PZC Politie breekt blokkade McDonald's commentaar Justitie ter sprake V ervoersconflicten leiden tot chaos Compromis stuit op verzet bij Jeltsin PZC binnen- en buitenland Koninklijke knuffel Koppeling van AOW Ursch Ballin reageert op vrijlating drie verdachten ien doden bij Spaarhypotheek blijft voortbestaan jtammentwist In Zuidafrika WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 kauwgom zou tchadclijk zijn Winkeliers kopen artikelen terug na overval op bejaard echtpaar Ongeval Teplice kost Nederlanders het leven Oproep EG-commissaris Participatie K I inister wil straf op fout justitie hEN HAAG (GPD) - Minister Kirsch Ballin (Justitie) over- Leegt om officieren van justitie straffen als zij fouten maken lie tot het vrijlaten van een ver lachte leiden. De bewindsman (erklaarde gisteren in de Twee- Ie Kamer dat de wetgeving in (ie zin moet worden aangepast, lirsch Ballin reageert daarmee lp een vormfout van het open- laar ministerie in Amsterdam In een nalatigheid van een rech- ler-commissaris. Door die fou- jen zag de Amsterdamse recht- lank zich deze week gedwongen ■en drietal verdachten op vrije loeten te stellen. Twee van hen lorden verdacht van verkrach- Ing. de derde was poging tot foodslag ten laste gelegd, hp mondelinge vragen van fvdA en VVD verklaarde de mi- lister de gang van zaken in Am- Iterdam „bijzonder te betreu- Ten. Dit zijn ernstige en ook Iroevige fouten". Hij verwees Jok naar de zaak-Karaman, laarin het door een vormfout fan Justitie niet kwam tot ver- lolging van de waarschijnlijke loordenaar. pe minister verklaarde gisteren ■en bij de Kamer aanhangig letsvoorstel, dat het automa- Bsch vrijlaten van verdachten lij een vormfout van justitie aan landen moet leggen, nu ver foeid behandeld moet worden. Kirsch Ballin zal bij een commis- te van deskundigen, die moet loNDEN (AP) - Kauwgom be- |at giftige koolwaterstoffen en |p de verpakking zou daarom en waarschuwing moeten kaan. Dat heeft de Britse consu mentenorganisatie Food Com mission dinsdag gezegd, kauwgom bevat volgens de on- |fnankelijke organisatie mine- de koolwaterstoffen - beter be- lend als paraffine of vaseline - ■ie in alle levensmiddelen ver loden zijn, behalve in kauwgom de korst van kazen, birecteur Philip Hamilton van kauwgomfabriek Wrigley, die i procent van de Britse kauw- lommarkt beheerst, noemde de |eweringen van de Food Com- lission misleidend. Hij zei dat |e ingrediënten van kauwgom olkomen veilig zijn en voldoen Ban alle nationale en internatio- |ale eisen. oordelen over het wetsvoorstel, op spoed aandringen. Herhaling van de „pijnlijke on gelukken" kan niet alleen via de wetgeving worden voorkomen, aldus Hirsch Ballin. Hij wees op het gebrek aan ondersteuning voor het openbaar ministerie, het ontbreken van een deugde lijke administratie en de belab berde en gespreide huisvesting. CD A-kamerlid Van der Burg vroeg de minister of hij een lijst kan produceren waarop staat aangegeven hoe veel verdachten al zijn vrijgelaten als gevolg van administratieve fouten. Van der Burg zei het opvallend te vinden dat die missers vooral in Am sterdam schijnen voor te komen. Hirsch Ballin wilde geen toezeg ging doen, daarbij wijzend op de gebrekkige administratie. Enkele uren eerder lichtte hij sa men met zijn collega Alders (Ruimtelijke Ordening) toe op welke manier de huisvesting van de rechtbanken verbeterd zal worden. In een zevental gemeen ten worden de komende jaren geheel nieuwe gebouwen neer gezet. Ook het automatiseren van de administratie maakt on derdeel uit van het plan. In deze kabinetsperiode is voor de operatie 'Huisvesting justi tiële diensten' een bedrag oplo pend tot 120 miljoen gulden in 1994 beschikbaar. Na 1994 wordt dat bedrag jaarlijks aan de justi- LEIDEN (GPD) - Betogers worden door de politie weggevoerd bij de McDonald's-vestiging in Leiden. Bij het uiteenjagen van de blokkade voor het horecabedrijf werden 36 van de ongeveer 50 actievoerders gearresteerd. De demonstranten wilden onder het motto 'Een hap uit het re genwoud' de aandacht vestigen op de schade die het bedrijf vol gens hen toebrengt aan het milieu. Toen de betogers weigerden de blokkade op te heffen greep de politie in, geholpen door leden van de beveiligingsdienst van het bedrijf. Daarbij ging het soms hardhandig toe. „Enkele lieden zagen hun kans schoon de politie een handje te helpen. Dat gebeurde niet echt zachtzinnig. Politiemensen moesten de arrestanten beschermen. Als aangifte wordt gedaan van dit geweld volgt zeker een strafrechtelijk onderzoek", aldus politiewoordvoerder Graveland, die het optreden van de beveili gingsdienst afkeurde (foto ANP) MINI I I I I II I I I I tie-gebouwen besteed. Tot 1998 is met de totale operatie, waarbij ook de gevangenissen en tbs-in richtingen aan bod komen, ruim één miljard gulden gemoeid. Ook voor de gevangenissen geldt volgens de minister de con clusie dat vaak sprake is van „shockerende achterstanden" wat de huisvesting betreft. In zijn beleidsplan 'Recht in bewe ging' gaf Hirsch Ballin al aan de capaciteit van het gevangenis wezen met 600 plaatsen te zullen uitbreiden. (zie ook pagina 9) ROTTERDAM (GPD) - Na be middeling van de Rotterdamse recherche is een bejaard echt paar uit de Maasstad nagenoeg schadeloos gesteld, nadat ze af gelopen vrijdag op straat waren beroofd van 3000 gulden. De 81-jarige man en diens 79-ja- rige echtgenote hadden 3000 gulden bij hun bank opgeno men, maar werden daarbij be spied door twee jongens van veertien jaar oud. Het duo ach tervolgde het bejaarde echtpaar geruime tijd en in een onbe waakt ogenblik griste een van de twee jongens de tas van het echt paar weg. Binnen enkele uren wist de poli tie de overvallers te arresteren. Toen bleek dat de jongens inmi- dels 2275 gulden hadden uitge geven aan (sport-)kleding en computerspelletjes. De recher che besloot daarop met de arti kelen terug te gaan naar de win keliers. TEPLICE (DPA) - Door een ver keersongeval bij de Tsjechisch- Duitse grens nabij Teplice zijn dinsdagavond zes mensen, on der wie twee Nederlanders, om het leven gekomen. Volgens de politie kwam een vrachtauto bij een afdaling door onbekende oorzaak op de verkeerde weg helft terecht en ramde daarbij een Nederlandse en drie Duitse personenauto's. De dag nadat in Amsterdam drie verdachten van ernstige misdrijven wegens zogeheten vorm fouten door de rechtbank op vrije voeten moesten worden gesteld, kwamen de ministers Hirsch Ballin en Alders met hun nota voor betere huisvesting van justitiële diensten. Een rechtstreeks verband bestond er niet tussen beide momenten en gebeurtenissen. Maar het een heeft wel degelijk met het ander te maken. Te hoge werk druk, slechte huisvesting en te weinig personeel: dat zijn al jaren de klachten vanuit het justitiële apparaat. Als gevolg daarvan ontstaan achterstanden bij de afhandeling van strafzaken. De procesbewaking komt in het gedrang. Politie en justitie komen al lang niet meer toe aan wat de samenle ving van hen verwacht. Waar mensen werken worden fouten gemaakt, luidt dan vervolgens het excuus. Er wordt op grote schaal geïmproviseerd. En waar dat niet meer lukt, vallen gaten. Te lang is deze langzamerhand onverantwoorde situa tie als de gewoonste zaak van de wereld geaccepteerd. Alleen werden de problemen er niet mee opgelost. De nota van het kabinet die voor een bedrag van een mil jard gulden tot 1998 voorziet in betere huisvesting voor rechtbanken, politiebureaus en justitiële inrichtingen zoals huizen van bewaring/gevangenissen en klinieken voor tbs (terbeschikkingstelling), had er natuurlijk al veel eerder moeten zijn. Hoe dan ook: eindelijk wordt nu tenminste een gerichte poging ondernomen om justitie in de gelegenheid te stellen haar zaken doelmatiger en beter opgetuigd aan te pakken. Daaraan bestond nijpende behoefte. Want te veel tijd en te veel moeite ging heen met zinloos heen en weer gesleep van mensen, materiaal en dossiers. Ouderwetse sys temen en gebrek aan technische mogelijkheden frustreerden de kwaliteit van het werk. Krappe behuizing leidde tot cel- lengebrek en dus onvoldoende mogelijkheden om verdach ten en veroordeelden op te vangen. Al deze problemen waren niet zelden oorzaak van demotivatie onder het personeel in dienst van justitie. En in sommige gevallen zijn ook de ge wraakte vormfouten - die de geloofwaardigheid van justitie en het rechtsgevoel bij de burger ondermijnen - tot al deze euvels terug te voeren. De nota is een begin om forse achter standen op dit brede terrein van justitie in te lopen. Voor Zeeland bieden de jongste plannen van de twee be windslieden eindelijk ook soelaas: Middelburg krijgt een nieuw huis van bewaring/gevangenis en de arrondissements rechtbank in de Zeeuwse hoofdstad mag een vrij ingrijpende verbouwing uitvoeren. Twee beslissingen die tegemoet ko men aan jarenlang geuite bezwaren over verouderde en veel te bekrompen behuizing van de rechterlijke macht en van de enige justitiële inrichting waarover deze provincie beschikt, het onderkomen aan de Middelburgse Kousteensedijk. Met de investeringen voor beide projecten komt tegelijk defini tief een eind aan de discussie en de speculatie over een moge lijke verhuizing van bijvoorbeeld het huis van bewaring naar Breda. Zeeland heeft in de loop van de jaren als uitvloeisel van allerlei reorganisaties al te veel overheidsdiensten en -in stellingen naar elders zien vertrekken. Met de nu toegestane uitvoering van de bouwplannen wordt in elk geval het voort bestaan van een volwaardig regionaal justitieel apparaat ge waarborgd. En dat is een belangrijk gegeven voor een samen leving die van justitie mag eisen, zó te functioneren dat ze niet ter sprake wordt gebracht, maar van zich doet spreken. vdM. OHANNESBURG - Bij een ammentwist in de Zuidafri- aanse provincie Natal zijn laandagnacht tien mensen ge- ood en minstens 50 gewond ge lakt, onder wie tien ernstig, aarnaast is een huis afgebrand zijn twee auto's vernield, ét incident vond plaats op het :rrein van een kolenmijn bij het ;adje Vrijheid. Zulu's en Xho- i's, die in de mijn werken, raak- :n volgens de politie om nog on- pgehelderde redenen met el- aar slaags. Koopsompolis dit jaar nog maximaal f 17.000 DEN HAAG (GPD) - De verla ging van de aftrekbaarheid van de premie voor lijfrentepolis sen heeft tot heftige reacties ge leid van verzekeringsmaat schappijen en assurantiemake- PORTSMOUTH - Het Engelse konijn Hazel had dinsdag de dag van haar leven. Tijdens een bezoek van prinses Diana aan een kinderboerderij in Portsmouth werd het dier uitge kozen voor een koninklijke knuffel (/oto AP) laars en -bemiddelaars. De Ne derlandse Vereniging van Le vensverzekeraars wijdde er dinsdagavond een spoedverga dering aan. De NVA, de vereni ging van makelaars in assuran tiën, verweet de bewindslieden van Financiën dat zij met hun maatregel een „overval" had den gepleegd. De aftrekbaarheid van de pre mie gaat omlaag naar 10.000 gul den. Het nieuwe bedrag geldt niet voor koopsompolissen die nog dit jaar worden gesloten en waarop uiterlijk 31 december de eenmalige premie wordt be taald. Daarvoor blijft het voor de inkomstenbelasting aftrekbare bedrag liggen op 17.116 gulden. De beperking van de aftrekbaar heid tot 10.000 gulden geldt al wel voor lijfrentepolissen die meerjaren lopen (doorgaans tot aan het 60ste of 65ste jaar) waar voor ook gedurende al die jaren premie moet worden betaald. Het wetsvoorstel bevat daartoe de bepaling dat de 'eerbiedigen de werking voor bestaande con tracten' niet zal gelden voor lij frentecontracten (en kapitaal verzekeringen met lijfrenteclau sule) die op of na 16 oktober 1990 zijn gesloten. Daardoor heeft de Tweede Ka mer rustig de tijd om zich over het wetsvoorstel uit te spreken zonder dat het gevaar bestaat dat menigeen nog snel zou kun nen profiteren van het tot dus ver geldende hogere aftrekbare bedrag van 17.116 gulden. Op grond van artikel 45 van de Wet Inkomstenbelasting behouden polissen gedurende hun hele looptijd het recht op het aftrek bare zoals dat gold op het mo ment dat de polis werd gekocht. Degenen die op 15 oktober nog een lijfrentecontract sloten, mo gen tot aan het einde van het contract toe (maximaal) 17.116 gulden aan premie voor de in komstenbelasting aftrekken. Voor polissen die op 16 oktober zijn aangegaan, geldt slechts een jaarlijks aftrekbaar bedrag van 10.000 gulden. Wie nu aan de 10.000 per j aar niet genoeg heeft om, in combinatie met de AOW-uitkering, een 'ade quate oudedagsvoorziening' op te bouwen krijgt een extra af trekruimte ter grootte van 25 procent van het jaarinkomen voorzover dat de 50.000 gulden te boven gaat. De NVA vindt dat een nagenoeg onwerkbare rege ling. Ze verwacht er de grootste heibel met de belastinginpec- teurs over waar het gaat over het vaststellen van de 'adequate ou dedagsvoorziening'. Niet duidelijk is vooralsnog wat daaronder moet worden ver staan. Zelf zou de NVA het woord adequaat willen uitleg gen als 70 procent van het laat ste loon. Vooral voor menige zelfstandige zal het ondoenlijk zijn om in te schatten wat dat laatste loon te zijner tijd zal zijn. Om enigszins aan wensen tege moet te komen had de NVA al een voorstel gelanceerd voor een met de leeftijd oplopend aftrek baar bedrag. Voor jongeren zou het bedrag op 10.000 gulden kun nen liggen, per 5 jaar leeftijd op lopend tot maximaal 50.000 gul den voor 50-jarigen en ouderen. Ondertussen blijft de spaarhy potheek voor de financiering van de aankoop van een huis be staan. Die leek aanvankelijk ook door de operatie 'Brede Her waardering', waarvan ook de thans genomen lijfrentemaatre gel onderdeel uitmaakt, te wor den bedreigd. Zij blijft echter grotendeels buiten schot. Er geldt een aparte maatregel voor. De rente die de hypotheekbe- drijven over het spaarbedrag (in feite de aflossing) in deze hypo- theekvorm vergoeden, is onbe last als aan een aantal voorwaar den wordt voldaan. Tegelijker tijd is de rente die over het ge leende bedrag door de huiseige naar wordt betaald, wel aftrek baar voor de inkomstenbelas ting. De voorwaarden die Finan ciën aan deze hypotheekvorm stelt, worden weliswaar wat ver scherpt, maar ze staan de wer king van de spaarhypotheek niet in de weg. Tot de aparte re geling is besloten uit oogpunt van bevordering van het eigen- woningbezit. ROME/WENEN (RTR/DPA) - Het opgelaaide conflict tussen Italië en Oostenrijk over het zware verkeer door de Alpen heeft dinsdag wederom geleid tot lange files voor de grens overgangen. Bij de Brenner- en Reschenpas ontstonden aan beide zijden lange rijen met honderden vrachtwagens nadat Italië de grens had gesloten in reactie op het Oostenrijkse be sluit het transitverkeer van Ita liaanse vrachtrijders te ver minderen. Het personen- en autobusver- keer ondervond geen hinder. Vrachtwagens met bestemming Italië werden aan de Oosten rijks-Duitse grens al aangehou den, hetgeen tot protesten uit Bonn leidde. Bonn eist dat op zijn minst de Duitse vrachtwa gens met bestemming Italië mo gen doorrijden. Het besluit van Italië om de grenzen te sluiten kwam na de Oostenrijkse weigering Italiaan se vrachtwagens door te laten die een transitvergunning heb ben die pas na 20 oktober geldig is. Rome beschuldigt Oosten rijk, dat niet in de EG zit, ervan preferentiële maatregelen te ne men ten gunste van de Oosten rijkse chauffeurs. Jaarlijks stelt Oostenrijk zo'n 220.000 doorreis vergunningen aan Italiaanse vrachtrijders beschikbaar. De maatregel van Italië het grens verkeer te blokkeren is in strijd met de EG-afspraken over het internationale vrachtverkeer. EG-commissaris voor transport, Karei van Miert, drong er bij Ita lië en Oostenrijk op aan geen unilaterale acties toe te staan van vrachtwagenchauffeurs waardoor de economie van de Europese Gemeenschap schade oploopt. Van Miert heeft ook de Spaanse autoriteiten verzocht een oplos sing te zoeken voor de chaos aan de Spaans-Franse grens, waar boze vrachtwagenchauffeurs al een week lang het verkeer blok keren. Op verschillende plaat sen is het hierbij tot ongeregeld heden gekomen en moet de poli tie worden ingeschakeld om vrachtrijders te beschermen die niet deelnemen aan de blokka des. Minister Kok van financiën (Slot van pagina 1 moet er iets extra's worden ge daan voor 75-plussers, naast een reparatie van het koopkracht verlies voor bejaarden met een klein pensioen die er door de be lastinghervorming volgens 'Oort' op achteruit zijn gegaan. Het kabinet werkt aan dit laat ste aspect, vooral onder druk van de fracties van PvdA en CDA. De Emancipatieraad wil dat de oudere vrouwen een 'inhaalpen- sioen' krijgen, waardooor hun inkomen uit AOW plus 10 pro cent van het netto-minimum- loon zal bedragen. „Dit is de eni ge manier om de discriminatie uit het verleden weg te werken", aldus de Emancipatieraad. Het plan lijkt weinig kans te maken, omdat het een precedent zou scheppen voor andere belangen groepen. Maar het kabinet doet meer, meende Ter Veld. Ouderen heb ben naast de AOW ook 'recht' op bijzondere bijstand. „Steurikou- sen zijn nu eenmaal duurder dan gewone kousen", stelde de staatssecretaris van sociale za ken vast. Als er bijzondere kos ten worden gemaakt, moeten ouderen zich wenden tot de ge meenten voor 'bijzondere steun'. Voor oudere vrouwen zal iets ex tra's worden gedaan. Zij hebben over het algemeen nauwelijks een eigen aanvullend pensioen opgebouwd en gaan er in hun le ven twee keer in inkomen op achteruit. Eerst als de man met pensioen gaat en vervolgens bij zijn overlijden. Er ligt nu een ad viesaanvraag bij de SER over dit probleem. Het financieel aspect is een on derdeel van het kabinetsstreven om ouderen langer te laten deel nemen aan het maatschappelijk verkeer. (Van onze correspondent) MOSKOU - Het economische hervormingsprogramma dat Sovjet president Gorbatsjov gisteren lanceerde, stuurt aan op een vrije markteconomie binnen twee jaar. Gorbatsjovs rivaal, president Boris Jeltsin van de Russische Federatie, heeft het op de dag van presen tatie al meteen een 'catastrofe voor de economie' genoemd. Jeltsin dreigt nu per 1 novem ber het eigen radicale hervor mingsprogramma in Rusland door te voeren, inclusief een ei gen muntsoort, douane en leger. Gorbatsjovs programma, 70 pa gina's lang en getiteld 'Hoofdlij nen', werd gisteren naar de eco nomische en financiële commis sies van de nationale Opperste Sovjet (het parlement) gestuurd. De belangrijkste verschillen met het Russische programma zijn, dat er meer bevoegdheden wor den toegekend aan het nationa le gezag. Dat uit zich onder meer in het nog niet vrijgeven van de consu mentenprijzen, een van de be langrijkste onderdelen van het zogenaamde 500-dagenpro- gramma van de radicale econo men Sjatalin en Javlinski dat door de Russische Federatie is aangenomen. Gorbatsjov be perkt zich tot de al eerder per presidentieel decreet afgekon digde vrijgave van de groothan dels- en staatsinkoopprijzen. Over volledig vrije prijzen wordt slechts opgemerkt dat die 'in een later stadium' worden afge kondigd. Een ander cruciaal verschil is dat Gorbatsjovs programma, in de uiterst korte berichtgeving erover van het staatspersbureau Tass, geen principiële uitspraak doet over privatisering van grond. Opgemerkt wordt slechts dat het aan de staats- en collec tieve boerderijen zelf is om te be slissen over verkoop van grond aan aspirant privé-boeren. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman, algemeen hoofdredacteur; C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen; Oostsouburgse- weg 10, Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Steunpunt: Boekhandel Bik ker, Walstraat 94. Middelburg: Markt 51, 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Nieuwstraat 22, 4531 CW Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Steenstraat 6, 4561 AS Hulst. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15, 4571 BK Axel. Tel. 01155-8000 Zierikzee: Oude Haven 41, 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zaterdags in Goes, Middelburg en Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen, 01184-84000; 's avonds op zondag t/m vrij dag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische bood schap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openings tijden; zaterdagstot 16.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tij dens kantooruren en maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondag avond v an 20.00 tot 22.00 uur: 01184-84000. Abonnementsprijzen: per kwartaal 73,80; franco per post 89,00; per maand 25,50; jaarabonnement 285,00; jaarabonnement franco per post 350,00; losse nummers maandag t/m vrij dag 1,35, zaterdag 1,75 p.st., (alle bedragen inclusief 6 pet. btw). Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 143 cent per mm; minimumprijs per advertentie 21,45; ingezon den mededelingen 2,5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 5,- meer. Volledige ta rieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprij zen exclusief 6 pet. btw). Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V., Vlissingen. 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 3