PZC Weinig animo voor badmintontitelstrijd ambond bezorgt zichzelf gezichtsverlies Peter Olyslager wint squashtoernooi Barry Hulshoff traint jeugd van Terneuzen Prijswinnaressen niet in judoploeg sport Vlissingen 2 pakt punt bij Telstar International Jos Kuipers tijdens basketbalclinic: Doelgroep RW 1 von Sijbrands dankzij dreigende geldschieter toch deelnemer WK [verstag Maat .vol Macht WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 z 17 Geschil tussen Feyenoord en Bukarest bijgelegd Senatoren willen verbod military Sport Op tV port zonder kader verliest leden loES - De basketbalsport in leland heeft het moeilijk. Van laar dat basketbalvereniging f Volharding uit Goes gisteren tnjeugd clinic hield met mede- lerking van het rayon Zuid van basketbalbond en enkele Ipspelers en -trainers uit de Merlandse competitie. Een lang waren in het sportcen- luni in Goes ruim 100 tieners Ider leiding van onder andere Iternational Jos Kuipers in- lnsief bezig met de beginselen L de basketbalsport. Want en- fousiaste leden zijn blijver- les, was de redenering. Ie clinic was niet zozeer bedoeld a leden te winnen, dat moest |thans niet de intentie zijn, zo Irzekerde Pierre Bongaertz, kiens het rayon belast met het [ewijzen en organiseren van eli tes in samenwerking met de lubs. „Negentig procent van de |ugd die hier komt is al lid van In club. Ledenwinst moet zeker |et de bedoeling zijn van een clinic als deze, want die wordt niet gehaald. Het gaat in dit ge val om de krenten in de pap, om de eigen leden een stuk kennis en enthousiasme voor hun sport bij te brengen." Voorzitter Magda Rijk stelde dat Volharding toch wel mede met die gedachte aan het organi seren was geslagen. „Natuurlijk speelt die gedachte in het ach terhoofd wel mee", gaf Bon gaertz toe. „Maar voor dat doel moet je een andersoortige clinic houden. In dat geval moeten scholieren benaderd worden in de leeftijdscategorie van groep 7 en 8. Ook dan moet men een aan tal spelers uitnodigen met uit straling. Doorgaans blijft tien procent van degenen die daar naartoe komen, hangen bij een club." Volgens Pierre Bongaertz moet men af van de idee, dat alleen lange mensen aan basketbal kunnen doen. „Kijk maar naar Spurt Webb, een Amerikaan van 1.60 m die in 1988 in het Olympi sche team van Amerika speelde en nu uitkomt in de hoogste bas- ketballegue. De kleine manne- kes zijn de baas in het veld, zijn bepalen het spelsysteem." De doelgroep voor clinics zit in de leeftijdsgroep van tien tot achttien jaar. „Tieners van 10 tot 14 jaar kan het meeste bijge bracht worden", vertelt 140-vou- dig international Jos Kuipers tussen de bedrijven door. De speler van Nashua-Lasers, die van zijn hobby zijn beroep heeft gemaakt en de ClOS-opleiding in Sittard heeft voltooid, is al vijf jaar actief om propaganda te maken voor zijn sport. „Voor de lol, want ik ben graag met kinde ren bezig. Voor het geld hoef ik niet te doen, de vergoedingen zijn ten slotte zeer bescheiden." Kuipers benadrukt dat het voor al de kunst is om de elementen van het basketbal bij te brengen. Daarop richt zich ook de clinic. „We doen vandaag alleen de eie- menataire onderdelen van het basketbal, 's Morgens het verde digen, 's middags het aanvallen. Het probleem bij veel verenigin gen is dat er geen goed ge schoold kader rondloopt. Meest al wordt er door goedbedoelende vrijwilligers, zoals wij dat zeg gen, maar wat aan gerotzooid. En dat terwijl kennis en goed on derricht de enige manieren zijn om leden te krijgen en ook nog eens te behouden voor je sport." Nederland telt op dit moment zo'n 45.000 actieve basketbal lers, het rayon Zuid (Zeeland, Brabant en Limburg) 10.000, de afdeling Zeeland 900. Publiciteit draagt tot ledenbehoud bij, zegt de 2.05 meter lange Kuipers. „Vandaar dat de basketbalbond in zee is gegaan met RTL. Die omroep zendt dit seizoen 25 wed strijden uit, zoiets zou bij de NOS als publieke omroep nooit kunnen. RTL kan zelf een aantal sporten uitkiezen, waaraan het extra aandacht wil besteden, basketbal is er daar een van." Dat de afdeling Zeeland wat ex tra aandacht voor het basketbal goed kan gebruiken, mag be kend zijn. Vorig seizoen hield BC Sas uit Sas van Gent op te be staan, terwijl de afdeling ook dit seizoen werd geconfronteerd met een terugloop in clubs door de opheffing van De Bucket uit 's Gravenpolder. De meeste nieuwsgierigen kwamen giste ren uit Goes en omgeving, on danks de herfsvakantie, een en keling toog vanuit Vlissingen naar het sportcentrum in Goes. BRESKENS - De belang stelling voor de Zeeuwse kampioenschappen bad minton is dit jaar minder groot dan het vorig jaar. De organisatoren, de badmin tonclub Backhand, kregen slechts 68 inschrijvingen binnen. In totaal worden er, het komende weekeinde in sporthal 'De Zwake' te 's- Gravenpolder, 137 partijen gespeeld en dat zijn er zo'n 50 minder dan tijdens de kampioenschappen van vo rig jaar. Mike Recoules van Avanti en Jacqueline van Esch van Marathon verdedigen hun ti tels. In de A-groep is slechts sprake van een strijd tussen Avanti en Marathon, er heeft zich namelijk geen enkele speler of speelster van een andere vereniging in die groep ingeschreven. In het enkelspel strijden acht he ren om de titel: Mike Recou les, Danny Mol, Marcel Lam- mers, Bart-Jan den Hollan der, René Eggebeen, Adrie Hoff, Peter Rupp en Erwin van Hooydonck. De heren zijn ondergebracht in twee poules. Zes dames gaan uit maken wie zich een jaar lang Zeeuws kampioen mag noe men: Jacqueline van Esch, Winnie Slootmans, Mariëlle Ridderikhoff, Barbara Cas ter, Ingrid Roegiers en Na nette Boekhout-van der Mark. Ook de heren-, dames- en het gemengddubbel wordt in poules verspeeld. Naast het hoofdtoernooi vinden er een C- en D-toernooi plaats. Daar heeft voornamelijk jeugd voor ingeschreven en slecht een stuk of tien oude ren boven de 17 jaar. Het toernooi wordt op zes banen gespeeld en begint zaterdag en zondag om 10.00 uur. Zon dag omstreeks 16 uur staan de enkelfinales gepland. Le- vien Vercouteren is referee. ■■Hl Jos Kuipers (links) brengt jeugd de beginselen van de basketbalsport bij(/ofo Willem Mieras) (SCHEDE (GPD) - De dicta- ur van kleine mannetjes is ist op tijd gebroken om het 'derlands dammen een afgang besparen. Pas toen zondag- mnd de geldschieter zich 'eigde terug te trekken en een iternationale ramp' in aan- cht leek, kwam de KNDB tot sinning. Plotseling bleek er n noodwetje mogelijk. Ton jbrands doet dus toch mee in het wereldkampioenschap mimen in Groningen, van 7 tot I november. En Leo Springer, korzitter van Maas van 't loog, hoefde zijn plan om de lengelose vereniging uit de Impetitie terug te trekken niet por te voeren. find goed, al goed", verzuch- n de betrokkenen. Sijbrands 1 vanaf nu alles vergeten en :h volledig richten op het WK Groningen. Daar wil de dam- ieroe wereldkampioen wor- :n. „Dit heeft al te veel tijd ge- ist", zegt hij. Voor Springer, iuw betrokken bij het hectisch erleg, is het boek voorlopig 'k gesloten. „Deze reuze-sla- van de dambond zorgt al lor voldoende gezichtsverlies, erder wil ik niet met modder loien. We hebben een bond nu |nmaal nodig voor de organisa- dus moeten we de bestuur lid in hun waarde laten". De Vhwekkende en tegelijkertijd pgische affaire is daarmee ech- r niet vergeten. Ins te meer bleek dat bondsbe- Jiurders niet in staat zijn zich- 'f weg te cijferen. Machtsge- uik en ijdelheid zijn belangrij- r dan organisatie en dienst arheid. De woorden van Sij- ands, in zijn open brief van 10 tober, staan ook nu de lucht klaard is overeind: „Tegen zo el kleingeestigheid, kwaad- rdigheid en - laten we er niet heen draaien - regelrechte landschap kan en wil ik niet lijden". Sijbrands trok zich Pt die woorden terug voor het Ireldkampioenschap. Tegelij- Jrtijd deed hij afstand van zijn "lidmaatschap, hem verleend 1986. lelid is Sijbrands niet meer, lelnemer aan het WK is hij [)ds zondagavond toch nog Gelukkig maar, al was er n kleine stammenoorlog no il om dat te bewerkstelligen. >en de organisatie van het WK duigen leek te vallen, ging de nd pas overstag. Zondag- ond laat belde KNDB-voorzit- Anton Schotanus met tus- persoon Springer en deelde l'n mee dat het duel tussen ffngelo en RDG/DIO zou wor- ln u'tgesteld. Daarmee was de principiële kwestie de wereld uit. Tijdens het WK worden twee speelronden voor de nationale competitie afgewerkt. Een onge lukkige planning, zeker voor het voormalige Twente's Eerste dat een half team betrokken weet bij de titelstrijd. Stokkel en Sij brands als deelnemers, Wiersma als bondscoach, Krajenbrink als Sijbrands' secondant en Van Hattem als journalist. Ver van tevoren werd naar een oplossing gezocht. Het ene duel, tegen Dordrecht, werd zonder proble men verschoven. Beide vereni gingen werden het vrij snel eens over een andere datum (3 no vember). Met RDG/DIO kon een dergelijke regeling niet getroffen worden, omdat dat volgens het Haagse bestuur „niet met het verenigingsbelang strookte". Enfin, Hengelo deed toen een be roep op het gezond verstand van wedstrijdleider Ed van Wester- loo. Deze vond in de reglemen ten, die niet altijd even logisch zijn, geen reden om de wens van Hengelo te honoreren. Stokkel en Sijbrands konden vooruit spelen, de rest niet. Later kwam de reden voor die geringe mede werking aan het licht. „Van Wes- terloo was gepikeerd omdat ik hem in eerste instantie had ge passeerd", aldus Springer. „Nu, als hij daar in zijn grote wijsheid moeite mee had, dan wilde ik best door de knieën. Dus ik heb hem opnieuw opgebeld en mijn excuses aangeboden. Helaas, toen kon hij naar zijn zeggen niet meer op de kwestie terug ko men". Inmiddels was voor Ton Sij brands de maat al vol. Tot nog toe hadden secondanten (in dit geval Krajenbrink) altijd het Tor. Sijbrands (rechts): „Tegen zo veel kleingeestigheid, kwaadaardigheid en - laten we er niet om heen draaien - regelrechte vijandschap kan en wil ik niet strijden" (foto ANP) TERNEUZEN Het twee da gen durende Alpha-squash- toernooi, dat de jubilerende squashclub Flying Dutchman uit Terneuzen afgelopen weekend hield, had maar liefts 32 deelnemers afkom stig uit Zeeland en Brabant. Ex-Terneuzen-speler Peter Olyslager, nu uitkomend voor Breda, heeft dit toernooi bij de hoogst deelnemende catego rie (C) bij de heren op zijn naam weten te schrijven door Yellow Dot speler Rudi de Lij- zer uit Cadzand en een vijfset ter te verslaan. De strijd om de derde en de vierde plaats bij de heren C werd gespeeld door Vlissinger John de Pauw en Peter Krempel uit het Bra bantse Oosterhout, waarbij de Pauw vijf sets nodig had om de derde plaats te veroveren. De plate (verliezersronde) bij de heren C was een onderonsje tussen spelers van Flying Dutchman. Matteo Milazzo moest het opnemen tegen nieuwkomer Erik van der Hoek, die de plate overtuigend won. In de dertien deelnemers tel lende heren D-categorie toon de Jean Paul Baart uit Cad zand zich de sterkste van allen en won op vrij eenvoudige wij ze de winnaarsronde door clubgenoot Peter van Hee uit te schakelen. De derde plaats was voor Ronald Bil uit Ter- neuzen en vierde werd Jean Paul van Dierendonk uit Cad zand. In de plate werd de partij bij heren D gewonnen door Piet Smallegange uit Vlissin gen. De heren-recreanten speelden middels een poulesysteem waar drie Terneuzenaren de eerste drie plaatsen in beslag namen. Eerste werd Geert van Tiel. tweede John Bosua en derde Rudi Schoonen. Acht dames speelden, evenals de heren C en D een verliezers- en winnaarsronde, waarbij de Terneuzense Ilse Walraven het toernooi bij de dames won door de Vlissingse Willy Mul der met 3-1 te verslaan. In de plate ging de winst naar Flying Dutchman-speelster Erica van Gilst. Zij won met 3- 0 van teamgenoot Marlies Lee. Uitslagen: Heren C: plate: Matteo Millazo (Terneuzen) - Eric v.d. Hoek (Terneuzen) 0-3 (4-9, 4-9, 5-9). Winnaarsronde: le en 2e plaats: Peter Olyslager (Breda) - Rudi de Lijzer (Cadzand): 3-2 (9-6, 9-6, 7-9, 4-9, 9-2) 3e en 4e plaats: John de Pauw (Vlissingen) - Peter Krempel (Oosterhout): 3-2 (6-9. 9-4, 2-9, 10-8. 9-4) Heren D: plate: Piet Smallegange (Vlissingen) - Martijn Scheers (vlis singen) 3-1 (9-6, 7-9, 9-1). Winnaarsronde: le en 2e plaats: Jean Paul Baart (Cadzand) - Peter van Hee (Cadzand) 3-1 (9-10, 9-0, 9- 6, 9-5). 3e en 4e plaats: Ronald Bil (Ter neuzen) - Jean Paul van Dieren donk. (cadzand) winst voor Ronald Bil door blessure van Dierendonk. Deze wedstrijd is niet gespeeld. Dames: plate: Erica van Gilst (Ter neuzen) - Marlies Lee (Terneuzen) 3-0(9-4,9-6, 9-3). Winnaarsronde: Ilse Walraven (Terneuzen) - Willy Mulder (Vlis singen) 3-1 (9-2, 9-7, 3-9, 9-2). recht gekregen hun partij voor uit te spelen. Krajenbrink zelfs dit jaar nog, tijdens Sijbrands' WK-match in januari tegen Tsjizjov. Dat dat nu niet werd toegestaan, vatte de grootmees ter zwaar op. „Onder dergelijke omstandigheden wil ik niet spe len", schrijft hij de bond. Hoewel in de damwereld deze zet tot pa niek leidde (Sijbrands kennende houdt hij zijn woord) reageerde het bestuur bij monde van voor zitter Schotanus onaangedaan. „Zelfs afgelopen zaterdag, toen het conflict nog muurvast zat, nam men Sijbrands' dreigement niet serieus", aldus Springer. „Sijbrands draait wel bij, dach ten ze. Een onvoorstelbare reac tie". Juist op het moment dat de zaak op ontploffen stond, Springer wilde net een 'totale oorlog' af kondigen, werd de druk op de dambond te groot. Voorzitter Schotanus durfde andere krach ten binnen het bestuur het hoofd te bieden en negeerde zijn wed strijdleider. Alsnog wordt het duel tussen Hengelo en RDG/ DIO uitgesteld. „Uiteindelijk toch een moedige opstelling van Schotanus", vindt Springer. Op 1 december treden beide partij en, met hun sterkste formatie, nu tegen elkaar in het strijdperk. Wellicht dat daar dan ook een wereldkampioen bij is. Desalniettemin zou men kun nen concluderen dat een sport bond die een simpele zaak zo uit de hand laat lopen, niet meer dan negenduizend leden ver dient. Eens te meer blijkt men conflicten van hogere orde niet op waarde te kunnen schatten. „Het had niet veel gescheeld of het was uit de hand gelopen. Al leen het bestuur zag dat niet in", beaamt Springer. Toch zijn de clubs en leden al tevreden, want vroeger scheen alles nog erger te zijn. Wie uiteindelijk voor de koers wijziging verantwoordelijk is, laat Springer liever in het mid den. „Ik heb wel eens wat geop perd bij het organisatie-comité, maar wie de sponsor daadwerke lijk heeft gemobiliseerd weet ik niet". Toch rest de hamvraag bij wie nu de werkelijke macht ligt in de dammerij. Bij de bond, de sponsor, de spelers of bij degene die het hardste schreeuwt Niets van dat alles, menen Springer en Sijbrands. „De macht ligt daar, waar het recht ligt". Alleen valt het soms niet mee het recht zijn loop te laten krijgen. Barry Hulshoff (rechts) in gesprek met een jeugdspeler van Terneuzen foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN - Barry Hulshoff, voetbaltrainer van de Bel gische eersteklasser Lierse SK, gaf gisteren een geslaagde demonstratietraining aan de jeugd van de voetbalvereni ging Terneuzen. In het Zuidersportpark verzorgde de ex-Ajacied (hij vierde als voorstopper van Ajax zijn grootste successen en won drie keer de Europa Cup) twee trainingen van elk anderhalf uur aan de A- en B-junioren. De bal stond centraal in de oefenstof, met als voornaamste accent het 'kaatsen'. Ook voor de warming-up gebruikte Hulshoff veel baloefeningen en hij bouwde tevens zijn trainig op met 'licht' afwerken op doel. „Om het balgevoel te kwe ken", zo meende hij. Daarna ging hij over op partijvormen. De demonstratie trok veel bekijks van trainers, jeugdtrai ners en leiders uit de Zeeuws-Vlaamse voetbalwereld. Het was overigens de tweede keer - vorige maand waren Arnold en Gerrie Mühren te gast - dat het actieve jeugdbestuur van de club een 'blikvanger' naar Terneuzen haalde. NIEUWEGEIN (ANP) - De twee prijswinnaressen van de Euro pese titelstrijd, vijf maanden geleden, ontbreken in de Neder landse ploeg voor het Europees kampioenschap voor landen teams. ROTTERDAM (ANP) - Feye noord en de Roemeense voet balclub Dinamo Bukarest heb ben de geschillen rond de trans fer van international Ion Sabau opgelost. Drs. Martin Snoeck, directeur van Feyenoord, meld de gisteren dat verschil van me ning over de transfer van Sabau naar Feyenoord tot„genoegdoe ning van beide clubs is gere geld". Dinamo Bukarest betwistte de rechtsgeldigheid van de transfer van hun topspeler. De gereno veerde leiding van de Roemeen se club verlangde twee miljoen dollar voor de middenvelder, terwijl Feyenoord met oude be stuur een bedrag van ongeveer 1 miljoen dollar was overeengeko men. DEN HAAG (ANP) - De Eerste- Kamerleden Tiesinga en Hoef nagels (beiden D66) vragen zich naar af of het geen tijd wordt de military, een paardenrace door het open veld met hindernissen, in Nederland te verbieden. Aan leiding is het dodelijk veronge lukken van een paard en de ern stige blessures van andere paar den tijdens de jaarlijkse milta- ry zondag in Boekelo. In schriftelijke vragen aan staatssecretaris Gabor van Landbouw en Visserij wijzen de senatoren erop dat de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren al enige jaren geleden heeft aangedrongen op een verbod van de military na dat in een korte periode vier paarden tijdens een military in Nederland waren verongelukt. Sindsdien is weinig veranderd, ondanks overleg tussen ministe rie, Dierenbescherming en paar- desportorganisaties, zo stellèn de sentaoren vast. Monique van der Lee en Moni que Aerts, in Frankfurt beiden goed voor brons, zijn gepasseerd voor Angelique Seriese, die in Dubrovnik haar rentree tijdens een groot titeltoemooi maakt. In de lichtste categorie, tot 48 kg, debuteert Machteld Knuit als international. Het toernooi wordt op 27 en 28 oktober gehou den. De ploeg bestaat uit: mannen, tot 60 kg: Pocorni (Hoogvliet), tot 65 kg: Dap (Tilburg), tot 71 kg: Mug (Oos terhout), tot 78 kg: Wurth (Maas sluis), tot 86 kg: Spijkers (Milsbeek), tot 95 kg: Meijer (Amersfoort), boven 95 kg: Buiting (Nijmegen), vrouwen, tot 48 kg: Knuit (Halsteren), tot 52 kg: Jessica Gal (Amstelveen), tot 56 kg: Marsman (Amsterdam), tot 61 kg: Jenny Gal (Amstelveen), tot 66 kg: Han (Maassluis), tot 72 kg: Broeders (Raamsdonksveer).boven 72 kg: Se riese (Zevenbergen). VELSEN - De reserves van VC Vlissingen hebben gisteren het eerste competitiepunt op vreemde bodem veroverd. Op sportpark Schoonenberg kwam de Walcherse ploeg tot een ak koordje met Telstar 2: 1-1. „Een zwaarbevochten punt", meende trainer Louis Verstraat- en later. „Maar na de zege een week geleden op Feyenoord en het eerste punt behaald in een uitwedstrijd kun je inderdaad stellen, dat we de stijgende lijn te pakken hebben." VC Vlissingen 2 begon goed en kwam na twintig minuten op 0-1. Ron Proos reageerde attent op een knappe pass van Richard Verweij en passeerde de doel man van Telstar. De thuisclub nam daarna het heft in handen en met name in de tweede helft werd de druk op het doel van VC Vlissingen steeds groter. Pas vijf minuten voor tijd viel de gelijkmaker. Jerrel Hasselbaink scoorde. Bij Vlissingen haakte Patrick Vogel voor rust af met een dijbeenbles sure. In het duel, dat werd geleid door arbiter Markus kregen Ber- tolini en Fleriks van Telstar een gele kaart. 1 1 1 1 II 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 WOENSDAG 08.30-09.30 EURO: WK worstelen voor amateurs in Tokyo. 09.30-10.00 EURO: Eurobics. 10.00-11.00 EURO: Polo: Davidoff Gold Cup. 11.00-12.00 EURO: Duitse kampioen schappen voor toerwagens. 12.00-14.00 EURO: Tennis: vanuit Antwerpen. 14.00-18.30 EURO: Indoor Tennis voor vrouwen in Filderstadt. 14.15-17.30 BBC 2: Snooker: GP te Reading. 18.30-19.30 EURO: Trans World Sport. 19.30-20.00 EURO: Eurosportnews. 20.00-23.00 BRT 2: Sport-Extra: ten nistoernooi in Antwerpen. 20.00-23.30 EURO: Tennis: vanuit Antwerpen. 21.24-22.00 Ned 3: Studio Sport: met aandacht voor het EK-kwalificatie- duel tussen Portugal en Nederland. 21.30-22.00 RTL V: EK Voetbal: voor beschouwing op het kwalificatieduel tussen Portugal en Nederland. 22.00-22.45 RTL V: EK Voetbal: eer ste helft van het kwalificatieduel tus sen Portugal en Nederland. 22.05-00.05 BBC 1: Sportsnight: met snooker in Reading en voetbal. 22.45-23.00 RTL V: Terugblik op de eerste helft. 23.00-23.45 EK Voetbal: tweede helft van het kwalificatieduel tussen Por tugal en Nederland. 23.30-00.30 EURO: Voetbal. 23.45-00.15 RTL V: Nabeschouwing van het kwalificatieduel tussen Por tugal en Nederland. 00.30-01.00 EURO: Eurosportnews.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 31