PZC provincie dinsdag 16oktober 1990 sbw13 Je was toch vooral de persoon die roet in het eten gooide Gebrek aan wind bij vliegerfeesten Zoekactie naar explosieven in kanaal door Zuid-Beveland 34^5 )pen dagen in de Centra Vakopleidingen Verdeelde reacties Nationaal toernooi koersbal in Goes Jopie Boogerd-Quaak bij vertrek uit staten: Dolle Mina EVO vergadert Dartwedstrijd In ere [nfo-avonden rM-techniek SCHOEN EXPRES PRIJS GOES, Schuttershof 18 TERNEUZEN, Drebbelstraat 10 OOSTBURG, Markt 12 Dienstverlening in de plaats van gevangenisstraf JOVD bezoekt kerncentrale Walacra houdt folklorefestival in Serooskerke TURBO TRIMSCHOEN ADVIESPRIJS 3^5 Nieuwe kansen op arbeidsmarkt MIDDELBURG - Het Euro pees Parlement is en blijft haar 'oude liefde'. Nog niet zo lang geleden zeer dichtbij, maar uiteindelijk toch onbe reikbaar gebleven. Jopie Boogerd-Quaak, D66-politica uit Zaamslag, wil er niet om blijven treuren. „Ik ben het type niet om lang achterom te kijken, ik kijk liever vooruit." Maar het zit haar nog steeds niet helemaal lekker: hoe ca sanova Willem Jan Bertens haar op het beslissende mo ment voorbijstreefde. Hij ver sloeg haar, begin vorig jaar, tijdens een Amerikaans aan doende race naar het enige Europese bankje dat het kie zersvolk voor de Democraten in petto had. Een 'doorkneed vakpolitica', zoals Boogerd-Quaak door partijgenoten werd genoemd, ging daarmee voor Europa verloren. En bleef zo behouden voor de Zeeuwse staten. Al thans, daar zag het naar uit. Komende vrijdag neemt Jopie Boogerd-Quaak (46) afscheid van de politiek. Na twaalf jaar spraakmakende activiteit in de staten, verruilt ze de poli tieke hoed voor het voorzitter schap van de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland. Een betaalde functie voor anderhalve dag per week. De rest van haar tijd blijft ze werken bij Humani- tas-Zeeland, waar ze nu al zo'n veertien jaar als opbouwwer ker in dienst is, de laatste tijd in het bijzonder als begeleid ster van groepen die nieuwe woonvoorzieningen voor ou deren op stapel zetten. In haar nieuwe functie moet Boogerd-Quaak proberen de Zeeuwse ondernemers, vak bonden en overheden op één lijn te krijgen en te houden. „Een moeilijk opdracht", oor deelde Terneuzens burge meester Ron Barbé bij de be kendmaking van haar benoe ming. „Daarom hebben we een voorzitter nodig met een grote inzet, die bovendien flexibel en tactvol is." Veel lof voor een politica die er in de Zeeuwse staten niet voor terugdeinsde om politieke tegenstanders, inclusief diezelfde Barbé, het vuur na aan de schenen te leg gen. Boogerd-Quaak: „Ik wist niet dat ik al die kwaliteiten had, ha. ha, ha. Ik ben blij dat ze me (IDDELBURG - Binnen een [ar een ander vak en een ande- L baan: dit kunnen de drie Cen- fa Vakopleidingen voor Vol- [assenen (CVV) in Zeeland angdurig) werklozen bieden. lat weten de arbeidsbureau's, an waar werkloze mensen bij e centra terecht kunnen, dat eten ook steeds meer bedrij en, die bij de vakopleidingen m- en bijgeschoold personeel inden. Maar het publiek weet lauwelijks iets van de centra. ke CVV in Middelburg, Goes en [emeuzen willen dat verande- en door middel van een open U. Donderdag 25 oktober kan Idereen in de technische her- Icholingscentra in Middelburg }n Terneuzen en in het admini- Itratieve vakopleidingscentrum n Goes zien hoe de opleidingen n hun werk gaan. Cursisten lei ten de mensen rond en vertellen fan hun ervaringen. In de centra [taan kramen met informatie an het arbeidsbureau en mate iaal over het cursusaanbod van Ie centra zelf. Iet is de eerste keer dat de vak opleidingen zich met een open |ag presenteren aan het pu- iliek, maar het moet voor vol- ende jaren een vast punt op de genda worden. De vakopleidin- en voor volwassenen willen ich ook los van het arbeidsbu- eau profileren, wanneer per 1 ja- luari het geld voor de opleidin- en verdeeld moet worden uit én regionale pot. lehalve voor het omscholen van werklozen geven de CVV's ook bijscholingsprogramma's voor bedrijfspersoneel, bijvoorbeeld in informatica - nog steeds een lacune in het Zeeuwse bedrijfsle ven, volgens Frank van Hoof van het administratieve centrum in Goes. Voor dergelijke projecten, „Maatwerk is dat, helemaal toe gesneden op de noden in het be drijf', betaalt het bedrijf het CVV. Voor werklozen, herintre dende vrouwen en mislukte schoolverlaters betaalt het ar beidsbureau de opleiding, reis kosten en zo nodig kinderop vang voor de cursist. Een cursus duurt maximaal een jaar en is vooral gericht op be- drijfspraktijk: tachtig procent werk en twintig procent theorie, met snipperdagen en werkwer- ken van veertig uur. „Het is een stoomcursus. Wij geven de men sen niet alleen een ander vak, maar leren ze ook wennen aan de bedrijfscultuur. Van onze cursist heeft 85 procent spoedig een baan aan het eind van het jaar,' vertelt Van Hoof. „Ze zijn vaak HOOGERHEIDE - De EVO- verladerskring Zuidwest Neder land houdt woensdag 24 oktober een vergadering in hotel Het Pannenhuis in Hoogerheide. G. Kosten, hoofd douane in Vlissin- gen, spreekt over 'Douanerege lingen'. De vergadering begint om 14.30 uur. nog niet klaar en een bedrijl staat ze een overall aan te me ten," vult Jacques van Meir, van het technische centrum in Ter- neuzen, aan. Vijftien procent van de cursisten haakt af, soms op medische indi catie, soms door gebrek aan mo tivatie. „Het valt niet mee om een langdurig werkloze weer in het bedrijfsleven in te passen. Zo iemand heeft intussen een eigen dagindeling gevonden met aller hande bezigheden. Je hele le venshouding kan veranderen," verduidelijkt Frank van Hoof. José Doens heeft sinds twee maanden een speciale taak bij de technische vakopleidingen: ze probeert vrouwen enthou siast te krijgen voor een oplei ding in een technisch beroep. Dat lukt nog maar mondjes maat, vertelt ze. In de centra in Terneuzen en Middelburg, sa men goed voor 179 plaatsen, vol gen nu 22 vrouwen een techni sche opleiding. „Het is een traag proces. Vrou wen denken bij bijvoorbeeld procesoperating alleen aan che mische bedrijven. Dat proces operating ook nodig is in bij voorbeeld een parfumfabriek, weten ze niet. Je moet daarnaast bedrijven zo ver krijgen dat ze eens een vrouw aannemen. Ba zen denken meteen aan kostba re aanpassingen zoals een da mestoilet, enzovoorts," zegt Jac ques van Meir van het Terneu- zense cursuscentrum. „Maar over vijf jaar moeten ze wel, omdat het mannelijk aan bod op de arbeidsmarkt terug loopt." Bedrijven zijn gek als ze een technische vrouw die zich nu aandient, niet binnenhalen, vin den Doens en Van Meir. „Juist omdat het nu nog zo knokken is, tijdens de opleiding, in het man- nenwereldje... Zo'n vrouw moet wel geweldig gemotiveerd en goed zijn." Aan de Beukenstraat in Goes duurt de open dag van 10.00 tot 21.00 uur, aan de Kleverskerkse- weg in Middelburg en de mr F.J. Haarmanweg in Terneuzen van 9.30 tot 21.00 uur. GOES - De homofielen Gerard Kuipers en Frans Stello krijgen antwoord van de gemeente Goes op hun vraag er te mogen trouwen. CDA en SGP/GPV/ RPF vinden de twee mannen geen briefje waard. Maar de dreiging dat de raadsmeerder- heid dan zelf een antwoord zou opstellen, kozen zij eieren voor hun geld: een epistel dat de ver deeldheid in de raad over homo huwelijken weergeeft. Het tweetal heeft alle colleges van burgemeester en wethou ders in Nederland naar hun standpunt gevraagd over een wettelijk huwelijk tussen men sen van hetzelfde geslacht. Eind september besprak de gemeen teraad van Goes dit schrijven. B en W hadden voorgesteld de brief voor kennisgeving aan te nemen. PvdA, Groen Links, D66 en de VVD (die met elkaar een meerderheid in de raad hebben) waren het daarmee niet eens. Na een moeizame discussie besloot de raad er nog eens in een com missievergadering op terug te komen. Maandagavond bleek nogmaals de onwil van de confessionele partijen een antwoord op te stel len. De vier met-confessionele partijen hadden evenwel al een concept brief opgesteld. Hierin gaven zij aan de mogelijheid van een homohuwelijk toe te jui chen, maar dat dit geen be voegdheid van de gemeenteraad is. De wet moet dan namelijk veranderen en dat is een zaak voor het parlement. Zij schrijven erbij dat de gemeenteraad bij het parlement moet aandringen op herbezinning op de wet. In de concept brief was ruimte opengelaten voor de confessio nele partijen om hun standpunt weer te geven. „Op die manier leggen wij uit aan Kuipers en Stello hoe de verschillende stro mingen in de raad over de kwes tie denken", lichtte mevrouw S. Bosch (Groen Links) toe. Het CDA bleef bij zijn mening dat een antwoordbrief niet no dig is. „Als het college dan toch iets stuurt, dan kan het college ons idee, zoals gemeld in de vori ge raadsvergadering, zelf ver woorden", aldus christen-demo craat C. R. M. M. Linssen. Klein Rechts ging uiteindelijk overstag en zal een tekst opstel len waarin het aangeeft mordi cus tegen homohuwelijke te zijn. jOES - In het snooker- en bi- ajrtcentrum in Goes hield de leeuwse Dartfederatie zondag Ie tweede ranking van dit sei- oen. Er deden 22 dames en 36 leren aan de wedstrijd mee. len de Bert gooide een unieke lertien-dartspartij 95-140-140- 16-Tops. n een spannende finale moest ilex de Best het onderspit del- 'en tegen de Antwerpernaar Ar- iold Heiman met 2-1. lij de dames won Sheila Ellen noeiteloos al haar partijen tot e in de finale Anita van de Linde intmoette. Het werd een span- lende partij, die uiteindelijk loor Sheila werd beslist. 'itslagen, heren: 1 Arnold Heirman; Alex de Best: 3 Ruud Eckhart/Wal- Mde Neve; verliezers: 1 Ben de Bert; Rob Meerman; 3 Camiel Aerens/ krtusMaas; dames: 1 Sheila Ellen; 2 mita van de Linde; 3 Joan van den leuvel/Monique Friedhoff: verlie- ers: 1 Elly Platschorre; 2 Anita Vol- ler; 3 Marleen Verhulst/Monique loot. Ie volgende ranking is zondag november in de Gravin in tetdorpe. Jopie Boogerd-Quaak (D66): „Een gezapige periode in Zeeuwse geschiedenis." (foto Ruben Oreel) worden toegedicht." Wie had dat kunnen denken toen ze, pakweg twintig jaar geleden voor het eerst van zich deed spreken. Afkomstig uit het ge reformeerd, maar 'niet al te streng', landbouwmilieu te Axel profileerde ze zich als Zeeuws-Vlaams woordvoerd- ster van Man-Vrouw Maat schappij. „Ja, ik ging er tegen aan, al bleef het allemaal wel braafjes", vindt ze achteraf. Maar voor de Zeeuwse begrip pen van destijds was ze een volbloed Dolle Mina. Begin jaren zeventig trad ze toe tot de gelederen van D66. Ze hielp de partij, die landelijk danig in de versukkeling was geraakt, er in Zeeland weer bo venop, werd snel achter elkaar Zeeuws contactpersoon van de partij, voorzitter van de D66-regio Zeeland en - omdat er niemand anders beschik baar was - lijsttrekker'voor de statenverkiezingen. Als nieuwkomer had je wel het voordeel dat je er heel fris doorheen kon fietsen. Ja, die onbevangenheid is nu wel weg natuurlijk." Een plaatsje in het dagelijks provinciebestuur zat er tot nu toe voor de kleine D66-fractie niet in. Over een paar maan den misschien wel. De partij durft er in ieder geval voor zichtigjes op te hopen. En net nu ruimt Boogerd-Quaak het politieke veld. Nooit de ambitie gehad om ge deputeerde te worden? „Oh ja wel. Ik had er best eens willen zitten. Maar dan niet op een stoel met drie poten. Het had wel een zeker draagvlak moe ten hebben. Anders kun je maar heel weinig van je idea len omzetten in concreet be leid. Ik heb nu gekozen voor de arbeidsvoorziening boven de mogelijk kans gedeputeerde te kunnen worden. Doorslag gevend was dat de sector waarin ik nu kan opereren, heel dicht ligt bij mijn interes se voor economische zaken, een beleidsterrein dat ik als kandidaat-gedeputeerde waarschijnlijk toch niet zou kunnen krijgen." Boogerd-Quaak was de laat ste acht jaar voorzitter van de statencommissie voor econo mische zaken. Bovendien beet ze zich als statenlid al die jaren hardnekkig vast in de energie- politiek, wat menige aanva ring met energie-gedeputeer de Wim Don tot gevolg had. De laatste vier jaar was ze com missaris bij de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschap pij, inmiddels omgedoopt tot de Delta Nuts Bedrijven. „Dat heb ik een hele boeiende erva ring gevonden, om achter de schermen te kijken van het be sturen van zo'n bedrijf, dat toch een heel belangrijke rol in de provincie vervult, ook een economische. Als er iets is waarvan het me spijt dat ik het los moet laten, is het die functie." Heeft het allemaal ook wat uit gehaald? „Ik weet het niet. Ik heb lang gedacht van wel. Je staat wel steeds tegenover een gedeputeerde die een hele staf achter zich heeft. Hij was me steeds twee stappen voor. Maar het heeft me wel deugd gedaan dat ik ze toch af en toe, tijdens debatten, naar de tele foon heb zien rennen om gege vens van me te verifiëren. Ik denk nu dat je toch vooral werd gezien als persoon die roet in het eten gooide." Waarom die voorkeur voor economisch beleid? „Dat is de sector die er het meest toe doet. Daar gebeurt het. Poli tiek gezien denk ik dat je de economische sector zo moet benaderen dat je zegt: we ge ven ze precies zoveel ruimte dat ze hun creativiteit en mo gelijkheden benutten. Maar je moet halt roepen wanneer grenzen worden overschreden die de sociale zekerheid of het milieu geweld aan doen. En misschien moet je ook probe ren zoveel mogelijk de klein schaligheid in ere te houden. Ik vond ook dat ik als vrouw beter m'n energie kon steken in economisch beleid, bijvoor beeld om de vrouwenemanci patie te bevorderen, dan in emancipatiecommissies te gaan zitten. En dat vind ik nog." De naam van Boogerd-Quaak is verbonden aan de eerste sta- tenmotie die de weg baande naar democratischer besturen in de Zeeuwse gezondheids zorg. Uit haar pleidooien voor een ander, meer op kwaliteit gericht landbouwbeleid, is nooit een echt debat voortge komen. „Men maakt zich er in de Zeeuwse politiek niet druk om dat het met de landbouw politiek de verkeerde kant op gaat." Wat vindt ze tenslotte zelf haar belangrijkste wapenfeit? „Ach, 't was een gezapige pe riode in de Zeeuwse geschiede nis. Er was geen grote omslag. Die lijkt er nu pas te komen, nu het denken de richting van een Euregio opgaat. Nee, het was geen spectaculaire perio de in de geschiedenis. Wat is een statenlid daar nou in? Een pluisje in de wind, denk ik wel eens." Henk Postma KAPELLE (ANP) - De Explosieven Oprui- mings Dienst (EOD) begint vandaag, dinsdag, met een onderzoek in het kanaal door Zuid- Beveland op de aanwezigheid van explosie ven uit de Tweede Wereldoorlog. Bij de ver breding van het kanaal en de bouw van de nieuwe Postbrug zouden door mogelijk aan wezige munitie gevaarlijke situaties kunnen ontstaan. Volgens een woordvoerder van de gemeente Kapelle, opdrachtgever tot de actie, zijn in het kanaal de afgelopen zomer explo sieven opgevist. Bij nader onderzoek ontstond het vermoeden dat na de Tweede Wereldoorlog munitie is ge dumpt bij de oude Postbrug. Deze brug is in verband met het onderzoek van de EOD vanaf vandaag, dinsdag tot vrijdag 9 november op werkdagen van 8.00 tot 10.30, van 11.30 tot 14.00 en van 15.00 tot 17.30 uur gestremd voor het verkeer. Ook de scheepvaart kan geduren de deze periodes de brug niet passeren. Tijdens het onderzoek moet iedereen opVen af stand van minimaal 200 meter blijven. Voor de scheepvaart worden tijdens de onderzoekpe- riodes wachttijden van maximaal 2,5 uur ver wacht. Het wegverkeer wordt tijdens de werk zaamheden omgeleid over de twee kilometer verderop gelegen Bonzijbrug. GOES - De Dienst Meer Bewe- ;en voor Ouderen van de pro- linciale vereniging Het Zeeuw se Kruis houdt donderdag 18 ok tober een nationaal koersbal- loernooi in Goes. Ter gelegen- jeid van het eerste lustrum van iet tot nu toe provinciaal ge- louden evenement zijn dit jaar >ok ploegen van andere provin ces uitgenodigd, deer dan 600 zestig-plussers in 101 teams doen mee aan de wed- itrijd. Burgemeester T. R. Sein- ira opent het toernooi om 10.00 lur in de nieuwe sporthal in Goes. Ieder team speelt zes keer >m uit te maken wie zich de win- laar kan noemen. Voor Zeeuwse earns staat daarnaast nog de fisselbeker op het spel, die nu iog in handen is van het team 'an Westkapelle. 3-HEER ABTSKERKE - Het 'M-Centrum Zeeland in 's- leer-Abtskerke geeft vier infor- iatie-avonden over de TM- echniek (trancendente medita- ie). De avonden worden gehou- en in Terneuzen, 23 oktober, in estaurant De Milliano; Hulst, 5 oktober, in Den Dullaert; liddelburg, 29 oktober, Zeeuw- e bibliotheek, en in 's-Heer- 'btskerke, 30 oktober, TM-Cen- rum. De bijeenkomsten begin- en om 20 uur. De Vlissingse cursiste installatietechniek Nanda Kokelaar van het Middelburgse centrum: een van de weinige vrouwen in de techniek (foto Ruben Oreel DEN HAAG/SLUIS - Het ge rechtshof in Den Haag heeft de 25-jarige A.L. uit Sluis in hoger beroep veroordeeld tot 240 uur dienstverlening en drie maan den voorwaardelijk. Deze straf komt in de plaats van het von nis dat de Middelburgse recht bank de man had opgelegd. De Zeeuwse rechters veroordeel den L. tot twaalf maandenge vangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk we gens schieten op een winkel en autodiefstallen. De verdachte hield het hof voor dat hij zijn leven inmiddels heeft gebeterd. Hij zou de feiten heb ben gepleegd nadat een zakelijk avontuur met een sportschool mislukte. Inmiddels zou hij een vaste baan en een vaste vriendin hebben. Beide verworvenheden zouden wel eens op de tocht ko men te staan als L. zou moeten brommen. Het hof heeft hiervoor begrip getoond. BORSSELE - De afdeling Noord- en Midden-Zeeland van de Jongerenorganisatie Vrijheid en Democratie houdt vrijdag 26 oktober een excursie naar de kerncentrale in Borssele. Het programma vermeldt een lezing, een bezoek aan de tentoonstel ling en een rondleiding door de kolencentrale. De excursie be gint om 19 uur. Het vliegerfestival voor de vrede aan de dijk bij de Veerse Gatdam trok honderden belangstellenden (foto Oscar van Beest Advertentie VROUWENPOLDER - Zowel het Herfst-Kite-Festival als het vliegerfeest voor de vrede, die beide in de Walcherse bad plaats Vrouwenpolder werden gehouden, kampten zondag middag met een gebrek aan wind. Vooral de grotere vliegers ondervonden hinder van het windstille weer. De kleinere exemplaren gingen nog wel de lucht in. Beide evenementen, die honder den belangstellenden trokken, vonden op nauwelijks een steen worp afstand van elkaar plaats. Het vliegerfeest voor de vrede werd aan de dijk bij de Veerse Gatdam gehouden. Het Kite- festival vond aan het strand bij Breezand plaats. Het stuntvlie geren, waarvoor veel wind nodig is, moest zondag echter achter wege blijven. Het Herfst-Kite-Festival begon zaterdag al. Toen was er wel vol doende wind. Op het strand bij Breezand werden op die eerste festivaldag dan ook diverse stunts uitgehaald. Zaterdag avond verhuisden de deelne mers naar Domburg voor een show met verlichte vliegers. Zondagmiddag waren de festi valvliegers weer in Breezand ac tief. aan de Veerse Gatdam was in handen van de Zeeuwse Vlieger Vrienden, een vereniging die ruim tweehonderd leden telt, het rooms-katholieke jongeren pastoraat en het rooms-katho lieke maatschappelijk active- ringswerk. Ongeveer honderd le den van de Zeeuwse Vlieger Vrienden lieten zondagmiddag hun vlieger op. Voor het Kite- festival waren onder de vele deelnemers ook een aantal bui tenlanders, voornamelijk Duit sers. Hoewel het gebrek aan wind enigszins spelbreker was konden beide evenementen toch als geslaagd worden beschouwd. VEERE - De dans- en folklore- groep Walacra uit Veere houdt zaterdag een folklorefestival in Serooskerke. Het festival staat in het kader van het 12,5-jarig bestaan van de groep. Er worden twee uitvoeringen gegeven in De Zandput om 14 en om 20 uur. Aan het festival werken verder mee de Grunniger dansers uit Zandeweer, de Sallandse folklo- regroep uit Raalte en de Zeeuws-Vlaamse klederdrach- tengroep uit Hoek. Aanbieding geldt alleen op dinsdag 16 oktober. Onder het motto 'One sky, one world' gingen zondag in ver schillende landen vliegers de lucht in voor de wereldvrede. De organisatie van het evenement in diverse kleur combinaties maten 28/45

Provinciale Zeeuwse Courant | 1990 | | pagina 13