ekatel eens met inspraak over keuze tan zenderaanbod Dementie kun je niet afleren in beeld Veel meer geld nodig voor natuur en milieu-educatie Geen jodiumpil omwonenden Doel Middelburg krijgt nieuwe gevangenis Bomenbuurt in de prijzen provincie 11 jeld provincie gevraagd voor experimenten tehuizen Voorlichting WOENSDAG 17 OKTOBER 1990 Kleinschalig Vrouwen in Goes bijeen |Vw nog zaak van de gemeenten iïks te zeggen Vergadering "FO-groep nders actieven Alle machtigingen Nieuwe brochure Onthecht Cursussen Reclamezuil Geen dekking Heidemij beloont inspanningen Terneuzenaren DE GLASBAK SNAKT NAAR GLAS ZIE Ik JE NOG 'SEEN KEER? WAT VIND JE VAN MORGENMIDDAG IN VE GLASBAK? r oeps werk bejaarden nodig JIDDELBURG - De toename an het aantal hoogbejaarden n de Zeeuwse bejaardenoor- [en, vergt niet alleen de inzet -an meer en beter opgeleid per- oneel. Er is ook steeds meer be- loefte aan uitbreiding van de erzorging met groepsactivitei- en gericht op het tegengaan •an dementering en vereenza ming. De eerste initiatieven op lat terrein mogen niet ontaar- len in het op een hoop gooien an bejaarden die als 'lastig' Vorden afgedaan. )e Zeeuwse Raad voor Ouderen n de Provinciale Raad voor de 'olksgezondheid rapporteren [it aan het dagelijks provincie- iestuur. Beide raden vragen de irovincie het budget voor oude- Jenzorg mede aan te wenden oor experimenten met groeps- erzorging. Maar dergelijke ex- lerimenten mogen pas begin- ,en wanneer het betrokken be- aardenoord een fatsoenlijke op- et kan waarborgen, voegen de aden eraan toe. Jaarmee wordt bedoeld dat be iarden niet onnodig of tegen un zin de groep worden binnen- ehaald en dat de activiteiten an het doel moeten beantwoor- en: het voorkomen of vertragen an dementering en vereenza ming. Er moet bovendien een ge- chikte ruimte voor in het be- lardenoord aanwezig zijn. En voldoende deskundig perso neel. Het opzetten van zoge naamde huiskamerprojecten zou een goede aanzet zijn. Aan een full-time project met groepsverzorging (elke dag 12 uur) zijn nog maar weinig Zeeuwse bejaardenoorden toe. De meeste tehuizen herbergen vooralsnog te weinig bejaarden die ervoor in aanmerking ko men. Maar dat zal veranderen. Er zal 'steeds meer behoefte zijn naarmate de tijd voortschrijdt'. In elk tehuis, zo adviseert het rapport, zou opvang en begelei ding in huiskamerprojecten nu al tot de mogelijkheden moeten behoren. Verder zou elk tehuis moeten bekijken hoe de verzor ging van de bewoners zo per soonlijk mogelijk kan worden gemaakt. Behalve aan full-time groepsverzorging (later) en huis kamerprojecten (zo snel moge lijk) zijn ook tussenoplossingen mogelijk: diverse vormen van 'groepsactivering' zoals stimule ren tot zelfwerkzaamheid, ge heugentrainingen en intensieve re begeleiding. De ideale groep bestaat uit acht tot tien oude ren. GOES De zeven afde lingen die het katholiek Vrouwengilde in Zee land telt, houden dins dag 23 oktober de jaar lijkse ledendag in De Landbouw te Goes. De bijeenkomst begint om 10.30 uur en duurt tot 15.30 uur. Het thema van de dag is 'Het Europa van 1992 en de rol en de plaats van de vrouw'. Gespreksleid ster is mevrouw J. Bil- Roskam, voorzitter van het CDA-Vrouwenbe- raad. Na de lunch voeren leden van de afdeling Goes een toneelstuk op en wordt muziek ge maakt. Van belang is ook dat de organi satiestructuur van de tehuizen 'kleinschalig' blijft of wordt ge maakt (kleine afdelingen), zodat de gang van zaken voor de bewo ners begrijpelijk blijft/wordt. Deelname van verpleeghuisbe woners en zelfstandige bejaar den aan groepsactiviteiten in bejaardenoorden moet niet wor den uitgesloten. De Vereniging van Nederlandse Bejaardenoorden, afdeling Zee land, heeft in een 'eerste, voorlo pige reactie' een positief geluid over het rapport laten horen. De bejaardenoorden wachten op een landelijke nota over de pro blematiek. Er is nog weinig be kend over de personele, organi satorische en bouwkundige voorwaarden waaraan groeps verzorging en huiskamerprojec ten moeten voldoen. Dat betekent dat nog geen be trouwbare kostenramingen .kunnen worden gemaakt. Een reden temeer, aldus het Zeeuws rapport, voor experimenten, mits verantwoord opgezet. In enkele Zeeuwse tehuizen wordt de laatste tijd ervaring opge daan met groepsverzorging, zon der dat aan alle voorwaarden wordt voldaan. Nauwlettend volgen, adviseert het rapport. OES - „Helemaal mee eens", eageert Zekatel-directeur A. I. Kannekens op de opmerking an de Goese VVD'er mr S. J. leijning dat er een verbrui- ersraad zou moeten komen. Maar dan is hij met zijn kritiek ij ons aan het verkeerde ilres," vervolgt Kannekens. De gemeente moet zo'n groep het leven roepen omdat zij aarvoor de machtiging heeft, ij doen dat pas als we alle lachtigingen hebben en op die lanier regionale verbruikers- ulen kunnen instellen", zegt Zekatel-directeur. éijning maakte zijn opmerking laandagavond tijdens de ver- adering van de commissie alge- lene zaken in Goes. Hij vond jet bij voorbeeld vreemd dat adio 10 en nieuwszender CNN el in de Randstad zijn te ont- angen, maar niet in Zeeland, eijning betoogde dat kijkers i luisteraars meer invloed moe- in hebben op het zenderaan- od van Zekatel. llereerst zet Kannekens de iggestie recht dat Radio 10 niet de kabel zit. „Die geven we al iruime tijd door op de kabel via equentie 101,5 MHz." erug naar het hoofdpunt van ritiek: de invloed van gebrui- ers. „Wij zouden ook raden van OES - Het gewest Zeeland an de CFO-groep Gepensio- ïerden/Anders Aktieven Judt woensdag 31 oktober een gemene ledenvergadering in ijkgebouw De Spinne in oes-Noord. i de ochtenduren is de vergade- |ng een zuivere CFO-aangele- jsnheid. Het middagprogram ma is ook bedoeld voor CNV-se- ioren. e vergadering begint om 10.00 u met een spreekbeurt over tuelë zaken van de heer J. A. Heer, vice-voorzitter van de ndelijke CFO-groep Gepensio- erden/Anders Aktieven. Daar- bestaat gelegenheid tot het ellen van vragen. Udens het middagprogramma, t om twee uur begint, gaat mr W. Duijst, CNV-deskundige, ader in op 'De toekomst van ize ziektekostenverzekering'. overleg, zoals wij die noemen, willen hebben", zegt de direc teur. „Maar dat kan alleen als we de zendmachtiging hebben. Zo lang de gemeente de machtiging bezit, hebben wij niks te vertel len over het aanbod. Het ver baast me dan ook dat er een ver wijzing komt naar Zekatel. Goes kan zelf bepalen wat er op de ka bel komt. En als de gemeente wil horen wat de kijkers ervan vin den, dan moet zij zelf zo'n club oprichten." Maar daarmee houdt het ver haal niet op. „Wij willen per re gio (Zeeuwsch-Vlaanderen, Noord- en Zuid-Beveland, Wal cheren, Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland) een raad van overleg. Ik wil ook graag weten wat onze klanten van het pro- dukt vinden. En daar moet ik dan ook wel naar luisteren, an ders kost het me abonnees. Maar dat moet per regio, zeg maar: per zendmast, anders gaat het veel geld kosten. Als de ene gemeen te RTL-4 wil hebben en de ander niet, dan moet je een signaal wegfilteren. Dat kost geld. Dat kun je niet overslaan op een hele regio. Daarom moete-n de ver bruikers het met elkaar eens worden over het pakket. Waarbij ze dan natuurlijk ook letten op de kwaliteit van ontvangst. Als zo'n overleggroep zegt: De BBC stoort te veel. dan gaat'ie van de kabel af." Punt is wel dat Zekatel zulke re gionale groepen pas opzet, als zij alle machtigingen heeft. Veel ge meenten houden die zelf om het aanbod te kunnen bepalen. „Maar dan ga ik geen raad van overleg oprichten. Die kan dan van alles vinden, maar als een gemeente het er niet mee eens is, gebeurt het nog niet." Overigens, beklemtoont Kanne kens, behoudt een gemeente al tijd nog invloed. „We hebben een raad van prioriteitsgerechtig den, vergelijkbaar met een club van aandeelhouders. In dat or gaan klinkt de stem van de ge meenten door. En ik zou natuur lijk gek zijn bijvoorbeeld Euro Sport op de kabel te zetten als dertig gemeenten daartegen zijn." Kannekens weet niet wanneer hij zijn plannen kan uitvoeren. „Ik heb deze week een gesprek gehad met de wethouder van Terneuzen en daar bestond veel begrip voor ons standpunt. Dus in Zeeuwsch-Vlaanderen loopt het wel goed. Maar in de andere regio's zijn nog wel wat gesprek ken nodig", zegt hij diplomatiek. GOES - Als warme broodjes zijn ze over de toonbank ge vlogen: de brochures die de werkgroep psycho-geriatrie De Bevelanden vorig jaar liet maken over hulp bij demen tie. Sinds enkele maanden is er dan ook geen één meer te krijgen. Terwijl andere fol ders jarenlang in wachtka mers van huisartsen liggen te vergelen, zijn alle betrokken instellingen altijd binnen de kortste keren door hun docu mentatie over dementie heen. J.P.H.M. Wagemakers, hoofd van de dienst welzijn in Ter Valcke en vertegenwoordiger van dat verpleeghuis in de werkgroep, weet wel hoe dat komt. „Heel veel mensen zit ten er gewoon mee. Ze hebben demente mensen in hun direc te omgeving of tobben zelf niet verschijnselen die, vaak ten onrechte, voor beginnende de mentie versleten worden. De mentie is nu eenmaal een veel voorkomende ziekte, die ver warring sticht bij iedereen die ermee te maken krijgt. Die verwarring kun je alleen te gengaan door goede informa tie en hulp bij het omgaan met demente mensen. Daarom kunnen we rustig blij zijn met de grote belangstelling". Inmiddels heeft de werkgroep een nieuwe brochure uitge bracht, een beetje herzien maar met dezelfde opzet als de eerste. De werkgroep heeft vooral een wegwijzer willen maken voor wie met dementie te maken krijgt. Daarnaast coördineert de groep, vanuit verschillende instellingen, de voorlichting over de proble men die mensen kunnen on dervinden bij het ouder wor den. Opvallend is de nadruk die in de brochure wordt gelegd op thuiszorg. Waar vroeger de verpleeghuisdeuren wijd openstonden voor, bij wijze van spreken, iedere vergeet achtige bejaarde, streeft het professionele zorgveld nu een drachtig naar het zo lang mo gelijk thuis verzorgen, ook van dementerende ouderen. „In het begin van de jaren tachtig is becijferd dat, met de dubbele vergrijzing, in 1990 50.000 extra verpleegbedden nodig zouden zijn. Die zijn er niet gekomen. Het beleid, ge richt Op langer thuis handha ven met de nodige hand- en spandiensten uit de eerste lijn. heeft vruchten afgeworpen. Nog afgezien van de kosten per bed, per dag, moet je je af vragen of we wel voldoende verzorgenden zouden kunnen Hoofd welzijnsdienst Jef Wagemakers van Ter Valcke foto Willem Mieras) i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i i aantrekken in de toekomst", zegt Wagemakers. „De wer ving van personeel is nu al een probleem." „Daar komt nog bij dat een verhuizing naar een verpleeg huis het ziektebeeld bij een de menterende bejaarde meestal versnelt. Zolang mensen in hun eigen bedoeninkje kun nen blijven, hebben ze wat houvast. Ze raken niet zo ge makkelijk onthecht. In een verpleeghuis komen ze snel in een situatie waarin alles voor ze gedaan wordt, ook de din gen die ze zelf nog best kun nen. Voorwaarde voor thuis blijven is wel een goede aan pak van de omgeving. Die om geving moet weten wat de mentie inhoudt. Als je een de mente drie keer hebt uitgelegd dat de suiker in het keuken kastje staat, moet je niet ver wachten dat hij het de vierde keer weet. Dat is behoorlijk wennen en het is niet gemak kelijk want het ziektebeeld is progressief. Familie, buren en kennissen moeten steeds op nieuw tot het besef komen dat de patiënt weer een beetje heeft ingeleverd. Daarom is de folder ook juist bedoeld voor die groepen. Zodra je demen tie hebt geaccepteerd, er meer van weet, is de omgang met dementen gemakkelijker, al blijft het'een opgave". Het voorlichtingsbeleid van de afgelopen tien jaar heeft, zo kan Wagemakers in de prak tijk van alledag vaststellen, ef fect gehad.„Vroeger differen tieerden we de geriatrische verpleeghuispatiënten in ze ven groepen. De eerst groep was voor de goeden, de men sen die begeleidingsbehoeftig waren. In groep zeven zaten de zwaar dementen, verpleegbe- hoeftigen. Watje nu ziet is een verschuiving. De mensen in de eerste groep zijn eerder verzor gingsbehoeftig. Wie nog, met de nodige hulp. zichzelf een beetje kan redden, blijft liever thuis en ook voor de omgeving is het beter op te brengen. Om het thuisfront te ontlasten is er de dagbehandeling. Daar naast draaien op verschillen de plaatsen gespreksgroepen. Die blijken van onschatbare waarde voor familie en part ners van dementen. Ze besef fen dat ze niet de enige zijn". Naast adressen van instellin gen op het gebied van hulpver lening, zijn in de brochure ook lijsten van het regionaal cur susaanbod en literatuur opge nomen. „Ook weer om het pu bliek op de hoogte te brengen met de verschijnselen waar de mentie mee gepaard gaat. De laatste jaren zijn verschillende romans en toneelstukken ver schenen over dementie. Ze bevorderen het begrip op een manier waar geen voorlich tingsavond tegenop kan. We noemen ook een cursus geheu gentraining in de folder. Te vaak wordt vergeetachtigheid aangezien voor beinnende de mentie maar het heeft er wei nig mee te maken. Iedereen die ouder wordt vergeet wei eens wat vaker iets. Net zo lo gisch als dat een veteraan de tien kilometer niet in een half uurtje meer loopt. Vergeetach tigheid kun je met een training- tegengaan, dementie niet. We kunnen hooguit het verloop van de ziekte beinvloeden met een zorgvuldige, goede aan pak. Daarvoor is de brochure bedoeld". Mieke van der Jagt GOES - Voor natuur- en mi lieu-educatie in Zeeland moet veel meer geld komen. De con sulent natuur- en milieu-educa tie in Goes is blij met het belang dat de provincie aan deze vorm van opvoeding hecht. Maar, zo luidt de reactie op de provincia le nota 'Natuur- en milieu-edu catie en voorlichting', geld voor uitvoering van de goede voor nemens is er niet. „De financiële onderbouwing van de nota is boterzacht." De consulent, M. J. Wiersma, toont zich bijzonder ingenomen met de waarde die het provincie bestuur toekent aan natuur- en milieu-educatie. Bij nadere be schouwing van de nota blijkt echter dat 'er tussen droom en daad wetten en praktische be zwaren zijn'. „De droom is de hoofdlijn, de daad is de uitwer king." Wiersma vindt de koppeling van de nota aan Zeeland aan Zet te mager. In zijn ogen gebruikt de provincie dan de natuur als een reclamezuil om toeristen naar 'landelijk en schoon' Zeeland te lokken. De natuur heeft echter waarde die zij aan zichzelf ont leent en niet aan het eventuele gebruik ervan door mensen. Dit probeert de consulent groepen mensen in de samenleving dui delijk te maken. Blij is Wiersma ook met de aan dacht in de provinciale milieu nota Kerend Tij voor educatie. Deze vorm van onderwijs is zelfs één van de pijlers waarop het mi lieubeleid zou moeten rusten. Maar ook deze provinciale uit spraak wordt gedaan met de portemonnee dicht. „Naar onze mening moet daarvoor dan ook een financiële basis zijn: pijlers bouwt men niet op drijfzand", schrijft Wiersma. De nota 'Natuur- en milieu-edu catie' noemt wel een aantal be dragen die aan dit doel besteed zouden moeten worden. „Helaas is voor geen van deze bedragen een dekking aanwezig", consta teert de consulent. Bovendien zijn de genoemde bedragen in zijn ogen al veel te laag. De voor gestelde 160.000 gulden voor de bouw van regionale milieu-edu catiecentra bijvoorbeeld is veel te laag. Allereerst omdat de pro vincie uitgaat van vier van der gelijke centra en Wiersma van vijf. Maar ook omdat er gewoon meer geld voor nodig is. De con sulent komt op 350.000 gulden. Bij de reactie is een notitie ge voegd over de veel te hoge werk druk bij het consulentschap in Zeeland. Er is nu één consulent. Daar zou een collega bij moeten komen voor 75% van de week. Hetzelfde geldt voor een admini stratieve kracht. Becijferd is dat er 130.000 gulden per jaar extra geld nodig is. HULST - Volgens persvoorlich ter P. de Vos van de kerncentra le van Doel is er geen sprake van dat in België, in het gebiedrond de kerncentrale, aan de bevol king jodiumpillen zijn uitge deeld die in geval van een kern ramp ingenomen kunnen wor den. Burgemeester J.C.Th, van der Doef van Vlissingen meldde eerder dat dat wel het geval was. Van der Doef zei dat dinsdag in de PZC in een reactie op het feit dat de zeven gemeenten rond de kerncentrale van Borssele vrij wel zeker de beschikking krijgen over jodiumpillen. Een beleids groep van de zeven burgemees ters staat dat voor. Jodiumpil len zorgen er bij een kernramp voor dat de schildklier zo vol komt te zitten met jodium dat het radio-actieve jodium niet meer wordt opgenomen in het li chaam. Volgens De Vos van Doel is het wel zo dat er ooit plannen zijn ge weest om de distributie van pil len in een straal van ongeveer tien kilometer van de kerncen trale - in België - in gang te zet ten. „Onduidelijke voorschrif ten omtrent het gebruik van de pil zorgden er echter steeds voor dat de pillen bleven liggen bij en kele distributiepunten in de om geving van de centrale. Het tijd stip waarop de pil wordt ingeno men is namelijk erg belangrijk. Over het voor of tijdens een kernramp verstrekken van de pillen bestaan nogal wat misver standen tussen de verschillende provincies." De Vos zegt dat bij het Belgische ministerie van Binnenlandse Zaken momenteel wel plannen in de maak zijn om de distributie in de toekomst te regelen. De ge meente Hulst heeft ooit een voorraad jodiumpillen tot haar beschikking gehad, maar enkele jaren geleden zijn deze door het toenmalige ministerie van C.R.M weer ingenomen. „Omdat men kennelijk op rijksniveau de noodzaak niet inzag van het in voorraad hebben van die pillen" zegt voorlichter D.M. Hollaardt. Het initiatief van de gemeenten rond Borssele noemt hij 'prima', maar hij acht het verstandig dat overleg op privinciaal en rijksni veau wordt afgewacht. A. Huijsmans van de Werkgroep Kernenergie Zeeuwsch-Vlaan deren zegt de ontwikkelingen met argusogen te volgen. „Na tuurlijk zou het zo moeten zijn dat wanneer er rond Borssele pillen worden verstrekt, dat ze ker ook rond Doel het geval zou moeten zijn. Doel bestaat name lijk uit vier centrales. Van de an dere kant: die pil is geen wonder middel en werkt maar ongeveer één dag. Laten we ons daar voor al bewust van zijn." Burgemeester Van de Doef van Vlissingen was dinsdagavond niet voor nader commentaar be reikbaar. Slot van pagina 9) dat het grootste deel van de nieuwbouw zal worden ingeno men door een huis van bewaring, voor gedetineerden. „De verdere invulling zal van de behoefte op moment van oplevering afhan gen." Daarover heeft het minis terie van justitie nog geen defini tief oordeel geveld. Justitie en de Rijksgebouwendienst houden alle mogelijkheden nog open. In de nota 'JR 120' wordt een keuze gelaten tussen jeugdinrichting, gevangenis of TBS-inrichting (ter beschikking stelling). Ook burgemeester Rutten van Middelburg is bijzonder in z'n nopjes met het voornemen van de beide bewindslieden. „Het huidige huis van bewaring was niet meer rendabel. Daar is het met 39 plaatsen veel te klein voor", meent de burgemeester. Volgens Rutten zijn er geen ex tra voorzorgsmaatregelen van uit de gemeente nodig nu de ge vangenis zoveel groter wordt. Alle beveiligingsmaatregelen zijn in handen van justitie. De Middelburgse burgemeester gaat er vanuit dat de Rijksge bouwendienst bij de nieuwbouw van de gevangenis zoveel moge lijk gebruik zal maken van Zeeuwse bedrijven en wellicht van een Zeeuwse architect voor het ontwerp van het nieuwe ge bouw. Voor rijksarchivaris R. Koops is het verhuisplan van de Middel- burse gevangenis goed nieuws. „Wij hebben tot nu toe te horen gekregen dat we pas in 1997 op nieuwbouw aan de Kousteense- dijk konden rekenen. Nu de ge vangenis verhuist hoop ik dat het Ministerie van VROM ook eerder met de naar schatting be nodigde 30 miljoen gulden over de brug komt", aldus Koops. Hij kijkt verlangend uit naar de nieuwe huisvesting, omdat het huidige onderkomen in het Ab dijcomplex veel te klein is. „Bo vendien ligt de Kousteensedijk boven NAP. En dat is belangrijk. We bewaren de archieven ten slotte voor de eeuwigheid." (Advertentie) De Terneuzense buurtbewoners maakten zelfde speelwerktuigen voor de jeugd van de Bomenbuurt (foto Camile Schelstraete) TERNEUZEN - De bewonerscommissie van de Terneuzense Bomenbuurt heeft een prijs van 1000 gulden gewonnen in de landelijke leefbaarheidswedstrijd van de Koninklijke Neder landse Heidemaatschappij. Door de inspanningen van de vrijwilligers en de leden van de bewonerscommissie krijgt Terneuzen nu het predikaat 'Een kern waar pit in zit'. De predikaten en prijs worden officieel uitgereikt tijdens een bij eenkomst in het provinciehuis in Middelburg op 3 december. Op 2 maart volgt dan nog een manifestatie ter afsluiting van de com petitie in de Jaarbeurs in Utrecht. Voorzitter S. Watkinson van de bewonerscommissie zei 'nooit op een prijs te hebben gerekend'. „Toen ik het bericht van de Heide mij gelezen had moest ik er om huilen. Na alle strubbelingen in deze buurt, problemen met bewoners, gemeente, woningbouw en noem maar op, is het voor ons toch een beloning. Een stukje waardering, waardoor we weer moed krijgen om met ons werk als commissie door te gaan", luidde haar reactie. De prijs werd toegekend omdat de bewonerscommissie dit jaar een speeltuin in de buurt wist te realiseren, alsmede een voetbal veldje voor de buurtjeugd. De speelwerktuigen in het speeltuin- tje 'Tamarijntje' werden vervaardigd door buurtbewoners. w GLASBAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 25