moeite 25 graden. Portugal doet het niet veel beter als het buurland met bewolking en regen,maar donderdag van uit het westen toch ook opkla ringen. Frankrijk ziet woensdag vanuit het zuidwesten regen binnen trekken die donderdag later op de dag naar het oosten ver dwijnt. Middagtemperatuur van 17 graden in het noorden tot 23 in het zuiden. Corsica en Sardinië moeten de zon ook even missen en op don derdag zelfs een kans op wat re gen. Temperatuur rond 24 gra den. Zwitserland morgen en over morgen veel bewolking en voor al in het zuiden regen en op de hogere toppen ook sneeuw. Oostenrijk woensdag nog wat zon maar al snel vanuit het wes ten bewolking maar het blijft vrijwel overal droog. Middag- temperatuur ongeveer ongeveer 18 graden. Italië Alleen het zuiden krijgt de zon te zien verder naar het noor den is er bewolking en valt er op donderdag zelfs regen. Tempe ratuur rond 19 graden in het noorden oplopend tot 25 in het zuiden. Yoegoslavie In het noorden wat wolkenvelden en voor de rest vrij zonnig bij een temperatuur langs de kust van ongeveer 25 graden,landinwaarts iets lager. Hongarije wolkenvelden maar donderdag meer zon en minder wolken. Temperatuur ongeveer 20 graden. Griekenland en Turkije Vrij zonnig maar geleidelijk toch wat bewolking. Middagtemperatuur op de eilanden in de Egeische Zee en de Turkse westkust zo rond 23 graden. Tunesie moet even de zon opge ven voor bewolking en zelfs kans op en spat regen bij en tempera tuur van 25 tot 30 graden. In Denemarken krijgt de bewol king de overhand en mogelijk een spatje regen. Temperatuur 15 later 12 graden. Noorwegen en Zweden delen het zelfde weer in het zuiden be wolking mogelijk met een spat regen en meer naar het noorden geleidelijk meer zon. Britse Eilanden Veranderlijk bewolkt en buien. Temperatuur van 12 graden in Schotland en Ierland tot 17 graden in zuidoost Engeland. Weerrapporten 16 oktober 19 uur °C Amsterdam onbewolkt 12 Aberdeen onbewolkt 10 Athene onbewolkt 21 Barcelona licht bew. 21 Berlijn half bew. 17 Budapest onbewolkt 13 Bordeaux half bew.18 Brussel onbewolkt 14 Cyprus onbewolkt 25 Dublin zwaar bew. 13 Frankfurt licht bew. 17 Genève regen 15 Helsinki mist 9 Innsbruck zwaar bew. 21 Istanbul half bew. 18 Klagenfurt licht bew. 13 Kopenhagen zwaar bew. 13 Las Palmas zwaar bew. 23 Lissabon regenbui 17 Locamo regen 16 Londen zwaar bew. 14 Luxemburg zwaar bew. 14 Madrid zwaar bew. 8 Malaga half bew. 20 Mallorca zwaar bew. 20 Malta licht bew. 27 Moskou zwaar bew. 9 München half bew. 15 Nice regen 17 Oslo zwaar bew. 13 Parijs onbewolkt 17 Praag licht bew. 13 Rome half bew. 23 Split onbewolkt 17 Stockholm licht bew. 12 Warschau onbewolkt 15 Wenen onbewolkt 17 Zürich zwaar bew. 17

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 5