Auto-Poppe Walcheren (22 andbouwsubsidies ïouden EG verdeeld Museumplein vol taxi's Kabinet koppelt de AOW aan netto-minimumloon IÉ ft Bond vreest duizend ontslagen Postbank |JA Vandaag laatste dag 15 "Nieuws waar je niet zomaar doorheen crosst!' 'S wijzen gedeeltelijke terugtrekking Irak af azz-drummer |ut Blakey verleden Actieplan voor ouderenbonden onvoldoende Rasoel vlucht voor Lenferink Pit Remise In je PZC staat wat je persoonlijk raakt. Gildeweg 22 - Vlissingen Wervelende modeshows, oldtimergala, Canadees houten huis, portrettekenen, glazen meubelen, lekkere hapjes Van 't Schip na geboorte zoon terug naar Porto Straf justitie Springen Ultimatum Autolease Zeeland B.V. 4 weken voor één tientje en één riks! PZC Eerst nog even zon Vanmiddag meer bewolking, maar het Uijfl droog. Temperatuur 16 tot 17 gra den. Eerst zwakke, later matige zuid oostenwind. 3e jaargang no. 245 oensdag 17 oktober 1990 19 en 20 oktober a.s. presentatie van onze nieuwe modellen 1991. WELKOM! VRIJDAG AVOND KOOP AVOND ush noemt Husayn een Hitier ashington/moskou TR/AFP) - De Amerikaanse klister van buitenlandse za- I m, James Baker, heeft dinsdag :t idee van een gedeeltelijke aakse terugtrekking uit Ku- yt van de hand gewezen. Pre- lient George Bush liet zich op n bijeenkomst van de Repu- iekeinse partij in Des Moines, iva, al op even onverzettelijke on uit. „We mogen de Iraakse ressie niet langer toelaten. iddam Husayn zal zich moe- n verantwoorden." Daags te ren stelde Bush een nieuw ■urenberg-proces in het voor- tzicht tegen Saddam Husayn zijn commandanten wegens rlogsmisdaden. Hij noemde het optreden van Saddam Hu sayn de terugkeer van Hitier. De Amerikaanse uitvallen lijken bedoeld om de Golfcrisis weer op de internationale agenda te krijgen, nadat die was verdron gen door het bloedbad op de Tempelberg in Jeruzalem vorige week. De Jordaanse koning Hu sayn meent intussen dat een meer coulante houding van de Verenigde Staten en hun bond genoten een oorlog kan voorko men. In klare en harde bewoordingen maakte minister Baker op een persconferentie in Washington duidelijk dat hij geen compro missen inzake Kuwayt zal aan vaarden. „We zijn niet bereid te helpen bij het zoeken van deel oplossingen, waardoor Saddam enig voordeel zou overhouden van zijn daad van agressie. We willen dat de resoluties van de Veiligheidsraad geheel worden uitgevoerd." Dat betekent on dermeer dat Irak zich geheel en onvoorwaardelijk uit Kuwayt moet terugtrekken. In de Sovjetpers verschenen vo rige week, na het bezoek van Sovjetafgezant Evgeni Prima kov, berichten dat Irak bereid was in te stemmen met een com promis. Daarbij zou het twee ei landen voor de kust van Kuwayt en de zuidelijke olievelden van Rumeilah behouden. Maar Ba- EW YORK (AFP) - Art Blakey, n van de bekendste jazz-muzi- inten en de oprichter van de roemde „Jazz Messengers", is nsdag overleden in het Saint ncent Ziekenhuis in New |ork. De 71-jarige Blakey leed n longkanker, zo heeft een oordvoerster van het zieken- ïis meegedeeld. akey, die vooral bekend was zijn bijzonder dynamische anier van drummen, was met ompettist Dizzy Gillespie een in de laatste musici die nog de jkomst van de bebop in de ja- n 40 hadden meegemaakt en et de befaamde Charlie Parker itraden. akey werd in 1911 in Pitts- ïrgh (Pennsylvania) geboren, ij werkte als mijnwerker en la- Art Blakey ter als metaalbewerker, voor hij in 1940 voor het eerst als drum mer werd aangenomen bij het orkest van Fletcher Henderson. In de jaren 40 speelde Blakey on der meer met de pianiste Mary Lou Williams en Thelonious Monk. Vanaf 1949 was hij drum mer bij het orkest van Lucky Millinder en de groep van Buddy de Franco tot hij in 1954 de Jazz Messengers oprichtte. (Van onze correspondent) UXEMBURG (GPD) - De EG- inisters van landbouw zijn er nsdag in Luxemburg weer et in geslaagd het eens te wor- n over een voorstel om de Eu- ipese landbouwsubsidies te rlagen. Vrijdag komen de mi sters opnieuw bijeen, maar er weinig hoop dat zij er dan wel t zullen komen. et overleg mislukte hoofdzake- k door de houding van Neder- nd aan de ene, en Duitsland en ankrijk aan de andere kant. Nederlandse minister Buk- an wees, gesteund door Brit- n en Denen, een compromis- )orstel van de Italiaanse voor tter af, omdat daarin geen re ning was gehouden met de Ne- rlandse wensen. Bukman oeg tijd voor regeringsoverleg Den Haag. De drie landen vin- n dat teveel rekening is ge- mden met Franse en Duitse nsen. Maar die ministers von- n dat helemaal niet en vroe- n ook uitstel voor beraad. [et is nu vrijwel uitgesloten dat EG deze week nog voorstellen n indienen bij de wereldorga- Jsatie voor handel en tarieven, GATT. De Verenigde Staten de andere grote landbouw- nden hebben dat maandag ge- an. insdag bleek dat de twaalf zo ngzamerhand allemaal wel nnen leven met het voorstel n de Europese Commissie om interne EG-landbouwsubsi- es met 30 procent te verlagen, ovendien is er onenigheid over Europese exportsubsidies, aarmee de EG de boeren helpt in produkten in de rest van de ereld af te zetten. De Amerika an en hun aanhangers willen I Jt de EG die subsidies de ko- 1 ende tien jaar met 90 procent I "daagt. De interne subsidies I mden met 75 procent omlaag Boeten. nnen de twaalf willen alleen ïderland, Engeland en Dene arken de Amerikanen tege- I oet komen. Ook een compromis-voorstel om de boeren via inkomenssteun, via steun aan zwakke agrarische regio's en via sociale maatrege len te compenseren leverde ver deeldheid op. De Nederlandse minister Bukman verzet zich he vig tegen differentiatie. Daarbij zou de hoogte van de steun en van de interne landbouwprijzen afhankelijk worden van de om vang van de boerenbedrijven. Maar vooral Duitsland en Span je, landen met veel kleine boe ren, dringen aan op zulke geva rieerde steunmaatregelen. AMSTERDAM (ANP) - Ruim 200 taxi's ston den dinsdag geparkeerd op het Museumplein in Amsterdam als protest van de chauffeurs tegen het verbod mensen vanaf Schiphol te vervoeren. Amsterdamse taxi's mogen wel passagiers naar de luchthaven brengen, maar het meene- nem van een retourvrachtje is verboden. Dat is voorbehouden aan de chauffeurs van de re gio Amstel en Meerlanden. Schiphol behoort in het kader van een nieuwe wet niet langer tot het Amsterdamse vergunningengebied. Volgens de woordvoerder van de verontruste groep, L. Luts, worden er op dit moment nog wel passagiers naar Schiphol vervoerd. Men wacht op een „tactisch juist ogenblik" om over te gaan tot een totale boycot (foto Cor Mulder!ANP) DEN HAAG (GPD) - „De koppe ling is voor mij en het kabinet uitgangspunt. Alleen bij uitzon derlijke omstandigheden wordt daarvan afgeweken. Daaraan is ook de tussentijdse evaluatie van 's lands economie in januari ondergeschikt". Staatssecreta ris Ter Veld (sociale zaken) ver dedigde de koppeling tussen lo nen en uitkering gisteren op nieuw met verve, maar het wordt inmiddels gênant hoe veel plannen en voornemens van het kabinet hiervan afhan kelijk worden. Gisteren werd het financiële lot van de ouderen aan deze pijler van het kabinetsbeleid gekop peld. ,,De AOW is voor heel wat mensen de enige bron van in komsten. Ik vind dat de AOW- uitkering de koppeling moet vol gen", aldus Ter Veld. Bij de presentatie van een groot schalig actieprogramma voor DF.N HAAG - De kabinetsnota 'Ouderen in tel' werd bij de presentatie in Den Haag toegelicht door vlnr. de staatssecretarissen Ter Veld (sociale zaken) en Heerma (Volkshuisvesting) en minister D'Anco- na (wvc) foto Ruud Hoff) ouderen van de departementen van Sociale zaken, WVC en VROM gisteren in het Haagse (Advertentie) De allergrootste Woon- en Gezinsbeurs van heel Zeeland: ZEELANDHALLEN Het uitje van de herfstvakantie, kinderen; gratis entree. Van 13.00 tot 22.00 uur. Pulchri bleek namelijk dat het kabinet de AOW blijvend wil koppelen aan het netto-mini mumloon. Dit om de ouderen te laten profiteren van de groeien de welvaart. „Het groeiend aantal ouderen mag geen reden zijn om dit prin cipe los te laten", aldus Ter Veld. Zij wees hiermee op voorhand de kritiek af dat de AOW als gevolg van de vergrijzing onbetaalbaar wordt. Het aantal ouderen bo ven 55 jaar groeit van 3,3 miljoen nu naar 5 miljoen in het jaar 2015. Het aantal mensen ouder dan 75 jaar neemt snel toe, zij vormen in 2015 40 procent van het totaal. Voor de ouderenbonden is dit voorstel nog 'veel te mager'. De ker benadrukte dat Saddam ,,op generlei wijze beloond mag wor den voor zijn agressie". Koning Husayn van Jordanië betreurt het dat Washington de signalen uit Baghdad niet heeft opgepikt. Als er oorlog in de Golf uitbreekt zal dat er een van de oorzaken van zijn, zei hij dins dag in een gesprek met de New York Times. De vorst is ervan overtuigd dat de Iraki's zullen vechten in het geval dat de di plomatie faalt. „Ze zullen niet in gaan op overgave of vernede ring, dat is voor Saddam onaan vaardbaar." Volgens Husayn had de Iraakse leider hem kort na de invasie toevertrouwd dat hij eind juli had besloten heel Kuwayt te be zetten, en niet alleen de betwiste grensstreek. „Hij dacht dat hij zo in een politiek en militair be tere positie zou zijn, om zich daarna terug te kunnen trekken op het door Irak opgeëiste ge bied." Op 2 augustus, de dag van de in vasie, gaf president Bush hem 24 uur de tijd om Saddam zover te krijgen dat hij zijn troepen uit Kuwayt zou terugtrekken, aldus de koning. Saddam stemde daarmee in, op voorwaarde dat de Arabische Liga de Iraakse ac tie niet zou veroordelen. De af keuring van de Liga maakte een einde aan de Jordaanse inspan ningen, aldus Husayn. Na zijn missie in Baghdad is Pri makov, die lid is van Gorbats- jovs presidentiële raad, dinsdag vanuit Moskou begonnen aan een rondreis langs Rome, Parijs en Washington om een vreedza me oplossing voor de Golfcrisis te bespreken. Dat heeft Gor- batsjovs woordvoerder Vitali Ig- natenko op een persconferentie gezegd, zonder in details op Pri makovs opdracht in te gaan. AMSTERDAM - John van 't Schip heeft zich gisteravond laat weer bij de selectie van het Nederlands elftal gevoegd. De Ajacied keerde maandag vrij wel direct na aankomst weer naar huis omdat zijn echtgenote Danielle op het punt stond te bevallen. Gistermiddag werd het echtpaar verblijd met een zoon. John van 't Schip vertrok gister avond rond half acht, met een speciaal toestel, alsnog naar Porto. De prille vader, die verge zeld werd van Sören Lerby, is daardoor vanavond toch inzet baar voor de eerste EK-kwalifï- catiewedstrijd tegen Portugal. achterstand in koopkracht wordt daarmee niet ingelopen, zo menen de christelijke bond COSBO en de algemene oude renbond ANBO. Die bedraagt inmiddels zo'n 11 procent ten opzichte van de markt. „Een kwart van alle 55-plus huishou dens heeft een netto-jaarinko men van minder dan 15.000 gul den", aldus de woordvoerder van ANBO. „Terwijl van de al leenstaande vrouwen ouder dan 75 jaar, 61 procent moet rondko men van nog minder". De ouderenbonden pleiten daar om voor een verhoging van de AOW tot 75 procent van het net to-minimumloon. Bovendien (Slot zie pagina 3 kolom 6) DEN HAAG (GPD) - Mo hammed Rasoel, een Pa kistaanse moslim die in een boek Nederland waarschuwt tegen de moslims die ons land zouden trachten over te nemen, is gisteren tij dens het programma RUR van Jan Lenferink de studio uitgevlucht. Dit, nadat Lenferink hem met enig geweld trachtte zijn paspoort te ontnemen. Lenferink probeerde tij dens het interview met de vermomde man vast te stellen of het om een echte moslim of een be drieger ging. De man weigerde echter zijn ver momming af te leggen. Hij stelde te vrezen voor zijn leven. Zijn paspoort wilde hij pas na de uit zending tonen. De pre sentator trachtte het paspoort te grijpen. Ra soel, volgens de advo caat van de man overi gens een valse naam, ontvluchtte de studio. Jan Lenferink Officieren van justitie zullen aangepakt worden als ze fouten maken waardoor verdachten op vrije voeten komen. Minister Hirsch Ballin kondigde in de ka mer aan dat hij de wet zoda nig wil wijzigen dat er strafmaatregelen ge nomen den. kunnen wor- Het nationaal kampioenschap valschermspringen speelt zich volgende week zaterdag en zon dag af boven de Brouwersdam. Er waaieren valscher men van zo'n vijftig deelnemers door het Q zwerk. w 'V l De bewonerscommissie van de Terneuzense Bomenbuurt heeft een prijs van 1000 gulden geivon- nen in de landelijke leefbaar- heidsiuedstrijd van de Kon. Nederlandse Hei- demaatschappij. Na een verwarrende en opwin dende strijd eindigde de derde partij tussen wereldkampioen Gary Kasparov en zijn uitdager Anatoli Karpov gisteravond laat in remise. Opnieuiv spatten de vonken van het bord: Kaspa rov gaf eerst een toren voor een loper en offerde daarna zelfs zijn dame voor een toren en een paard. Het mocht een wonder heten dat het na 53 zet ten tenslotte toch remi se werd. WOERDEN (GPD) - De reorga nisatie van de Postbank kan het gedwongen ontslag van 1084 personeelsleden tot gevolg heb ben. De Dienstenbond FNV heeft dat berekend op basis van de plannen die al geruime tijd voor de reorganisatie bestaan. De raad van bestuur van de NMB-Postbank Groep, waar van de Postbank sinds enige tijd deel uitmaakt, zegt ge dwongen ontslagen te willen voorkomen. Garanties wil de raad echter niet geven. Vorige week liep overleg tussen de vakbonden en het bestuur van de Postbank ook al vast op de kwestie van de mogelijk ge dwongen ontslagen. De Dienstenbond FNV stelde de bank toen een ultimatum waar op maandag antwoord had moe ten komen. Met enig uitstel kwam dat antwoord dinsdag avond. Volgens de bond bevatte het echter geen nieuwe gezichts punten en werd een waterdichte toezegging dat niemand onvrij willig aan de kant zou worden geschoven, niet gedaan. De reorganisatie vloeit voor een belangrijk deel voort uit de ver dere automatisering waar de Postbank mee bezig is. De hoe veelheid werk aan loketten in de postkantoren zal daardoor sterk verminderen wat ook daar tot het overbodig worden van men sen (en zelfs tot sluiting van kan toren en agentschappen) leidt. Ook een aantal codeercentra (waar bedragen en gironummers op betaal- en gewone girokaar ten worden uitgetikt en in het computersysteem worden inge voerd) wordt door dé automati sering overbodig. Het personeel in de codeercentra in Gouda, Nijmegen en Roermond heeft al te horen gekregen dat die kanto ren waarschijnlijk in 1993 dicht gaan. Later wordt ook de slui ting verwacht van de codeercen tra in Zwolle en Breda. Advertentie Sterk in ieder merk BEL VOOR EEN SCHERPE OFFERTE: 01100-20681 (Advertentie) Natuurlijk staat uw regionale dagblad vol nationaal en internationaal nieuws. Toch onderscheidt zo'n krant zich van de 'normale' kranten. Want naast het nieuws uit binnen- en buitenland vertelt het regionale dagblad wat er in uw directe omgeving gebeurt. En dat maakt 'm zo boeiend. U hebt 'm zo in huis. U hoeft alleen maar te bellen. Dan krijgt u al het nieuws dagelijks in de bus. •nnic.lttlïrik Naam: Adres: i Ik wil de PZC J 4 weken lang j voor 12,50 PC Plaats: Tel. (U kunt deze bon zonder postzegels aan ons terugsturen). afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4360 VB Vlissingen BELLEN GAAT SNELLER 01184 84215

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 1